Číslo: 36
13.09.1999
Článků: 77

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Zpracování plastu nakonec stejně zaplatí spotřebitel
Zrealizovali jsme si svůj druhý sen
Jak se parkuje v sále Domu kultury
Na azylový dům si Brod ještě počká
Jak dostat tatínky k řidičským testům
Prvním vystavovatelem nebyl Herčík
Dividendy zbrojovka nevyplatí
Po prázdninách do opravené školky
Historické budovy odhalily svá tajemství
Krávy budou chodit pěšky
Zapařená sláma se vzňala
Traktor pohřbil svého majitele
Členská schůze Sdružení Uherskobrodska

Zpracování plastu nakonec stejně zaplatí spotřebitel
Region - Dosavadní zákon o odpadech je pro vstup do EU nevyhovující a naše republika zaostává ve využití odpadů a jejich recyklaci. Podle výrobců PET lahví se jich ročně vyrobí asi 20 000 tun, jako druhotná surovina se využije pouze 2400 tun.
"Nárůst plastu bude tak velký, že už v příštím roce budou obce muset řešit jeho sběr a likvidaci jiným než dosavadním způsobem," říká místostarosta Vlčnova Moštěk. Podle všeho bude stejná situace i v jiných obcích či městech nejen našeho regionu. V této době na Brodsku prakticky žádné třídění komunálního odpadu kromě skla a papíru neexistuje. I plastové lahve tedy končí na Prakšické skládce, kde v podstatě svým objemem zabírají místo. Přesto se už jednou uskutečnil pokus plastové lahve třídit.
"Asi rok a půl byly v Brodě na sídlišti rozmístěny speciální nádoby na PET láhve. Ty jsme pak třídili a vozili do zpracovatelské firmy v Čechách," říká jednatel firmy Rumpold UHB, s.r.o., Vojáček. Náklady na zpracování plastu a jeho převoz jsou však tak velké, že města s nimi ve svých rozpočtech nepočítají a občan by je stěží unesl. Z toho důvodu byl, už dobře zavedený systém, na který si občané zvykli, ukončen. Zase jde tedy především o peníze, které se žádné straně včetně státu nedostávají.
Otázku financování sběru, třídění i zpětného zpracování by měl řešit nový zákon o odpadech, jehož koncepce zatím není ujasněna a vláda neví, zda přijmout francouzský, rakouský či německý model. Za recyklaci by měli být odpovědni samotní výrobci, dovozci a prodejci plastů. Tato povinnost však bude platit až od roku 2002. "Pokud zákon nebude koncipován tak, že samotní výrobci si budou muset za obal zaplatit, čímž se následně pokryjí náklady společností, které to seberou a zrecyklují, tak tady východisko nevidím," vysvětluje Vojáček.
Stejně jako Vlčnov uvažují o třídění plastových obalů i Šumice a znovu také Uh. Brod. Samotný Rumpold se tomu nebrání. Podle Vojáčka by se sesbíraný plast vozil do Zlína a odtud vytříděný k odběrateli do Plané nad Lužnicí, který za tunu tohoto odpadu platí 4000 Kč. Ani tak se ale sběrné firmě investované náklady nevrátí, a dokud nebude vyřešen potřebný zákon, množství společností se tím odmítne vůbec zabývat. Už teď Rumpold vykazuje ztrátu v oblasti třídění skla a papíru ve výši 1,5 až 2 miliony korun ročně.
Podle platného zákona by se výrobci i dovozci měli postarat o to, aby "jejich" obaly byly od roku 2001 recyklovány z 15% namísto dosavadních 4%. Je tedy možné, že nápoje v těchto obalech nás za čas budou stát více, než jsme zvyklí, a prodejci tak budou mít peníze na zpětné zpracování.
"On to vždycky zaplatí občan, ale pokud by to platil v ceně za odpad, snažil by se najít co možná nejlevnější cestu. V opačném případě to tak nepocítí," říká Vojáček.
Jednoduché, levné a rychlé řešení asi neexistuje, ale co třeba zkusit nakupovat pouze zboží ve vratných obalech? Matonku i víno ještě pořád seženeme ve skle.
Jana CabákováZrealizovali jsme si svůj druhý sen
Uh. Brod (cab) - Tím prvním bylo pro Integrovanou střední školu sídlící v areálu a.s. Slovácké strojírny vybudování tělocvičny, která byla dokončena před dvěma lety. Druhý se naplnil před několika dny. Počínaje novým školním rokem se v budově školy otevřely studentům nové třídy a pedagogům nové kabinety v čerstvě dokončené nádstavbě. Byla vybudována za neuvěřitelné čtyři měsíce a práce probíhaly i v průběhu školního roku.
"Chtěli jsme především dát žákům nové a moderní výukové prostory a poskytnout pedagogům i ostatním pracovníkům tolik očekávané zázemí pro jejich náročnou práci," připomněl ve středu na slavnostním otevření nádstavby ředitel školy Rostislav Šmíd.
V novém prostoru jsou k dispozici dvě klasické třídy a jedna posluchárna, ve druhé části je několik kabinetů včetně ředitelny. Díky uvolnění kanceláří ve stávající budově mohly být prostorově rozšířeny také další dvě učebny.
Náklady na investici, která je vzhledem k zájmu studentů, vybavení školy i její spolupráci s velkým podnikem, jistě oprávněnou, dosáhly deseti milionů korun, z nichž dva hradila ze svých prostředků škola, zbývající částí přispěl stát. Jak na zahájení poznamenal ředitel odboru pro řízení školských úřadů MŠMT Petr Špirhanzl, jistě nebylo snadné při současné napjatosti státního rozpočtu tak vysokou částku získat. Přesto může být toto důkazem, že stát vítá rozvoj středního odborného a učňovského školství.
Oprávněnost stavby potvrdil i ředitel školského úřadu Bohuslav Jandásek: "Tato škola nabízí obory, které jsou potřebné a na trhu práce žádané. Rozšíření výukových prostor tedy není žádným nadstandardem, ale tím, co tato škola už dlouho a nutně potřebovala." A s nabídkou většího pohodlí se tak přirozeně, jak věří i sám ředitel školy, zvýší především kvalita výuky i úroveň studentů.Jak se parkuje v sále Domu kultury

Uh. Brod (cab) - Ač se to pro mnohé zdálo neuvěřitelné, už potřetí se v sále DK "objevilo" dvacet naleštěných vozů, kterými známé automobilové firmy lákaly nové zákazníky. Mezi novinkami firem Renault, Hyundai či Volkswagen vzbuzoval nefalšovaný zájem i nejstarší historický vůz (na fotografii), patřící panu Daňkovi z Drslavic, který pamatuje ještě 30. léta.
Pro milovníky motocyklů byl letošní autosalon obohacen výběrem "rychlých kol" značky Harley Davidson, z nichž nejstarší, z roku 1942, zapůjčil Dušan Venčo z Trenčína. Exkluzivní model BMW, kterého jsou u nás pouze tři (!) kusy, nakonec nebyl dopraven a obdivovatelé se museli spokojit pouze s jeho "slabším odvarem" za 2,6 milionu korun. "Narváno" bylo u autogramiády mistrovské posádky Michala Garguláka a Jiřího Malčíka, stejně jako u řady historických vozidel Slováckého veteran car clubu AČR Uh. Hradiště.Na azylový dům si Brod ještě počká
Uh. Brod (cab) - V září minulého roku schválilo MZ převzetí budovy bývalých uhelných skladů od okresního úřadu, a to pro nespecifikované sociální účely. V letošním roce už k tomu málem došlo. Okresní úřad totiž městu tento dům nabídl k bezplatnému převodu a zřízení azylového domu pro matky s dětmi. Podle vyjádření Marty Ševčíkové z okresního úřadu byl této myšlence po několika jednáních nakloněn i starosta Kryštof. Přesto městská rada na svém předposledním jednání navrhla zastupitelstvu revokovat usnesení z minulého roku, tedy budovu nepřevzít.
Důvodem tohoto rozhodnutí je podle vedení radnice, s ohledem na výši rozpočtu města, přílišná finanční náročnost nutné rekonstrukce. V budově by se musela především vyměnit kotelna na tuhá paliva, což by obnášelo částku až do výše 300 tisíc korun, a protože jde o panelovou budovu, veškeré zásahy do stěn by se musely provádět speciálním zařízením. V tom případě by například zřízení jedněch dveří stálo až 30 tisíc.
"Podle střízlivého odhadu techniků by se celkově jednalo o částku přes tři miliony korun, ve špatném stavu je také střecha a podle názoru odborníků je tento objekt spíše určen k demolici," uvedl tajemník městského úřadu Hynek Sušil.
Tento posudek se však značně liší od předběžného odhadu okresního úřadu, který předpokládal počáteční investici pouze okolo půl milionu korun. "Jsem z tohoto rozhodnutí trochu rozčarovaná a zdá se mi, že tři miliony jsou přehnané," říká Ševčíková, podle které by se například oprava střechy mohla provést až výhledově.
Stejně překvapená byla z rozhodnutí rady i ředitelka Charity Jarmila Tomancová. Právě Charita totiž projevila zájem o provozování této služby pro matky v tísni. Přestože město tuto myšlenku plně podporuje a podle Nováčka bude hledat další možnosti, jak azylový dům zřídit, nabízená možnost se zřejmě odsune. Definitivní rozhodnutí vzejde ze zasedání zastupitelů koncem tohoto měsíce.Jak dostat tatínky k řidičským testům
Uh. Brod (cab) - Originální metodu si na rodiče - řidiče vymyslely nezávislé odbory Českých drah spolu s autoškolou Stanislava Najzra z Bojkovic. V neděli 5. září uspořádaly na parkovišti u vlakového nádraží rodinné odpoledne, ve kterém byly zkoumány nejen schopnosti dětí při jízdě na kole, ale i teoretické znalosti řidičů a jejich zručnost při jízdě autem. "Přes děti se nám tímto způsobem podařilo dostat několik rodičů k nezávazným testům z křižovatek a dopravních značek, které nakonec dopadly vcelku dobře," prozradil Stanislav Najzr. Stejně spokojený byl i s jízdou zručnosti, kterou absolvovalo 13 posádek, složených ze dvou zástupců rodiny - jeden řídil, druhý pak stejnou trasu projížděl na kole.
Jízdy zručnosti na kole, při které musely děti zdolávat slalomovou dráhu i jízdu s kelímkem vody, se zúčastnilo na 28 závodníků ve věku od 7 do 15 let. Jako nejlepší byli ve třech kategoriích nakonec ohodnoceni: Jakub Šafář z Hradčovic, Monika Varaďová z Bojkovic a Pavel Knotek ze Záhorovic. Vítězem posádek se stala rodina Kelíškova z Uh. Brodu. Nejen děti, ale i samotní pořadatelé byli podle vlastních slov velice spokojeni a v nejbližším možném termínu hodlají podobnou akci uspořádat i v okolí Bojkovic.Prvním vystavovatelem nebyl Herčík
Uh. Brod (cab) - Nová galerie "K" na Moravské ulici své první návštěvníky poněkud zklamala. Avizovaná výstava děl brodského rodáka Josefa Herčíka se totiž neuskutečnila. Místo ní zahajovala galerie svou činnost prezentací regionálních výtvarníků, například Vlastimila Mahdala, Viktora Konečného, Jaroslava Kovandy, Dušana Holomka nebo Daniely Benešové.
Majitel galerie Josef Koller tuto změnu zdůvodnil tím, že rodina Josefa Herčíka si nepřála zveřejňovat malou část jeho děl, protože připravuje rozsáhlou výstavu. Některé zprávy však hovoří o tom, že se rodina o chystané výstavě dověděla teprve několik dní před ní.Dividendy zbrojovka nevyplatí
Uh. Brod (cab) - Stejně jako minulý rok ani letos se akcionáři svých podílů na zisku od České zbrojovky nedočkají. Ti na své valné hromadě 31. srpna rozhodli, že zisk loňského roku ve výši 36 milionů korun bude rozpuštěn do rezervního, sociálního a rozvojového fondu. Jak uvedl generální ředitel Jiří Martinec, tržby za prodej výrobků dosáhly za rok 1998 jedné miliardy korun a náklady se podařilo snížit prakticky ve všech významnějších položkách. Společnost také výrazným způsobem snížila svou zadluženost a zvýšila prodej výrobků na trhu v USA. Také se uskutečnily první menší dodávky dílů pro společnosti podílející se na výrobě osobních automobilů. I v budoucnu chce CZ nadále spolupracovat s armádou i policií a podporovat střelecké disciplíny i myslivost.Po prázdninách do opravené školky
Bystřice pod Lopeníkem (cab) - Dva volné letní měsíce, které děti většinou trávily mimo školská zařízení, využil místní obecní úřad k opravě budovy MŠ. Kromě nové fasády celého objektu, jehož hlavní část byla postavena v roce 1911, byla také nově natřena všechna okna, opraveny chodníky v zahradě školy a vyměněny radiátory. Přestože vzhledem ke stáří i celkovému stavu této budovy by děti možná potřebovaly nové prostory, je ředitelka Alena Kopuncová s úpravami spokojena.
"My jsme rádi, že se podařily alespoň tyto, pro nás významné opravy, na kterých má velkou zásluhu náš starosta," říká. Nejmladší starosta okresu Milan Bauka se však domnívá, že údržba této budovy je pro obecní pokladnu poměrně náročná a obec tedy zvažuje i možnost přístavby k základní škole, kam by se školka přestěhovala. Prozatím však chybí peníze. Jenom náklady na "letní" opravy v MŠ i ZŠ, kde se pokládalo nové obložení, dosáhly téměř 300 tisíc korun.Historické budovy odhalily svá tajemství
Uh. Brod (cab) - Stejně jako ostatní města v republice otevřel i Uherský Brod na jediný den - 12. září dveře svých památek, z nichž většina zůstává během roku lidem nepřístupná. Od roku 1996, kdy se historické části budov otevřely poprvé, o ně projevují nejen Broďané. Snad největší množství návštěvníků přivítaly částečně otevřené spletité podzemní chodby radnice, kde bylo oproti tropickým teplotám venku příjemně chladno (jak už to v podzemí bývá). Okolo dvou set zájemců si v neděli přišlo prohlédnout také židovský hřbitov i obřadní síň a ti největší odvážlivci se dokonce "vyškrábali" po osmdesáti dřevěných schodech do věže kostela Československé církve husitské. Kromě zmíněných památek byl otevřen i Dominikánský kostel, Muzeum J.A.K , Galerie Panského domu a Farní kostel i s věží.Krávy budou chodit pěšky
Starý Hrozenkov (vb) - Někdy v pondělí či úterý odcizil z areálu kravína pachatel dosud neznámý závěsné zařízení z traktoru. Zemědělci tak prodělali dalších deset tisíc i bez báječných verdiktů ministra zemědělství.Zapařená sláma se vzňala
Bzová (vb) - V objektu zemědělského družstva došlo ve středu 8. září k požáru stohu slámy. Na místě bylo zjištěno, že stoh slámy se skládal ze staré a nové, která byla zapařená, a z toho důvodu došlo k samovolnému vznícení stohu. Jednalo se o asi 145 tun slámy. Cizí zavinění bylo vyloučeno a věc byla předána inspekci požární ochrany. Způsobená škoda kolem 36.250,- Kč.Traktor pohřbil svého majitele
Vápenice (vb) - Na telefonní linku OPP Starý Hrozenkov oznámila ve středu 8. září v 7:15:12 hodin občanka z obce Vápenice, že našla v potoce protékajícím touto obcí havarovaný traktor a u něj mrtvého muže, který by v příštím roce oslavil šedesát let. Šetřením bylo zjištěno, že uvedený muž havaroval se svým traktorem domácí výroby na mokrém svahu mimo komunikaci. Traktor se převrátil a dopadl zpět na všechna kola do potoka. Řidič vypadl ze sedačky, utrpěl zranění části hlavy a zůstal viset na zdeformovaném ochranném rámu traktoru. Přivolaná lékařka konstatovala smrt bez cizího zavinění a nařídila zdravotní pitvu.Členská schůze Sdružení Uherskobrodska
Sdružení Uherskobrodska si touto formou dovoluje pozvat všechny své členy a sympatizanty na svoji 2. řádnou členskou schůzi. Tato se uskuteční dne 14. září ve 14:00 hod. Místem jednání bude Kulturní dům v Uh. Brodě.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund