Číslo: 37
20.09.1999
Článků: 73

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Když moudrý dá druhému radu, sám přitom nezblbne
Drslavická školka dvacetiletá
Škola má nové varhany
Nabídka babího léta
Na zastupitelstvo se "vetře" i rockový klub
Zastupitelé zvolí dalšího místostarostu
Svět se začne rekonstruovat
Novou střechou už nezatéká
Hodové dožínky s prezentací ekologických zemědělců
Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se
S hašišem se přes hranice nejezdí
Brodsko bude součástí Euroregionu Bílé Karpaty
Pozvánka

Když moudrý dá druhému radu, sám přitom nezblbne

Na téma O rodině pracovali učitelé s Reginou Prusíkovou přednášející na fakultě občanské nauky v Praze - Foto: J. Cabáková
Uh. Brod - Už pošesté se do Uherského Brodu sjelo okolo osmdesáti učitelů z celé republiky, aby společně komunikovali nad otázkami týkajícími se jejich práce s dětmi. Letošní setkání se především zabývalo tématy, která souvisí se společenskými deviacemi a jejich vlivem na školu. Od pátečního odpoledne až do nedělního poledne probíhaly v prostorách Klubu kultury tvůrčí dílny, při kterých se samotní účastníci aktivně zapojovali a diskutovali nad různými otázkami. Jak v úvodu informoval Jan Beran z MU v Brně, program Obecná škola se ukázal po pěti letech jako úspěšný, i když možná náročnější pro pedagogy, kteří mají zájem na rozvíjení tvůrčích schopností dětí.
K velmi úspěšným setkáním patřila dílna Petra Piťhy, která se zabývala vztahem mezi rodinou a učitelem, který je v dnešní době komplikovanější než v minulosti. Učitelé zde diskutovali nad tím, jak a co dětem o rodině říci a jak dosáhnout toho, aby to správně pochopily nejen ony, ale i jejich rodiče. Velký zájem vzbudila i přednáška Františka Koukolíka. Jak se dělá člověk, o daných dispozicích každého člověka, které není možné změnit, a proto je účinnější komunikace a pochopení. Další dílny se zabývaly novou metodou, artefiletikou, tedy výtvarným projevem, který pomáhá nalézt ventil problémů, se kterými se děti setkávají. O otázce kriminality dětí ve školách, která je dnes velmi špatně podchytitelná, promluvil Petr Piťha a nad využitím volného času dětí diskutovali učitelé s Naděždou Černou. Ta se pro letošní rok také stala jedinou vítězkou soutěže "Škola - dílna lidskosti", které se zúčastnilo pouhých sedm pedagogů.
Nižší účast než v uplynulých ročnících zaznamenalo i samotné setkání, které kupodivu a k jejich vlastní škodě přilákalo mizivé množství místních pedagogů. I přesto má podle organizátorů tato akce svůj význam a smysl a po několika změnách snad přiláká v příštím roce ještě více zájemců.
Jana CabákováDrslavická školka dvacetiletá
Drslavice (cab) - Přesně 10. září 1979 se tato školka poprvé otevřela místním dětem a šest let poté se stala, díky zrušení základní školy, jediným školským zařízením v obci. V roce 1991 se také stala možná první v republice, která k sobě připojila i školní družinu. "Tehdy probíhala různá jednání o dalším osudu školky, protože zde bylo velmi málo dětí. Z obce však vzešel požadavek na její ponechání a navíc zřízení družiny," vysvětluje současná ředitelka Dana Bazalová. Od toho roku navštěvují školku i starší děti do deseti let, což je podle ředitelky pro obě strany velmi přínosné. Mladší děti si zvykají na ty "dospělejší", které budou potkávat i ve škole, a ty se zase přirozeně učí pomáhat slabším.
Přestože byla před třemi lety rekonstruována rovná střecha na sedlovou, a tím vznikly nové, půdní prostory, využívány nejsou. Obec ani stát nemá na vestavbu peníze. Podle předběžného odhadu by byla nutná částka okolo 2,3 milionů korun, ve které je zahrnuta i rekonstrukce stávající kuchyně. Jako dárek k letošnímu výročí dostala školka od obce zadání plánů na tuto rekonstrukci, ale že bude podobně vstřícný i stát, zatím všichni jen doufají. "Byla by velká škoda toho nevyužít, protože pak by zdejší prostory mohly využívat i různé místní skupiny ke sportování," plánuje Bazalová.
Prozatím se družináři, kteří potřebují daleko více pohybu než mladší děti, musí spokojit s vyvýšenou plošinou na hraní, žebřinami, houpačkou a skluzavkou nebo tenisovým hřištěm na dvorku. Drslavická školka však dětem poskytuje daleko více možností, jak si příjemně hrát a přitom nezlobit.Škola má nové varhany
Uh. Brod (cab) - Základní umělecká škola v Uh. Brodě letos přivítá přibližně stejné množství dětí jako loni, tedy asi 850, za které rodiče zaplatí také stejně vysoké školné. Podle ředitelky Hany Mahdalové se však mění zájem dětí o různé obory. "Pořád stejně velký zájem zůstává o klavír, ale bohužel klesá o smyčcové nástroje." Od nového školního roku se ve škole mohou zájemci učit i hře na nové digitální varhany. "Jsme velice rádi, že se nám podařilo tento nástroj získat, protože rozšiřuje naši nabídku vyučování a obohatí také naše koncerty," uvedla ředitelka. Prozatím se přihlásili tři žáci, které bude vyučovat Jaroslav Šmilauer, a už teď je naplánován varhanní koncert na říjen či listopad. Vedle toho začíná také Hana Červenková vyučovat jednoho žáka na violu a děti v baletním oboru se mohou těšit na zrenovovaný baletní sál, kde bylo vyměněno osvětlení a také položena nová podlahová krytina.Nabídka babího léta
Přichází čas podzimní, čas spadaného listí, větru a hlavně čas draků. Pokud rádi pouštíte draky, přijďte v sobotu 16. října mezi nás!!!
DDM Uh. Brod pořádá veřejnou soutěž originálů - Drakiáda.
Sejdeme se v 10 hodin u hvězdárny, kde začne vlastní soutěž. Hodnotí se originalita, barevnost, velikost...draků, kteří se musí udržet aspoň 15 min. ve vzduchu. Kdo máte zájem vyrobit si svého vlastního draka, přijďte ve čtvrtek 14. října na DDM. Budeme Vás čekat od 14 do 16 hodin. Materiál vlastní. Přijďte, bude to jistě zajímavé.
Jitka KočicováNa zastupitelstvo se "vetře" i rockový klub
Uh. Brod (cab) - Přestože body jednání MZ, které proběhne 22. září od 14 hodin v Domě kultury, jsou už známy, zřejmě se objeví ještě další otázky. Například dokumentace o řešení rockového klubu a kina Máj, která měla být připravena k tomuto zasedání, ještě není hotová, přesto se o tomto záměru jistě mluvit bude. V diskusi občanů totiž hodlají se svými stanovisky vystoupit signatáři petice "Rockový klub ano, ne však v kině Máj", kterou už podepsalo více než tisíc obyvatel širokého okolí.
Na jednání se také vrátí problém příjezdových komunikací k areálu Fruty, tedy vybudování benzinové stanice. Proti tomuto záměru vystoupí nejen členové Sdružení zdravé město, ale podle našich informací také Klub nezávislí za rozvoj města.
Součástí programu bude i schvalování další částky z rozpočtu na úklid města a částky ve výši 3 milionů korun na opravu havarijního stavu střechy nad dětským oddělením na poliklinice. Znovu se zřejmě otevře otázka zakladatelské listiny společnosti Poliklinika, s.r.o., a zastupitelé by také měli být seznámeni s analýzou vzniklého stavu úklidu města.
Podle starosty bude významným bodem programu drobná formální změna předchozího usnesení o výstavbě velkokapacitního parkoviště v blízkosti obchodního domu Kvanto, které by mělo být vybudováno do konce prvního čtvrtletí příštího roku.
Občané mohou se svými příspěvky vystoupit v době mezi 16. a 17. hodinou.Zastupitelé zvolí dalšího místostarostu
Uh. Brod (cab) - Prvním bodem jednání městského zastupitelstva bude volba druhého zástupce starosty. Důvodem tohoto rozhodnutí je podle slov starosty Kryštofa hodně práce na úřadě. "Přestože máme ještě stále dost elánu, ve dvou lidech se to těžko zvládá. Cesty do Prahy jsou nutné a zabírají nám mnoho času. Navíc ODS radě navrhla, že už má člověka pro tuto uvolněnou funkci." Oním třetím funkcionářem by měl být radní Pavel Josefík. Starosta se domnívá, že s jeho zvolením by neměl být problém, podle některých zastupitelů by však problémy mohly nastat jeho nástupem do funkce. "Pokud oba dva funkcionáři pracují na 100%, tak to bohatě stačí, navíc je zde tajemník, který řídí samotný chod úřadu," vyjádřil svůj názor radní Vrána. Naopak radní Karásek se domnívá, že třetí člověk je nutný: "Ukázalo se, že ti dva na to nestačí, proto navrhujeme svého člověka, na kterého máme z politických dohod nárok." Pokud bude Josefík zvolen, mohl by do úřadu nastoupit už den poté.Svět se začne rekonstruovat
Uh. Brod (cab) - Podle sdělení starosty města by se zítra měla podepsat smlouva s firmou Hanáček, která z původních šesti firem vyhrála výběrové řízení na rekonstrukci bývalého kina Svět. "Celkové náklady na využití pro volný čas mládeže se pohybují okolo 19 milionů korun," uvedl starosta, který však přímo nepotvrdil, že se tato firma do uvedené částky "vejde", pouze že byla vybrána ta s nejlepší možnou nabídkou. Součástí smlouvy by také měl být požadavek města na potřebné účelové proinvestování 10 milionů korun ještě do konce tohoto roku.Novou střechou už nezatéká
Prakšice (cab) - Právě před několika dny byla v této obci dokončena rekonstrukce střechy obecního úřadu. Důvodem těchto oprav bylo především zatékání rovnou plechovou střechou, díky kterému byla v roce povodní i následující rok promáčena také společenská místnost. "Na plechové střeše ale nebylo možné zjistit, kudy voda teče, protože mohlo jinde zatékat a na jiném místě se to pak projevit," tvrdí starosta Vladimír Vlk, podle kterého by pouhé opravy stávající střechy nebyly ekonomicky výhodné. Proto se obec rozhodla v letošním roce zahrnout do rozpočtu i investici na celkovou rekonstrukci. Náklady, které nakonec nebyly překročeny, dosáhly výše 700 tisíc korun, z nichž polovinu se podařilo získat od státu prostřednictvím programu obnovy venkova. Kromě nové střechy dostal obecní úřad i novou fasádu a byla také nově natřena okna.
Vzniklé půdní prostory by v budoucnu mohly být využity k různým účelům, prozatím se však obec touto záležitostí nezabývá. Především se musí vyřešit další střecha, a to na místní poště, která se nachází v těsné blízkosti úřadu. Během dvou měsíců se obecní úřad přiblížil vzhledu okolních domů.Hodové dožínky s prezentací ekologických zemědělců
Starý Hrozenkov (an) - Krásné letní počasí potěšilo návštěvníky a pořadatele tradičních dožínek, které se konaly 12. září 1999 ve Starém Hrozenkově. V sobotu večer se uskutečnil křest nahrávky souboru Kopaničár "Okolo Hrozenka", který neoficiálně zahájil slavnosti. V neděli probíhala celodenní prezentace ekologických zemědělců z oblasti Moravských Kopanic a Bílých Karpat.
Tento rok připadla obci Vyškovec starost připravit dožínkový věnec. Manželé Šprtelkovi napekli koláčky a připravili chléb k posvěcení při dopolední bohoslužbě. Družbové z Vyškovce podávali při vycházení z kostela všem lidem posvěcené dary. Odpoledne prošel obcí průvod, ověnčené vozy s muzikanty a množství pestrých krojů zaplavily ulice Hrozenkova. Na náměstí ve středu obce proběhlo předávání dožínkových věnců a závěrečný hudební blok domácího souboru Kopaničár a Kopaničárek ukončil slavnosti.Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se
Uh. Brod (cab) - Již osmý ročník Olympijského dne zdraví pořádaný letos v Uh. Brodě v rámci 100 let českého olympismu ukázal, že většina zúčastněných žádné problémy se svou kondicí nemá. Na dvou stanovištích - stadionu Lapač a tělocvičně Základní školy Na Výsluní - si více než 150 soutěžících, nejen místních, ale i ze Starého Města, Záhorovic nebo Bystřice pod Lopeníkem, měřilo v různých disciplínách svou tělesnou zdatnost. Většinu sportuchtivých tvořily děti do 14 let, z řad dospělých napínalo své síly téměř 30 soutěžících a všichni se pro zařazení do soutěže museli zúčastnit alespoň čtyř disciplín. Nejmladšímu soutěžícímu byly necelé tři roky, nejstaršímu téměř sedmdesát, společně sportovalo asi šest rodin.
Počet soutěžících se sice od loňského roku nesnížil, přesto byla většina těch, kteří chodí už pravidelně. "Už se velice těšíme na příští ročník, který chceme připravit v trochu atraktivnějším duchu. A to nejen díky novému tisíciletí, ale především abychom ke sportu přilákali i širší veřejnost," prozradil na závěr Jan Hýžďal, zástupce spolupořádající Okresní asociace sportu pro všechny.S hašišem se přes hranice nejezdí
Starý Hrozenkov (vb) - Větší než malé množství hašiše nalezli celníci při prohlídce osobního vozidla na hraničním přechodu ve Starém Hrozenkově. Na nešťastné pondělí třináctého doplatil cizinec ve věku 37 let, který si s sebou (pro vlastní potřebu?) vezl téměř 1,5 gramu této tzv. měkké drogy. Vyšetřovatelem byl poté obviněn z trestného činu nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek. Den nato byl eskortován do věznice v Břeclavi a hrozí mu trest až do tří let odnětí svobody.Brodsko bude součástí Euroregionu Bílé Karpaty
Uh. Brod (cab) - I když se naše jistota o vstupu republiky do EU v posledních dnech malinko otřásla, přesto do ní pomalu, ale jistě míříme. I proto začínají na našem území vznikat tzv. Euroregiony, tedy oblasti příhraničních obcí z obou stran hranice, které budou moci v rámci EU získávat různé dotace. O záměru vytvořit takové spojení mezi krajem Zlín a Trenčín i aktivní podpoře této iniciativy informoval na 2. členské schůzi Sdružení Uherskobrodska (SdUB) předseda představenstva Jiří Rosenfeld. Na svou druhou schůzku by představitelé obou krajů měli přijet tento pátek právě do Uh. Brodu. Obce v našem regionu jsou totiž těmi, které díky blízkosti k hranici budou především do Euroregionu náležet. Jeho vznik už je naplánován na počátek měsíce října.
Přítomní členové či sympatizanti SdUB, ve velké míře zastoupení starosty obcí, byli také seznámeni s činností sdružení za posledního půl roku. Podařilo se navázat "spojení" s časopisem, který vydává Regionální agentura rozvoje v Olomouci, proběhla řada jednání se zástupci na "vyšších" místech nejen o zřízení pobočky okresního soudu v Uh. Brodě a povedla se i výstava Z regionu do Evropy. Právě práce na prezentaci regionu "ve světě" je podle předsedy stejně důležitá jako aktivity pomáhající zlepšení životní úrovně uvnitř této oblasti. K tomu by měla sloužit i připravovaná publikace o obcích Uherskobrodska, na které bude spolupracovat redakční rada složená z několika starostů.
Mírného pokárání od místopředsedy představenstva Jaromíra Čápa se na schůzi dočkali členové pracovních sekcí, jejichž činnost je podle něj spíše pasivní, a i když pracují dobrovolně, měli by být aktivnější. Jejich podpora bude například potřebná při prosazení záměru vybudování cyklotrasy z Uh. Brodu do Luhačovic a především vzniku koncepce zdravotnictví v našem regionu související s tvořícím se VÚSC Zlín. První aktivity starostů obcí Uherskobrodska by se měly projevit už tento týden na schůzi okresního shromáždění.
(Další informace o SdUB přineseme v rozhovoru s Jiřím Rosenfeldem v některém z příštích čísel.)Pozvánka
ZO ČSCH v Uh. Brodě Vás srdečně zve na místní výstavu drobného zvířectva a exotického ptactva. Bude probíhat 9. - 10. října v UB na chovatelském středisku, Vlčnovská ulice (u mostu), od 8 do 17 hodin. Vstupné dobrovolné, tombola, občerstvení.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund