Číslo: 38
22.09.1997
Článků: 45

Titulní
Uherskohradišťsko
Ze
Kultura
Pro
Pošta
Horoskop
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Mercedes - Benz - značka kvality
Hody v Jalubí
Cirkus Sultán se vrací
Repelenty na dračku
AKCE x REAKCE
Největší soutěž s Coca-Colou
Z redakční pošty

Mercedes - Benz - značka kvality

V současné době je největší zájem o lehký dodávkový vůz VITO. - Foto:KK
Koupit si v dnešní době automobil není problém. Koupit si však kvalitní, seriózní a prestižní vůz znamená pořídit si Mercedes-Benz. Proto jsme požádali zástupce firmy JUDr. Ing. Ladislav Samohýl - autorizovaný prodejce Mercedes-Benz pana Josefa Tlusťáka o poskytnutí bližších informací.
Firma JUDr. Ing. Ladislav Samohýl, jako autorizovaný prodejce vozů Mercedes-Benz působí ve zlínském regionu již několik let a patří mezi nejvýznamější dealery značky Mercedes-Benz v České republice. Podle smlouvy s firmou Mercedes-Benz Bohemia, s.r.o., generálním zástupcem pro celou republiku, vytváří ve svěřeném regionu jednotlivá prodejní střediska.

Kde najde zájemce o koupi Mercedesu Vaši nejbližší prodejnu?
V okrese Uherské Hradiště se naše středisko nachází v Kunovicích na ulici Olšavní čp. 1135. Toto středisko má za úkol pokrývat celou tuto oblast. Bylo vybudováno na místě bývalé prodejny potravin a od jara 1997 zahájilo svoji činnost. Zatím ještě chybí výrazné označení střediska, tak jak stanovují předpisy firmy Mercedes-Benz, to však bude v nejbližší době doděláno a bude již z dálky všem zřejmé, že se právě zde nachází oficiální obchodní středisko Mercedes-Benz.

Kolik zaměstnanců pracuje ve středisku Mercedes-Benz v Kunovicích?
V současné době ve středisku v Kunovicích pracují tři zaměstnanci, kteří mají na starosti obchod s vozy Mercedes-Benz v tomto regionu, vyřizují objednávky a poptávky a samozřejmě poradí a zodpoví dotazy všech případných zájemců.

Jaké vozy firma Mercedes-Benz nabízí?
Firma Mercedes-Benz, jako nejznámější světový výrobce, je schopna obsáhnout celou škálu automobilového průmyslu, od sféry tahačů a těžkých nákladních vozů pro speciální účely až po celosvětově představený vůz A, který patří do segmentu malých lidových vozů. Jsme tedy schopni nabídnout celý tento sortiment vozů a pokrýt veškerý trh. Jak firma JUDr. Ing. Ladislav Samohýl, tak i samotné středisko v Kunovicích, zaznamenávají především v letošním roce velké prodejní úspěchy. Například v prodejním středisku v Kunovicích byly realizovány prodeje těžkých nákladních vozů ACTROS typu 814, ale i luxusních limuzín třídy E.

Reklamní slogan firmy JUDr.Ing Ladislav Samohýl zní: Nekupujte auto, kupte si Mercedes. Co se za tím skrývá?
Mercedes se vždy odděloval z řady ostatních výrobců automobilů. Jako první kladl mimořádný důraz na bezpečnost svých vozidel (a v této oblasti vlastně dodnes určuje celosvětový směr), tak i na ochranu životního prostředí. Na druhé straně byl Mercedes-Benz vždy auto na zakázku, které svým způsobem prezentovalo svého uživatele, vytvářelo jeho image či image jeho firmy. V součastnosti je teze Mercedesu taková, že kvalita zůstala na nejvyšší úrovni, jak je u značky zvykem, zatímco ceny se výrazně přiblížily konkurenci a to hlavně v oblasti užitkových vozidel.

Který typ vozů patří mezi nejprodávanější?
Největší zájem je v současné době o lehký dodávkový vůz VITO, který představuje zcela nový typ vozu ve výrobním programu Mercedesu. Jedná se o vozidlo s předním pohonem a velmi moderní konstrukcí. Je vyráběn v nejmodernějším španělském závodě firmy Mercedes-Benz. Na českém trhu se od začátku setkal s mimořádným zájmem a dnes je také nejprodávanějším vozem naší značky. Ceny vozu VITO se odvíjejí od přání a potřeb zákazníků - to znamená provedení motoru, velmi širokých možností dovybavení vozu a podobně. Základní provedení skříňové verze s nejslabším motorem je možné zakoupit již od 520.000,- Kč bez DPH. Velmi dobře vybavené vozidlo Mercedes-Benz VITO s žádaným turbodieslovým motorem se pohybuje v cenových relacích 650,- 700.000,- Kč bez DPH. U vozidel pořizovaných na firmu jako užitková, tedy maximálně v pětimístném provedení s přepážkou oddělující zavazadlový prostor, je možné odečíst DPH.

Nabízí středisko v Kunovicích i jiné prodejní služby?
V naší nabídce jsou také ojeté vozy. Zákazník si, může vybrat z 15.000 automobilů, které jsou k dostání na německém trhu. Můžeme nabídnout od malých užitkových vozů až po těžké tahače. Největší zájem je o třídu vozů 814, což je v podstatě vůz řádově srovnatelný s Avií, buď v provedení valník nebo skříň, která je nejžádanější. Na všechny dovážené stroje se poskytuje záruka 6 měsíců na motor a hnací agregát. Na všechny typy vozů Mercedes-Benz zajišťuje i náhradní díly, servisní dílny jsou bohužel zatím jen v sídle firmy JUDr. Ing. Ladislav Samohýl ve Zlíně. Součástí našeho střediska v Kunovicích je i prodejna náhradních dílů a příslušenství na další značky automobilů.

My poděkujeme panu řediteli Tlusťákovi za rozhovor a položíme poslední otázku - co byste dodal závěrem?
Na závěr bych chtěl všechny příznivce značky Mercedes-Benz pozvat do prodejního střediska v Kunovicích, na ulici Olšavní 1135, kde můžou shlédnout a vyzkoušet stále se měnící nabídku vozů a informovat se o dalších zajímavostech nejen o firmě a jejich službách, také o prestižní značce Mercedes-Benz. Informace se zájemci dozví i na telefonním čísle 0632/549 284. Tímto se těšíme na shledání s dalšími zájemci o vozy značky Mercedes-Benz.

Karin KuchtováHody v Jalubí
(red) - SK Jalubí pořádá 27. a 28.9. hody s právem. V sobotu odpoledne ve 14.30 je odchod pro stárky, večer hraje Kněžpolanka, v neděli v 10.00 je krojovaný průvod po obci a večer k poslechu i tanci bude hrát kapela Kabrňáci.Cirkus Sultán se vrací
Uh. Hradiště (red) - Po úspěšném turné se vrací do ČR cirkus Sultán. V cirkuse je možno vidět světovou atrakci - jízdu medvěda a opice na koni. V programu jsou dále vynikající artisté, vzdušná akrobacie a klauniáda. V programu vystupují zvířata - koně, kozy, lamy, velbloudi, opice, medvědi. Právě ti otvírali Disneyland v Orlandu v USA, kde se stali miláčky publika. V Uh. Brodě hostuje cirkus od 23.- 24.9. na parkovišti u Many, v Uh. Hradišti bude u sport. haly ve dnech 26.- 28. 9.Repelenty na dračku
Uh. Hradiště (red) - S velkým zájmem zejména starších občanů se sešla akce Městského úřadu, který v minulém týdnu zdarma poskytoval repelenty zn. Globol. 3.000 ks repelentů daroval Český červený kříž nejvíce postiženým oblastem, mezi které Uh. Hradiště rovněž patřilo.AKCE x REAKCE
Lékařská komora reaguje
V minulých dnech byli dětští lékaři našeho okresu napadáni četnými médii (Slovácké noviny, ČT 1, TV NOVA, Blesk) pro nelegální vybírání peněz za očkování proti virové hepatitidě. Je zarážející, kolik nepravd a zavádějících informací se v tisku objevilo a jak málo práce si redaktoři dali s tím, aby podali objektivní informace. Ani se příliš nedivím, budu-li předpokládat, že mají všichni autoři zkreslujících komentářů podobné názory jako šéfredaktor Slováckých novin pan Jiří Jilík. Ten nám totiž při nedávném osobním jednání sdělil, že ho jako šéfredaktora pravda nezajímá a že ho zajímá jen to, jak se jeho noviny prodávají a čtou (s dovětkem, že pokud máme zájem publikovat nějakou svou pravdu, máme si založit svoje noviny). V souvislosti s tímto památným výrokem se vtírá řečnická otázka: Má právo kázat o etice ten, kdo nectí etiku při výkonu své vlastní práce?
A nyní se vraťme k očkování. Česká lékařská komora je profesní organizací sdružující lékaře. Má dbát na kvalitu a etiku lékařské péče a hájit čest lékařského stavu. Měla by být schopna obhájit i cenu lékařské práce. Cena práce lékaře byla přesně stanovena sazebníkem VZP a očkování zde bylo ohodnoceno na 93 bodů (současná cena bodu 0.77,-Kč). Za očkování dětí proti hepatitidě nabídla VZP lékařům jen jednu šestinu této částky, třebaže právě VZP ušetří na této preventivnívní akci nejvíce. Jinými slovy, práce spojená s očkováním (očkování není jen aplikace intramuskulární injekce, ale i zhodnocení zdravotního stavu dítěte, záznam do dokumentace, záznam do očkovacího průkazu a vyplnění hlášení pro OHS) má být odměněna poouze šestinou částky odpovídající náročnosti tohoto výkonu. Přitom průměrný počet naočkovaných dětí na jednoho dětského lékaře se rovná průchodu v dětské ambulanci za celý jeden měsíc. Tedy shrneme-li známá fakta, pak za měsíční výkon je pouze šestina měsíčního výdělku.
Proto se lékaři rozhodli, že rodičům situaci vysvětlí a požádají je o dobrovolný příspěvek.
žádném případě nedošlo k odmítnutí naočkování dítěte jen na základě nezaplacení dobrovolného příspěvku. Paradoxem článku Očkování za padesát je fakt, že je zde šéfredaktorem Jilíkem osobně napadána MUDr. Gricová, která patří k nejlepším ve svém oboru a péči o děti dávala a dává maximum. V období záplav, kdy mnohé ordinace nefungovaly, pracovala od rána do večera a ošetřila desítky dětí i mimo svůj obvod. Za tuto práci zřejmě nedostane nikdy zaplaceno. Laicky řečeno, překročila limit výkonů pro svou ordinaci a víc od pojišťovny s největší pravděpodobností nedostane. Může ji hřát u srdce pocit dobře vykonané práce a snad i poděkování rodičů.
My však pevně doufáme, že pánů redaktorů Jilíků není v tomto městě mnoho. Doufáme, že je zde převaha rozumných lidí, kteří chápou, že automechanik, státní zaměstnanec i lékař mají právo dostat za odvedenou práci zaplaceno. Tolik velmi stručně na vysvětlenou v otázce očkování proti hepatitidě, která je pouze zlomkem mnohem závažnějších problémů ve zdravotnictví, způsobených chaotickým a bezkoncepčním řízením tohoto resortu. Těžce se kompetentním politikům a potažmo redaktorům oznamuje národu, že systém funguje špatně a že peníze, které v něm jsou, rozhodně nestačí pokrýt veškerou, dosud bezplatnou péči. O to jednodušší a výhodnější je obrátit hněv občanů a voličů proti lékařům. My se však nechceme schovávat. Chceme řádně odvádět svoji práci, studovat a starat se o nemocné. Rozhodně nechceme sedět každý večer s hlavou v dlaních nad sazebníky VZP a počítat, za jakých podmínek jsme schopni svou praxi udržet. V politickém systému je vždy reálné to, co považují za reálné voliči.
Obraťte svou pozornost k těm, kteří mají moc a možnost situaci ve zdravotnictví změnit či alespoň vylepšit. Dobře fungující zdravotnictví je největším přáním nás všech. Za představenstvo ČLK chci prohlásit, že nikdo z dětských lékařů neporušil etický kodex a nejednal proti stanovám ČLK. Každý další útok v této kauze považuji za napadení celého lékařského stavu, který bude nutno hájit právní cestou.
Za představenstvo OS ČLK Uh. Hradiště MUDr. Petr Sládek, předseda OSL ČLKNejvětší soutěž s Coca-Colou
Společnost Cola-Cola Amatil připravila pro všechny své příznivce dosud největší soutěžní hru u nás. Tato soutěž ovšem zdaleka není jen největší, ale v dosavadní historii spotřebitelských soutěží v České republice nepochybně organizačně nejnáročnější a nejsložitější. Poprvé se na organizaci podobné soutěže podílejí tři subjekty, kromě systému Coca-Cola i společnosti McDonald#s a BONTON. Zajímavá je také nová kombinace atraktivních cen pro výherce a zároveň výhod pro veškeré účastníky. Mimořádné je také množství takto označených láhví, více než 20 000 000, které v dosavadní historii tohoto druhu soutěží nemá u nás obdoby.
Téměř sedmdesátidenní soutěžní maratón odstartoval 25. srpna 1997 všude tam, kde jsou vždy k dostání nápoje Coca-Cola. Soutěžní balení plastových láhví Coca-Cola, Coca-Cola light, Fanta, Sprite, Cherry Coke a Kinley Tonic Water jsou výrazně označeny logem ....A máš vyhráno!, které je zároveň i sloganem hry. A vyhráno má skutečně každý, kdo otevře láhev s oranžovým uzávěrem. Pod každým víčkem se skrývá překvapení - jeden ze symbolů, který jej upozorní na některou z cen.
Hlavní výhrou je replika historického Coca-Cola jukeboxu osazená nejmodernější elektronikou se šesti CD podle vlastního výběru z nabídky vydavatelství BONTON. Ten vyhrávají okamžitě všichni, kteří na spodní straně uzávěru naleznou symbol noty.
Coca-Cola radiomagnetofon pak získá 400 majitelů uzávěrů se symbolem rádia. Pro bližší informace je od 25. srpna do 30. listopadu, denně od 8 do 20 hodin účastníkům k dispozici horká linka Coca-Cola na čísle 02/231 1228. Šanci potěšit se jednou z hlavních výher losování budou mít i ti účastníci soutěžní hry, kteří zašlou pět libovolných soutěžních uzávěrů se symbolem ...A máš vyhráno! na adresu soutěže: P. O. Box 10, 441 01 pošta Pobořany. Pro ně je připraveno slosování o dalších deset Coca-Cola jukeboxů se šesti CD a 500 Coca-Cola radiomagnetofonů.
Kromě hlavních výher čekají v soutěži na příznivce Coca-Coly a celé rodiny jejich nápojů zajímavé slevy. Objevíte-li na uzávěru symbol McDonaldďs, získáte je při nákupu v prodejnách McDonaldďs. Uzávěr se symbolem BONTONlandu opravňuje výherce k zajímavým slevám na nákup audio a video nosičů v prodejnách BONTONlandu. Zároveň při realizaci slev obdrží každý zákazník prémii - kupon, který mu zajistí účast v závěrečném slosování 10. prosince 1997.
Podrobná oficiální pravidla soutěže jsou vystavena a jsou k dispozici ve všech prodejních místech nápojů Coca-Cola, ve všech restauracích McDonaldďs a prodejnách BONTONlandu a navíc i na teletextu TV Nova na straně 777.
Další informace získáte na adrese:

	Shilland and Co. Central Europe
	Aleš Benda
	Michalská 12
	110 00 Praha 1
	tel.: 2421 4077, fax: 262 885Z redakční pošty
Hurááá na vojenské cvičení aneb Anabáze v zeleném.
To, že v dnešní době stále ještě existují vojenská cvičení pro zálohy, to si člověk uvědomí až v okamžiku, kdy dostane povolávací rozkaz. Tak se to stalo také mně. Jelikož je moje manželka na mateřské dovolené, a já jsem osoba samostatně výdělečně činná, požádal jsem o odklad. Měl jsem však smůlu, neboť dle slov náčelníka Okresní vojenské správy (OVS) v Uh. Hradišti je právě má vojenská odbornost v armádě důležitá a je o mne zájem. Nedalo se tedy nic dělat, musel jsem nastoupit. A nebyl jsem sám. V kasárnách nás již toužebně očekávali se slovy:Co s vama máme dělat? Jelikož to nikdo nevěděl, proflákali jsme těch čtrnáct dnů přímo neuvěřitelně. Práce žádná, natož pak nějaké využití či procvičování naší velmi důležité odbornosti.
Každopádně čtrnáct dnů bohatě stačilo k důkladné exkurzi do dnešního vojenského světa. Poctivý a pracovitý člověk jen ztěžka uvěří, co je ve vojenském životě zcela běžné. Nebojeschopná technika, znuděné, nadávající a otrávené mužstvo, českoslovenští velitelé, jejichž IQ mnohdy nedosahuje ani pověstného houpacího koně. Většina bojové činnosti se odehrává v plánech a na papírech. Dlužno poznamenat, že vojáci z povolání se ani netají svými příjmy ( o kterých by se mnohým civilním pracovníkům mohlo jen zdát), ani tím že v armádě setrvávají zejména kvůli tomu, aby odkroutili několik let a získali tak nárok na nemalý pravidelný příspěvek k měsíčnímu civilnímu platu. Že tento příspěvek není řádově stovky, ale tisíce korun, je Vám asi jasné.
Po skončení cvičení, na dotaz o vyúčtování této rekreace, mi bylo řečeno, že to má na starost mateřská OVS. Šel jsem tedy na OVS, odkud mne poslali na sociálku. Na sociálce vyplnili formulář a ten jsem osobně zanesl na OVS. Když se však dva měsíce nic nedělo, zavolal jsem na OVS, kde jsem se dozvěděl, že na sociálce formulář vyplnili špatně. Následoval pak další měsíc mlčení, po kterém na můj dotaz na OVS mi tamní pracovník doporučil, abych zavolal jiné pracovnici OVS. Ta vyúčtování usilovně hledala, leč nenašla - byl jsem proto znovu odkázán na pracovníka, u kterého urgence začaly. Ten mi po dalším telefonátu opravdu sdělil, že peníze již odešly.
A skutečně. Zanedlouho na můj účet dorazilo 391,-Kč jako náhrada za čistý výdělěk, o který mne připravilo 14 dní vojenského cvičení. Můj daňový základ z minulého roku činil v přepočtu na čtrnáct dní 7 358,-Kč. Jednoduchým výpočtem se dá zjistit, že za vojenské cvičení jsem zaplatil částku 6 967,-Kč, za což dodatečně armádě, OVS v Uh. Hradišti i sociálnímu odboru jménem naší rodiny pěkně děkuji.
Do budoucna bych měl jeden návrh. Pokud budu muset ještě někdy absolvovat podobné cvičení, pak prosím, zda bych jej nemohl strávit třeba na Kanárských ostrovech. Mělo by to několik výhod. Armáda by se o mne nemusela starat, stravu, ubytování, ba i oblečení bych si zajistil, a navíc bych si užil sluníčka a upevnil tak své zdraví pro svou případnou bojovou činnost. Zcela určitě bych těch čtrnáct dnů za sedm tisíc korun, proflákal daleko příjemnějším způsobem. Navíc bych nemusel otravovat úředníky na OVS a sociálním. Co tomu říkáte?
S pozdravem Světu mír!
Michal Pavlásek (PC STUDIO)

Ach, ta matematika!
Já nevím, po kom vy jste, že vám ta matematika tak těžce vniká do hlavy, nevím, nevím, co z vás bude, lamentoval před lety nade mnou profesor matematiky. Víte, jaký byl génius Karel Gauss, který ve třech letech řešil algebru - a vy? Nebo Torquato Tasso už mluvil v šesti měsících, Haydn ve čtyřech letech muzicíroval, Smetana i Mendelsson v pěti letech, Lope de Vega se v pěti letech naučil latinsky a skládal verše! Ale neuměl psát, tak své verše diktoval starším kamarádům, Nelson velel lodi jako patnáctiletý - a vy, prosím, neovládáte ani jednoduchou rovnici. Vemte si z nich příklad!
A mě zas těší, že ne všichni velikáni prospívali ve škole - Schiller, Suift, Humbolt, Wagner na školách propadali, o Napoleonovi řekl jeho učitel, že není nic víc než zvíře, otec Darwinův dštil na hlavu synovu síru a oheň s průpovídkou že bude dělat ostudu sobě i rodičům, Hegela označili na vysoké škole za zvláště slabého ve filozofii, Kant se nemohl dostat ani na gymnázium! Linné byl vyloučen ze školy - a hodně umělců a slavných herců mělo s matematikou potíže, takže ti jsou mi mnohem sympatičtější, odvětila jsem s nadhledem šestnáctiletého opeřence.
Takže tímto článkem chci potěšit mládež, která také zápolí s matematikou! Kdo ví - jak se proslaví, i když teď neumějí dosadit Pythagorovu větu!
Ivona Konečnáwww.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund