Číslo: 4
26.01.1998
Článků: 47

Titulní
Uherskohradišťsko
Ze
Kultura
Pro
Pošta
Horoskop
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Změna jízdního řádu
Miss DDM
Oznámení občanům
Přednáška pro ovocnáře
Hanzelka a Zikmund
Anketa
ODS hodlá s Unií Středu slušně soupeřit
R o z h o d n u t í
POČASÍ

Změna jízdního řádu
Od neděle 25. ledna vstoupila v platnost třetí změna jízdního řádu Českých drah. K největším změnám dochází na tratích, které byly nejvíce poškozeny červencovou povodní. Jsou to vesměs změny příjemné, když se po několika měsících usilovných prací podařilo obnovit provoz na tratích v okresech Šumperk, Jeseník, kde vodní živel řádil nejvíce. Pojedete-li na Hanou, dočkáte se překvapení na trati Nezamyslice - Morkovice, kde je od včerejšího dne zavedena náhradní autobusová přeprava cestujících. Na trati je zaveden samoobslužný způsob odbavování a v autobusech platí železniční tarif. Na trati Hodonín - Holíč nyní jezdí motorové vlaky pouze od pondělí do pátku, v sobotu a v neděli je nutno použít jiný způsob dopravy.
Rychlíky Šohaj a Galán zajišťují přímé železniční spojení Slovácka s Prahou a k soupravě býval řazen restaurační vůz. Cestující, kteří do hospody na kolejích rádi zavítali, již tuto možnost mít nebudou. V mezinárodních spojích Chopin Vídeň - Břeclav - Staré Město - Varšava již není zavedena přeprava cestovních zavazadel. Držitelé komerčních slev by si měli osvojit možnosti používání Junior pasu. Platný Junior pas opravňuje držitele k zakoupení jednoduché nebo zpáteční jízdenky se slevou přibližně 30 procent ve 2. vozové třídě a traťové měsíční jízdenky se zvláštní cenou pro 2. vozovou třídu. Jednoduchou a zpáteční jízdenku se slevou 20 procent v 1. vozové třídě si může zakoupit držitel průkazu s cennou známkou zakoupenou do 31.12.1997. Třetí změna jízdního řádu je k dostání ve všech železničních pokladnách. Obdržíte ji bezplatně po odevzdání kuponu, který je součástí každého jízdního řádu Českých drah.
Milan KubíčekMiss DDM

Uh. Hradiště (red) - Ve středu, 21. ledna, se v Klubu kultury konalo finále soutěže Miss DDM.
Uh. Hradiště - Ve středu 21. ledna 1998 zaplnilo sál Klubu kultury asi pět set lidí, aby zvolili MISS DDM 98. Vyhlašovatelem už po páté byl Dům dětí a mládeže v Uh. Hradišti ve spolupráci s hradišťským Klubem kultury. Atmosféra byla vynikající, každá finalistka zde měla okruh fanoušků, kteří ji přišli povzbudit. Do finále postoupilo celkem jedenáct děvčat a porota měla velmi těžký úkol, protože vybrat tři nejlepší nebylo jednoduché. Porota nakonec rozhodla takto: II. vícemiss se stala Eva Ryndová z II. ZŠ v Uh. Hradišti, I. vícemiss Jana Petrášová ze III.ZŠ v Uh. Hradišti. Miss DDM 98 se stala Tereza Pilátová, žačka 8. třídy I.ZŠ v Uh. Hradišti. Jako hlavní cenu získala desetidenní pobyt v Itálii v hodnotě šest tisíc korun.
Miss sympatie, kterou volili diváci, se stala Adriana Macháňová ze II. ZŠ v Uh. Hradišti.
Mgr. Libuše Srpová, ředitelka DDMOznámení občanům
Uh. Hradiště (red) - Okresní ředitelství Policie České republiky v Uh. Hradišti upozorňuje občany, že od 2.2.1998 budou po dobu asi jednoho měsíce přesunuta oddělení občanských průkazu, evidence motorových vozidel, řidičských průkazů, a odd. zbraní do provizorních prostor v budov Okresního ředitelství, a to z důvodu provedení oprav podlah a stěn poškozených záplavami v roce 1997. Oddělení občanských průkazů, evidence mot. vozidel a řidičských průkazů budou přesunuta do prostor jídelny. Odd. zbraní bude vyřizováno v 1. patře budovy. Odd. pasů a víz zůstává ve stávajících prostorách. Z uvedeného důvodu nebude dne 30.1.1998 úřední den na odd. evidence mot. vozidel a řidičských průkazů. V důsledku této situace žádá policie občany o zvýšenou míru trpělivosti při vyřizování osobních záležitostí na těchto odděleních. Snahou všech zaměstnanců bude i v provizorních podmínkách poskytnout veškeré služby občanům. Bližší informace budou podány na informacích v přízemí budovy nebo případně na tel.č. 551381 klapka 427.

Zápis do l. ročníků ZŠ v Uherském Hradišti se uskuteční v pátek, dne 6. 2. 1998, v době od 14.00 do 17.30 hod na těchto školách:
ZŠ UNESCO - UH Komenského nám. č.350 - v budově Měšťanské besedy na Hradební ulici
2. ZŠ UH Mojmír II - v budově školy
3. ZŠ UH nám. Míru - v budově školy
4. ZŠ UH Mařatice - Východ - v budově školy
ZŠ UH Jarošov - v budově školy
Masarykova škola - UH Mařatice - v budově školy
ZŠ - UH Vésky - v budově školy.
Vzhledem k vyhlášce Města UH O stanovení spádových obvodů ZŠ platné od 5. 11. 1997 budou všechny děti zapsány na ZŠ, na kterou spádově patří, a to bez výjimky.
Prosíme rodiče, aby vzali s sebou k zápisu rodný list dítěte a svůj občanský průkaz. Navštěvuje-li dítě mateřskou školu, též vyplněný dotazník.
Mgr. Miloslava Ondráčková, zást. ředitele 1. stupněPřednáška pro ovocnáře
Uh. Hradiště (red) - Územní rada ČSZ pořádá v sobotu 31. ledna v zasedací místnosti domu 293 Palackého náměstí, Uherské Hradiště přednášku pro ovocnáře. Přednášet bude doc.ing. Řezníček CSc, vynikající odborník - ovocnář. Tématem budou novinky v ovocnářství s promítáním, praktická ukázka řezu, výměna zkušeností a odpověďmi na dotazy. Začátek v 8.30 hodin.Hanzelka a Zikmund
Uh. Hradiště (red) - Promítání cestopisných filmů Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda z jejich výprav po Africe, Severní a Střední Americe a jiných světech. Účast přislíbil i spisovatel Michal Huvar, účastník výpravy, která po třiceti letech šla ve stopách africké výpravy Hanzelky a Zikmunda. Představení zdarma. Začátek ve čtvrtek 29. 1. v 15.00 hodin v kině Hvězda.Anketa
1. Co říkáte na znovuzvolení Václava Havla prezidentem?
2. Myslíte si, že pískání Dagmar Havlové bylo vhodné?

Marie (56 let) - důchodkyně

1. U garnitury, kterou máme, byl asi jediný, který by nás mohl dovést k lepšímu.
2. Na to jsou různé názory. Na první dámu by se tak chovat neměla, ale reakce byla.

Rostislav (48) - technik
1. Nelíbilo se mi, že v hlasování byl rozdíl jednoho hlasu, s tím nesouhlasím. Ale jinak vždycky za ním stojím.
2. To si vůbec nemyslím. Jako první dáma by si to neměla dovolit.

Zdeněk (35) - podnikatel
1. Myslím si, že neměl být vůbec zvolen, ani poprvé.
2. Měl jsem pochybnosti už když se brali. Je to přece první dáma, a tak by se tak měla chovat. Všechno se snažíme brát z Ameriky, lezeme tam, kam nemáme.... Měli bychom být svoji, na to určitě máme.

Marcela (60) - důchodkyně
1. Já jsem s ním velice spokojená, vždycky jsem byla, mám ho velice ráda.
2. Ne, paní Havlová mi svým chováním připadala, jako kdyby vyšla ze chlíva.

Veronika (21) - sekretářka
1. Mně je to více méně jedno. Já se o politiku nezajímám. Lepší kandidát jak Václav Havel určitě ale nebyl.
2. Bylo to trapné.

František (69) - důchodce
1. Já si myslím, že je to správně. Momentálně není nikdo jiný, kdo by byl vhodnějším kandidátem.
2. Podle mě to správné nebylo, mohla být trochu nad věcí. Ale ona taková už asi je, že se vyjadřuje spontánně ve prospěch svého manžela.

Irena (45) - prodavačka

1. Myslím si, že jeho období už přešlo. Už by mohl být i někdo jiný.
2. Vůbec ne!

Pavel (42) - údržbář
1. Já si myslím, že kandidoval hlavně kvůli tomu, aby Dáša byla pořád první dámou republiky.
2. Možná pískala na Ďulu, aby sa vrátil.

Jarmila (35) - učitelka
1. Ano, proč ne?
2. Ne, proč ano?

Petra MacalíkováODS hodlá s Unií Středu slušně soupeřit
V minulém týdnu jsme oslovili manažera oblastní ODS v Uherském Hradišti Jaroslava Zapletala ml., který nám odpověděl na několik otázek.

1. Jak se k současné situaci uvnitř strany staví oblastní sdružení ODS v Uherském Hradišti?
Naše oblastní sdružení přivítalo rozhodnutí části poslaneckého klubu odejít z řad ODS a vyjasnit tak pro veřejnost nepřehlednou situaci ve straně. Zároveň jsme si dobře vědomi, že před veřejností máme nadále zřetelný závazek - vyjasnit všechny okolnosti financování ODS. Žádný vrcholný představitel, ale ani žádný člen ODS před touto odpovědností neuteče tak, že bude rezignovat na svou funkci nebo vstoupí do jiné politické strany. Nikdo z nás se nemůže tvářit, jako by se ho to netýkalo. Rád bych využil této příležitosti a vyzval každého, kdo má nějaké pochybnosti o financování OS ODS Uherské Hradiště, aby je zveřejnil. Prohlašuji, že nemáme žádný problém tohoto druhu.

2. Jak se před časem postavila zdejší oblastní rada ke kandidatuře Václava Klause na post předsedy?
V ODS platí demokratické zásady rozhodování. Proto není tak důležité, že se za předsednickou kandidaturu V. Klause postavila jednomyslně naše oblastní rada. Zásadní je, že Klause drtivou většinou podpořil řádný oblastní sněm, to znamená zástupci všech místních sdružení, všech členů ODS našeho okresu. Život dokazuje, že tu není druhá osobnost formátu Václava Klause. Bez ohledu na účelovou kampaň, která je proti němu tři měsíce vedena, nevěřím, že by mohl být právě on nějak osobně zvlášť odpovědný za chyby ve financování ODS.

3. Kolik členů ODS v okrese se hlásí k nově založené US?
Vzhledem k tomu, že naše kancelář eviduje celou členskou základnu ODS v tomto okrese, mohu naprosto zodpovědně prohlásit, že se k Unii svobody dosud oficiálně nepřihlásil ani jediný náš člen. Nevím ale nic o případném zájmu nečlenů ODS. Osobně jsem k možnosti vzniku nové silné pravicové strany v tomto okrese dost skeptický. Jestliže se US skládá zatím převážně z poslanců zvolených za ODS a má s ODS prakticky shodný program, pak nevím, co by do ní mohlo lákat nové členy.

4. Jak se oblastní ODS staví k případné spolupráci s US?
Unie svobody vznikla tak, že se vymezila proti ODS. Pro nás je US stejným politickým soupeřem jako kterákoliv jiná strana usilující o přízeň pravicových voličů. Budeme s ní však soupeřit vždy slušně, půjde nám jen o programové myšlenky a cíle. Nebudeme se nikdy snižovat k politikaření ani k osobním útokům. Když se spolu hádají pravicové strany, těží z toho levice. Otázkou je, co zbývá US. Obávám se, že chce-li do parlamentu, bude muset vůči ODS postupovat úplně jinak. Takže o případné spolupráci bude možné uvažovat a jednat až po volbách. Přáli bychom US, aby její účast ve volbách neznamenala nakonec jen oslabení české liberálně konzervativní politiky. K tomu totiž dojde, jestliže US propadne ve volbách. Přijdeme o hlasy, které spadnou do klína sociálním demokratům a komunistům. Ale z dlouhodobého hlediska může konkurence dvou pravicových stran přinést i něco užitečného - tím, že se strany navzájem hlídají, možná neudělají tolik zbytečných chyb.

5. Ctíte rozhodnutí výkonné rady ODS?
Samozřejmě. To snad patří k základním předpokladům fungování každé normální politické strany. Jestliže to někdo neuznává, znamená to, že mu jeho strana už nevyhovuje a měl by si vybrat nějakou jinou. Každá strana, totiž pokud je demokratická, nemůže mít vedení, které se líbí každému. Na druhé straně nutno podotknout, že i výkonná rada ODS musí respektovat názory a rozhodnutí nižších článků strany. Musí tu fungovat obousměrná výměna informací - třeba o tom, jak je ODS financována. Není žádným tajemstvím, že v Uherském Hradišti jsme často a hlasitě nebyli spokojeni s úrovní vnitrostranické komunikace. Škoda, že věc vázla právě na některých osobách, které dnes vystupují tak, že oni na rozdíl od Klause, nikdy za nic nemohli. ODS dnes už velice pozorně naslouchá všem názorům své členské základny.

6. Blíží se volby. V čem budou podle Vás jiné než ty předchozí?
Určitě budou jiné. Věřím, že v Uherském Hradišti do nich půjdeme znovu s naším panem poslancem Ing. Jaroslavem Plachým, což bude nepochybně výhoda, ale jinak bude všechno nové. Nebudou to jednoduše nákladné volby s negativní kampaní - proti něčemu, nebo dokonce jen proti někomu. Půjde o přímý kontakt s lidmi, jejichž důvěra v ODS byla otřesena, o náročné osobní rozhovory a o jasné závazky a konkrétní sliby. Člověk se učí pokusem a omylem a potřebuje si vyzkoušet různé možnosti. Asi nás proto čeká zkušenost s vládou sociální demokracie, která už slíbila všechno všem. Ale jsme svobodní, máme budoucnost ve vlastních rukou a tuto zodpovědnost z nás (naštěstí) nikdo nesejme.

Ptala se M. MiškeříkováR o z h o d n u t í
Okresní veterinární správa Uh. Hradiště nařizuje podle ő 23, odst. 1 a 2 zákona č. 87/1987 Sb., o veterinární péči, ve znění pozdějších předpisů a ő 9 odst. 1 písm. b) zákona č. 108/87 Sb. o působnosti orgánů veterinární péče ČR, ve znění pozdějších předpisů tato ochranná a zdolávací opatření k výskytu nebezpečné nákazy - vztekliny:
1. Ohniskem vztekliny je stanoveno katastrální území města Uh. Hradiště - čtvrt Vésky a Míkovice.
2. V ohnisku nebezpečné nákazy je nutno provést doočkování psů a koček proti vzteklině. (Psi starší 3 měsíců dosud nenaočkovaní a psi, u nichž od očkování uplynula delší doba než 1 rok).
3. Městský úřad v ohnisku nákazy označí vjezdy do města výstražnou tabulí s nápisem Nebezpečná nákaza - vzteklina. Tabule bude psána dostatečně velkým písmem, bude většího formátu a z trvanlivého materiálu.
4. Uživatelům honiteb se nařizuje provádět všechna stanovená opatření stanovená ke snižování početního stavu lišek a všech volně žijících zvířat podezřelých z nákazy. Všechny ulovené nebo usmrcené lišky a ostatní volně žijící zvířata, případně nalezené uhynulé v ohnisku nákazy, musí být neprodleně (nejlépe do 24 hodin) po dobu trvání nákazy, předány celé, nestažené z kůže v uzavřeném PVC pytli označené na VS Uh. Brod nebo det. pracoviště SVÚ Brno - vet. laboratoř Staré Město.
5. V ohnisku nákazy se zakazuje volné pobíhání psů a koček. Na veřejném prostranství v zastavené části obce musí být psi opatřeni náhubkem a voděni na vodítku. Mimo zastavenou část obce nejsou omezena práva a povinnosti jejich majitelů, vyplývajících z jiných obecně platných předpisů.
6. Každý výskyt vztekliny nebo podezření u volně žijícího, domácího a hospodářského zvířete musí být neprodleně hlášeno na Okresní veterinární správu v Uh. Hradišti.
7. Zvíře podezřelé z nákazy musí být neprodleně usmrceno, a to na honebním pozemku uživatelem honitby, na nehonebním pozemku držitelem loveckého lístku, pověřeným vedoucím pracovníkem okresního úřadu.
8. Zvíře, které poranilo člověka, musí být ihned izolováno tak, aby nemohlo uniknout nebo poranit jiná zvířata nebo osoby, majitel musí neprodleně zajistit jeho veterinární vyšetření a pozorování po dobu stanovenou veterinárním lékařem.
9. V případě poranění člověka volně žijícím zvířetem, psem, kočkou, musí postižená osoby ihned vyhledat lékařskou pomoc.
10. Veškerá manipulace s usmrcenými zvířaty podezřelými z nákazy musí být prováděna s největší opatrností za použití ochranných pomůcek, které se po použití buď spálí nebo dezinfikují.
11. K dezinfekci pracovních pomůcek, prostředků, popřípadě objektu (místa potřísněného infekčním materiálem) se použije roztoku chloraminu nebo louhu sodného v koncentracích uvedených na etiketách dezinfekčních prostředků, případně chlorového vápna. K dezinfekci pokožky se použije roztok chloraminu v předepsané koncentraci uvedené na etiketě dezinfekčního prostředku.
12. Přemisťování psů a koček ve městě a mimo město se povoluje s podmínkou, že pes byl očkován proti vzteklině v době ne kratší než 1 měsíc a ne delší než 1 rok.
13. Hromadné kynologické akce mohou být organizovány po předchozím písemném souhlasu ředitele Okresní veterinární správy Uh. Hradiště.
14. Městský úřad ohniska nákazy zajistí veřejné vyhlášení těchto opatření způsobem obvyklým a bude kontrolovat jejich provádění a dodržování.
15. Nákaza se prohlásí za zdolanou, jestliže v ohnisku nákazy se ve stanovené pozorovací době nejméně tří měsíců nevyskytl další případ onemocnění vzteklinou.
16. Nadále platí vyhláška Okresního úřadu Uh. Hradiště č.5/93 ze dne 25. 2. 1993 k tlumení nebezpečné nákazy - vztekliny v okrese Uh. Hradiště.
17. Městské a Obecní úřady, Myslivecká sdružení a ostatní uživatelé honiteb musí plnit důsledně operativní pokyny Okresní veterinární správy Uh. Hradiště ke zdolání nákazy.
Uvedená opatření se nařizují se zřetelem k tomu, že v katastrálním území města Uh. Hradiště, čtvrt Vésky, byla na zem. farmě Vésky ubita liška, u které byla prokázána laboratorním vyšetřením provedeným ve Státním veterinárním ústavu v Olomouci č. lab. protokolu R 37/98 ze dne 8. 1. 1998, nebezpečná nákaza - vzteklina.

P o u č e n í :
Vzteklina je nebezpečná nákaza, která nejčastěji postihuje lišky a ostatně volně žijící masožravce, z domácích zvířat psy a kočky. K nakažení dochází po poranění, zvláště pokousáním onemocnělým zvířetem vzteklinou. Vzteklina se projevuje změnou chování, ztrátou plachosti a agresivitou. Jakékoliv nejnutnější manipulace s uhynulými, či žijícími a z nákazy podezřelými zvířaty se mohou provádět jen v ochranných rukavicích nebo s použitím i dalších ochranných pomůcek. Jednorázové rukavice se po ukončení práce s podezřelým materiálem neškodně odstraní, např. spálením na vhodném místě.
MVDr. Vilém Vládek, ředitel OVS Uh.HradištěPOČASÍ
Dnes:
bude slunečno, i když mrazivo. Převažovat bude jen malá oblačnost a foukat bude slabý proměnlivý vítr. Nejvyšší denní teploty vystoupí na -3 až -2 stupně Celsia. Rozptylové podmínky budou mírně nepříznivé.

Úterý:
bude opět docela slunečno, většinou polojasno. Vát bude slabý proměnlivý vítr. Ranní teploty poklesnou na -8 až -10, nejvyšší denní vystoupí na -4 až -2 stupně Celsia.

Středa:
ráno místy mlha, polojasno, postupně od severu až zataženo, místy slabé sněžení. Foukat bude severozápadní vítr 4-7 m/s. Ranní teploty poklesnou na -7 až -9, nejvyšší denní vystoupí na -5 až -3 stupně Celsia.

Vyhlídka na druhou polovinu týdne:
Na Moravu bude nadále proudit chladný vzduch od severozápadu. Oblačnost bude velmi proměnlivá, polojasno až oblačno. Koncem týdne čekáme slabé sněžení. Ranní teploty okolo -8 stupňů Celsia, odpolední se budou udržovat slabě pod nulou.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund