Číslo: 4
24.01.2000
Článků: 79

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Za prací dojíždět nebo se přestěhovat
Pohádka z lístků kalendáře
Výměna zastupitelů
Zápisy dětí do školy
Dopisy na Vyškovec nedorazily
Podniky na Brodsku mají zájem o dělníky
Radnice prohrála
"Zimní tábor v sedle..."
Jak jsme v Brodě bruslívali a sáňkovali
Anketa

Za prací dojíždět nebo se přestěhovat
Region (jac) - Na konci minulého roku bylo v brodské pobočce úřadu práce zapsáno více než dva tisíce nezaměstnaných, v polovině ledna se tento počet zvýšil téměř o dalších dvě stě lidí. Ve srovnání se stejným obdobím uplynulého roku je to o sedm set lidí více. Některým přitom nezbývá nic jiného, než za prací začít dojíždět nebo se s celou rodinou odstěhovat. Nejvíce ohrožené jsou v tomto případě malé obce na Kopanicích, kde dosahuje míra nezaměstnanosti v průměru osmnácti procent.
"Z hlediska dopravní obslužnosti to mají velmi obtížné a jejich vzdělání je také těžce uplatnitelné v řemeslných výrobách. Mohli by pracovat v jednodušší ruční výrobě. Tu ale v této oblasti nechce nikdo zavést," konstatuje vedoucí pobočky Jiří Kohout.
Podle starosty Březové, kde bylo na konci minulého roku 13% nezaměstnaných, se pro ně nenajde práce v celém našem okrese: "Vím o několika rodinách, které se odstěhovaly jen kvůli zaměstnání. Těm ostatním zbývá jenom dojíždění, často i do zahraničí."
Přitom například tato obec nabízí volné prostory pro jakoukoliv výrobu v bývalé základní škole. Zaměstnáno by zde mohlo být až sto lidí. Podnikatelé však o Kopanice neprojevují velký zájem.
Před nedávnem ukončila svou činnost například firma ve Starém Hrozenkově zabývající se drobnou ruční výrobou a více než dvacet žen zůstalo bez práce i bez reálné naděje ji zase získat. "Myslím, že by se tady měla zachovat především drobná řemesla, aby se lidé vůbec uživili," říká starosta Vápenic Zdeněk Zigo, který dává šance například místní briketárně. Ta by se mohla v příštích letech ještě rozšířit a snížit tak dosavadní šestnáctiprocentní míru nezaměstnanosti.
Největší množství lidí bez práce žije v nedalekém Vyškovci, kde se za jeden rok zvedla nezaměstnanost téměř o sto procent. "Doufáme, že nové pracovní příležitosti přinese například rozšíření nabídky cestovního ruchu. Místní lidé by se měli naučit sami podnikat, což je ale velký problém," říká vedoucí Společnosti pro trvale udržitelný život Jana Hajduchová. Podle ní by se stejně jako na Valašskokloboucku dalo i na Kopanicích úspěšně provozovat například pastevectví nebo i drobná výroba, která neohrožuje životní prostředí.Pohádka z lístků kalendáře

Co se stane s vločkou, když ji navštíví čtyři roční období ? - Foto: archiv souboru

Uh. Brod (jac) - Celkem tři představení Pohádky z lístků kalendáře zahráli herci i loutkoherci Spolkového loutkového divadélka z Uherského Brodu v úterý 18. ledna. Na představení se i přes sněhovou chumelenici přišlo do Domu kultury podívat okolo tří set dětí ze základních i mateřských škol a všichni odcházeli spokojení. Pohádka o sněhových vločkách Anežkách a Richardech doprovázená písničkami nadchla i starší děti. Derniéra představení se uskuteční ve čtvrtek 28. ledna v Malém sále Domu kultury v 15 hodin.
Výměna zastupitelů
Na nejbližším zasedání městského zastupitelstva složí svůj slib Pavel Mudrák, který tak vystřídá Yvonu Vilímkovou. Ta už před měsícem podala oznámení o složení svého mandátu. "Mým důvodem bylo jmenování tří uvolněných zástupců starosty. Myslím, že je to na Uh. Brod hodně a že to nebylo nutné," uvedla pro DDS Yvona Vilímková, která byla zvolena za Demokratickou unii. Pavel Mudrák, který ji nahradí, je podle výsledků komunálních voleb prvním náhradníkem.Zápisy dětí do školy
Zápisy dětí do prvních tříd se ve všech základních školách v Uh. Brodě uskuteční ve čtvrtek 27. ledna. Do ZŠ Na Výsluní, Pod Vinohrady i v Havřicích mohou rodiče přivést budoucí prvňáčky od 14 do 17 hodin, v Újezdci budou přijímat od 15 do 17 hodin a v ZŠ na Mariánském náměstí od 16 hodin. K zápisu do příslušné školy by se měli dostavit i rodiče s dětmi, kteří pozvánku neobdrželi, například z důvodu přistěhování.
Zápisy dětí do první třídy zvláštní školy v Uh. Brodě proběhnou v úterý 8. února od 14 do 16 hodin.Dopisy na Vyškovec nedorazily
Vyškovec (jac) - Jako na konci světa se uplynulý týden ocitlo sto osmdesát obyvatel obce Vyškovec nedaleko Mikulčina vrchu. Od úterý, kdy začalo na celém území hustě sněžit, se značně snížila sjízdnost příjezdových cest. Do obce ve středu nedorazily ranní autobusy, dovozce potravin ani poštovní vůz. Starosta obce Miloslav Sedlačík je přesvědčen, že například pošta mohla této situaci předejít už dávno. "Už v prosinci loňského roku jsme podepsali petici, že nesouhlasíme s dopravou pošty vozem do obcí Vápenice, Žitková a Vyškovec, protože tato vozidla se v zimě nedostanou tam, kam mají. Přestože jsme na to upozorňovali v předstihu, nic se nezměnilo a teď jsme díky tomu bez dopisů," říká starosta. Podle něj i ostatních zástupců obcí by doručováním pošty měl být pověřen vždy jeden pracovník a místa obcházet pěšky. "Ještě za války to tak fungovalo. Všechno roznesl pošťák pan Michalec a lidé byli spokojeni, protože měli všechno doručené," tvrdí Sedlačík. Česká pošta, s. p., se však díky extrémním podmínkám na Vyškovec nedostala ani se svým terénním vozem. Dopisy tak zůstaly nedoručeny na poště ve Starém Hrozenkově, kde si je mohou lidé vyzvednout. "Občané byli předem seznámeni s tím, že poštu nedostanou, protože pokud nám neupraví přístupové cesty, tak se tam naši doručovatelé opravdu nemají jak dostat," říká náměstek pro provoz Josef Bršlica z České pošty v Uh. Hradišti. Pro malé obce je však téměř nemožné zaplatit za zimní údržbu, na kterou v těchto horských podmínkách nestačí běžná technika, sto padesát tisíc měsíčně. Starostové se proto domnívají, že řešením by bylo doručování kdysi osvědčeným způsobem. "Tato pohraniční oblast už není tak bezpečná jako v minulosti, a pokud by doručovatel chodil pěšky a po pás ve sněhu, byl by zbytečně vystaven nebezpečí," vysvětluje nemožnost tohoto řešení Bršlica.Podniky na Brodsku mají zájem o dělníky
Bojkovice, Uh. Brod (jac) - Podle výsledků šetření, které v pátek provedl Úřad práce v Uh. Brodě, bude bojkovická Zeveta, a. s., i Česká zbrojovka, a. s., měnit počty svých zaměstnanců. "Nejedná se o propouštění, ale o změnu poměru množství výrobních zaměstnanců k nevýrobním," upřesnil pro DDS vedoucí pobočky Jiří Kohout. Pracovníkům z nevýrobních oblastí, jejichž počet se bude snižovat, firma nabídne přesun do výrobní sféry. Tuto možnost dostanou i zaměstnanci, kteří nejsou vyučeni v určitém řemesle. Zeveta má také zájem o vyučené obráběče, absolventy strojní průmyslové školy, technology a kontruktéry.
Stejným způsobem postupuje i brodská zbrojovka, která však v únoru propustí předem ohlášených 25 zaměstnanců a další dva měsíce zřejmě stejný nebo o málo nižší počet. Většinu pracovníků z nevýrobní sféry se však také snaží přesunout do výroby.Radnice prohrála
Uh. Brod (jac) - První přátelský hokejový zápas mezi zástupci brodské radnice a členy místního ČSK skončil v pátek odpoledne vítězstvím fotbalistů 6:3. "Bylo to i díky tomu, že jsme jim poskytli několik našich mladých posil z hokejového kroužku gymnázia, protože fotbalistů bylo na začátku málo. Toho jsem pak litoval, protože právě oni nám sázeli góly," obhajoval své radniční mužstvo zástupce starosty Jan Kočař. Kromě něj za město nastoupil také Válek, Sadílek a někteří městští policisté, na druhé straně hrál například Slovák, Staroba, Kopeček nebo Polanský.
Jak jsme se dověděli, byl to pouze přípravný zápas a větší akci radnice chystá na 25. února. S radnicí z Nového Mesta se tentokrát utkají na ledě i ženy."Zimní tábor v sedle..."
14. 2. - 19. 2. 2000 - jarní prázdniny
Hipocentrum Koryčany:
- regenerační táborový pobyt zaměřený na pohybový aparát pro děti i rodiče
- základní výuka jízdy na koních
- jednodenní výlet do Kroměříže spojený s plaváním v krytém bazénu
- turistické vycházky v Chřibech
- základní lyžařský výcvik na běžkách v případě vhodných sněhových podmínek
Cena: 1 800 Kč - ubytování, jízdné, vstupné, strava, základní pojištění, výuka jízdy na koních
Vedoucí akce: Soňa Kunčarová, Dům dětí a mládeže - pracoviště Ekocentrum Chrpa, nám. 1. máje 2056, Uherský Brod, tel: 0633/ 63 80 41
Uzávěrka přihlášek do 7. 2. 2000. Počet míst je omezen kapacitou objektu.Jak jsme v Brodě bruslívali a sáňkovali
Zima byla vždycky radostně vítána mládeží a dětmi, protože ... "to když jsme byli mladí, bývalo sněhu víc," ... však víte, jak se to říká.
Bruslívali jsme na Janáčkově louce, také na řece Olšavě, na orelském a sokolském stadioně. Tam byla vždycky vytopená šatna, kam jsme se chodívali ohřívat, vonělo to tam čajem a cukrovím, čokoládovými tyčinkami, které v "mušli" také prodávali. Na ledové ploše kroužily páry mladých lidí, kteří se drželi za ruce či kolem boků a jezdili na hudbu, která se linula z amplionů. "Až my budeme velcí, také tak budeme jezdit," přáli jsme si zbožně my malí, kteří jsme různě packali na dětských bruslích "kačenkách". V Brodě nebylo tehdy tolik lyžařů, více se sáňkovalo. Odpoledne děti, večer mládež a dospělí. Vzpomínám na velké železné sáně pro jedenáct lidí, které zhotovil pan Pummer, co jezdily jako blesk od "třech svatých". Jednou jely nalevo Horními Valy kolem Kollerovy hospody až k Maršnerce, jindy zase po pravé straně přes "Ventrčák" až ke Zbrojovce.
Také jsme sáňkovali v "Slzavém údolí" a v parku, i když nám to zakazovali, a také kolem hřbitova dolů, tam jsme museli věčně brzdit, protože vjet na silnici bylo nebezpečné i tehdy.
Vlčnovská ulice i Nivnická - tam to měly děti špatné. To jsme je litovali, protože tam nebyl žádný kopeček a ony neměly kde jezdit.
Dnes to mají děti horší. Po silnicích se sáňkovat nedá, a tak zbývají jen stráně na sídlišti Pod Vinohrady. Bruslení je možné pouze na řece Olšavě nebo zimním stadionu. Ale není třeba zoufat, dnes je zase více lyžařů a běžkařů a i docela malý kopeček stačí pro děti s boby.
Důležité je, že je sníh a že se sportuje!
Ivona KonečnáAnketa
Co si myslíte o možnosti poskytnutí sponzorského daru pacientů na chod zdravotnického zařízení ?
na přání jméno nezveřejňujeme, 55 let, strojní zámečník
"Myslím, že pokud bude ve státě pořádek a všichni budou platit stejně a všude, tak to bude v pořádku a tyto příspěvky se nemusí dávat. Zatím nevím, proč bych měl na zdravotnictví ještě připlácet, když si hradím pojištění. Tam mají lidé daleko větší platy než všichni ostatní. Někteří z lékařů by pomoc potřebovali, ale jiní určitě ne a už vůbec ne od pacientů."

Renata Abšnajdrová, 25 let, na mateřské dovolené
"Zatím jsem o tom neslyšela, ale myslím, že bych asi přispěla. Záleželo by ale na tom, na co se ty peníze použijí a kterému lékaři bych je dávala. Řekla bych, že zdravotnictví je teď v lepším stavu, ale stejně bych například na jedno odborné vyšetření přispěla třeba pětistovkou."

Luděk Struhař, 31 let, muzikant
"Myslím si, že je to dost nechutná praktika. Nesouhlasím s tím, protože sponzorské dary by pak mohl žádat kdokoliv z nás, kdo normálně pracuje. Celá naše ekonomika není v nejlepším stavu. Určitě bych lékaři žádný dar nedal."

Jaroslava Kočí, 52 let, zaměstnankyně soukromé firmy
"Vím o tom z televize, ale myslím, že jsem proti tomu lékařům něco darovat. Myslím, že takový malý příspěvek by ani nestál za to. Zdravotnictví určitě potřebuje nějakou pomoc, ale ne takto. V první řadě by se měli lidé zamyslet nad tím, kolik mají lékaři peněz, jakými jezdí auty a jaké mají baráky."

Bronislav Šobáň, 39 let, zaměstnanec soukromé firmy
"Slyšel jsme o tom, ale zatím jsem o tom nepřemýšlel. Myslím si, že by dary mohli dávat úspěšní podnikatelé, a ne obyčejní lidé. Osobně bych jim dar nedal. Myslím, že toto řešení je špatné, stejně jako celý systém zdravotnictví, ale naštěstí lékaře zatím moc nepotřebuju. Může ale přijít den, kdy budu nucený o tom začít víc přemýšlet. Zdravotnictví musí mít dost peněz na svůj chod, protože na jeho službách závisí lidské životy. Proto by se o tuto oblast měl stát starat trochu víc."

Iveta Hanáčková, 37 let, účetní
"Slyšela jsem o tom v rádiu, ale pokud bych šla k lékaři jen s obyčejnou nemocí, tak bych žádný dar nedávala. Přispívat by si mohli lidé s nějakým těžším onemocněním. Myslím, že zdravotnictví není v dobrém stavu, ale odnášíme to my a myslím, že je to práce ministrů."www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund