Číslo: 40
06.10.1997
Článků: 43

Titulní
Uherskohradišťsko
Ze
Kultura
Pro
Pošta
Horoskop
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


VENCAR autorizovaný dealer vozů FIAT
Buchlovské Zpívání
Potápění je práce i koníček
No to se fakt povedlo
AKCE x REAKCE
Z redakční pošty
POLICEJNÍ TÝDENÍK

VENCAR autorizovaný dealer vozů FIAT

Fiat Brava patří mezi nejprodávanější automobily. - Foto: Mac
V prosinci loňského roku zahájila ve Starém Městě svůj provoz nově otevřená prodejna osobních automobilů značky Fiat. Požádali jsme ředitele Richarda Keslera o krátké představení své firmy.

Jak vlastně fy vznikla a kolik má zaměstnanců?
Firma Vencar s.r.o. byla založena v dubnu 1996 s úmyslem stát se výhradním zástupcem vozů Fiat nejen pro region Uherské Hradiště. Firma Fiat se sídlem na ulici Huštěnovská ve Starém Městě má dva společníky. Jedním a zároveň ředitelem prodejny jsem já a druhý společník je italského původu. V současné době zaměstnáváme devět lidí. Z toho jsou dva prodejci aut, jeden prodává náhradní díly a čtyři automechanici. V červnu loňského roku jsme začali stavět kompletní novou prodejnu se servisem pro vozy Fiat.

Kdy byl vlastně zahájen provoz?
Provoz byl zahájen v prosinci loňského roku, ale bylo potřeba dodělat ještě nějaké drobné úpravy.

Jakým druhem činnosti se fy zabývá?
Naším druhem činnosti je prodej vozů fiat, prodej originálních náhradních dílů a autodoplňků. Dále nabízíme autorizovaný a značkový servis, jak garanční tak pozáruční, pro veškeré druhy fiatů. To znamená pro nové, ale i ojeté automobily. Také jsme naši činnost obohatili o měření emisí u motorů benzinových a dieslových.

Plánujete do budoucna ještě i něco nového?
Ano, kolem nás je ještě dostatek volných ploch. V budoucnu bychom je chtěli nějak zužitkovat. Máme v plánu výstavbu autobazaru, který nám umožní brát vozy protiúčtem, a tím vyjít zákazníkovi plně vstříc.

Jak byste charakterizoval značku Fiat?
Jedná se o vozy, které jsou mobilní svou konstrukcí, nápadité svým designem, svou bezpečností, úsporností a spolehlivostí. Myslím si, že na našem trhu mají dobré postavení, prodávají se dlouho a lidé je znají, uvedl v rozhovoru ředitel Kesler.

A co se týká servisních služeb ...
Provádíme kompletní dignostiku motoru, různé mechanické práce, výměnu olejů, montáž autodoplňků a také již vzpomínané měření emisí.

Můžete nám v krátkosti představit vaši nabídku vozů Fiat?
Jsou to vozy především menší kategorie, střední velikosti, do které patří Fiat Punto a Fiat Brava. Z větších a rychlostnějších je to Fiat Marea. Také máme vozy užitkové, které mají u nás velmi dobrou tradici. Např. Fiat Dukato. Náš speciální vůz je Fiat Barchetta, což je lehce laděný sportovní kabriolet, který vyniká svým výkonem a svou tvarovou originalitou. Naše taková perla je Fiat Coupe - supersportovní automobil, který je individuální zejména svým tvarem. Vyniká nadprůměrnou výbavou a hlavně svým velmi výkonným motorem.

Který vůz patří mezi nejprodávanější?
Nejprodávanější v současné době je Fiat Punto, který byl vlastně automobilem roku 1995. Je to vůz konstrukčně úplně nově postavený, má v sobě mnoho nových věcí a prvků. Je vhodný hlavně do města a je poměrně nenáročný na údržbu a spotřebu. Dále je to Fiat Brava, střední třídy, který je určený pro delší cestování. Má velký úložný prostor a vyznačuje se svou bezpečností a svým komfortem.

Jaký je cíl vaší firmy?
Naším cílem je vybudovat autocentrum, které bude poskytovat našim zákazníkům jak prodej ojetých vozů, tak možnost koupě nového vozu. Zároveň chceme poskytovat kompletní servis pro veškeré majitele vozů Fiat.

Poskytujete na vozy i leasing?
Ano. Je možné platit hotově, ale také na leasing. Také je možné zakoupit si nový vůz prostřednictvím půjčky, kterou poskytuje Česká spořitelna.

Co byste popřál majitelům těchto vozů?
Především bych chtěl pochválit jejich dobré rozhodnutí, pořídit si vůz značky Fiat a popřát jim mnoho šťastně najetých kilometrů..

Za rozhovor děkuje Petra MacalíkováBuchlovské Zpívání
Folklorní studio Buchlovice a Obecní úřad Buchlovice pořádaly v neděli 28. září již třinácté Zpívání na téma Víno. Tentokráte se v Buchlovicích sešli členové mužských folklórních sborů z Moravské Nové Vsi, Vracova, Ždánic, Prušánek, Bukovan, Kyjova a pořádajících Buchlovic. Že lidský hlas je nejdokonalejší hudební nástroj se diváci přesvědčili v průběhu slunného nedělního odpoledne. Ve 14. hodin se buchlovské náměstí ponořilo do mohutného proudu hlasů, jenž pronikal k srdci každého posluchače. Po dvouhodinovém zpívání a neustálém popíjení nejrůznějších moků ( od sladkého burčáku počínaje přes několik druhů vín a slivovic konče) počaly mužské pěvecké sbory měřit své pěvecké síly v soutěži nazvané Zpěvavá liga. Byla to soutěž a nebyla to soutěž. Na závěr byli za vítěze prohlášeni všichni. Pouze členové pěveckého sboru z Bukovan si odnesli 15 litrů červeného vína.
Za zmínku stojí, že Bukovjané jsou pouze 2 roky starý sbor, který má 22 členů ve věkovém rozmezí od 21 do 65 let a všichni tihle pánové jsou nekuřáci.
Hana StrýčkováPotápění je práce i koníček
Uh. Hradiště - Bratři Rajzlové jsou známi spíš jako majitelé jazykové školy Rajzl. Málokdo zatím ví, že jejich další aktivitou je potápění. Tato firma má tedy školu potápění, k níž patří také prodejna a půjčovna potápěčských potřeb a vše doplňuje cestovní kancelář, která pořádá hlavně zájezdy za potápěním, a to do Chorvatska v campu Stoja a k Rudému moři.
Právě v Chorvatsku jsou ideální podmínky pro potápění a pro absolvování kurzu, je tu stěna, která umožňuje ponor do hloubky 35 m a jsou tu i podmínky pro noční potápění. Základna bude vybudovaná už v červnu a fungovat bude do září. Nový kurs bude zahájen 10. října v krytém bazénu od 18 hodin. Každý, kdo přijde, si může potápění vyzkoušet. Do kurzu se může přihlásit každý, kdo má zájem o potápění, je naprosto zdráv a je mu více než 12 let. Součástí kurzu je výcvik v bazénu, pak teoretická příprava v učebně a na závěr jsou čtyři ponory v otevřené vodě. Ty jsou zajištěny buď u nás, nebo právě v Chorvatsku. Poté zájemce získá mezinárodně uznávaný certifikát PADI. Pokud ho potápění opravdu zaujme, má možnost vstoupit do právě zřízeného klubu, a jako člen má pak právo se zúčastňovat zájezdů za klubové ceny a nakupovat potápěčskou techniku se slevou. Zájezdy k moři jsou vždy s potápěčským programem.
Na tyto zájezdy mohou jezdit i lidé, kteří nemají kurz, ale mají zájem o to, prohlédnout si vodní svět. Pro ty se dělá tzv. podvodní exkurze, kterou vede instruktor. Potápění však není jen zábava, ale také činnost užitečná. Právě po povodni dokázalo Centrum potápění Rajzl pomoci Slováckým vodovodům a kanalizacím při prohlídce sacího zařízení a také při jeho čištění. Teď je ještě čeká úprava sacího koše a další prohlídka. Takže potápění je nejenom koníček, ale i užitečná činnost.
Jindra VáverkováNo to se fakt povedlo

Počátkem září byla zahájena rozsáhlá oprava ulice Svatováclavská v Uh. Hradišti. I když řadě majitelů zde parkujících vozů dělalo značné problémy odstavit na několik dní svého miláčka na jiné místo, přesto pochopili. Jediným a zdá se, že zcela anonymním byl majitel kdysi červeného wartburgu, který jej zarputile nechával i v době povodně v ulici stát. Patrně by tam stálo dodnes, ale pracovníci opravující silnici rozhodli jinak - odnesli vůz na méně frekventované místo, na trávník do stínu lípy.
M. MiškeříkováAKCE x REAKCE
Novoveský divoký západ
Tak jako každá jiná dědina i Nová Ves mívala svůj kulturák. Pořádaly se tu jako všude jinde plesy, oslavy narozenin, svatby a podobné veselosti. Ovšem před několika lety (opět v zájmu privatizace) obecní úřad (pochopitelně bez vyslechnutí názoru občanů) nejprve pronajal a později prodal Kulturní dům v Chylicích nové slečně majitelce.
Tato měla údajně vést podobné zařízení kdesi na okrese Hodonín, ale pro veřejné pohoršování musela podnik zavřít a přesídlit do jiných končin Slovácka. A tak po získání novoveského kulturáku přejmenovala podnik na CABALLERO DISKO, nechala vybourat a zazdít okna, aby uvnitř byla pěkná tma a zvenku nebylo nic vidět a začala pořádat diskotéky. Brzy se sem začala táhnout mládež z širokého okolí, i z míst, kde slečna majitelka začínala. Součástí diskoték se časem stala představení typu Zápasy dívek v bahně, Show lesbiček a podobné.
Místní občané jen kroutili hlavami, zvláště pak ti, kteří mají tu smůlu, že bydlí v sousedství zmíněného podniku. Pravidelně je totiž ruší nad ránem se rozcházející (mnozí taxíky odjízdějící) rozjaření návštěvníci, kteří svou veselost nikterak netají, naopak chtějí se o ni podělit s ostatními. Slušný člověk, který chodí spát se slepicemi, se tudíž táže: Jak je možné, že obecní úřad, na němž vládnou kandidáti KDU-ČSL, strany to křesťanské, (když už vůbec povolil prodej Kulturního domu), prodal objekt slečně s pochybnou pověstí, která zde pořádá orgie, nad kterými se nejedna věřící stařenka pokřižuje?
Obec Ostr. Nová Ves tak přišla nejen o své kulturní využití (plesy se sice mohou pořádat na Lidovém domě, ovšem kulturní prostředí v tomto objektu je věcí poněkud diskutabilní), ale navíc si díky podniku CABALLERO DISKO získala nevalnou pověst v okolí.
Markéta ŘezáčováZ redakční pošty
Místo na Mallorku jen do Přerova
Jak jsme si už letos asi všichni zvykli, krachy cestovních kanceláří jsou zřejmě na denním pořádku. Vaše peníze se ztratí neznámo kam a pár podvodníčků si mne ruce. Poslyšte však nyní příběh podobný, avšak mnohem jiný. Také jsme se letos rozhodli jet na dovolenou. Jako místo byl vybrán ostrov Mallorka. Zbývalo vybrat cestovní kancelář, a protože v našem městě má slušnou pověst CK DONAMO volba padla na ni. Zájezd jsme si vybrali a včas zaplatili (polovinu z ceny zájezdu již v únoru!). Nyní se stačilo jen těšit na příjemnou dovolenou. Po prvních CK, které zkrachovaly jsme samozřejmě znejistěli, ale v DONAMU nás ujistili, že náš zájezd nemůže nic ohrozit, jelikož mají spolehlivé partnery. Tím spolehlivým partnerem, který zajišťoval náš zájezd byl CK GONG TOUR z Přerova. Datum odjezdu se nezadržitelně blížil (čtvrtek 11.9. 1997) a my se těšili. V pondělí dne 1.9. 1997 nám však zavolali přímo z Přerova s tím, že buď pojedeme o týden dříve (4.9.) nebo nepojedeme vůbec a peníze nám vrátí.
Týden sem týden tam řekli jsme si a souhlasili. Jak jsme však později zjistili, byla to hrubá chyba. Dne 4.9. jsme ve stanovenou dobu stáli i s kufry v Přerově před CK GONG TOUR, bohužel, ale sami. Vlastně jsme stáli před barem. Věřte nevěřte v Přerově v baru MIM si můžete na barové stoličce kromě alko a nealko nápojů objednat i dovolenou do známých i méně známých míst. Uvnitř nás uvítali dva pánové s akcentem, který se vymykal české i moravské řeči a snědá pleť jednoho z nich se dala jen těžko vypěstovat v solariu. Na z žertu vyřčenou otázku mé matky Tak co, letíme? odpověděli majitelé CK a barmani v jedné osobě s ledovým klidem: Litujeme, ale neletíte. Říci, že jsme byli politi studenou sprchou je slabý výraz. Ihned nám byl nabídnut drink podle vlastního výběru a věřte, že ho bylo třeba. Nyní vyvstala základní otázka: Proč? Nejprve nám bylo sděleno, že letadlo bylo vytíženo, proto byl let zrušen.
Za několik minut nám pánové z GONG TOURu zase řekli, že CK DONAMO jim nepoukázalo více jak polovinu peněz, které zájezd stál, a které jsme my řádně zaplatili právě v DONAMU, takže i kdybychom do Prahy na letiště dojeli, tak nás do letadla nepustí. Jak to? Vždyť podle jejich slov přece neletí. V té chvíli si to povedení podnikatelé zřejmě uvědomili a znovu začali s tím, že opravdu neletí. Nabídli nám tři možnosti řešení. Náhradní zájezd do Chorvatska nebo na Tenerife a jako třetí možnost okamžité vrácení peněz jak se říká na dřevo. Nebylo o čem přemýšlet. Důvěra v CK, která s Vámi jedná tímto způsobem už nebyla na místě. Požadovali jsme navrácení peněz.Za několik desítek minut byly na stole všechny peníze i smlouva o jejich navrácení. Opravdu to vypadalo, že to měli dobře připravené, jako by se nás chtěli zbavit a naše místa pustit někomu jinému. Toto je pouze náš soukromý názor, ale potvrzuje ho řada faktů. - V Přerově při odjezdu do Prahy na letiště jsme byli sami.
Nemohoucnost obou majitelů domluvit se, proč je naše cesta zrušena. Nejpodstatnější důvod, který nám dovoluje si myslet, že jsme byli vyšoupnuti ze zájezdu záměrně, je tento. Při konverzaci obou podnikatelů vyšlo najevo, že letadlo mělo patřit Španělské letecké společnosti Futura. Poté co nás odvezli zpátky domů (budiž jim to přičteno k dobru) jsme zavolali na letiště Ruzyně. Tam nám řekli, že letadlo společnosti Futura na Mallorku letí podle plánu a odlet se shodoval s časem našeho odletu. Nebylo však v jejich kompetencích říci nám, kým (jakou CK) je letadlo obsazeno, a kolik je v něm volných míst. Je nepravděpodobné, aby ve stejnou dobu odlétala do stejného místa ze stejného letiště dvě letadla. Ale znáte to, všechno zlé je k něčemu dobré. Když už jsme měli sbaleny kufry, byla by škoda neodletět. Druhý den jsme zašli do CK INTOUR, která je výhradním prodejcem zájezdů CK FISCHER. Ti nám během několika hodin zajistili zájezd na Mallorku s odletem za dva dny.
Ještě musím dodat, že oproti CK GONG TOUR + DONAMO, jejichž zájezd byl na týden, tento byl na dva a o více jak tisícovku na hlavu levnější (last moment). O službách CK FISCHER je zbytečné mluvit. Všechno od transportu, přes ubytování a stravu, až po služby delegátů bylo bez nejmenších chyb. Po návratu domů nás čekal omluvný dopis od CK DONAMO s nabídkou možných slev při zakoupení jakéhokoli zájezdu v budoucnu a ujistěním, že oni za nic nemohou. To samé jsme však slyšeli i v Přerově. Je tedy dobré vědět, kdo vlastně zájezd pořádá. Prodávat zájezdy za barovým pultem není důstojné, ani profesionální. Jistě mnoho z vás letos prožilo příjemnou dovolenou s CK DONAMO nebo také s CK GONG TOUR, ale bylo také hodně těch, co letos na žádnou dovolenou nejeli, i když ji zaplatili a své peníze budou jenom těžko vymáhat zpět. Dnes se opravdu vyplatí připlatit a jet s renomovanou CK, protože nakonec to vždycky vyjde levněji, než přijít o dovolenou i o peníze.
Tomáš Dostalík, Staré MěstoPOLICEJNÍ TÝDENÍK
Bude telefonovat?
V době od 20. do 21.9. odcizil neznámý pachatel ze zaparkovaného osobního automobilu značky Škoda Forman u hotelu v obci Velehrad mobilní telefon Eurotel, čímž způsobil majiteli škodu ve výši 4.800,-Kč.

Odnesl si peníze
V noční době dne 22.9. došlo v Uh. Ostrohu k vloupání do pohostinství U Helikara, odkud neznámý pachatel odcizil finanční hotovost ve výši 18.700,- Kč a způsobil tak majiteli celkovou škodu ve výši 20.700,-Kč.

Odcizil materiál
V době od 19. do 22.9. se vloupal neznámý pachatel do nového celního přechodu v katastru obce St. Hrozenkov do místnosti, kde byl uložen elektroinstalační materiál a další stavební nářadí. Z tohoto pak odcizil různé elektrické a stavební nářadí včetně elektroinstalačního materiálu v celkové hodnotě 65.000,-Kč, ku škodě dvou firem z Bánova a jedné z Uh. brodu.

Odjela na kolech
Policisté z Bojkovic zjistili 39ti letou pachatelku z Prahy, která si v průběhu ubytování na zámku Nový Světlov v Bojkovicích vypůjčila dne 19.9. dvě horská jízdní kola, která však již nevrátila a hotel opustila. Tímto jednáním vznikla majiteli škoda ve výši 20.440,-Kč.

Někdo si hrál
Dne 24.9. oznámil telefonicky anonymní neznámý pachatel na budovu Sportovní haly Kunovice zprávu, že mají v budově bombu. Po oznámení správcem budovy na linku 158 OŘ PČR Uh. Hradiště byla provedena policisty z Obvodního oddělení a Okresního ředitelství PČR prohlídka objektu, přičemž žádná výbušnina nebyla nalezena.

Vybrali automat
Policisté z Buchlovic objasnili vloupání do restaurace v obci Polešovice ze dne 24.9. v nočních hodinách, kde neznámý pachatel odcizil cigarety a alkoholické nápoje a z hracího automatu odcizil mince, čímž způsobil celkovou škodu ve výši 9.000,-Kč. Jako pachatelé byli zjištěni 17ti a 19ti letí mladíci z obce Polešovice.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund