Číslo: 43
27.10.1997
Článků: 43

Titulní
Uherskohradišťsko
Ze
Kultura
Pro
Pošta
Horoskop
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Vzájemná pomoc divadel
Velkoobchod s bateriemi
Multimediální dny měly úspěch
Exotika na fotografiích
AKCE x REAKCE
Z redakční pošty
POLICEJNÍ TÝDENÍK

Vzájemná pomoc divadel
Uh. Hradiště (Mac) - Červencová povodeň postihla také Slovácké divadlo v Uh. Hradišti a způsobila škodu ve výši dvou milionů korun.
V zájmu solidarity se rozhodla některá divadla pomoci. Ve středu 22. října v Praze divadlo V dlouhé (bývalé Divadlo Jiřího Wolkera) hrálo jako benefiční představení hru Josefa Topola - Konec masopustu. Výtěžek z tohoto přestavení bude věnován Slováckému divadlu. Také jihlavské divadlo se nám snaží pomoci tím, že nám dává k dispozici své divadlo, uvedl ředitel Igor Stránský. V pátek 24. října jsme měli hrát komedii Měsíc pro smolaře. Bohužel ale představitelka hlavní role paní Tihelková má nemocné hlasivky, takže jako náhrada bude uvedena úspěšná hra Alejandro Casona - Stromy umírají vstoje. Doufám, že tato výměna divadelních představení nesníží návštěvnost, řekl Igor Stránský. Další divadlo, které nám v rámci povodní poskytlo pomoc, je divadlo Pod Palmovkou v Praze. Měli bychom tam uvést hru Měsíc pro smolaře od Eugena OďNeilla, a to ve středu 29. října.Velkoobchod s bateriemi
V Kunovicích na náměstí Svobody 360 má sídlo firma Velkoobchod bateriemi. Požádali jsme majitele Vladana Šonku o krátké představení jeho firmy.

Kdy vznikla firma a čím se zabývá ?
Naše firma vznikla v roce 1993 jako specializovaný velkoobchod s bateriemi, adaptéry, svítilnami, nabíječkami, žárovkami apod.

Jaký je váš sortiment ?
Náš sortiment čítá 1100 položek od 16 světových výrobců jako je Varta, Wonder, Energizer, Duraccell, Philips, Ucar, GP Electronic a další. Všemi těmito produkty jsme schopni zásobovat jak maloobchody a prodejny typů elektro, domácí potřeby, průmyslové zboží, hodinářství, potraviny a mnohé další prodejny, tak i firmy a podniky. Mimo sortiment komerčních produktů jsme schopni zajistit veškeré speciální baterie, jako jsou videoakumulátory, modelářské a zálohovací baterie, baterie do počítačů ...

Co se týká objednávek ?
Veškerý prodej uskutečňujeme za hotové nebo na fakturu. Svým zákazníkům poskytujeme také množstevní slevy. Např: při odběru zboží
	nad 5.000,-Kč 	    -1 procento, 
	nad 10.000,-Kč	    -2 procenta,
	nad 15.000,- Kč     -3 procenta.
Objednávky přijímáme telefonicky, faxem (0632 549490) a písemně. Vyřizujeme je nejpozději do 48 hodin. Na veškeré zboží poskytujeme také záruku a servis.

Můžou si u vás nakoupit i drobní spotřebitelé ?
Samozřejmě, ani na ně jsme nezapomněli. Otevřeli jsme novou prodejnu Dřevěný domeček na staré Deltě M ve třetím patře. Zde kromě našeho sortimentu baterií, svítilen, nabíječek si zákazníci mohou zakoupit také dárkové předměty afrického původu z afrických materiálů. A pokud by se někomu líbil náš domeček, sauna či jiný zahradní domek, může si ho prostřednictvím naší firmy taktéž zakoupit.

Petra MacalíkováMultimediální dny měly úspěch
Uh. Hradiště (Mac) - Ve dnech 20.- 21. října probíhaly v prodejně firmy Megacomp Multimediální dny. Jak mi sdělil pan Racin, měla celá tato akce velký úspěch. Zůčastnily se jí základní i střední školy z celého regionu Uherskohradišťska, zájmové kroužky a veřejnost. Návštěvníci se zde mohli blíže seznámit s Internetem a se vším, co s počítačem souvisí. Zájem byl opravdu o všechno, upřesnil pan Racin. Z účastníků ankety, která probíhala v tyto multimediální dny, byli vylosováni: Jiří Kadlčík, Dalibor Štěrbák, Václav Novotný, Petr Vaněk, Lenka Juračková, Mezinka, Petr Ondráš a Mirek Štrajt. Všichni výherci obdrží CD v hodnotě 600,-Kč. Všichni, kteřým se prezentační dny líbily budou mít možnost zúčastnit se některé podobné akce, která je již v plánu.Exotika na fotografiích
V sobotu 18. října byla v Domě kultury v Uherském Brodě zahájena výstava Tchaj-wan očima fotoreportérů, kterou připravil Dům kultury společně s uherskohradišťským Tchaj-wan klubem a Taipeiskou obchodní a kulturní kanceláří v Praze. Na slavnostní vernisáži vystoupil pěvecký sbor Dvořák a zúčastnila se jí i delegace spolupořádající kanceláře v čele s ředitelem informačního odboru panem Hsu. Zahajovací řeč pronesl dr. Jiří Jilík, prezident Tchaj-wan klubu, který si vzal za cíl rozšiřování informací o této vzdálené a exotické zemi v našem regionu. Jak je uvedeno v průvodci k výstavbě, počátky většího zájmu o Tchaj-wan jsou spojeny s loňským hostováním souboru Hradišťánek na mezinárodním festivalu folkloru dětí v I-lanu, což je jedno z provinčních středisek v severozápadní části ostrova. Setkání s odlišnou kulturou ostrovní země a jejími obyvateli zanechalo ve všech účastnících hluboké dojmy a podnítilo je k bližšímu zájmu nejen o Tchaj-wan, ale o Asii vůbec.
Kouzelné fotografie stínového divadla, obřadních tanců, exotikou dýchajících draků, barevných lampionů, zdobených lodí, živé přírody i skalních útesů na pobřeží si prohlédlo při vernisáži asi sto padesát návštěvníků. Výstava, která potrvá až do 21. listopadu, jistě přispěje k poznání všedních i svátečních dnů, tradic i kultury Tchaj-wanu.
Elen SladkáAKCE x REAKCE
Doprava v Uherském Brodě
Ačkoliv je v této době módní zamýšlet se nad problémy železnice a zkoumat, kdo za vzniklou situaci může nejvíce, chtěla bych se pozastavit nad jevem patrným v dopravě autobusové. Konktrétně té městské, uherskobrodské. Pryč jsou doby, kdy autobus do Havřic či Újezdce jel jednou za hodinu, člověk si počkal a jízda, ačkoliv vždy pomalá a vleklá, mu nedělala starosti. Tato idyla byla počátkem léta přerušena konkurenčním nástupem firmy Housacar na tuto linku. Zcela s ekonomickým smýšlením postavila svůj autobus vždy několik málo minut před odjezdem linky tradiční. To znamenalo jistý odliv cestujících. Na vzniklou situaci ČSAD zareagovala letos v říjnu dalším autobusem, který jezdí ještě před těmito dvěma. Ovšem Housacar si to líbit nenechal.
A tak v odpoledních hodinách odjíždějí z dolního náměstí čtyři autobusy v rozmezí deseti minut, aby pak následující hodinu nejel žádný, a poté se vše opakovalo. Nemluvě o tom, že už na tak dosti neprůjezdné ulici čeká vozidlo, byť prázdné, na cestující třeba dvacet minut, aby náhodou nenastoupili do toho, který jede za ním. Na řadící se frontu spěchajících řidičů automobilů je pak, věru neveselý pohled. Rozhodně nechci obhajovat tu, či onu linku ( i když vozidla firmy Housacar jsou bezesporu čistější a pohodlnější a žlutí řidiči mnohem příjemnější), ovšem cestující mnohdy řeší rébus, kterým autobusem jede kolega, kterému musí něco nutně předat.
Ať chceme či ne, i hromadná doprava je místem setkávání lidí. Na lince Havřice - Újezdec se lidé bohužel míjí.
Alžběta Trousilová

Čí jsou silnice?
Může se vám stát, že se odněkud vracíte a zrovna nejede žádný dopravní prostředek. Pokud vzdálenost vaší cesty nedosahuje více jak 100 km, vydáte se ve většině případů na cestu pěšky. Záleží však taky na počasí a dalších jiných skutečnostech, které vám můžou v cestě zabránit anebo při nejlepší vůli alespoň pořádně zkomplikovat situaci. Při cestě se vám může přihodit ledacos, někdo vás může třeba přepadnout a okrást. Při troše lepšího štěstí můžete i stopnout nějakého náhodného řidiče, a pokud se vám nestane zrovínka to samé, pohodlně se přepravíte když ne přímo do cíle cesty, tak alespoň se přiblížíte blíže. Ale to jsem odbočil. Chtěl bych zůstat u hlavní silnice, ono se to dotýká i vedlejší. Čím ale je hustější nebo frekventovanější úsek v silničním provozu, tím více ... Čeho? Není nic neobvyklého, když se dočtete v novinách v černé kronice o tom, že někdo srazil někoho, a ten třeba zemřel. Docela je v módě i to, že řidič někoho srazí a vezme roha (ujede z místa činu).
A to je problém, na který bych chtěl touto cestou poukázat. Zkuste se projít u silnice. Při cestě po krajnici z Napajedel do Babic jsem začal vnímat skutečnost, že jsme na tom pořád o poznání lépe než zvířata. Po prvních několika krocích jsem zjistil, že musím dávat více pozor na to, kudy jdu a do čeho šlapu. Nás lidi odveze sanitka anebo funebráci, no a dál to je vlastně všechno zařízeno. Ale co zvířata? Překvapilo mě, kolik jich a jaký výběr druhů se dá vidět na krajnici u silnice. Samozřejmě ve stavu, který není moc příjemný pohledu lidského oka. Mnoho druhů zvířat skončí denně svůj život nešťastnou náhodou: Ať už se jedná o střet s vozidlem nebo o něco jiného. Takto končí např: krečci, zajíci, psi, kočky, ježci a další. Nejhorší ale na tom všem je ta skutečnost, že zatím nemá asi nikdo zájem odstranit takto zahynulá zvířata. Copak neexistuje žádná správa a údržba silnic?
Anebo to mají na starosti řidiči? Myslím, že ti platí dost všelijakých poplatků, takže ti by měli dávat pozor. Ale pokud již k nějakému neštěstí dojde, odnese to nějaký živý tvor - ne zrovna člověk, měl by se někdo postarat o jakýsi úklid a čistotu kolem nás. Ptám se tedy, kdo má na starost údržbu veřejných komunikací? Asi sám pán Bůh ...
Milan Kura, JalubíZ redakční pošty
Další vražda psa - jací jsme?
V úterý 14. 10. 1997 ve večerních hodinách se rozhodoval občan L. P. z Ořechova u Polešovic, jestli zase po nějaké době vyhoví svému německému ovčákovi a půjde s ním na delší procházku. Oba ale netušili, že to bude jejich společná procházka poslední. Vydali se na dolní konec obce směrem k lesu. Za obcí dostal pes povel k volnějšímu pohybu. Prošli kolem vinohradu nad silnicí asi k polovině protějšího lesa. Cestou pan L. P. zahlédl na silnici pod sebou zaparkované osobní auto a usoudil, že zde budou místní myslivci, kteří by mohli na jeho psa nečekaně, i když bezdůvodně vystřelit. Není vyloučeno, že ho alespoň některý z nich z povzdálí zpozoroval. Pes se choval klidně a pohyboval se na dohled. Po chvíli se vydali zpět k obci. Pocit volnosti pes využil, když se vrátil při svém pobíhání znova zpět, směrem k lesu. Pravděpodobně si vzpomněl, že často nachází v příkopu u silnice vyvrhlé vnitřnosti z ulovené zvěře, které tam bývají pohozeny asi těmi, kteří se honosí právem nosit loveckou zbraň.
A pak mu už jen zbývalo rychle po silnici dohonit svého majitele. Ale toto zastavení se mu stalo osudným. Nečekaně se ozval výstřel, který krásného psa prakticky rozlomil na dvě poloviny. Podle odborníka byl výstřel veden z malé vzdálenosti s vědomím, na jaký cíl je mířeno. Protože byla obloha chvílemi dosti zamračená, není vyloučeno, že bylo použito nepovoleného zařízení v kombinaci optiky se světlem, které zvíře oslní, tím ho na chvíli zastaví a umožní přesnější výstřel na cíl. Toto zařízení asi nedává žádnému zvířeti šanci na sebeobranu, a to na útěk. Rána zasáhla zvíře do hřbetní části, kde mu přerazila páteř a na výstřelné straně vytrhla kus masa. Odborník se vyjádřil, že jde o jasný úmysl zranit zvíře tak, aby se nemuselo dohledávat, eventuelně aby se nedoplížilo třeba až domů z posledních sil. Okamžitě nastal asi mohutný úbytek krve, o čemž svědčila obrovská kaluž blízko středu silnice. Pan L. P. vůbec nepomyslel, že by zákeřný výstřel mohl patřit jeho psu a proto pokračoval zvolna k domovu.
Když se pes nevracel, vrátil se ho za nějakou dobu hledat. Našel jen zmíněnou krev, rozmazanou po vozovce. Proto hned zrána hledal znovu a konečně našel stopu v oraném poli, kde byl pes vláčen do prostoru ve svahu, kde byl doslova zadupán do křoví. Naskýtá se otázka, jakého charakteru je člověk, který dokáže bezdůvodně toto udělat, i když by měl přírodu chránit. Že dokáže z nějaké libovůle zničit během vteřiny něco, co si jeho nenávist vůbec nezasloužilo. Že například pes je vázán k lidem i citovou vazbou, která cenu ztráty daleko převyšuje. Jak by se takový člověk zachoval, kdyby se majitel třeba vrátil a přistihl ho, jak zahlazuje stopy svého činu? A jestli se dobře nepřesvědčil, na co střílí? Takovému zbraň do ruky ještě více nepatří, protože příště by mohl být jeho cílem třeba člověk. Podle vyjádření posuzovatele nemohlo dojít dle charakteristických znaků k záměně psa za jiné zvíře.
Dále bylo majitelem psa zjištěno, že se v uvedeném, poměrně stísněném prostoru, v kritickou dobu prokazatelně pohybovali nejméně tři členové místní myslivecké společnosti v Ořechově, kteří své rozporuplné odpovědi na otázky týkající se psa dokázali zesouladit až další den, čímž byli z tohoto hrůzného činu majiteli psa hned podezřelí, k čemuž se také částečně pod tíhou důkazů přiznali. Jeden z nich je dokonce hospodářem místní společnosti. Vypovídá to mnoho o jejich charakteru a o stavu místní myslivecké společnosti, která toto protizákonné bezohledné a možná nekontrolované chování svých členů umožňuje. Za zamyšlení stojí, jestliže bude tento stav neomezenosti pokračovat, zdali se nebude bát občan, ať je to odpoledne nebo večer, vyjít si na procházku třeba i se svým psem, který má také právo na trochu volnosti v přírodě. Copak mají v naší společné přírodě největší práva jen ti s puškou? Z této události vyplývá, kolik bylo porušených zásad myslivosti, ale také zásad normální lidskosti.
Majitel zavražděného psa se domnívá, že by se měly nad touto zprávou zamyslet kompetentní instituce, vyvodit z toho patřičné důsledky a do budoucnosti udělat taková opatření, aby k podobným případům zvráceného lidského chování k živým tvorům nedocházelo. I když to zmíněnému německému ovčákovi život už nevrátí.
-LP-POLICEJNÍ TÝDENÍK
Odcizil škodovku
V době od 15. do 16.10. odcizil neznámý pachatel osobní automobil značky Škoda 100, který měl majitel zaparkován v obci Kunovice před domem, kde bydlí. Po vyhlášení pátrání bylo vozidlo nalezeno v obci Blatnička na okrese Hodonín. Způsobená škoda dle vyjádření majitele je 19.000,-Kč poškozením vozidla a odcizením nářadí.

Odnesl si brambory
V době od 3. do 17.10. se vloupal neznámý pachatel do sklepa na zemědělské produkty mezi obcemi Babice a Kudlovice, ze kterého odcizil 1 kg volně uskladněných brambor, čímž způsobil majiteli škodu ve výši 8.050,-Kč.

Odnesl tržbu
V odpolední době dne 14.10. odcizil neznámý pachatel z prodejny Projekt Market v Uh. Hradišti přenosný trezorek s tržbou, který byl uložen za pultem, s částkou 17.700,-Kč.

Vykradl chatu
V době od 11. do 17.10. se vloupal neznámý pachatel do rekreační chaty v Kudlovské dolině, ze které majitelce z Uh. Hradiště odcizil dalekohled, deky s polštářem a propanbutanovou bombu s vařičem, šatstvo a potraviny, vše v hodnotě 12.500,-Kč.

Krádež pneumatik
V době od 13. do 16.10. vnikl neznámý pachatel do dvora na ulici Bratří Lužů v Uh. Brodě a z neuzamčeného přístavku odcizil 4 ks pneumatik zn. Michelin a garážová vrata, vše v hodnotě 30.000,-Kč ku škodě majitelky z Otrokovic.

Sebral hrozny
V odpoledních hodinách dne 18.10. odcizil neznámý pachatel z vinohradu v Boršicích 130ti litrový sud z umělé hmoty a vanku se 180 kg natrhanými hrozny, čímž jí způsobil škodu ve výši 3.200,-Kč.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund