Číslo: 47
24.11.1997
Článků: 44

Titulní
Uherskohradišťsko
Ze
Kultura
Pro
Pošta
Horoskop
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Spořitelna prozatím stále provizorně
Děti a učitelé v Krkonoších
Módní přehlídka měla úspěch
Prověřte sami sebe
O burzu škol byl zájem
Z redakční pošty
Slovácké muzeum zpřístupněno
POLICEJNÍ TÝDENÍK

Spořitelna prozatím stále provizorně
Uh. Hradiště - Ředitelce okresní pobočky České spořitelny, a. s. Věře Menšíkové jsme položili několik otázek:

Po úpravách, které u vás probíhají, dochází k velké časové prodlevě na pobočce v Uh. Hradišti. Není výjimkou, že čekací doby jsou až hodinové. Proč?
Bezprostředně po přestěhování docházelo k problémům s čekací dobou. Jednalo se zejména o dlouhé čekací doby pro klienty sporožirových účtů, vkladů a běžných účtů. Na základě připomínek občanů jsme během měsíce září provedli rekonstrukci v prvním patře budovy České spořitelny, kde jsou od 14. října přestěhovány běžné účty, devizové účty a směnárna. Jsme si vědomi, že tyto prostory nejsou dostačující, ale jak jste určitě sami postřehli, probíhá rekonstrukce budovy ČS, a.s. na Všehrdově ulici. Uvědomte si, že jenom na pobočce v Uherském Hradišti vedeme 15126 sporožirových účtů, 2103 běžných účtů, 1308 devizových účtů, 52348 vkladových účtů a denně obsloužíme v průměru l150 klientů těchto agend, z toho 850 klientů na sporožirových účtech v přízemní hale, v období výplatních termínů až 985 klientů. Skutečností je, že nejvíce položek je na sporožirových účtech a tím se zvyšují čekací lhůty. Abychom omezili čekání klientů, vydáváme již od srpna pro klienty zdarma platební karty ke sporožirovým účtům a snažíme se v ést klienty k využívání bankomatů.

Nemáte dojem, že pochopit systém obsluhy může být pro některé občany velkým problémem?
Česká spořitelna, a. s. přistoupila v tomto roce k zavedení nového systému práce nejen pro pracovníky ČS, ale také pro klienty - snažíme se je vést ke klientskému přístupu obsluhy, kdy si klient sám zvolí, o jakou službu má zájem. V případě naší pobočky je v přízemí obsloužen na úseku hotovostních a bezhotovostních plateb sporožirových a vkladových služeb prostřednictvím systému Q-matic (vyvolávací číselný systém). Tento nový systém vede k tomu, aby byli klienti obslouženi tak, jak do pobočky přicházejí a jaký druh služby požadují. Problémy mohly nastat v úplném začátku tohoto provozu, ale všichni klienti byli pracovníky informační překážky ihned poučeni. Byla byste překvapena, jak rychle pochopili nový přístup a oceňují anonymní vyřízení svých služeb.

Dost dlouhou dobu byl odpojen také peněžní bankomat. Většina obyvatel má výplatu přes sporožiro. Navíc není možnost nikde získat momentální zůstatek jinak než čekáním ve spořitelně. Proč byla tato služba zrušena?
Peněžní automat napojený na tzv. ON-line systém byl odpojen bezprostředně po povodních, kdy byl nasazen do OF-line systému jako nouzové řešení vzhledem k poklesům elektrického proudu. V současné době funguje nový bankomat nepřetržitě 24 hodin denně na pobočce v Uh. Hradišti a je opravdu plně využíván - má v průměru 500 položek za den. Tento bankomat poskytuje ověření zůstatku na sporožirovém účtu. Další máme umístěn na obchodním domě Centrum, kde rovněž funguje 24 hodin denně, a bankomat na našem detašovaném pracovišti na Masarykově náměstí, ten je v provozu během pokladních hodin - denně 8.00 - 17.00 hod.

Otázka na závěr, kdy bude celá rekonstrukce ukončena a jaké příjemné překvapení z toho pro občany vyplyne?
Rekonstrukce okresní pobočky České spořitelny, a.s. byla rozdělena na dvě etapy. l. etapu jsme ukončili k 4.8. 1997, kdy jsme zahájili provoz na Dvořákově ulici. Připomínám, že stávající prostory jsou zhruba jedna třetina budoucích prostor haly pro klienty, a tudíž pracujeme v provizorních podmínkách. 2. etapa byla zahájena v září, provádí ji firma Moravostav Brno. Tato etapa je časově náročnější a zahrnuje rekonstrukci budovy na Všehrdově ulici a opravu domu č. 579 na Palackého náměstí, kde se celá situace výrazně zkomplikovala po červencových povodních. Věřím, že tuto rozsáhlou rekonstrukci dokončíme včas (plánováno do konce r. 1998) a nabídneme tak všem našim klientům velmi pěkné bankovní prostředí, kde fakticky pod jednou střechou budou mít celou nabídku služeb naší banky, včetně půjček fyzickým osobám, investičního bankovnictví, ale i dceřinných společností.

Děkuji za rozhovor, Jindra VáverkováDěti a učitelé v Krkonoších

Bylo by nošením dříví do lesa připomínat si letošní záplavy. Pro mnohé asi není zbytečné vzpomenout si na skutečnost, že téměř všechny školy na území našeho města byly záplavami poškozeny. Nebylo tomu jinak ani na I.ZŠ Unesco, Komenského nám. v Uherském Hradišti. Tedy i zde na počátku školního roku stáli zaměstnanci, a hlavně děti některých tříd před problémem, kde vlastně začít s výukou. Třídám 3.C a 3.D nebylo do smíchu, i když hned v přípravném týdnu byli všichni zainteresovaní uvědoměni o možnosti strávit čtrnáct dnů v Krkonoších. Věděli totiž jen skutečnost, že v Krkonoších je bezesporu krásně a že se objevil, jako v mnoha dalších případech, někdo, komu osud záplavových oblastí, a v našem případě dětí v nich žijících, není lhostejný.
Termín však byl přímo šibeniční. Odjezd 8. září! V nastálém shonu a spolupráci s Městským úřadem v Uherském Hradišti, po schůzce s rodiči a přípravách ne nepodobným odjezdu na dalekou a hodně dlouhou dobu jsme byli všichni připraveni k odjezdu. Některé děti s radostným úsměvem, jiné s velkou zvědavostí zračící se v jejich dětských očích, ale někdo i se slzičkou v tváři. Vždyť jsou to třeťáčci a na čtrnáct dnů...! Cesta byla dlouhá, ale očekávání ještě větší. Po zastávce v Kolíně u podniku Tesla, jejíž odboráři v zastoupení panem Kasalem to byli, kteří nám pobyt v jejich rekreačním zařízení umožnili, jsme nastoupili na závěrečnou etapu cesty do Rokytnice nad Jizerou. Už výstup k samotné chatě byl první velkou zkouškou. Některé děti šly takový výstup poprvé. A to netušily, co je ještě čeká. Přivítání velké, seznámení se s penzionem a okolím, první spánek na čerstvém vzduchu a bez maminek. Druhý den začalo vše podle našeho předsevzetí.
Po bohaté snídani dopolední výuka a po obědě túry po okolí západních Krkonoš. Místa jako jsou Ručičky, Dvoračky (mimochodem 1140 m. n. m.), vycházka Zlatá vyhlídka - Rýžoviště - Mumlavské vodopády - Harrachov a lanovkou na Čertovu horu, odkud se šlo pěšky opět domů na Zlatou vyhlídku, znaly všechny děti přímo důvěrně. Kolik nachodily, kolik krás viděly a jak se měly, by bylo určitě nejlepší zeptat se jich samotných. Spokojenost byla velká. Vše bylo doplněno večerními programy, jako byl táborák, opékání špekáčků, pozorováním zatmění měsíce, karnevalem a vším, co patří k nočním horám. Celý pobyt byl velice náročný, ale překrásný a hodně poučný. Poučný pro děti i pro dospělé. V čem? Jak příjemný pocit zažíváte, když už v samotném Kolíně cítíte pocit sounáležitosti a pomoci. Všichni Vám chtějí pomoci, až nevíte, kam s očima.
Děti v přírodě využívají možností zkoušet si spoustu věcí, které se naučily hlavně v prvouce. Někteří se do těchto míst naší vlasti už nikdy nepodívají...Zažily překrásných čtrnáct dnů v přírodě, naučily se jí více vážit, poznaly chráněné přírodní území. My učitelé pak poznáváme, jak fajn může být kolektiv nejen dětí, které učíte, ale i jejich rodičů, které sice neučíte, ale kteří jsou ochotní Vám pomoci. Střídali se třeba po týdnu, neváhali přijet 350 kilometrů a pracovat, ne se rekreovat, jak by se na první pohled mohlo neznalým poměrů zdát. Takže prostě díky Vám, rodiče. Díky, Pavle Štěpáne, díky rodiče Mošťkovi a díky, pane primáři Popeláři. Bylo Vás třeba a moc jste nám pomohli. Díky ale i Vám všem, kteří jste pomoci chtěli. A že Vás bylo... A komu ten dík poslední? To je přece nabíledni. Odborářům z Tesly Kolín, patřící do odborového svazu KOVO. Děkujeme, pane Kasale. Budeme šťastni, pokud naše spolupráce neskončila právě tímto pobytem.
- red -Módní přehlídka měla úspěch
Uh.Hradiště (Mac) - V sobotu 15. listopadu proběhla v Klubu kultury módní přehlídka. Přítomní návštěvníci mohli zhlédnout novou nabídku dámské konfekce pro příští jaro/léto 98, pánskou módu, kolekci dámských kostýmů, oděvy z kůže, luxusní prádlo, doplňky, punčochové zboží. Také byla představena nová řada dámských kostýmů a plášťů pro dámy i pány. Nechyběly zde ani večerní dámské šaty, pánské společenské oděvy, umělé kožichy a malá ukázka z tvorby Táňi Havlíčkové. Součástí sobotní módní přehlídky byl také nový vůz značky Seat Arosa a nová dámská vůně HUGO BOSS WOMEN, jejíž vzorek obdržela každá z přítomných dam. Na pozvání paní Kryštofové, která zároveň celým večerem provázela přítomné diváky, přijela také Ing. Karla Janků, která předvedla celou škálu vázání šátků a šálů. Paní Kryštofová tímto zárověň děkuje všem sponzorům, kteří tuto módní přehlídku podpořili.Prověřte sami sebe
Uh. Hradiště (JiV) - V pondělí l. 12. si na hradišťském gymnáziu na Velehradské ulici budete moci nechat udělat test inteligence. Testy bude provádět pracovník společnosti MENSA, což je celosvětová apolitická organizace, založená v Oxfordu. Členem MENSY se může stát každý, kdo v oficiálním testu získá hodnocení více než IQ 130. MENSA má ve 100 zemích světa více než sto tisíc členů, jenom v ČR je to okolo 1500 členů. Tyto testy bude provádět místní skupina Ostrava, jedinou podmínkou je zaplatit poplatek, což u studentů činí 80 Kč a u ostatních 150 Kč. Testy se budou dělat ve třídách, anonymita je zachována a výsledky budou každému zaslány do jednoho měsíce poštou. Výsledků testu je možno využít při pohovorech na školy či do zaměstnání. Nejnižší věková hranice je 14 let. Pokud se rozhodnete přijít, nezapomeňte s sebou vzít psací potřeby, doklad totožnosti a peníze na poplatek.O burzu škol byl zájem
Uh.Hradiště (Mac) - Ve dnech 17. - 18. listopadu probíhala v Klubu kultury Burza středních škol. Zúčastnilo se jí 19 vystavovatelů, z toho 18 středních škol a jedno středisko praktického vyučování. Byla zde zastoupena gymnázia, střední odborné školy i učiliště, školy státní i soukromé. Chyběla pouze jedna soukromá škola. V dopoledních hodinách navštívilo burzu přes 1750 žáků, v odpoledních hodinách se chodili informovat především rodiče. Každá škola zde mohla zdůraznit své přednosti a dostatečně informovat všechny zájemce. Jak uvedla Věra Machová, rodiče si začínají uvědomovat současnou poptávku po řemeslech. Samozřejmě je zájem i o studium ekonomických oborů a gymnázií. Především záleží na vychovných poradcích ve školách, a rodičích, jak v tomhle směru pomohou svým žákům a dětem. Z naší strany pro ně již více udělat nemůžeme, dodala Věra Machová.Z redakční pošty
Portugalsko - místo konání EXPO ď98
Když řekneme Portugalsko, napadne nás v první řadě jméno Vasco de Gamy, který 8. července 1497 opustil se svojí flotilou přístaviště Tagus a následujícího roku objevil pro nás svět doposud skrytý za vlnami oceánu, dnes známý jako Indie. Od té doby uplynulo 500 let a toto výročí se stalo odrazovým můstkem pro poslední světovou výstavu tohoto století EXPO ď98, která se uskuteční mezi 22. květnem a 30. zářím v hlavním městě Portugalska, Lisabonu.
Téma výstavy vyjadřuje motto: Oceány, dědictví pro budoucnost. Na výstaviště, které se nachází na břehu řeky Tagus. Na pozemku o rozloze 330 hektarů se před započetím prací vršily hromady nejrůznějšího odpadu a skladovaného materiálu, včetně vojenského zařízení a stovek kontejnerů pro železniční přepravu, na tisíc lidí muselo být přemístěno do náhradních příbytků. Nová dálnice spojí letiště s výstavištěm. Nový most nedaleko, pojmenovaný po Vasco de Gamovi, je před dokončením. Spojuje oba břehy řeky v délce 16 kilometrů.
Ačkoli v roce 1967 na Světové výstavě v Montrealu se Československo proslavilo svým pavilonem, v příštím roce v Portugalsku se výstavy zúčastní pouze Slovensko, přesto, že to bude dosud největší výstava v historii. Počet zúčastněných zemí dosáhne čísla 145 (v roce 1900 v Paříži to bylo 40) a očekáváno je přibližně 9 milionů návštěvníků.
Největší vystavovatelé budou Čína, Německo, Holandsko, Japonsko a Španělsko. Proslýchá se, že Rusové posílají na Expo ledoborec.
Hlavní atrakce bude pavilon oceánů zvaný Ocenarium, který se stane největším akváriem v Evropě a zůstane trvale v provozu i po výstavě. Na pozadí fauny a flóry čtyř oceánů budou návštěvníci zajisté ohromeni přítoností 15.000 mořských živočichů, kteří budou proplouvat před jejich očima. Pavilon Utopie pak představí multimediální show, která znázorní stvoření světa. Z plovoucího divadla nedaleko bude možné sledovat nejenom nejrůznější pořady na jevišti, ale i v přístavišti, kde spojení vody, světla, ohně a zvuku vytvoří neobvyklou podívanou. Pochopitelně středem zájmu bude pavilon portugalský, jehož tématika orientovaná na význam oceánů pro budoucnost všech zemí včetně vnitrozemských, je zajisté magnetem přitahujícím miliony návštěvníků.
Pro zájemce našeho regionu a českého návštěvníka vůbec doporučujeme včasné kontaktování cestovní kanceláře pro bližší informace o slevách na vstupenky, které jsou poskytnuty pokud budou zakoupeny v předprodeji.
Susan Hallettová a Jiří Klobouk
(redaktoři se podílejí na realizaci výstavy)Slovácké muzeum zpřístupněno
Uh.Hradiště (red) - Ve středu 26. listopadu bude znovu veřejnosti zpřístupněna hlavní budova Slováckého muzea ve Smetanových sadech. Po několikaměsíční přestávce, během níž byly odstraňovány následky povodně, mají návštěvníci možnost zhlédnout výstavy Na hradišťském jarmarku (potrvá do konce ledna 1998) a Fauna jihovýchodní Moravy ( do konce srpna 1998). Stálá expozice Slovácko zůstává zatím ještě uzavřena.POLICEJNÍ TÝDENÍK
Milovník golfu
V době od 6. do 12.11. se vloupal neznámý pachatel do pokladny v areálu minigolfu na koupališti v Uh. Hradišti, odkud odcizil 100 ks golfových holí a nezjištěný počet golfových míčků, čímž způsobil Technickým službám města škodu ve výši 10.000 Kč.

Podezřelý z pronevěry
Policisté z Uh. Hradiště šetří podezření z proněvery, ze kterého je podezřelý 28 letý občan ze St. Města, který v roce 1995 převzal do opravy osobní automobil značky Škoda 120 majitelky z Bílovic. Vozidlo však doposud neopravil ani nevrátil, čímž jí způsobil škodu ve výši 15.600,-Kč.

Odjel renaultem
V odpoledních hodinách dne 16.11. odcizil neznámý pachatel v Uh. Hradišti zaparkované osobní vozidlo značky Renault 19, čímž způsobil majiteli škodu ve výši 150.000,-Kč.

Vybral auto
V odpoledních hodinách dne 17.11. odcizil neznámý pachatel v obci Ostrožská Nová Ves před lékárnou ze zaparkovaného osobního automobilu značky Ford Tranzit kožený kufřík s doklady a písemnostmi s finanční hotovostí 20.800,-Kč.

Odcizil Zlaté stránky
Během jedné hodiny ranní dne 19.11. odcizil neznámý pachatel ve St. Městě z neuzamčené třídírny České pošty asi 24 kusů telefonního seznamu Zlaté stránky a 40 ks malých tel. seznamů Zlaté stránky, která byly zalisovány v balíku pro přepravu. Způsobená škoda je 9.800,-Kč.

Vloupání do domku
V průběhu dne 19.11. se vloupal neznámý pachatel v Uh. Brodě do rodinného domku 30ti letého majitele, ze kterého mu odcizil 9.000,-Kč, které měl uložené v obývacím pokoji.

Loupež v osadě
V době od 16. do 19.11. se vloupal neznámý pachatel v katastru obce Břestek do rekreační chaty v osadě Chabaně, odkud odcizil majiteli počítač, finanční hotovost 2.000 Kč, 1.000 DM, 3.000 ATS, 500 USD. celková škoda činní 90.000,-Kč.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund