Číslo: 47
23.11.1998
Článků: 48

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Starosta bude znám ve čtvrtek
Člověk obviněný z trestného činu zasedne v brodském zastupitelstvu
V České zbrojovce opět došlo ke krádeži
V čele radnice usedne zcela jistě nový starosta
Studenti k 17. listopadu
Na prakšické radnici ke změnám nedojde
Pozvánka
Zemědělství nemá na růžích ustláno
Smutná okna na sídlišti Pod Vinohrady
Příště si kampaň zajistí ČSSD sama
Výbuchy a kouř z pyrotechnických výrobků provázely odbornou přípravu
Chvála malého města

Starosta bude znám ve čtvrtek
Uh. Brod (BoS) - První zasedání nově zvoleného městského zastupitelstva svolal dosavadní starosta Uherského Brodu Ing. Jiří Veselý na čtvrtek 26. listopadu ve Velkém sále Domu kultury na 14. hodinu. Očekávána je, jako vždy na těchto prvních zasedáních, hojná účast občanů města. Zde nejprve nově zvolení členové zastupitelstva složí slib a zvolí starostu, místostarosty, kteří se automaticky stávají členy městské rady. K nim zastupitelé dovolí zbylé členy rady.
Již od vyhlášení výsledků voleb a prakticky ještě stále probíhají jednání zástupců zvolených stran. Vzhledem k tomu, že ještě není stále nic jistého, není ochoten žádný z těchto představitelů tisku cokoliv bližšího sdělit. A tak si všichni budeme muset počkat až na čtvrtek.Člověk obviněný z trestného činu zasedne v brodském zastupitelstvu
Uh. Brod (BoS) - Jako poslední z kandidátky ODS se do městského zastupitelstva dostal Ing. Jaroslav Koníček. Tomuto bývalému řediteli státního podniku Technické služby Uh. Brod bylo na počátku listopadu, tedy ještě před volbami, jak potvrdil ředitel Úřadu vyšetřovaní v Uh. Hradišti pplk. mgr. Milan Syrovátka, sděleno obvinění ze spáchání trestného činu porušování pravidel při správě cizího majetku. Podle dřívějšího vyjádření tiskového mluvčího Policie ČR kpt. Krejčíře zjistila hospodářská kriminálka škodu vyššího rozsahu, za což tomuto nově zvolenému členu zastupitelstva hrozí trest až do výše 5 let odnětí svobody.
Tato skutečnost nebyla překážkou, aby mohl být volen, poněvadž těmi by mohly být pouze jeho zadržení, výkon vazby nebo výkon trestu odnětí svobody. Pan Koníček však je od začátku vyšetřován na svobodě. Jeho mandát také nemůže být zatím zpochybněn. Překážkou mandátu by mohlo být až pravomocné rozhodnutí soudu, kterým by byl odsouzen za úmyslný trestný čin.
Ing. Koníček nás o této skutečnosti neinformoval, já osobně jsem se to dověděl až v pondělí 16. listopadu, říká předseda místní ODS a lídr této volební strany Ing. Josefík.V České zbrojovce opět došlo ke krádeži

Uh. Brod - V šetření Policie ČR je v současné době další případ krádeže v České zbrojovce (ČZ) v Uh. Brodě. Letos již podruhé (poprvé k obdobnému případu došlo v únoru a pachatel dosud nebyl vypátrán) se ztratily součástky k výrobě malorážek. V souvislosti s krádežemi byla v naší společnosti provedena celá řada opatření. Jedním z těchto opatření jsou pravidelné měsíční inventarizace hlavních součástí zbraní. Konkrétně 2. listopadu tohoto roku byl zjištěn inventarizační rozdíl u systémů malorážek, šlo o hlaveň a lůžko. Při porovnání fyzického stavu a evidence bylo zjištěno, že chybí deset těchto systémů, říká mluvčí ČZ Ing. Frenzl. Ihned po tomto zjištění nahlásila společnost tuto skutečnost Policii ČR, která začala s vyšetřováním.
ČZ provedla podle svého mluvčího již řadu opatření, za která zaplatila nemalé finanční částky. Jedním z nich byl např. zlepšený systém evidence. Zakoupili jsme pantografické stroje Baublis, které jsou automaticky propojené s počítačovou sítí. U hlavních součástí zbraní, jedná se o hlaveň, rám a závěr, se v jisté části výrobního procesu vyrazí tzv. výrobní číslo. Jmenované součásti a také zkompletované zbraně jsou v rámci technologického procesu sledovány konkrétně podle těchto čísel. Díky těmto číslům, která jsou v počítačové síti, můžeme kdykoliv provést číselnou inventuru a zjistit, kde se právě ta součástka, či zbraň právě nachází. To je jen jeden z příkladů zabezpečení výroby, vysvětlil systém kontroly v ČZ Ing. Frenzl.
V tomto podniku je také velmi přísná kontrola pohybu jak cizích osob, tak cizích vozidel. Nastala i obměna strážných a vrátných. Změnila se jejich věková struktura, kvalifikace, vybavení a také přezkušování těchto lidí. Pracoviště, kde jsou hotové výrobky, nazýváme tzv. režimovými pracovišti, a také tam v uzavřených prostorách, kde jsou zamřížovaná okna, navíc opatřená drátěným pletivem, je vrátný, který každého při vstupu i při odchodu prohlíží. Má k dispozici i detektor kovu, dodává mluvčí podniku.
To je pouze část realizovaných opatření, ale veškerá tato opatření společnost nezajišťuje stoprocentně. Zůstává zde ještě totiž možnost selhání lidského faktoru, k čemuž se přiklání i Ing. Frenzl: Někteří lidé podlehnou velmi lákavé nabídce na černém trhu a s vidinou vysokého zisku morálně selžou a kradou. Jakým způsobem díly vynesou ven, to zatím nevíme. Pokud to v minulosti policie vypátrala, tak jsme tuto cestu zahradili. Když se vypátrá, kudy se mohou součásti dostávat ven nyní, opět to vyřešíme, řekl na závěr mluvčí České zbrojovky Ing. Frenzl.
B. SmržováV čele radnice usedne zcela jistě nový starosta
Bojkovice (BoS) - Radnici druhého největšího města na Uherskobrodsku čekají velké změny. Z minulé pětičlenné městské rady byl v komunálních volbách zvolen do nového zastupitelstva pouze dosavadní zástupce starosty František Slavíček (KDU-ČSL) a do lavic patnáctičlenného městského zastupitelstva zasedne 8 současných členů zastupitelstva a 7 zcela nových tváří.
Dosavadní starosta Ladislav Kocman, který kandidoval na 2. místě kandidátky ODS, se do nového zastupitelstva vůbec nedostal, klesl až na 7. místo. Voliči jeho strany dali většinou přednost jiným lidem na této kandidátce.
V Bojkovicích zvítězila sice opět KSČM (5 mandátů), ale podle místostarosty Slavíčka se chystá stejná koalice, která vedla město uplynulé volební období, tzn. ODS spolu s KDU-ČSL. Obě tyto strany mají po čtyřech mandátech, což jim stačí pro nadpoloviční většinu. Poslední dva mandáty získalo Sdružení ČSSD a nezávislých kandidátů. Levice půjde nejspíš opět v Bojkovicích do opozice.
A kdo tedy zasedne do poslaneckých lavic v Bojkovicích: Barbora Navrátilová a Miloslava Prachařová (Sdr. ČSSD + NK), František Slavíček, Jiří Kostka, Olga Kovačíková a Radek Plášek (KDU-ČSL), Marek Ogrodník (ten získal absolutně nejvíc hlasů - 841), Marie Miklasová, Milan Mizera a Ivana Šobáňová (ODS), Karel Verner, Jana Kučerová, František Růžička, Karel Blahůšek a Karel Krátký (KSČM). Pozitivní na složení městského zastupitelstva v Bojkovicích je určitě skutečnost, že dvě pětiny z jeho členů (6) tvoří ženy, což není v jiných obcích až tak obvyklé. Dvě ženy si zvolili do zastupitelstva voliči z kandidátky ODS a samé ženy (také 2) vybrali bojkovští voliči z kandidátky Sdružení ČSSD + nezávislí kandidáti.
Stále ještě probíhají jednání, tak zatím nemohu říct konkrétní jména lidí, kteří budou kandidovat na místa starosty a jeho zástupce, ani jména těch, kteří by s nimi měli zasednout v městské radě, řekl Slavíček.
Personální obsazení radnice i členy rady se tedy občané dovědí až na prvním ustavujícím zasedání městského zastupitelstva, které se koná tento čtvrtek v 15.30 hod. v Kulturním domě v Bojkovicích. Zde se bude volit nejprve starosta, zástupce starosty a další tři noví členové městské rady.
B. SmržováStudenti k 17. listopadu
Uh. Brod (BoS) - Vedení Gymnázia J. A. Komenského a studentská rada školy společně uctily položením věnce k památníku na nám. Svobody památku studentských obětí 17. listopadu 1939 a připomenuly si také 17. listopad 1989, kdy se studentskou demonstrací odstartoval proces od totalitního systému k demokracii.
Studenti svůj svátek oslavili v Domě kultury, kde nejprve jedna ze studentek v krátkém projevu připomenula obě výročí a poté studenti zhlédli divadelní představení hry Matka od Karla Čapka, které jim přijeli zahrát herci Divadelního klubu Praha.Na prakšické radnici ke změnám nedojde
Prakšice (FlaJ) - Na základě výsledků komunálních voleb se bude devítičlenné obecní zastupitelstvo v Prakšicích skládat ze sedmi členů Sdružení nezávislých a dvou členů KDU-ČSL. Zdá se tedy, že na prakšické radnici zůstane všechno při starém a dosavadní starosta Vladimír Vlk bude vykonávat tuto funkci další volební období. Mezi zastupiteli se objeví šest staronových členů zastupitelstva (4 členové Sdružení nezávislých a 2 členové KDU-ČSL) a jejich řady posílí tři obyvatelé Prakšic, kteří v minulém zastupitelstvu nefigurovali (všichni členové Sdružení nezávislých).Pozvánka
Sdružení Jana Šrámka Vás srdečně zve na osvětovou přednášku PhDr. Ladislava Soldána z AV v Brně pod názvem Karel Dostál - Lutinov, organizátor Katolické moderny, život a dílo a Další osobnosti tohoto literárního hnutí.
Přednáška proběhne v sobotu 28. listopadu 1998 od 15 hodin v sále Dominikánského kláštera v Uh. Brodě. Diskuse na dané téma je vítána.Zemědělství nemá na růžích ustláno
Uh. Brod (FlaJ) - Zemědělské školství má v Uh. Brodě tradici a v tomto školním roce oslaví již 100. výročí. V této době nemá podle slov ředitele SOU zemědělského Ing. Karla Smetany zemědělství na růžích ustláno.
Nyní studuje na brodském SOU zemědělském, které nabízí žákům dva zemědělské a dva nezemědělské obory, 366 žáků. Mezi zemědělské obory patří tříleté obory Zemědělec - Hospodyňka (pro děvčata i chlapce) a Opravář zemědělských strojů (pro chlapce). Potravinářský obor Pekař - pekařka funguje na SOU zemědělském již 7 let a podle vyjádření ředitele učiliště absolventi tohoto oboru nemají problémy s uplatněním. Druhým opravárenským oborem je Automechanik. V nejbližší době počítáme s otevřením prodejny osobních aut a pozáručním servisem pro veřejnost v areálu našeho učiliště, pohlíží do budoucna Ing. Smetana. Kromě učebních oborů zahrnuje SOU zemědělské autoškolu a svářečskou školu, kterou může využít i veřejnost.
Pro dojíždějící žáky máme zajištěno i ubytování, a to v Domově mládeže s kapacitou 50 míst. Také o stravování je postaráno, vaří se zde až 400 jídel denně. Máme i specializované učebny, trenažérovou učebnu, počítačové třídy, učebny jazyků, šití, vaření, speciální učebnu pro výuku psaní na stroji a další, upřesnil ředitel Smetana. Podle jeho slov mají žáci poměrně dost veliké uplatnění, což dokazuje i fakt, že v minulém roce je evidováno jen 13,5% nezaměstnaných absolventů SOU.
Učiliště nabízí také nástavbové studium - dálkové tříleté nebo denní dvouleté. Tento obor se jmenuje Podnikání v oboru. Na popud školského úřadu jsme v roce 1991 otevřeli Odborné učiliště pro absolventy 9. tříd zvláštní školy, které má dnes 55 žáků, říká Ing. Smetana. Odborné učiliště nabízí tříleté obory Farmářské práce (pro chlapce i děvčata) a Opravářské práce (pro chlapce) a dvouletý obor Pekařské práce (pro chlapce i děvčata).
Více informací o našem učilišti mohou rodiče a vedení základních škol získat na Dnu otevřených dveří, který pořádáme v pátek 11. prosince od 8 do 17 hodin, ukončil rozhovor pozvánkou Ing. Karel Smetana.Smutná okna na sídlišti Pod Vinohrady
Není depresivnějšího pohledu než pohled na prázdná okna, za nimiž není život. Jsou slepá, hledí na nás jako prázdné důlky. Patří neobydleným domům, opuštěným a nepotřebným obchodům, různým jakoby zakletým stavbám.
Už H. G. Wells, slavný anglický spisovatel, si v knize Rusko v mlze všímá těch zavřených oken prázdných obchodů v Moskvě. Působí na něho bezvýchodně, protože ví, že tyto obchody, tyto prázdné výklady, prázdná okna, se nikdy neotevřou jako u nich v Anglii, kdy po víkendu se v pondělí vytáhnou rolety, rozsvítí žárovky, otevřou okna, rozzáří výlohy. Ale tady v Rusku cítí, že tato okna a výlohy jsou navždy slepá a neživá. Není co prodávat, majitel je buď popraven, nebo v gulaku. Bezvýchodná, smutná ulice neživých oken.
Když jdete okolo obchodního domu Máj na sídlišti Pod Vinohrady v Uherském Brodě, máte stejný pocit. Velká okna jsou neživá, slepá, hledí na vás s výčitkou. Víte, že se nerozzáří světly, že za nimi nejsou lidé, neprodává se - dům je mrtvý, bez života.
Je škoda tak velkých nevyužitých prostor - zbyla jen žalující zaprášená okna.
I. KonečnáPříště si kampaň zajistí ČSSD sama
Uh. Brod (BoS) - Po skončení volební kampaně, dokonce i v průběhu voleb, byl v Uh. Brodě, jak konstatovala místní volební komise, porušen volební zákon tím, že zde byly distribuovány místní tiskoviny, časopis Play a noviny Fair Play, ve kterých byly volební materiály, v časopisu Play dokonce celý volební program ČSSD a na poslední straně fotografie všech kandidátů. V jednom případě byly tyto tiskoviny distribuovány v průběhu voleb ve volebním okrsku č. 7 do poštovních schránek v těsné blízkosti vchodu do volební místnosti, což volební zákon také výslovně zakazuje. Sankce za porušení volební kampaně bohužel zákon neřeší, a tak není možný jiný než morální odsudek.
Pan Rachunek (vydavatel - pozn. red.) nám byl doporučen jedním naším straníkem jako solidní partner. My jsme samozřejmě požadovali, aby naše propagace byla distribuována pouze v době volební kampaně. Bohužel jsme se zklamali a stín padá neprávem i na nás. My jsme se z toho poučili a v budoucnu si dáme velký pozor na to, komu svěříme naši propagaci. Spíše si ji zajistíme sami, abychom předešli obdobnému skandálu, říká předseda místní organizace ČSSD a lídr volební kandidátky Ing. Kryštof.Výbuchy a kouř z pyrotechnických výrobků provázely odbornou přípravu
Suchá Loz (red) - Pro zvýšení akceschopnosti Záchranného systému společnosti (ZSS) České zbrojovky, a.s. se rozhodlo vedení společnosti uskutečnit již třetí ročník odborné přípravy zaměstnanců. ZSS tvoří jednotka sboru dobrovolných hasičů a jednotky CO podniku. V rekreačním zařízení na Suché Lozi se za ideálního počasí procvičovalo v odbornostech zdravotnické, hasičské a radistické 140 účastníků akce, mezi které patřili také jednotky a představitelé CO z firem Linea Nivnice, Zeveta Bojkovice, Autopal Hluk a Slovácké strojírny Uh. Brod. Celou akci řídil organizační štáb složený z pracovníků ZSS České zbrojovky, lektorů a instruktorů Českého červeného kříže (ČČK) Uh. Hradiště. Na odborné spolupráci se podílelo také Centrum odborné přípravy technické Uh. Brod, nemalým finančním obnosem přispěly Referát obrany a ochrany OkÚ Uh. Hradiště a Úřad oblastního spolku ČČK Uh. Hradiště.
Námětem cvičení bylo prověření součinnosti jednotek ZSS při mimořádné situaci, kterou byl únik propanu z propanové stanice s následným požárem a výbuchem. Jednotlivými stanovišti procházeli jak hasiči, tak i zdravotnice a radisté. Na závěr III. ročníku odborné přípravy ZSS byly vyhlášeny výsledky soutěže a tři nejlepší družstva obdržela za svůj výkon věcné ceny.Chvála malého města
Někteří zamindrákovaní lidé tvrdí, že v malém městě dávají jisté šelmy psovité dobrou noc, že malé město je zpravidla řiť a že se v něm nedá žít. Jak v kterém. Vzpomínám si na to naše hlavní, když jsem opustil matčinu sukni a chodil tam na Žižkově na vysokou. Jak jsem tam posedával u nádraží, okusoval zpáteční lístek a bečíval dovnitř. Co tady budu dělat, když nikoho neznám?
Ve Zlíně skočím do auta, vlítnu na poštu, do banky, do rybeny a za celou hodinu třeba neuzřím tvář očními póry rozzářenou, jenom v bance mnou jedna kráska zpravidla prolistne, chudáku, co s takovým kontem tady chceš.
To v Brodě je to jiné. Sotva vlítnu na Prakšickou, už vidím černě oblečeného Veselého, jak důstojným krokem kráčí do hvězdárny, ne na hvězdárnu, urazím dalších dvacet metrů a vidím Popelku. Právě jde odněkud, kde struny od prachu přebírali, ze zad mu ještě zpod kabátu dudy rostou, ujedu dalších pár metrů a vidím Jarku Tchořovou s třemi kabelami. Vylezu z auta a zdraví mne černý vousatý muž. Nezařadím ho, kdybych se rozkrájel. V bance už mne znají. Vědí, že se mnou musí jak s děckem, které objevilo nočník. Vběhnu do redakce Dobrý deň, Moravské Slovensko, a hned mně nabízejí matonku. Přepíšou na počítači kus, který jsem v nelidském Zlíně vypotil. Vypiju matonku a valím na Kulturák. U vchodu mně předává (pochopitelně, že symbolicky) klíče od sálu Jaroušek Šiler: Jmenovče, můžeš v klidu pokračovat, já jsem dnes už s tím Bachem skoncoval. Za vchodem mě vítá Jiřina Kovářová, rozená Komenská. Skrz jakési dítě v náručí podává mně listinu, kterou mám vyplnit a někdy odevzdat.
Děti, dneska musíme skončit v normě, v 18.05 musím sedět už na křesle mého přítele zubaře Bedřicha Fridricha!
V 18.20 klepu na polstrované dveře, otvírá mi rozesmátý zubní architekt: Pojď dál, právě jsme se se sestrou o tobě bavili, jestli dorazíš, nebo to máme zabalit.
Je to dobré. I to hnusné vrtání. A když mně pak zubař B. Fridrich bere hlavu pod paži a v ústní dutině mně čímsi voňavým po vanilce otiskuje viklany, tvrdím, huhňaje, že bych si od něho snad i jazyk nechal vytrhnout.
Ve velkém městě bych to neriskoval.
J. Kovandawww.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund