Číslo: 49
07.12.1998
Článků: 50

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Životopisy představitelů Uh. Brodu
Řidič ČSAD Uh. Brod ujel 2 miliony km bez nehody
V Nivnici se domluvili
Přednášky o zatmění Slunce nadchly posluchače
Přijel Mikuláš
Po osmi letech odchází KDU-ČSL z brodské radnice
Tradice trochu jinak v Klubu Déčko
Vánoční posezení
Brožury J. Chovance jsou žádané
Alena Bartošíková: Tři Lucie (Svátek Sv. Lucie nejen na Kopanicích)
Nikdy bychom neměli zapomenout

Životopisy představitelů Uh. Brodu

Starosta Uherského Brodu Ing. Ladislav Kryštof se narodil 31. 5. 1958 v Uh. Hradišti. Dětství a mládí prožil s rodiči a sestrou ve Vlčnově, kde také chodil do ZDŠ. Po 4letém studiu složil maturitu na Střední průmyslové škole strojní v Uh. Hradišti a v roce 1983 ukončil studia na elektro fakultě VUT v Brně. V tomto roce se přiženil do Uherského Brodu, s manželkou Ivanou má dva syny. Po ukončení studia nastoupil do České zbrojovky, kde pracoval nejprve 2 roky jako elektroúdržbář a od roku 1986 zastával funkci samostatného projektanta. V letech 1986 - 88 absolvoval dvouleté studium na strojní fakultě, obor robotizace výrobních procesů. V roce 1996 se stal vedoucím oddělení technologických projektů. Od roku 1990 je členem ČSSD, kde zastává několik funkcí - je členem okresního výkonného výboru a od roku 1993 předsedou místní organizace ČSSD v Uh. Brodě. Mezi jeho záliby patří rodina, rekreace u moře pod stanem a folková hudba.
Zástupce starosty Uherského Brodu Ing. Libor Nováček se narodil 29. června 1950 v Ostravě, kde také strávil dětství. Má jednoho sourozence. Vychodil zde i ZDŠ a Střední všeobecně vzdělávací školu. Později vystudoval lesnickou fakultu VŠZ v Brně. Pracoval v různých technických funkcích u Západočeských státních lesů a poté u Jihomoravských státních lesů. U tohoto podniku byl zaměstnán až do roku 1992, kdy se stal lesníkem Správy chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. Pracoviště měl až do svého zvolení zástupcem starosty v Luhačovicích. Před listopadem 1989 nebyl členem žádné politické strany, od vzniku Strany zelených v roce 1990 zde začal intenzivně pracovat. Byl členem zemského výboru strany (do doby, dokud tento výbor fungoval), poté členem státního výboru a nyní je členem okresního sdružení Strany zelených. Je rozvedený a má dvě děti. Jeho zálibou je samozřejmě příroda, k tomu navíc literatura a historie.Řidič ČSAD Uh. Brod ujel 2 miliony km bez nehody

Vedoucí brodského závodu ČSAD Ing. Roman blahopřeje Miloslavu Matuchovi k 2 milionům km bez nehody. - Foto: FlaJ
Uh. Brod - Trojici králů řidičů akciové společnosti ČSAD (pánové Hudeček, Vozár, Dvořák), kteří v minulých letech překročili magickou hranici 2 milionů kilometrů bez nehody, rozšířil v pátek 27. listopadu Miloslav Matucha z Dolní Lhoty. Tento 61letý otec dvou dcer a jednoho syna dosáhl v soutěži Jezdím bez nehody první větší hranice 750 000 km v roce 1975, jeden milion km zdolal o pět let později a v roce 1989 se mohl pochlubit milionem a půl kilometru. Za zmínku určitě stojí i to, že všichni čtyři řidiči jsou zaměstnanci brodského závodu a že v Uherském Hradišti se zatím nepodařilo žádnému z řidičů dosáhnout dvoumilionové hranice.
Před nazdobeným autobusem se v areálu ČSAD v Uh. Brodě mimo jiné sešli vedoucí brodského závodu Ing. Josef Roman, vedoucí Referátu dopravy Oresního úřadu Uh. Hradiště Ing. Jana Míšková, vedoucí oddělení dopravního inspektorátu Policie ČR Ing. Jaroslav Prchlík, vedoucí organizačního odboru Městského úřadu Uh. Brod Ing. Bohuslav Hefka, zástupci Dopravních staveb v čele s ředitelem dopravního závodu Ing. Ladislavem Medkem, generální ředitel a.s. ČSAD Uh. Hradiště Antonín Kusák, rodinní příslušníci pana Matuchy a jeho spolupracovníci.
Tato událost má pro nás historický význam a nelze ji přejít bez povšimnutí. Pan Matucha, který nastoupil do našeho podniku ihned po vyučení a dodnes zůstal ČSAD věrný, je člověk, který opravdu musel pro dopravu žít a něco pro ni udělat, jinak by tady nevydržel takovou dobu - téměř 45 let, řekl Antonín Kusák a poděkoval oslavenci za jeho nádherný výsledek. Připomněl také, že tento řidič autobusové dopravy závodu Uh. Brod projel celou Evropu, ale věnoval se i místní problematice. Pan Matucha sice říká, že odchází do důchodu, ale my věříme, že příští rok se tady zase objeví a za tím volantem ho ještě určitě uvidíme, dodal Atonín Kusák.
Po předání gratulací a darů odjeli účastníci této události společně s panem Matuchou oslavovat do Luhačovic do hotelu Zálesí.
J. FlasarováV Nivnici se domluvili
Nivnice (BoS) - Stejně jako v Bojkovicích hrozily údajně nové volby i v Nivnici. Podle prvních jednání to vypadalo, že se domluví pouze ODS (6 mandátů) spolu s KDU-ČSL (7 mandátů) a vytvoří samostatnou koalici. V tom případě byli zvolení členové vítězné strany ČSSD (8 mandátů) připraveni odstoupit, stejně jako všichni jejich náhradníci. Pak by se v této obci musely konat nové volby. Rozum ale nakonec zvítězil, do koalice byla vpuštěna i ČSSD. Starostou se nakonec stal rozdílem pouhého jednoho hlasu Ing. Ladislav Trtek (KDU-ČSL) před kandidátem ČSSD Ing. Jiřím Bršlicou. Zástupkyní starosty byla zvolena Jarmila Gregůrková z ODS. V radě je zastoupena ČSSD 3 členy a zbylé strany dvěma členy.Přednášky o zatmění Slunce nadchly posluchače
Uh. Brod (BoS) - RNDr. Eva Marková, CSc, ředitelka hvězdárny v Úpici přijala pozvání vedoucího brodské hvězdárny při Domu kultury v Uh. Brodě Ing. Rostislava Rajchla k návštěvě našeho regionu a k sérii přednášek. Mezi oběma zmíněnými hvězdárnami se rozvíjí úzká spolupráce v pozorování Slunce.
Úpická astronomka Marková se zabývá sluneční fyzikou a zejména výzkumem Slunce v období jeho zatmění. Zúčastnila se mimo jiné několika expedic za pozorováním úplného zatmění Slunce na různá místa naší planety, kde spolu se svým týmem pořídila velmi cenné materiály.
Poslední výprava, kterou absolvovala spolu se svým malým výzkumným týmem z úpické hvězdárny, směřovala do Venezuely, kde letos 26. února bylo nejlépe pozorovatelné poslední úplné zatmění Slunce. O své zážitky, nejen vědecké, se podělila s posluchači na celkem osmi přednáškách v našem regionu. První přednáška se konala v Malém sále Domu kultury (DK) v úterý ráno pro žáky osmých tříd ZŠ Pod Vinohrady. Další přednášky absolvovala Dr. Marková v Šumicích, v Luhačovicích, ve středu v DK v Uh. Brodě - dopoledne pro školu a večer pro veřejnost a svůj náročný program zakončila dvěma přednáškami pro školy ve čtvrtek dopoledne opět v DK v Uh. Brodě.
Zatmění Slunce je jeden z nejkrásnějších úkazů, které lze na obloze pozorovat, řekla Dr. Marková a dodala, že při tomto úkazu je také zajímavé pozorovat, jak zvláštně se chovají např. zvířata. Svá velmi zajímavá slova provázela diapozitivy a videofilmy, které ukázaly přítomným nejen záběry ze zatmění Slunce, ale i nádhernou exotickou zemi Jižní Ameriky.
Na závěr přednášek připomněla ředitelka úpické hvězdárny, že nejbližší zatmění Slunce, které bude pozorovatelné i u nás (nebude to ale úplné zatmění, pouze 97%), nastane 11. srpna 1999 a bude zároveň posledním v tomto tisíciletí.Přijel Mikuláš
Uh. Brod (red) - Městský úřad v Uh. Brodě ve spolupráci s MěDDM, Domem kultury a Divadelním souborem T. Miličky uspořádal v pátek 4.12. tradiční vjezd Mikuláše do města. Po 14. hodině se objevil sv. Mikuláš s doprovodem na Masarykově náměstí a svoji cestu zakončil v Domě kultury, kde se konal Mikulášský karneval. Hostem programu byla mladá rocková skupina Vibrace.Po osmi letech odchází KDU-ČSL z brodské radnice
Vinou nedokonalé techniky se na minulém Brodském listu objevily 2 články, ve kterých chyběla část textu (úvodní článek o volbě starosty a komentář). Protože komentář nevyzněl tak, jak to měla autorka v úmyslu, zveřejňujeme jej znovu v plném znění.
Přestože v Uherském Brodě těsně zvítězila v komunálních volbách KDU-ČSL, opouští zdejší radnici. Některé občany města to zarazí, avšak pro zasvěcené to není až zas takovým překvapením.
KDU-ČSL má v tomto městě jistě mnoho příznivců, většina z nich ji přišla volit. Vzhledem k necelé 50% volební účasti oprávněných voličů se jejich volební výsledek (cca 20%) tak poněkud smrskává.
Tato strana do letoška nikdy nevyhrála v městě Komenského komunální volby, přesto se některým jejím zástupcům podařilo různými zákulisními jednáními dosáhnout více, než na kolik měli podle výsledků voleb nárok. V roce 1990 vyhrálo volby s přehledem OF, ale starostou se stal Ing. Veselý z KDU-ČSL, vítězná strana získala pouze post místostarosty.
V roce 1994 vyhrála volby Koalice za uherskobrodský rozvoj, ale KDU-ČSL ještě posílila své pozice na radnici, když kromě postu starosty se stal předseda místní organizace KDU-ČSL pan Zápeca druhým místostarostou, přestože by stačilo, aby se práce dvou uvolněných funkcionářů na radnici efektivněji rozdělila. Po výměně rady v roce 1997 znovu KDU-ČSL dosáhla maxima, z 9 míst v radě jich získala 4! Bohužel ale, jak zasvěcení vědí, nedosahovaly jejich schopnosti (alespoň některých) takových kvalit, aby byli pro správu města těmi nejpřínosnějšími. Přesto je třeba jim při odchodu za jejich dosavadní práci poděkovat, protože některé věci se jim určitě podařily. Například velkým přínosem byla jejich účast na radnici pro římskokatolickou církev a Charitu.
Nyní si KDU-ČSL v Uh. Brodě odchází na 4 roky odpočinout a vyzkoušet si poprvé roli opozice.
Tuto situaci můžeme přirovnat k situaci na Slovensku. Tam také vítěz parlamentních voleb (HZDS) nebyl schopen získat spojence k vytvoření vlády a odešel do opozice. Uvidíme, jak se KDU-ČSL v Uh. Brodě vyrovná se svojí novou rolí, zda bude opozicí konstruktivní nebo uraženeckou.
B. SmržováTradice trochu jinak v Klubu Déčko
Uh. Brod (BoS) - Pracovnice MěDDM paní Libuše Jančářová zorganizovala v klubu Déčko v Domě kultury předvánoční akci Tradice trochu jinak. Akce se zúčastnilo mnoho malých i velkých návštěvníků, kteří se mohli seznámit s výrobou a zdobením nádherných perníčků paní Kaislerové, které si mohli i nakoupit, dále mohli zhlédnout, jak paní Kunčarová vyrábí panenky a další výrobky z kukuřičného šustí. Dcera a syn pořadatelky předváděli skládání vánočních hvězdiček z ozdobných stužek, Veronika Jančová ukázala (a mnohým malým zájemcům i pomohla udělat vlastní) výrobu ozdobných svícinků a Zdeňka Nováková předvedla výrobu betlémů. Jak se dělá vizovické pečivo, ukázala i nechala vyzkoušet paní Garžíková.
Návštěvníci, mezi kterými tradičně nechyběly ani děti z Ústavu pro mentálně postiženou mládež, byli velmi překvapeni úrovní výrobků, mnozí si některé z nich odnesli domů. Na závěr si neodpustím jednu ale opravdu malinkou kritiku. Tato akce by si jistě zasloužila větší prostory než ty stísněné, i když krásně vyzdobené, ve kterých je doma klub Déčko. Možná by stačilo tuto akci pořádat ve foyeru DK, který je dost prostorný a možná by přilákal ještě větší množství návštěvníků. Ale to opravdu jen na okraj. Akci hodnotili jak pořadatelé, tak návštěvníci za velmi zdařilou.Vánoční posezení
Uh. Brod (red) - Městská knihovna v Uherském Brodě připravila na prosinec pro své čtenáře a širokou veřejnost přednášku, na kterou všechny srdečně zve. V úterý 15. prosince se uskuteční, dá se říct tradiční, Vánoční posezení v knihovně s ochutnávkou a výměnou receptů na cukroví. Tato přednáška, která probíhá spíše formou uvolněné besedy a vzájemné debaty účastníků o zkušenostech a vlastních či převzatých receptech, začíná v 18 hodin v Městské knihovně v Panském domě v Uh. Brodě.Brožury J. Chovance jsou žádané
Uh. Brod (FlaJ) - Publikace Jana Chovance jsou určeny pro širokou veřejnost, velký přínos pak mohou znamenat zejména pro učitele. Jejich výhodou je to, že se čtenář může dozvědět mnoho zajímavého, aniž by strávil spoustu hodin vyhledáváním faktů v archivech či knihovnách. Publikace J. Chovance, jejichž cena se pohybuje ve srovnání s ostatními knihami na té nejnižší hranici, jsou k dostání např. v brodských knihkupectvích U Černého Janka, Formát či Gloria. Mezi nejprodávanější autorova díla patří například publikace O Černém Jankovi, sbírka povídek z moravsko-slovenského pohraničí Od Velehradu po Trenčín, povídky z dějin dominikánského kláštera v Uh. Brodě Legendy mnicha Scribenta. Mezi nejnovější pak patří publikace O čem vyprávějí známky a Josef Herčík, která zaujme nejen filatelisty, ale i zájemce o výtvarné umění a díla čestného občana Uh. Brodu Mistra Herčíka. Některé z publikací jsou obohaceny působivými ilustracemi Ladislava Slabáka.
Za zmínku určitě stojí to, že Jan Chovanec vydává svoje publikace na vlastní náklady a některé z nich vycházejí i v angličtině a němčině. Po obsahové stránce bohaté a čtivé brožury by neměly chybět v žádné domácí knihovničce a mohou být vhodným vánočním dárkem. Příznivce těchto děl jistě potěší zpráva, že autor nelení a chystá v nejbližší době vydání dalších brožur s regionálním obsahem.Alena Bartošíková: Tři Lucie (Svátek Sv. Lucie nejen na Kopanicích)
Svátek Sv. Lucie se slaví u všech evropských národů 13. prosince, to je den před nejdelší zimní nocí. Asi proto je svátek spojován s oslavou návratu světla a delšího dne. Lidská vnímavost a moudrost to vyjadřuje v lidovém přísloví: Lucie, noci upije a dne nepřidá.
Zvláště v severských zemích, kde je zimní den tak krátký, se na tento svátek těšívají všichni obyvatelé velkých i malých měst. Na nádražích, letištích, v obchodních domech i na ulicích potkávají lidé krásné dlouhovlasé Lucie s korunkami se zářícími svíčkami na hlavě, v dlouhé bílé róbě. Ve školách i v úřadech se volí nejkrásnější Lucie.
U nás, na Moravě, má svátek Sv. Lucie trochu jinou podobu a v krajích se slaví podobně, jen s malými odlišnostmi. Například na Horňácku, v Louce, chodívají Lucie i do školy. Vyprávěla mně o tom paní Sečkářová: Když jsme chodívaly na Lucu, chodily sme tak dvě nebo tři. Vyrezaly sme si z repy zuby a krídlem z husy sme ometaly stěny, aby hospodyň viděla, jak má uklizené. Kde byli neposlušní chlapci, tam sme jich varajků klepaly po prstoch, aby sa polepšili. Měly sme uvázané plachetky tak, aby nebylo vidět vlasy a mokré sme fůkly do můky, abysme měly bílé obličeje. Já sem Lucu dělala eště nedávno, dyž sem zastupovala školnicu. Šla sem s mojú švagrovú a neměly sme perůtku, tož varajků sme vyplácaly děcka po rukách.
Na Kopanicích, na Žítkové, chodívaly vždy tři Lucie. Jedna s metlou, druhá se štětkou a třetí s křížkem. Tiše vešly do stavení, ani nepozdravily, nejdříve obešly pec nebo kamna, aby se podívaly, jak má hospodyně před Vánoci uklizeno. A když nebylo, předváděly jí, co má kde zalíčit. Ta, co měla štětku, nesla s sebou i putýnku s vodou a hned se dala do líčení. Hospodyně ji obyčejně rychle hnala od pece. Paní Mandincová, která mně o Luciích vyprávěla, nosívala s sebou křížek. Ten dávala domácím k políbení. Ale ne všem to bývalo po chuti. Když nechtěli, tož jsem jim ho nenutila, enom tomu, komu jsem si trúfla. Každého jsem pěkně pohladila. Měla jsem bílé rukavice. To víte, jak se oblečení těžko shánělo. Bílé rukavičky v té době neměl každý doma. Obyčejně jsme si je půjčovaly od nějaké nevěsty. Jako Lucie jsme byly pěkně upravené, zahalené do bílé plachty, na hlavě plachetku a obličej jsme si natíraly bílou křídou rozemletou na kaši.
V některé chalupě seděli lidé potmě. Šetřili petrolej nebo svíčky, protože někdy ani na ty nezbývalo peněz. A tak jsme potichu vešly, ani neklepaly, ani nemluvily a když byla v chalupě tma, tak jsme si rozsvítily svoje svíčky a vnesly do chalupy světlo. Obyčejně jsme probudily někoho podřimujícího. V jedné chalupě se ptal kerýsi strýc: A čo tu chcú ty biele? A babka, která se potmě modlila růženec, mu odpověděla: Čo by chcely, šak sú to Lucie. Ale on se s tou odpovědí nespokojil a křičel na babku: Nemodli sa a vyžeň ich ven!
Když jsme jako Lucie chodívaly večer od chalupy k chalupě, bývala jasná noc a hvězdičky svítily nízko nad komínem. Na Kopanicích se věřilo, že když jsme šly z doly navrch, že to lidem přinese štěstí. Nikdy se nechodívalo opačně.
Nedej Bože, aby někomu pošla kráva, hned to přiřkli např. Luciím. Tys bola u nás na Luciu. Tys nám polazila, obvinili pak dívky, které za nic nemohly. Všechno to obviňování bylo z nevědomosti, lidé by nikdy nepřiznali svou chybu, vždy se to muselo svést na nějakého polazného. Přišel, aby ublížil, aby jim polazíl.
Stávalo se, že před nimi zavřeli dveře. Věděli, že se Lucií bojí. Někde je zas neviděli rádi a říkali: Čo chodítě po ptání. Nič jim nedávaj! přikázal hospodář ženě. Jinde je zase obdarovali, většinou penězi. Někdy je za chalupou čekali mládenci, aby je prohnali. Bylo to proto, že chtěli, aby dívky promluvily, jinak ty celou obchůzku vykonávaly beze slov. A když se nechaly dívky poznat, mládenci jim dali pokoj.
Kromě toho, že je Lucie nositelkou světla a bytostí, která trestá neposlušné děti a prohání nepořádné hospodyně, je Sv. Lucie patronkou všech lékařů a léčitelů očí. Po svátku Sv. Lucie začne pomalinku a neznatelně přibývat dne. Lidé si o tom četli ve starých kalendářích a těšili se na přicházející vánoční čas a na Nový rok.
Když jsem se paní Mandincové ptala, jak to bývalo na Lucii, řekla: Počkajte na Lucu, já sa obleču, přijdu k vám do chalupy a hned budete vědět, jak to bylo. Tak se mám na co těšit.Nikdy bychom neměli zapomenout
V dřevních dobách hygienických plnily už den staré noviny svou nezastupitelnou funkci. Rozřezány stávaly se teprve užitečnými. Na záchodech, v kadibudkách. Nikdy bychom neměli na tuto jejich funkci zapomínat. Notabene když jsou vždycky tak poplatné době.
Chtěl-li se například v minulém režimu novinář uživit, nesměl z linie, vytyčené víme kým, vystrčit bradu. Zejména okresní plátky se předháněly v sledování plnění a překračování plánů, v budování a dobudovávání, v závazků dávání si... Co nebylo kladné??? Současná obecná linie je v našem národním duchu: u jiné zdi. Kladné = blbé = ležák = prý nikdo nechce.
Stěžovala si mně jedna novinářka, že jí byla smlouva obnovena tak mizerně, že ji musela odmítnout. Nyní je bez zaměstnání. Jako hlavní důvod, námitka proti její práci, bylo uvedeno, že ve svých článcích je měkká, že nedostatečně vyvolává konflikty. V překladu asi nedostatečně nactiutrhá, neověřeně neosočuje, nemanipuluje apod.
Jako školně učebnicový příklad idiotské zprávy (vydané 17. listopadu v Lidových novinách Českou tiskovou kanceláří - naším vzorem) bych si dovolil uvést článek uvedený pod titulkem Noví slovenští ministři chtějí amnestovat Mečiara. Duševní hygiena tedy ve čtenáři zaplesá a hledá za co, za co byl odsouzen, jestli už sedí, jak velikou španělskou botu dostal, kdo je u žebříku, kolik mu hodlají odpustit. Teprve na desátém řádku se však krvelačný čtenář doví, že pokud někdy v budoucnu bude inkriminovaný souzen za to, co možná spáchal, že mu možná noví ministři trest, ovšemže po rozsudku, odpustí, aby z něho nedělali mučedníka. (P.t. čtenář si zajisté snadno vybaví jiný příklad. Stačí jen zalistovat, že?)
Čili, tak se má, Markéto z Uherského Brodu, psát. V naší linii!
J. Kovandawww.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund