Číslo: 5
03.02.1997
Článků: 51

Titulní
Uherskohradišťsko
Ze
Kultura
Pro
Pošta
Horoskop
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Světová výstava se přestěhuje do Hluku?
Staňte se i vy hrdiny televizního pořadu
Padělaný Palacký
Společnost AVX navštívilo tisíc lidí
Adresy středních škol
O žácích, učitelích a panu ministrovi
Obnova krajiny hlavním bodem semináře
Souhlasíte se stávkou učitelů?

Světová výstava se přestěhuje do Hluku?
Hluk - V lednu 1997 se sjeli chovatelé poštovních holubů z celé ČR do Hluku, kde se uskutečnila Celostátní výstava poštovních holubů. Akce se uskutečnila v areálu Sportovní haly TJ Spartak. Z našeho regionu se pak v průběhu letošního ledna zúčastní olympiády ve Švýcarské Basileji devět holubů. To je jistě pěkný úspěch pro Okresní svaz chovatelů poštovních holubů. Předseda výstavního výboru RSDr. Zdeněk Uherka obklopen spolehlivým kolektivem chovatelů: Františkem Pavlasem, Antonínem Juráskem, panem Gajdošem a Vojtěškem, odvedli velký a poctivý kus práce. V průběhu hlavních dvou dnů, kdy jsem se pohyboval mezi zúčastněnými, většina z nich vzpomínala na výstavu minulou, která se konala v roce 1995 v Hluku. Mě, místního, potěšilo, když člověk slyší: Hluk je jediným místem pro další opakování celostátních výstav a jsme přesvědčeni, že se zde v příštím roce uskuteční i olympiáda, která se letos koná ve Švýcarsku.
Než se akce, jakou je tato, uskuteční a holoubci se jí mohou zúčastnit, musí nalétat od sta do statisíce kilometrů. To je právě to zásadní, co si veřejnost nedovede představit. Za jakých podmínek, za jakého počasí jsou holubi vypouštěni a co je na jejich dlouhé cestě čeká, upřesnil podrobnosti ze zákulisí přípravy výstavy předseda výstavního výboru Zdeněk Uherka. Jako příklad je možné uvést tzv. Maratonský závod, ve kterém musí holub překonat vzdálenost větší než 800 kilometrů. Je samozřejmostí, že podobný druh závodu není pro každého holuba, ale týká se skupiny těch nejzdatnějších a schopných.
Ovšem hala v Hluku nemá jenom zázemí pro výstavnictví, ale celý personál společně s výstavním výborem se už od samotných příprav dal dohromady a připravil pro účastníky kulturní prostředí hotelového typu.
Možná si nikdo ani neuvědomí, jak je tento druh sportu náročný, zejména po finanční stránce. Dříve jsme naše holoubky posílali do místa vypuštění vlakem. Po nějakém čase jsme pořídili tzv. zoobus s omezenou kapacitou. Chceme nabídnout služby i okolním přátelům v našem okolí. Vše je ovšem otázkou financí, doplnil Uherka.
Popřejme všem těm, kteří nás budou reprezentovat na Světové výstavě v Basileji hodně úspěchů a příští rok v Hluku na shledanou.
Jaroslav HrabovskýStaňte se i vy hrdiny televizního pořadu
To vám umožňuje pořad EGO, který vysílá ČT2 každé úterý ve 21.30 h.
Máte nějaký zajímavý příběh? Toužíte sdělit ostatním, co sami prožíváte? Chystáte se podniknout nějaké dobrodružství? Dostali jste se do nesnází, ze kterých nevidíte cestu ven? Je váš současný život poučením pro druhé - v dobrém či zlém? Prostě myslíte si, že z vašeho života by byl zajímavý film? Seberte odvahu a napište nám. Kameru vám půjčíme, zajistíme pro vás i základní školení, jak s ní zacházet. Během několika týdnů nebo i měsíců pak sami nebo s kamarády natočíte řadu hodin materiálu, ze kterého pak profesionálové udělají televizní pořad.
Odvahu vzít kameru do ruky už před vámi měli například: dvanáctiletý žák základní školy, obchodník s kávou, bývalý boxer, slovenský horár, vyléčený narkoman, dezertér z ruské armády, pražský biskup, korpulentní zahradnice, populární zpěvačka, čtrnáctiletý klavírista, vysloužilý artista, novinář z Ekvádoru, rómský houslista, pilot v důchodu a mnoho dalších. Hrdiny pořadu EGO totiž většinou nebývají vynikající osobnosti, ale především obyčejní lidé se svými dobrými či špatnými vlastnostmi a osudy. Jediné, co potřebujete, je překonat strach. Napíšete-li nám, nic neriskujete. Nebudete-li nakonec chtít, váš příběh se na obrazovce neobjeví. Ale možná, že to bude škoda.
Naše adresa: MGB, s.r.o., Rozšířená 11, 182 Praha 8, tel.: 02 - 6890950Padělaný Palacký
Uh. Hradiště (paf) - Žijeme v době podvodů, a tak je občas dobré připomenout, že například k falešným penězům můžete přijít jako slepý k houslím. Jak uvedl náš dobře informovaný zdroj, minulý pátek odpoledne Česká spořitelna v Uh. Hradišti přijala dvě falešné tisícikorunové bankovky. Pachatel nebo třeba jen docela obyčejný nic netušící klient, který padělkem zaplatil, zjištěn nebyl. Česká spořitelna se k celé věci zatím nevyjádřila.Společnost AVX navštívilo tisíc lidí

Návštěvníci Dne otevřených dveří v prvních deseti minutách zhlédli prezentaci společnosti AVX - (Foto: Aleš Duda)
Uh.Hradiště (red) - Rovná tisícovka lidí z města a okolí využila Dne otevřených dveří, aby si prohlédla nový závod AVX v Uherském Hradišti. Tento den byl pro zaměstnance AVX svátkem, protože měli poprvé za existence závodu příležitost provést svým závodem rodinné příslušníky, přátele a známé. Někteří návštěvníci však přišli z obyčejného zájmu o dění ve městě či je do AVX přivedly úvahy o změně zaměstnání.
Společnost AVX působí v Uherském Hradišti od května 1996. Nyní intenzivně upravuje výrobní prostory pro nové technologie. Každý měsíc přijímá desítky nových zaměstnanců pro tři typy rychle se rozvíjejících výrob: tantalových kondenzátorů, keramických kondenzátorů a konektorů. Na podzim v nově vzniklém závodě pracovalo 300 zaměstnanců a dnes již jejich počet stoupl na 500. Americká AVX Corporation vstoupila do České republiky prostřednictvím své britské dceřiné společnosti před čtyřmi lety, když ve východočeském Lanškrouně začala budovat závod na výrobu tantalových čipových kondenzátorů. V tom dnes pracuje 1 650 zaměstnanců. Kondenzátory z Lanškrouna pokrývají jednu pětinu světového trhu ve svém tržním sektoru. Odběrateli jsou přední světoví výrobci elektronických přístrojů a zařízení (mobilních telefonů, počítačů, spotřební elektroniky). AVX vlastní celkem 21 závodů v devíti zemích světa a její tržby za fiskální rok 1996 dosáhly 1,2 miliardy amerických dolarů (asi 33 miliard Kč).Adresy středních škol
Na doplnění kompletního výčtu středních škol a učilišť, které budou přijímat nové žáky ukončující letos povinnou školní docházku na základní škole, jež byla zveřejněna v Dobrém dnu před týdnem (20. ledna 1997), se dnes naposled vracíme k tomuto materiálu. Tentokrát přinášíme adresy středních škol a učilišť okresu Uh. Hradiště.

Obchodní akademie a vyšší odborná škola, 68657 Uherské Hradiště - Nádražní 22
Rodinná škola, 68811 Uherský Brod - Sv. Čecha 1110
Gymnázium J. A. Komenského, 68831 Uh. Brod - Komenského 169
Gymnázium, 68617 Uherské Hradiště - Velehradská 218
Rodinná škola, 68624 Uherské Hradiště - J. z Poděbrad 949
Střední uměleckoprůmyslová škola, 68653 Uherské Hradiště - Všehrdova 267
Střední zemědělská a rodinná škola, 68603 St. Město - Velehradská 1527
Vyšší odborná škola Uherské Hradiště, 68604 Kunovice - Osvobození 699
Soukromá střední odborná škola Uherské Hradiště, 68604 Kunovice - Osvobození 699
Integrovaná střední škola, 68828 Uherský Brod - Osvobození 699
Střední průmyslová škola, 68601 Uherské Hradiště - Kollárova 617
Církevní střední odborná škola, 68771 Bojkovice - Husova 537
Střední zdravotnická škola, 68601 Uherské Hradiště - Na Morávce 822
Soukromé OU a soukromá praktická škola, 68649 Uherské Hradiště - Družstevní 818
Školní statek, 68603 Staré Město - Velehradská 1469
Soukromá SŠ obchodu, služeb a provozu hotelů, 68606 Uherské Hradiště - Za álejí 1072
Soukromé SOU obchodu a služeb, 68606 Uh. Hradiště - Za álejí 1072
Střední odborné učiliště zemědělské, 68801 Uh. Brod - Sv. Čecha 1110
I. Soukromé střední odborné učiliště, 68606 Uh. Hradiště - Za álejí 1072
Střední odborné učiliště stavební, 68811 Uh. Brod - Na výsluní 813
Střední odborné učiliště, 68624 Uherské Hradiště - J. z Poděbrad 949
Středisko praktického vyučování, 68801 Uh. Brod - Vlčnovská 758
Střední odborné učiliště, 68606 Uherské Hradiště - Mojmír 747
Centrum odborné přípravy technické, 68801 Uherský Brod - Vlčnovská 688O žácích, učitelích a panu ministrovi
Tak jako dnešní žáci školou povinní, tak i my, co víc pamatujeme, očekávali jsme konec ledna vždy s napětím. Ještě jsme se ani pořádně neaklimatizovali po Vánocích a již tu bylo stresové období plné zkoušení, písemek a vyhrůžek, korunované posledním lednovým dnem, kdy nám naši třídní učitelé se vztyčeným ukazovákem předávali pololetní vysvědčení. Chválou většinou moc neplýtvali, neboť vždy je, žáku, co zlepšovat, napravovat - a o pololetí obzvláště. Proto se tak důležitá školní ocenění, jako jsou známky, v tuto dobu zpravidla zaokrouhlovala směrem dolů, k horšímu, aby bylo co v druhém pololetí napravovat. A tak je tomu, tuším, dodnes. Ale něco přece bylo jiné. My jsme tehdy to vypjaté lednové období prožívali se smíšenými pocity. Horší - obavy ze známek, lepší - těšení se na pololetní prázdniny, které byly jakýmsi dovršením těch vánočních. Když napadlo dost sněhu, užili jsme si klouzaček a ostatních zimních radovánek do setmění, až nám zacházel mráz za nehty.
Po prázdninách jsme pak docela s chutí zasedli do vyhřátých školních lavic. Někdy bylo vysvědčení, tehdy školní zpráva, bohužel, i příčinou dětských traumat, ale málokdy docházelo k takovým krajnostem, jako jsou útěky z domu, dětské sebevraždy a pod. jevy, o kterých se dovídáme dnes. Vzpomínám na jednu spolužačku z obecné. Bylo to milé, klidné světlovlasé děvčátko, trochu pomalejší v učení. Její otec, v obci vážený živnostník, mistr kolář, byl velmi přísný. O svých třech dcerách rozhodl: Nejstarší bude švadlenou, prostřední učitelkou, nejmladší dostane chalupu a bude doma hospodařit. Vše mu vycházelo, až na tu prostřední, moji spolužačku. Předpokládané pěkné školní vysvědčení jí vždy kazilo hejno bachrlatých trojek. Jednou, bylo to asi v šesté třídě, si v pololetí odnášela podobné školní lejstro. Po prázdninách ho celá pobledlá přinesla podepsané zpět do školy. Do poloviny bylo polité inkoustem, prý se jí naň převrhla celá lahvička. Třídní lamentoval a vzal ho do sborovny.
Po následném detektivním prozkoumání přišli členové učitelského sboru na to, že několik trojek bylo vyškrábáno, nahrazeno dvojkami a po otcově podpisu dodatečně zaretušováno rozlitým inkoustem. Byla to hrůza. Spolužačka byla předvolána na koberec do ředitelny a všichni jsme trnuli, co bude dál. Ale kupodivu, ředitel i učitelský sbor se zachovali moudře. Nenavrhli nešťastné žákyni sníženou známku z chování, ale předvolali si otce a domluvili mu. Zřejmě si to vzal k srdci, poněvadž ač se propříště sestava známek na dceřiném vysvědčení o moc nelišila, nic podobného se již neopakovalo. Moje spolužačka je již dnes babičkou a i když nezvolila povolání učitelské, plně se věnuje dětem, svým vnoučatům. Obě její sestry splnily otcovo přání, jedna je švadlenou, druhá zůstala na chalupě a hospodaří. Jejich zmoudřelý otec, kolářský mistr, dávno v klidu sní svůj věčný sen na venkovském hřbitůvku. A život jde pořád dál. Proto radím. Nepřehánějte to s těmi známkami vážení páni učitelé, ani rodiče.
Přísnost - ta ano, ta musí být, stromky se mají ohýbat zamlada. Ale jen tolik, aby se nezlomily. A ještě něco. Nedávno jsem sledovala televizní Arénu. Učitelé chtějí stávkovat za lepší, nejen finanční ocenění své práce. Držíme jim palce, aby toho dosáhli. V dnešní ekonomicko - tržně zaměřené době to nemají lehké. A zejména s tím svým fešácky uhlazeným panem ministrem. Je ale opravdu důležité míti Pilipa? To jeho škatulkování učitelů na dobré, horší a ještě horší se mi vůbec nelíbí. Už to tu jednou bylo, je to snadno zneužitelné. Rozeštvává to kolektiv, neuznává to lidskou induvidualitu ani osobnost učitele. Za totality byli nejlepší vždy jen ti, co se nikdy nikam neopozdili, vše měli rozplánované od A do Z, ale hlavně byli jako za Starého mocnářství poslušní, nikdy se neprotivili vrchnosti. Že by si toto náš pan ministr školství přál? Televizní Aréna byla dost výmluvná...
Milí učitelé a učitelky, nenechte se otrávit a věnujte se svému důležitému povolání s chutí, nadšením a láskou. Ministři odcházejí, ale škola zůstává. My, občané, si vás vážíme a věříme vám. Zlomte vaz!
Mirka Pantlíková, ZlínObnova krajiny hlavním bodem semináře
Hluk (red) - Ve dnech 30. - 31. ledna 1997 proběhl ve sportovní hale v Hluku seminář nazvaný Obnova druhově bohatých luk, jehož pořadateli byli Ústřední výkonná rada ČSOP, Přírodovědný klub v Uh. Hradišti, referát životního prostředí OkÚ Uh. Hradiště a Správa CHKO Bílé Karpaty.
Leitmotivem celého programu byla otázka obnovy druhově bohatých luk České republiky. Pohled na současný stav rozoraných a nadměrným hnojením zdevastovaných lučních porostů byl prezentován jak zemědělskými, tak i botanickými odborníky. cílem semináře bylo seznámit odbornou veřejnost s možnostmi, jak v době útlumového programu zemědělství obnovit ekologickou stabilitu krajiny. Na seminář se přihlásilo přes 140 zájemců z celé republiky i Slovenska. Jednalo se především o pracovníky referátů životního prostředí, Správ chráněných krajinných oblastí a národních parků, botanických ústavů Akademie věd, přírodovědeckých a zemědělských fakult z Prahy, Brna, Olomouce, Českých Budějovic, zemědělských výzkumných ústavů i projekčních organizací.Souhlasíte se stávkou učitelů?
Úterý 28. ledna bylo prvním dnem řetězové stávky učitelů, kteří se tímto způsobem dožadují zvýšení svých platů. Pokud ministerstvo školství nepřistoupí na požadavky učitelů, dorazí 13. února stávka i na okres Uh. Hradiště a školy zůstanou zavřeny. Co vy na to, hradišťáci?

Zdeněk L. (42), soukromý dopravce
Mají moje sympatie. Nedovedu si představit, že bych měl s takovým platem, jako mají učitelé, uživit čtyřčlennou rodinu. To, že budou školy zavřené nám sice způsobí malé potíže, ale s pomocí prarodičů to zvládneme.

Markéta K. (25), ekonomka
Věřím, že učitelé nejsou spokojeni se svým platovým ohodnocením, ale způsob, jakým se snaží upoutat pozornost, se mi nelíbí. Navíc si nejsem jistá, jestli to bude mít nějaký efekt. Myslím si, že vzhledem k tomu, kolik mají prázdnin a jak mají krátkou pracovní dobu, na tom nejsou zas až tak špatně.

Marek V. (21), student
Mám v příbuzenstvu několik učitelů, takže vím, jak náročné je to povolání a co námahy stojí učit deset let a nezblbnout z toho. To, že mají tak nízké platy, je ostuda státu. Nakonec ve školství zůstanou jenom důchodci, ženské a lidi, kteří se nedostali na jiné školy.

Ladislav M-LUX (35), podnikatel
Podporuji stávku. Přidal bych jim peněz i prázdnin a ubral úvazku, aby nebyli tak nervózní a přepracovaní, byli na děti hodnější a neměli takový strach o své bytí.

Jaroslava R. (59), důchodkyně
Nelíbí se mně, že na problémy dospělých doplácejí děti. Měli zvolit jinou formu stávky. V době, kdy je dítě ve škole, tak za něj škola přebírá od rodičů zodpovědnost. Jestliže ale učitel žáka do školy nepustí, protože stávkuje a toto dítě před školou někdo srazí autem, kdo bude pak za neštěstí zodpovědný.

Vlasta K. (31), úřednice
Chápu učitele, že stávkují. Vzhledem k tomu, že jsou to vysokoškolsky vzdělaní lidé, by měli být lépe ohodnoceni. Je fakt, že starší učitelky mají docela slušné peníze, ale ti mladší jsou na tom opravdu bídně. Myslím, že jestli se jim stávkou nepodaří něco vyřešit, bude to jen jejich chyba, protože ze svých vlastních řad nemají stoprocentní podporu.

Jiří M. (42), podnikatel
Myslíte si, že průměrný učitelský plat deset tisíc je málo? Já ne. Do práce chodí na osm, v jednu jdou domů...tak bych se chtěl mít.

Pavel P. (23), manager
Když na ministerstvu školství spí, tak je někdo musí probudit. Stávka je sice extrémní ale účinná moderní metoda, která má v dnešní době své místo. Fandím učitelům, takto už snad jejich hlas slyšet bude. Termín stávky oznámili s dostatečným předstihem, takže má každý rodič čas vymyslet, co se svými ratolestmi.

Vojtěch. J. (42), Let, a.s. Kunovice
" Souhlasím se stávkou, neboť si myslím, že učitelům by měli přidat peněz, aby konečně do školství přišlo více mužů. Ta dnešní mládež potřebuje tvrdou ruku jako sůl."www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund