Číslo: 6
10.02.1997
Článků: 42

Titulní
Uherskohradišťsko
Ze
Kultura
Pro
Pošta
Horoskop
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


BYDLENÍ BEZ PARCELY!
Zavládne nám chřipka?
Globus market v Hradišti
POHLED NA UČITELSKOU STÁVKU ZVENČÍ
COPt Uh. Brod modernizuje
Z redakční pošty - Prasata na poli
Anketa - Jak vám stávka železničářů zkomplikovala život?

BYDLENÍ BEZ PARCELY!
Není nutno stavět celý dům...

Výstavba šesti nadstandardních bytů finišuje
Lidové bytové družstvo je majitelem dvou bytovek na rohu ulic Kollárovy a Svatováclavské v centru Uherského Hradiště. Jeho členy a zároveň obyvatele zmíněných domů postavil čas před rozhodnutí opravit střechu, která se ocitla v havarijním stavu, a před otázku za co?
Nakonec vyrůstají na těchto domech úplně nové střechy o několik metrů výš než ta původní a skrývají celkem šest čtyřpokojových poschoďových bytů o výměře v průměru 100 m2. Při rozhodování o velikosti, umístění a účelu měli hlavní slovo budoucí obyvatelé bytů, architekt pouze hlídal zákony a vyhláškami stanovené standarty. Noví majitelé dokončovaných bytů se zavázali nést náklady na novou střechu, takže dosavadní obyvatele domu celá akce nestojí ani korunu.
Stavba vzniká pod dohledem firmy INVESTA ing. Knotové, na kterou se mohou obrátit i další zájemci o podobné bydlení nebo majitelé domů, kteří buď chtějí větší byty nebo z nejrůznějších důvodů jsou připraveni nabídnout svou nemovitost pro takovou stavbu.
V našem případě je investorem Českomoravská hypoteční banka ve Zlíně, Lidové bytové družstvo dává svými objekty záruku na krytí hypotečních úvěrů, které splácejí noví majitelé bance.
Zajímavé je řešení podlah u nových bytů. Podlahy jsou takzvaně plovoucí. Jejich výhoda spočívá v tom, že jsou lehké a montážně jednoduché, lze na ně pokládat i dlažbu! Provedení vyžaduje odbornou zdatnost i vybavení, aby se časem nevyskytly obvyklé závady jako průhyby nebo prolamy. Lehkost podlah není samoúčelná, oproti tradičním dřevěným je zatížení stavby pouze 30%, což přivítají (a často netuší) hlavně majitelé starších domů.
O kvalitu provedení netypických interiérů pečuje staroměstská firma MONSAD-Bilík, která se už od roku 1993 zabývá užitím sádrokartonu při budování interiérů, dnes se soustředí hlavně na podkrovní vestavby bytů. Užívá přitom výhradně materiálů KNAUF. Poskytuje zákazníkům také poradenský servis ve svých prodejnách ve Starém Městě a Kunovicích, protože spousta lidí si nakoupí materiál a práci si udělají tito šikulové sami dle instrukcí. Samozřejmostí nabídky Monsadu je oprávnění provádět konstrukce s požární odolností. O solidnosti firmy vypovídá její členství v sádrokartonářském cechu. Také firma MONSAD-Bilík disponuje kartotékou zájemců o podkrovní bydlení a je možno se na ni obrátit s nabídkou, že právě u vás by se mohlo stavět...Zavládne nám chřipka?
Uh. Hradiště (paf) - Postupující chřipková epidemie v příštích dnech pravděpodobně postoupí až k hranicím našeho okresu. Je to ale pouze předpoklad, který se nedá přesně předpovědět, uvedlo oddělení epidemiologie OHS v Uh. Hradišti. Koncem minulého týdne se výskyt chřipek na Uherskohradišťsku udržoval na úrovni, která odpovídá normálu. Hradišťská epidemiologie potvrdila, že celorepublikově jsou prokazované v krvi i různé jiné než chřipkové viry, které způsobují onemocnění. Klasický chřipkový virus se u nás objevil jen u jednoho pacienta z dětského oddělení. Všeobecně lékaři doporučují návštěvy přírody a vyvarovat se větší společnosti lidí tzn. pokud vynecháte divadelní či filmová představení nebo i plesy, které jsou epicentrem nákazy, máte šanci se chřipce ubránit.Globus market v Hradišti
Babice (red) - Globus market v Babicích je obchodní středisko, kde pod jednou střechou nakoupíte zboží nejrůznějších sortimentů, ať už se jedná o nábytek z masivního dřeva, elektrospotřebiče, drogerii a parfumerii, hračky, papír, sport, rybářské potřeby a nebo potraviny, maso, uzeniny a ovoce a zeleninu. Nakoupit můžete v hotovosti, ale i na splátky, a to bezúročné. Majiteli Globus marketu s.r.o. jsou bratři Slavíkovi, kteří společnost založili v lednu minulého roku. Než jsme prodejnu otevřeli, museli jsme zajistit celou řadu stavebních úprav, které byly podmínkou moderního prodeje. Prostory jsme podstatně rozšířili tak, aby v přízemí byla prodejna potravin spojena s prodejnou masa a uzenin, vzpomínají na své začátky majitelé. Market dnes zaměstnává šestnáct lidí, kteří zajišťují chod jediného fungujícího nákupního střediska okolních obcí Kudlovice, Sušice, Babice, Halenkovice, Spytihněv a dalších.
Globus Market zvýhodňuje důchodce, kteří jsou pravidelnými zákazníky tím, že poskytuje zdarma kartu, která majiteli zaručuje tří procentní slevu na každý nákup v potravinách.
Pro zákazníky jsou také připraveny dvě soutěže, vánoční a prázdninová, o zajímavé ceny.
Počátkem tohoto roku se Globus market rozšířil i do Uh. Hradiště. Na tržnici byla otevřena prodejna nábytku, která nabízí zboží výhradně českých výrobců. Široce je zastoupen sortiment klasického nábytku - postele, komody, skříně a navíc si můžete vybrat z nabídky masivního nábytku, patrových postelí nebo obývákových stěn. Globus market je také výhradním prodejcem zdravotních ortopedických lamelových matrací Sára. Jak do Babic, tak i do Hradiště jste srdečně zváni!
(plac. inz.)POHLED NA UČITELSKOU STÁVKU ZVENČÍ
Učitelům opět došla trpělivost a po neúspěšných jednáních na ministerstvu školství se rozhodli vyhlásit řetězovou jednodenní stávku. Pomiňme to, zda je nejvhodnějším prostředkem akce, která staví děti a jejich rodiče do pozice rukojmí, aniž by mohli situaci jakkoliv ovlivnit. Podívejme se na celý problém prostřednictvím informací, které se k nám dostávají skrze média. Obě vyjednávající strany, učitelské odbory i ministerstvo školství v osobě ministra Pilipa používají některé nepřijatelné argumenty. Jedni druhým nenaslouchají a prosazují jen svoje názory. A zmatená veřejnost neví, komu má věřit.

Účel světí prostředky?
Premiéru Klausovi, který ostatně před volbami sliboval zvýšení příjmů o 100 procent během čtyřletého volebního období, se aktivity učitelských odborů pranic nelíbí. Nesouhlasí s názorem, že do škol nenastupují mladí lidé, protože prý měl mnohokrát příležitost se přesvědčit, že na pedagogických fakultách studuje velmi mnoho lidí. Ani se mi nechce věřit, že pragmatik Klaus by nevěděl, že tito mladí lidé po vystudování nemusí do škol nastoupit. A taky nenastupují. Jdou raději tam, kde jejich vzdělání, ale také předpoklady pro samostatnou a tvůrčí práci ocení daleko lépe (vysokoškolské vzdělání není nárokem na plat). Ale jestliže předpisy vyžadují pro toto povolání vysokoškolsky vzdělané pracovníky, je třeba na druhé straně jejich patřičného ocenění. Pan premiér by měl také vědět, že nemůže pokaždé říkat něco jiného. Při diskuzích o školném jsme od něho slyšeli argument, že investovat do svého vzdělání znamená investovat do své budoucnosti, protože vysokoškolsky vzdělaný člověk dostává za svou práci nadprůmě rný plat. U pedagogických pracovníků by toto nemělo platit?

Ministr mate veřejnost
Ministr Pilip zase argumentuje tím, že platy ve školství se zvyšují od roku 1989 rychleji než v jiných oborech. Používá totiž procentní nárůst platů. Průměrně vzdělaný člověk ale ví, že toto měřítko neznamená automaticky větší zvýšení platů. Vezměme si jednoduchý příklad. Plat učitele v roce 1995 činil řekněme 8.000 Kč. Při 18 procentním zvýšení dosáhl v roce 1996 částku 9.440 Kč. Pracovníkovi srovnatelné profese zvýšíme jeho výchozí plat 12000 Kč pouze o 15%. Jeho plat naroste na 13.800 Kč. Rozdíl, který před zvýšením činil 4.000 korun se zvýšil na 4.360 Kč. Tak takto vypadá v praxi větší zvyšování platů učitelů. Pan ministr to jistě také ví.

Nespokojenost bude permanentní
Vláda a především ministr školství by si proto měli uvědomit, že pokud se neprovede razantní zvýšení platů ve školství na úroveň srovnatelných profesí, bude nespokojenost učitelů permanentní a projeví se nejen nestálým bojem za zvýšení příjmů, ale také nechutí mladých pedagogů jít učit a průměrný věk učitelů, který dnes činí alarmujících 45 let, se bude nadále zvyšovat. Navíc kvalitní kantoři ztratí trpělivost a odejdou do lépe placených profesí a zůstanou ti průměrní a podprůměrní, kteří vědí, že by jinde neuspěli. Následné negativní dopady na úroveň školství by měly znepokojovat všechny odpovědné občany, ministra školství však nejvíc.

Stejné platy pro všechny?
Za neúspěch při vyjednávání si ale v určité míře mohou učitelé sami. Jejich odborářský boss R”ssler od počátku bojuje za vyšší odměňování všech učitelů bez ohledu na kvalitu jejich práce. Namísto toho, aby se snažil získat co nejlepší platy pro kvalitní a zapálené učitele, trvá na tom, že všichni učitelé pracují dobře. To je ošem pro veřejnost i mnohé ředitele škol nepřijatelné. Mám za to, že někteří učitelé si nezaslouží ani takové platy, jaké mají nyní. Někteří z nich nejsou ochotni vzít na vědomí požadavky nových poměrů ve společnosti. Vůbec je nezajímá, jak je jejich práce přijímána těmi, kteří ji pociťují na vlastní kůži. Nepřipouštějí si, že by i oni mohli chybovat. Není zas tak velkou výjimkou kantor, který děti zesměšňuje, hrubě jim nadává nebo je psychicky terorizuje. I pro tyto pedagogy chtějí odboráři vyšší platy! Rozlišení kvality učitelů by ovšem vyžadovalo, aby nadtarifní složka byla daleko vyšší, než je dnešních asi 10% základního platu. Spíše by odboráři měli bojovat za to, aby byla školá m garantována finanční částka na nadtarifní odměňování v průměrné výši, aby mohl ředitel školy řádně ocenit kvalitního učitele a podprůměrný by se musel spokojit se základním platem. Rozdíl těchto platů ale musí být tak velký, aby odrážel i rozdíl kvality práce. Potom se snad dočkáme toho, že kvalitní učitelé budou spokojenější s oceněním svého úsilí a ti horší se budou muset víc snažit nebo je nespokojenost přinutí opustit školství a na jejich místa nastoupí mladí vystudovaní pedagogové. A to by bylo pro naše děti to nejlepší, co by pro ně učitelské odbory mohly udělat. Vždyť sami říkají, že jim nejde jen o plat, ale o zlepšení kvality vzdělávacího procesu.

Rezervy jsou i v rezortu
Nechápu také, proč odborářští bossové nechtějí připustit, že určitá část finančních prostředků by se mohla najít i v rezortu samém. Navrhované zvýšení úvazku o 10% by učitelé jistě unesli, vždyť by to znamenalo odučit asi 2 hodiny týdně navíc k dnešním průměrně 23 hodinám. Když srovnáme úvazky učitelů na střední škole s počtem vyučovacích hodin žáků, zdá se mi tento nepoměr příliš okatý. Také rušení některých středních škol není nereálné. Víme přece, jaký boj o žáka vycházejícího ze základní školy nastává na konci školního roku, a jak i prestižní školy proto, aby sehnaliy s průměrným prospěchem.
Poněkud pochybným se mi zdá i požadavek odborů odvozovat platy ve školství od platů okresních státních zástupců. Proč zrovna od nich? Je jasné, že je neúnosné, aby vysokoškolský pedagog před důchodem měl o 2 tisíce nižší plat než jeho žák, který právě opustil školu. Ale nabalování problém platů ve školství zrovna na jednu konkrétní profesi, která zrovna řeší sama nespokojenost se svými příjmy, vypovídá spíše o slabosti a neschopnosti věcné argumentace představitelů školských odborů. Jisté je, že požadavky učitelů jsou namnoze oprávněné. Vláda by se jimi měla opravdu vážně zabývat, ale také učitelé by si měli pro vyjednávání s vládou vybrat mezi sebou někoho, kdo bude umět prosazovat požadavky, které přijme i veřejnost a bude se umět kriticky podívat i do vlastních řad. Proto vyzývám odboráře: Spojte se, ale bojujte i za lepší vzdělávání našich dětí.
Dana HřibováCOPt Uh. Brod modernizuje
Uh. Brod (red) - Zajímavou koncepci výuky připravuje COPt Uh. Brod pro své budoucí studentky. Jde o modernizaci koncepce výuky ekonomického směru ve strojírenství, která spočívá v uplatnění a propojení moderní výpočetní techniky do programu výuky ekonomického směru. Výhodou je opravdové propojení teorie ekonomiky a praxe strojírenství. Bližší informace žádejte na tel. 0633/632747Z redakční pošty - Prasata na poli
Počátkem uplynulého týdne přes veškeré vzrušující politické události převládalo v prostoru uherskohradišťské nemocnice, na sídlišti Mojmír II., v prostorách rekreační zóny sportovců a důchodců lesoparku jen jedno: ukrutný, dýchání omezující zápach. Silný, typický, takže nebylo pochyb. Prasata ze Zemědělského družstva Kunovice, nebo Zevosu Uh. Hradiště přišla na pole. V podstatě je to jedno, která prasata, zápach vyvezené kejdy je stejný. A přesto všichni zemědělci ví, že už prastará vyhláška MZ č.6/1976 zcela jasně zakazuje vývoz kejdy na zasněženou a zamrzlou půdu, kdy nemůže být okamžitě zaorána.
To není jen nedodržování vyhlášek, to není jen nezodpovědnost, je to přímo zlomyslnost. Určitě zemědělští lodivodové v tomto prostoru nebydlí.
MRAnketa - Jak vám stávka železničářů zkomplikovala život?
Stávka, slovo v současnosti skloňované ve všech pádech zaznělo i v otázce dnešní ankety. Ještě za sebou nemáme stávku učitelů a už jsme prodělali železničářskou, která se objevila jako blesk z čistého nebe. Ptali jsme se tedy, jaký máte názor na stávku železničářů a doufáme, že příští téma naší ankety bude už o něco příjemnější (i když jsou tu ještě zdravotníci).

Alena U. (21), studentka
Studuji v Olomouci a tam je těžko dostat se jinak než vlakem. Autobusové spoje jsou totiž minimální. Dost mi to teda vadí, že se tak rychle rozhodli stávkovat. Máme teď totiž zkouškové období a kdybych to věděla dřív, mohla jsem si v Olomouci zařídit bydlení. Takto budu muset někoho z rodiny požádat, aby mě na zkoušku odvezl autem.

František T. (36), nezaměstnaný
Je mi to jedno. Nemám vůbec přehled o tom, proč stávkují a čeho tím chtějí dosáhnout.

Miroslav T. (55), podnikatel
Prodávám elektrospotřebiče, které beru z velkoobchodu, a ten je dováží vlakovou dopravou. Takže mě stávka železničářů kazí kšeft. Koneckonců ani nevím, proč stávkují, celé je to takové zmatené, moc na rychlo. Ztráty, které v důsledku toho vzniknou, zaplatíme zase my, daňoví poplatníci.

Jana F. (42), učitelka
Docela mě to překvapilo. Tím, že stávkují železničáři, tak stávka učitelů stojí trochu stranou, což se mi samozřejmě jako učitelce nelíbí. Myslím, že my jsme stávku perfektně zorganizovali, a to se o železničářích říct nedá. Navíc to její prodlužování má skutečně hodně blízko k vydírání.

Rostislav Z. (68), důchodce
Nevěřím tomu, že za stávkou železničářů není nějaká vysoká špinavá politika. Jako důchodce toho už moc nenajezdím, takže nějak osobně se mě to nedotýká, ale ode mě by požehnání nedostali.

Pavel H. (33), daňový poradce
Vlakem sice nejezdím, takže bych mohl odpovědět, že je mi to jedno, ale nechtěl bych být teď ve vedení nějakého podniku závislého na fungování železniční dopravy. Myslím, že to železničáři přehnali. Ztráty budou obrovské, stejně jako ostuda.

Irena R. (28), prodavačka
Je mně to jedno. Vlakem nejezdím a politika mě nezajímá.

Helena T. (54), lékárnice
Já naštěstí vlakem moc nejezdím, ale se stávkou samozřejmě nesouhlasím. Stávka učitelů, tím, jak je zorganizovaná,má opravdu takový demonstrační charakter a nikdo nemůže říct, že je to vydírání. Ale podívejte se na ty železničáře! Jak si vůbec mohou dovolit hazardovat s osudem podniků, které jsou na nich závislé. Všechny způsobené ztráty bych jim dala zaplatit.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund