Číslo: 7
17.02.1997
Článků: 40

Titulní
Uherskohradišťsko
Ze
Kultura
Pro
Pošta
Horoskop
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Dobrá věc se podařila
4 miliony pro provoz kina Hvězda a Mír
ANKETA - Oslavili jste svátek všech zamilovaných, sv. Valentýna?
Z redakční pošty - To všechno je domov
No to se fakt povedlo!
Na Slovácku kus amerického západu
Prázdniny ve Spojených státech
Šance pro Bílé Karpaty

Dobrá věc se podařila
Nejšetrnější kotelna má za sebou první sezónu.
Uh. Hradiště (paf) - První topnou sezónu má nová plynová kotelna OHS ve Staré Tenici v Uh. Hradišti již téměř za sebou a dá se říci, že úspěšně. Původní stará kotelna na tuhá paliva, vybudovaná okolo roku 1983, byla nejzávažnějším středním zdrojem znečišťování ovzduší. Situace byla o to horší, že kotelna byla už v zóně občanského bydlení. Spalování uhlí mělo za následek manipulaci s popelem, tzn. přívoz a odvoz, navíc prach a polétavý popílek. Ing. Roman Šimeček z referátu životního prostředí OkÚ v Uh. Hradišti doplňuje: Za rok 1996 kotelna na tuhá paliva spotřebovala 750 t hnědého uhlí, což je obrovská spotřeba. Množství paliva odpovídaly celoroční emise, za které provozovatel, jímž je Nemocnice v Uh. Hradišti, zaplatila téměř padesát tisíc. Současné emisní limity nové kotelny činí u NO2 157 mg/m3 (norma je 200 mg/m3) a CO 8 mg/m3 (norma je 100 mg/m3), což jsou hodnoty více než uspokojivé.
Přesné údaje o ekologickém fungování nové kotelny budou k dispozici až na podzim, po ročním provozu, ale už dnes můžeme říci, že se podařilo výrazně omezit znečišťování ovzduší. Všechny limity by měly být pod normou, uvedl ing. Šimeček. Plynovou kotelnu projektoval Hutní projekt Uh. Hradiště a její autor Josef Trčka, který o stavbě dnes hovoří jako o hurá akci, uvádí : Začalo se na sklonku topné sezóny, a tak se muselo všechno stihnout koncepčně a projekčně navrhnout do čtrnácti dnů. Původní kotelna byla obrovská. Podařilo se nám navrhnout takové zařízení, které zabírá minimální prostory. Uvolnil se tím prostor, který lze využít například ke komerčním účelům. Celý systém fungování plynové kotelny je plně automatizovaný a téměř se obejde bez obsluhy. Celkové náklady včetně stavebních úprav dosáhly 2,7 milionů.
V současnosti je na novou kotelnu napojeno 480 lůžek a jídelna, ale existuje ještě rezerva, která nabízí možnost připojení dalších domů. Nový provoz je maximálně ekonomický, ušetří se až padesát procent nákladů. Chtěli jsme navrhnout kotelnu co nejrentabilnější a technicky na výši, a to se nám, myslím, povedlo, hodnotí svou práci J. Trčka.4 miliony pro provoz kina Hvězda a Mír
Uh. Hradiště (VaMP) - Kino Hvězda v okresním městě by mohlo sloužit vzorem pro podobné kulturní stánky nejen v Hradišti, ale i v jiných městech naší republiky. Širokou škálu projekce filmů, kde si rozhodně vybere každý divák, doplňují každoročně odborné semináře, vernisáže výstav a cyklus Letní filmové školy. Zatímco v těchto dnech již probíhají organizační přípravy školy, sešla se městská rada i nad rozpočtem kin na letošní rok.
V loňském roce činil příspěvek na provoz kin ve výši 1,6 milionů korun, letos se podle slov tajemníka Rochovanského uvažuje o 1,89 milionu. V rámci tohoto příspěvku je počítáno i s pokrytím části nákladů právě Letní filmové školy, jejíž budoucnost a setrvání v Uh. Hradišti byla ohrožena. Nakonec jsme se s Asociací českých filmových klubů dohodli a uzavřeli smlouvu do roku 2000 včetně, uvedl při této příležitosti starosta Šupka. Pan Králík se vlastní pílí vypracoval a je ve své branži osobností, uvedl starosta.
Trochu jiná je situace v hospodaření v Klubu Mír, kde jsou projekce filmů omezeny jen v rámci ART kina. Zato příjmy z koncertů, které se v Míru konají, pokryjou asi ze čtyř pětin náklady. Celkové náklady na provoz kin se v roce 1996 vyšplhaly na zhruba 4 miliony.ANKETA - Oslavili jste svátek všech zamilovaných, sv. Valentýna?
14. únor, ještě donedávna docela všední den, v dnešní době vynáší zejména mladým lidem hlavu do oblak a srdce na dlaně. Oslavy svatého Valentýna se po dlouhé době vrátily i do našich krajů, a tak mají obchodníci zase na čem vydělat. Všechno, co se třeba jen vzdáleně podobá buclatému srdíčku, jde na dračku, pošty nápor pozdravů srovnávají s Vánocemi a lidi už se nemůžou dočkat jara. Jak s vámi zametla vlna valentýnek, to jsme se ptali v hradišťských ulicích nejenom mladých. Vždyť láska kvete v každém věku.

Klára H. (16), studentka
Letos jsem Valentýna slavila poprvé. Seznámila jsem se v tanečních s klukem, od kterého jsem dostala takové plyšové zvířátko. Líbí se mi ten svátek. Hlavně když je s kým slavit.

Věra M. (23), manažerka
Valentýna každoročně trávím trávením manžela.

Viktor T. (39), technik
Ani jsem to moc neslavil. Ale kytku jsem manželce koupil, aby byl doma klid. Nejsem na ten svátek zvyklý, ale je to pěkné, hlavně pro ty mladé. Já si spíš zavzpomínám na oslavy MDŽ.

Božena H. (58), učitelka MŠ
(se smíchem) Já už toho moc nenaslavím, ale jsem ráda, že se k nám ten zvyk vrátil.

Pavla P. (29), účetní
No byla samozřejmě večeře při svíčkách, a pak jsme dělali to, co každý jiný všední den!

Roman D. (31), podnikatel
S manželkou jsem slavil v pátek a s přítelkyněmi dva dny před tím. Je to náročný svátek časově i finančně.

Ladislav (62), důchodce
Je to zase jeden z těch amerických manýrů. Češi mají pořád pocit, že nemají dost svých tradic, tak se musí po někom opičit. Třeba takový fašank, to už ani dnešní mládež neví, co je.

Karla P. (42), sekretářka
U nás v rodině Valentýna neslavíme. Myslím, že je to spíš pro tu mladší generaci. Po patnácti letech manželství se už pro jistotu moc nevzpomíná, jak to bylo krásné na začátku.

Jirka (6), dítě
Vyráběli jsme ve školce takové srdíčka přáníčka a já jsem ho dal mamince.Z redakční pošty - To všechno je domov
Politické a vlastně jakékoli události okolo nás nemohou téměř nikdy mít prioritu před tím, co pro občana znamená kouzlo domova. Domov je nejcitlivější nerv, který doslova řídí spokojenost občanů, spokojenost nás všech a není nadsázkou, že je základem dříve tak surově potíraného a znevažovaného: svůj domov - má vlast. Ke kouzlu domova patří styk se sousedy, s přáteli a k tomu patří třeba i cesta do zaměstnání. Není tedy divu, že návštěva očistných lázní je nejen účelovou a zdravotní záležitostí, ale také vyrazným faktorem psychicko společenským (od starého Říma až do dnešních dnů, jak v Římě, tak i v Uh.Hradišti, či jinde). Rok 1937 byl pro Moravské Slovácko i pro Uh.Hradiště významný. Vynikající ohlas Výstavy Slovácka byl pro občany města a širokého okolí doplněn vzácným darem Čs. spořitelny v Uh.Hradišti, který sice stručně ale plně vyjadřoval nápis nad vchodem do Městských Lázní ve Dvořákově ulici: Občanům města věnuje Čs. spořitelna.
Mnozí z těch dob jejich mládí jsou se stovkami dalších stále pravidelnými návštěvníky. Zatím páteční a sobotní provoz v těchto lázních není jen zdravotní služba občanům, která vždy a všude byla, je a asi bude prodělková, to je i také duševní očista od denních starostí, balzám pro duši, to je také věčné navazování přátelství mezi občany - uživateli. Klid a pohoda provozu těchto lázní léčí, zjemňuje občanské vyžívání, vytváří prostě kouzlo domova. To je v širším pojetí účelem očistných lázní a jejich charakter je naprosto neslučitelný a nezaměnitelný s plaveckým bazénem v Uh.Hradišti. A přece se proslýchá, že tyto lázně mají být zrušeny, ač by bylo rozumnější je spíše rozšířit a modernizovat. Nebere se v úvahu jejich nedocenitelný význam, nebere se v úvahu, že ve světě rozumných lidí platí zásada: Když nepostavil, nemáš právo rušit. Věc se odbývá jednoduše: nejsou peníze na údržbu, jejíž náročnost se díky zanedbávání několikrát zvýšila.
Nehazardujeme tak lhostejně se spokojeností občanů, kteří v tomto případě požadují tak málo? Právě dnešní náš svět potřebuje lidi, co umí něco udělat a ne ty, co umí jen odkecat, že to nejde z mnohých ba přemnohých připomínek.
Zpracoval M.RašticaNo to se fakt povedlo!

Pěkných pár tisíc investovaných do zdi Pepovy garáže, obchůdku s kompaktními disky, zahálí na Mariánském náměstí v Uh. Hradišti. Pohled, který vám nabízíme, se otevřel fotografovi po zdolání dva metry vysoké hromady sněhu. Jinak mají kolemjdoucí smůlu, protože ohrada skrývající stavební materiál na přístavbu budovy České pojišťovny cloní i zajímavý reklamní poutač.Na Slovácku kus amerického západu
Uh. Hradiště (red) - V těchto dnech ovládá módní jeansovou módu nová značka WILLIAM DELVIN, jejíž vlastníkem je OP Prostějov, podnik s mnoha zkušenostmi s výrobou džínového oblečení. Úspěšnou značku H.I.S. nahradil směr WD, který vychází z americké tradice, konkrétně z období budování železnice ve druhé polovině minulého století. Toto období bylo ovlivněno objevem parního stroje, což umožnilo industrializovat území amerických prérií a znamenalo velký krok vpřed. William a Delvin symbolizují spojení budovaných železnic, William železnici budovanou ze západu a Delvin část železnice z východu.V okrese Uherské Hradiště prodává jeansy WD společnost TOP FASHION, která je koncesionářem OP Prostějov. Ředitelka společnosti ing. Vladimíra Tuhá značku přibližuje: Základní sortiment je tzv. BASIC styl, který nabízí klasické jeansové oblečení inspirované americkým západem, výrazně nový směr je FASHION, který osloví zejména -náctileté. Je to řada nejmodernějších střihů, materiálů a barev.
Ležerní styl zosobňuje řada CITY LIFE, která našla inspiraci u námořnictva a letectva. V současnosti prezentovaná kolekce WD obsahuje 39 modelů při použití 17 druhů materiálů v mnoha barevných variantách. Představuje to spolu s doplňkovým sortimentem, např. trička, čepice, opasky a další, bezkonkurenčně nejširší a kompletní nabídku značkových jeansových oděvů. Jednotlivé modely dámských i pánských kalhot zahrnují siluety od nejširších po nejužší se zapínám na zip i na módní knoflíčky, říká ing. Tuhá a pokračuje,jsme schopni uspokojit i náročného zákazníka například džínami modročerné a modré barvy s oblíbenou finální úpravou, tzv. justováním, s jejíž pomocí je docílen efekt obnošenosti. Řada zákazníků má problémy se svou výškou, a musí proto hotové džíny upravovat. U WD tento problém není, protože 11 dámských a 17 pánských objemových velikostí je ve čtyřech výškových skupinách, takže nakoupí i ti velmi malí či velmi vysocí."
V našem regionu můžete nakoupit jeansovou módu značky William a Delvin v prodejnách společnosti TOP FASHION s.r.o. na Mariánském náměstí v Uh. hradišti a v Uherském Brodě na ulici Bří Lužů v obchodním domě PROUZA.
(plac. inz.)Prázdniny ve Spojených státech
Uh. Hradiště (ME) - V záplavě dnešních inzertních nabídek, slibujících zajištění pracovních příležitostí v USA, přichází angloamerická organizace Camp America se zajímavou nabídkou v této oblasti.Organizace působí již radu let a její hlavní činností je zprostředkování pracovních příležitostí během letní sezóny především pro mladé lidi z Evropy a USA. Výběr uchazečů se řídí stanovenými pravidly. Uchazeči jsou zařazováni v USA na pracovní místa převážně v tzv. campech - obdobách našich letních pionýrských táborů. Nabízena jsou místa speciálních sportovních instruktorů, vedoucích oddílů, či pracovníků zabezpečujících technický provoz tábora - od údržbářů, řidičů, přes uklízeče až po kuchaře. Organizace zajišťuje vše potřebné k legálnímu pobytu v USA.
Uchazeč získá vízum, opravňující k práci v zařízeních tohoto typu, zdravotní pojištění, bezplatný pobyt a stravování v campu plus kapesné, letenku tam i zpět a navíc veškerou podporu prostřednictvím svých zastoupení v USA. Že se jedná o seriózní organizaci, mohu potvrdit na základě vlastní zkušeností, jelikož jsem se sám tohoto programu v létě 1996 zúčastnil. Pracoval jsem pro soukromou společnost TRCR, která vlastní dva campy v západní Virginii, jako řidič nákladních automobilů. Strávil jsem nezapomenutelné okamžiky jak v campu, tak i během posezónního cestování. Po celou dobu jsem byl pravidelně kontaktován organizací, která mi tak pomáhala pobyt usnadnit. Klasický příjímací proces je poměrně zdlouhavý, navíc je značně omezena možnost výběru místa pobytu. Nyní Camp America nabízí příležitost k urychlení příjímacího postupu tím, že pořádá tzv. Náborový veletrh ředitelů jednotlivých campů přímo v Praze. Zájemci budou mít možnost si pohovořit přímo s řediteli campů a vybrat si camp dle vlastního uvážení.
Množství informací umožní uchazečům snazší výběr. Prakticky již ten den budou moci vědět o budoucím zaměstnavateli. Samozřejmou podmínkou úspěchu je schopnost dorozumět se v jazyce anglickém.. Veletrh proběhne dne 19. února 1997 v hotelu Atrium, ul. Pobřežní 1, Praha 8. Začátek je ve 12.00 hodin, ukončení v 16.00 hod.
Uchazeči musí být starší 18 let a mít možnost odcestovat počínaje 30. 6. 1997. Minimální délka pobytu v campu je 9 týdnů. Pro účast na veletrhu je nutné, aby se zájemci přinesli s sebou: 2 fotografie pasového formátu, 2 x charakterovou referenci od zaměstnavatele nebo školy s anglickým překladem, 64 USD jako první depozit pojištění (pouze v případě, že naleznou umístění). Pokud máte chuť a časové možnosti poznat USA, zdokonalit se v jazyce a získat neocenitelné zkušenosti, neměli byste vynechat tuto příležitost.
Kontaktní adresa:
Miroslav Esterka
Svatováclavská 904
68601 Uh. HradištěŠance pro Bílé Karpaty
Uh. Hradiště (red) - I tento rok existují různé možnosti na financování údržby přírody a krajiny nebo opatření, která přispějí ke zlepšení jejich stavu. Jde celkem o pět dotačních titulů: 1. Dotace poskytované Ministerstvem zemědělství (např. zalesňování nelesních půd, obnova sadů, údržba luk a pastvin v kulturním stavu a další) 2. Program péče o krajinu MŽP (např. ochrana krajiny proti erozi, udržení krajiny v kulturním stavu a zachování druhé rozmanitosti) 3. Státní fond životního prostředí, kapitola Program péče o krajinu 4. Program revitalizace říčních systémů (např. revitalizace vodních toků, obnova a zakládání vodních porostů, obnova a zakládání mokřadních systémů a další) 5. Finanční prostředky Správy CHKO Bílé Karpaty na údržbu maloplošných chráněných území a 1. zón CHKO. Podrobnější informace a tiskopisy žádostí lze získat na územních odborech MZe (dotační titul 1) a na obecních úřadech (dotační tituly 2, 3, a 4). Správa CHKO Bílé Karpaty Vás může informovat o titulu 5, ale pomůže i s ostatními dotačními tituly.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund