Číslo: 9
03.03.1997
Článků: 44

Titulní
Uherskohradišťsko
Ze
Kultura
Pro
Pošta
Horoskop
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Městská tržnice opět v provozu
Renaulty Mégane vyjedou i z Kunovic
ANKETA
Bionafta se letošní zimu osvědčila
No to se fakt povedlo!
Ohlédnutí za plesem gymnázia
Výstava Slovácko 97 slaví šedesáté jubileum
Hi-Fi studio Tykon na výbornou

Městská tržnice opět v provozu
Uh. Hradiště (red) - Po zimní přestávce se 1. března opět otevřely brány tržnice v Uh. Hradišti. Na základě zkušeností z minulých let bude tržnice otevřena pouze dva dny v týdnu, a to ve středu a v sobotu od 5.00 do 11.00 hodin. Zájemcům o rezervaci prodejních míst podá informace správce tržnice. Jak uvedl ředitel TSM ing. Josef Krupa: #Poplatky za pronájem zůstávají suverénně nejnižší v celém Uh. Hradišti. Přesto, že prostory a zařízení tržnice dávají různé možnosti jak pro prodej, tak i reklamu, nemůžeme říci, že by byla tržnice plně využita. V minulých letech na městskou tržnici mířili většinou drobní zemědělci a prodejci produktů z vlastních zahrádek, kteří se letos obávají, že jejich místa obsadí trhovci, kteří nezískali prodejní místo na proslulém #mexiko-place před obchodním domem Centrum.Renaulty Mégane vyjedou i z Kunovic

Kunovice (peš) - V posledních únorových dnech se automobilka Renault pochlubila dvěma novými přírůstky do rodiny Renault Mégane. Na čtvrteční předpremiéře zavedení do prodeje nových modelů Mégane Scénic a Classic se o tom mohli přesvědčit hosté firmy Astrix, která je smluvním partnerem Renault ČR a prodává vozy zmíněné značky na uherskohradišťsku.
Hlavně do jednoprostorového Scénicu, který získal titul #Vůz roku ď97 vkládá francouzská automobilka na našem trhu velké naděje. Jedná se totiž o první jednoprostorový vůz v segmentu nižší střední třídy a představuje revoluční řešení vybočující ze zaběhnuté řady automobilů této třídy.ANKETA
Rčení # čistota půl zdraví se může zdát jednoduché a výstižné. Jenže na dnešní poměry je taky zjevně neúplné a nekonkrétní. Moderní člověk je doslova zavalen poznatky o tom, jak dosáhnout té či oné čistoty. Pokud zůstaneme u zdraví a zamyslíme se nad způsobem přístupu k základním kvádrům formujícím prosperující tělesnou schránku, vybaví se otázka #Proč se nám zdravotnická osvěta snaží vnutit to, co nechceme? Nebo to možná chceme, ale nemůžeme si pomoct? Na vybrané otázky spojené se životním stylem jsme se ptali nejen v ulicích okr. města.

Josef K. (68) důchodce
#Já osobně jsem nebyl nikdy vážně nemocný, na antibiotika nevěřím a nikdy je užívat nebudu. Mám na všechny neduhy svůj osvědčený lektvar-vývar z máku. Na něj nedám dopustit.

Marie B. (25) učitelka
#Rozhodně jsem si vědoma odpovědnosti za vlastní zdravotní stav a taky jsem se podle toho zařídila. Denně běhám, rekreačně hraju tenis a zdravou životosprávu doplňuji racionální výživou.

Marian P. (20) student
#Víte, já jsem si na nějakou tu zdravou výživu nikdy nepotrpěl a ani s tím nehodlám začínat. Zůstanu věrný tomu, co mně chutná. Vždycky dám rozhodně přednost pravému masu před nějakou sójovou náhražkou.

František L. (34) podnikatel
#Před chvílí jsem se výtečně najedl tady v hotelu. Ne, nebylo to nic, co by souviselo s racionální výživou. Vypadám snad jako nějaký vegetarián? (poukazuje na svou robustní postavu)

Anežka B. (60) důchodkyně
#K nám na vesnici se ty nové trendy šíří velmi zvolna a lidi radši zůstávají věrní zaběhnutému způsobu života.

Josef D. (28) technik
#Já už asi šest let chodím na oběd do bufáče na náměstí. Nabídka jídel je obstojná a ceny víc než přijatelné. Navíc tady mají vynikající karamelový dezert.

Kamil K. (14) školák
#U nás ve škole občas takové to #zdravé jídlo uvaří, ale chutná to jen málokomu.Bionafta se letošní zimu osvědčila
Uh. Hradiště - Letošní zima nebyla podle počtu mrazivých dní tak dlouhá, jako je zima v roce 1996, přesto od 20. prosince až do poloviny února byla země pokryta souvislou sněhovou pokrývkou a teploty se pohybovaly od minus pěti do minus 25 stupňů Celsia.
Uživatelé motorové nafty často měli problémy s provozem svého strojového parku, pokud teplota poklesla již pod minus 15 stupňů. Lépe na tom byli uživatelé bionafty, kteří při krutých mrazech nezaznamenali žádné vážnější potíže s provozem dopravních prostředků. Podle sdělení pracovníka ZOD Nedakonice pana Janase, všech 18 traktorů i další vozidla jezdí na bionaftu Biopal 22 a v období leden 1996 až po současnost neměli žádné problémy se zamrzáním paliva. A to ani při jízdách mechanismů ve dnech, kdy mrazy byly větší než 20 stupňů, což se o klasické naftě nedá říci.
Někteří majitelé firem, dopravci a řidiči však s využitím bionafty ve větším měřítku váhají. Údajně pro větší spotřebu a snížený výkon motoru při použití bionafty. Ekologické palivo Biopal 22 nám blíže specifikoval Richard Hejda ze společnosti s r. o. HPJ, která se výrobou bionafty zabývá a sídlí ve Starém Městě naproti nádraží. #Biopal 22 je ekologické palivo nové generace, plně nahrazující směs uhlovodíků obecně označovanou jako motorová nafta. Hlavním komponentem tohoto paliva je metylester řepkového oleje, který se míchá s několika minerálními surovinami. Jedná se o kapalinu nažloutlé barvy, která je neomezitelně mísitelná s klasickými pohonnými hmotami pro vznětové motory. Biopal 22 je vhodný zejména tam, kde hrozí používáním minerálních paliv nebezpečí vážného poškození životního prostředí. Pokud máte na mysli domněnku, že spotřeba bionafty je vyšší oproti klasické naftě, tak snad jen do pěti procent. Zatím se však nepodařilo prokázat snížení výkonu motoru vozidla při jízdě na Biopal 22, dodal Rich ard Hejda.
Podle profesora Kováře z České zemědělské univerzity Praha má Biopal téměř ideální palivářské vlastnosti, dostatečnou hustotu a viskozita paliva zajišťuje velmi dobrou maznost. Litr bionafty Biopal 22 nyní prodáváme za podstatně nižší cenu s DPH 5% distribuci zajišťujeme na expedičních místech v areálu ZD Dolina ve Starém Městě a od března i v místním Agropodniku. Pro velkoodběratele platí smluvní ceny, řekl nám Richard Hejda.
O výhodách ekologického paliva nové generace se toho zatím příliš neví. Zájem o bionaftu mezi řidiči a dopravci však stále vzrůstá, a to je dobře.
Milan KubíčekNo to se fakt povedlo!

Mezi exponáty výstavy Fauna jihovýchodní Moravy lze spatřit ledacos. Kunovský pes mezi nimi určitě chybí. Nápadně se podobá koze domácí... Co na to Pavel Bezděčka, znalec místní zvířeny?Ohlédnutí za plesem gymnázia
Plesová sezona vrcholí. Sníh opadnul a dámy mohou svými střevíčky lehce našlapovat po studených cestách, zaklesnuty do paží svých společníků. Večerně romantická přehlídka skvostných a drahých šperků, noblesních rob, nových milenek či tajných milenců, nesmělé pohledy a taneční pořádky ve velkolepě osvětlených sálech, byly zde odedávna a tradice této vznešené společenské zábavy přetrvává s velkou oblibou až do dnešních dob.
Gymnázium v Uherském Hradišti, založeno před více než sto lety, jako První česká střední škola na Slovácku, má s pořádáním svého plesu již letité zkušenosti. Předjarní ples se vzdal jakéhosi nuceného rázu noblesy, přehlídky krásy, lesku a strojené elegance. Přiznejme si, že se stal spíše plesem mládeže, dostaveníčkem studenstva. Ta malá hrstka dospělých, především z řad rodičovstva a kantorů, našla si zábavu sama pro sebe a s vyzrálou elegancí se pohybovala po parketu.
Nočním plesem se trousil bezstarostný smích, veselost, radostná setkání, nová přátelství, zhrzené lásky, ale i dávná nepřátelství. Ples byl vlastně takovou korzující promenádou. Koho nenadchly syntetické zadrhávající se hity mužské skupiny ve vzorovaných košilích, mohl je zaměnit za tolik neplesový, avšak v tomto kraji tradiční cimbál, alkohol se podával u jakéhokoliv z množství barů, ulomený podpatek či příliš znavenou náladu jste si mohli spravit dobře upraveným jídlem uprostřed procházejícího davu, ale nejvíce však uchvátila monotonní diskotéková zábava tísnící se tělo na tělo v pulsujícím klubu. Veselí pokračovalo na studených toaletách, kde se slečny se svými pracně vytvořenými účesy mačkaly u jednoho titěrného zrcadla a ruce si mohly umýt jen z jediného kohoutku několika umyvadel.
Slavnost duněla, hlasy hučely a nikdo si nestěžoval, protože by byl snad nerad sám v kůži organizátorů. Možná chyběl zábavný program, nějaký pevný bod kromě moderně pojaté polonézy, tomboly. Něco na oživení bezstarostné, ale mnohdy monotonní zábavy. Snad jiný druh hudby - swing, jazz, dixilend, který by dostal do varu celý, tolik obrovský Klub. Avšak každé místo, kdekoliv a kdykoliv má svoji nezaměnitelnou atmosféru, pro kterou se tam opět a rádi vrací. Necháme se snad jen překvapit, co na nás připraví příště.Výstava Slovácko 97 slaví šedesáté jubileum
Uh. Hradiště (red) - Letos bude výstava #Slovácko oslavovat své šedesátiny. Tato výstava byla poprvé organizována v r.1937 a už tehdy byla akcí vskutku prestižní. Záštitu nad výstavou #Slovácka převzal prezident Dr.E.Beneš. Zprvu šlo o výlučně národopisnou výstavu, která měla ukázat kulturu moravského Slovácka. Tehdejší pořadatelé si však uvědomili, že kraj se změnil a že vedle bohatého folklóru vyrostla silná průmyslová oblast. Proto se nomenklatura výstavy rozrostla o ukázky průmyslového, zemědělského a obchodního bohatství Slovácka.
Letošní Slovácko 97 je čvrtým ročníkem v novodobých dějinách našeho regionu. V roce 1994 se společnost Agentura 7 z Ostravy rozhodla organizovat výstavy i na uherskohradišťsku, a tím navázala na tradici akce, jejíž kořeny sahají až do období první republiky. Letošní šedesáté výročí je navíc umocněno oslavou 740 let založení Uherského Hradiště.
Výstava Slovácko - dům, domácnost, zahrada je akcí, která prezentuje podnikatelskou aktivitu našeho regionu. Přináší informace o novinkách v široké oblasti stavebnictví, vybavení domácností, interiérů, vytápění, ale i v oblasti zemědělské a lesnické mechanizace, potřeb a pomůcek pro drobné zemědělce, vybavení domácností, v oblasti hobby apod.
Přímo na místě bylo vždy možné koupit nějaký výrobek nebo se seznámit s možností nových způsobů při řešení všech prací v domácnosti, na zahradě i na poli.
O úspěších výstavy Slovácko svědčí několik následujících čísel - počet vystavovatelů se od roku 1994 zvýšil z 43 na 104 firem v roce 1996 (nárůst o 133%), výstavní plocha se rozrostla z 520 m2 na 1344 m2 (nárůst o 113%) a počet návštěvníků narostl z 4000 na 6 143 (nárůst o 65%).
Agentuře 7 se podařilo vytvořit tradici výstavnictví na uherskohradišťsku a jistě bude výstava Slovácko 97 - dům, domácnost, zahrada jednou z řad významných akcí oslav výročí založení Uherského Hradiště.
Podnikatelé se letos mohou přihlásili k účasti na výstavě do 5. května, výstava potrvá od 6.6 do 9.6. 1997 v prostorách Zimního stadionu a Sportovní haly v Uh.Hradišti.
Přihlášky a bližší informace získáte u pořadatele Agentura 7 výstavy a veletrhy s.r.o., ing.Petr Ševčík, tel 069/6623048-9.Hi-Fi studio Tykon na výbornou
Uh. Hradiště (šep) - Posloucháte rádi hudbu? Nebo snad tvoří poslech kvalitních nahrávek neodmyslitelnou část vašeho volného času? Nejste spokojeni s nabídkou audio příslušenství, kde technická zdatnost je překryta nálepkou populární značky ?
Pokud si myslíte, že s některou z těchto otázek můžete souhlasit, je na vás, abyste zvážili návštěvu v Hi-Fi studiu Tykon. Nejen mimořádně širokou nabídkou Hi-Fi komponentů, zejména nekomerčních značek, ale i fundovanými konzultacemi se Tykon snaží vyhovět požadavkům každého zájemce. Zákazníka s vytříbeným vkusem rozhodně mile překvapí, že modely takových značek jako Tannoy, Marantz nebo NAD jsou konečně dostupné i v našem okresním městě. Studio, jehož poslechové místnosti se nacházejí poblíž centra města, zahájilo svou činnost jako pobočka průkopnického studia v Ostravě.
#Prosazujeme individuální přístup a co možná největší přiblížení se zákazníkovým požadavkům. Sto lidí má sto různých chutí, což se týká i hudebního vkusu. Komu není lhostejná cena, jakou zaplatí za údajnou kvalitu, rozhodně by se měl přesvědčit na vlastní uši,uvádí vedoucí pan J.Němec.
Podřízení se zákazníkovým nárokům dokládá i fakt, že se zde nabízí možnost přímé konfrontace Hi-Fi přístrojů, nemluvě o eventuálním srovnávání audio příslušenství přineseného zákazníkem. Na své si přijdou také příznivci domácího kina, přestože studio upustilo od předvádění surroundových systémů, jakékoliv komponenty podle přání je možno objednat.
Nezanedbatelnou a pro audiofily rozhodně přitažlivou součástí nabízeného sortimentu jsou referenční edice renomovaných nahrávacích firem, a to jak na CD nosičích, tak na dnes už téměř nedostupných vinylech. Žánrově se jedná především o vážnou hudbu, jazz a blues.
Na závěr uvádím zprávu,která určitě nenechá na pochybách žádného z místních hifi nadšenců. 17.2.1997 odstartoval v Praze Tannoy dual concentric Tour 97, jehož třetí štací bude po ostravském studiu také Tykon v UH. Tato jedinečná předváděcí akce při níž budete moci zhlédnout a hlavně uslyšet aparáty řadící se ke skutečné světové audio špičce, zde bude probíhat ve dnech od 3. do 8. března.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund