Číslo: 1
06.01.1997
Článků: 34

Titulní
Uherskohradišťsko
Ze
Kultura
Pro
Pošta
Horoskop
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


DIVADELNÍ KONEC ROKU
Mistři věd i pera
SLOVÁCKÝ OSKAR POTŘETÍ (a poprvé)
Pastýřka putující k dubnu
Novoroční setkání básníka Otakara Horkého s výtvarníkem Vladislavem Vaculkou

DIVADELNÍ KONEC ROKU
Stalo se již milou tradicí, že mezi vánočními svátky a příchodem Nového roku roste aktivita divadelníků, a že se z ní těší početná divácká obec.
Pro nejmenší napsal a zrežíroval Karel Hoffmann pohádku Princ Bajaja. A už nepřekvapí, že znovu museli herci Slováckého divadla hrát nad plán, protože původně vypsaná představení nestačila zájmu veřejnosti.
Na Malé scéně se (s velkými diváky) rozloučili v předvečer Silvestra, nezabránil jim v tom ani sádrový krunýř na noze už jednou zmíněného Karla Hoffmanna.
Silvestr se opakovat nedá, divadlo nafouknout také ne, takže spousta dospělých oplakala svou nepřítomnost na Divotvorném hrnci.
Takže, snad příště. A díky hercům, režisérům, osvětlovačům, zvukařům, vedení divadla, vlásenkářkám, kulisákům, vrátným, šatnářkám i šatnářům a obsluze v bufetech...
IVONMistři věd i pera
Díky slovenskému vydavatelství Archa máme i my, občané České republiky, možnost být účastni při mezinárodním projektu Mistři věd. Vydavatelství z celého světa se spojila k pokusu nabídnout lidstvu obraz poznání světa na konci druhého tisíciletí.
Významní světoví vědci, kteří patří zároveň k předním popularizátorům svých objevů a postřehů, ve více než dvou desítkách knih seznamují čtenáře s dnešním stavem ve svém oboru.
Nyní se objevil v knihkupectví Portal 5. a 6. svazek edice Mistři věd. Richard Dawkins v knize Řeka z ráje se zabývá Darwinovou teorií evoluce, pod titulem Čísla přírody vás zve na výlet do tajuplné říše matematiky Ian Stewart. Pokud zatoužíte po prvních svazcích této pozoruhodné edice, s důvěrou se obraťte na personál knihkupectví PORTAL, případně přímo na nakladatelství Archa v Bratislavě.
DítěSLOVÁCKÝ OSKAR POTŘETÍ (a poprvé)
Po dvou nultých ročnících tzv. Slováckého Oskara se letos poprvé uskuteční oficiální vyhlášení nejúspěšnější hry a nejlepšího hereckého výkonu. Pokud chcete výsledek této prestižní ankety ovlivnit, vyplňte příslušné kolonky a lístek odešlete na adresu Slovácké divadlo, Tyršovo náměstí 480, Uh. Hradiště, 686 01.

Anketa se týká her:

	O Honzovi a hloupé víle Rozárce		premiéra 26.12. 1995
	Dvůr divů				premiéra 9.3. 1996
	Kráska a zvíře				premiéra 20.4. 1996
	Divotvorný hrnec			premiéra 8.6. 1996
	Růže pro Algernon			premiéra na MS 9.9. 1996
	Šest žen Jindřicha VIII.		premiéra na MS 30.9. 1996
	Zahraj to znovu, Same			premiéra 26.10. 1996
	Císařův mim				premiéra 9.11. 1996

Uzávěrka ankety je 15.ledna 1997Pastýřka putující k dubnu

Divotvorný hrnec potěšil i silvestrovské publikum. - FOTO: J. Bahula
V pondělí 13. ledna uvede Malá scéna Slováckého divadla dramatizaci básnické skladby Robinsona Jefferse Pastýřka putující k dubnu. Lyrická Jeffersova povídka popisuje putování pastýřky Kláry a jejích oveček po kopcích a pastvinách, po břehu moře i podle říček a potoků... Toto putování je však jenom tvrdou cestou k osudnému měsíci dubnu, kdy skončí devítiměsíční lhůta i Klárčin život. Je to tragické putování k sebeobětování, k smrti daleko od lidí, kteří by mohli zmařit její úmysl, putování v hladu a nečasu, ve strachu z vlastní smrti, ale naproti tomu i v oblažující jistotě vědomí, že jinak jednat nesmí a nemůže, i když se ke všem strázním, fyzickým a duševním přidružuje také bolest nad tím, že se postupně ztrácí jedna ovečka za druhou, až pastýřka zbude docela sama tváří v tvář bolestnému konci.
Uvedenou inscenaci nastudovala Erika Pláňavská jako svou semestrální práci Divadelní fakulty JAMU a poprvé ji uvedla 2. dubna letošního roku. Využili jsme skutečnosti, že Erika nastoupila do svého prvního angažmá právě k nám do Slováckého divadla, a proto Vám tuto její inscenaci jako převzaté představení Činoherního studia Marta nabízíme. Úprava, která všechny roviny textu nechává k vyjádření jediné postavě, klade na interpretku velké nároky. Pláňavská promyslela text až k nejmenším detailům, každý akcent a každá zámlka je motivovaná, k dominantnímu hlasovému projevu se organicky přičleňuje složka pohybová, emotivní vyznění je velmi působivé, ale současně nesentimentální, pojímající princip sebeobětování jako cosi odvěkého, přirozeného, člověku vlastního. Takto hodnotila inscenaci kritička Jaroslava Suchomelová.
Režii inscenace měly Jana Hlaváčková a Marcela Večeřová, hudbu napsal Viliam Dočolomanský. Monodrama je uváděno v překladu Kamila Bednáře. Představení na Malé scéně začíná v obvyklém čase, v 19.30 hodin.
Jiří VobeckýNovoroční setkání básníka Otakara Horkého s výtvarníkem Vladislavem Vaculkou

	Veselský přívoz 

	Namísto chalup s modrým podrovnáním
	patrové vilky - kachle, břízolit.
	Hrst mladých vzpomínek
	si přesto chráním
	na jednu ulici
	a v ní
	na jeden štít.

	Když už nepoznám dům,
	kde se narodil můj otec,
	jdu aspoň onou ulicí
	vstříc mlze moravní,
	z níž elegie splavu zní
	- zborcené harfy doškových střech.

	Za hrstku lipového listí
	převez mě, měsíci,
	k lukám na druhý břeh!	Po prašné cestě ze hřbitova 

	Na prašné cestě
	od hřbitova k vinohradům
	propláchnout černý klarinet
	nejen slzami:
	Aby se zatáhl
	a bečkám navždy prázdným
	nepadaly obruče.

	To vděčně přiznávám
	na zarostlém chodníku
	od hřbitova k vinohradům
	i za vás, dávní přátelé.	V Babích horách 

	Zas říjen karty míchá
	a mlze fixluje.
	V banku je tolik ticha
	- a slov tak málo je.

	Zas říjen míchá karty
	i krví značené.
	Dívám-li se ti na rty
	- i za ty hluchoněmé.	Podzimní procházka 

	K hospůdce známé pod strání
	jsem zamířil plachým krokem.
	Proč po mně louply okem
	rozpuklé kaštany?

	Že mi to ani dnes nevadí
	přicházet s křížkem po funuse,
	že stejně budu muset
	vzpomínat na mládí?

	Ale těch tváří a těch jmen...!
	A našinec se nejlíp rozpomíná
	už jenom při poháru vína.

	Hospůdce známé hledím do oken:
	Dnes zavírací den.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund