Číslo: 18
02.05.2000
Článků: 89

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Václav Hudeček: Všechno byla shoda náhod
Řekni, kdo je v zemi zdejší, jen řekni, kdo je nejkrásnější
Stavění máje
Liduška otevírá bránu talentům
Rej čarodějnic pod širým nebem
Na místě tvrze vyroste tisícipatrový dům ZUŠ
Stoletý Emil Hába
Ve zhuleném (vz)duchu hledají Samotáři lásku
Bílovice: Jarní pohlazení ve víru tance
Rotující tryska se po třech letech vrací
Lásku a naději přináší Chytrolín a Hňup
Megaturné skupiny Lucie
Název Rudé kostry měl nést pionýrský oddíl
DIVADLA
KINA
VÝSTAVY
PŘEDNÁŠKY
ZÁBAVNÉ POŘADY
KONCERTY
ZVEME VÁS
KLUBY
ZÁBAVY
DISKOTÉKY

Václav Hudeček: Všechno byla shoda náhod

Na mistrovský výkon Václava Hudečka nelze zapomenout - Foto: P. Paška
Uherský Brod - V sobotu 29. dubna se od 17 hodin mohli příznivci houslisty Václava Hudečka zaposlouchat do úžasných tónů od W. A. Mozarta, L. Beethovena, F. Schuberta či A. Dvořáka, protože v Domě kultury se konal benefiční koncert.
Václav Hudeček se narodil před 47 lety a za svůj život se proslavil především mistrovskou hrou na housle. Vystudoval AMU. Od roku 1977 se stal sólistou Symfonického orchestru hlavního města Prahy, hrál i v České filharmonii.
Jeho nástrojem jsou stradivárky, které jsou jediné v republice, a mají nevyčíslitelnou hodnotu. Se svou hrou na housle procestoval celý svět a s bravurou přednáší skladby A. Dvořáka, W. A. Mozarta a dalších. Přes třicet let žije s českou filmovou herečkou Evou Trejtnarovou - Hudečkovou. Pořádá řadu benefičních koncertů.

Již od svých pěti let hrajete na housle, což bylo zajisté zásluhou vašich rodičů. Čím se stalo, že jste v hraní na housle našel i své životní povolání?
Víte, já jsem měl obrovské štěstí v tom, že jsem se setkal s výbornými pedagogy. Můj otec, který byl povoláním veterinář, zastával názor, že každý by měl umět noty a taky na něco hrát. Takové základní vzdělání, jako čtení a psaní. A navíc jsem byl velice temperamentní dítě, tak bylo potřeba, aby se energie nějak zužitkovala na něco jiného než na to zlobení. Všechno byla shoda náhod, že jsem byl už ve 12 letech mimořádně přijat na pražskou konzervatoř, pak v 16 let na AMU. Otec původně chtěl, abych dělal medicínu, a já chtěl být pilotem. Ani jedno z toho jsem nakonec nedělal a zůstal jsem u muziky, protože už jsem byl tak daleko, že by byla škoda toho nechat.

Když se člověk rozhodně dělat muziku vrcholově, tak se musí zříci některých zajímavých sportů. Nemrzelo vás to?
To ano. Houslisté nesmějí hrát volejbal ani tenis, protože ruka houslisty musí být uvolněná, kdežto při tenise pevná. Pokud pomýšlí houslista na vrcholovou dráhu, nesmí hrát tento bílý sport ani na amatérské úrovni. Já jsem hrál hodně fotbal, než jsem si několikrát narazil prsty, i hokej jsem miloval. Ten ale taky nebyl ideální, protože puk létá a může vás trefit do ruky.

Svůj nástroj si berete s sebou na dovolenou. Znamená to, že si hraní neodpustíte ani tam?
V případě houslity ty udržovací dvě hodinky denně se bohatě vyplatí, jednak se na dovolené nenudíte, protože já jsem člověk, který během sezóny denně něco má, ale když najednou někam přijedete a nic neděláte, máte z toho stres. Jestliže čtrnáct dní nevezmete housle do ruky, tak se to nevyplatí. Já jsem to jednou udělal. Musím říci, že mě trvalo dva měsíce než jsem se vrátil zpátky do formy.

Již 21 let spolupracujete s klavíristou Petrem Adamcem. V čem shledáváte pozitivum dlouhodobé spolupráce?
V případě partnerů muzikantů je to trošku jako v manželství. Jde hlavně o profesionální zdatnost, ale Petr je výjimečně slušný člověk, se kterým si rozumíme. Jsem hrozně rád, že jsme se úplně náhodou setkali a začali spolupracovat. Můj tehdejší pianista začal dirigovat a partner Petra Adamce zase odjel na dlouhodobé angažmá do zahraničí. Nejdříve to byl vlastně záskok a po něm jsme zůstali jako hlavní partneři. Teď jsme spolu natočili nové CD, které by mělo vyjít v druhé polovině května.

Každoročně pořádáte v nedalekých Luhačovicích Mistrovské kursy. Co je jich náplní?
Dělám je společně s Bohumilem Kocmanem, který nyní působí v Brně. Ti zájemci, kteří projdou sítem, chodí buď k oběma pedagogům nebo jenom k jednomu. Vždycky se něco naučí. Protože je to prázdninová aktivita, sedneme si poté do vinárny, což studenti ocení. Sponzor věnoval minulý rok mistrovský nástroj Ivance Kovalčíkové z Valašských Klobouků, která se mnou absolvovala turné dvaceti vánočních koncertů. Musím říct, že je zvládla naprosto fantasticky. Zkušenost z profesionálního turné jí ukázala obrázek o tom, jestli chce takový život vést. Zatím pilně cvičí.

Vzpomenul jste taky svoje CD, které by mělo spatřit světlo světa za 14 dní, na co se mohou posluchači těšit?
Album se jmenuje Suvenýr a já jsem ho zaměřil trošku na ženy a lásku, takže jsou tam skladby jako např. Holka modrooká od Otokara Ševčíka nebo Lásky žal, Lásky potěšení, Suvenýry. Všechno jsou to původní skladby. Hudba, která se hrála na přelomu století a kterou většina skladatelů sama hrála. To už se dneska vůbec nedělá. Pouze se upravavuje všechno možná

Zuzana Vránová

Finanční částky z benefičních koncertů Václava Hudečka:

28.4. KD Bojkovice: 9.400,- Kč pro Zvláštní školu v Bojkovicích,
29.4. DK Uherský Brod: 7.250,- Kč pro Ústav sociální péče pro mládež Uh. Brod,
30.4. Kostel sv. Vavřince Hluk: 12.240,- Kč pro Dětský domov v Uh. HradištiŘekni, kdo je v zemi zdejší, jen řekni, kdo je nejkrásnější
Uh. Hradiště (pas) - Už tuto sobotu se prostorech Klubu kultury rozhodne o nejkrásnějším poupátko, dívence pyšnící se titulem MISS Poupě Slovácko 2000.
Letošní třetí ročník soutěže určené pro dívky ve věku od 6 do 9 let bude moderovat herec Slováckého divadla Robert Bellan. Ze semifinálového kola, kterého se začátkem března na Barziku zúčastnilo sedmadvacet dívek, tradičně postoupilo osm finalistek. Ty svedou nelítostný boj ve čtyřech kategoriích - promenáda ve svatebních šatech, rozhovor s moderátorem, volná disciplína a nebude chybět ani taneční a hudební projev při cimbálové muzice.
O letošní vítězce rozhodne osmičlenná porota v čele s majitelkou CK Moravia Tour Růženou Drobiličovou, jejíž agentura věnuje nejúspěšnější dívce desetidenní zájezd do Itálie.
Zkrátka nepřijdou ani diváci. Pokud se zapojí do volby o nejsympatičtější dívčinku a udělí jí hlas v boji o MISS sympatie, můžou ve svých řadách nalézt jednoho šťastného, který si také odnese hodnotnou cenu. O vřelejší atmosféru se v doprovodném programu postará populární a mladšími dětmi zbožňovaná chlapecká čtverka Lunetic, která přislíbila i autogramiádu a dětská taneční skupina ŠOK. Dámy příjemně obohatí módní přehlídka umělecké agentury E. V. Production.
Kdo převezme korunku z rukou loňské vítězky Miss Poupě Slovácko Terezy Štěpánkové ze Starého Města, se tedy rozhodne v sobotu.Stavění máje
Tupesy (pas) - Poslední dubnové odpoledne se po čtyřiceti letech stavěl na návsi v Tupesích obecní máj, jemuž předcházel akt položení věnců k hrobům padlých rumunských vojáků. Ti obec osvobodili 29. dubna roku 1945 ve večerních hodinách. Po projevu starosty obce Cyrila Churého se nad obcí vztyčil máj a poté v kulturním programu vystoupila místní skupina Tichá voda.
P. PaškaLiduška otevírá bránu talentům
Uh. Brod - Základní umělecká škola zaujímá jedno z nejdůležitějších míst v životech dětí, které mají kladný vztah k hudbě. Ovšem nezapomíná také na své příznivce, kteří se mohou účastnit pravidelných úterních koncertů převážně konaných v sále dominikánského kláštera.
Po celý rok si mohou posluchači vyslechnout jedenáct vystoupení Kruhu přátel hudby, jehož předsedou je Zdeněk Teimer. Již na úterý 9. května se připravuje koncert s názvem Mladé pódium, kde se představí dva z absolventů ZUŠ a třetici doplní současná žačka.
To, že jsou žáci ZUŠ úspěšní na mnoha soutěžích, není třeba dodávat. Ladislav Bělánek získal 1. místo ve hře na baskřídlovku v oblastním kole. Martin Kupec, který hrál na tentýž nástroj, se umístil druhý.
Jejich učitelem a poradcem je Josef Uher, který vyučuje hru na žesťové nástroje, vede dechový soubor, účastní se vystoupení na charitativních akcích apod. Právě pana Uhra jsem se zeptala na pár otázek.

Koncem března se dva z vašich svěřenců umístili na krásných místech v oblastním kole v Prostějově. Jak jste jejich úspěch vnímal?
Úspěch je krásná věc a vždycky jej člověk vnímá s radostí. Jelikož se jednalo o Ladislava Bělánka, velmi mi záleželo na tom, aby dopadl co nejlépe, protože to je žák, který by sem chodit nemusel. Stala se ale nepříjemná věc, měl nárok postoupit do ústředního kola, ale poté bylo řečeno, že ne všechna první místa z finančních důvodů mohou postoupit. Ladislav pochází z Bystřice pod Lopeníkem, odtud mám všeobecně šikovné žáky. Jeden dokonce hraje i v Karlových Varech.

Vyučujete přes 25 let. Kdybyste měl porovnat pilnost žáků, kteří k vám chodí na hodiny dnes, s těmi, které jste učil před dvaceti lety, jak by to dopadlo?
Jelikož moje manželka také učí, diskutuje se u nás o problémech školy. Pokud bych měl porovnat, tak před dvaceti lety přece jenom děti měly více času, kdežto dnes se na žáka nedá naléhat, aby se věnoval. Mluvím s kolegyněmi, které mají nároky na děti cvičit denně čtyři hodiny. Ale kdy budou dělat angličtinu a počítače? Kladu na děti trochu mírnější nároky a myslím si, že to je ten důvod, proč tady žáci na tyto nástroje ještě hrají.

Jaký máte vztah se svými žáky?
Snažím se, aby byl kamarádský. Je potřeba si také s dětmi popovídat, zeptat se, co bylo ve škole, co se mu podařilo a co naopak ho trápí. Dnes jsou děti individuality, mají vlastní sebevědomí a to musí učitel brát v potaz.

Máte před sebou nějaké další soutěže?
Je bohužel pravda, že soutěží není tolik. Soutěž, které jsme se zúčastnili v Prostějově, se koná je jednou za tři roky. Potom existují různé festivaly, ale ty jsou také zřídka nebo se týkají úplně jiného regionu. Takže akcí, kde se žáci mohou jistým způsobem prezentovat, je velmi málo.

Zuzana Vránová
Rej čarodějnic pod širým nebem
Uh. Brod (vra) - Dva dny před filipojakubskou nocí se na zahradě Hvězdárny DK v Uherském Brodě slétly všechny čarodějnice, sešli se zvědaví smrtelníci a přijeli Jižané, aby se mohla rozpumpovat ta správná zábava, a to Rej čarodějnic. Od půl osmé večer začala hrát country kapela Jižané z Březolup.
A proč právě Jižané? "No, to bylo tak. Pravidelně jsme se setkávali na Pulčinách s přáteli ze severní Moravy, kteří si z nás vždycky utahovali: To jsou ti jižané!" s úsměvem dodal kapelník Milan Adamec. Nálada se stupňovala a po krátké přestávce se skupina opět vrátila na pódium.
Další blok písní byl vyčerpán a na jeviště přišel čaroděj dobroděj Rajchl a čtením z ohořelé listiny uvedl divadelní vystoupení souboru Tomáše Miličky. Celé představení se odehrávalo na střeše hvězdárny a herci byli osvětleni červenými reflektory.
A na jaké téma se hrálo? Byl to pokus o laxní pochopení příchodu Satana a jeho víry. Nechyběla ani zvláštním způsobem pojatá magie, protkaná naprosto nekorespondujícím způsobem humoru, vloženého do doby dávno minulé. Vše bedlivě pozoroval i režisér úryvku Roman Švehlík. A nadešel ten správný čas pozvat opět na pódium kapelu.
Jakou dlouho vlastně Jižané hrají? "Začali jsme před čtyřmi lety," vzpomenul Vlastík Šišák. "Pravidelně od té doby vystupujeme ve Stříbrnicích, jezdíme na Žítkovou, ale i do zahraničí, na Slovensko." A aby hosté neseděli jen tak "nasucho", bylo pro ně připraveno i občerstvení.
Žízeň pomohla uhasit Žabí voda nebo Z poslední panny krve. Případnou chuť na něco výživného zahnali Hadi k opékání se žlučí či Krvavé hnáty.
Celá akce skončila něco málo před jednou hodinou ranní. To byl ten pravý čas, aby čarodějnice nasedly na svá košťata a...Na místě tvrze vyroste tisícipatrový dům ZUŠ
Hluk (pas) - Prvním divadelním představením, které se letos uskuteční ve zrekonstruovaném sále hlucké tvrze, bude inscenace divadelního souboru Základní umělecké školy Uh. Hradiště Dům o tisíci patrech. "Bude to tak trochu domácí představení, protože na jeho vzniku se podíleli dva hlučtí rodáci," říká jeden z nich, autor hudby Antonín Plaček. Tím druhým je scénárista a režisér Stanislav Nemrava, který zve všechny Hlučany i lid ze širokého okolí v pátek 5. května od 20.30 na precizně ztvárněné netradiční divadlo.
Připomeňme, že divadelní soubor ZUŠ byl s dramatizací románu Jana Weisse Dům o tisíci patrech doporučen na národní přehlídky Divadelní Třebíč a Šrámkův Písek.Stoletý Emil Hába
Uh. Brod (pas) - Významný uherskobrodský varhaník, pedagog, dirigent a hudební skladatel Emil Hába by se dožil sta let.
K jeho nedožitému výročí se uskuteční ve foyer kina Máj výstava, která odkryje autorovy rukopisy, fotografie mapující jeho životní dráhu, partitury, dirigentské taktovky, i dobové plakáty zvoucí na vystoupení.
Dva panely jsou věnovány jeho synovi Františkovi, který minulý rok zemřel. V rámci probíhajících Dnů japonské kultury položí japonští hosté květiny na jeho hrob.
Vernisáž výstavy proběhne ve středu 3. května v 19.30 ve foyer kina Máj. V kulturním programu vystoupí komorní sbor Dvořák Uherský Brod. Výstava potrvá do 30. června.Ve zhuleném (vz)duchu hledají Samotáři lásku
Uh. Hradiště (pas) - Sobotní promítání filmu Samotáři v kině Hvězda přijeli uvést jeho tvůrci - režisér David Ondříček a herci Jitka Schneiderová, Saša Rašilov a Jiří Macháček.
Samotáři jsou tragikomedií o sedmi mladých lidech někde uprostřed Prahy, kteří hledají lásku. Tak by se dal jednou větou charakterizovat nový český film režiséra Davida Ondříčka (Šeptej) natočený podle scénáře Petra Zelenky (Knoflíkáři). "Samotáři jsou spíše kaleidoskopem absurdních situací a bizardních postřehů dokreslených hudbou," tvrdí autor.
Setkání a rozchody, free život denně sjetých, japonská ornamentalika, rádiová stanice a čekání na ufo - nosné body Samotářů, filmu, který je nutno vidět. Snad každý z vás v něm spatří něco svého, či známého z vlastního okolí. Unikátní obraz svým způsobem ujetých mladých lidi v době plné hledání a pochyb, jelikož opravdová jistota na konci 20. století snad neexistuje. Nebo ano?
Režisér Ondříček na své promošňůře přivezl do Uherského Hradiště herečku Divadla Y Jitku Schneiderovou, která ztvárnila roli tvrdohlavé Hanky, Sašu Rašilova alias jejího partnera Petra, herce Divadla Komedie, a sklepáka Jirku Macháčka, věčně zhuleného hudebníka a stěhováka Jakuba, jehož postava bude určitě film prodávat.
Po sklence dobrého vína publikum pozvali ke sledování Samotářů a avizovali následnou besedu. V ní na začátku padla, prý velmi častá, otázka: Hulili jste doopravdy? "Rozhodl jsem se, že během natáčení budu aplikovat drogu, protože si myslím, že kamera prozradí strašné detaily a v těch očí je to poznat," vyznává se Macháček. "Nerad bych, až tento film uvidí lidi, kteří mají s hulením zkušenosti, si říkali, že ten chlapec neví, o čem mluví. Proto jsem zvolil tuto cestu." Poté se ke slovu dostaly fanynky Ondříčkova filmu Šeptej, dále houževnatý manželský pár, zuřivě sledující cestu premiér Samotářů, a nakonec i vnímavé publikum.
Zelenka při besedě citelně chyběl. Ondříček prostě prodával. Macháček byl vstřícný, trochu věcný, ale těší se na sklepácký návrat do "úhá". Schneiderová působila sklesle, než našla svůj úsměv a promluvila. Rašilov raději toho moc neřekl. Pokud vám povídání se strůjci filmu uniklo a chcete se něco dozvědět či vás film zaujal, otevřete si adresu www.samotari.cz
Na počest příjezdu pražských umělců se konal v klubu Mír večírek, na kterém nemocného Dj Jana Čechtického zastupoval Dj Black Market. Unavení Pražáci se však podepsali několika nadšencům na schodech Hvězdy, vyměnili svoje názory s filmovým odborníkem Janem Gogolou a před branami klubu Mír změnili kurz a vzali do zaječích.Bílovice: Jarní pohlazení ve víru tance
Bílovice (pas) - Základní škola v Bílovicích uspořádala v pátek 28. dubna v místním kinosále přehlídku pódiových skladeb nazvanou Jarní pohlazení.
Na prvním, nesoutěžním ročníku se představili ve třinácti převážně skupinových pódiových skladbách žáci základních škol z Bílovic, Březolup a Topolné, kterou zastupovali i žáčci mateřské školy.
"Myšlenka vzešla z okolních škol, kde pracují sportovní a pohybové kroužky," uvedla pořadatelka Věra Polášková, učitelka ZŠ Bílovice. "Podobná akce se koná každoročně v Uherském Brodě i Kunovicích. A proč ne u nás? Teď mohou ukázat, co umí."
Rytmem zapálené děti nabídly plnému sálu, jak jsou hravé a šikovné. Mladší se chtěli vyřádit, starší hlavně neudělat chybu. I paní učitelky zaslouží pochvalu za choreografii přenesenou do jarní tématiky a stejně tak manželé Zábojníkovi, díky jejichž skupině Botík v Březolupech stále kvete country tradice.
Jarní tečkou se stalo vystoupení žaček druhého stupně ZŠ Březolupy s jejich taneční skladbou Sluneční, za kterou získali první místo v okresní přehlídce pohybových skladeb v Uherském Hradišti.Rotující tryska se po třech letech vrací
Zlín (pas) - Příští pondělí vystoupí britská folkrocková kapela Jethro Tull ve zlínské sportovní hale Novesta. Zrušený termín bratislavského koncertu využila zlínská agentura Velryba Promotion k tomu, aby přivezla tuto legendu v pondělí 8. května do nedalekého Zlína, kam hudebníci dorazí po koncertě v Ostravě.
Skupina Jethro Tull vznikla v únoru 1968 z trosek dvou úspěšných bluesrockových formací. V létě téhož roku vzniklo první album This Was. Původně bluesový styl Jethro Tull, kormidlovaného lídrem Ian Andersonem, se začal pohybovat k vodám world music. První mezinárodní úspěchy se dostavily až s albem Aqualung, vydaném v roce 1971. Od té doby sláva Jethro Tull rostla s dalšími počiny jako Thick as a Brick, Too Old To Rock'n'roll Too Young To Die, Crest of a Knave nebo Roots to Branches. Za více než třicet let své existence vydali Jethro Tull třicet alb a mají na svém kontě více než 250 skladeb.
Po třech letech se Jethro Tull vrací do Zlína v nezměněném obsazení. Rytmiku kapely tvoří bubeník Doanne Perry a baskytarista Jonathan Noyce. Klávesové nástroje ovládá Andrew Giddings a kytarám vládne Martin Barre. Osobností a tvůrčím duchem samozřejmě zůstává zpěvák, skladatel, hráč na flétnu, kytaru, mandolínu a harmoniku Ian Anderson.
Na své si přijdou jak znalci starých kusů, tak i milovníci novější tvorby skupiny. "Koncert bez skladeb jako Locomotive Breth nebo Aqualung by ani nebyl koncertem Jethro Tull," tvrdí Ian Anderson. Kromě těchto nesmrtelných songů ve Zlíně určitě zazní skladby z loňského alba j-tull Dot Com, jehož název je odvozen z internetové adresy skupiny, i ze sólového projektu Andersona The Secret Language of Birds.
Pokud jste se rozhodli nevynechat tento jedinečný koncert, vstupenky na něj si můžete zakoupit i v předprodejích našeho regionu. V Uherském Hradišti jsou k dostání v prodejně Record Music, Zlatá deska a CK Primatour. V Uh. Brodě pak v hudebninách Gramo a Extra Net reality. Chcete-li ušetřit, soutěžte s naším týdeníkem o volné vstupenky!

Zasoutěžíme si i o volné vstupenky na Jethro Tull.
Napište nám správné odpovědi na následují otázky, tentokráte do čtvrtka a nezapomeňte připsat svoje telefonní číslo.
1. Kdy naposledy vystoupili Jethro Tull ve Zlíně?
2. Jak se jmenuje sólová deska Iana Andersona?
3. Kolik alb vzešlo z dílny Jethro Tull?Lásku a naději přináší Chytrolín a Hňup
Zlín (pas) - V sobotu 6. května uvede Městské divadlo Zlín další premiéru. Na jeho prknech se v 19 hodin objeví Chytrolín a Hňup.
Jde o hru, kterou napsala současná dramatička, herečka, scénáristka i filmová režisérka Coline Serreau a získala za ni prestižní Moliérovu cenu.
Tentokráte se stanete svědky putování vševědoucího estéta Chytrolína a hloupoučkého živočišného Hňupa. S oběma zažijete spoustu dobrodružství. Ocitnete se na poušti, na zámku, přebrodíte oceán, poznáte jejich setkání s ideální láskou i smrtí. Tento příběh nerozlučné dvojice lidských protipólů, komických hledačů štěstí a smyslu lidského bytí, můžete vnímat jako moudrou pohádku pro dospělé plnou fantazie.
"Zábavná, vtipná a hravá komedie byla v Paříži často připodobňována k nejlepším groteskám Laurela a Hardyho," prozradila dramaturgyně inscenace Jana Kafková.
Hra byla přeložena z francouzského originálu přímo pro zlínské divadlo a uvidíte ji v české premiéře. Hostování přijal pražský režisér Miroslav Krobot a do titulních rolí obsadil Jaroslava Plesla a Radovana Krále. V dalších rolích uvidíte M. Marcilisovou, Z. Julinou, K. Sochorcovou, J. Nejedlého, E. Daňkovou, M. Hlouška, R. Marka, P. Domžalovou, E. Matalovou, H. Kubastu, I. Řiháka a I. Kalinu.Megaturné skupiny Lucie
Skupina Lucie vyjíždí tento měsíc na další megaturné nazvané Lucie Vše nejlepší 2000. Na jejich koncertech vystoupí hned dvě předkapely. Budou to Dan Gladiš se skupinou Bangladéš a Lenka Dusilová se svojí doprovodnou kapelou. Na turné vypomůže Davidu Kollerovi taky nový bubeník Tomáš Marek, známý z kapely Krucipsk.
Dobrý den, Slovácko a agentura Velryba Promotion vám nabízejí soutěž o volné vstupenky na zlínský koncert Lucie. Stačí, když nám do pátku odešlete na adresu redakce správné odpovědi na otázky:
1. Před kolika lety vystoupila Lucie ve Zlíně?
2. Kdo jí tehdy dělal předskokany?
3. Vypište nám jména hudebníků LucieNázev Rudé kostry měl nést pionýrský oddíl

Zuřivý kytarový riff Pavla Morese - Foto: P. Paška
Uh. Hradiště (pas) - Páteční květnový večer se stane významným dnem pro známou hradišťskou kapelu Rudé kostry. Tento den kapela představí svůj první počin, který bude za asistence skupin SAD Harmony a Leden v klubu Mír pokřtěn.

Proč Rudé kostry?
Název Rudé kostry vznikl v Pipinově hlavě. Původně to nebyl název pro kapelu. Pavel Mores vzpomíná: S Pipinem jsme společně chodili na základku. V šesté třídě se vymýšlel název pro pionýrský oddíl. I když jsme s Pipinem nebyli pionýři, chodili jsme na schůzky, když bylo evidentní, že se bude hrát fotbal. Pipin si ze všeho dělal srandu a jedním z jeho navrhovaných názvů byly i Rudé kostry. Nakonec jsme tento název převzali, protože se nám zdál hodně výrazný. Je to prostě název. Líbil se nám, protože když třeba přijedeme na Mír, tak nás pozdraví: Ahoj Kostry! To je v pořádku.

Historie Rudých koster zasahuje do konce osmdesátých let, kdy se na gymnáziu objevila kapela Křečík. Bratři kytaristé Pavel a Petr Moresovi, skladatel Pipin s baskytarou v ruce a bicman Atari - tito spolužáci, tehdy uskutečnili jediný koncert. Psal se datum 21. června 1989. "Nakonec jsme koncert museli odehrát bez Atariho s vypůjčeným bubeníkem z UPRUMky," vzpomíná Pavel Mores. "Sestava se ukázala neživotaschopná." Nastalo období klidu. Až do roku 1995, kdy se Pavel seznámil s bubeníkem Vlastou Kozubíkem z Brumova. "Chceme udělat kapelu, ale nejsou tady žádní muzikanti," svěřil se Vlasťovi Pavel už v době, kdy hrával jen se svým bratrem a s automatickým bubeníkem.
Následovala cesta do Brumova, kde si sourozenci s Kozubíkem zajamovali. "Tento moment spustil chod Rudých koster," prohlašuje Pavel. Jeho bratr Petr se rozhodl zaujmout zpěvácký post. Chyběl jen baskytarista. Nějakou dobu hrál na čtyři struny Pipin, ne však nadlouho a kapela opět stála. Přišel Vojtěch Mačucha a zase odešel. Objevil se Pavel Štěrba, který, také dočasně, vykryl problémový post. Krátce po něm přichází z kapely Nikdy dost zpěvák Marek Podolinský. "Petr už nechtěl zpívat. Měl pocit, že se nemůže pořádně věnovat ani kytaře, ani zpěvu. Bylo to jeho rozhodnutí," vysvětluje jeho bratr.
Zatím největším úspěchem Koster byl brněnský koncert s finskými Waltari. Následovala opět změna na postu baskytaristy, Štěrbu střídá Fredy. V dubnu se Kostry zavírají ve Slováckém divadle do nahrávacího studia a vzniká zvukový záznam. Navštívili jsme tedy kapelníka, staršího z kytarového klanu Moresových, a položili mu pár otázek.

Je nezvyklé, když kapela natáčí album a těsně předtím vymění baskytaristu. Nenastaly žádné problémy?
Neukázalo se to jako zásadní problém. Kdyby s námi hrál Fredy déle, určitě bychom skončili dříve, ale na nahrávce se to nijak nepodepsalo. Ještě bych se ohradil proti termínu album. Je to spíše demo obsahující pět skladeb, které vyjde jenom na CD.

Z čí autorské dílny skladby pocházejí?
U nás se pod písničku nepodepisuje jeden člen kapely. Je sice pravda, že někdo musí přijít s prvotním impulsem nebo skeletem písničky, ale my nemáme pocit, že tohle stačí pro podepsání se pod skladbu. Všechny věci složily Rudé kostry.

Najdeme na demo nové písničky, nebo jsou tam věci známé z vašich koncertů?
Všechny jsou obehrané z koncertů. Skladbu Mechanický panNic jsme v Hradišti už minimálně jednou hráli, Slepý pes je známý, stejně tak Vlk. Dvě skladby doposud nemají jméno. Pomalejší věc se asi bude jmenovat Něco neklidného, protože název Tequila bude pravděpodobně zavrhnut. Metalovější skladba ponese nejspíš název Voda.

Nahrávku si vyžádalo vaše publikum nebo vám jen chyběl potřebný materiál pro vaši prezentaci?
Tímto demem chceme vyřešit bezprostřední problém získávání koncertů, musíme se něčím prezentovat. Hlavně proto bych tomu říkal demo nebo promonahrávka, protože není ani primárně míněno pro posluchače.

Absolvujete více křtů, nebo privilegium získalo jen Hradiště?
Nebudeme křtít vícekrát. V Hradišti jsme doma a jsme zde poměrně známí. Taky jsme zde hráli nejčastěji, tak proč nekřtít právě tady.

S hosty večera se dobře znáte. Proč zrovna Leden a SAD Harmony?
Členové obou kapel jsou našimi kamarády a my jejich hudbu milujeme.

Nabízíte hudbu, která vykrývá určitou skulinu v nabídce. Je to záměr?
Příliš se nenecháváme ovlinit tím, co nabízejí ostatní kapely. Skládáme určitý typ muziky, to je otázka intuice. Políbí mě múza a atmosféra, kterou nastolí, je daná. Tak jdu za ní. Myslíme si, že na trhu není zase tolik kapel, se kterými bychom se mohli cítit jako souputníci, v horším případě konkurenti. Naše hudba je rozhodně metal, ale když hrajeme na metalové akci, uslyšíš, že Kostry nehrají zas tak pravověrný metal. Kdežto když hrajeme s nějakou klubovou kapelou, tak uslyšíš, že to není žádná funky-jazzová záležitost. Přesto, že jsme se o to nesnažili vědomě, strefujeme se do hudební mezery na trhu. Je otázka, jestli někdo na zaplnění této mezery čeká. To my nevíme.

Stylový úlet Rudých koster tedy nehrozí?
Jsme kapela, která má rpogramovou nestylovost přímo v zakládací listině. Nevyjadřujeme jenom jednu emocionální polohu jako třeba Slayer, který patří k našim vzorů. To nechceme. Chceme zohlednit, že nikdo z nás nezažívá neustálou depresi, ani melancholii, ani snad permanentní euforii. Člověk prochází určitou škálou pocitů a my si nechceme z ní vybrat jenom jednu úzce vymezenou oblast. V tomto směru jsme doposud vyčerpali jen nepatrnou část inspirace.
DIVADLA

Slovácké divadlo Uh. Hradiště

Zlatovláska    út 2. a pá 5.5. v 10.00
Romeo a Julie   čt 4. a so 6. 5. v 19.30
Gazdina roba        út 9.5. v 18.00

Tvrz Hluk
Dům o tisíci patrech (ZUŠ UH)
pá 5.5. ve 20.30

Dům kultury Uherský Brod
Jeřábí peří (Slovácké divadlo)
út 2.5. v 18.00
Půlměsíc (Miyako Kurotani)
 pá 5.5. v 18.00

Městské divadlo Zlín
Othello        st 3. a pá 5.5. v 19.00
Chytrolín a hňup - premiéra
so 6.5. v 19.00

studio Z:
Everyman aneb Kdokoli
út 2. a čt 4.5. v 19.00KINA

Hvězda Uherské Hradiště
Insider: Muž, který věděl příliš mnoho
 út 2.5. v 17.30
Samotáři út 2. ve 20.00 a st 3.5. v 17.30
Dr. Dolittle - bijásek
st 3. a ne 7.5. v 15.00
Musíme si pomáhat
st 3. ve 20.00 a čt 4.5. v 17.30 a 20.00
Erin Brockovich
pá 5. a so 6.5. v 17.30 a 20.00
Johanka z Arku
ne 7. až st 10.5. v 17.30 a 20.00

Mír Uherské Hradiště
Brazil - ART 	     st 3.5. ve 20.00

Lípa Kunovice
Moje sestřička        st 3.5. v 19.30
Ruce pryč!           ne 7.5. v 19.30

Městské kino Hluk
Anna a král         st 3.5. ve 20.00
Zámek hrůzy so 6. a ne 7.5. ve 20.00

Panorama Polešovice
Náhodné setkání    ne 7.5. ve 20.00

Máj Uherský Brod
Dr. Dolittle - bijásek   út 2.5. v 16.00
Tokyo Eyes         út 2.5. ve 20.00
Ohňostroj          st 3.5. ve 20.00
Hluboká touha po božstvu
čt 4.5. ve 20.00
Johanka z Arku     pá 5.5. ve 20.00
Sběratel kostí  so 6. a ne 7.5. ve 20.00

Morava Veselí nad Moravou
Muž na Měsíci   út 2. a st 3.5. v 19.30
Dr. Dolittle - bijásek   čt 4.5. v 16.00
Příběh Alvina Straighta - ART
čt 4.5. v 19.30
Musíme si pomáhat
pá 5. až ne 7.5. v 19.30

Kinokavárna Osvětimany
Početí mého mladšího bratra
pá 5.5. v 19.30
VÝSTAVY

Uherské Hradiště

Galerie Slováckého muzea
Umění jihovýchodní Moravy; 
František Janák - sklo, 
Michael Rittstein: Ošklivé kačátko - obrazy, 
Portrét a figura v grafice 18. - 19. století 
ze sbírek Galerie Slováckého muzea

Slovácké muzeum
Slovácko; Len na košule, konopje na gatě

Foyer kina Hvězda
Podebal: Malík Urvi - fotografie

Foyer klubu Mír
Pavel Paška: Klub Mír a rock ve fotografii

Foyer Slováckého divadla
Výtvarný obor ZUŠ v UH

Galerie U Sovy
Libor Jaroš - obrazyUherský Brod

Muzeum J. A. Komenského
100 let Muzea J. A. Komenského; 
J. A. Komenský lidstvu

Galerie DK - Panský dům
Pamětní síň JUDr. Václava hraběte z Kounic; 
Bonsaje
(vernisáž: čt 4.5. v 17.00)

Foyer Domu kultury
Nori Sawa - výstava sítotisků
(vernisáž: pá 5.5. v 17.00)

Galerie "K"
Ježíš a Kříž

Foyer kino Máj
Emil Hába - varhaník, pedagog, hudební skladatel, dirigent
(vernisáž: st 3.5. v 19.30)Buchlovice

Galerie Š - Hrad Buchlov
Hlína je o životě i smrti, o vzniku i zánikuVeselí nad Moravou

Městské muzeum
František Pavlica - výroba došků

Městská galerie v zámeckém parku
Bohuslava Olešová - obrazy a objekty

Galerie Ve Dvoře
Jiří a Jaroslava Brázdovi - plastiky a obrazyKroměříž

Ateliér Sklep 
Miroslav Holík - fotografie
(vernisáž: pá 12.5. v 18.00)PŘEDNÁŠKY

Zámek Uherský Ostroh
středa 10. května v 18.00
Žena v duchovním obraze 
- z cyklu přednášek Pro duši přednáší Peter KubisZÁBAVNÉ POŘADY

KD Strážničan Strážnice
středa 3. května v 19.30
Travesti Show s pražskou skupinou Screamers

Klub kultury Uh. Hradiště
sobota 6. května v 15.00      (150,-)
Finále MISS Poupě Slovácko 2000 
- pro dívenky od 6 do 9 let 
- host programu: skupina Lunetic
Předprodej: 
OK studio, areál hotelu Morava tel.: 0632/ 55 4824 
a CK Moravia tour 0632/ 55 17 24

KD Strážničan Strážnice
úterý 9. května v 19.30
Zachraňte milenky 
- hudební pořad Jakuba Smolíka a herce Lukáše VaculíkaKONCERTY

Kulturní dům Veselí n. Mor.
úterý 2. května v 19.00
Fagoti Brunenses - Kruh přátel hudby

Klub kultury Uh. Hradiště
středa 3. května v 19.30 (100/130/150,-)
Koncert Františka Nedvěda a skupiny Druhé podání

Zámek Uherský Ostroh
sobota 6. května v 19.30
Houslový koncert v zámeckém koncertním sále 
- František Novotný (housle), 
Bohumil Smejkal (viola) 
a Vladimír Hollý (klavír)

Muzeum J.A.K. Uherský Brod
pátek 12. května v 19.00 (dobrovolné)
Pěvecký koncert Petra Babuly 
- árie pro bas z oper převážně italských autorů

Kostel sv. Františka Xaverského Uherské Hradiště
neděle 14. května v 15.00
Koncert k 100. výročí narození 
hudebního skladatele Emila Háby z Uh. Brodu 
- vystoupí smíšený pěvecký sbor Dvořák Uh. Brod, 
varhaník Jaroslav Šmilauer 
a sbor Dvořák bude řídit Antonín VeselkaZVEME VÁS

Dny japonské kultury - Uherský Brod

úterý 2. května
18.00 - velký sál DK
Jeřábí peří - divadelní hra v podání Slováckého divadla
20.00 - kino Máj
Tokyo Eyes - milostný kriminální film

středa 3. května
20.00 - kino Máj
Ohňostroj - psychologický kriminální film

čtvrtek 4. května
17.00 - Panský dům
Výstava bonsají a fotografií japonských zahrad Zdeňka Thomy
19.30 - velký sál DK
Koncert Pěveckého sboru Wadači z Tokia, 
spoluúčinkuje PS Dvořák
20.00 - kino Máj
Hluboká touha po božstvu

pátek 5. května
17.00 - foyer DK
Výstava sítotisků japonského výtvarníka Egawa Hiroshi
18.00 - malý sál DK
Půlměsíc - divadelní představení loutkoherečky Miyako KurotaniZámek Valtice
pátek 5. května ve 13.00
Slavnostní křest mapy Jihomoravskými vinohrady a vinnými sklepy

Areál Košíky
pátek 5. května ve 20.00
Zahájení sezóny - country večer se skupinou Kalíšci

Lom na Chabaních
sobota 6. května v 19.00
První oheň věnovaný 10. výročí existence KUFRu


U Marholtů Uh. Hradiště
Každý úterní večer od 20.00 vám hraje 
cimbálová muzika pod vedením Jožky KučeryKLUBY

Mír Uherské Hradiště
(tel.: 0602/57 61 47)
pátek 5. května v 21.00        (30,-)
KONCERT: 
Křest debutu Rudých koster + hosté: Leden a SAD Harmony
sobota 6. května ve 20.00    (79/99,-)
KONCERT: Anna K. & Band - klubová produkce zpěvačky roku


Golem Gambrinus Zlín
(tel.:067/846212,www.golem.zlin.cz)
středa 3. května ve 20.00      (10,-)
VIDEOPROJEKCE: Black Sabbath
čtvrtek 4. května ve 20.00      (10,-)
KINO: Kids
pátek 5. května v 21.00        (50,-)
KONCERT: 
Rocková liga: Milan Daim, Fireball, Starý mlejn, Josef IX. & Josefína
sobota 6. května v 21.00       (60,-)
KONCERT: Generation / The Beatles Revival BandZÁBAVY

ARTEMIS
so - Radějov

BOBR & MOTÝL
pá - Otrokovice - Autobar U Mašinky
so - Val. Meziříčí - Admiral club
ne - Kyjov - Nový svět

CREDO
so - Krásná Hora
ne - Topolná - areál Bůrovce

ČMELÁCI
ne - Moravský Písek - košt vínDISKOTÉKY

Euroclub Hluk
pá - Tradiční pátek s komedií - Dj Gono
so - The Top of the World - Finlandia - Dj Blizzard + strip Dominika
ne - Odpolední film + Májová diskotéka - Dj Blizzard

Areál hřiště Jalubí
ne - Dj bří. Chabičovští

Vinárna U Lípy Březová
so - Dj Jerrywww.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund