Číslo: 3
20.01.1997
Článků: 40

Titulní
Uherskohradišťsko
Ze
Kultura
Pro
Pošta
Horoskop
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Šedesátiny klavíristy UH - SENIOR BANDU
Dáma, na kterou se minule nedostalo
DVĚ PERLY U ZDI
MISS POUPĚ
Pozvánka na plesy

Šedesátiny klavíristy UH - SENIOR BANDU

Redakce DOBRÝ DEN, SLOVÁCKO položila šest otázek jubilantovi, klavíristovi tanečního orchestru UH - SENIOR BANDu panu Antonínu Jeřábkovi u příležitosti jeho 60tých narozenin.

Je o Tobě známo, že kromě zaměstnání (v techn. úseku a.s. LET Kunovice) se věnuješ hudební činnosti. Jaké byly tvé začátky?
* O hudbu jsem se zajímal od útlého dětství. Vliv měli rodiče - maminka hrála na klavír, otec na housle (účinkoval ve filharmonii v Brně a po našem přestěhování do Uh. Hradiště hrál ve Slovácké filharmonii). Hlavní vliv však měla poválečná léta, kdy k nám pronikala swingová hudba ze západu. Především orchestr G. Millera. Mé hudební základy mně dala především paní učitelka D. Zellevová z LŠU v Uh. Hradišti. Při studiu na Vyšší průmyslové škole strojnické v Uh. Brodě jsem hned v prvním ročníku (rok 1952) založil studentskou kapelu. Patronem nám byl tehdy legendární orchestr P. G”tze z Napajedel. V tomtéž roce jsem získal oprávnění pro vedoucího orchestru.

Kdy začalo Tvé působení v orchestru v Uh. Hradišti?
* Začalo to ještě na průmyslovce a to v roce 1953, kdy po dohodě s J. Bednářem jsme přešel do STAVKLUBU. V Uh. Brodě se z našeho orchestru vyvinul orchestr STROJAŘ. Ve STAVKLUBU jsem hrál do roku 1956. Po nastoupení zaměstnání v a.s. LET jsme velká část hudebníků přešla do tanečního orchestru SZK při SPP (což byl dnešní LET).

Jaký byl další hudební vývoj?
* Ve velkém orchestru SZK jsem hrál do roku 1958. Po tomto roce jsem účinkoval v malých orchestrech (skupinách) - jmenuji alespoň skupiny KLUB.8, CRYSTAL, které si získaly velkou oblibu na uhersko-hradišťsku a jeho okolí. Tyto skupiny již hrály převážně beatovou hudbu. Swing se v té době téměř nehrál.

Co tě vedlo k návratu do swingové kapely?
* Již od roku 1980 jsem snil o vytvoření velkého orchestru, a tak ke swingovým návratům. Notový materiál byl pořád z minulých časů uschovaný, tak nezbylo nic jiného než tento sen uskutečnit. Spojili jsme se s A. Šáchou, S. Kovaříkem a v roce 1987 jsme vytvořili velký orchestr UH - SENIOR BAND. V tomto orchestru hraji dodnes.

Většina hudebníků má nějaké přezdívky (Lapšík - špion, Kovařík - Lord, Skýba - Tom atd). Měl jsi nebo máš nějakou přezdívku?
* Přezdívku má snad většina lidí. Má první přezdívka byla Miki a to z toho důvodu, že na většině not jsem měl nakresleného poválečného hrdinu kreslených grotesek Myšáka Mikiho. Po příchodu z Mixy do kapely, který si sebou přinesl i tuto shodnou přezdívku, jsem byl překřtěn na Myloyryse. Po odchodu p. Mixy se mně vrátila původní přezdívka.

Co řekneš závěrem?
* Oslavou mých 60. narozenin, slavím zároveň i 45 let hudební činnosti. Mým přáním je, abych mohl i nadále rozdávat hezkou hudbu všem příznivcům a aby to bylo déle než do 50ti letého jubilea mé hudební činnosti.

Rozmluvu připravila redakce DOBRÝ DEN, SLOVÁCKO (zaznamenal KNEŠ).Dáma, na kterou se minule nedostalo
Soňa Mllerová, která byla jedním z hostů Markovičova pořadu Nevyzúvajte sa, prosím, zdařile zdobila obě hradišťská představení. Protože pochází z nedalekého Nového Mesta nad Váhom, zavzpomínala na svá školní léta, kdy se družila se spřátelenými Moraváky z jedné uherskohradišťské základní (tehdy devítileté) školy. Půvabná hlasatelka slovenské televize se na snímcích Josefa Bahuly představuje zamyšlená i pózující (a hořící cigaretu v pravé ruce skrývající).DVĚ PERLY U ZDI
Jaké a kde? V knihkupectví Portal, v koutku poezie nenápadně postávají dvě knihy s šedým přebalem. Jedna se jmenuje V tomto domě žil básník a grafik Bohuslav Reynek, druhá je Zprávou o pohřbu básníka Jaroslava Seiferta. Ani jedné z těchto knih by nebylo bez fotografa Jaroslava Krejčího. Zpráva o pohřbu básníka Jaroslava Seiferta přináší svědectví fotografa o 21. lednu 1986, kdy se celý svět rozloučil s nositelem Nobelovy ceny za literaturu Jaroslavem Seifertem. Fotografie provází průvodní Krejčího text, doplněný mimo jiné textem Jana Skácela. Pokud jste neměli štěstí shlédnout snímky J. Krejčího na některé z výstav, můžete se potěšit aspoň knihou, kterou spoluvydal Volvox Globator a vytiskli v Českém Krumlově.
U tiskařů v tomto jihočeském městě našel Jaroslav Krejčí pochopení u dalšího titulu, který kromě snímků Bohuslava Reynka a prostředí, ve kterém tento velký český umělec žil a tvořil, i Reynkovy básně a grafiky spolu s texty Jana Zrzavého a Přemysla Ruta. Knížka o Reynkovi se tak stala prvním titulem nového nakladatelství Tiskárna Vyšehrad v Českém Krumlově.
ivonMISS POUPĚ
Veselí nad Moravou (Jan) - Dům dětí a mládeže ve Veselí nad Moravou ve spolupráci s DDM Ostrava vyhlašuje základní neveřejné kolo postupové soutěže pro 13-15leté dívky - MISS POUPĚ.Základní kolo proběhne 13.2.1997 od 16.00 hodin v klubovně DDM ve Veselí n.Mor.Přihlásit se můžete v kanceláři DDM, Masarykova 153, nejpozději do 24. ledna 1997 a to denně od 9.00-17.00 hodin.Tři dívky postoupí do semifinále. Všem odvážným a sebevědomým budoucím manekýnkám a herečkám, které se přihlásí, držíme palce.Pozvánka na plesy

Vnorovy (Jan) - V sobotu 11.ledna se v Lidovém domě ve Vnorovech konal již tradiční Myslivecký ples. K poslechu a tanci hrála populární Mistříňanka s kapelníkem Antonínem Pavlušem. Tombola se prohýbala pod tíhou zvěřiny,tančilo se a zpívalo, čepičky kolovaly mezi plesajícími... A víte vůbec,co jsou to ty vnorovské čepičky? Je to malý rum a na skleničce kolečko citronu posypané kávou a cukrem. Zkrátka pěkný bolehlav. Ale kdo měl základ z pravého srnčího guláše, měl výdrž.

Boršice u Blatnice (Jan) - V sobotu 18.ledna se konal v obecním sále v Boršicích tradiční MYSLIVECKÝ PLES. Zvěřiny plná tombola, víno, ženy, zpěv a populární domácí dechová hudba Boršičanka, která k tomuto plesu neodmyslitelně patří již několikátý rok po sobě. To byl ples myslivců, nimrodů a hajných v Boršicích.

Veselí nad Mor. (Jan) - V sobotu 18. ledna se konal ve všech prostorách kulturního domu Veselí Reprezentační ples pořádaný SRPŠ a ředitelstvím ZŠ J. A. Komenského Veselí. Ples byl zahájen předtančením žáků 8. a 9. tříd. K dobré náladě a tanci hrály dechová hudba z Velké nad Vel., Horňáci, domácí cimbálová muzika Radošov a taneční skupina CREDO.

Veselí nad Mor. (Jan) - V sobotu 25.ledna pořádá KDU-ČSL v kulturním domě ve Veselí tradiční LIDOVÝ PLES. Bude zahájen v 19.00 hodin koncertem dechové hudby Šohajé, pak bude následovat klasická zábava. Pro návštěvníky je připravena bohatá tombola. Předprodej lístků je u pí Hanzelkové v kulturním domě.

Veselí nad Mor. (Jan) - V sobotu 1. února pořádá spolek Šohajé pod záštitou města Veselí MUZIKANTSKÝ PLES spojený s diskotékou pro starší a pokročilé. Hrát budou dechovky Podhoranka, Veselané, Mládežnická dechovka ZUŠ Veselí, Šohajé a moderní Sextons,EX Čmeláci a Rytmus 93. Vstupné je 30 Kč, předprodej vstupenek je v prodejně HIT Music od 15. ledna. Připravena je bohatá tombola s první cenou - barevným televizorem. Generálním sponzorem je Pivovar Janáček z Uherského Brodu. Muzikanti a kapelníci,přijďte se pobavit s kamarády a možná si i zamuzicírovat.

Havřice (Jan) - V sobotu 25. ledna pořádá Myslivecké sdružení Havřice-Obora tradiční Myslivecký ples. K poslechu a tanci bude hrát dechová hudba Hradčovjanka. Občerstvení zajištěno, tombola čeká jenom na Vás. Odvoz účastníků směrem Újezdec i Veletiny zajištěn.

Uherský Brod (Jan) - Tentýž den, tj. 25. ledna, se koná ve velkém sále Domu kultury Uh. Brod Ples ps dvořák. Ples bude zahájen předtančením Klubu společenských tanců Zlín a vystoupení Pěveckého sboru Dvořák. K tanci a poslechu bude hrát dechová hudba Húlava z Hluku.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund