Číslo: 3
19.01.1998
Článků: 43

Titulní
Uherskohradišťsko
Ze
Kultura
Pro
Pošta
Horoskop
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Uherskohradišťský dětský sbor hledá sponzory a dárce
Ples CK DONAMO
JIŘÍ SCHMITZER: Jsem v podstatě rocker
Krojový ples již po třinácté
Rozhovor týdne: Ing. Jiří Trachtulec

Uherskohradišťský dětský sbor hledá sponzory a dárce
Uh. Hradiště - V kulturní historii města Uherské Hradiště dvacetileté trvání dětského sborového tělesa je jistě pozoruhodným a velmi významným jevem. Každým rokem od svého vzniku v roce 1978 přispěl Uherskohradištský dětský sbor k hudebně kulturní činnosti města uspořádáním svého výročního koncertu, ať již ve výborné akustice sálu Reduty, ve Slovácké galerii, ve Slováckém divadle, v sále Klubu kultury a v poslední době i v hradišťských chrámech. Během své existence s úspěchem absolvoval tento dětský sbor mnohé soutěže a různá příležitostná vystoupení. Za dvacet let prošly dětským sborem stovky dětí, které věnovaly svůj volný čas té nejušlechtilější zájmové činnosti: sborovému zpěvu. Jistě tak obohatily sebe o hudebně kulturní zážitky i o krásná společná přátelství. Hudba měla velký podíl na formování jejich charakteru, hudbou šířily radost a pokoj doma i na mnohých koncertních zájezdech v zahraničí.
Úsilí, obětavost a pečlivá, trpělivá práce, vložená do činnosti dětského sboru, jakož i nutná finanční podpora mladé generace v této hudebně zájmové činnosti se vyplácí a vrací. Svědčí o tom živé vzpomínky bývalých členů a členek, z nichž mnozí se i nadále věnují hudebním aktivitám. Ve svém jubilejním roce chystáme nejen slavnostní koncert v sobotu 16. května 1998 v 19.30 hodin ve františkánském kostele, ale i významný zahraniční koncertní zájezd do Holandska, Anglie a Spolkové republiky Německo koncem června letošního roku. Ke své pravidelné činnosti ve zkouškách doma či na soustředěních uprostřed krásné přírody na Lopeníku, k jubilejnímu koncertu a zahraničnímu zájezdu, také k pěknému koncertnímu oblečení potřebujeme finanční prostředky. Obracíme se proto na všechny možné sponzory či dárce a prosíme, abyste věnovali tento vklad mladé generaci, která jistě bude tou lepší. Veškeré informace o sponzorování či darech podá Lea Slováčková, Klub kultury, tel.0632/ 553232.
Bývalým členům a členkám UHDS oznamujeme: chceme vytvořit pěvecké těleso, které by na jubilejním koncertě zazpívalo 2-3 sborové písně. Sbormistr UHDS je proto k dispozici k nácviku ve zkušebně č.32 v Základní umělecké škole v Uh. Hradišti každý pátek od 18.30 hodin počínaje březnem 1998 - tedy poprvé 6. března 1998.
Lea SlováčkováPles CK DONAMO
Uh. Hradiště (red) - V sobotu 24. ledna 1998 se ve Vinárně Sovín v Boršicích uskuteční již 3. reprezentační ples CK DONAMO s bohatou tombolou. Hraje Madison. Začátek je ve 20.00 hodin. Zajištěn je také odvoz autobusem zdarma v 19.30 hod. z Palackého nám. v Uherském Hradišti. Ze Sovína do Uherského Hradiště v 02.30 hodin.JIŘÍ SCHMITZER: Jsem v podstatě rocker
Herce pražského divadla Ypsilon Jiřího Schmitzera můžete potkat či spatřit při různých příležitostech. Jako hlavního hrdinu filmu Bumerang, v televizi v seriálu Zdivočelá země (pokud si nepouštíte zrovna pamětnické Postřižiny), jen tak s kytarou na pódiu ve svém recitálu nebo třeba v závodním autě či snášet se k zemi zavěšeného na padáku.
Ve čtvrtek 8.ledna navštívil Uh. Hradiště, aby v klubu Mír prezentoval svoji písničkářskou tvorbu. Při té příležitosti jsme si povídali, ale na jeho přání ne o divadle. Což pochopíte, když si přečtete následující řádky ...

Jirko, lidé Tě znají hlavně jako populárního herce. Mě by spíš zajímalo, jak ses dostal k muzice, k tomu Tvému osobitému písničkářství.
Hercem jsem se stal vlastně až v druhém plánu.Já jsem původně bigbíťák. Už ve 14 letech , v éře Beatles, jsem začal hrát na kytaru s kapelou. Moje začátky byly vlastně také začátky rocku. Úplně mě to strhlo. Ty vlasy, ta nálada, revolta v té době takové té nesvobody. Pamatuju si, jak jsem jednou byl u Mácháče ( Máchovo jezero) a tam nějaký kluk, takový starší, hrál na kytaru. Já na to čuměl a poslouchal jak blázen. Tam se to zlomilo. Myslím, že to bylo ještě v devítce , no a pak jsem šel do učení na provozního zámečníka a to už jsem to mydlil a nic jinýho mě nezajímalo. Pak jsem udělal průmyslovku - silnoproud. To abych měl aspoň nějaký posraný vzdělání.

Potom přišla první regulérní kapela. Jak se jmenovala ?
Jejda, já dodneška nevím, jak se to správně čte, ale vím, že se to psalo THE AWE. Ani nevím, co to znamená. Ale hráli jsme po celý republice. Já na basu.

Měli jste i vlastní skladby ?
Ne, to ne. Všechno bylo převzatý. Což tehdy bylo úplně normální. Třeba od Kings, Rolling Stones, chtěli jsme hlavně takový ty tvrdší věci. Jenom The Who se nám nikdy nepodařilo pořádně naučit. Stejně jsme se jako většina kapel nakonec rozpadli. Začaly hádky o prachy, kdo co koupil a zařídil , kdo má větší zásluhy... Je to tak vlastně u těch mladejch kapel dodnes.

Skončili jste a ty jsi začal dělat divadlo...
Já jsem se k divadlu dostal tak omylem. Mě v podstatě divadlo nikdy moc nezajímalo. V těch mladických letech jsem tam chodil leda tak na povinný představení, a to jsem ještě rušil.

Odkud tedy přišel ten popud ?
Asi to byla hlavně iniciativa mojí mámy. Na tý průmyslovce jsem odmaturoval až na podzim, ale úspěšně.No a máma chtěla, ať to zkusím na DAMU. Zkusil jsem. Vyhodili mě hned z prvního kola. A to jsou tam tři. Tak jsem dělal, co se dalo, v holešovický panelárně, pomáhal v hotelu Beránek, dělal jsem izolace...

Ale nakonec ses na tu školu dostal.
Mě to vážně moc nezajímalo, ale to jak a jakým způsobem mě poprvé vyhodili, to mě namíchlo ... Říkal jsem si: Jestli si teda, pánové, myslíte, že to je nějaký extra, něco navíc, ta vaše škola, tak to ne! Prd! Začal jsem se trochu připravovat a nakonec mě vzali. Pak už to nějak šlo samo. Ono to začne člověka vtahovat a když se protlučeš do třetího ročníku a jdeš na jeviště, tak už to nejde jenom tak hodit za hlavu.

Takže jsi vlastně hercem natruc ?
Asi něco takovýho. Protože já jsem vlastně podlehl. Kdybych měl větší vůli a píli, tak jsem muzikant.

Já mám dojem, že ač hraješ a zpíváš celou tu dobu, spousta mladých lidí tě objevuje až nyní.
Snažím se dělat muziku pořád, ale v posledních letech jsem měl moc jiný práce. Vždyť Zdivočelá země se točila dva roky a hned potom přišla hlavní role v Bumerangu. Až potom nastala taková pauzička, tedy kromě divadla, že jsem se domluvil se zvukařem a s panem ředitelem a udělal v Ypsilonce recitál. Stočilo se to a byla na světě deska Recital, která ovšem vyšla u malý firmičky a tak o ní moc lidí neví.

Desku jsi nahrál sám, ale pokud vím, máš v Ypsilonce také svoji doprovodnou skupinu...
Jo, ale jenom v jednom představení, kde jsem dělal hudbu. Jmenuje se Horor Band a jsou to kolegové z divadla. Je to ale moje velké přání mít vlastní kapelu. Nejde o to, aby tam byli samí profesionálové, ale aby to mělo duch a šlapalo to. Můžu si nahrávat třeba automatické bicí. Je to přesný, je to jasný, ale je to PRD! Potřebuju lidi, kteří tomu dají víc než ten stroj a cítí to stejně. O jednom už bych věděl. Snad se to někdy podaří.

O Tobě je známo, že se věnuješ spoustě dalších věcí, které nemají s divadlem ani s muzikou nic společného.
Jo, mám spoustu koníčků. Jezdím Fiesta Cup, což je takový závod na okruzích. Jezdí ho spousta známých lidí. Vloni jsem jel s Octavií a byl jsem vcelku spokojený. Ale ještě víc mě baví skákání padákem, což můžou potvrdit moji kamarádi tady z letiště v Kunovicích. Mám za sebou asi 200 seskoků. Těší mě, že už dokážu spadnout tam, kam potřebuju. Jsou to úžasné pocity. Určitě v tom budu pokračovat.

Zajímalo by mě, co právě chystáš.
Mám něco v plánu, ale jsem pověrčivý, tak o tom nechci moc mluvit. Má se něco točit, a to snad tady u vás na Moravě. Uvidíme.

Jaký máš dojem z dnešního vystoupení ?
Myslím, že to bylo dobrý. Občas se mi něco i povedlo. Lidi byli dobrý a jelo to. Jako když se urvou sáně.

Je začátek roku. S jakým přáním do něho vstupuješ ?
Chtěl bych mít hodně práce a tím i peněz. Peníze ovšem pro mě nejsou cíl, nýbrž prostředek. Nelpím na nich, ale mé záliby jsou finančně dost náročné a nerad bych se jich vzdal. Chci se v životě bavit.

O Jiřím Schmitzerovi se říká, že je přeříkávač. Že se pořád plete. Pletl se i během koncertu na Míru. Ale tak nějak roztomile. Plný sál se bavil, čehož důkazem byly i tři či snad čtyři přídavky.
Abych nezapomněl. Pokud všechno dobře dopadne, setkáme se s tímto osobitým muzikantem a hercem v létě na Buchlovské svíci. Pro čtenáře Dobrého dne Jiří Schmitzer nakreslil pozdrav.
S J.S. si povídal Vítězslav ChromekKrojový ples již po třinácté
Boršice (Mac) - Tak jako každý rok i letos pořádala Lidová strana v Boršicích v sobotu 10. ledna již 13. Krojový ples. Po celou dobu plesu hrála k tanci dechová hudba Boršičanka a cimbálová muzika Pentla. Jako první vystoupila krojová chasa z Mutěnic, která zatančila českou besedu. Ukázky hanáckých tanců zatančil soubor z Němčic na Hané. Jako poslední se představil folklorní soubor Pentla z Boršic. Tímto bych chtěl poděkovat folklornímu souboru Pentla, který po celou dobu své již desetileté existence se účastní našich krojových plesů a tím nám velmi pomáhá, uvedl Pavel Frýbort.Rozhovor týdne: Ing. Jiří Trachtulec
ředitel Slováckých vodáren a kanalizací Uh. Hradiště.

Na úpravně vody v Ostrožské Nové Vsi probíhá nepřetržitá služba. - Foto: Kk
Současný stav v prameništích pitné vody v Ostrožské Nové Vsi a Kněžpoli po povodních v červenci loňského roku.

Pane řediteli, jaká je kvalita vody v prameništi Ostrožská Nová Ves?
Kvalita podzemní vody v prameništi v lese se podstatným způsobem nezměnila proti původnímu stavu před povodněmi. Toto prameniště se v současné době využívá na maximum, čerpáme zde v průměru 60 litrů vody za sekundu. Horší situace je s kvalitou vody ve vodárenské nádrži, kde se vlivem záplav značně zhoršila mikrobiologie a biologie vodárenské nádrže, dále se zvýšily hodnoty manganu, amonných iontů, dusitanů, chemické spotřeby kyslíku a huminových látek. V podzimních měsících byly tyto hodnoty různé v jednotlivých horizontech vodárenské nádrže. Vyšší koncentrace těchto látek byly u dna a směrem k hladině se snižovaly. Z tohoto důvodu jsme v měsíci říjnu za pomoci potápěčů z potápěčské školy Rajzl provedl nadstavení odběrného objektu v jezeře do vyššího horizontu, abychom na úpravnu vody Ostrožská Nová Ves čerpali lépe upravitelnou vodu. Vzhledem k podzimní cirkulaci vody v jezeře, kdy vlivem ochlazení vrchních vrstev vody dochází k jejich poklesu ke dnu a tím k promíchání vody v celém profilu, je nyní kvalita v ody v jezeře opět zhoršena na průměrné koncentrace těchto látek. To se projevuje ve zvýšených dávkách chemikálií potřebných k úpravě vody, které dosahují až čtyřnásobku oproti období před povodněmi, a ve zvýšené spotřebě elektrické energie, která stoupla až o 40%. Kvalita vody v prameništi je pravidelně monitorována. Obsah ropných látek, tenzidů, fenolů a těžkých kovů je v souladu s platnou ČSN 75 71 11 - Pitná voda.

Jaká opatření jste po povodních v tomto prameništi realizovali?
Nejprve jsme provedli rekonstrukci technologie na obou čerpacích stanicích v tomto prameništi jak v lese, tak i u jezera. Na těchto čerpacích stanicích byla poškozena čerpací technika, elektroinstalace a ovládání. Rekonstrukce proběhla od srpna do listopadu minulého roku. Práce zde provedla firma Sigma Engineering, a.s. Olomouc v celkové hodnotě přesahující 1,6 mil. Kč. Tato firma byla první, která nám nabídla svoji pomoc již v době povodní. Dále se v tomto prameništi realizuje napojení dalšího záložního zdroje pitné vody o vydatnosti 30 litrů za sekundu na úpravnu vody. Investiční náklady této stavby činí 2,5 mil. Kč. V nejbližší době ještě dojde k sanaci poškozených břehů vodárenského jezera. Tyto pozemky jsou v majetku státu a finanční prostředky na tyto práce zajišťuje Okresní úřad Uherské Hradiště. Mimo opatření v prameništi ještě provádíme rekonstrukci dávkování chemikálií na úpravně vody v celkové hodnotě více jak 2,5 mil. Kč. Tyto práce by měly skončit v měsíci únoru.

Můžete nám sdělit bližší informace o této úpravně vody?
Úpravna vody Ostrožská Nová Ves byla uvedena do provozu v roce 1976 a byla vybudována na kapacitu 240 litrů za sekundu. V současné době je tato úpravna využívána na kapacitu cca 140 litrů za sekundu. Ze surové vody se zde odstraňuje mangan a železo. Technologie úpravy vody spočívá v tom, že čerpaná voda z prameniště se nejprve provzdušní kyslíkem, potom se upraví pH vody dávkováním louhu sodného, dále se dávkuje manganistan draselný. Po proběhnuté reakci chemikálií dojde k filtraci vody na filtrech a potom dávkování plynného chloru k hygienickému zabezpečení vody. Takto upravená voda se dopravuje do spotřebiště do několika směrů. Vodou z této úpravny jsou zásobována tato města a obce: Ostrožská Nová Ves, Uherský Ostroh, Hluk, Ostrožská Lhota, Dolní Němčí, Slavkov, Horní Němčí, Vlčnov, Veletiny, Hradčovice, Drslavice, částečně Uherský Brod, Prakšice a Pašovice, dále pak Kunovice, Kostelany a částečně Uherské Hradiště.

Jaká je situace v prameništi Kněžpole?
Prameniště Kněžpole bylo rovněž zatopeno při povodni. Zde se kvalita vody podstatně nezměnila, voda je pouze více mineralizovaná a to se projevuje opět na zvýšené koncentraci provozních chemikálií a zvýšeném množství spotřebované elektrické energie. I zde se kvalita vody pravidelně monitoruje. Ani zde obsah ropných látek, tenzidů, fenolů a těžkých kovů nepřekračuje koncentrace předepsané normou.

Jaká opatření se musela po povodni realizovat zde?
Realizovaná opatření v tomto prameništi dosáhla výše 5 mil. Kč. Spočívala ve výměně povodní poškozených čerpadel, elektroinstalace, měření a regulace na všech čerpacích stanicích v prameništi. Dále jsme zde vyměnili zničené venkovní vedení vysokého napětí v délce 2000 m a vyměnili zničenou kabelovou přípojku nízkého napětí v délce 700 m. Uvedené práce realizovala opět firma Sigma Engineering, a.s. Olomouc od srpna do listopadu minulého roku.

A co zdejší úpravna vody?
Úpravna vody Kněžpole v současné době prodělává rozsáhlou rekonstrukci technologie. Tato rekonstrukce nemá nic společného s povodněmi. Byla dlouhodobě plánována a zahájila se v říjnu 1997 a měla by se dokončit v prvním čtvrtletí roku 1999. Investiční náklad této rekonstrukce je 32 mil. Kč. Rekonstrukce je z převážné části realizována z vlastních finančních prostředků získaných výběrem vodného. V loňském roce jsme zde proinvestovali téměř 9 mil. Kč. Na tuto stavbu jsme také obdrželi příslib finanční výpomoci ze státního rozpočtu prostřednictvím ministerstva zemědělství na roky 1998 a 1999. O konkrétní výši není zatím rozhodnuto, bude to kombinace bezúročné půjčky a dotace. Na dodavatele této rekonstrukce byla vypsána veřejná obchodní soutěž už na jaře loňského roku. Generálním dodavatelem této stavby je již zmiňovaná Sigma Enginnering, a.s. Rekonstrukce této úpravny je náročnou záležitostí, protože probíhá za provozu a nesmí být žádným způsobem ovlivněna výsledná kvalita upravené pitné vody. Z důvodu této reko nstrukce je část úpravny mimo provoz.

V čem spočívá úprava pitné vody na této úpravně a kam se tato voda dodává?
Úpravna vody byla uvedena do provozu v roce 1957 a je dimenzována na kapacitu 150 litrů za sekundu. Stejně jako na úpravně vody Ostrožská Nová Ves se zde z vody odstraňuje železo a mangan. Technologie úpravy vody je proto obdobná. Voda v prameništi se jímá soustavou vrtů a studní a odtud se čerpá na úpravnu vody. Načerpaná voda z prameniště se provzdušňuje kyslíkem a potom je do vody dávkováno vápenné mléko. Po reakci dochází k vyvločkování železa a odstranění těchto vloček v sedimentačních nádržích a následně na dvou kaskádovitě napojených filtrech, kde se odstraní zbytek železa a mangan. Poté se voda hygienicky zabezpečuje plynným chlorem. Takto upravená voda se čerpá do několika směrů. Vodou z této úpravny jsou zásobeny tyto obce: Kněžpole, Mistřice, Bílovice, Topolná, Březolupy, Nedachlebice, části Uherského Hradiště, Staré Město, Zlechov, Tupesy, Buchlovice, Břestek a částečně Boršice.

Počítáte s úpravou ceny vodného a stočného v roce 1998?
O cenách vodného a stočného pro rok 1998 bude rozhodovat představenstvo společnosti na svém zasedání koncem ledna. Předpokládáme, že nové ceny budou platit od měsíce března. Po jejich schválení budeme všechny odběratele kategorie domácností informovat prostřednictvím regionálního tisku a příslušných obecních úřadů. Ostatní odběratelé obdrží dodatek smlouvy o odběru vody a odkanalizování.

Připravujete do budoucna vícesložkovou cenu?
Pro rok 1998 ještě ne. Brání tomu zatím platné znění vyhlášky č. 144/1978 sb. O veřejných vodovodech a kanalizacích a cenový výměr Ministerstva financí, kterým se stanoví věcně usměrňované ceny, mezi které vodné a stočné patří. Připravuje se však novelizace vyhlášky, která umožní stanovit vícesložkovou cenu. Ta se bude skládat z fixní platby za připojení na veřejný vodovod a kanalizaci, dále pak z platby za spotřebované množství vody nebo vypuštěné množství odpadní vody. To nám umožní zpoplatnit i ty odběratele, kteří mají vodovodní přípojku jen jako záložní zdroj vody pro případ nedostatku vody ve vlastní studni, a tak z veřejného vodovodu spotřebovávají pouze minimum nebo vůbec nic.

Děkuji za rozhovor, Karin Kuchtováwww.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund