Číslo: 3
18.01.1999
Článků: 56

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Tato rozkošná dáma čekala až na mne
Scény z manželského života
Ochotníci nacvičili pohádku
Mladá a nevinná
IV. ročník MISS 1999 středních škol Uh. Hradiště a okolí
Scarlett premiérově na ČT
Pohledy do jedné z tváří reality
Jak se žije v Podolí

Tato rozkošná dáma čekala až na mne

Umělecký ředitel Igor Stránský tentokrát v roli režiséra. - Foto: DDS - Pavel Paška
Již v˙minulém vydání našeho týdeníku jsme se zmiňovali o nově chystané premiéře vynikající komedie Jevana Brandona Thomase Charleyova teta, kterou pro nás chystá Slovácké divadlo. Když Charleyova teta poprvé spatřila světlo světa, neexistovaly ještě takové věci jako telefony nebo automobily, letadlo se ještě nezrodilo, rozhlas a televize nebyly ještě vynalezeny. Rozesmívá svět po dobu vlády šesti britských panovníků: Viktorie, Edwarda VII., Jiřího V., Edwarda VIII., Jiřího VI. a Alžběty II. Tak vzpomíná na historii slavné hry autorův syn a nám nezbývá než mu dát za pravdu. Režisérem této inscenace je zároveň umělecký ředitel Slováckého divadla Igor Stránský. Do týmu si přizval scénografa Jaromíra Pátka, který dělal již několik výprav ke komediím v˙tomto divadle (např. Brouk v˙hlavě nebo Vražda na uhelném trhu), dramaturgyni Andreu Helmichovou a skladatele Karla Cóna, který pro toto představení upravil písničky ze 20. a 30. let tohoto století.
Na jevišti kromě Roberta Bellana, o němž jsme již psali, uvidíte také Petra Fraňka, Kamila Pulce, Moniku Horkou, Irenu Trpíkovou, Jaroslava Kyncla, Jiřího Juřinu, Božka Tomíčka, Irenu Poledníkovou, Eriku Pláňavskou a Ivo Pížu. Režisérovi Igorovi Stránskému jsem položila pár následujících otázek. Že byl zrovna v˙dobrém rozpoložení a že by to mohlo být způsobeno právě touto brilantní komedií, plyne z˙následujících odpovědí.

Oblíbenost Charleyovy tety během jejího stoletého putování po světových jevištích neklesá, spíše naopak. Jak je možné, že se tento titul tak dlouho Slováckému divadlu vyhýbal?
Protože tato rozkošná dáma čekala až na mne, coby režiséra. (Nebo milence?)

Co vás na mladistvé ztřeštěnosti, které je tato hra plná, nejvíce láká?
Mladistvá ztřeštěnost? Je to moje krevní skupina. Nebo osud? No prostě, takto mne baví svět.

Říká se, že stará láska nerezaví a také toto téma se v˙Charleyově tetě objevuje. Jaké jsou vaše staré lásky, které nezrezivěly?
Těch je#. Já se prostě orientuji na kovy, které nekorodují. (Nerezaví)

Celou hrou nás budou provázet písně ze 20. a 30. let v˙nostalgickém podání Jaroslava Kyncla. Má to být jakýmsi rozloučením s˙jeho kariérou před odchodem do penze?
Snad ano. Ale pouze symbolicky. Pevně věřím tomu, že se vrátí na prkna, která znamenají svět # Jaroslav Kyncl # HP (Hrající penzista).

Robert Bellan hraje falešnou Charleyovu tetu, čili roli, kterou bychom mohli považovat za titulní. Vy jako režisér však musíte dbát také na ostatní postavy, hlídat a spoluvytvářet jejich charaktery, nedopustit, aby se staly pouhými přihravači. Je to v˙této inscenaci těžký úkol?
Není. Je to normální tvůrčí proces. A divadlo je práce kolektivu. Divák by potom měl obdivovat celek i individuální výkony.

Když měla 29. října 1964 na jevišti Divadla ABC premiéru nejslavnější česká podoba Charleyovy tety, v˙režii I. Weisse, s˙Lubomírem Lipským v˙titulní roli, recenzent tehdy napsal: Už sedmdesát let trvá obliba dnes už takřka klasické veselohry anglického herce a dramatika Jevana Brandona Thomase Charleyova teta. Proč asi? Je to velmi zručně a svěže napsaná legrace z˙konce století, fraška, které se lidé rádi smějí, protože v˙ní najdou to, co rádi na divadle vidí: spoustu směšných průhledných situací a omylů, chudé mladíky a bohaté příbuzné, mladí se mají rádi a dostanou se, stará láska nerezaví a po dvaceti letech je z˙ní taky veselka, hloupý advokát je napálen, protože mu jde strašně o peníze, které ovšem nedostane, a v˙poslední chvíli zasahuje teta milionářka, která všechno rozhodne.
Tak vidíte, co víc bychom si v˙naší těžce zkoušené době mohli přát. Z˙televizních zpráv se na nás denně sypou katastrofy řádící po celém světě, v˙zaměstnání jsme přetěžováni, děti zlobí, manžel nebo manželka má už zase špatnou náladu. Co s˙tím? Neváhejte, kupte si lístky, slavnostně se nalaďte a hlavně # začněte se těšit. Neboť Charleyova teta vám pomůže alespoň na dvě hodiny zapomenout na trable všedního světa, zavede vás zpět do světa mládí vašich babiček a dědečků, připomene lásky, na které jste už možná zapomněli, a naučí vás znovu se smát. Po divadle si můžete ještě zajít na skleničku do Divadelního klubu, který je vždy otevřený po představení v˙prvním patře Zeleného stromu, tedy naproti Malé scény Slováckého divadla. Přejeme vám krásný večer a lovu úsměvů zdar. I kdybyste již nestihli sehnat lístky na premiéru, která se koná 23. ledna v 19.30 hod., navštivte kteroukoliv další reprízu, věřte, nebudete litovat!
-hel-Scény z manželského života
Zlín (PA) - Původní manželský seriál z dílny švédského autora Ingmara Bergmana se dočkal i několika divadelních adaptací. Jednu z nich zlínskému publiku nabídne agentura Quartet promoction v pátek 22. ledna na Malé scéně ZUŠ Zlín v podání herců Divadla na Vinohradech.
S překvapivou pravdivostí a otevřeností líčí rozporuplný vztah muže a ženy v manželství. Hrdinové ve středním věku procházejí každodenními strastmi, neshodami a náhlým rozchodem, po kterém poznávají sami sebe, aby v závěru našli ve svém vztahu něhu a lásku. Sám autor přiznal: Napsat toto dílo mi trvalo tři měsíce, ale potřeboval jsem k tomu zkušenosti z velkého úseku svého života. O jak dlouhé období se jednalo, ještě nikomu tento autorsky plodný osmdesátník neprozradil.
Chybovati je ovšem, jak známo, lidské, a často dokonce nevyhnutelné, podotkl autor a vskutku tomu naznačuje i jednání hlavních představitelů Marianne a Johana ze Scén z manželského života.
Divadlo na Vinohradech uvádí Bergmanovu hru v české premiéře. V režii Karla Kříže se publiku představí Svatopluk Skopal, Eva Režnarová, Vendula Křížová, Daniel Rous, Lenka Skopalová a další.
Jak nám pořadatel sdělil, počet míst je omezen, proto si rezervujete vstupenky na telefonu 067/38884.Ochotníci nacvičili pohádku
Staré Město - V polovině prosince byla místními divadelními ochotníky uvedena premiéra pohádky O smutné princezně od Milady Bařinkové.
Ochotníci jsou zde již tradičně spjati se Sokolem a vždycky působili v rámci jeho aktivit. Jejich existence sahá až do doby před 1. světovou válkou a vystřídalo se zde již několik generací nadšenců, kteří předváděli divadelní kusy od historických her přes komedie, tragédie až po pohádky. A právě pohádku tentokráte ochotníci nastudovali, protože, jak uvedla režisérka divadla Marie Hrabcová, chtěli splatit dluh, který cítili vůči dětem.
Představení se dosud hrálo dvakrát ve Starém Městě a že o něj byl velký zájem, svědčí už to, že do přeplněného sálu sokolovny bylo nutno přidávat další židle. V nejbližší době se bude hrát v Pitíně, Boršicích a Véskách. Staroměstské ochotníky také již tradičně zvou s jejich představením do obcí, jako jsou Polešovice, Míkovice, Osvětimany a do spousty dalších. Protože je v současné době toto ochotnické divadlo jediným amatérským divadlem na Uherskohradišťsku, hrají v něm herci i z Uherského Hradiště a okolních obcí.
Tentokrát vedle dospělých účinkovaly i děti, což bylo o něco náročnější při nácviku, ale na konečném výsledku se to projevilo kladně.
Velké uznání určitě zaslouží také paní Hrabcová, která režíruje hry už od roku 1982. Kromě toho, že svou vitalitou i vzhledem vůbec nevypadá na svých 73 let, ukázala velkou zručnost při šití všech kostýmů pro představení. Ti, kteří pohádku už viděli, by určitě potvrdili, že se dá těžko uvěřit, že do šití tak náročných věcí se pustila poprvé.
Přinutila mne k tomu otázka financí. Dříve jsme si kostýmy půjčovali ze Slováckého divadla, ale vysoké ceny za zapůjčení kostýmů nám to v současnosti znemožňují. Nebyla jsem na to sama, protože kromě herců se na úpravě kostýmů a přípravě scény podíleli i členové Sokola, uvádí paní Hrabcová.
No a na jakou hru se můžeme těšit příští rok? Prý to určitě bude komedie, nejlépe jednoaktová.
Dagmar JanásováMladá a nevinná
Uh. Hradiště - Tématická výstava barevných a černobílých fotografií z archívu Michala Pavláska a Zdeňka Polišenského. Námětem fotografií je mladá žena a dívka tak, jak ji vidí oba autoři. Barevné fotografie Michala Pavláska jsou zejména portréty dívek, černobílé fotografie Zdeňka Polišenského tvoří převážně akty.
Na výstavu, jejíž vernisáž se uskuteční v úterý 21. ledna v 16 hodin, srdečně zveme všechny, kteří mají vztah k fotografii, a zároveň dívky a ženy, pro které by byla práce modelek zajímavá. Všem návštěvníkům přejeme příjemný zážitek z fotografií, které ve foyer kina Hvězda můžou zhlédnout do 10. února.IV. ročník MISS 1999 středních škol Uh. Hradiště a okolí
Uh. Hradiště - Ve čtvrtek 21. ledna se v Klubu kultury uskuteční finále čtvrtého ročníku MISSď99 středních škol Uh. Hradiště a okolí.
V pestrém programu večera, uváděném moderátorem TV NOVA Honzou Musilem, se představí kromě jedenácti finalistek nadějná a talentová zpěvačka Tereza Fialová, zpěvák Laďa Švanyga, komik Ladislav Šimeček, sdružení gymnazistů, všem známé jako Sbor sv. Pluka, taneční skupina Electric Street a uvidíte i ukázky tetování na dívčí těla. Hosty večera budou a zároveň v porotě zasednou starosta města Uherské Hradiště Ladislav Šupka, města Staré Město František Slavík, města Kunovice Jiří Deml, zástupci sponzorů a odborné veřejnosti. Vstupenky jsou k zakoupení ve firmě RECORD MUSIC v Prostřední ulici a v naší redakci Dobrý den, Slovácko, sídlící Na Morávce č.p. 605.Scarlett premiérově na ČT
Uh. Hradiště (PA) - Kapela se má dobře, nálada v ní je výborná, protože jsme kompaktní a mladá parta, která spolu hraje, pořádá výlety a účastní se i dalších akcí, které bych tu nerad rozebíral, prozradil na úvod zpěvák skupiny Scarlett Jirka Strážnický.
Jeho příchod do kapely znamenal pro prakšické hudební těleso oživení a dodal mu i potřebnou energii na cestu směřující k hudebním výšinám. Jedním z výsledků je album Snad to vyjde, které se prodává nad očekávání dobře a jeho druhá edice na sebe nenechala dlouho čekat.
Následky jsou příjemné. Skladby se líbí jak na živých vystoupeních, tak i rádiích a kabelových či regionálních televizích, kde v hitparádách bodují na předních místech.
Trošku s předstihem můžeme fanouškům kapely Scarlett prozradit, že již dnes je z poloviny hotov materiál na novou desku. Ta vyjde až v létě, ale již za dva měsíce kluci budou natáčet písničky na její pilotní maxisingl.
To jsme trošku předběhli dobu, ale vraťme se do nejbližší budoucnosti.
Řekl bych, že po pátečním ránu se skupina Scarlett dostane ještě více do kurzu hudebního šoubyznysu. Premiérově se představí v celoplošné České televizi. Její živé vystoupení můžou majitelé televizorů sledovat v jednotlivých vstupech na prvním programu v ranním pořadu Dobré ráno. Do etéru bude znít pravý moravský bigbít čišící z nového alba. Pokud to časový harmonogram dovolí, dočkají se diváci kromě skladeb Zvoník, Černé růže, Čaroděj i titulní skladby Snad to vyjde nebo uvidí zdařilý videoklip Černé růže.
Ten hudebníci natočili minulý rok v létě při svém týdenním pobytu na slovenské Duchoňce. Ostřílený režisér Stanislav Fuks do něj zakomponoval i překrásné prostředí Topolčanského hradu. Z videoklipu vyzařuje letní pohoda, která vládla a doposud vládne mezi mladými muzikanty. Škoda jen, že se díky časové hranici tří dnů a financím nepodařilo splnit přání aktérů točit v dobových kostýmech.
Klip se určitě povedl a já pevně doufám, že se povede i první živé vystoupení naší rockové královny - Scarlett. Uvidíte sami, stačí si v pátek ráno zapnout televizor.Pohledy do jedné z tváří reality
Uh. Hradiště (PA) - Daniel Landa je bezesporu hudební osobností. Svou hudbu a především své texty směřuje do témat, na která většina lidí chce zapomenout nebo od nich odvrací zrak.
Prostituce, drogy, samota a beznaděj se staly hlavními tématy jeho posledního počinu s názvem Smrtihlav.
Hudební nosič obsahuje deset skladeb, všechny z jeho autorské dílny. Pěvecky se na albu nepodílel sám. Přizval si Lenku Dusilovou, Patricka Teneva, Simona, Andreje Bestčastnyje, Davida Mllera, Janu Feriovou a Ondřeje Soukupa.
Booklet obsahuje kromě textů i deset velmi zdařilých fotografií Davida Krause k jednotlivým skladbám.
Až od 1. února budete mít možnost, díky vydavatelské společnosti EMI, zhlédnout jejich zarámované originály v prodejně hudebních nosičů Zlatá deska ve Šromově ulici.
Skvěle zásobená prodejna, plná nejen hudebních novinek, nabízí i předprodej vstupenek na zajímavé koncerty. Posuďte sami:
Fleret - pá 22.1. klub Mír
Věra Martinová - út 26.1. klub Mír
Jolly Joker, Boron a Urschullum - pá 29.1. - klub Mír
Waltari - st 10.2. - klub GolemJak se žije v Podolí
Podolí se rozkládá v údolí - odtud také pochází název - podél silnice vedoucí z Uherského Hradiště do Uherského Brodu po levé straně řeky Olšavy.
Ve znaku obce, který pochází z roku 1698, je v modrostříbrném polceném štítě vozové kolo opačných barev.
Vznik obce Podolí se datuje k roku 1278. Někdy kolem roku 1362 připadlo velehradskému klášteru, jehož manem byl bezpochyby Prokop z Podolí. Od roku 1530 bylo Podolí součástí statku Uherské Hradiště. 17. století bylo pro obec obdobím zkoušek pro vpády z Uher. V roce 1663 byla celá obec vypálena a částečně v roce 1683 a 1709.
Po Jaroslavu Ničovi převzal štafetu starosty Miroslav Křižka. Podolské hody připadají na třetí víkend v měsíci říjnu. Na dvaadvacátého ledna připravuje obecní zastupitelstvo vydání prvního čísla místního zpravodaje, který bude pravidelně vycházet jednou za dva až tři měsíce. V nich budou místní informováni o veškerém dění v obci včetně plánovaných investic.

Co bude s výstavbou kaple?
Investorem výstavby kaple je Sdružení pro výstavbu kaple sv. Ducha a jde vlastně o soukromou iniciativu.
Byl bych rád, aby se Sdružení rozhodlo, zda bude ve výstavbě pokračovat, nebo ji zakonzervuje a upraví její okolí tak, aby působilo příjemnějším dojmem než doposud.
Obec s financováním výstavby kaple z obecního rozpočtu v letošním roce nepočítá.

Chovatelé v loňském roce slavili úspěchy
Přestože v podolském Českém svazu chovatelů králíků je jen osm členů, mohou se dva z nich - František Smetana a Jan Malina - pochlubit svými úspěchy. Jejich činnost je již na takové úrovni, že v listopadu loňského roku obdrželi v Brně na Evropské výstavě čestné ceny za vystavované exponáty. Tím vzorně reprezentovali nejen obec, ale také celý okres.

Co přinese obchvat
Většina lidí vidí jen výhody výstavby obchvatu, což je snížení hlučnosti a prašnosti. Pro tak malou obec, jako je Podolí, to však bude mít i stinné stránky. Komunikace, která vede přes obec, částečně pozbude svého významu a Podolí se zřejmě bude muset podílet na její údržbě, což bude vyžadovat finanční prostředky. Navíc snížení průjezdnosti obce poznají zřejmě i místní podnikatelské aktivy. Kromě toho má obchvat vést těsně vedle hřiště. Jsem ale ze všech stran ujišťován o tom, že nedojde k žádnému omezení jeho provozu. V dnešní době, kdy většina lidí sedí jen u televize nebo v restauraci, jsme rádi, když si příjdou zasportovat.

Kulturu chceme podporovat
V Podolí je pěkný kulturní dům, postavený v roce 1958, který nebyl podle starosty v minulosti příliš využíván. Již v loňském roce jsme uspořádali několik akcí - společné pečení a zdobení perníčků, turnaj ve stolním tenise pro děti i dospělé, a také veřejný společný silvestr obyvatelů Podolí. Lidé však zatím z minula žijí uzavřeným životem a mnohým věcem nedůvěřují, což bychom rádi změnili. Provoz kulturního domu je zejména přes zimu kvůli elektrickému vytápění finančně dost náročný. Bohužel nemáme příliš mnoho finančních prostředků, a proto jsme nuceni k novým úsporným opatření. Jestliže jej však v naší obci máme, měl by se v každém případě využívat.
Protože zde žije poměrně dost lidí důchodového věku, budeme se snažit o založení klubu důchodců. Myslím, že by měli mít možnost se pravidelně scházet a věnovat se společně zájmovým činnostem nebo jen k posezení mezi přáteli.

Obyvatelů v Podolí ubývá
V současnosti v Podolí bydlí 740 obyvatel, kteří žijí v 249 domech. Nejvíce obyvatel zde žilo v padesátých letech. Tenkrát se jejich počet blížil jednomu tisíci. Od té doby se počet snížil téměř o jednu čtvrtinu. Úbytek populace je celorepublikovým trendem, kdy se rodí málo dětí a populace stárne. Z finančních důvodů stagnuje výstavba rodinných domů, která je jednou z možností získání bydlení na vesnici. Navíc naše obec pro případné zájemce ani stavební místa nemá. Tuto situaci bychom však v budoucnu chtěli změnit vybudováním nových ulic s volnými stavebními místy.

Život nám ztěžuje nedostatek finančních prostředků
V letošním roce se nacházíme v situaci, kdy si nemůžeme dovolit finančně podporovat jakékoli větší projekty. Čeká nás sestavení rozpočtu obce, do obecního rozpočtu předpokládáme příjem ve výši 2,7 milionů korun.Bohužel nám z loňského roku zůstal dluh téměř jeden milion tři sta tisíc. Přitom v blízké budoucnosti čeká Podolany oprava střechy mateřské školky a plynofikace kulturního domu. Až se Podolí vyrovná s dluhy z minulosti, chce společně s Popovicemi za finanční pomoci státu vybudovat čističku odpadních vod. V rámci zdravého a pěkného životního prostředí chtějí v obci a jejím okolí vybudovat remízky a vysadit stromy a keře podél polních cest v celé aglomeraci.

Přání nového starosty na závěr
Musím vycházet z toho, jaké problémy lidé mají a jaké se v budoucnosti dají očekávat. Je nám jasné, že se stále lidé budou potýkat s nezaměstnaností, která je průvodním jevem dnešní doby v celé republice. Byl bych rád, kdyby se do naší obce podařilo přitáhnout určité podnikatelské aktivity, které by pro místní vytvořily pracovní místa. Chtěl bych, aby lidé byli spokojeni a usměvaví.

Lenka Falešníkováwww.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 1 sekund