Číslo: 32
10.08.1998
Článků: 61

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Podnikání
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Nikdo do nás nevidí?
Setkání folku, folklóru a rocku
Psaní je také upřímnost, říká Zdeněk Zapletal
Hudebně taneční skupina Spess poprvé u nás
Kača žije bigbítem
Vizovické Trnkobraní - soutěž pro všechny II.
Mariánská Bzenecká pouť o víkendu
Rocková vodka a nová deska na obzoru
Kulhánkova grafika a kresba na zámku
Jak se žije ... s Cyklotrialem

Nikdo do nás nevidí?
Uh. Hradiště (PA) - Není to tak dávno, co se mi do rukou dostala kazeta nového českého muzikálu Bůh anebo Ďáběl nikdo do nás nevidí? Když jsem ji poprvé slyšel, zdálo se mi, že ji odněkud znám a hledal jsem, k čemu ji přirovnat. Po dalším a dalším poslechu jsem poznal svůj omyl, Bůh anebo Ďáběl je totiž znamenitým originálem. Kvalitně zúročená tříletá práce opravdu vybízí člověka k otevření vlastního nitra, jak autor zamýšlel. Životní příběh dobra a zla je hudebně a textově rozdělen do tří údobí lidského já. Odhalením svého minulého života se začíná odvíjet příběh excelentně odrážející pocity štěstí a viny - pasáže věštba, zrada, odkaz. Přítomnost vložená do rukou malíře znázorňuje neutěšenost a problémy dnešní doby. V písních Peníze, Svědomí a Cesta nás přenáší spíše do rockové opery než do klasického muzikálu.
Třetí budoucnost zvýrazněná slovy Má věštba není lichá! varuje písněmi Novodobá Hirošima, Pohřeb planety Země a Začínáme znovu před koncem lidstva jako důsledku našeho nekontrolovatelného jednání. Děj muzikálu koření a umocňuje svými hlasy trio známých herců, znázorňující postavy Boha, Ďábla a Vnitřního hlasu. Příběh útočí nejen na svědomí, ale i na lidský rozum nás posluchačů. Hrozně moc se těším, až budu moci zhlédnout tento muzikál živě!
Autor: Václav Novák, účinkují Petr Haničinec, Jiří Lábus, Radovan Lukavský, Martin Blažek, Markéta Špeciánová a celá řada výborných zpěváků.Setkání folku, folklóru a rocku
Uh. Hradiště (Mac) - Klub Mír, Městská kina Uherské Hradiště a Památková správa Buchlovice pořádají letos již desátý jubilejní ročník setkání folku, folklóru a rocku. Ve dnech 21. -22.8. můžete na hradě Buchlově, v kapli svaté Barbory, na parkovišti pod hradem, v kině a amfiteátru Buchlovice zhlédnout Indiánské léto, koncert skupiny Buty s hostem Second Band, Svěrákovu Jízdu, Zuzanu Homolkovou, Jaromíra Nohavicu, cimbálovou muziku Lúčku s hosty...
Sobotní den obohatí vystoupení amatérských kapel: Pass, Zatím nic, Veritas, Ahamay, Hrbovo blues, A.M.úlet, Z poza humna boys, Nejsme v plánu, Starý mlejn a písničkář Slávek Hejduk. Předprodej vstupenek v klubu Mír, kině Hvězda a Record Music.Psaní je také upřímnost, říká Zdeněk Zapletal
Uh. Hradiště (Mac) - Za spolupráce s knihkupectvím U Sovy proběhla v v Mařaticích ve vinném sklepě U Marholtů beseda se známým spisovatelem Zdeňkem Zapletalem. Autor oblíbených knih (např. Křehké zboží, Kobova garáž, Andělé a démoni) se narodil v roce 1951 a vystudoval Farmaceutickou fakultu v Bratislavě. V době, kdy začal psát, působil jako lékárník. V roce 1986 vychází jeho nejznámější román Půlnoční běžci a Zdeněk Zapletal začíná působit na volné noze. Na besedě mezi přáteli přečetl úryvky ze svých dvou nových divadelních her a krátké ukázky z osobních dopisů. Ty zasílá své přítelkyni nebo Richardu Mullerovi a nyní přemýšlí o jejich literárním zpracování a vydání. O Zdeňku Zapletalovi se dá říct, že je to zapisovatel duševních stavů mladší generace. Zrcadlí se v něm pocity nevybouřeného undergroundového mládí, které mělo vždycky své sny a ideály, jež dříve nebyly naplněny. Touhu po svobodě tak vkládá do duší svých postav.
V současné době působí jako knihkupec v Přerově a hledá nové literární formy pro svá další díla.Hudebně taneční skupina Spess poprvé u nás

Uh. Hradiště (Mac) - V našem regionu se poprvé představí hudebně taneční skupina z Havířova SPESS. Kapela, jenž vznikla v roce 1997, natočila na vlastní náklady CD Discover yourself (Objevte sami sebe), které je určeno pouze k reklamním účelům. Spess vystoupil po boku známých hvězd, jako je Kateřina Brožová, Eva Vejmělková, Jakub Smolík, Roman Skamene, Monika Žídková, Miroslav Donutil a další. Skupinu tvoří Marek V.I.P. Lankočí - klávesy, zpěv, hudba a kompozice, Petr Mr. SCAR Lorenc - raper, zpěvák, textař a tanečník, Lady M - zpěv, Goofy Jirka Bina - tanečník a tanečnice Dana a Monika z tanečního souboru Horizonty.
Podle slov Mr. Scare je spess zkomolenina latinského slova, které v překladu znamená Naděje. Kapela dělá hodně stylů,, aby oslovila co nejširší okruh posluchačů. Zabíhají do starších hitů typu disko, hip hop, rave...Jejich písně jsou určeny všem lidem, kterým nevadí starší způsob zábavy. Zkrátka těm, kteří netouží po alkoholu a drogách. Jejich hudba je určena jen těm, kteří se rádi baví, tančí a poslouchají melodickou hudbu. Skupina SPESS je také s velkým úspěchem hrána na několika diskotékách v Havířově. Na tento rok připravují demo č.2 a promotion singl s klipem. Všechny čtenáře tímto zveme na vystoupení skupiny Spess, které můžete zhlédnout 21.srpna na diskotéce Flamingo v Kostelanech nad Moravou.Kača žije bigbítem
Uh. Hradiště (PA) - Naše město snad našlo bigbítový stánek pro letní období. Pohodlní Hradišťáci tak nemusí za zábavou nikam cestovat. Kromě pravidelných akcí se skupinou Žízeň se koncem července mohli rockeři z blízkého okolí přijít podívat na první větší akci s názvem Kača rock. Celým večerem provázel známý šoumen Radim Kadlec. Ten svým výstupem a kulturními vložkami skvěle vyplnil čas mezi vystoupeními jednotlivých kapel. Z pěti se nakonec představily jen tři. Nejmladší hradišťské seskupení Golden, domácí Žízeň a ostřílená pětka Credo. Restaurace Koruna ležící vedle Slováckého divadla tak umožnila nejednomu rockerovi zajímavý zážitek, kdy při pivečku v zahradní restauraci mohl poslouchat živou hudbu, a kdo chtěl trošku soukromí, mohl se schovat do jednoho ze sedmi sudů, které tvoří místní raritu.
Na závěr, který díky dešti přišel předčasně, slíbil průvodce večera, že podobná akce se uskuteční na Kači již koncem měsíce.Vizovické Trnkobraní - soutěž pro všechny II.
Uh. Hradiště (Mac) - V dnešním čísle vám přinášíme druhé kolo soutěžních otázek o volňásky na Vizovické Trnkobraní, konající se ve dnech 29. a 30. srpna ve Vizovicích.

1. Vrcholem Vizovického Trnkobraní je tradiční soutěž v pojídání švestkových knedlíků. Jaký je světový rekord v této disciplině?
a) 134 ks
b) 155
c) 161

2. Jak se jmenuje držitel světového rekordu v pojídání švestkových knedlíků, kterého bylo dosaženo na Vizovickém Trnkobraní v roce 1992?
a) František Pohorský
b) Josef Slabík
c) Karel Novotný

3. Který známý komik letos uvádí na Trnkobraní tradiční soutěž v pojídání švestkových knedlíků?
a) Milan Markovič
b) Jiřina Švorcová
c) Josef Alois Náhlovský

4. V rámci Vizovického Trnkobraní každoročně vystupuje Divadlo Bolka Polívky. Kterou z Polívkových her ještě nikdy ve Vizovicích nehráli?
a) Šašek a královna
b) Seance
c) Trosečník

5. Co letos bude na Vizovickém Trnkobraní rozhodně chybět?
a) dobrá slivovice
b) slivovice
c) nuda

Správné odpovědi zasílejte na adresu redakce do 21. srpna. Výherce zveřejníme.Mariánská Bzenecká pouť o víkendu
Bzenec (PA) - Již tento víkend se uskuteční každoroční Bzenecká pouť. V pátek odpoledne ji probudí tradiční jarmark spojený s pouťovými atrakcemi. Večer se v Domě kultury můžete těšit na Zpívání u cimbálu s cimbálovou muzikou Marýnka z Vracova, nebo můžete zajít do zámeckého parku na taneční zábavu s Jardou Filgasem, který během večera pokřtí svoje nové cédéčko Buď jen má. Hostem programu bude pardubická skupina Ultra Blue.
V sobotu po celý den až do nedělního večera bude pokračovat jarmark. Od desáté hodiny v síni pod židovským hřbitovem proběhne výstava Bzenec ve fotografii a výstava obrazů Jaroslava Vraběslavského. Na odpoledne je na horním náměstí připravena výstava drobného hospodářského zvířectva, na hřišti se uskuteční řada fotbalových utkání a v Domě kultury loutkové divadlo. Večer se v zámeckém parku představí dechovka Galánečka a po ní vystoupí Ferrum z Veselí nad Moravou, střídavě s country kapelou ze Strážnice.
V neděli Bzenecká Mariánská pouť vyvrcholí odchodem procesí z města a okolí ke kostelu, kde proběhne poutní mše svatá. Odpolední program věnovaný dětem přinese magii, kouzla a hry. Vracovští ochotníci uvedou pořad Zpíváme pro vás. Bzeneckou pouť zakončí večerní hudební program v zámeckém parku. Hrát bude Moravanka Jana Slabáka, skupina Wayn a Zbyněk Borb Horák se svojí kapelou.Rocková vodka a nová deska na obzoru
Vysočina (PA) - Skupina Bagr vznikla v roce 1983 z původní kapely Smaragd jako jediná hardrocková kapela působící na Vysočině. Po pěti úspěšných letech působení si však vysloužila zákaz a teprve až po revoluci obnovila svoji činnost. U svých skladeb klade důraz na texty, které využívají historická témata, ale i obraz současného života. Díky perfektní manažerské práci Karla Ošmery šlape hudební stroj jménem Bagr na plné obrátky.
Šestého června oslavil na zimním stadioně v Třebíči své patnácté narozeniny za účasti tentokráte mladých a talentovaných kapel z širokého okolí. Spolu s nimi nahráli kluci sbory k nové hokejové hymně. Na pódiu se objevili i bývalí členové Bagru, kteří odpovídali na dotazy lídra a zpěváka Petra Kapinuse. Málokdo ví, že tento vůdčí motor kapely pochází z Moravského Slovácka, kde prožil svoje dětství, než ho osud zavál do Třebíče. Tady spolu se skupinou Bagr slaví jeden úspěch za druhým. V III. ročníku ankety Horáckých novin o nejpopulárnější skupiny Třebíče už potřetí jasně zvítězil. A co kluci připravují?
Příští týden odjíždí skupina na třítýdenní pobyt do moravského nahrávacího studia, aby zde natočila své nové, v pořadá již šesté album, které se bude jmenovat Růže na Harley. Album vyjde na podzim a koncem října bude pokřtěno. To ale není všechno. Těsně po natáčení, tedy 11. září, proběhnou na Borovině v Třebíči netradiční křtiny. Skupina Bagr bude mít vlastní jablečnou rockovou vodku. Takže k dobré muzice přibude i dobré originální pití.Kulhánkova grafika a kresba na zámku
Buchlovice (Mac) - V zámecké galerii Ve Štítě v Buchlovicích uspořádal uherskohradišťský Klub kultury, obec a Památková správa Buchlovice výstavu vynikajícího grafika Oldřicha Kulhánka. Tento osmapadesátiletý autor se narodil v Praze, kde vystudoval Výtvarnou školu s maturitou a Vysokou školu uměleckoprůmyslovou. Od roku 1965 se začal věnovat volné tvorbě. Až po několika letech vychází celá série našich nových bankovek, které v roce 1971 zpracoval a které byly v témže roce zamítnuty. Výstava grafik a kreseb Oldřicha Kulhánka, zahájena v pátek 7. srpna, potrvá do 30. září.Jak se žije ... s Cyklotrialem
Petr Sadílek, narozen 21.6. 1979, má před sebou poslední rok studia na Integrované střední škole Mesit v Uherském Hradišti. Jeho o rok starší bratr Franta, narozen 22.4. 1978, navštěvuje Masarykovu univerzitu v Brně, fakultu ekonomicko- správní. Žijí ve Starém Městě a oba mají stejného koníčka, kterým je cyklotrial.

Co je to vlastně cyklotrial?
Je to sport, ve kterém se na kole překonávají extrémní překážky v terénu, případně umělé překážky v hale. Vyžaduje od sportovce rovnováhu, fyzickou kondici, sílu i inteligenci, prostě vychovává všestranného člověka. Klade vysoké nároky na psychické vlastnosti a vůli překonávat překážky. Cyklotrialové soutěže se pořádají jak v terénu, tak na náměstích, nebo v hale (indoorcyklotrial). Každá soutěž má obyčejně 6-10 kontrolních úseků, které jezdci překonávají v maximálním čase 120 sekund, s co nejmenším počtem trestných bodů. Ty jsou udělovány zejména na dotyk nohy nebo jiné části těla o překážku, nebo o zem. Maximální počet trestných bodů, které může jezdec v jednom kontrolním úseku získat, je pět. U jednotlivých KÚ čas i body kontrolují rozhodčí, body zaznamenávají do kontrolní karty. Celý závod je většinou organizován na 2 nebo 3 kola. Trénink před soutěží v KÚ není povolen. Jezdci jsou rozdělení podle věku do kategorií, které jsou patrné ze startovní listiny.

Jak vypadá takové závodiště?
Franta: V terénu se závodí na dvě kola a v indooru na tři. Trestné body se samozřejmě sčítají ze všech kol. Sekcí v terénu je osm až deset, v indooru šest. Jezdí se v lomu, v lese, v potocích. Umělý terén se nejčastěji skládá z kabelových dřevěných cívek, betonových skruží, palet, nabouraných aut, různých kontejnerů.

Jak vypadá cyklotrialové kolo?
Je to speciálně vyrobené kolo, určené pro jízdu v extrémních terénech. Typickým znakem tohoto kola je jeho zadní pneumatika, která je téměř dvakrát širší než přední. Nezbytností jsou taky perfektní brzdy. V současné době se používají výhradně hydraulické. Malou, ale velmi důležitou součástí je kryt převodníku, tzv. lyžina. Váha takového kola je přibližně 9,5 kila a jeho cena se pohybuje kolem 40.000 Kč.

Jak jste se k tomu sportu dostali?
Franta: Ve druhé třídě na základní škole se konal nábor nových jezdců do místního cyklotrialového oddílu. Tam nám půjčili kola, já si to vyzkoušel a zalíbilo se mi to. No, a tak to všechno začalo.
Petr: Mě k tomu přivedl bratr. Jednou jsem se s ním zúčastnil závodu, nevypadalo to špatně, a tak jsem to zkusil...

Jak dlouho jezdíte?
Franta: Nepřetržitě jezdím už dvanáct let na kole značky Monty. Začal jsem jezdit krajský přebor, posledních devět let jezdím mistrovství republiky. Pravidelně se také účastním mistrovství světa. Jsem členem klubu AMK Staré Brno.
Petr: Má kariéra začala před osmi lety. Začal jsem v okresním přeboru, poté jsme rok působil v krajském a po roce jsem se dostal na mistrovství republiky. Posledních pět let se zúčastňuji mistrovství světa.

Do jaké kategorie se řadíte?
Franta: Teď jsem v kategorii senior, což je kategorie od 19 let výše. Vždycky je to odstupňované po dvou letech.
Petr: Já závodím v kategorii expert, ve které se překonávají stejné překážky jako na cyklotrialovém kole, s tím rozdílem, že já jezdím na horském kole. Jsem členem SK Grafobal Strážnice.

Proč jste si vybrali zrovna tento sport?
Franta: Vždycky mě bavila jízda na kole a překonávání různých překážek. Jako malý jsem se pokoušel zdolávat kopce a všelijaké číhající nástrahy. A kromě toho se závodí v přírodě, kterou mám také rád.
Petr: Mě k tomu přivedly stejné důvody jako Frantu.

Vaše největší úspěchy?
Franta: V roce 1996 jsem se stal mistrem České republiky v kategorii junior. V témže roce jsem obsadil na mistrovství světa třetí místo na horském kole v kategorii expert. O rok později jsem se stal mistrem republiky v kategorii senior. V loňském roce to bylo ještě páté místo na mistrovství světa a letos jsem v průběžném pořadí v mistrovství České republiky druhý. V letošním roce jsem se zúčastnil MS, které se konalo ve Španělsku, kde jsem skončil na třetím místě, na Slovensku jsem byl pátý. A třetí závod MS se jel v Kutné Hoře, kde jsem vyhrál. Posledního závodu v Japonsku se nezúčastním, protože se mi nepodařilo získat dostatek finančních prostředků od sponzorů.
Petr: Mistr republiky v roce 1996 a 1997 v kategorii junior. V 96 druhé místo na MS juniorů. V 97 jsem obsadil na MS čtvrté místo v kategorii junior. V letošním roce mám velice dobře rozjeté mistrovství republiky, vypadá to na titul. Na závodech MS v tomto roce jsem ve Španělsku vyhrál, na Slovensku jsem skončil druhý a v Kutné Hoře jsem opět zvítězil. Poslední víkend v srpnu odlétám do Japonska, kde se rozhodne o titulu mistra světa. Doufám, že bude náš!

Jak vypadají vaše tréninky?
Franta: Trénujeme společně s klukama z oddílu. Většinou dvakrát až třikrát týdně. Pravidelně také navštěvuji posilovnu. O víkendu nás vždycky čekají závody.
Petr: Já trénuji sám, ale moc času mi na to nezbývá. Třikrát týdně po hodince a půl.

Vaše ostatní koníčky?
Franta: Na ně mi moc času nezbývá, ale vždycky se najde nějaká chvilka i na ostatní sporty. Rád hraji fotbal, volejbal a někdy si jdu zaplavat. Dříve jsem chodil do tanečních, teď si občas zajdu na diskotéku. Mimoto poslouchám muziku a rád hraji počítačové hry.
Petr: Rád hraji hokej, tenis a jezdím na horském kole - závodní sjezdy.

Váš poslední závod?
Franta: Ten se uskutečnil v neděli 2. srpna v Kutné Hoře. Bylo to mistrovství světa a já obsadil první místo. Bylo to napínavé. Po prvním kole jsem byl čtvrtý, ale vynikajícím druhým kolem jsem se propracoval k vítězství.
Petr: Podařilo se mi vyhrát třetí závod v seriálu MS, konající se v Kutné Hoře v neděli 2. srpna.

Měli jste nějaké úrazy?
Franta: Musím říct, že cyklotrial je sport velice bezpečný. Za tu dobu, co jezdím, jsem měl pouze jednou těžký výron kotníku. Při takovém sportu se člověk naučí padat.
Petr: V tomto směru se shoduji s Frantou. Neměl jsem žádné vážnější úrazy.

Jak dlouho se chcete cyklotrialu věnovat?
Franta: Dokud bude zdraví a bude mě závodění bavit, tak bych u tohoto sportu chtěl vydržet do konce mého studia na vysoké škole, tzn. ještě asi tři roky.
Petr: Od příštího roku přecházím na sjezd na horském kole. Cyklotrial budu mít pouze okrajově jako doplňkový sport.

Nezdá se vám, že se o tomto sportu málo mluví?
Franta: Jedná se o mladý sport, který se teprve začíná rozšiřovat. Například ve Španělku je cyklotrial známější a podstatně více rozšířený.

Kde získáváte finanční prostředky?
Franta: Část nám platí rodiče a část sponzoři. Ale v dnešní době není jednoduché peníze získat. Jestliže se člověk nominuje na MS, část finančních prostředků dostane od České motocyklové federace. Nutno říci, že tento sport je finančně dosti nákladný.

Můžete uvést svého největšího sponzora?
Franta: Mým největším sponzorem je Ústřední automotoklub, který mi koupil kolo. Dále je to brněnská firma Vema.
Petr: Generálním sponzorem našeho klubu je slovenská firma Grafobal. Dále je to firma Project, která mě zajišťuje po materiální stránce. Našimi společnými sponzory jsou babická firma Hamé a Čokoládovny Praha.

Petra Macalíkováwww.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund