Ten dělá to a ten zas tohle
Ruku na srdce: komu z˙nás nenaskočí husí kůže, uslyší-li slovíčko "zubař". Přesto je to právě nedostatečná či nesprávná hygiena dutiny ústní, která nás z 95% přivádí na tolik neoblíbené křeslo. Preventivní stomatologie dnes představuje samostatný vědní obor a v˙zahraničí je běžnou praxí návštěva pacienta u specialistů na ústní hygienu, tzv. dentálních hygienistek. U nás se tento obor začíná teprve rozvíjet a setkání pacienta s˙dentální hygienistkou je spíše otázkou budoucnosti. Vysvětlit způsob prevence proti zubnímu kazu a pomoci individuálně vybrat zubní kartáček či zubní pastu je tedy spojeno s˙prací stomatologa. Proto jsme se rozhodli navštívit zubního lékaře Martina PAČKU (*1964) a zprostředkovat vám tak alespoň část této široké problematiky.
"Praktikuji již jedenáct let, z˙toho jeden rok jsem působil na vojně jako závodní lékař a stomatolog zároveň. Jako absolvent jsem nastoupil v˙Lanškrouně, okres Ústí nad Orlicí, pak jsem přešel do Nemocnice s˙poliklinikou v˙Bruntále a od roku 1993 působím v˙LETu, a.s., s˙tím, že svou soukromou ordinaci mám ještě v˙Podolí. Pokud jde o hudbu, žádný vyhraněný žánr nemám, rád poslouchám melodické písně, rád si poslechnu také dobrou cimbálovku. Z˙literatury mám nejraději literaturu faktu, zejména z˙období 2. světové války. Rád si také občas přečtu detektivku nebo knihu z˙lékařského prostředí, ale vzhledem k˙neustálému pokroku v˙medicíně musím nejčastěji číst knihy odborné. Z˙televizních pořadů mám nejraději hokej a fotbal, co se týče hobby, musím uvést na prvním místě svého jedenáctiletého syna a téměř dvouletou dcerku, které jsem si ještě příliš neužil, neboť jsem téměř denně až do večerních hodin v˙práci. Pak teprve následuje rekreační sport (fotbal, horské kolo). Kdysi mne hrozně bavilo modelaření a doufám, že se k˙němu zase časem vrátím. Dvanáct let jsem opravdu šťastně ženatý. Moje paní je rovněž zubařkou a musím říci, že je na mne hodná."
Laicky nám přibližte, jak z˙odborného hlediska vzniká zubní kaz?
"Na zubech se usazuje povlak - zubní plak. Je to jakási hmota, která se vytváří na všem, co v˙dutině ústní je; tedy na zubech, dásních, na výplních (plombách) či protetických pracích. Má svoji vlastní strukturu, kdy na povrchu zubu ulpívá bílkovinná vrstvička (pelikula). Do ní se uchytávají bakterie, jejich produkty, další bílkoviny a polysacharidy ze slin a potravy. Zubní kaz vzniká zjednodušeně tak, že bakterie obsažené v˙plaku metabolizují cukry, které se k˙nim z˙potravy dostávají, a výsledkem této látkové přeměny je produkce kyselin, které poškozují zubní sklovinu."
Spočívá prevence tedy pouze v˙čištění zubů?
"Nikoliv! Prevence proti zubnímu kazu je v˙zásadě složitější věc a čištění zubů je pouze jedna ze součástí zubní prevence. Tato se dá obecně shrnout do tří bodů: a) správná výživa, b) správná hygiena dutiny ústní, c) zvyšování odolnosti zubní skloviny."
Mnozí lidé otázku správné výživy v této souvislosti podceňují.
"Z hlediska stomatologa to znamená především co největší omezení cukrů, a to zejména sacharózy (řepný nebo třtinový cukr). Veškeré sladkosti, zejména lepivé (čokoláda, karamel, med,) jsou pro zdraví zubů nejhorší. Neznamená to ovšem, že bychom se měli těchto požitků zříci. Zejména u malých dětí to prostě není možné. Je tedy dobré konzumaci sladkých pokrmů upravit tak, aby byla spojena s˙některým hlavním jídlem (například zákusek po obědě). Potom by samozřejmě mělo následovat vyčištění zubů. Určitou náhradní variantou je skutečně použití žvýkačky bez cukru, ovšem není to plnohodnotná náhrada za mechanické vyčištění zubů! Znovu zdůrazňuji, že žvýkačka nenahradí plně čištění zubů pastou a kartáčkem."
Dá se tedy věřit reklamě, nebo ne?
"Žvýkačka bez cukru působí tak, že podstatně zvýší produkci slin, které mají na zuby velký ochranný účinek. Sliny totiž ruší účinek kyselin vzniklých z˙cukru a obsahují poměrně velké množství minerálů, které "opravují" drobné defekty zubní skloviny (tzv. remineralizace)."
Na čem tedy závisí správná hygiena dutiny ústní?
"V˙podstatě je to otázka zubního kartáčku, zubní pasty a správné metody čištění zubů. Obecně lze říci, že všichni renomovaní světoví výrobci zubních kartáčků jsou vázáni určitými předpisy, normami. Nezáleží tedy ani moc na tom, kterou značku, tvar, délku či barvu kartáčku zvolíte. Důležité je pohlídat si tvrdost kartáčku (člověk se zdravým parodontem by měl užívat středně tvrdý kartáček). Samostatnou otázkou jsou pochopitelně dětské kartáčky, které se od těch našich dospěláckých liší velikostí pracovní plochy, hustotou a délkou vláken, délkou a tvarem držátka. Existují ještě speciální zubní kartáčky určené pro čištění mezizubních prostor, čištění zubů s˙fixními rovnátky nebo speciální zubní kartáčky na čištění zubních protéz. Z˙nedostatku času i místa však tuhle otázku rozebereme někdy jindy. Podobná situace je i u zubních past. Opět nelze stoprocentně říci, že ta která zubní pasta je lepší. Zubní pasty se navzájem liší svým určením: dětská zubní pasta (liší se především nižším množstvím fluoru a to z˙důvodu častého polykání zubní pasty dětmi při čištění zubů), kosmetická pasta (nejběžnější pasta, kterou používáme - je určena k˙běžné hygieně dutiny ústní, navzájem se liší pouze účinnými látkami), terapeutická pasta (jednak pro chrup s˙vysokou kazivostí, obsahující podstatně vyšší množství fluoru, jednak pasty určené pro citlivé zubní plošky). Samozřejmě se můžeme bavit pouze v˙obecné rovině, neboť co člověk, to originál, a to v˙každém ohledu. Otázku vhodného zubního kartáčku nebo vhodné zubní pasty je nejlépe konzultovat se svým ošetřujícím zubním lékařem."
Neméně důležitá věc pro vyčištění zubů je správná metoda jejich čištění.
"Platí zásada, že žádná technika čištění zubů nesmí pacienta bolet! Pokud bolí, je špatně prováděna nebo nevhodně zvolena. Celosvětově je uznáváno a dlouhodobě osvědčeno šest metod čištění zubů. Tři jsou určeny pro pacienty s˙nemocným parodontem a lze se s˙nimi setkat jen v˙ordinaci stomatologa. Tři zbývající jsou pak určeny pro pacienty se zdravým závěsným aparátem zubu a z˙nich je nejčastěji doporučována metoda zvaná Roll nebo Sweep nebo česky vertikální kombinovaná metoda. "
A na závěr zbývá otázka zvyšování odolnosti zubní skloviny.
"Domnívám se, že dnes je již zbytečné hovořit o pozitivním léčivém procesu fluoru na zuby. Největší význam pro ochranu zubní skloviny má stabilní přísun fluoridových iontů. Nejsnáze jej zabezpečí zubní pasta s˙obsahem fluoru. Kromě toho existují samozřejmě také fluoridové koncentráty a to ve formě gelu, laku nebo roztoku, určené jak pro domácí, tak pro ordinační použití. Pro děti zhruba do 15 let je celosvětově doporučováno celkové užívání fluoru a to formou tablet, fluoridované soli, fluoridovaného mléka, minerálek a podobně."
Jana Hlavačková