Číslo: 34
30.08.1999
Článků: 82

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Nivnice zažije opravdu metalové hody
Poslední aktuality z Městských kin Uherské Hradiště
Letošní ARTkino
Městská kina informují
Regionální hudební okénko - Markýz de sade
Povodeň v Uherském Hradišti očima L. Chvalkovského
Benátská vdovička se vrací
"Vzkříšení 1999" sochy a keramika
Slavnostní zahájení sezony Městského divadla
Nevděk vládl již v 13. Století
Ostrožský zámek dobili Švédové
Klenoty umění - Galerie Slováckého muzea
Ten dělá to a ten zas tohle
Jak se žije v Nezdenicích

Nivnice zažije opravdu metalové hody
Nivnice (pa) - Agentury 99 Records and distribution a Unblemished zine pořádají v pátek 3. září od 19 hodin v sále nivnické Besedy další festival kapel tvrdšího ražení.
Pestrou paletou metalového stylu a jeho odnoží se může pochlubit nabídka chystaného festivalu, který propukne o víkendu. Hudební moravskou elitu doplní host ze Slovenska.
Hned v úvodu se představí znovuzrozená brodská kapela Chaos In Head založená ex-bubeníkem dnes již světoznámého Krabathoru Petrem "Kopcem" Kopečkem. Neočekávejte však death metal, ale pohodový rock protkaný směsicí několika dalších hudebních stylů.
Druhá v pořadí předvede své umění mladá, ale velmi nadějná kapela z Brna, Absurd Conflict. Svou zajímavou death metalovou produkcí se pokusí rozdrtit kamenná srdce věřících.
Poté si na své přijdou příznivci kapel, jako jsou Cannibal Corpse, a to při vystoupení slovenského spolku Sepsa z Partizánského. Sousední bratři naservírují z oblasti brutal death metalu i řadu technických lahůdek. Jako další se do toho opře uherskohradišťský Melancholy Pessimism, který před nedávnem vydal druhé CD. Mistr pekelného i božského hlasu Vlastimil Mahdal rozpoutá smršť výborného doom metalu.
Hlavní hvězdou večera bude jistě brněnská Insania, legendární trio, jehož počátky se datují do doby, kdy topila pod kotlem všem odporným komančům. Kapela za dobu své existence stihla vydat několik skvělých "kultovních" nahrávek. Sama sebe označuje přívlastkem astral hard core.
Po těchto ohnivých bozích přijde další hard core band - šílené a zběsilé bzenecké Urschullum. I tato kapela už má ve sbírce regulérní CD a je to opravdu nářez!
Akci zakončí stylově těžko zařaditelná banda Sad Harmony z Velké nad Veličkou. Velice chutná a osobitá muzika, která boří hranice stylů, udělá tečku za celým večerem.
Za nicotných osmdesát korun můžete plnými doušky vychutnávat ostrou a proklatě kořeněnou muziku.Poslední aktuality z Městských kin Uherské Hradiště
Sklepácké Mlýny konečně naživo!
Uh. Hradiště (iš) - Nejúspěšnější drama divadla Sklep Mlýny, známé především z televizního zpracování, se konečně představí v našem městě ve středu 22. září od 19.30 hodin v kině Hvězda.
Ve hře, vzniklé volně na motivy hry mladičkého Václava Havla a Karla Bryndy Život před sebou, se představí řada známých a oblíbených herců a zpěváků: Tomáš Hanák, Monika Načeva, Tomáš Vávra, Ondřej Trojan aj. Věčný konflikt dobra a zla, pravdy a lži, svědomí a morálky v každém z nás, a to vše v zeleném, neboť tento příběh viděný monoklem nemilosrdného humoru se odehrává v malé vojenské posádce kdesi v Čechách na pozadí tuhé totality padesátých let.
Podobně jako u Besídky Divadla Sklep, která se uskutečnila v červnu, pořádají Městská kina v den představení od 15 hodin 2. kolo fotbalového turnaje v minikopané za účasti družstva Sklepovských sršáňů.Letošní ARTkino
Se začátkem nového školního roku zahajuje další ročník Filmového klubu - ARTkina
Na středu 1. září zvolil pořadatel Městská kina legendární anglický filmový horor režiséra polského původu Romana Polanského Ples upírů (začátek v 17.30 h), nepochybně inspirovaný jak klasickou literární předlohou z konce minulého století Brama Stokera, tak jeho filmovým ztvárněním Friedrichem Wilhelmem Murnauem Upír z Nosferatu. Druhým titulem, promítaným jako "prémie" Filmového klubu na začátku sezony, se stane filmové zpracování známého románu Josepha Hellera Hlava 22 (začátek ve 20 h) - legendární snímek Mika Nicholse z roku 1970 vyprávějící o nesmyslnosti války. Vstupné na obě představení je dobrovolné.Městská kina informují
Vstupenky na představení divadla Sklep Mlýny si můžete zakoupit od 1. září na těchto místech: Uherské Hradiště: kino Hvězda - pokladna, klub Mír - bar, hudebniny - Zlatá deska, Pepova garáž a Record music, Uherský Brod: Gramo, Veselí nad Moravou.: kino Morava, Zlín: Velké kino - videopůjčovna.

Přátelé filmového umění!
Nezapomeňte si za pouhých 50 korun českých v pokladně kina Hvězda zakoupit novou klubovou průkazku na sezonu 1999/2000, s kterou můžete uplatňovat slevy na představení ARTkina. Mimo to můžete uplatnit průkaz i na různých filmových seminářích a přehlídkách, Projektu 100 či na Letní filmové škole.Regionální hudební okénko - Markýz de sade

Takto vypadá maketa pódia, na kterém by chtěl Kadlec vystupovat - Foto: P.
Kudlovická skupina Halogen se znovu vrátila na bigbítová pódia, a tak jejímu bývalému zpěvákovi Radimu Kadlecovi, který poslední rok hrával pod touto hlavičkou, nezbylo nic jiného než změnit název svojí kapely.
"Nemám rád žabomyší války," prohlásil věčný rebel Radim Kadlec. Jeho hudební dráha začala v roce 1982 v kapele Proxima, která se v období jeho působení na vojně přejmenovala na Halogen. V něm účinkoval až do začátku devadesátých let, kdy přešel na studiový projekt Catenary. V roce 1993 si zpíval s Giggi 21 a na rok se vrátil do Halogenu. Poté se pohyboval na vlastní divadelně hudební dráze. Asi před rokem se spojil se skupinou Golden a začal vystupovat pod hlavičkou Halogen.
"Nechtěl jsem, aby Halogen zanikl," tvrdí Radim Kadlec. "Když však další dva zakládající členové, Korčak a František, opět začali hrát jako Halogen, z morálního hlediska jsem ustoupil a kapelu přejmenoval".
A tak se od září můžete setkávat s novými plakáty, na kterých bude nápis Markýz de Sade. "Markýz de Sade - rok výroby 1734 - je erotoman drsného charakteru. Jelikož mám rád sex a erotiku, četl jsem knížku, spíše erotický sešitek mládeži do 18 let neprodejný, Justýna, popisující těžký sex, a to se mi zalíbilo. A protože muziku nehrajeme pro nějaké holčičky, musí být stejně tvrdý i název," objasňuje Kadlec, autor názvu.
Kromě zpívajícího pána kostýmů, tedy všem dobře známé "povahy", v kapele nadále hraje bubeník Roman Číhal, baskytarista Jara Knedlík, sólový kytarista a velký talent Ondra Jalůvka a nedávno nový člen Jara Ševeček. "Mám dobrého kytaristu a chci ho hudebně prodat. Všem dávám možnost, ať se prodají," říká Kadlec. "Každý se schovává za název kapely, ale nikdo neuvažuje nad svým jménem, aby byl známý, i když v tomto pojebaném regionu asi těžko. Věřím tomu, že než my budeme v Evropské unii, tak nás Kamčatka předběhne."
V nejbližší době by měl částečně vstoupit do kapely i nový hudební duch. S příchodem hráče na klávesy se čistě heavy metalový styl kapely rozšíří o písničky balancující na hraně art metalu. Pole působnosti kapely nehodlá rozšiřovat za hranice regionu. "Nelíbí se mi, když kapely z tohoto regionu utíkají a neumí se tady porvat," poznamenal Kadlec na adresu ostatních regionálních kapel a na závěr prozradil, že se už netrpělivě těší na svého napodobitele! Další jeho přání se bohužel z morálního důvodu nedají zveřejnit. Rád je prý sdělí osobně na některém z vystoupení.
(pa)Povodeň v Uherském Hradišti očima L. Chvalkovského

Uh. Hradiště (ič) - Už název výstavy "Povodeň 1997 v Uherském Hradišti ve fotografiích L. Chvalkovského" prozrazuje, co může návštěvník velkého výstavního sálu Slováckého muzea spatřit.
Povodňové události jsou v lidské mysli obvykle provázeny pocitem bezmocnosti vůči síle ničivého živlu a obavami z jejich následků. Dosud v živé paměti je průběh poslední povodně, která zasáhla náš kraj v létě roku 1997.
Velká voda s naprostou samozřejmostí zdolávala jakékoliv překážky v cestě a její proud jako by přinášel vedle nemalých škod také poněkud nezvyklý pohled na město dočasně zbavené od rušivých jevů civilizace.
Všude přítomná vodní hladina vykreslila půvab a harmonii architektury historické části města. Její zrcadlový odraz v záři slunečních paprsků dal vyniknout architektonickému umu našich předků a umocňoval i zákoutí, která v každodenním životě míjíme bez povšimnutí.
Představovaný soubor více než 160 fotografií s nesporným dokumentačním významem zachycení průběhu historické povodně dává poodhalit tvářnost města z úhlu, který nám většinou uniká. Možná, že tyto snímky osloví nejen z hlediska obsahu nebo vlastního prožitku, ale povedou také k úvaze o tom, jak vůbec vnímáme město, ve kterém žijeme. Třeba nás to přivede k zamyšlení nad prioritami hodnot v životě každého z nás, na cestu k určité rovnováze v kraji, který máme rádi. Snad i mladé lidi zaujme možnost podívat se na město a okolí tak, jak je neznají.
V tomto směru se jedná o uměleckou výpověď člověka, jehož fotografická vize je skryta v hlubší podstatě. Skutečná hodnota snímků bude prověřena časem. Ve zpětném pohledu k událostem, které zobrazují, lze předpokládat, že nastala již vhodná doba k jejich zveřejnění.
Vystavené fotografie si zájemci mohou zakoupit v hlavní budově Slováckého muzea, kde výstava potrvá do 3. října.Benátská vdovička se vrací
Zlín (pa) - Díky agentuře Quartet production můžete v pondělí 13. září v sále Malé scény ZUŠ Zlín spatřit představení hry Carla Goldoniho Benátská vdovička.
Veselá komedie o čtyřech nápadnicích a chytré vdově, napsaná autorem jako sladká vzpomínka na hodiny lásky s milovanou ženou a naplnění slibu, že rolí pro ni stvořenou rázem znemožní všechny sokyně.
V hlavní roli vdovy Rosaury uvidíte Milenu Steinmasslovou. Dále se vám představí Veronika Jeníková jako její sestra Eleonora a komorná Marionette ztvárněná Adélou Gondíkovou. Role čtyř nápadníků obsadí: Jan Čenský - Ital, Ernesto Čekan - Francouz, Petr Gelnar - Němec a Svatopluk Schuller - Angličan. Důležitou postavou je i číšník a sluha, kterého si zahraje Otmar Brancouzský.
Začátky divadelního představení jsou stanoveny na 17 a 20 hodin."Vzkříšení 1999" sochy a keramika
Uh. Brod (Asc) - V pátek 10. září skončí unikátní výstava sedmi umělců s názvem "Vzkříšení 1999", instalovaná v barokním sloupovém sále Muzea J. A. Komenského od počátku srpna. Minule jsme vám představili vystavující mistry malíře, dnes se zastavíme u děl Miroslava a Olgy Hudečkových.
Prostor mezi nainstalovanými obrazy vyplňuje 8 sloupů s "hlavami" a malou pietou. Jde o díla Miroslava Hudečka, který kromě toho v čele výstavy představuje ještě vlastní variaci na pietu: Matka Sedmibolestná, dále dvojici muže a ženu nazvanou Rozhovor a sousoší Matka. Svou tvorbu představuje vlastně ve dvou formálních polohách.
Jednak na jeho Hlavách (osoby rodiny, historie a bible) vidíme originální pojetí sochařského portrétu. Každá hlava je totiž složena jakoby jen z nejzákladnějších linií, nepodstatná místa jsou popřena do té míry, že vzniká dutý, prázdný prostor, a tím se jako tvůrce dostává Miroslav Hudeček do krásného uměleckého paradoxu, že podobně jako hudebník projeví své mistrovství tím, jak umí pracovat s tichem, tak i on jako sochař dokazuje, že umí pracovat s prázdným prostorem. Umí jej uchopit, vytvarovat a použít ke zdůraznění myšlenky toho kterého díla. Té která hlavy. Toho kterého pohledu do očí sochy, které jsou vlastně tušeny ve stínech pod obočím, a tak dávají prostor naší vlastní fantazii. Druhou formální polohou jeho sochařské práce představené na výstavě je schopnost statičností, či zcela prostým gestem vyjádřit příběh a velmi hlubokou myšlenku. To dokazují výjimečné a vynikající výše uvedené plastiky v čele výstavy.
Keramika je zde zastoupena v díle Olgy Hudečkové. Jde o nezvykle pojaté svícny a jejich barevnost, povrchovou úpravu. Svícny dosahují velikostí až do tří čtvrtin člověka, jsou to možná jakési věžičky ve slohu "bohaté fantazie". Jejich vrcholky jsou pak osázeny skutečnými svíčkami, takže tvoří funkční originální součást či doplněk interiéru nebo exteriéru domu. Zde zkrášlují instalaci výstavy.Slavnostní zahájení sezony Městského divadla
Zlín (ap) - O víkendu zahájí Městské divadlo novou divadelní sezonu 1999/2000 páteční premiérou ve Studiu Z a o den později slavnostním zahájením spojeným s vernisáží a vyhlášením výsledků divácké ankety Aplaus za uplynulou sezonu.
Studio Z, ve kterém byly v letošní sezoně nabízeny komorní hry současných světových dramatiků, vystřídá výrazně jiný repertoár. Uvidíte trojici legend, z nich první, Krysař, je jevištním ztvárněním slavné novely Viktora Dyka, jejíž premiéra proběhne již v sobotu 3. září v 19 hodin.
O den později, tedy v sobotu, se uskuteční slavnostní zahájení nové sezony 1999/2000. Program započne v 18.30 hodin vernisáží výstavy "Žena konce tisíciletí na fotografických obrazech Jadrana Šetlíka" ve foyer divadla. Několik minut po ní proběhne ve Velkém sále vyhlášení výsledků divácké ankety Aplaus, a to v kategoriích nejlepší inscenace, nejlepší ženský a mužský herecký výkon v minulé sezoně 98/99.
Novou divadelní sezonu odstartuje představení hry Seana O'Caseye-Jiřího Krejčka Penzion pro svobodné pány.Nevděk vládl již v 13. Století
Původní starosaská pověst o hamelnském krysaři (byla Dykovi předlohou) pochází z 13. století. Vypráví o pištci, který vyhnal z města všechny krysy, a přesto mu byla odepřena slíbená odměna. Vypráví také o tom, jaký byl jeho trest za nevděk Hamelnských.
Postavy a témata v prastarých legendách uložená představují základní archetypy (=pravzory) lidského rodu i lidského jednání. Proto se stávají častou uměleckou inspirací. Viktoru Dykovi poskytlo "krysařské" téma jedinečný prostor pro skvostné dílo mnohovrstevných symbolů. apelující na morálku a zodpovědnost, burcující svědomí lidí "malých srdcí"...
Není divu, že Dykem přepracovaná pověst, vypovídající o konfliktu iluze a reality, o věčném lidském nevděku a o velikosti lásky a síle citu, probouzí touhu po divadelním zpracování.
Jevištní uchopení zmíněné legendy, které pro vás chystáme, je výpovědí tvůrců, kteří nahlédli na Krysaře s poměrně výrazným autorským vkladem a posunem, avšak i s pietou ke kráse a specifičnosti Dykova poetického jazyka.
Jana KafkováOstrožský zámek dobili Švédové

Uh. Ostroh (pa) - Do Ostrohu opět vtrhli Švédové podporování oddíly Valachů, kteří se vzbouřili moci habsburské a pro švédská vojska vykonávali výzvědnou službu a jiné nebezpečné práce. Začal boj.

"Ostroh se stal průchodištěm mnohých národů. Roku 1645 zmocnil se města Torstenson, při čemž celé město lehlo popelem a zničeno vše, co z minulých časů zůstalo uchováno. Švédové kam vpadli, páchali velké ukrutnosti. Plenili, vypalovali dědiny a města. Na Moravě těmi válkami bylo vypáleno 22 měst, 63 hradů a 333 vsí. Po některých zůstala památka jen v archivech. Švédové vše, co se dalo odnést, jako drahocenné rukopisy, knihy, obrazy, svícny, zvony, vše z kostelů a zámků nakládali na vozy a lodě a vyváželi ze země. Bezbranný lid prchal před ukrutníky do lesů a hor, kde mrazem a hladem hynul. Teprve vestfálským mírem roku 1648 učiněn byl konec hrůzám. Nebyla však chvíle klidu v tomto kraji a nejvíce vždy trpěl prostý lid," toliko pohled do historie slovem Karla Maříka.

Krásnou sluneční sobotní idylku dětského dne, který probíhal na náměstí sv. Ondřeje již od ranních hodin, přerušilo dění na ostrožském zámku. Skupina historického šermu Memento Mori z Uherského Ostrohu připravila ve spolupráci s dalšími osmi historickými skupinami na konec prázdnin rekonstrukci historické bitvy. Všichni jsme se ocitli v sedmnáctém století, uprostřed třicetileté války, kdy se Švédové chystají dobýt ostrožský zámek.
Lidský smích a veselí střídá ledové ticho. Je slyšet klapot koňských kopyt a skřípot kol nesoucích těžká děla. Dohoda se nekoná, nastává těžký boj. Ohlušující výstřely z pistolí i děl, rozléhají se výkřiky umírajících. Vzduch ztěžkl vůní střelného prachu, slunce zakryl temný kouř. Zámek hoří. Výstřely střídají pokusy proniknout do zámku. Na poněkolikáté je dobyt. Nádvoří pokrývají desítky mrtvých, bitva skončila.Klenoty umění - Galerie Slováckého muzea
Historie a vývoj umělecké sbírky ve Slováckém muzeu II. Díl
Slibný vývoj byl pozastaven v˙roce 1918, kdy byly výstavní síně v˙jezuitské koleji uzavřeny. Společenské zázemí Uherského Hradiště si však našlo cestu, jak dosavadní slibně se rozvíjející kulturní život udržet. V˙roce 1920 zde byl založen Klub přátel umění, jehož zakládajícími členy byli nejen iniciátoři vzniku muzea, ale i další nadšení zájemci o kulturní profil města. Činnost Klubu byla poměrně široká (výtvarné umění, literatura, divadlo aj.), a tak určitým způsobem suplovala i utlumenou činnost muzea.
V˙roce 1922 byl zpracován soupis soukromých uměleckých sbírek na Uherskohradišťsku, jehož význam z˙historického hlediska oceňujeme dodnes. Kromě toho byly pořádány výstavy v˙prostorách dnes pro nás poněkud zvláštních (např. v˙zasedací síni radnice, v˙jídelně Grandhotelu či záložně), čímž bylo udržováno veřejné povědomí o přirozenosti společenského a výtvarného života, a tím byl přijatelným způsobem kultivován prostor pro další budoucí rozvoj muzea i jeho uměleckou sbírku. Když se 15. srpna 1931 opět Slovácké muzeum otevřelo veřejnosti, tentokrát v˙budově bývalého hostince Na Střelnici ve Smetanových sadech, bylo to vlastně pro obor výtvarného umění téměř nenásilné navázání na předchozí vývoj.
Sbírka umění čítala v˙té době na sto předmětů a v˙obsazení míst kustodů se objevují jména akademických malířů Rudy Kubíčka a Jiřího Heřmana. Oba se z˙hlediska své profese i přirozeného přehledu o umění stali dobrou zárukou pro péči a rozkvět výtvarného fondu. Jejich míru zaujetí dokladují archivní dokumenty o evidenci, inventarizacích, restaurování a výstavní činnosti. S˙nemalým podílem jejich osobních zájmových aktivit byly udržovány kontakty s˙mnoha umělci nejen z naší oblasti, což mělo význam i pro další rozšiřování sbírky. V˙roce 1937 se uskutečnila v˙Uh. Hradišti výstava Slovácko, na níž se prezentovalo také výtvarné umění jihovýchodní Moravy. Velkou událostí byla expozice z˙tvorby J. Uprky, která ve dvou dílech bezesporu dominovala celému projektu.
Třicátá léta znamenala pro sbírku umění Slováckého muzea další nepřehlédnutelný posun. Nové přírůstky v˙jednotlivých kusech přicházely jak od umělců, tak i od soukromých sběratelů (např. ze sbírek F. Kretze a S. Lolka). Kromě současného umění přibývaly do fondu umění i práce historicky cenné, např. z˙barokního období, jejichž původ lze řadit k˙výzdobě kostela sv. Jiří, staré radnice, jezuitské koleje atd. Tím se umělecká sbírka rozšiřovala do většího časového prostoru a rozměru, který v˙historicky - archivním zaměření získával na své hodnotě. Mimo to se úspěšně odvíjela i spolupráce s místní spořitelnou, která vlastnila poměrně kvalitní díla a tato dlouhodobě poskytovala pro výstavní účely Slováckého muzea.
(pokračování příště)Ten dělá to a ten zas tohle
Ruku na srdce: komu z˙nás nenaskočí husí kůže, uslyší-li slovíčko "zubař". Přesto je to právě nedostatečná či nesprávná hygiena dutiny ústní, která nás z 95% přivádí na tolik neoblíbené křeslo. Preventivní stomatologie dnes představuje samostatný vědní obor a v˙zahraničí je běžnou praxí návštěva pacienta u specialistů na ústní hygienu, tzv. dentálních hygienistek. U nás se tento obor začíná teprve rozvíjet a setkání pacienta s˙dentální hygienistkou je spíše otázkou budoucnosti. Vysvětlit způsob prevence proti zubnímu kazu a pomoci individuálně vybrat zubní kartáček či zubní pastu je tedy spojeno s˙prací stomatologa. Proto jsme se rozhodli navštívit zubního lékaře Martina PAČKU (*1964) a zprostředkovat vám tak alespoň část této široké problematiky.

"Praktikuji již jedenáct let, z˙toho jeden rok jsem působil na vojně jako závodní lékař a stomatolog zároveň. Jako absolvent jsem nastoupil v˙Lanškrouně, okres Ústí nad Orlicí, pak jsem přešel do Nemocnice s˙poliklinikou v˙Bruntále a od roku 1993 působím v˙LETu, a.s., s˙tím, že svou soukromou ordinaci mám ještě v˙Podolí. Pokud jde o hudbu, žádný vyhraněný žánr nemám, rád poslouchám melodické písně, rád si poslechnu také dobrou cimbálovku. Z˙literatury mám nejraději literaturu faktu, zejména z˙období 2. světové války. Rád si také občas přečtu detektivku nebo knihu z˙lékařského prostředí, ale vzhledem k˙neustálému pokroku v˙medicíně musím nejčastěji číst knihy odborné. Z˙televizních pořadů mám nejraději hokej a fotbal, co se týče hobby, musím uvést na prvním místě svého jedenáctiletého syna a téměř dvouletou dcerku, které jsem si ještě příliš neužil, neboť jsem téměř denně až do večerních hodin v˙práci. Pak teprve následuje rekreační sport (fotbal, horské kolo). Kdysi mne hrozně bavilo modelaření a doufám, že se k˙němu zase časem vrátím. Dvanáct let jsem opravdu šťastně ženatý. Moje paní je rovněž zubařkou a musím říci, že je na mne hodná."

Laicky nám přibližte, jak z˙odborného hlediska vzniká zubní kaz?
"Na zubech se usazuje povlak - zubní plak. Je to jakási hmota, která se vytváří na všem, co v˙dutině ústní je; tedy na zubech, dásních, na výplních (plombách) či protetických pracích. Má svoji vlastní strukturu, kdy na povrchu zubu ulpívá bílkovinná vrstvička (pelikula). Do ní se uchytávají bakterie, jejich produkty, další bílkoviny a polysacharidy ze slin a potravy. Zubní kaz vzniká zjednodušeně tak, že bakterie obsažené v˙plaku metabolizují cukry, které se k˙nim z˙potravy dostávají, a výsledkem této látkové přeměny je produkce kyselin, které poškozují zubní sklovinu."

Spočívá prevence tedy pouze v˙čištění zubů?
"Nikoliv! Prevence proti zubnímu kazu je v˙zásadě složitější věc a čištění zubů je pouze jedna ze součástí zubní prevence. Tato se dá obecně shrnout do tří bodů: a) správná výživa, b) správná hygiena dutiny ústní, c) zvyšování odolnosti zubní skloviny."

Mnozí lidé otázku správné výživy v této souvislosti podceňují.
"Z hlediska stomatologa to znamená především co největší omezení cukrů, a to zejména sacharózy (řepný nebo třtinový cukr). Veškeré sladkosti, zejména lepivé (čokoláda, karamel, med,) jsou pro zdraví zubů nejhorší. Neznamená to ovšem, že bychom se měli těchto požitků zříci. Zejména u malých dětí to prostě není možné. Je tedy dobré konzumaci sladkých pokrmů upravit tak, aby byla spojena s˙některým hlavním jídlem (například zákusek po obědě). Potom by samozřejmě mělo následovat vyčištění zubů. Určitou náhradní variantou je skutečně použití žvýkačky bez cukru, ovšem není to plnohodnotná náhrada za mechanické vyčištění zubů! Znovu zdůrazňuji, že žvýkačka nenahradí plně čištění zubů pastou a kartáčkem."

Dá se tedy věřit reklamě, nebo ne?
"Žvýkačka bez cukru působí tak, že podstatně zvýší produkci slin, které mají na zuby velký ochranný účinek. Sliny totiž ruší účinek kyselin vzniklých z˙cukru a obsahují poměrně velké množství minerálů, které "opravují" drobné defekty zubní skloviny (tzv. remineralizace)."

Na čem tedy závisí správná hygiena dutiny ústní?
"V˙podstatě je to otázka zubního kartáčku, zubní pasty a správné metody čištění zubů. Obecně lze říci, že všichni renomovaní světoví výrobci zubních kartáčků jsou vázáni určitými předpisy, normami. Nezáleží tedy ani moc na tom, kterou značku, tvar, délku či barvu kartáčku zvolíte. Důležité je pohlídat si tvrdost kartáčku (člověk se zdravým parodontem by měl užívat středně tvrdý kartáček). Samostatnou otázkou jsou pochopitelně dětské kartáčky, které se od těch našich dospěláckých liší velikostí pracovní plochy, hustotou a délkou vláken, délkou a tvarem držátka. Existují ještě speciální zubní kartáčky určené pro čištění mezizubních prostor, čištění zubů s˙fixními rovnátky nebo speciální zubní kartáčky na čištění zubních protéz. Z˙nedostatku času i místa však tuhle otázku rozebereme někdy jindy. Podobná situace je i u zubních past. Opět nelze stoprocentně říci, že ta která zubní pasta je lepší. Zubní pasty se navzájem liší svým určením: dětská zubní pasta (liší se především nižším množstvím fluoru a to z˙důvodu častého polykání zubní pasty dětmi při čištění zubů), kosmetická pasta (nejběžnější pasta, kterou používáme - je určena k˙běžné hygieně dutiny ústní, navzájem se liší pouze účinnými látkami), terapeutická pasta (jednak pro chrup s˙vysokou kazivostí, obsahující podstatně vyšší množství fluoru, jednak pasty určené pro citlivé zubní plošky). Samozřejmě se můžeme bavit pouze v˙obecné rovině, neboť co člověk, to originál, a to v˙každém ohledu. Otázku vhodného zubního kartáčku nebo vhodné zubní pasty je nejlépe konzultovat se svým ošetřujícím zubním lékařem."

Neméně důležitá věc pro vyčištění zubů je správná metoda jejich čištění.
"Platí zásada, že žádná technika čištění zubů nesmí pacienta bolet! Pokud bolí, je špatně prováděna nebo nevhodně zvolena. Celosvětově je uznáváno a dlouhodobě osvědčeno šest metod čištění zubů. Tři jsou určeny pro pacienty s˙nemocným parodontem a lze se s˙nimi setkat jen v˙ordinaci stomatologa. Tři zbývající jsou pak určeny pro pacienty se zdravým závěsným aparátem zubu a z˙nich je nejčastěji doporučována metoda zvaná Roll nebo Sweep nebo česky vertikální kombinovaná metoda. "

A na závěr zbývá otázka zvyšování odolnosti zubní skloviny.
"Domnívám se, že dnes je již zbytečné hovořit o pozitivním léčivém procesu fluoru na zuby. Největší význam pro ochranu zubní skloviny má stabilní přísun fluoridových iontů. Nejsnáze jej zabezpečí zubní pasta s˙obsahem fluoru. Kromě toho existují samozřejmě také fluoridové koncentráty a to ve formě gelu, laku nebo roztoku, určené jak pro domácí, tak pro ordinační použití. Pro děti zhruba do 15 let je celosvětově doporučováno celkové užívání fluoru a to formou tablet, fluoridované soli, fluoridovaného mléka, minerálek a podobně."

Jana Hlavačková
Jak se žije v Nezdenicích
Nezdenice je původem ves lidí Nezdenových a poprvé byla v roce 1397 pojmenována jako Nezdenicz. Leží na Vlárské dráze, která zde byla vybudována v letech 1884 - 1888, v mírně kopcovitém terénu. Řekou Olšavou, do níž se vlévá v obci potok Kladenka, tekoucí od Přečkovic, je obec rozdělena na dvě části. Nezdenice měly době, kdy Morava sahala jen po řeku Olšavu, důležitou úlohu. Svědčí o tom i to, že zde byly svobodné dvory, jejichž držitelé konávali kdysi strážnou službu na hranicích. Přímo u vesnice prýští na úpatí kopce prostoupeného andezity jodová slaná kyselka, kterou už v roce 1850 jmenuje Jordán z Klausenberku jako dlouho známý a navštěvovaný pramen.

Aby fungovala obec, musí fungovat i škola
Hlavním úkolem letošního roku byla poslední etapa rekonstrukce školy, tedy především dokončení fasády. "Tímto ukončujeme vůbec největší stavební a finančně nejnáročnější akci v obci, protože tato investice nás stála více než deset milionů korun. Při našem každoročním rozpočtu okolo 2,5 milionu korun jsme v tomto případě museli velice bojovat, aby se nám to nakonec podařilo. Ale pokud by se škola zrušila, odešlo by z obce množství lidí a to bychom nechtěli," míní starosta. Původní budova společná pro první stupeň základní školy a mateřskou školu, byla rozšířena o půdní prostory. Tím se uvolnily prostory po školce, která se mohla přesunout do nových tříd na půdě. Část nákladů na rozsáhlou rekonstrukci, která se prováděla i během školního roku a změnila celý objekt, hradila obec, část tvoří dotace z programu obnovy vesnice a množství nákladů bylo také uhrazeno z půjčky. Na zaplacení prací provedených v letošním roce použije obec finance získané z prodeje akcií. Přestože úroky z půjčky budou obecní pokladnu zatěžovat až do roku 2006, na jejich část už obec využila jednoho z programů obnovy vesnice, který je k tomuto účelu určen.

Nezdenská skala je ideálním místem
Na konci obce se nachází krásný přírodní areál, který místní občané dokázali přeměnit na ideální místo k odpočinku.V loňském roce bylo upraveno prostranství okolo nezdenské kyselky, vyhlášené svými léčivými účinky při onemocnění horních cest dýchacích a štítné žlázy. V blízkosti pramene se nachází místní koupaliště a svah prostranstvím je během celého roku místem ke sportování i pořádání různých společenských akcí. "Tento sportovní areálek bychom ještě chtěli upravit. Máme sice plno plánů, které ale většinou narážejí na nedostatek finančních prostředků," tvrdí starosta. Přesto obec uvažuje o zřízení turistické ubytovny, která by přilákala i větší počet zájemců o 220 metrů dlouhý lyžařský svah v blízkosti Nezdenské skaly. Ten spravují místní fotbalisté, kteří nabízí i lyžování na umělém sněhu, díky kterému je sjezdovka využitá velkou část roku. V tomto přírodním areálu se také už tradičně pořádá, svou podobou jedinečná, přehlídka dětských divadelních aktivit Nezdenská skala. Letos už po šesté přijelo více než deset školních i jiných souborů od mateřských až po střední.

Domov důchodců by potřeboval opravit
"Byli bychom velice rádi, kdyby bylo možné provést rekonstrukci rovných střech na domově, o kterou usilujeme už několik let," říká starosta, podle kterého by po těchto úpravách bylo možné využít půdní prostory pro další byty. Domov důchodců vlastní a spravuje Ústav sociálních služeb, o případných investicích tedy rozhoduje Ministerstvo práce a sociálních věcí. Nová budova stojí v klidném prostředí zahrady místního bývalého zámečku, ve kterém jsou v této době kanceláře ústavu. Stále je zde ubytována více než stovka starších občanů, z nichž většinu tvoří místní.

Kulturní zařízení je naše specialita
Tato budova byla původně postavená v "akci Z", později přešla na Jednotu a v restituci byla její sálová část odkoupena zpět obecním úřadem. "Sál využívají místní občané v hojné míře na různé oslavy, svatby i další kulturní akce a my máme velký zájem na odkoupení i další části objektu," prozrazuje starosta.

Stavební místa prozatím nejsou
Protože obec nevlastní vhodné pozemky k další výstavbě domů, bude v nejbližších letech alespoň rozšiřovat položení inženýrských sítí. "Zájemců o stavební parcely je hodně, ale všechny vhodné pozemky jsou v soukromém vlastnictví," říká starosta. Po zavedení plynu, vody a kanalizace do míst, kde se podle plánů se zástavbou počítá, pak budou mít zájemci alespoň toto základní vybavení.

Podnikatelů je v obci málo
Velká většina obyvatel každý den do zaměstnání cestuje a to obvykle vlakem nebo autobusem. Přímo v obci pracují lidé v místním družstvu, domově důchodců nebo drobných provozovnách, nabízejících různé služby. Mezi menší podnikatele patří tradiční řemeslníci - stoláři, zámečníci, automechanici, krejčové, pedikúra, masáže nebo sauna.

Sokol staví nové fotbalové hřiště
Za areálem zámečku začíná vznikat, podle starosty jedna z posledních občanských vybaveností, fotbalové hřiště, které v obci schází. "Fotbalový oddíl začal v Nezdenicích znovu fungovat před třemi lety a těžce se rodila už jen myšlenka takové hřiště postavit," říká starosta. Důvodem byl přirozeně nedostatek financí. Přesto by svépomocí mělo být hřiště dokončeno už na jaře příštího roku. Kromě fotbalistů sdružuje Sokol také místní turisty, kteří letos pořádají už 21. ročník Turistického pochodu z Nezdenic do Nezdenic a po celý rok hraje i ženské družstvo volejbalistek.

Bez spolků néni dědina
"Výborně u nás fungují hasiči, kteří letos slavili padesát let od svého založení a pořád jsou velice činorodí," pochvaluje si starosta. Hasičský sbor má devítičlenné zásahové družstvo a už si vychovává i početné žákovské družstvo. Vedle toho zde pracují včelaři, zahrádkáři nebo Junáci. I zásluhou těchto spolků se každoročně v obci pořádá fašankový průvod, plesy a řada dalších kulturních akcí. Na hody se pravidelně koná tradiční fotbalový turnaj mezi různými spolky nebo ulicemi.
www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund