Číslo: 36
07.09.1998
Článků: 58

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


První přichází Dáma s kaméliemi
Skupina Reflexy v pořadech televize Nova
Nenechte si ujít
Buchlovický zámek byl plný nádherných květů
Kunovjan reprezentoval v Itálii
Moravanka Jana Slabáka zakončila uplynulou bzeneckou pouť
Open air festival
Hudební rozloučení s prázdninami na pláži v Nové Vsi
Jak se žije ... Prvňáčkům

První přichází Dáma s kaméliemi
Uh. Hradiště (AnH) - Slovácké divadlo vstoupilo do padesáté třetí sezóny, která si na zajímavé tituly rozhodně nemůže stěžovat. Hned 12. září chystáme pro své diváky premiéru jedné z nejúspěšnějších romantických tragédií. Dáma s kaméliemi autora Alexandra Dumase ml. uvádí na scénu příběh kurtizány Marguerity Gautier, kterou milovala celá Paříž, ale ona měla ráda jediného muže - Armanda Duvala. Jemu věnovala všechnu svou lásku, pro něj obětovala i svůj život. Tento romantický příběh plný citů, naplněné i nenaplněné touhy, střetnutí vášně i rozumu dojímá divadelní publikum již více než století. Alexandru Dumasovi ml. se v něm podařilo zobrazit všechny lidské ideály, jejich vzepětí i pád. A tak se můžeme společně vrátit do Paříže roku 1830 a nahlédnout do noblesních salónů, kouzelných budoárů, ale i prostých venkovských stavení, tedy všude tam, kde se s našimi hrdiny potkáme.
V hlavní roli uvidíme tentokrát Eriku Pláňavskou, která nám na otázku, co má s Margueritou Gautier společného, odpověděla: Lásku. Konečně jsem ji našla a už ji nepustím. Na to ostatní si budu muset hrát. Martin Vrtáček, který představuje Margueritina milence Armanda, k tomu dodal: Po přečtění románu jsem nabyl dojmu, že mne a mou postavu dělí pouze doba. I když se dnes citově založení muži nenosí, já se dokážu dojmout okamžitě. A co na to všechno říká režisér představení Igor Stránský?
Nemyslím si, že příběh Marguerity Gautiere je sentimentální, spíše je to tragédie člověka. Člověk, v té či oné době, je strhován do určitého systému a ten ho tvaruje k obrazu svému. I dnes vidíme spousty lidí pohlcených současnou dobou. Teď se to nazývá tržními mechanismy. Hodnoty, jako jsou mezilidské vztahy, nebo mít docela obyčejně jeden druhého rád, jsou někde v pozadí.
V inscenaci dále uvidíme Božka Tomíčka (George Duval), Pavla Lišku (Gaston Rieux), Lubomíra Vraspíra (Saint Gaudens), Kamila Pulce (Gustav), Petra Fraňka (Hrabě de Giray), Jiřího Vobeckého (Baron de Varville), Jaroslava Kyncla (Doktor), Ivo Pížu (Artur), Ludmilu Forétkovou (Nichette), Annu Slezákovou-Mikovou (Prudence), Irenu Trpíkovou (Olympie) a další. Scénu a kostýmy připravil hostující scénograf Petr Dosoudil, dramaturgie se ujala Marta Stránská a choreografii s herci nastudovala Ladislava Kočíková. Premiéře bude opět v pátek 11. září v 10.00 hodin předcházet veřejná generální zkouška. Nenechte si ujít tento krásný příběh, který může směle konkurovat i těm nejoblíbenějším pořadům na televizních obrazovkách.Skupina Reflexy v pořadech televize Nova

V září čeká muzikanty, jako správné Moraváky vinobraní ve svém kapelním vinohradu, aby byli dobře připraveni na dlouhé zimní měsíce. - Foto:archiv
Slovácko (Mac) - Uherskobrodská skupina Reflexy natočila v listopadu 1997 ve studiu C Citron Ostrava své třetí CD Sluneční, které uvedla na trh 14. března 1998. Kmotry tohoto alba se stali vsetínští hokejisté včetně Jiřího Dopity.
První videoklip k tomuto albu na skladbu Sluneční je již na světě. Dlouho jsme nemohli najít vhodný námět, až nám pomohl režisér Ivo Popek (autor našeho prvního klipu Všichni půjdem, do ráje a hlavně režisér seriálu Přátelé zeleného údolí, prozrazuje Jarda Gargulák). Nový videoklip je pojat jako klipová groteska o natáčení videoklipu. Je v něm hodně recese a dá se říct, že si členové kapely dělají srandu hlavně sami ze sebe. Roli největšího nemotory si zahrál klávesák Martin Koníček, který musel několikrát padat z motorky nebo dostat třeba několik řádných facek. Kromě nového videoklipu uvidíme Reflexy vystupovat ještě v několika pořadech TV Nova: 11. září ve 20.00 hodin v pořadu Rozjezdy pro hvězdy, jako soutěžící v kategorii začínající umělci. Další vystoupení bude 2. října v Českém bodyguardu. Ten se natáčel na krásném novém koupališti v Žamperku a vyjma Reflexů tam uvidíme jako soutěžící např. hokejisty Jiřího Šlégra a Milana Hniličku.
Již příští týden ve dnech 15. a 16. září čeká skupinu natáčení pořadu Rychlý prachy v Uherském Hradišti, tedy vlastně na žhavé domácí půdě. Tam půjde nejen o 10.000 Kč pro dobrovolníky, ale taky o dobrou zábavu.Nenechte si ujít
Uh. Hradiště (mac) - Již tento víkend bude v rámci TV Prima regionálního vysílání Emurfilmu uveden první videoklip skupiny Scarlett. Ten vznikl na písničku Černé růže z druhého alba Snad to vyjde. Nezapomeňte si proto zapnout televizi v sobotu v 17.30 hodin a v neděli v osm hodin ráno.
Uh. Hradiště - Další vystoupení skupiny Reflexy se uskuteční v pořadu Rozjezdy pro hvězdy na Nově v pátek 11. září ve 20.00 hodin. V úterý 15. září můžete spatřit skupinu na vlastní oči v Uh. Hradišti, kde proběhne natáčení pořadu Rychlý prachy.Buchlovický zámek byl plný nádherných květů
Buchlovice (GalH) - Všichni, kdo navštívili zámek v Buchlovicích ve dnech od 28.8. do 30.8., byli doslova uchváceni nádherou, jaká byla v zámku vytvořena z květin. Jak by také ne, vždyť od 27.8. na zámku probíhal Seminář aranžování květin. Letos si jeho organizátoři, střední zahradnická škola Brno-Bohunice, vybrali Buchlovice, jelikož se aranžovalo ve stylu barokním a zámek byl postaven v 17.století právě ve stylu italské barokní vily. Sjelo se na 43 účastníků: kasteláni, zahradníci, květinářky, nikoli profesionálové a aranžovalo se celé dopoledne. Cílem semináře bylo právě tyto lidi seznámit s aranžováním, s jeho zásadami, ale i úskalími. V rámci semináře bylo i několik odborných přednášek na téma aranžování a květiny. Ti, kteří aranžovali poprvé, byli doslova překvapeni, co všechno lze z květů růže, kosatce či jiřiny vytvořit.
Jednotlivá barokní aranžmá byla přizpůsobena jak interiéru, ve kterém se nacházela, čili povaze místnosti, nábytku v ní a ostatních dekorativních předmětů, tak i váze či misce, do které bylo aranžováno. Každá místnost byla tedy na závěr vyzdobena dvěma, třemi či čtyřmi nádhernými kyticemi. Zámek byl zkrátka plný svou krásou umlčujících květů.
Pod tíhou celé té krásy jsem si kratičce popovídala s Bohuslavem Rabušicem a Danou Felklovou z Brna-Bohunic.

Na kterých zámcích tyto semináře již proběhly?
Na hodně. Letos jsme měli osmý ročník, takže když to vezmeme po pořádku, tak v Lysicích, v Miloticích, Valticích, Rájci nad Svitavou, Slavkově a v Kroměříži dokonce dvakrát.

Proč letos zrovna zámek v Buchlovicích?
Rozhodli jsme se letos aranžovat ve slohu barokním a váš zámek tomuto slohu přesně odpovídá, a to i svým interiérovým vybavením a mobiliářem.

Jak jste byli spokojeni s průběhem celého semináře?
Velmi. Přijeli všichni, kdož se přihlásili, a i spolupráce s kastelánkou zámku byla bezvadná a bezkonfliktní. S takovou vstřícností jsme se ještě nesetkali! Doufáme, že se to líbilo i všem seminaristům. (pozn.red. Líbilo, a hodně, ptala jsem se několika z nich.)

Kde plánujete příští seminář?
Jelikož bychom chtěli příště aranžovat v renesančním stylu, což bude možná trochu těžší, vybrali jsme si zámek v Třeboni. Tak jestli všechno vyjde, tak to bude Třeboň.Kunovjan reprezentoval v Itálii

Děvčata z Kunovjanu s Makedonkami. - Foto: archiv
Uh. Hradiště (RoH) - Právě před týdnem se z Itálie vrátil folklórní soubor Kunovjan, který byl vyslán Českou sekcí C.I.O.F.F. na Mezinárodní festival do Maceraty, vzdálené 150 km jižně od San Marina. Festival probíhal v rodinném duchu, neboť se nejednalo o prestižní udílení cen v tanci, zpěvu a hudbě. Smyslem tohoto mezinárodního setkání byla vzájemná soudržnost, přátelství a soužití mezi nejrůznějšími národy světa. Přestože původní plány hlavních organizátorů byly velké, finanční nedostatky dovolily nakonec pozvat jen ty nejbližší. Vedle každodenního folklórního večerního či nočního představení se soubory utkávaly na poli sportovním, poznávaly místní kraj, kulturu a zábavu. Členové Kunovjanu navázali nová přátelství, která nabízejí objevování nových míst na zatím nenavštívené mapě Evropy. ÚLK Strážnice a folklorní soubor Kunovjan zvou všechny příznivce na 1. ročník folklorolympiády, který se koná v neděli 13.září od 14.00 hodin ve Strážnici skanzenu, kdy vypukne slavnostní olympijský oheň.
Jedná se o sportovně-folklorní zápolení, mezi pěti soubory tentokráte z Uherskohradišťska. Své folklorně-nefolklorní umění předvedou členové souboru Hradišťan, Dolina, F-studio, Vlčnovjan a Kunovjan.Moravanka Jana Slabáka zakončila uplynulou bzeneckou pouť
Uh. Hradiště (Mac) - Vyvrcholením nedávné bzenecké pouti se stal společný koncert DH Moravanka Jana Slabáka s bigbítovou skupinou Wayn, které není třeba blíže představovat. Ale pár slov o Moravance jistě neuškodí.
V roce 1972 vznikla dnes jedna z nejpopulárnějších virtuózních dechových kapel, Moravanka Jana Slabáka, jejímiž členy jsou profesionální hudebníci, absolventi konzervatoře a JAMU, někdější hráči symfonických a operních orchestrů v Brně. Kapelníkem tohoto souboru je Jan Slabák, rodák z Kelčan u Kyjova, bývalý dlouholetý člen Státní filharmonie v Brně. Za dobu své existence absolvovala Moravanka cca 6.500 koncertů v České republice, v Evropě a také v Americe. Patří ke stálým hostům televize i rozhlasů u nás i v zahraničí. Natočila tři desítky zvukových nosičů, které byly vydány v i dalších obměnách a cizojazyčných verzích v milionových nákladech. Repertoár Moravanky tvoří nejen úpravy moravských lidových písní, ale také původní skladby v moravském lidovém duchu, komponované převážně Janem Slabákem a textařkou Ivanou Soukalovou. Od téhož autora je to dále mnoho skladeb orchestrálních a nechybí ani skladby klasické a swingové.
Repertoár zahrnuje také klasickou dechovku třicátých let tak známých autorů, jakými jsou Karel Vacek, Jaromír Vejvoda, Josef Poncar, Václav Bláha a další. Kapelník Jan Slabák znal dobře hru i styl lidových dechovek z empiria rodného Kyjovska. Pro činnost Moravanky se mu tato tradice stala určitým vzorem a přidáním profesionálního muzikanství, osobitého zvuku, odpichu, švihu a někdy swingového frázování se mu podařilo vytvořit svůj osobitý styl - saund.
Za svoji činnost obdržela Moravanka Jana Slabáka mnoho nejrůznějšího ocenění při hudebních přehlídkách a soutěžích. Za milionové náklady vydaných zvukových nosičů obdržela Moravanka pět zlatých, jednu platinovou a jednu diamantovou desku.
Vliv Moravanky se nezastavil ani u státních hranic a poznamenal výrazně rovněž aktivní zpěv našich krajanů v zahraničí. Všeobecně je známo, že vznik Moravanky přinesl objevnou interpretaci lidové písně, ale hlavně velkou renesanci lidové hudby vůbec. Po Moravance vzniklo mnoho jejích výborných epigonů- dechových kapel u nás i v zahraničí. Stylem nebo saundem Moravanky hrají dnes všechny lepší dechovky nejen u nás, ale i v celé Evropě.Open air festival
Uh. Hradiště (MK) - Ač přemístěn skrz rozmary počasí pod střechu, nadchl všechny přítomné výkon všech protagonistů, ať už zahajujícího Drahoše Hrona, či další v pořadí, kapely THE SUTTERÉN. Zahanbit se nedali ani lidé kolem seskupení s názvem NÁpojový lístek, po nichž nastopili hlavní hosté večera cirkus yvoš. Výbornou atmosféru umocňovalo příjemné prostředí Café baru Latina.Hudební rozloučení s prázdninami na pláži v Nové Vsi
Ost. N. Ves (PA) - Zlínské AZ rádio připravilo pro děti na sobotní odpoledne ve spolupráci s firmou AGT Zdounky důstojné rozloučení s prázdninami.
Jak jinak než u vody, jak jinak než na pláži a s kým jiným než s vaším rádiem a dobrou hudbou, objasnila nám místo a program akce jedna z moderátorek. K létu patří pláž, tu tu máme. K létu patří dobrá zmrzlina, tu přivezly AGT Zdounky. K létu také patří skvělá pohodová letní muzika, tu obstará kapela Yo Yo Band. Škoda jen, že slunce má zrovna dneska dovolenou, zhodnotila situaci. Program začala po patnácté hodině Velká plážová bitva, která byla kvůli chladné počasí o něco zkrácená a odpadlo závěrečné koupání. V patnácti stupních a pod zamračeným nebem v řadě soutěžních disciplín nejlépe obstál a hlavní cenu horské kolo značky Joko si odezl jedenáctiletý Radek Grossmann z Veselí na Moravou. Jeho triumfu přihlíželo asi sedmdesát dětí, většinou s rodiči. Soutěže ukončili moderátoři AZ rádia pozvánkou na projížďku v jednom ze tří motorových člunů.
Tomu všemu již přihlížela pražská kapela Yo Yo Band, která se kolem půl šesté opřela do nástrojů a zahájila skoro dvouhodinovou podvečerní siestu plnou svých největších hitů. Vystoupení přilákalo další davy zvědavců, tentokráte všech generací. Největší aplaus sklidila písnička o Gejzovi, ale i skladby A to mě láká, Kladno, Karviná, Nelepší holky jsou, Pečená husa, Jedem do Afriky a další. Natřikrát hudební tečka uzavřela perfektní odpoledne plné her, soutěží a výborné muziky.
Vůdčí osobnosti kapely Richarda Tesaříka jsme se jenom ve zkratce zeptali:

Co tě a kapelu Yo Yo Band přivádí do Ostrožské Nové Vsi?
Akce AZ rádia.

Účastnil ses nějakých podobných soutěží jako dnes?
Moc jsem jich nezažil, a když, tak jsem raději běhal po lese.

Jak jsi trávil prázdniny v dětství?
Trávil jsem je u mého dědy na Moravě.

A ty letošní?
Celkem v pohodě. Většinu času jsem trávil na rybách. Vzpomínat budu na těch pár kaprů a cejnů co jsem chytil.

Co připravuješ s Yo Yo Bandem?
Tento rok pořád někde hrajeme a příští rok budeme dělat novou desku.

Kdy vás uvidíme alespoň v televizi?
Prostoru pro videoklipy moc není, ten zabírají reklamy, ale nedávno jsme byli s bráchou u Krampola v jeho pořadu a celá kapela jsme hráli v novém pořadu Bezva rodina.

Na jaké významější akci vás v nejbližší době uvidíme?
12. září v Přerově na akci s Ivanem Lendlem.

Neplánujete o některém z našich měst napsat nějakou písničku?
Nejtěžší je napsat text, aby nebyl stupidní. Vy tady nemáte žádné anomálie. Všechno je tu v klidu a pohodě.

Jaký je Tvůj vztah k Moravě?
Jedna strana mé rodiny odtud pochází, takže takový.

A jak se ti líbí na Slovácku?
Máte tu pěkné okolí, ale ještě pěknější ženský.

Nemáš chuť si jako vášnivý rybář tady v Nové Vsi zachytat?
Teď jsem slyšel, že tady někde minulý týden vytáhli sumce metr šedesát, ale uvědomil jsem si, že jsem tu jiným autem, takže nemám s sebou pruty. Je mi to líto, ale až sem někdy pojedu, tak to zkusím, protože tento i tam ten rybník vypadá dobře.Jak se žije ... Prvňáčkům
Mezi 1.800 novými školáky Základních škol zasedli 1. září poprvé do lavic i nejmenší zástupci redakce Dobrý den, Slovácko. Tedy abychom byli přesní: Martin a Václav jsou dva synové dvou matek - redaktorek. Právě od nich jsme se snažili vypátrat, jak prožívali první školní dny a jak vidí svou školní budoucnost. Věříme přitom, že oba hoši jsou vzorkem naší mladé generace, která jednou od nás pomyslně převezme žezlo a notnou dávkou nadsázky třeba i změní světové dějiny...

	Jméno     : Martin
	Bydliště   : Uherský Ostroh
	Datum narození: 23.3.1992
Martine, těšil ses poprvé do školy?
Ano. Těšil jsem se na to, že ve škole dostanu různé úkoly. A teď se prostě těším pořád.

A co se ti ve škole nejvíc líbí?
Jak děláme všelijaké úkoly. Třeba dnes jsme pastelkama vykreslovali nějaké obrázky.

A co se ti naopak ve škole nelíbí?
Když musím jen pořád sedět na zadku a nemůžu chodit a běhat. To je strašné.

Jak vypadá tvoje třída, tvoji noví kamarádi. Líbí se ti paní učitelka?
Třída je moc hezká. I kamarádi se mi líbí. Do třídy se mnou chodí pět holek a sedmnáct kluků. Paní učitelka je velice hodná, ale teď už nevím, jak vypadá.

Jak to vypadá ráno, když tě maminka chystá do školy. Vstáváš rád?
Ano, myslím, že vstávám rád. Ale třeba dnes mě musela vzbudit mamka, protože se mi moc nechtělo. Ale jsem rád, že mě mamka s taťkou vždycky probudí a já nezaspím.

Kdy chodíš spát?
Nevím, už si to nepamatuju. Ale dnes půjdu spát teď. To je v osm hodin.

Myslíš si, že je dobré, když chodíš do školy?
Anóóó! Říkám, že moc rád dělám školní úkoly.

Co bys dělal, kdybys nemusel do školy?
Co? Asi bych si hrál, nejraději celý den. Jezdil bych na kole, na kolečkových bruslích a tak dále.

Který předmět se ti ve škole nejvíc líbí?
Matematika, čeština, tělocvik, pracovní výchova, hudebka, všecko.

Čím chceš být, až budeš velký?
Já nevím. Asi bych chtěl pracovat tam, kde pracuje taťka, v pizzárně (výrobně pizzy - pozn. rodičů). Chtěl bych tam pracovat proto, že jsu po tatínkovi.


	Jméno     : Václav
	Bydliště   : Uherské Hradiště
	Datum narození: 9.9.1991
Vašíku, těšil ses poprvé do školy?
Těšil. Těšil jsem se na učení a na matematiku. Ta mě bude asi nejvíc bavit.

Co se ti ve škole nejvíc líbí?
Paní učitelka a školní lavice. Také jsme hned první den dostali hrozně moc věcí: sešity, plastelínu, lepidlo, tužky a tak. Paní učitelka se mi líbí proto, že je hodná.

A co se ti naopak ve škole nelíbí?
Jak nějaké děcka běhaly po škole. A nebyly to jen starší, aj malé děcka, z naší třídy, ale já ne.

Jak vypadá tvoje třída, tvoji noví kamarádi, tvoje paní učitelka.
Sedím v druhé lavici s klukem, ale nevím, jak se jmenuje. Ve třídě máme barevné kvítka, třeba červené, fialové, žluté. Kvítka do třídy donesli holky a kluci z domu. Do třídy se mnou chodí čtrnáct kluků a jedenáct holek.

Jak to vypadá ráno, když tě maminka chystá do školy. Vstáváš rád?
Nerad vstávám, protože je mně úplně špatně a nevolno. Bolí mě břicho. Proto vždycky když vstanu, si musím zase znovu lehnout.

Ale dnes ti špatně nebylo.
Ne.

Bylo ti špatně jen ten první den, protože jsi měl strach ze školy, ne?
Ano. Ale nakonec jsem zjistil, že to ve škole není tak hrozné, tak mě bříško už nebolí. Už se každé ráno do školy těším. A když svačíme, nejvíc mně chutná jahodový lakrumáček s rohlíkem. Nemám rád jogurt. Jednomu klukovi se dnes celý jogurt vylél na lavici a paní učitelka to musela uklízet. Byla toho kopa, skoro všechno.

Kdy chodíš spát?
V osm hodin. Ale je to moc brzo. O prázdninách jsem chodil aj o půl desáté. Kdybych nemusel jít spát, nejraději bych juchal a díval se na televizi.

Myslíš si, že je dobré, když chodíš do školy?
Jo je. Učíme se psát, počítat, číst a tak různě. Naučím se tam všechno možné. A mám tam nové kamarády.

Co bys dělal, kdybys nemusel do školy?
No hrál bych si doma s legem. Někdy bych šel ven za Monikou a Andreou. Ale v posteli bych se válet nechtěl, tak jak se válí strejda Víťa. Třeba bych ráno, když bych neměl školu, vstal, až mě to nebude v posteli bavit. Třeba tak o půl deváté, pustil bych si televizu a video Krtečka, nebo Cestu do pravěku.

Který předmět se ti ve škole nejvíc líbí?
Lepidlo. Paní učitelka nám lepila kočku, na které má každý jméno, aby si nás paní učitelka nepopletla a pamatovala si naše jména. Kočku podepsala paní učitelka černou fixou.

A co čeština a matematika. To tě baví?
Nejvíc matematika. Dnes jsme už v matematice počítali a dostávali jsme razítka. Už mám dvě, dvě včelky a jednu jahodu.

Čím chceš být, až budeš velký?
Doktorem. Zahradníkem. Kde se nejvíc pracuje a tak... Baví mě to. Doktorem chci být proto, že doma operuju mozky rybám a tak. Zahradníkem chci být zase proto, že si pak všechnu zeleninu ze zahrádky uvařím a sním. Aj teď babičce na zahrádce pomáhám. A můžu říct vtip? Čůrá chlapeček u bazénu do vody a přijde k němu policajt a říká: Chlapečku, nečurej do vody, nebo ti ho ustřihnu. Pak jde chlapeček kolem holčičky, která taky čůrá, podívá se a zeptá se jí: Jé, tobě už ho asi ustřihli, že?

Díky za rozhovor. Připravily: K. Kuchtová a M. Miškeříkováwww.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund