Číslo: 38
22.09.1997
Článků: 45

Titulní
Uherskohradišťsko
Ze
Kultura
Pro
Pošta
Horoskop
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Britská hardrocková legenda URIAH HEEP
Nový hudební vévoda S.˙C.˙U.˙D.
Klub Mír
AC DC v Bzenci
Rozhovor týdne: Ing. Václav Křivánek

Britská hardrocková legenda URIAH HEEP
Tuto sobotu v Praze a v neděli v Uherském Hradišti !
MICK BOX - kytara, zpěv: Nenapodobitelný Mick Box je zakládajícím členem Uriah Heep a je jediným stálým členem po celých 22 let jejich působení. Poté, co hrál s místní londýnskou skupinou (během školních let), založil The Stalkers. Později spolu s Davidem Byronem založil Spice. Když se stali favority klubu, změnili v roce 1970 jméno Uriah Heep a podepsali smlouvu s Bronze Records. Skupina v průběhu dalších dvou desetiletí prodala přes 30 miliónů desek.
LEE KERSLAKE - bicí, zpěv: Uriah Heep je můj život, řekl Lee Kerslake jednou a je určitě pravda, že mu skupina ubrala velkou část hudební energie. Předtím, než se stal v roce 1971 členem skupiny Uriah Heep a klávesistou a skladatelem Kenem Hensleym, Toe Fat (s Kliffem Bennetem) a jeho vlastní skupinou National Head Band. Lee opustil Heep na několik let aby založil Blizzard Of Oz s Ozzy Osbournem, se kterým nahrál alba Blizzard Of Oz a Diary of a Madam. Obě alba získala platinové desky a dostala se do první světové desítky.
TREVOR BOLDER - Basová kytara, zpěv: Trevor strávil čtyři roky s Davidem Bowiem a skupinou Spiders from Mars, během nichž vystupoval a hrál na albech Ziggy stardust, Hunky Dory, Aladdin Sane a Pin Ups - všechna alba obdržela platinovou desku. Se skupinou Uriah Heep začal hrát v roce 1976 a nahrál čtyři alba. Pak odjel na dva roky do Wishbone Ash kempu, kde nahrál LP Twin Barrels Burning. Do Uriah Heep se vrátil v roce 1983 předtím, než skupina vystupovala v USA s Def Leppard při propagaci alba Head First.
BERNIE SHAW - zpěv: Narozen v Kanadě. V roce 1979 začal hrát v Grand Prix - pár měsíců po přesídlení do Británie. Po dvou letech a RCA albu odešel k Praying Mantis a zde hrál se zakladatelem Iron Maiden bubeníkem Clivem. Po změně jména na Stratus a nahraném albu po CBS v Japonsku se skupina rozpadla. V roce 1986 přijal pozvání a začal hrát s Uriah Heep.
PHIL LANZON - klávesy, zpěv: Phil byl jedním se zakládajících členů Grand Prix a byl spoluautorem jejich tří alb do roku 1984, kdy zpěvák Robin McAuley odešel a založil FAR CORPORATION. Pak se spojil s ex-UFO kytaristou Michaelem Schenkerem v MSG. V roce 1985 byl Phil na turné v Austrálii a Asii se skupinou The Sweet a později nahrál LP Live At The Marquee. Potom hrál se skupinou Sad Cafe na turné po Velké Británii, po kterém zpěvák Paul Young založil Mike And The Mechanics s Mikem Rutherfordem z Genesis. Po krátkém návratu do The Sweet na další australské a asijské turné začal hrát s Uriah Heep v roce 1986 na tříměsíčním turné po USA a Kanadě.
Biografie Uriah Heep
Mick Box - kytary a zpěv, Lee Kerslake - bicí a zpěv, Trevor Bolder - basová kytara a zpěv, Phil Lanzon - klávesy a zpěv, Bernie Shaw - zpěv.
Letos Uriah Heep vydali úžasné studiové LP - Sea Of Light a také oslavili své stříbrné jubileum - 25 let v oblasti rocku je opravdu obrovský úspěch. Většina manželství, přátelství nebo obchodů nevydržela tak dlouho. Během této kariéry, v jejímž průběhu prodali více než třicet miliónů alb, se Heep stali institucí. Ale toho dosáhli čistě a jednoduše díky svým hudebním zásluhám. Je to možná překvapující, že jejich nynější sestava přežila nejdéle.
Od jejich založení v Londýně v roce 1970 a vydáním jejich debutu Very Eavy, Very Umble usilovali o originalitu přiklášujíce základy jejich tvrdého rocku hudební melodií a hlasovou harmonií. Umble byla prvním vydařeným LP, ačkoliv se v té době setkala s obrovskou kritikou. Jeden z kritiků v časopise Rolling Stone zhodnotil skupinu takto: Jestliže tato skupina prorazí, spáchám sebevraždu. Zní to jako třetí stupeň Jethro Tull. V 70. letech pronikly do rock folkloru jména jako David Byron, Mick Box, Lee Kerslake, Ken Hensley a spousta dalších a nahráli tyto skvělé LP: Salisbury, Look At Yourself album korunující jejich slávu s názvem Demons And Wizards, Magicianďs Birthday, Sweet Freedom, Wonderworld a High And Mighty. Během tohoto období byla skupina šokována odchodem baskytaristy Johna Wettona do Asie a smrtí baskytaristy Garyho Thaina, který se předávkoval heroinem. Po odchodu Hensleyho vydávají s velkým úsilím v roce 1982 skvělé album Abominog. V roce 1983 následovalo album Head First. Optimismus se dost avil v roce 1986 na poslední chvíli - v podobě Berniho Shawa a jeho kolegy Phila Lanzona, kteří vnesli do skupiny neocenitelnou energii. V této sestavě přetrvali dodnes. A jaké desetiletí to bylo! Patřili mezi první západní skupiny, které se odvážily vystoupit za Železnou oponou v prosinci 1987, odkud pochází album Live In Moscow. Skupina vystupovala ve více než 41 zemích světa.
Sea Of Light - 19. studiové album bylo zaplaveno výběrem toho nejlepšího a dalšími polooficiálními živými nahrávkami a tím budilo dojem, že Heep chrlí stále nové a nové alba každých 6 měsíců. Ale to nebyla pravda. Toto album bylo vlastně prvním oficiálním produktem, které propadlo, aby zaujalo tak, jako jeho předchůdce, vysoce ceněné album Raging Silence
Všichni ve skupině souhlasí s tím, co děláme. Bylo důležité najít lidi, kteří v nás věří stejně tak jako my sami a naši fanoušci, s úsměvem podotýká Mick, který se neobává toho, že by neměl své jisté místo v hudebním světě. Turné Sea Of Light začíná letos dříve a to v Jižní Africe a pokračuje do Evropy, USA, Kanady, Austrálie, Japonska a Jižní Ameriky.Nový hudební vévoda S.˙C.˙U.˙D.
...aneb původní Invence zpátky na scéně
S notoricky známým názvem skupiny - Invence se setkávají fanoušci rockové muziky již řadu let. Pamatují si je nejen zástupy našich starších sourozenců a˙rodičů. Po dvaadvaceti letech však ukončila skupina v létě 1993 svou činnost. V srpnu roku devadesát šest se po třech letech objevili na pódiích plně obrozené Invence, které s původními měli stejný jen název. Mohli jste je vidět a˙slyšet na mnoho víkendových akcích i v˙našem regionu. V˙posledních dnech se však uvnitř této skupiny začaly dít radikální změny, které vyustily do další kapitoly této známé skupiny.
Povídám si s˙jedním s˙novějších členů - kytaristou Hynkem Michálkem.

Co se vlastně stalo ?
Vše začalo dlouhodobějšími organizačními a˙finančními spory uvnitř skupiny. Vyvrcholením bylo doporučení našeho zpěváka, aby bubeník Marek Chmela opustil skupinu. S˙tím ale nesouhlasil zbytek skupiny, který se za něj postavil. Tím pádem bylo jasné, že skupinu opustí zpěvák.

Tím se daly věci do pohybu ?
Ano. Nastaly radikální změny a˙my doufáme, že budou jen k˙lepšímu.

Jaký bude další osud Invencí, budou ještě hrát ?
Budou, ale ... Před několika dny jsem mluvil s˙Vaškem Kolajou, což je zakladatel původní sestavy Invencí, který mi sdělil, že tato původní sestava chce zase hrát. Domluvili jsme se, protože nechceme dopadnout jak některé kapely v˙okolí. Oni jsou přece originál (i bez toho, že by to měli v˙názvu) a˙my jim nechceme v˙ničem bránit.

Takže nový název skupiny ?
Přesně tak. Momentálně jsme se dohodli na názvu S. C. U. D. - což jsou protiletadlové rakety.

Na kdy a˙kam chystáte premiéru ?
Chtěli bysme udělat takovou větší akci spolu s˙Rádiem Publikum koncem prosince. Pozveme si pár skupin,˙našich kamarádů a˙nějakého speciálního hosta - jméno zatím neprozradím. Akce se uskuteční tady někde v˙okolí a˙doufám, že se přijdete podívat.

Co budete dělat do té doby ?
Zatím chceme celý podzim a˙zimu hrát, samozřejmě už pod novým názvem skupiny.

V jaké sestavě vás uvidíme ?
V podstatě stejné jako hrajeme teď - bicí Marek Chmela, kytary já a˙Milan Janků, basa Laďa Botek a nová akvizice, o˙které si myslím, že bude pro nás přínosem - zpěvák Luboš Vojtek z˙Uherského Brodu. Ten bude u˙nás prozatím hostovat, protože má závazky ještě v˙jiných kapelách v republice. Minimálně půl roku nebo rok bude s˙námi učinkovat. Mix a˙technický dozor bude mít Jara Kuban.

Nový název sebou nese nové cíle, jaké jsou ?
Jak jsem říkal, hlavně hrát. Na jaro nebo začátkem léta se chceme schovat do nahrávacího studia a˙nahrát pár vlastních písniček. Některé jsou rozpracované, ale některé už hrajeme na zábavách.

Kde bude těžiště vašeho působení ?
Budeme hrát hlavně tady v˙okolí - Hradišťsko, Hodonínsko, ale jednou do měsíce vyrazíme na společné vystoupení s˙kamarády ze severní Moravy právě k˙nim na sever. No a˙někdy kluky vezme sem, aby si zahráli a vypili i˙u˙nás.

Kam chcete, aby S. C. U. D. směřoval ?
Nechceme dělat komerční muziku. Chceme, aby naše hudba měla určitý nádech, představu už máme. Nebude to kopie okolních skupin, které se sobě podobají.

Dík za rozhovor - PdKlub Mír
Čtvrtek 25. září 1997 - F DUR JAZZ BAND
F Dur Jazz Band vznikl v září 1994 ve Zlíně. Soubor tvoří dvanáct vybraných jazzmanů zlínského regionu s průměrným věkem 28 let. Repertuár skupiny představují především moderní jazzrockové skladby, ale částečně i svingové standarty. Band staví na precizní rytmice podpořoné hráčem na perkuse a na kompaktním zvuku dechové sekce.
F Dur Jazz Band má za sebou vystupování na jazzových festivalech v Přerově, Lanškrouně, Vyškově, a v jazzových klubech v Brně, Olomouci a Kroměříži. Na svá domácí (zlínská) vystoupení si zve význačné jazzmany (Jana Koubková, Lazáro Cruz aj.)

Pátek 26. září 1997 - ZNOUZECTNOST
Tahle skupina je na plzeňské rockové scéně jakýmsi ošklivým káčátkem. Aspoň pro většinu zde tvořících hudebníků. Neboť ačkoliv oni makají a dřou, přijdou nějací neumětelové a vypálí jim rybník. Říkají si velice (ale velice) výstižně Znouzectnost (občas se lze setkat i se zkratkou ZNC) a jsou vítáni hudebními přiznivci v celé republice. Lze zmínit to, co je od počátku (tj. od r. 1986) poznávacím znamením ZNC: potrhlý humor, svérazná filozofie a netuctový pohled na svět. Včetně lehceprovokujícího způsobu jak písemné prezentace názvu skupiny, tak jakési poloanonymity hudebníků, plaše se ukrývajících za přezdívkami. A tak přistupme na jejich hru ...
(Ladislav Rott, Rock a Pop 2/97)
(pozvánky z měsíčniku NE)AC DC v Bzenci
V pátek 26. září v kulturním domě ve Bzenci odstartuje rocková noc tradiční Bzenecké vinobraní. Pořatelům se podařilo získat vystoupení jedné z nejznámějších skupin - AC DC revival band. Tato skupina, jež má dohodnuto několik vystoupení v ČR, si u nás vybrala několik kulturních domů s menší kapacitou sálu a to prý z důvodu vytvoření příjemné atmosféry a lepšího kontaktu s publikem. Celá akce vypukne ve 20 hodin vystoupením skupiny Urschullum. Po ní bude pokračovat hradišťské Credo a po 22 hodině započne své bzenecké vystoupení hlavní protagonista večera - AC DC revival band. Po skončení koncertu bude pokračovat zábava se skupinou Credo. Jak nám pořadatelé prozradili, celá akce je finančně náročná, ale díky silnému sponzoru se může uskutečnit. Ten přispěl na podstatnou část nákladů spojenou s vystoupením ejsíků a byl tak splněn hlavní požadavek této skupiny, aby maximální cena vstupného nepřesáhla šedesát korun.
Dále nám pořádající agentura prozradila, že chystá podobné akce ve Bzenci, na které chtějí pozvat Kiss revival, ZZ-TOP revival, Rolling Stone revival a další. V plánu je příprava celostátního srazu motorkářů do Bzence a to tři dny v létě spojených s koncerty nejznámějších skupin. Takže nezapomeňte, v pátek jste zváni na super live show do Bzence.
Připravil : Pavel PaškaRozhovor týdne: Ing. Václav Křivánek
Muž, kterému se splnil jeho životní sen.

Narodil se 2. září 1927 ve Velkých Bílovicích v Břeclavi. V roce 1930 se celá rodina odstěhovala do Jugoslávie z důvodu nezaměstnanosti u nás. Pochází z deseti sourozenců. Bohužel jeho první čtyři sourozenci zemřeli už v dětství. V šesté třídě gymnázia, které navštěvoval v Jugoslávii (4 obecné a 8 tříd gymnázia) nastoupil k partyzánům. Po skončení války si dodělal školu Maršála Tita v Zahřebu. V roce 1945 se vrátil zpátky do Československé republiky. V roce 1947 se zapsal na Vysokou školu v Brně. Trvalé bydliště měl v Lednici na Moravě. Od roku 1954 bydlí v Polešovicích. Od malička byl vychovánán k poctivosti, což mu zůstalo až do dneška. Má rád dobré víno, obrazy, přírodu, ale také pěkná děvčata. Občas i uvaří.

Jaké jsou Vaše kladné vlastnosti?
Snažím se býti poctivý a dát všemu co je třeba. Ostatní ale musí posoudit jiní, já sám sebe těžko můžu hodnotit.

Jakou jste vystudoval vysokou školu?
Vystudoval jsem Vysokou školu zemědělskou v Brně, zahradnický obor - vinařství, zelinářství, ovocnářství ...

A co Vaše středoškolské vzdělání?
Na základní a střední školu jsem chodil v Jugoslávii. Můžu říct, že jejich vinařství je téměř na stejné úrovni jako to naše. Vysokou školu jsem odjel studovat do Brna.

Věděl jste v mládí, že se budete věnovat vinařství?
Ano, byl to můj sen. Už od školských let mě to nesmírně bavilo. Ještě jsem nedosáhl na vrchol keřů, a už jsem obíral zálistky. Vždycky se mi to líbilo.

Takže se vám splnil Váš životní sen?
Ano, člověk si má určit nějaké předsevzetí. Já jsem ovšem dosáhl více než jsem si myslel - ve šlechtění révy vinné.

Jak probíhá šlechtění a jak dlouho trvá vyšlechtit novou odrůdu?
Šlechtitel, aby vyšlechtil novou odrůdu, musí znát rodičovské páry a genetické vlastnosti. Rodičovské páry je potřeba prověřit. Dělá se to tím způsobem, že se na květní latu natáhne sáček a proběhne samoopylení. Semenáček se sleduje a třetím rokem vytváří úrodu. Pak se namnoží na deset keřů a další 4 roky se čeká na jejich úrodu a sleduje se dalších pět let. Potom se vysadí na několik míst v republice a dá se na státní odrůdovou zkušebnu, kde se zase čtyři roky čeká a pět roků se zkouší. Celkem od vysetí semenáčkou až po uznání je to 20 až 25 let.

Jaké jsou Vaše životní úspěchy?
Vyšlechtil jsem čtyři odrůdy. Dvě stolní - Olšava a Vitra, na které jsem spolupracoval s ing. Tománkem, dále jednu podnožovou odrůdu - Amos a jednu moštovou odrůdu - Moravský muškát.

Kde jste vlastně tyto odrůdy vyšlechtil?
Po skončení vysoké školy v roce 1952 jsem začal pracovat ve šlechtitelské stanici v Polešovicích, kde se mně výše uvedené odrůdy podařilo vyšlechtit. Tady jsem pracoval až do roku 1992. Potom jsem chvíli působil ve šlechtitelské stanici ve Znojmě jako poradce.

Máte určitě i svůj vinohrad ...
Ano, mám. Mám tam především staré polešovické odrůdy, ale také novošlechtění. Z těch starých nejznámějších - burgunda bílá, ryzlink rýnský a frankovka.

A Vaše nejoblíbenější víno?
Burgunda bílá a frankovka, ale mám rád každé dobré víno. Může být bílé, červené, staré nebo mladé.

Máte tedy určitě i svůj archiv...
Ano, mám. K sedmdesátinám jsem měl degustaci archivního vína, měl jsem 38 vzorků. Nejstarší víno mám z roku 1986.

Upřednostňujete nějakou odrůdu?
Ne! Každá odrůda patří do určité oblasti a tratě. Když se najde pro určitou odrůdu to správné místo, tak je to ta nejlepší odrůda co je. Rozhodující je jakost vína.

Který rok byl podle Vás nejúrodnější?
Nejkvalitnější byl rok 64, 86 a 93.

Publikoval jste také do nějakých časopisů?
Trvale jsem přispíval do Zahrádkáře, potom do časopisu Vinohrad, přispěl jsem do Československé Ampelografie - souhrn poznatků o odrůdách révy vinné. Různá leporela o řezu, o stolních odrůdách ...

A co Vaše děti?
Mám čtyři děti. Oba dva zeťové jsou vinaři. Jeden kluk je rybář a druhý se o zemědělství vůbec nezajímá.

Jak jste oslavil své sedmdesátiny?
Své narozeniny jsem oslavil s rodinou, ale také s vinaři. A oslavy stále trvají.

Co je podle Vás nejkrásnější na vinařství?
Pokud má pro vinařství porozumění i manželka. Já prodám víno, ona si vezme peníze ...

Co byste poradil začínajícím vinařům?
Ať nezačíná ten, kdo není pracovitý. Ať začíná ten, co si umí něco odříct. Na první úrodu se čeká čtyři roky a ne každý rok je úspěšný. Ten, kdo si zamiluje révu vinnou, už nepřestane.

Co si myslíte o výrobě druháku neboli pikuli?
Výroba druháku byla povolena pro zaměstnance určitých státních podniků. Majitel nebo zaměstnavatel mohl vyrábět druhák a dávat je svým dělníkům místo vody. Jenomže výroba druháku se potom rozmohla i mezi vinaři a zahrádkáři, kteří začali vyrábět druhák za účelem prodeje. Výroba jednoho litru kolem roku padesát byla asi 4.50,-Kč, ale prodával se až za 12,- Kč. Málokdo ovšem přiznal, že to není víno, a tak měšťanům, kteří vínu moc nerozumněli, chutnal druhák více než přírodní víno. A to povzbudilo vinaře k nekalým účelům, kteří začali ředit víno druhákem a prodávali to jako kvalitní víno. Z hlediska morálního i z hlediska křesťanského je výroba druháku podvod, tehdy, když majitel nepřizná, že je to druhák. Prodejem tohoto zředěného vína získá dvoj až třínásobnou cenu výroby druháku. Já osobně jsem byl vždycky proti tomu. Vína, která dělám, dělám bez druháku. Z hlediska morálního není správné, aby se naši vinaři natolik ponížili, aby museli okrádat spotřebitele, kteří tomu nerozumí. Kdyby se domluvili na rozumné ceně, tak by se to dalo možná tolerovat.

Myslíte si, že má zemědělství budoucnost?
Když nebude mít zemědělství budoucnost, tak umřem.

Děkuji za rozhovor, Petra Macalíkováwww.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund