Číslo: 38
21.09.1998
Článků: 58

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Loučení s Ondrášem bylo velkolepé
Evžen Sobek: Romové ve městě Brně
Elán náhrával i v Uherském Hradišti
V pátek na Mišíka a ETC band
Polští mágové rozmlátili naše město
Ve výstavní síni vládl muzikál
Právě vyšla nová deska Argemy
Sobotní večer patřil skupině Turbo
Dechová hudba Vlčnovjanka slaví 20. výročí
Jak se žije ... Plaveckému oddílu ?

Loučení s Ondrášem bylo velkolepé
Uh.Hradiště (GalH) - V pátek 18.9.v Klubu kultury v Uh.Hradišti měli možnost všichni příznivci folklóru shlédnout vystoupení Vojenského uměleckého souboru Ondráš, všemi muzikanty a tanečníky na jejich osobní umělecké dráze soubor to vysněný a inspirující. Tento soubor v Uh.Hradišti svými vystoupeními již takřka zdomácněl a tak jako pokaždé, i tentokrát sklízel u obecenstva nekonečné ovace. V pořadu nazvaném Z hor a dolin se nám představili vojáci - tanečníci a muzikanti z našeho kraje, kteří v září končí svou vojenskou službu a tím i působení v Ondráši, a kterým ovace patřily především. Pořadem již tradičně provázel David Pavlíček a chviličku na rozhovor si v mírně ztrémované a chaotické atmosféře před vystoupením našli i choreograf a vedoucí taneční složky Martin Krajňák a dirigent a vedoucí hudební a pěvecké složky Karel Martiš.

Maťo, máš trému? Uherskohradišťské publikum je přece jenom hodně citlivé, co se folklóru týká a tím pádem i dosti kritické, ne?
Určitě ano. Před každým vystoupením je tréma a tady v Uh.Hradišti o to větší. Mám zde hodně kamarádů a přátel, přes které jsem se seznamoval právě s moravským folklórem. Velice moc se na ně těším a zároveň mám i strach, aby všechno vyšlo.

Letos se k vám do souboru dostalo na vojnu hodně kluků právě od nás, z okresu Uh.Hradiště. Přišli ze souborů zvučných jmen, jako jsou Hradišťan, Olšava, Kunovjan, Lúčka,... Jak se ti s nimi spolupracovalo? Byla na nich cítit již dřívější zkušenost?
Co se týká lidí z vašeho kraje, je u nich cítit kvalitativní úroveň jistě vyšší. Je vidět, že se s nimi tady pracuje a v porovnání s lidmi z jiných souborů, je cítit, že tady to folklórní zázemí a tradice skutečně jsou. Je to mladá generace, která má snahu něco ukázat a i dokázat.

Co Ondráš dává svým tanečníkům v jejich osobní taneční kariéře? Čím obohacuje ty, kteří jím projdou?
Dává určitě hrozně moc. Mají možnost vyzkoušet si jiný styl práce a všechny načerpané zkušenosti pak můžou zužitkovat ve svých domácích souborech, což se i stává. Např. dnes končí Laďa Chybík, který už se jistě těší, jak bude s Hradišťánkem pracovat. Ono to má návaznost i v tom, že lidé k nám přijdou, pak si vychovávají lidi ve svých souborech a ti potom zase přichází k nám a potom se nám celá práce zúročí.

Karle a co uherskohradišťští muzikanti? Konkrétně Zdeněk Stašek, který také dnešním vystoupením v souboru končí?
Tak to je vynikající člověk. Ten u nás stihl tři posty a všechny je zvládl bravurně, takže se mi na něho bude dobře vzpomínat.

Kde berete energii a odkud vyvěrá u vás láska k folklóru? Karle?
Je to spíš nemoc. Je to opravdu hodně práce, která ale zase na druhou stranu těší, protože mladým muzikantům vždycky něco dá. A energie se získává i z diváků, protože podle jejich reakce poznáme, jestli naši práci děláme dobře nebo špatně.

Maťo?
Energii beru z toho, co dělám. Je to určitá, řekl bych, sobeckost. Něco dát ze sebe s tím, že už člověk počítá dopředu, že mu to potěší srdíčko a dodá mu to další energie. V podstatě je to takový začarovaný kruh.

Karel dodává:
V celé lidové písni i v tanci je tolik energie, že se nemusí nikde jinde hledat. Ta tam prostě je.Evžen Sobek: Romové ve městě Brně
Fotograf Evžen Sobek vystudoval strojní fakultu VUT v Brně a Institut tvůrčí fotografie na Slezské univerzitě v Opavě. Od roku 1992 pracuje jako nezávislý fotograf v Brně. Nafotil několik cyklů - Lidé Hlučínska, Zlín a jeho lidé a další. Rozsáhlý projekt Romové v městě Brně vystavuje v Uh. Hradiště teprve podruhé, premiéru měl v červnu v malé galerii v Brně. Projekt dokumentuje život romské komunity v městě Brně na konci 20. století. Výstavu uvede Jindřich Štreit a Jiří Siostrzonek a cikánským folklórem doprovodí Július a Marian Gáborovi. Vernisáž proběhne ve foyer kina Hvězda ve čtvrtek 24. září v 16.30 hodin a spolu s výstavou fotografií Gary Freemana: Transvestiti potrvá do 3. listopadu.Elán náhrával i v Uherském Hradišti
Uh. Hradiště (PA) - Skupinu Elán netřeba mladší ani střední generaci představovat. Tato nejpopulárnější slovenská skupina pravidelně účinkuje skoro dvacet let a stále vyprodává velké sportovní haly jak u nás, tak i doma. Ale čím větší a monstróznější akce, tím více je vzdáleno publikum od kapely a po tom ani jedna, ani druhá strana netouží. Proto se Elán rozhodl vrátit se na začátek a zahrát pár vystoupení po malých sálech a klubech. Tak vznikl projekt Odpojený unplugged, díky němuž se uskuteční osm koncertů po České republice v sevřenějším a komornějším prostředí. Při této příležitosti vznikne z nahrávek jednotlivých vystoupení i nová deska.
Jeden z akustických koncertů se uskutečnil ve středu v prostorech kina Hvězda. Až na pár míst zaplněný sál mohl vyslechnout dvouhodinovou pleádu těch nejlepších skladeb. Na třetinový výkon aparatury kapela prezentovala poněkud upravené verze dvaadvaceti songů.
S železným jádrem skupiny Ráž - Baláž přijel do Hradiště výborný skladatel, hudebník a od patnáctých oslav výročí skupiny navrácený syn Vašo Patejdl, spolu se skvělým instumentalistou a producentem vznikajícího unpluggedového alba Jurajem Buriánem. V zádech s mladou krví si produkce úplně podmanila publikum, které svou atmosférou přispělo k fantastickému večeru. Ještě než hudebníci odjeli do Bratislavy, nezapomněl Vašo Patejdl pozdravit naše čtenáře.V pátek na Mišíka a ETC band

Uh. Hradiště (PA) - V rámci Týdne duševního zdraví se v klubu Mír představí klasika českého bigbítu Vladimír Mišík, který se stal již za svého života legendou. Jeho písně Variace na renesanční téma (Láska je jako večernice...), Sladké je žít či Stříhali dohola malého chlapečkazlidověly a ač vznikly před mnoha lety, dodnes je slýcháme z rádií či jenom prostě v lidovém podání u táboráků. Na rozdíl od různých našich hvězd, které pohasnou stejně rychle, jak vzplanuly, se Mišík udržuje v popředí zájmu diváků již nejméně dvacet let. Prodejnost jeho alb je stabilní a každé zaznamená minimálně jeden hit. V nejbližší době se dočkáme nového alba.Polští mágové rozmlátili naše město
Uh. Hradiště (MiV) - Koncert death metalové evropské špičky se v Uherském Hradišti konal již po několikáté díky Petru Hejtmánkovi (Krabathor) a jeho deathvastion prod. Akce vyšla na pondělí (protože nadcházející den čekal božský zásah Ostravu), tím pádem návštěva byla slabší, než by byla v pátek nebo v sobotu - asi kolem 200 fans.
20 hod. - černobílí black metalisti S.C.U.M. u mě neuspěli. Jejich hudba je podle mě jen intenzivní koule hluku - velmi slabé.
21 hod. - okouzlující death metal Beheaded přicházející z Malty, rýsující se ve stylu floridských Brutality, končící cover verzí britských Napalm Death - Suffer The Children - obdivuhodné.
22 hod. - po velmi dlouhé odmlce a unavujícím chystání se dostalo na zlínské kluky Scabbard, produkující typický death metal, kterým dokázali sem tam pobavit - vcelku nudné.
23 hod. - během dalšího čekání se do sálu dostavila drtivá většina lidí, která měla možnost přihlížet rozcvičce mašiny polských Vader, šíleného bubeníka Docenta. Dále zbývající Peter (kytara a zpěv), Mauser (kytara), Shambo (basa), roztočili kolotoč začínající kultovní klipovkou Dark Age, druhá vypalovačka Black To The Blind, dál přes Silent Empire, Sothis, Reborn In Flames, Carnal, nebo taky Heading For Internal Darkness či Kingdom ... Výborný zvuk, světla, nasazení muzikantů, image kapely, jedním slovem - geniální.Ve výstavní síni vládl muzikál
Buchlovice (PA) - I sobotnímu odpolednímu vystoupení ve výstavní síni zámeckého parku vévodily svým zpěvem zakládající členové sboru Zlata Potyková, Honza Gajdoš, Zuzana Mikuláštíková a interpretka muzikálu Vlasy Jana Chaloupková, kteří spolu s více než dvaceti studenty hradišťského gymnázia se zlatem v hrdlech vytvářejí skvělé pěvecké těleso - Sbor sv. Pluka.
K slyšení byly skladby z dvou nejslavnějších muzikálů - Ježíš a Vlasy. V rockovější části zazněly songy od Bonnie Tyler, U2, Boba Dylana a Beach Boys. Svým osobitým projevem dohlížel na průběh a program otec Pluku, dlouholetý hudebník a skladatel Honza Gajdošík.
Hrozně se mi líbila živost lidí, kteří zpívali, protože nic nepředstírali, byli sví a pak energie mohla proudit přes rampu k divákům. Myslím si, že by sbor mělo vidět mnohem více profesionálních lidí, ať už dělají hudbu, divadlo nebo malují. Měli by přijít, aby si uvědomili, že všechno co jde přes rampu, musí být živé a ne zkostnatělé a zaprdělé, sdělil nám svůj dojem režisér a herec Slováckého divadla Karel Hoffmann.Právě vyšla nová deska Argemy
Uh. Hradiště (PA) - Dnešní den se dostává na pulty prodejen s hudebními nosiči nové album hradišťské skupiny Argema. Po roku vychází další, v pořadí již osmé album s názvem Modré pondělí. Nosič obsahuje šestnáct skladeb, na kterých se autorsky podíleli všichni členové skupiny. Jako tradičně se místem natáčení stalo nahrávací studio Shaark ve Bzenci, kde v měsíci červnu za hudební režie Petra Nejezchleby a Pavla Hlavici vzniklo jedno z nejlepších rock-popových alb.
Na titulní skladbu Modré pondělí natočila skupina na konci prázdnin videoklip. Epizodu školské lásky prožívá hlavní hrdina v modré pondělí, kdy se místo školy toulá v malebném prostředí hlavního města.
Tento videoklip spolu s pěti naživo zahranými písničkami můžete vidět a slyšet na televizi Nova v pořadu Snídaně s Novou ve středu 23. září.
Současnou sestavu tvoří bubeník Pepa Pavka, zpěvák Jarda Plšek, klávesista Daniel Škrášek, kytarista Tomáš Janyška a basák Luboš Šipák.Sobotní večer patřil skupině Turbo
Březolupy (Mac) - Zaplněnou sportovní halou v Březolupech se krátce před desátou hodinou večerní rozezněly první tóny skladby staré a dobré skupiny Turbo.
Po osmileté pauze nastala pro členy kapely ta správná doba k návratu na koncertní podia a k vystupování. Posledních pár let si hráči vyplnili většinou podnikáním a hraním v různých hudebních projektem u nás i v zahraničí. V nejbližší době mají v plánu koncertování po celé České republice a příští rok by chtěli natočit a vydat nové CD.
Návštěvníci Březolup ze začátku příliš energie a života neprojevovali, do varu je dostaly až známé vypalovačky Hráč a Chtěl jsem mít. Hráče mohli fanoušci sledovat také prostřednictvím velkoplošné projekce, na které představila také skupina Reflexy svůj nový videoklip Sluneční.Dechová hudba Vlčnovjanka slaví 20. výročí
Vlčnov (Mac) - Před dvaceti lety založil vlčnovský rodák Antonín Koníček dechovou hudbu Vlčnovjanka a v jejím čele stál jedenáct let.
V roce 1980 přichází do kapely Pavel Nevařil a přivádí sebou své kolegy s Filharmonie Bohuslava Martinů ve Zlíně. S novými členy se Vlčnovjanka začala rozvíjet a zkvalitňovat. Začalo přibývat koncertů u nás i v zahraničí a v roce 1985 se na hudebním trhu objevuje první deska, která se stala velmi úspěšnou a prodávanou.
V roce 1989 se Pavel Nevařil stává uměleckým vedoucím dechovky. O rok později je na světě další nahrávka, která se natáčela v Rakousku. Dalším albem je směsice dechových hudeb, kromě Vlčnovjanky na něm najdeme také Moravanku, Kubešovku, Budvarku a jiné dechové kapely. Úspěch a slávu zaznamenalo také CD s názvem O našej zemi, které vzniklo v Praze. Najdeme na něm spoustu vynikajících autorů, ať už skladby Bohuslava Smišovského, Miloše Procházky, Zdenka Hurského a dalších.
Repertoár Vlčnovjanky je složen z úprav lidových písní Slovácka, ale také z původní tvorby autorů dechové hudby na Moravě. Každým rokem se Vlčnovjanka objevuje v televizi či rozhlasu v hudebních pořadech. Vynikajícimi sólisty kapely jsou Jožka Malina, Jana Minaříková a Jana Oharková.
Ke svému jubilejnímu 20. výročí vydala Vlčnovjanka v pořadí již šesté CD Rozmarýny. Při jeho poslechu vám členové kapely přejí mnoho hudebních zážitků.
Veškeré informace o kapele obdržíte na telefonu 0632/549246 - Jožka Malina.Jak se žije ... Plaveckému oddílu ?
Plavecký oddíl Slovácké Slavie Uh. Hradiště v letošním roce oslaví 20. výročí své obnovené činnosti, i když první dochované zmínky o této organizaci jsou již z roku 1863. V Uh. Hradišti mělo sportovní plavání vždy dobrou úroveň, plavala se zde ligová soutěž, mezi plavci vyrostli i reprezentanti naší republiky, hrálo se zde vodní pólo, provozovaly skoky do vody, konaly se slavné závody Napříč Moravou a Slovácký maratón, avšak po válce se plavecký oddíl prakticky rozpadl a jeho znovuobnovení jsme mohli v Uh. Hradišti zaznamenat až o mnoho let později.
Počátky novodobé historie plaveckého oddílu TJ Slovácká Slavia Uh. Hradiště se začaly psát vlastně až v květnu 1978. Na to, jak k tomu došlo, jsme se zeptali spoluzakladatelky, hlavní trenérky a po celou dobu kronikářky ing. Marty Mahdalové.
Na 10. a 11. května 1978 jsme my, tři odvážlivci - Vladimír Vágner, Milan Kadlec a já svolali žactvo z místních škol do krytých lázní v Uh. Hradišti ke kontrolním závodům. Pozvali jsme tehdy žáky především na základě výsledků v plaveckém středisku při školském odboru ONV. Důvod byl prostý, vybrat talentované mladé plavce pro zřízení oddílu sportovního plavání Slovácké. Po výběru a přípravách proběhla 24. srpna 1978 ustavující schůze nového oddílu a naším přáním bylo zahájit výcvikový rok už 5. září, a to v krytých lázních. To se nám také podařilo. Prvním předsedou nového výboru, který tvořili především rodiče dětí - členů oddílu, byl zvolen František Pálka, jednatelem M. Kadlec, matrikář ing. J. Mach. Dalšími členy byli J. Grančai a J. Nábělek. Hlavním trenérem se stal V. Vágner, který však brzy odešel trénovat do tehdejšího Gottwaldova, dále jsem to byla já, J. Lysoňková a od listopadu 1978 I. Kočár. Dvakrát týdně, po dvou hodinách, probíhal výcvik a zdokonalování techniky jednotlivých stylů.

Kdy se vaši svěřenci poprvé dostali na plavecké závody?
Na opravdové závody jsme byli připraveni až v únoru 1980. Prvním závodem oddílu byly krajské přebory žactva ve vytrvalostních disciplínách, a to 24. 2. 1980 v Gottwaldově. Následovala další kola krajských přeborů podle ročníků v Prostějově, Vyškově, Blansku, Brně, závody v družebním Trenčíně a samozřejmě v domácím bazénu. Splnili jsme 13 výkonnostních tříd, což byl velký úspěch. Myslím, že první reprezentanti oddílu zaslouží být jmenováni. Byli to Jana a Lenka Nábělkovy, Eva Kočnarová, Ingrid Batůšková, Jana Gregárková, Petra Kolajová, Michaela Weintritová, Jana Krčová, Martina Vašková, Ladislav Baďura, Tomáš Bilík, Bronislav Sahánek, Libor Grégr, Petr Pálka, Radek Turek, Libor Šácha.
Činnost oddílu s postupujícími léty nabírá stále větší šíři. Počet závodů, na kterých se prezentují plavci Slovácké, se stále zvyšuje a nejsou to jen krajské přebory žactva, ale i dorostu a dospělých. Oddíl pořádá pravidelně vlastní závody, jako byla štafeta rodinných dvojic (uskutečnilo se 6 ročníků), plavecký pětiboj a na Vánoce roku 1983 byl založen dnes už tradiční oddílový závod Vánoční kapr se závěrečným lovením živých kaprů. Dosud proběhlo 15 ročníků. Kvalita přípravy přináší ovoce v podobě časů zaplavaných na úrovni 3. výkonnostní třídy. Dochází také ke změnám na místě předsedy oddílu, v roce 1981 byl zvolen předsedou v pořadí druhým, J. Nábělek, dále v roce 1983 ing. I. Šácha. Toho vystřídal v roce 1989 Emil Novák, který v této funkci vydržel až do dnešního dne. Hnacím motorem oddílu po stránce organizační byl až do své smrti (v r. 1994) Milan Kadlec.
Ano, pan Kadlec udělal pro oddíl strašně moc. Byl to člověk s velkým akčním rádiem. I jeho zásluhou se podařilo získat do kroniky informace o minulosti závodního plavání v Uh. Hradišti zaznamenané v tisku nebo na fotografii.
Ne vždy se všechno plně dařilo, byly úspěchy, ale i potíže. Oddíl se potýkal stále s nedostakem trenérů. Po absolvování trenérského výcviku v roce 1982 se postupně na kratší nebo delší dobu zapojovali do přípravy mládeže F. Mahdal, T. Vašica, J. Tyl, ing. O. Grégr, později ing. Z. Havlíček, ing. R. Bureš, Tomáš Vašica, Miloš Rozum, Světlana Janíčková, manželé Špičákovi, manželé Filipi, Mirek Buráň, Ivo Kočár, Emil Novák. V současné době je to Renata Slaná, Pavla Brešlová, stále Emil Novák a Marta Mahdalová. Značný podíl na překonávání problémů po stránce materiálního vybavení měli tehdejší patroni oddílu, o.p. Mrázírny a poté ČSAO Uh. Hradiště. Dobrá práce oddílu byla v té době oceněna udělením titulu Vzorný oddíl II. stupně (r.1987). Nezbytná byla účast na různých oslavách, samozřejmostí byly brigády, turistické akce a besedy s významnými sportovci.

Jaké byly výsledky na poli sportovním?
Závodů a různých akcí bylo za 20 let opravdu hodně. Vyjmenovat všechny plavce nebo jejich výsledky není možné, a proto uvedu z hlediska významu jen ty důležité, říká Marta Mahdalová. Nejúspěšnějším rokem od založení oddílu byl pro nás zejména co do závodních úspěchů a výkonnostního růstu rok 1984. Zúčastnili jsme se celkem 20 závodů, 14 chlapců a 18 děvčat se stalo nositeli výkonnostní třídy. Svítáním na lepší časy pro plavání v Uh. Hradišti se zdál rok 1985, ve kterém byl položen základní kámen stavby řádného krytého 25-ti m bazénu. O rok později proběhl 1. ročník oddílových závodů, tzv. pětiboj a plavání pod vodou.
Rekord oddílu drží dosud P. Novák, uplaval 79,6 m. Já spolu s trenérem Vašicou a Literou jsme se zúčastnili celostátní plavecké veteraniády. V hodinovce uplaval M. Novák 4,4 km a poprvé v domácím bazénu zaplavali naši plavci J. Krčová a K. Literová 2. výkonnostní třídu na 100 m prsa. V roce 1987 zaplaval v regulérním bazénu v Blansku M. Novák 2. výkonnostní třídu na 200 m polohový závod a byl uspořádán 1. ročník okresní plavecké veteraniády, proběhly však jen čtyři ročníky, pro nezájem veřejnosti. V roce 1988 jsme vyhráli poprvé všechny tituly okresních přeborníků, do té doby jsme se vždy dělili se Sp. Uh. Brod. Uspořádali jsme 1. ročník 12-ti hodinového plaveckého maratonu, uskutečnily se ale jen čtyři ročníky a z finančních důvodů soutěž zanikla. Oddíl se stal spoluzakladatelem sekce dálkového plavání a otužilců. Klub otužilců začal sice velmi aktivně, ale za pár let také zanikl.
V roce 1990 se plavci Slovácké Slavie poprvé zúčastnili mnistrovství ČR žactva v Praze, reprezentovali zde M. Střelec a P. Novák. Poprvé byla v místním bazénu zaplavána M. Střelcem 1. výkonnostní třída a zároveň 100 m kraul pod jednu minutu (57, 6 s).
Rok 1991 a 1992 jsou pro oddíl významnými a dalo by se říct přelomovými. Vlastní činnost oddílu je samozřejmě vázána na zabezpečení finančních prostředků. V roce 91 jsme začali nejvíce pociťovat nedostatek financí, říká Marta Mahdalová. Z tohoto důvodu jsme museli zrušit účast na více jak polovině závodů, zrušila se do té doby také pravidelná soustředění. Situace vyžadovala šetřit každou korunou, takže výlety pro děti ke svátku MDD vzaly za své, doplňování plaveckých pomůcek a sportovní výstroje sa stalo minulostí. Naopak potěšující nejen pro nás, ale i pro veřejnost z hlediska podmínek k plavání byl r. 1992, kdy byl v Uh. Hradišti po dlouhých letech výstavby konečně otevřen krytý bazén (25 m). Okresní přebory probíhaly už v nových prostorách.
Poprvé a naposledy se naši plavci M. Střelec a P. Novák v tomto roce zúčastnili přeborů ČSFR v Bratislavě. Téhož roku jsme měli své zástupce, K. Gricovou a M. Nováka, na přeboru ČR žactva v Liberci. V roce 1993 měl náš oddíl poprvé svého zástupce mezi 10 nejúspěšnějšími sportovci okresu, byl to Petr Novák. V těchto letech jsme se pravidelně zúčastňovali mistrovství ČR žactva a dorostu. Jeden z nejúspěšnějších plavců Petr Novák odešel v roce 1995 studovat do USA, kde svoji univerzitu v Pensylvanii úspěšně reprezentuje a patří mezi nejlepší. Jeho bratr Mirek se v roce 1996 zúčastnil mistrovství ČR v dorotenecké kategorii. V žactvu máme své zástupce v Táboře, je to T. Sedláček a Marie Vávrová (r. 1985). Tato závodnice se jeví jako velký hradišťský talent, výhrává, kde plave, oblastní závody vyhrála všechny. Samozřejmě nás v roce 1997 reprezentuje spolu s A. Staškovou, Terezou Mádlovou a Petrem Jančaříkem na mistrovství ČR žactva v Chomutově a Novém Jičíně.
V letošním roce jsme měli opět zastoupení v podobě A. Staškové a T. Mádlové na mistrovství ČR žactva v Plzni a náš oddíl zvítězil ve znovuobnoveném závodu v Uh. Brodu O pohár Javořiny.

Co byste řekla závěrem?
Mám radost z každého úspěchu svých svěřenců stejně jako oni, zvlášť když si uvědomím, v jakých skromných podmínkách se rodí. Na druhou stranu jsem smutná z toho, že zápisů v kronice je stále méně. Ubývá závodů, tréninkových hodin, finančních prostředků a v důsledku toho vidím při tréninku v bazénu stále méně dětí. Smutno je mi při pohledu na chátrající městské lázně, místo, kde jsme začínali, trénovali, závodili.
Jeden ze dvou plaveckých oddílů v okrese, TJ Slovácká Slavia Uh. Hradiště, (další v Uh. Brodě, pozn. redakce) má tedy před sebou v letošním jubilejním roce nelehkou budoucnost a stojí na pokraji rozpuštění. Oddíl omezuje počet tréninkových hodin z důvodu navýšení hodinové korunové sazby za pronájem a dvě hodiny tréninku v týdnu u mladšího a čtyři hodiny u staršího žactva nestačí k vývoji jednotlivce, natož aby se dostal na úroveň časů blížících se sportovnímu plavání. Smutné je to, že se omezení týká z převážné většiny dětí. Reprezentantů města, ale i okresu na závodech na úrovni mistrovství republiky ubývá a účast dalších je téměř vyloučená. Pokud by oddíl nebyl schopen obsadit soutěže, přišel by o nepříliš vysokou, ale přece jen finanční dotaci od Českého svazu plavání.
Ano, situace je opravdu velice vážná, smutně konstatuje hlavní trenérka M. Mahdalová. Najít řešení je opravdu těžké. Pokud bychom rozpustili družstvo nejstaršího žactva, (družstvo dorostenek a dorostenců už je rozpuštěno, pozn. redakce) můžeme náborovat další talenty, ale tím pádem neobsadíme závody a ztratíme dotaci. Pokud bychom tak neučinili, pak nemůžememe přijat další adepty sportovního plavání a v příštích letech nebude mít kdo reprezentovat oddíl. Velmi by nám pomohla pomoc sponzorů, ale ti se do plavání nehrnou. Pokud kdy byla, pak byla spíše symbolická.

Připravil Jiří Burešwww.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund