Číslo: 39
04.10.1999
Článků: 72

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Vernisáž zpříjemnila Stará dobrá ruční práce
Pavel Fajt a Stepanida, členka kmene Sacha z Jakutska
"NE" sportovním okem fanynky Tomáše Hanáka
První burčáková slavnost na Moravě
I letos 8x ROCK levněji!
Konec Miláčka
...začátek Sluhy!
Nové tváře Slováckého divadla
Meč - symbol moci, cti a odvahy
IX. Festival hudebních nástrojů lidových muzik
Hody budou!
Stalo se, stane se
Klenoty umění - Galerie Slováckého muzea
Ten dělá to a ten zas tohle . . .
Jak se žije ve Vlčnově

Vernisáž zpříjemnila Stará dobrá ruční práce
Uh. Hradiště (pa) - "Chlapy! Nechte dřinu strojům. A proč? Vždyť je tu Stará dobrá ruční práce!" Asi tak nějak začíná jeden z demosnímků Staré dobré ruční práce.
Idylická pětice hudebníků s překrásným názvem kapely zavítala do našich končin a nakrojila říjnový program v klubu Mír. Nesmrtelný underground servírují již patnáctým rokem. Pořád je z něj cítit punkové koření, které umocňují duchaplné a revoltujícím texty. A aby toho nebylo málo, stačí pohlédnout na nesčetněkráte se měnící zpěvákovu image. "Žijeme z bývalý slávy," prozradil frontman a pán převleků Libor Stržínek. Tento zpěvák z Troubek je znám svým velmi silným odporem ke komunismu a všemu, co k němu patřilo nebo patří.
Pod vánoční stromeček nadělí Stará dobrá další demo. "Nejprve písně zahrajem lidem a potom je nahrajeme," říká Stržínek. Nové kousky zněly i v přeplněné mírové "chatě". Publikum se však domáhalo těch se starším datem výroby. Kdo by nechtěl zavzpomínat s takovými hudebními bohy? Pogující mládež určitě ano! Večer byl pro mnohé nesmírně krátký. Po procházce s kamarádkou Šutrovou, úplně nové pecce Hlad, Sambě a čači na rozloučenou zazněla světová Jedna zmrdaná lekce z anglického jazyka a čekal se happyend. Přišel. Jak jinak než v růžovém županu a šedých kožených slipech. Takovou image používá Stržínek vždy, když kapela nahodí notu známé undergroundové skladby SLIPY. Některá hudební přání nebyla ani vyslyšena. Takže nažhavené publikum přišlo o Vepřové, hovězí, skopové, Sportovce, Kultovní pořad či Já žeru psy. "Některé písničky si už ani nepamatujeme!" konstatoval Stržínek a odešel k baru pro pivo.
Kéž by fotografie undergroudového mistra Petra Bergmana oslovily návštěvníky Míru jako koncert Staré dobré ruční práce.Pavel Fajt a Stepanida, členka kmene Sacha z Jakutska
Uh. Hradiště (ne) - V českých hudebních kruzích známý hudebník Pavel Fajt přijede v sobotu 9. října do klubu Mír spolu se sólistkou Národního divadla Jakutska a zároveň příslušnicí kmene Sacha, Stepanidou Borisovou.
Kmen Sacha praktikoval vždy šamanskou medicínu a zpěvy s tím související se Stepanida učila již jako dítě. Vnímání světa tohoto kmene by si zasloužilo samostatnou úvahu, za zmínku snad stojí fakt, že svoji hrdost nikdy nepropůjčili cílům sovětizace a udrželi si relativní nezávislost, kterou jim umožnila rozlehlost sibiřské tajgy. Stepanida na rozdíl od různých impulsů tzv. world music nic nepředstírá, prostě zpívá tak, jak se to naučila v dětsví, a tak, jak jí určuje její vrozený cit. Český divák nemá jen tak příležitost setkat se s tak odlišnou kulturou, jako jsou šamanské zpěvy Stepanidy Borisové. Zavede nás do jiného světa, do jiné kultury, do jiného vnímání. Poprvé v Česku!
Pavel Fajt je český neortodoxní bubeník a avantgardní muzikant. Renomé si získal již v osmdesátých létech spoluprací s Ivou Bittovou, posléze pokračoval jednak v sólové kariéře, jednak jako čelní představitel skupiny Dunaj a Pluto. Bezesporu posunul vnímání hudby i charakter alternativy o pěkný kousek vpřed.
Spojení Stepanidy Borisové a Pavla Fajta je naprosto šokující a neočekávané. Zatímco Stepanida sbírá vavříny jako čelní představitelka world music v Japonsku, Americe, stejně jako v Evropě, Fajt si vybudoval pozici neotřesitelného vládce rytmů evropské avantgardy. Koncert, který máte možnost vidět, je částečně daný, částečně improvizovaný. Ovšem takové osobnosti, jako je Fajt a Borisová, skýtají kvalitu uměleckého i lidského zážitku."NE" sportovním okem fanynky Tomáše Hanáka
Na tréninkovém hřišti stadionu Slovácké Slavie proběhlo 22. září 1999 již II.kolo turnaje v˙malé kopané, za účasti družstva Sklepovských sršáňů. Fotbalová družstva byla rozdělena na dvě základní skupiny, a to na divadelní a rockovou. Zápasy probíhaly současně na dvou hřištích a to systémem každý s˙každým. Vítězové skupin se utkali ve finále. V˙prvních, zápasech nastoupili hráči plni elánu, který se u některých časem přeměnil pouze ve vidinu vítězství, a to za každou cenu. Ovšem ve většině zápasů nechyběl hráčům smysl pro humor. Například netrefit bránu ze vzdálenosti jednoho metru, navíc, když v˙bráně chybí brankář, to je docela umění. Co vy na to, pane Korvas? I zželelo se brankáři (Hvězdy) protihráčů (z Míru) a z˙upřímné lítosti nad nimi vhodil míč do vlastní branky.
Ani diváci, kteří sledovali divadelní hřiště, nepřišli zkrátka. Na zápasech bylo poznat, že hrají opravdu umělci. Zkrátka hráli, hráli, až někdy zapomněli, že hrají fotbal. Jediným zklamáním, zejména pro fanynky, bylo to, že ze zdravotních důvodů nenastoupil v˙barvách Sklepáků Tomáš Hanák.
Po nelítostných bojích nakonec dopadly výsledky takto: 1.místo obsadilo družstvo Koráda ze St. Města (neváhali a povolali sobě na pomoc fotbalisty - profesionály), 2. místo právem náleží FC Hvězda Uh. Hradiště (kluci hráli tak kolektivně, až pomáhali soupeřům). O 3. příčku se dělí Sršáni z˙Prahy a Fotbaloví tragédi ze Slováckého divadla. Většina účastníků se sešla ještě jednou toho dne, a to na představení Mlýny v˙podání divadla Sklep, které sklidilo bouřlivý potlesk, a ani obdivovatelky Tomáše Hanáka nezůstaly zkrátka.
TamaraPrvní burčáková slavnost na Moravě
Uh. Hradiště (pš) - S příchodem babího léta nastává čas vinobraní a burčáku. Právě v těchto dnech pořádá AZ Rádio první říjnové slavnosti burčáku pod poetickým názvem Erste Oktoberburtschakfest.
Burčákový fest začne ve Smetanových sadech před Slováckou búdou ve čtvrtek 7. října ve 14 hodin a oficiálně skončí někdy kolem šesté. V rámci akce mimo jiné proběhne soutěžní přehlídka výrobců burčáku a 2. kolo soutěže regionálních kapel "AZ Rádio - Rock League 99". V rockové lize si zahrají spolu a možní proti sobě skupiny Barricade z Kroměříže, domácí Leden a Rudé kostry. Jako horký favorit nastoupí zlínský The Flies. Burčáku bude zřejmě dost, ceny mírné. Vstup pro všechny je samozřejmě volný.I letos 8x ROCK levněji!
Uh. Hradiště (pa) - Manželé Jiří a Pavla Švédovi, kteří založili agenturu art Brno, pořádají ve spolupráci s osmi moravskými kluby již pátý ročník projektu nazvaného 8x ROCK.
Hradišťský klub Mír se až na jeden ročník účastní akce od prvopočátku. "Projekt má za hlavní cíl podpořit a představit lidem nezávislou hudební scénu, zejména rockovou, s částečnými přesahy," vysvětluje Josef Korvas zastupující v projektu klub Mír.
Koncerty se po klubech severní a jižní Moravy konají ve šňůrách. Díky této návaznosti nejsou koncerty až tak finančně náročné, proto cena permanentky na jednu sezonu, tzn. osm koncertů, stojí jen 240,-Kč!!! A s kým si osmkrát zarockujete?
Letošní mírový kalendář:
- říjen (pá 15.): Jolly Joker
- listopad (pá 12.): -123min + Aphodite
- prosinec (pá 3.): Boo (křest CD)
- leden (so 15.): No!Name + Insania
- únor (pá 11.): Sto zvířat + Fibichův úlis
- březen (so 18.): Tres Hombres + Rauš
- duben (so 15.): Terry Lee Hale & Blind Doctors
- květen (so 13.): Pluto
Jednotlivé kapely vám v průběhu projektu budeme představovat.
Předprodeje:
UH. HRADIŠTĚ: klub Mír, Zlatá deska, Record Music, Pepova garáž, MIC Portál
VESELÍ n. MOR.: videopůjčovna Morava
UH. BROD: prodejna Gramo.Konec Miláčka
Uh. Hradiště - Každou inscenaci, která nastupuje svou cestu před diváky, čekají dva slavnostní okamžiky. Jedním je premiéra, kdy herci, drkotajíce zuby s˙napětím stojí za oponou a sledují, jaká že to nálada panuje v˙hledišti, opakují si ještě ne zcela zažité texty, přišívají se poslední knoflíky a všude panuje velmi nervózní nálada. Premiéru není potřeba výrazně diváckému okolí přibližovat. Většina z˙nás se již takové události zúčastnila. Druhým slavnostním okamžikem inscenace je představení poslední, tzv. derniéra.
Tady již nevládne strach ze zapomenutého textu, množství repríz všem natolik zalezlo pod kůži, že by herci text zopakovali i o půlnoci. Toto závěrečné představení se spíš vyznačuje nostalgickým loučením s˙rolemi, se kterými jsme prošli kousek života, které nás nějak poznamenaly, a samozřejmě také podle nátury kolegů i kanadskými žertíky, abychom jen tak lehce nezapomněli. Taková událost čeká i inscenaci Jeana Anouilhe Miláček Ornifle.
"Anouilhův Ornifle je strhující hořkosladkou komedií, ve které se neuvěřitelně lehce a nečekaně střídají dramatické žánry a vytvářejí tak velmi plastický a místy také velmi nemilosrdný obraz tohoto nového Dona Juana," říká o své loučící se inscenaci její režisér Ladislav Pešek. "Obraz plný šarmu, vtipu a okouzlujících slov, ale také plný krutosti, bezcitnosti a zoufalé snahy najít v˙tomto světě něco, pro co by stálo zato tady být. Ornifle se vysmívá všemu: lásce, přátelství, cti, Bohu, jen aby nemusel nést tíhu těchto věcí, bez které ale jsou jen prázdnými slovy. Utápí se v˙náručích žen, které jsou pro něho už jen neradostnou nutností, a křičí marně o pomoc. Bohužel ale zapomněl už poslouchat, a tak případnou odpověď asi jen těžko zaslechne."
Většina recenzí vyzdvihla hlavně herecký výkon Petra Fraňka, který ztělesnil titulní roli - básníka Ornifla. A protože Petr Franěk odešel do jiného angažmá, je tato derniéra také jednou z˙posledních možností vychutnat si jeho skvělé herectví. Že je Petr Franěk v˙tomto kousku obklopen krásnými ženami, o tom jsme psali, již když jsme vás upozorňovali na premiéru této inscenace. Dnes jen připomeňme, že zde uvidíme M. Horkou, I. Špundovou, T. Mikšíkovou, A. Slezákovou-Mikovou a E. Pláňavskou. Z˙pánské části souboru Vám určitě neunikne Vl. Doskočil, K. Hoffmann, R. Bellan, J. Kraus a J. Leier.
Derniéra nás čeká v úterý 5. října v 18 hodin a lístky si můžete zakoupit v˙obvyklém předprodeji Slováckého divadla nebo zamluvit na telefonním čísle 55 44 55....začátek Sluhy!
Jestliže jsme se na začátku zmiňovali o dvou slavnostních okamžicích divadla, stojí za to připomenout, že i když se s˙jednou výraznou inscenací loučíme, další se ve Slováckém divadle již pilně připravuje. Sobotního dne 23. října v 19.30 hodin nás bude na známých prknech, která znamenají svět, očekávat jedna z˙nejslavnějších komedií italského dramatika Carla Goldoniho Sluha dvou pánů.
Že půjde o pěknou taškařici, to už nám zajišťuje jméno slavného autora. Připomeňme ještě alespoň stručně její děj: potrhlý sluha Trufaldino přijme práci u jednoho pána (přičemž netuší, že jde vlastně o převlečenou paní), a protože se stále nemůže dočkat oběda, přijme nakonec místo i u pána druhého. Možná by mu to vyšlo, kdyby se oba "pánové" neubytovali ve stejném hostinci a nechtěli jíst ve stejnou dobu. A navíc se při vybalování Trufaldinovi podaří přehodit některé věci do kufru toho druhého a zmatek je na světě. Nastává doba plná neuvěřitelných výmyslů a bravurních lží. A tak jestli nakonec všechno dobře dopadne, musíme mluvit jedině o zázraku a děkovat dobrým zákonům světa komedie, protože jinde by se něco takového určitě nemohlo stát. Když ještě prozradíme, že do hlavní role obsadil režisér Ladislav Pešek Martina Vrtáčka, nezbývá než se honem začít těšit.
Andrea HelmichovaNové tváře Slováckého divadla
Na scéně se objevuje zjevně inteligentní mladý muž, nápadně si zákládající na své rostoucí bradce. Diváci Slováckého divadla jej mohli zatím vidět jako rebelujícího prince v˙pohádce Malá mořská víla. Nyní se připravuje na roli Blázna v˙lidové hře Nová komedie o Libuši a dívčí vojně v˙Čechách. Dnes Vám představíme již čtvrtého nového herce Slováckého divadla - Tomáše Šulaje.
Napsat vtipně a stručně svůj vlastní životopis není určitě nic jednoduchého, ale Tomášovi to jde docela snadno:
"Narodil jsem se v˙Přerově jako tvrdohlavý kozoroh, což mi zůstalo dodnes. Už v˙porodnici jsem sehrál jedno velké divadlo, když mě pět doktorů přemlouvalo, abych se vůbec ráčil narodit. Období ZŠ jsem přežil díky loutkovému divadlu. Pak jsem se zabydlel na hotelové škole a hrál jsem pro změnu divadlo na hosty. Stal se ze mne profihoteliér a amatérský herec v˙divadle Dostavník Přerov. Hospodského "tyjátru" jsem se brzo najedl a zkusil ho zahrát přijímací komisi na JAMU. Teď jsem profiherec a hospodský host amatér.
Na JAMU jsem se setkal se spoustou zajímavých lidí a rolí. Nejvíc mě obohatila spolupráce s˙režisérkou Oxanou Meleshkinou Smilkovou, která mě obsadila do role ministra vnitra Forbanta v˙přepisu antické tragédie Elektra v˙brněnském divadle Marta a do sedmero roliček v˙adaptaci Bulgakovova Mistra a Markétky ve Stavovském divadle v˙Praze.

Kromě hraní je mou velkou vášní moderní magie, zpěv, spánek a jídlo (pořadí oblíbenosti zprava doleva)." A s jakými pocity jsi nastupoval do Slováckého divadla?

S˙vírou, že všechny své vášně využiji.

Na jakou roli nebo inscenaci se v˙této sezoně nejvíce těšíš?

Raději se netěším, miluji překvapení.

(h)
Meč - symbol moci, cti a odvahy
Staré Město (MIKI) - V rámci konference "Velká Morava mezi východem a západem" se v úterý v památníku Velké Moravy uskutečnila vernisáž výstavy nazvané Meč - symbol moci, cti a odvahy.
Meč - Pro pacifisticky zaměřeného jedince asi jen pouhý nástroj násilí a příčina krveprolévání, pro romantika naopak ozvěna dávných soubojů a hrdinských činů, vstupenka do historie. Co může říct meč modernímu člověku z přelomu 2. a 3. tisíciletí?
Posvátnost meče začínala už při procesu jeho výroby. Kováři byli totiž od pradávna považováni za kouzelníky a šamany, neboť skrze oheň dovedli hovořit s tvrdým kovem. K nejváženějším z nich pak bezesporu patřili ti, kteří zhotovovali meče. Bylo tomu tak proto, že vznik meče byl pojímán jako stvoření nové bytosti. Mečíř nejprve vykonával z oceli tělo meče a tím, že jej zakalil, mu vlastně vdechl duši.
Kvalitní meč od známého výrobce se pak doslova vyvažoval zlatem a sloužil věrně nejen svému pánu, nýbrž i jeho potomkům. Dal vzniknout legendám, byl u zrodu ideálu rytíře, skutečného bojovníka a ochránce slabých. Stal se nástrojem pro boj se zlem a pokušením. Rytířský ideál je dodnes pevnou součástí kulturních tradicí mnoha národů, včetně našeho. A meč? Ten poté, co s vývojem efektivnějších zbraní a efektivnějších mocenských insignií ztratil svoji funkci, zůstal přítomen jen ve svém rozměru duchovním.IX. Festival hudebních nástrojů lidových muzik
pátek 8. října
10 h Velký sál Klubu kultury - Výchovný koncert pro žáky škol - Trio Schlsselbund
17.30 h - Soubor Hradišťan "O slunovratu" + křest CD (autoři pořadu Laďka Košíková a Jiří Pavlica, texty písní Jan Skácel a lidová poezie)
20 h - Zámecký sklep Buchlovice - Beseda u cimbálu - F - Studio Buchlovice, Cimbálová muzika Jaroslava Čecha a Trio Schlsselbund
Autorské čtení spisovatelů českého PEN klubu (Alexandra Berková, Pavel Werner, Jiří Žáček, Iva Pekárková a Eva Kantůrková)

sobota 9. října

13 h - Salonek Klubu kultury - Seminář: Drnkací nástroje světa (Jiří Mazánek a Jiří Plocek)
15.30 h - Dům knihy Portál - Volná vystoupení účastníků festivalu - Autogramiáda autorů českého PEN klubu
19 h - Foyer Klubu kultury - Vernisáž kreseb Růženy Krčmářové
19.30 h - Velký sál Klubu kultury - BRNKAČKA (Lidové drnkací nástroje) - Účinkují: CM Hradišťan, Jiří Mazánek a Eva Hlinková, Teagrass, HC kapela, Citerový súbor Medveš, Trio Schlsselbund,Mansur Bildik, Hatski trio.

Uvádí: Jan Rokyta
Autoři: Jaromír Nečas, Jiří Plocek a Jan Maděrič
Fotografie z loňského festivalu vystavuje Dana Mojžíšová
Předprodej vstupenek v Klubu kultury denně od 15 hodin.Hody budou!
Polešovice - Že v Polešovicích o tomto víkendu hody budou se ujistila polešovická chasa i příznivci folkloru v pátek 24. září. V pohostinství na Městečku byli totiž čestně zvoleni letošní stárci.
Skvělou "předhodovou" atmosféru navodila cimbálová muzika Kapka. S historií volby seznámil přítomné cimbalista Jiří Markytán. Zdůraznil, že bývalo zvykem, aby první stárek byl z rodu sedláckého a "hmotně" hody zajistil, proto navrhl na tuto funkci Nikodéma Míšu. Ve čtvrtek se u Míšů zabíjelo prase, které pořídil s druhým navrženým stárkem Jarkem Šottlem a večer se ve sklepě konala generální zkouška chasy s cimbálem a burčákem. Za stárky si vybrali Jindřišku Němcovou a Evu Kubičíkovou. Jak řekl zvolený stárek, aby bylo právo dobře hlídané, stali se podstárky Ladislava Matucha a Radim Obdržálek. Jejich protějšky budou Iva Verbíková a Jitka Obdržálková.
Jestli jste v Polešovicích na volení stárků byli, určitě jste se bavili a jestli jste tam nebyli, tak dojděte na hody.
Blanka SýkorováStalo se, stane se
Všech 9!!! ...právě dnes se v Klubu kultury uskuteční přesunutý dechovkový pořad uváděný Eduardem Hrubešem. Vystoupí Gloria a Moravěnka.

Argema křtila ...v sobotu 2. října na vystoupení v Březolupech své osmé dlouhohrající album s názvem Milion snů, které právě dnes vydává společnost Monitor EMI. V průběhu vystoupení natáčela ivančická televize záběry pro nový videoklip.

Limonádový Joe ...se vrací na prkna Malé scény Slováckého divadla. Chcete-li si s ním dát jeden drink, jste zvání v úterý 12. října v 19.30 hodin.

Petr Janda a Olympic ...velký roker přijede se svou letitou kapelou do Uherského Hradiště a ve čtvrtek 14. října vystoupí v Klubu kultury. Začátek je v 19.20 hodin. Buďte dochvilní.
Klenoty umění - Galerie Slováckého muzea
Činnost galerie v letech 1962-1992
21. říjen 1962 můžeme dodnes považovat za důležitý mezník v˙historii uměnovědného oboru Slováckého muzea. Ačkoliv i nadále figuroval tento okruh jako jedna součást z˙odborných aktivit v˙interní organizační struktuře, tím, že získal samostatný objekt, posílila se jeho prestiž v˙širokém rozsahu a významu kulturního života Uherského Hradiště.
Výrazný vzestup byl zaznamenán v˙profesionálně - odborném přístupu a byla vytvořena nová hlediska v˙intencích přesných pravidel pro další vývoj. Kromě zhodnocení a systematického zpracování stávajícího výtvarného fondu do chronologických skupin došlo také k˙plánovité koncepčnosti ve výstavní činnosti. Přísnější kritéria pro vystavovaná díla vymezila prostor pro prezentaci starších i současných autorů a v˙mnoha případech odvážně upozorňovala na dosud opomíjené hodnoty. V˙širším rozpětí se uplatňovala tvorba vybraných umělců z˙různých období, oborů i lokalit.
Úvodním vstupem do nové galerijní historie bylo zpracování stálé expozice, která v˙široké osnově pojednávala o výtvarném umění na Slovácku od konce 19. století. Kromě tradičních zástupců z˙okruhu hodonínského SVUM - J. Uprka, C. Mandel, F. Uprka, A. Kalvoda, S. Lolek aj. - figurovala ve vystavené kolekci i díla M. Jiránka, J. Pruchy, J. Trampoty, B. Dvorského, V. Vaculky ad. První stálá expozice tohoto typu byla instalována ve velkém sále v˙I. poschodí. Jelikož stávající fond byl ve své kvalitativní různorodosti nedostačující, bylo pro tento účel využito výpůjček i z˙jiných galerií a také od výtvarníků. Reprezentativní soubor byl ve své podstatě i obrazem samotného zaměření Galerie SM. Další výstavní činnost však tímto programem nebyla výrazně ovlivňována. Např. jedna z˙prvních výstav v nové galerii představovala výběr kreseb ze sbírky Národní galerie v Praze a podávala široký přehled o české tvorbě od pozdního středověku až po 20. století včetně. V˙tomto širokém spektru historického vývoje byli např. zastoupeni P. Brandl, J. Kupecký, A. a J. Mánesové, M. Aleš, B. Kubišta, V. Špála, F. Tichý ad.
V roce 1963 se počet výtvarných výstav rozrostl do dosud nevídaného počtu - 12 výtvarných a 4 z˙oboru fotografie. V˙tomto období se však ještě mnoho galerijních výstav umísťovalo i v˙hlavní budově muzea ve Smetanových sadech. Tato situace se změnila až po polovině 60. let, kdy se počet výtvarných výstav stabilizoval a postupně centralizoval do budovy galerie v˙Otakarově ulici.
Druhá polovina šedesátých let doznala i zvýšenou aktivitu v odborných přednáškách pro veřejnost. Specifickou záležitostí byly filmové projekce s˙uměnovědnou tématikou. Byly navázány kontakty se zahraničními ambasádami, které poskytovaly prezentační materiál o umění a památkách mnoha zemí. Odborné výklady k˙těmto pořadům byly zajišťovány rovněž formou spolupráce s˙teoretiky z˙jiných institucí, jiné i s˙pedagogy zdejší uměleckoprůmyslové školy.
(Pokračování příště)Ten dělá to a ten zas tohle . . .
Jelikož spousta dětí i dospělých trpí absolutním nedostatkem vitaminů, minerálů či stopových prvků, obrátili jsme se na lékařku podle řady pediatrů v dané problematice nejzasvěcenější, MUDr. Parvine GRICOVOU. Tato žena věnovala svůj život dětem, jejich zdravému vývoji, veřejné prezentaci problematiky zdravého vývinu člověka (často bez ohledu na svůj volný čas a nároku na honorář), publikuje v˙několika časopisech a spolupracuje s firmami zabývajícími se doplňkovou stravou.

Obsahuje dětská strava opravdu všechny potřebné vitaminy, minerály a stopové prvky?

"Průzkum stravování školní mládeže prováděný v˙Ústavu preventivní medicíny Masarykovy univerzity v˙Brně například ukázal, že dětem od 7 do 9 let chybí v˙průměru 34% doporučené denní dávky vápníku, 20% vitaminu C a B2 a 31% vitaminu E. U dětí od 11 do 15 let byly zjištěny ještě vyšší nedostatky. V˙průměru jim schází 46% doporučené denní dávky vápníku, 49% vitaminu C, 58% vitaminu A a 60% vitaminu E. Od počátku tohoto století se zájem vědců i široké veřejnosti upírá k˙vitaminům. Teprve nedávno vědci odhalili nezastupitelnost minerálů a stopových prvků v˙lidské výživě - zvláště ve výživě dětí. Nedávné studie poukázaly na pozitivní vliv minerálů a stopových prvků při léčbě různých chorob, od cukrovky a předčasného stárnutí, až po nízkou pohlavní potenci a srdeční choroby. Vápník, fosfor, draslík, sodík, magnesium, síra, křemík a chlor jsou potřebné v˙relativně velkých dávkách. Říká se jim proto minerály s˙velkým objemem. Stopové prvky jsou rovněž minerály. Ačkoli jsou potřebné ve velmi nepatrném množství, nejsou o nic méně důležité. Železo, zinek, měď, mangan, chrom, jód, selen, fluor a molybden netvoří dohromady ani setinu procenta našeho těla, přesto jejich nedostatek může vést k˙závažným onemocněním, jako je například cukrovka, obezita, chudokrevnost, nervozita atd."

Nejdůležitějším minerálem je vápník - kalcium.

"Je to nejhojněji zastoupený minerál v˙našem těle. 99% vápníku se nachází v˙kostech a zubech. Zbývající 1% je však velmi důležité pro chemickou rovnováhu organismu. Normalizuje nervové a svalové funkce, reguluje srdeční rytmus, je nezbytná pro správnou srážlivost krve, kontroluje rovnováhu kyselin, vyvolává spánek a prospívá zdraví kůže. Vápník působí protizánětlivě, stimuluje činnost řasinkového epitelu dýchacích cest. Prokázaný je účinek vápníku proti alergii, proti svědění a různým virovým infektům. Příznaky nedostatku vápníku u dětí: porézní, lámavé kosti, zlomeniny, kazivost zubů, křivice, svalové bolesti, křeče, skřípání zubů, poruchy kůže jako ztráta pigmentu, opary puchýře v˙ústech, nadměrné menstruační krvácení, zpomalený růst. Správná mineralizace kostry v˙dětství je prevencí osteoporosy v˙dospělosti. Přírodními zdroji vápníku jsou mléko a mléčné výrobky, sezamové semeno a pasta, sojové boby, arašídy, zelená zelenina, vlašské ořechy, slunečnicová semena."

Následuje hořčík - magnesium.

"Většina magnesia v˙našem těle se vyskytuje v˙kostech, spolu s˙vápníkem a fosforem, menší objem hořčíku se nachází v˙krvi a tkáních, kde má důležitou úlohu aktivizovat velké množství různých enzymů. Hořčík reguluje srdeční rytmus a svalové kontrakce, chrání nervy a pomáhá tělu využívat vitaminy E a C a přeměňovat glukózu na energii. Je ničeno alkoholem a přemírou konzumace mléka. Lidé (u nás výrazně často děti) konzumující mnoho sladkostí a výrobků z˙bílé mouky trpí často nedostatkem hořčíku, který je spotřebováván při metabolismu těchto rafinovaných uhlovodanů Hořčík snižuje také křečovou pohotovost (tlumí křeče), působí protistresově, má protektivní vliv u dětské enuresy (pomočování) a tlumí růstové bolesti u dětí. Přispívá k˙zachování zdravých kostí a zubní skloviny, pomáhá předcházet vzniku ledvinových kamenů a reguluje funkci štítné žlázy. Přírodními zdroji hořčíku jsou fíky, citrony, grapefruity, kukuřice, ořechy, jablka, pšeničné klíčky, zelená zelenina."

Jak je to s˙"módně" objeveným jódem?

"Světová zdravotnická organizace udává, že 1,6 miliardy lidí na Zemi trpí nedostatkem jódu. I když většina lidí postižených nedostatkem jódu je v˙rozvojových zemích, není ani u nás situace příznivá. V˙předchozích stoletích byly celé oblasti, převážně horské, (u nás například Valašsko, částečně i Šumava) postiženy takzvaným endemickým kretenismem. Ten postihoval celé skupiny obyvatel žijících v˙těchto oblastech a projevoval se ve své nejtěžší formě - malým vzrůstem, poruchou intelektu a nápadným zvětšením štítné žlázy zvaným struma, laicky vole. Strumu můžeme často vidět na obrazech a sochách madon a světic. Nedostatek jódu má velký význam pro mnoho oblastí zdárného vývoje člověka. Pokud jím trpí těhotná žena, projeví se nedostatek i na plodu a narozené dítě může mít při zásadním nedostatku projevy kretenismu, při mírnějším pak dochází k˙poškození vývoje mozku se snížením intelektu. U dětí se nedostatek jódu může projevit nedokonalým vývojem duševních a tělesných schopností, u dospívajících (převážně dívky) zduřením štítné žlázy. V˙dospělosti se mohou objevit poruchy psychických funkcí, snížení plodnosti, častější onemocnění štítné žlázy a snížením celkové obranyschopnosti. Jediným významným zdrojem jódu v˙potravě u nás jsou mořské ryby (v zemích s˙velkou spotřebou mořských produktů je výrazně nižší výskyt onemocnění štítné žlázy). Výzkumy posledních let potvrdily, že nejen v˙rozvojových zemích, ale i u nás je stav příjmu jódu, hlavně v˙rizikových skupinách dětí, dospívajících a těhotných žen nedobrý. Státní zdravotní ústav na základě zjištění stavu vydal v˙roce 1996 doporučení ke zlepšení jódového deficitu v˙ČR, zahrnující obohacení kuchyňské soli o jód a povinné používání takto obohacené soli velkovýrobci potravin, obohacením náhradních mléčných produktů pro dětskou výživu (dětská sušená mléka, ovocné přesnídávky) jódem. Pro rizikové skupiny, těhotné a kojící ženy a dospívající je možné po konzultaci s˙lékařem použití potravinových doplňků s˙jódem."

Snad každý z˙nás ví, že železo je nezastupitelným prvkem při tvorbě hemoglobinu, červeného krevního barviva.

"Ano. Zabezpečuje přenos kyslíku z˙plic ke všem buňkám. K˙tomu, aby železo bylo řádně využito, je potřeba měď, bílkoviny, vápník a vitaminy B12, B6 a E. Děti se rodí s˙malou zásobou železa (ženy trpí nedostatkem železa daleko více než muži; ztrácejí železo pravidelně při menstruačním krvácení, většina žen v˙graviditě trpí chudokrevností z˙nedostatku železa, odhaduje se, že každá druhá žena před menopauzou trpí nedostatkem železa), která se rychle vyčerpává na tvorbě nových buněk. Mateřské mléko z˙výše uvedeného důvodu často rovněž nemá mnoho železa. Není proto divu, že mnoho dětí trpí chudokrevností. Děti a dospívající potřebují více železa pro zdravý růst. Vstřebávání železa je problematické. Jen asi 8% železa je vstřebáváno zažívacím traktem. Vitamin C, E a vápník pomáhají vstřebávání železa, jestliže jsou dodávány současně s˙potravou, obsahující železo. Nejsnáze vstřebatelná forma železa je chelátové organické železo, která je používána v˙multivitaminových přípravcích. Chudokrevnost nebývá vždy způsobena nedostatkem železa. Železo potlačuje únavu, předchází chudokrevnosti, posiluje odolnost proti nemocem a podporuje růst. Častou příčinou padání vlasů a lámavosti nehtů může být právě nedostatek železa nebo zinku. Přírodními zdroji železa jsou ovesné vločky, sušené meruňky, hrozinky, švestky, fazole, žloutky, zelená listová zelenina."

Zmínila jste také zinek.

"Zinek je po železe nejhojnějším stopovým prvkem v˙těle. Má mnoho funkcí, nachází se nejméně v 25 různých enzymech a je důležitou složkou insulinu. Je nezbytná pro plodnost a prevenci vrozených poruch, proto je velmi důležitý v˙těhotenství. Spolu s˙vitaminy B6, A a B12 je nezbytný pro růst. Výrazný je jeho účinek protialergický, tlumí deprese, zklidňuje nervový systém, výrazně stimuluje obranyschopnost, důležitý je při léčbě některých duševních poruch, hraje významnou roli v˙sexuálním dozrávání. Diabetikům pomáhá při tvorbě insulinu v˙těle a rovněž prodlužuje jeho působení. Udržuje zdravou pokožku, zmírňuje lupenku a může pomoci redukovat hladinu cholesterolu v˙krvi. Přírodními zdroji zinku jsou syrové ústřice, maso, ryby, pšeničné klíčky, houby, pivovarské kvasnice, dýňová semena, žloutky, luštěniny."

Jana Hlavačková
Jak se žije ve Vlčnově

Na přehlídce "Vlčnovské kroje od jara do zimy" vytvořili Vlčnovjané počtem 81 variant svého kroje český rekord
Název obce je odvozen od množství vlků nebo od osobního jména Vlčen. Obec se rozkládá na posledních výběžcích Bílých Karpat. V˙písemných pramenech se Vlčnov - Wylchenow - poprvé připomíná v˙roce 1164. V˙této době byl snad střediskem lucké provincie, o čemž svědčí i to, že lucký děkanát měl své sídlo ve Vlčnově. Vlčnov byl postižen nejen nájezdy válečných hord Matyáše Korvína ve druhé polovině 15. století, ale mnohem více zkoušel na počátku 17. století při vpádech Bočkajovců. Další nájezdy (1621, 1645, 1663) těžce ochromily život vesnice; bylo vypáleno přes 15 domů, mlýn, vrchnostenský dvůr a bylo zabito 56 osob. Roku 1683 byla obec zčásti vypálena a obdobně tomu bylo i v˙roce 1704. Ani v˙dalších staletích se obci nevyhnuly vpády vojsk. I požáry přinášely zhoubu: 1799 (22 domů), 1806 (68 domů), 1861 (79 domů). Stejně tak obec postihovaly i epidemie cholery (1831 - 1832, kdy zemřelo 115 osob), 1866 (zemřelo 95 osob).

Vlčnovjané milují svůj kroj

Vlčnovský kroj patřil už na konci minulého století k˙populárním krojům, především díky Jožkovi Uprkovi. Je ukázkou mistrovské dovednosti vlčnovských krejčí, švadlen a vyšívaček a jeho současná podoba je daná dlouhým vývojem. "Nejstarší dochovaný kroj pochází z˙roku 1843, liší se od dnešního moderního kroje základními atributy: není škrobený, při jeho výrobě bylo použito modrotisku, a není tudíž tak pestrobarevný," vysvětluje Jan Pijáček, starosta obce.

Mají dvě krojované rarity

Dne 6. 4. 1999 získali obyvatelé Vlčnova oficiální certifikát o vytvoření českého rekordu - Největší počet variant jednoho kroje. Vlčnovský kroj má totiž neuvěřitelných 81 variant. "Druhou malou raritkou je tvar klobúčku, zvaného kotulka. Jedná se o nízký mužský klobouk válcového tvaru, nahoře pošitý červeným kamrholem (vlnou). Podle toho, zda je na něm přišitá červená kulička z˙vlny, se odlišují svobodní a ženatí muži," seznamuje nás s˙tradičním popisem místního kroje starosta.

Prapor nemá historické kořeny

Proto obecní zastupitelstvo nepocítilo potřebu vytvoření nějakého praporu. Dlouholetou doloženou tradici má však místní erb. Jeho původní podoba byla odvozena z faktu, že Vlčnov je nejseverněji položenou obcí pěstující vinnou révu. Jak dodává starosta: "Vlčnov je výspou vinařství na severu. Výhonek révy ovinutý kolem kolíku a vinohradnický nůž, to jsou dva znaky tradice místního vína sice trpké, zato však plné chuti. Šikmé pruhy jsou pak zobrazením druhé stránky zdejšího života - zemědělství."

Jízda králů doplňuje kolorit

Tato celorepublikově známá vlčnovská tradice trvá nepřetržitě již 191 let. "Dnes se Jízda králů koná vždy poslední květnovou neděli. Historicky však spadá do období svatodušních svátků. Podle nejstarší pověsti v˙této době pohané objížděli své teritorium a zaháněli zlé duchy. Aby jezdci zlé duchy zmátli, byli oblečeni do ženského kroje. Dnešní podoba Jízdy králů se postupně vytvářela. Začíná v˙pátek hudebním programem a v˙sobotu probíhá předávání vlády novému králi, což je nový, ale velmi krásný obřad. V˙neděli se koná samotná jízda králů, která také doznala změn," uvádí Jan Pijáček.

Slasti a strasti Jana Pijáčka

"Mezi to špatné řadím lidskou zlobu, nepochopení, nepřejícnost a netolerantnost vůči nejbližšímu i vzdálenějšímu okolí," říká starosta. "Jsou však také dobré věci. Nesmírně si například vážím drobných radostí, protože těch opravdu velkých bývá poskrovnu. Těší mne vybudování dětského hřiště i společné pochopení myšlenky, kdy zastupitelstvo podporuje klubovou činnost. Těší mne začínající tradice setkávání představitelů místních klubů a zájmových společností."

Dům kultury prochází změnami

"Našemu obecnímu zastupitelstvu se podařilo uvést místní komunikace do dobrého stavu. Ještě v˙letošním roce se chystáme na opravu Klubu sportu a kultury, především pak na opravu luxférové stěny sálu, který bývá hojně využíván jak při hodinách tělesné výchovy, tak při různých kulturních akcích. V˙příštím roce bychom rádi následně opravili střechu této budovy. Mezi další plány řadím také přípravu administrativního a finančního zabezpečení výstavby čistírny odpadních vod. Obecní zastupitelstvo připravuje rovněž změnu vyhlášky o odpadech. Jelikož u nás ještě platí známkový systém vývozu popelnic, chtěli bychom přejít na platbu za rok, a to s˙platností od 1. 1. 2000."

Znovuzavedení Zpravodaje

Znovuzavedení Zpravodaje se setkalo u místních občanů s˙pozitivním ohlasem. "Je to jedna z˙cest, jak informovat naše obyvatele o plánovaných i uskutečněných akcích a zabránit tak již výše zmiňovanému nepochopení," říká starosta.

Text: J. Hlavačková

Foto: J. Cabáková a P. Paškawww.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund