Číslo: 42
20.10.1997
Článků: 44

Titulní
Uherskohradišťsko
Ze
Kultura
Pro
Pošta
Horoskop
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Stromy umírají ve stoje - Alejandro Casona
VII. ročník MISS SLOVÁCKO 97
NEJMLADŠÍ ROSNIČKA VYHRÁLA
PANÍ MÓDA PRO PODZIM
Rozhovor týdne: Karel Dýnka

Stromy umírají ve stoje - Alejandro Casona
Jeho dílo je stále živé a stále znovu je vyhledáváno pro autorovo životní krédo, protože všechny jeho hry vyjadřují lásku k životu, lidskost nade všechny jiné hodnoty a nenávist ke strachu, který je původcem většiny zla na světě.

Stromy umírají ve stoje (1949)
dramatický příběh dokazující že i krutá pravda vyslovená taktem, ohleduplností a porozuměním, je lepší a potřebnější, než sebelíbeznost a rafinovaná lež. V prosté pravdě a v upřímnosti, s jakou ji autor říká, tkví jeho světový úspěch. Uprostřed pesimistické moderní dramatiky je Casona přestavitelem hlubokého porozumění pro pocity obyčejného smtelníka na této planetě.
Příběh odehrávající se někde v Latinské Americe se zamýšlí nad schopností přinést obět pro štěstí. Casona si vymyslel společnost pro výrobu milosrdných sladkých lží a jejího duchovního vůdce a ředitele, který v sobě potlačuje hlasy srdce. Snaží se chaosem, poučením, názorem podřizovat si lidi svému správnému životnímu stylu až do okamžiku, kdy ..... Na libá slova a se svým životním údělem se kanceláři ústavu objevují starší prošedivělý muž a zklamaná dívčina Marta. Oba zvykláni osudem a posláním ústavu se spolu s ředitelem ujímají rodinné role. Aby vrátil smysl a radost ze života své manželky Euchénie (Irena Poledníková), rozhodl se její manžel Fernando Balboa (Božek Tomíček) fingovat vnukovy dopisy s popisem jeho zářivé kariéry a řádného života. Jeho hru však překazí vnukův telegram, že se skutečně vrací domů. Euchénie však tuto skutečnost neví, že loď, kterou vnuk údajně zvolil k návratu, postihlo neštěstí a všichni cestující zahynuli.
V této situaci nastupují do role ředitel agentury jako vnuk Mauricio (Petr Franěk) a čerstvá zaměstnankyně agentury v nové roli - jeho žena Izabel (Erika Pláňavská). Návrat a smíření vnuka po dvaceti letech s rodinou, rodinná idilka plných sedmi dnů. Díky věrné služce Genoveně (Monika Horká) začíná ovzduší houstnout až do chvíle, kdy se skutečný vnuk (Kamil Pulec) oběvuje na scéně. V té chvíli musí starý Fernando s pravdou ven. Babička zklamána pravdou i realitou nad osobností svého vnuka jej vyhání a ohlíží se za děním oněch sedmy dnů, které nejen pro ni znamenali nepředstavitelnou radost. I v samotném ředitely se probouzí lidská duše a srdce planoucí láskou k Martě. Hlavní hodnoty Casonova díla tvoří harmonie mezi fantazií a pravdou, používaní reálného a poetického jazyka, něha i humor, odpor k negativním hodnotám ducha - hněvu, pesimismu, sobectví, závisti a pokrytectví. Velká hodnota Casonových děl tkví v dokonalé logice rozvíjení děje.
Vyústění překvapení, nečekaný závěr, neuvěřitelný duševní obrat, reakce na situaci nejsou běžné. Tím vyvolává daleko silnější dojem, trvalejší působení a hlubší zamyšlení. Jeho dílo mluví jazykem, jemuž rozumí lidé na celém světě, kteří věří, že dobro a láska jsou nejvyšší lidské hodnoty.
Ještě jedna věc, která do divadla nepatří, ale bohužel s ním souvisí. Tuto hru jsem vzhlédl v rámci školního představení a vůbec jsem nezáviděl hercům ani návštěvníkům, kteří měli zájem představení vidět. Během jehož si většina studentů pletla komorní prostředí Slováckého divadla s arénou. Svými nejapnými a hlasitými připomínkami dávali najevo svou přítomnost a projev puberty. Většině z nich nestačila přestávka na to, aby si v klidu zapálili, a tak v průběhu představení se stali vstupní dveře lítačkami v metru. O důstojnosti oděvu raději pomlčím. Závěrem bych chtěl politovat i pochválit umělce, kteří přes tyto projevy vůbec nesouvisejí s divadlem udělali na své příznivce vysoký umělecký dojem.
PdVII. ročník MISS SLOVÁCKO 97
Vyprodaný sál kulturního domu Strážničan ve Strážnici se v sobotní podvečer stal místem vyhlášení nejhezčí dívky našeho Slováckého regionu.
Vedoucí jedenáctičlenné poroty Zdeněk Malota z Image 2000 Zlín oznámil světu, že Miss Slovácko 1997 se stala teprve šestnáctiletá Eva Machů z Bohuslavic u Zlína. Ta triumfovala i ve čtenářských soutěžích hodonínského týdeníku Slovácko, Zlínských listů a získala i Miss Press. A o co je Eva bohatší ? Kromě zážitků z finálového večera, gratulací a dojmů získala zájezd na Korfu, večerní toaletu, plavky, kosmetický kufřík, květiny, večer se skupinou Alphaville, večeři v Kolibě a sedm tisíc korun. Druhá sběratelka cen (kožich, desetidenní zájezd do Itálie - letovisko Catollica, večerní toaleta, plavky, květiny a sedm tisíc) to vše na finálovém večeru získala osmnáctiletá Mařaťanka Miroslava Filgasová. Kromě výhry ve čtenářské soutěži břeclavského týdeníku Nový život získala titul Miss Sympatie a spolu s partnerem Michalem Jochem získaly titul za nejoriginálnější pár.
Tato netradičně pojatá Miss (letošní ročník s podtitulem Show i pro dva) díky její autorce PhDr.Danuši Adamcové se vymikala stejným soutěžím a proto měla určitě větší oblibu i mezi odpůrci této soutěže inteligence, fantazie, umu a krásy. Tentokráte jen šest párů soutěžilo v třihodinovém programu zabaleném do perfektní divácké atmosféry.
V první dispiclině měla děvčata ukázat jak slovácka dívka bude vítat třetí tisíciletí. V druhé disciplíně soutěžili páry ve ztvárnění historické, nebo literární dvojice a na závěr nechyběla promenáda v plavkách.
Celý večerem tradičně provázel Michal Žáček, jehož humor lze označit za vesnický.
V doplňkovém programu se představila zlínská zpěvačka Dasha, stále sympatický Jareček Filgas, strážnická skupina Ferrum a svůj program Elastic show předvedl Bob Divílek.
Hlavním mediální sponzor, televize Emurfilm odvysílala v pondělí sestřih finálového večera.
Na záverečném večírku v party clubu DK Strážničan poděkovala ředitelka programu všem sponzorům, porotě a děvčatům za krásným večer a vyjadřila obdiv na finálovým večerem.NEJMLADŠÍ ROSNIČKA VYHRÁLA
Mezi její záliby patří scénický tanec a moderní muzika se zajímavými prvky. Ráda si pochutná na drůbežím mase, z nápojů miluje džus. Její barvy jsou červená, bílá a černá. Vzor vidí v Ivaně Christové.
Nic netušící Miss Slovácko Eva Machů nám před soutěží odpověděla na pár otázek.

Kdo tě přihlásil do soutěže ?
Přihlásila jsem se sama. V poslední den uzávěrky soutěže, jsem slyšela reklamního šot v Rádiu Zlín.

Co změní v tvém životě kandidatura na Miss Slovácko ?
Miss mě připraví na život. Jednou se chci přihlásit na opravdovou MISS, jako každá holka tady

Na co se večer nejvíce těšíš ?
Na tanec ve volné disciplíně s partnerem.

Co uděláš, když vyhraješ ?
Asi bych to šla někam oslavit.

(A co dopravdy udělala sami vidíte na fotografii. Svému slovu však dostála a vítězství na závěrečném banketu jak se patří oslavila.)

V soutěži ji doprovázel jednadvacetiletý městský policista z Otrokovic Robert Trebický. Mezi jeho záliby patří spánek, kultura a hudba. Rád by v životě hájil pravdu, ale sám usoudil, že to bude těžké.

Jak jste se seznámily ?
Přes rodiče. Naše mámy jezdí spolu na dovolenou.

Čeho si na ni ceníš ?
Jejího přístupu.

Prozradíš nám nějaký její zlozvyk ?
Je trémistka.

Co uděláš, když Eva vyhraje Miss ?
V první řadě jí pogratuluji a budu strašně rád, protože svým způsobem jsem se na tom podílel i já.

První disciplína: Předpověď počasí 1.1.2001 básničkou od Žáčka.
Volná disciplína : Výrazový tanec na Megamix muzikálu Dracula (Drakula a Adriany).

Připravil: Pavel PaškaPANÍ MÓDA PRO PODZIM
V úterní podvečer v sále veselského kina Morava představila břeclavská módní agentura CS MODELS široké veřejnosti podzimní kolekci. Tato akce odstartovala řadu módních přehlídek po městech jihovýchodní Moravy (nedělní v Klubu kultury v Uh. Brodě), kde CS Models přestaví ve dvanácti kolekcích práci oděvních firem většinou ze Slovácka.
Celým večerem provázeli dva modeřátoři Rádia Jih Ivoš Cencinger a Pavel Kučera. Odborníci i laici v publiku mohli hodnotit podzimní odívaní pro večerní párty, volný čas a sport. Představeno bylo jeansové oblečení, paleta svetrů a veselské dětičky předvedli dětskou módu. V rámci přestávky se na pódiu objevili tři židle, na nich tři modely a k nim tři kadeřníci firmy Manon z Hodonína. Ti během dvaceti minut předváděli své umění.Druhou část programu tvořili svatební šaty, školní oblečení z dílny studentek oděvní školy ze Strážnice, spodní prádlo. Svým extravagantním a velmi zajimavým uměním se představily studentky UPRUM v Uh. Hradišti - oboru módního návrhářství a vytváření oděvů. Po dvou vyčerpávajících hodinách ukončila přehlídku klasická móda, při níž moderátoři představí její aktéry z CS Models.Ve Veselí se představila i finalistka letošní Miss Slovácko Lenka Zdeňková z Hrubé Vrbky se svým soutěžním partnerem.Rozhovor týdne: Karel Dýnka
Dlouholetý dirigent dětského pěveckého sboru a Svatopluku

Karel Dýnka a dětský uherskohradišťský sbor. - Foto: Archiv
Narodil se 14. dubna 1929 v Částkově. Vystudoval hudebně pedagogickou školu v Olomouci - obor řízení sborového zpěvu. Poté nastoupil na konzervatoř do Brna - obor hra na varhany. Celý život se snaží být laskavý ke všem lidem. Když se mu nedaří umělecké cíle, je smutný. Miluje všechny lidi a doufá v jejich polepšení. V současné době žije v Uherském Hradišti.

Váš nejoblíbenější hudební nástroj ?
Můj nejoblíbenější hudební nástroj jsou varhany. Hraji na ně denně v kostele v Uherském Hradišti.

Co v součané době děláte?
V současné době dělám sbormistra uherskohradišťskému dětskému sboru a Svatopluku. Dětský sbor řídím již devatenáct let a Svatopluk dvanáct let.

Co jste dělal předtím ?
Předtím jsem byl učitelem v lidové škole umění. Učil jsem hru na klavír a sborový zpěv. Řada mých žáků je již ve světě. Pokaždé, když je potkám, tak všichni rádi vzpomínáme na hodiny klavíru a pěvecký sbor.

Jaká hudba se vám nejvíce líbí?
Nejvíce mám rád hudbu vokální. ať je bez průvodu, nebo s doprovodem orchestru či varhan. Jsem více nakloněn ke skladatelům a ke skladbám, které mají hluboký duchovní záměr. Třeba texty z Písma svatého z Nového a Starého Zákona, básnické texty J.V.Sládka, Jana Zahradníčka, Václava Renče. Z cizích Paula Claudea, M.I. Rilka.

A Vaši nejoblíbenější skladatelé ?
Johann Sebastian Bach, Ludwig van Beethoven, W.A. Mozart a Antonín Dvořák ...

A co Vám říká moderní hudba ?
Moderní hudbu mám také rád. Mým nejoblíbenějším moderním autorem je Petr Eben. Tento pražský skladatel je znám po celém světě. Ve své sbormistrovské práci se snažím jeho díla hrát, nebo reprodukovat. Je to můj vzor moderního autora.

Ja byste charakterizoval vaše zájezdy?
Naše zájezdy nemají jenom hudební úspěch, ale reprezentují dobrým charakterem naši zemi. Kam přijedeme, tam si nás lidé oblíbí.

Jakých úspěchů jste již dosáhli?
Podle mě bylo největším úspěchem zpívat s dětmi v Anglii v katedrále ve Walsu. Se Svatoplukem v Eton Chapel College, blízko Windsoru. Angličané jsou pověstní tím, že mají vynikající pěvecké sbory. Na koncertě, který připravili Angličané, zpívalo 160 zpěváků a hrálo 40 hudebníků. Já jsem mohl dokonce řídit jednu francouzskou skladbu - G.Faureho Requiem, která byla nádherná. To pokládám za náš největší úspěch.

Kde se vám nejvíce líbílo?
Již dvakrát jsme byli se Svatoplukem ve Francii, a právě minulý týden jsem dostali pozvánku k další návštěvě Francie. Naši zpěváci tam již nemohou jet pro další úkoly doma. Přitom je tam velice překrásný pohádkový kraj. Bydleli jsme v olympijském hotelu s bazeném, chodili jsme na procházky do přírody, která je v Savajských Alpách pěkná.

Kde jste byli se sborem nejdál?
Nejdál jsme byli právě v té Anglii a ve Francii.

Co vám práce v souboru přináší?
Je to určitá relaxace po celodenním shonu. Mám radost, že svou prací vkládám do mládeže jakýsi charakter dobrých myšlenek a vztahů. Ty děti mě vždycky dokáží překvapit jenom v dobrém. Nedávno jsme byli na soutěží a děti přišly s myšlenkou uspořádát benefiční koncert pro postižené záplavami.

Uskutečnil se tedy nějaký benefiční koncet?
Ano. Jeden v Uherském Hradišti a jeden v Hluku. Věnovali jsme je dětskému oddělení uherskohradišťské nemocnice. To je nádhera, když taková skupinka malých dětí dokáže vymyslet takovou dobrou věc. Z toho mám velkou radost.

Jaký je váš názor na metal ...
To nemám rád. Já si chráním své uši. Ta hudba je příliš hlučná. Já si třeba vážím jazzu především v uplatnění improvizačního umění hudebníků.

Představte nám v krátkosti vaše soubory?
Dětský pěvecký sbor má 50 členů a Svatopluk 50 - 60 členů. Dětský sbor má také přípravku, kterou vede jedna má kolegyně ze základní umělecké školy Mgr. Magdalena Uhrová. Tam jsou děti od druhé a třetí třídy. V současné době je jich tam kolem třiceti. Ve Svatopluku je věkový průměr kolem čtyřiatřiceti let.

Připravujete se soubory něco nového?
S dětským pěveckým sborem se chystáme na 20. výročí našeho trvání. Hlavní koncert by se měl uskutečnit v květnu příštího roku. Chtěli bychom také jet na dlouhé koncertní turné do Německa, Holandska, Anglie, možná i do Francie. Svatopluk se připravuje na setkání s Angličany, kteří k nám přijedou v květnu příštího roku. Společně předvedeme ve farním kostele jedno velké francouzské vokální dílo. Bude to opět Requiem a bude to zpívat asi 150 zpěváků. Na vánoce účinkují oba dva sbory při vánočních bohoslužbách. Dětský soubor na Boží Hod dopoledne a Svatopluk na půlnoční mši - ve 21.00 hodin. Svatopluk bude zpívat barokní mši od bílovického autora a varhaníka Josefa Schreiera. Tu skladbu jsem dostal od Jiřího Pavlici. Skladba je z druhé poloviny 18. století a jmenuje se Missa Boemica.

Nejoblíbenější píseň dětí?
Bude to asi z muzikálu Jesus Christ Superstar a píseň Elvise Presleyho. Děti mají rády veselé písně. Nejraději zpívají skladbu Kočár. Z lidových písní je to Jede sedlák do mlejna. Pro koncertní vystoupení připravují většinou duchovní hudbu, která má v chrámech to nejlepší prostředí a kam také přijde mnoho posluchačů.

V jakých jazycích zpíváte?
Zpíváme anglicky, italsky, francouzky, německy a také latinsky. Děti jsou velice šikovné a rychle se učí. Když jsme na soustředění, dokážeme se za tři dny naučit dvě skladby.

Kde všude jste byli s dětmi?
Z dětmi jsem byli dvakrát ve Franfurktu nad Odrou, v Rakousku, dvakrát v Holadsku a v Anglii. A v partnerském městu Mayenu také dvakrát.

Jaká bývá návštěvnost vašich koncertů?
Pokud mám zkušenosti, tak všude byly naše koncerty hodně navštíveny a všude jsme měli úspěch.

Jak trávíte svůj volný čas?
Rád chodívám na vycházky do přírody, ale bohužel mám velmi málo času.

Je vaše rodina také hudebně nadaná?
Mám dvě děti a obě jsou hudebně nadané. Ke vzdělání hudebnímu se ale nerozhodly. Syn hraje velmi dobře na flétnu, ale jinak je zaměřen technicky a rád by v budoucnosti bydlel na venkově.

Stalo se vám někdy, že jste měl chuť se vším přestat?
Ano. Ale touha udělat něco krásného mě zvrátila zůstat.

Na který hudební nástroj jste ve svém životě hrál?
Jako chlapec jsem hrál v dechové hudbě na klarinet, studoval jsem i hru na housle, a ještě na vojně jsem na ně hrával v souboru.

Ovlivnila Vás nějak Cena Města?
Upřímně jsem rád, že cena města směřovala právě do oblasti kultury, na kterou by se nemělo v součastném shonu zapomínat. Jelikož pracuji v oblasti hudebního, umění jsem přesvědčen, že právě hudba dokáže vyrovnat roviny pracovního vytížení člověka s rovinami duševního a duchovního rozvíjení osobnosti.

Je některá země, kterou jste nenaštívili, ale chtěli byste si tam zahrát a zazpívat?
Jsou to především severské země - Finsko, Norsko, Švédsko a velmi rádi bychom navštívili znovu Itálii pro množství cenných kulturních památek a spontánost italských posluchačů.

Kdo je více učenlivější? Chlapci nebo holky?
Zajisté dívky, ale přítomnost chlapců v dětském sboru, když vytrvají, jsou velkým obohacením. Mým snem by bylo založit chlapecký sbor, protože chlapci mají bližší vztah ke sbormistrovi a jsou také stálejší ve svém charakteru. Práce chlapců ve sboru by mohla přinést pro jejich budoucnost zjěmnění některých charakterových vlastností.

Je to těžká práce být sbormistrem ve sborech?
Ano, je to velmi namáhavá práce fyzicky i psychicky. Práce sbormistra obnáší důkladnou přípravu skladeb, které chce studovat, musí být dobrým dramaturgem a musí mít nedefinovatelný cit pro výběr skladeb, které by zpěváky zaujaly.Často musí slevit ze svých vysokých uměleckých cílů a najít skladbu, která by byla především umělecky na výši, ale která by zároveň byla přijatelná pro zpěváky. Mám také zkušenost předložím-li zpěvákům skladbu, o níž jsem přesvedčen, že je umělecky hodnotná, že na začátku studia této skladby cítím vnitřní nesouhlas členů sboru. A právě dirigentova trpělivost a snaha vést sbor k určité umělecké výši a k tomu odpovídající odezva zpěváků nakonec po delším studiu se objeví tato skladba v celé své kráse. Aby sbormistr mohl být dobrým sbormistrem musí se sažit neustále být nad věcí a eliminovat všechny své vnitřní i vnější negativní elementy.

Za rozhovor děkuje Petra Macalíkováwww.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund