Číslo: 43
01.11.1999
Článků: 60

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Chlapi, pozor! Dívčí válka opět zachvátí Slovácko
Turné k nové desce vede i přes Hradiště
Folkové dušičky aneb Folkové Vánoce o něco dříve
Tleskejte, tleskejte, já to mám rád
Sluha dvou pánů nepochopen?
Stalo se, stane se
Přetavuje hlavně přírodní motivy do řeči textilní
Klenoty umění - Galerie Slováckého muzea
Ten dělá to, ten zas tohle
Jak se žije v Nedachlebicích

Chlapi, pozor! Dívčí válka opět zachvátí Slovácko

Božský Lumča (Mojmír Maděrič) - Foto: P. Paška
Veselí nad Moravou (pa) - Jedna z nejúspěšnějších a nejhranějších divadelních komedií s hvězdným hereckým obsazením "Dívčí válka" premiérově vypukne na bojišti Kulturního domu ve Veselí nad Moravou už ve středu 3. listopadu!
Autor hry F. R. Čech a majitel Pragokoncertu Alexander Cach se začátkem tohoto roku dohodli, že nově vyprodukují tuto v minulosti úspěšnou komedii. Samotná premiéra pak proběhla začátkem února letošního roku v pražském Divadle Šimka a Grossmana.
Od té doby není sál, který by nebyl vyprodaný. Snad proto, že při výběru hereckého obsazení měli producenti zjevně šťastnou ruku, ostatně, posuďte sami.
Přemysla, knížete českého, ztělesní starý gardista Oldřich Navrátil, výraznou postavu božského pěvce Lumíra nazývaného Lumča skoro domácí tvář Mojmíra Maděriče a pódiovou dvojroli Vojena a Častavy bručoun Ota Jirák. Mužskou část souboru doplní nová posila v roli vladyky Bivoje Upír Krejčí (Jan Kuželka). Roli vladyky Ctirada svěřil autor sám sobě.
Na straně druhé zaútočí pokolení ženské v této sestavě. Neohroženou a pěkně nabroušenou Vlastu představí herečka Uršula Kluková (Martina Hudečková), nebojácnou Libušinu sestru Kazi Kačenka Kornová a svým neutuchajícím šarmem přední česká modelka Alena Šeredová (Iva Kubelková).
"Hru jsem psal s plným vědomím autorské zodpovědnosti k náročnému tématu, veden rodovou příslušností ke svému praotci Čechovi, od něhož odvozuji svůj původ, s maximální snahou o nestrannost při konfliktu mezi oběmi pohlavími. S jednáním mého prapředka po meči knížete Přemysla autorsky plně souhlasím," tvrdí F. R. Čech.
Zájemci o zakoupení vstupenek na představení, volejte Městské kulturní středisko, tel. 0631/ 32 25 67 (pí. Hurtíková).
O den později, ve čtvrtek 4. listopadu, se bojiště a jeho aktéři přesunou do Uherského Brodu, kde propukne Dívčí válka také premiérově.
Ve spolupráci s pořadateli připravil náš týdeník v minulém čísle soutěž o volné vstupenky. Poznali jste na fotografii alespoň dvě ze tří hereček? (Kačenka Kornová - Iva Kubelková - Lenka Šindelářová). A kdo že si to k nám do redakce může přijít pro dva lístky?
Jana Myškeříková z Ořechova, Antonín Šulc z Milokoště, Miroslav Černý z Ostrožské Nové Vsi, Klára Lapčíková ze Sušic, Petr Koníček z Hradčovic a L. Viceníková z Těšova.Turné k nové desce vede i přes Hradiště
Uh. Hradiště (pš) - V sobotu 6. listopadu bude Hradištěm projíždět slavná kapela z Valmezu, Mňága a Žďorp. Někdy kolem dvacáté hodiny se staví na kafe v klubu Mír a zahraje několik starých, staronových a nových písniček.
Je tomu už dlouhých dvanáct let, co se v městečku Valašské Meziříčí narodila kapela Mňága a Žďorp. A co se všechno od té doby událo?
Zájem posluchačů a polistopadové změny pomohly k vydání úspěšného debutu s názvem "Made in Valmez". V roce 1992 byla skupina dvojnásobně jmenovaná na českou Gramy (v kategoriích album roku a objev roku) a podepsala jako první český interpret nahrávací kontrakt s mezinárodní gramofonovou firmou BMG. Album s názvem "Furt rovně!" dosáhlo rekordního prodeje 50 000 kusů. Následující rok přinesl souboru ceny Melodie za album, nejlepší hudební skupinu roku 1993 a nominaci na Gramy 93. Skupina pak přestoupila k dalšímu významnému koncernu Monitor/EMI a během dvou let vydala třetí desku "Radost až na kost", minialbum "Valmez Rock City", soubor všech svých klipů "Videotapes" a knihu o historii skupiny "Z nejhoršího jsme uvnitř". Během roku 1994 natočil zpěvák skupiny Petr Fiala ve spolupráci s olomouckým písničkářem Karlem Plíhalem sólové album "Nečum a tleskej". V roce 1995 se hudebníci spojili se slavným českoamerickým hudebníkem a producentem Ivanem Kralem a v létě natočili čtvrtou desku "Ryzí zlato". Ta byla mimořádně dobře přijata jak kritiky, tak posluchači a pohybovala se v první dvacítce prodávaných titulů v tuzemsku. Videoklip k písni "Nejlíp jim bylo" byl dokonce v rámci pořadu o českém rocku na prestižním hudebním kanále MTV.
V roce 1996 Mňága a Žďorp natočila společně se scénáristou a režisérem Petrem Zelenkou celovečerní film, komedii o příběhu uměle vytvořené kapely s názvem "Mňága - Happy End". Zároveň s filmem byl vydán i soundtrack s melodiemi z filmu. Na filmových festivalech - např. v německé Chotěbuzi - se film těšil oblibě nejen u diváků, ale i u odborné kritiky.
V první polovině roku 1997 absolvovala Mňága rozsáhlejší turné po Slovensku. Na konci dubna zavítala i do Německa, kde odehrála dva koncerty v Berlíně a Postupimi, v dubnu a květnu pak odehrála dalších třicet koncertů na domácích pódiích. Skupina vydala v září roku 1997 nové album nazvané Bajkonur, které několik týdnů bodovalo v žebříčku nejprodávanějších desek v České republice.
Rok 1997 sebou přinesl po dlouhé době první změny v obsazení kapely. S Mňágou se rozloučil kytarista Radek Koutný, na jehož místo vzápětí nastoupil současný kytarista Jaromír Mikel. Na postu bubeníka nahradil Karla Mikuše bývalý bubeník skupiny Street Pavel Fadrný.
Rok 1998 se nesl v duchu koncertování, v průběhu roku pak vznikal materiál na novou desku, kterou Mňága a Žďorp nahrála v prosinci v ostravském studiu C. Desku s názvem "Chceš mě? Chci tě!" vydává společnost Monitor EMI 15. března a v rámci turné k ní, kluci v sobotu zabloudí i do Uherského Hradiště.Folkové dušičky aneb Folkové Vánoce o něco dříve
Zlín (red) - AZ Rádio 89,6 FM se rozhodlo uspořádat letos tradiční vánoční folkovou přehlídku o něco dřív. Koncert odstartuje skupina Natalika se zpěvačkou Natálií Velšmídovou. Po ní zahraje a zazpívá klasik Pavel Dobeš s kytaristou Pavlem Kotrbou. Další hvězdou večera bude nepochybně Karel Plíhal. Největší folkovou událost podzimu ve Zlíně pak uzavřou a ozdobí svou účastí Ivo Viktorín, Blanka Táborská a Karel Markytán, původní a zakládající členové legendárního AG Fleku. Po vydání úspěšného CD Waltz se Viktorín, Táborská a Markytán vůbec poprvé představí doma.
Koncert se koná ve čtvrtek 4. listopadu od 18. hodiny ve Velkém kině. Vstupenky zakoupíte v Radioklubu 896 na Dlouhé ulici, ve videopůjčovně a v pokladnách Velkého kina ve Zlíně.Tleskejte, tleskejte, já to mám rád
Uh. Hradiště (pa) - Stal se zázrak. Ve čtvrtek přijel do klubu Mír, ležícím v centru Uherského Hradiště, sám božský Karel oslavit své narozeniny. Při této příležitosti představil svoji novou knihu "Rozsévám pár tónů", kterou vydala agentura MoJa a Frantova.
"Zhudebnil nám teorii relativy, Archimédův zákon, pravidelně nám nosil svačiny, zavedl nám děti do školy, zavedl nám elektrický proud a jsem nesmírně vděčná za to, že Karlíka znám, a za to, že na něj můžu vždy s láskou vzpomínat," práskla na něj soudružka zástupkyně ze školního ústavu. Po ní svá vyznání přišly na pódium sdělit řidička tramvaje , doktorka plastické chirurgie a na závěr vedoucí Karlova slovenského FAN Clubu. Bývalá kolegyně Jitka Červenková se díky bohu omluvila.
Srdcervoucí svědectví dotvářel klamavou reklamou o nové Karlově knize konferenciér Milošek, který celý večer pil jako duha. Vždyť byl důvod. Karel slavil narozeniny, a u nás v Hradišti!
Za doprovodu orchestru Ladislava Praigla zapěl Karel, jemně brouzdající molem, pár svých nesmrtelných hitovek - Je jaká je, Brod, Bum, Kávu si oslavím, Lady Karneval. Neopomněl svými gesty a nezištným šarmem drásat srdéčka nezletilých panen. Atmosféra houstla, ozývaly se výkřiky a vzduchem létaly květiny. O přestávce si Karel trošku dáchnul, aby nabyl sílu pro druhou část večera, ve které odpovídal na všetečné a mnohdy i vlezlé dotazy přítomných. Zvládl to podepřen výkřiky: "Karle, musíš!".
Protože ze zdravotních důvodů bylo zrušeno představení Slováckého divadla Sluha dvou pánů, většina aktérů se spolu s ostatními herci objevila na Karlových narozeninách a my jsme se jich zeptali:

"Čím vás překvapil božský Karel?"
Robert Belan: "Hlavně mne překvapil tím, že byl dneska z formy a nebyl si podobný."
Jura Pepřený: "Karel mě překvapil čistotou svých tónů, skutečně zpívá jako Karel. Je to Karel!"
Jiří Kraus: "Ničím, protože byl božský jako vždycky."
Zdeněk Trčálek: "Karel mě překvapil svými kravatami."
Jakub Leier: "Překvapil mě, že byl spontánní, nezištný a tím, že podoba byla až tak skutečná, že jsem uvěřil, že opravdový Karel Gott navštívil Uherské Hradiště. Taky tvář spíkra mi byla odněkud povědomá. Jsem pln dojmů a myslím si, že dnešní noc nebudu spát a budu přemýšlet o neskonalém zážitku. Děkuji za krásné představení."
Barbora Kožušníková: "Karel mě opravdu zaujal svými intonačními a pěveckými schopnostmi v tuto pozdní hodinu. Opravdu velice galantním a jemu blízkým vystupováním, jak jej všichni známe z televize a z koncertů. Musím upozornit na konferenciéra, který mne velice uchvátil hlavně svým vystupováním. Škoda jen, že nezazpíval, myslím si, že i to by zvládl. A taky je mi povědomý. Nevím odkud, ale znám ho."Sluha dvou pánů nepochopen?
Recenze
Slovácké divadlo uvedlo reprízu hry Carla Goldoniho Sluha dvou pánů. Tato klasická hra typu komedie dell'arte však zřejmě nepřiměla nikoho z tvůrčího týmu ve "Slováckém" zamyslet se nad otázkou: Co bylo a zůstává zásadními atributy tohoto druhu hry a čím může být tato hra a její téma nosné pro dnešního diváka? Goldoni a jeho SLUHA jsou interpretačně nároční. Kýžený úspěch této hry by mohl přijít s pohotovou transformací a adaptací textu, jeho oživením pomocí trefných glos a ostrých komentářů na současnou českou sociální situaci. Toto ale "SLUHA" postrádal. Je to s podivem, protože Slovácké divadlo většinou vždy dokázalo překvapit a přesvědčit žánrovou čistotou, kreativním a mnohdy nekonvenčním provedením a následně kvalitním dotažením pečlivě vybraných titulů.
V případě hradišťského zpracování je divák chtě nechtě ochuzen o nejtypičtější prvky komedie tohoto druhu. Divák se nedočká dobových kostýmů a v úvodní části je bezmilosrdně hozen do situace zkoumatele. O to žalostnější je, že se v případě "SLUHY" musí dotazovat i na nejbanálnější otázky typu: Z které doby tento kousek pochází? Topícího se diváka zachránila scénografie, která připravila variabilní dekorativní prostředí. Záchranné kolo je podáno i v podobě propracované choreografie, která z "hradišťáků" dokázala vymodelovat horkokrevné Italy.
Pochvalu si však zaslouží nepodbízivý kontakt s divákem (ten je mimochodem v tomto žánru přímo očekáván). Herci dokázali zareagovat na příležitosti v textu a proměnili je v zábavné laškování a přímý kontakt s hledištěm. Tyto osvícené chvilky vtahovaly zpět do děje a zachránily kontinuitu tématu a zpracování. Zárukou v podobě štítu je pro režiséra Peška Martin Vrtáček, který zajišťuje svými hereckými kvalitami průhled do představení. Režisér Pešek diváka nepodceňuje. Riskuje a ponechává divadelní scénu statickou. Tím v podstatě sází na schopnosti svých svěřenců. Ti jsou odkázáni na to, prezentovat změny prostředí, situací a vztahů svým tělem, hlasem a zkušenostmi. Tohoto těžkého úkolu se "omlazený soubor" ujal s vervou jim vlastní. Přiznejme si však, že tato schopnost nosné imaginace přenesené realizací na diváka, je pro každé herecké těleso nadčasovým úkolem.
Veronika NěmečkováStalo se, stane se
Městská kina zvou…
... ve čtvrtek 4. listopadu v 19.30 hodin do foyer kina Hvězda na vernisáž k výstavám fotografií Jindřicha Štreita „Cesta ke svobodě“ a plakátů výtvarné skupiny Pode Bal. O půl hodiny později proběhne v nedalekém klubu Mír koncert skupiny Rale.

Nová komedie o Libuši
...a dívčí válce v Čechách, tak se jmenuje nová komedie v režii Igora Stránského, která bude mít v sobotu 13. listopadu ve Slováckém divadle premiéru. Více informací v příštím čísle!

Z jiného soudku…
Děkujeme rodině Vávrových z Nedakonic, kteří neváhali zavolat i přesto, že si nalezený pták loskuták získal jejich sympatie a Ferda se tak po týdenním výletě mohl vrátit domů.Přetavuje hlavně přírodní motivy do řeči textilní
Uh. Hradiště (pa) - Po delší době jsme byli ve středu 27. října svědky slavnostní vernisáže v Galerii "D" Ludmily Dopitové. Tento den, za účasti obou autorů, byla zahájena výstava keramiky Jaroslavy Sítníkové a gobelínů Jaromíra Hanzelky.
"Gobelínové dílny jsou pouze v Bruselu, Amsterodamu, Paříži a v České republice, ve Valašském Meziříčí s vertikálními stavy a Jindřichově Hradci s horizontálními stavy, bereme-li v úvahu odborné dílny," prohlásil hrdě na úvod Hanzelka. "V Polsku, na Slovensku a některých místech u nás, jsou sice další dílničky, ale v nich se tkají na podnožkových tkalcovských stavech jen různé lidové výrobky."
Umělec Jaromír Hanzelka patří k odchovancům Kybalovy školy. Inspiraci převážně hledá v přírodních motivech. "Předlohou k dílu s názvem Křemenec se mi stal kámen, který jsem našel během své cesty po Jeseníkách," prozradil Hanzelka, "a přetavil jsem jej do řeči výtvarné, textilní." Další autorovo stěžejní dílo vystavené v galerii má architektonický motiv (na snímku). Zachycuje pražské období baroka, renesance a hlavně gotiky. Samotná realizace gobelínu trvala autorovi bez prvotní přípravy asi půl roku.
Nejvíce času, přes dva roky, však strávil výrobou pět a půl metru vysokého, autorsky utkané gobelínu, který zdobí smuteční síň v Jablůňkově. Vytvářel jej za spolupráce s architektem Milanem Možným. Výsledkem jejich společné práce je i na míru dělaný, větší art protis, který krášlí smuteční síň v nedalekých Osvětimanech. Jeden překrásný art protis vystavuje i v Galerii "D".
S dílem keramičky Jaroslavy Sítníkové vás seznámíme v některém z dalších čísel našeho týdeníku.Klenoty umění - Galerie Slováckého muzea
Činnost galerie v˙letech 1992 - 1998
26. červen 1992 se stal dalším významným datem v˙dosavadní historii Galerie Slováckého muzea. Po třiceti měsících opět vstoupili návštěvníci do staronové budovy bývalé zbrojnice, která díky rekonstrukci získala nejen příjemný vnější vzhled, ale také v˙interiérech byla zřejmá prospěšnost všech provedených prací. Prvním překvapením pro tehdejší hosty byl sám vstup do přízemní části pravého křídla.
V˙letech 1970-89 byl tento zajímavý interiér prostorově znehodnocen násilným rozdělením na depozitáře a ponechána byla pouze malá průchozí část jako cesta do výstavních sálů v˙I. poschodí. Vrácení do původního stavu prospělo celé budově - byl získán další výstavní sál, který svou specifickou architekturou a vnitřní atmosférou vrátil starému objektu jeho intimitu, noblesu a důstojnost. To byl také jeden z˙důvodů, aby zde byla instalována stálá expozice umění jihovýchodní Moravy. Další výstavní prostory v˙I. zůstaly sice v˙původní podobě své architektonické dispozice, ale mimo základní renovaci byly taktéž vybaveny novým osvětlením, závěsným zařízením pro instalaci výtvarných děl a dalším mobiliářem k˙tomu určeným. Všechny zásahy výrazně pozvedly estetickou úroveň všech interiérů. Nejen Slovácké muzeum, ale i město Uherské Hradiště tak získalo reprezentativní památkový objekt obohacující globální úroveň kulturního zázemí. Rekonstrukční práce celého objektu se zabývaly nejen vnitřními prostorami, ale také opravou střechy, fasádou i přilehlým nádvořím, kde se snad nejvíce projevila účinnost celé obnovy. Z˙původně zanedbané a nevyužívané plochy se stalo krásné zákoutí dotvářející příznivý dojem. Architektonické zpracování do jisté míry respektovalo základní dispozici s˙centrální dominantou barokní kašny, která sem byla v˙kusech převezena na přelomu 70. a 80. let. Tento esteticko-užitný objekt byl původně umístěn na hlavním náměstí (dnes Masarykově) a z˙důvodu značného poškození byl nahrazen kopií. Originál měl být restaurován a později začleněn do komplexu františkánského kláštera. Na počátku 80. let však bylo definitivně rozhodnuto, že pro svou slohovou příbuznost bude instalován v˙prostoru bývalé zbrojnice, i když z počátku jako nefunkční dekorace. Dnes je ovšem kašna ozdobou galerie, aniž by prozrazovala, že toto soužití není původní, a vlastně se tak stalo víceméně náhodou. Tak jako budova dnešní galerie, má i toto dílo svou historii. V˙roce 1704 bylo hradišťskými radními rozhodnuto o zbudování nové kašny na velkém náměstí a objednávka byla zadána u renomovaného olomouckého kameníka. Pozdějšími průzkumy bylo zjištěno, že by se s˙největší pravděpodobností mohlo jednat o Václava Rendera, který v˙té době patřil mezi nejprestižnější moravské tvůrce tohoto zaměření. Dle dalších dokladů se práce na této kašně realizovaly asi v˙letech 1704-5, přičemž časové rozmezí od zadání po instalaci bylo ovlivňováno finančními prostředky. Tento barokní kamenný objekt je tvarován do hluboko profilovaného čtyřlistu s˙vnější modelací balustrované formy řešené v˙pravidelném rytmu střídajících se oblých a geometricky ostrých tvarů. Uprostřed je umístěn čtyřboký hranol, na němž je posazena skulptura dvou vztyčených delfínů se vzájemně propletenými těly. Jejich tlamy byly využity jako vyústění chrličů vody. Na vrcholu dekorativně zpracovaných ocasních ploutví je postaven plint nesoucí piniovou šišku. Oba tyto předmětné motivy jsou vzdáleným ohlasem na severoitalskou renesanční ornamentiku, která v˙různých autorských interpretacích vstupovala do českého a moravského umění.
(pokračování příště)Ten dělá to, ten zas tohle

"Uvažované zavedení funkce okresního gynekologa vítám. Jde o sjednocení metodické práce, jednotnou spolupráci nemocnice a privátních lékařů, která zatím funguje na bázi dobrovolnosti."
"V trávě třpytily se kapky ženy." Právě o ženách, ženství a ženských problémech jsme rozmlouvali s odborníkem na slovo vzatým, primářem gynekologického oddělení v˙Nemocnici s˙poliklinikou v˙Uherském Hradišti, MUDr. Jiřím BŘEZINOU.
Tento sympaticky vyhlížející muž je celoživotním optimistou, pohodu a úsměv rozdávajícím lékařem, a ve svém oboru se skutečně s˙přehledem vyzná. V˙roce 1977 promoval v˙Brně, v˙Uherském Hradišti působí 20 let a v˙čele gynekologicko - porodnického oddělení stojí již od roku 1997. Od mládí rád hraje basketbal. Pokud jde o kulturní život, patří do "semaforské gardy". Ze zábavní sféry pak podléhá "cimrmanovskému humoru", tedy humoru Zdeňka Svěráka. A co má ze života nejraději? "Kromě mojí ženy jsou to podzimem zbarvené Chřiby, naše chaloupka v˙nich a procházky se psíkem. Mám rád pěkný, povedený den, pěkné zážitky a pěkné věci vůbec," říká o sobě.

S˙jakými problémy Vás ženy nejčastěji navštěvují?
"Mezi nejčastější potíže patří výtok (zánětlivý nebo způsobený hormonální nepravidelností), bolest v˙podbřišku a nepravidelné krvácení. Ženy mnohdy podceňují otázku prevence. Doporučuji Vám, milé ženy, abyste alespoň jednou ročně navštívily svého gynekologa, i když nepociťujete žádné potíže. Ty nejhorší věci se totiž nemusí projevit dlouhou dobu (například karcinom prsu nebo vaječníku). Mnohem radostnějším a příjemnějším důvodem, proč mne ženy často navštěvují, je těhotenství. Musím se přiznat, že mne vždy více bavilo porodnictví, které dává radost, a navíc poskytuje možnost uplatnit své zkušenosti a znalosti v˙rychlém rozhodování se."

Jaký je tedy Váš vztah k˙interrupci?
"Já bych interrupci povolil. Domnívám se, že když se žena rozhodne nemít právě teď potomka, je to její vnitřní rozhodnutí a nikdo jiný za ni nemůže rozhodnout "lépe". Podíváme-li se do historie 20. století, potraty se vždy provozovaly nejrůznějšími andělíčkáři. I za první republiky šlo o trestný čin. V˙roce 1957 byl upraven zákon, aby se zabránilo "načerno" prováděným zákrokům, při nichž ročně zemřelo přibližně 20 žen! Díky tomuto zákonu během několika let "černé" potraty téměř vymizely. V 60. letech byl opět interrupční zákon upraven tak, že žena musela před komisi. Toto opatření platilo do roku 1986, kdy nastoupila poměrně velká liberalizace; ženy nemusely nikomu a nic zdůvodňovat, což vedlo k˙obrovskému nárůstu počtu interrupcí. Poté se přešlo na platební systém a rázem došlo k˙dramatickému poklesu interrupcí. V˙dřívější době bylo prováděno okolo 100 zákroků za měsíc, dnes je to zhruba okolo 30 zákroků."

Co tento pokles podle Vás způsobilo?
"Dnes je na trhu velký výběr asi dvaceti pěti antikoncepčních preparátů. Pro dnešní mladé dívky není celkem problém sehnat antikoncepci. Také tím došlo k˙omezení interrupcí u mladších dívek. Navíc trh nabízí také poměrně spolehlivé, kvalitní těhotenské testy, takže oproti minulosti lze těhotenství určit již do 10 dnů od vynechání menstruace. Čím dříve těhotenství určíme, tím méně rizikový bude interrupční zákrok, a tím méně bude ženský organismus zatížen."

Stále více žen má problémy s otěhotněním a donošením dítěte. Čeho by se měly ženy vyvarovat a co jim naopak doporučujete?
"Označení rizikového těhotenství podléhá určitým kritériím. Například jestliže měla žena někdy interrupci, její další těhotenství je označeno automaticky jako rizikové, přestože žena nemusí mít vůbec žádné problémy. Je tedy třeba rozlišovat mezi takto označeným rizikovým těhotenstvím a těhotenstvím skutečně problémovým. Těch opravdu rizikových, řekl bych, nepřibývá. Změnil se však pohled okolí i žen samotných na těhotenství. Mrzí mne, když mladá žena, plná elánu a životní síly se v˙těhotenství pokládá za nemocnou, slabou, unavenou. A rady? Pokud je žena zvyklá sportovat, jezdit na kole, plavat, ať to klidně v˙rozumné míře provozuje dál. Není však nutné zvyšovat potravinový příjem ve smyslu hesla našich babiček: Teď musíš jíst za dva! Plod si vezme z˙matčina těla pouze to, co potřebuje ke svému zdárnému vývinu, a to zbývající pak mamince po porodu zůstává na bříšku. Důležitou roli hraje samozřejmě také psychika; dobrá nálada a těšení se rozhodně nic nepokazí."

Existuje ideální věk pro těhotenství?
"Nejrizikovější kategorií jsou prvorodičky do 20 let věku, pak ženy po 35 letech věku, které rodí počtvrté, popáté. Z˙gynekologického hlediska je ideální věk prvorodičky mezi 25 a 30 lety a rozestup mezi jednotlivými těhotenstvími zhruba dva roky. Nejvíce však záleží na psychice a připravenosti ženy, jejího zázemí či možnostech ke správné výchově."

Co všechno se na Vašem oddělení od revoluce změnilo?
"Domnívám se, že mnohé. Jde například o přístrojové vybavení, operační postupy a další. Přesto neustáváme a připravujeme plány dalších úprav. Možností, jak zpříjemnit maminkám pobyt v˙porodnici, je spousta. Rádi bychom například na každý pokoj zavedli toaletu a sprchu. Na jednu buňku je však třeba cca 100 tisíc korun a bohužel finanční situace nemocnic všeobecně je dobře známá. Uvítali bychom proto nějaké sponzory. Rádi bychom se po stránce vybavenosti vyrovnali státem dotovanému Zlínu. Nicméně po stránce profesionální jsme na stejné, vysoce kvalitní úrovni."

V současné době se razí trend: moderní je nekouřit, nepít alkohol, neužívat drogy. Co je tedy "moderní" v gynekologii?
"V gynekologii je "moderní" otázka antikoncepce. Je dobré posunout těhotenství do věku, kdy je vítaným, očekávaným a radostným. Tato hranice se posunula díky velkému množství antikoncepčních přípravků, díky obrovským možnostem cestování, vzdělávání, budování kariéry. Toto všechno způsobuje opětovný pokles porodnosti. V˙roce 1968 se totiž zjistilo, že je u nás v˙republice nejnižší porodnost od války. Zavedla se tedy placená mateřská dovolená, příspěvky na děti, porodné a spousta dalších výhod, jen aby stoupla porodnost. Od roku 1971 se projevila vlna porodů, v˙roce 1977 však došlo k "úpravě cen" a od té doby jde u nás porodnost opět pomaloučku dolů. Projevuje se to i v˙naší nemocnici, kdy například v˙roce 1979 bylo přes 2000 porodů za rok, loni to bylo pouze 900. Dalším "modernem" v˙gynekologii je z˙hlediska pohlavních chorob bezpečný sex." Věnujme se nyní chvilku také starším ženám... "Příroda je k˙ženám nespravedlivá. Chce od nich, aby zachovaly rod, ale činnost vaječníků je biologickými hodinami načasována v průměru do 45ti let. Je samozřejmostí, že v˙dnešní době prodlužujeme život pomocí léků, potírajících nejrůznější civilizační choroby, léčením nemocí, které dříve byly smrtelné, atd. Ale schopnost rodit se neprodlužuje. Kolem 45ti let nastává přechod, (tedy vyhasínání činnosti vaječníků, útlum hladiny hormonů), projevuje se na vzhledu ženy, stárne kůže, objevuje se osteoporosa - řídnutí kostí. Období přechodu je obdobím nestabilní psychiky, jelikož kolísá hladina hormonů. Pak se většinou objevují další problémy, ischemická choroba srdeční, neschopnost udržet moč a další. Postupně se u nás začíná s˙hormonální léčbou, ženy se však brání, tato léčba není v˙jejich povědomí (u nás 2 - 3% žen, v˙USA 30%)."

Dá se tedy pomočování hormonálně léčit?
"Tento problém je pro ženu deprimující, traumatizující. Žena je omezena, nemůže do společnosti. Některým ženám tyto problémy nevadí, naučily se s˙tím žít; některé se stydí svěřit se i gynekologovi, který má pro toto pochopení a v˙žádném případě nebude ženu urážet, její potíže zlehčovat či zesměšňovat. Potíže jsou dány buďto inervací močového měchýře, nebo snížením dělohy, přičemž tato s˙sebou stahuje i močový měchýř. Vždy je nutné zjistit příčinu. Ale abych ženy jenom nestrašil, mohu je ujistit o tom, že téměř 80% případů se dá léčit medikamentózně. Znovu však zdůrazňuji, že je důležité nestydět se a svěřit se svému lékaři." Text: Jana Hlavačková Foto: Pavel PaškaJak se žije v Nedachlebicích
Název vsi byl odvozen od pracného klučení (nedá chleba). Král Otakar I. daroval v˙roce 1209 Nedachlebiz olomoucké kapitule. V˙r. 1349 ves vlastnil Boček z˙Nedachlebic. V˙té době zde byla vybudována tvrz, o níž se prameny zmiňují až v 16. století. Při vpádu z˙Uher v˙roce 1663 zde bylo zabito 44 osob, vyhořelo 6 domů a 1 dvůr. Obec byla v˙r. 1866 postižena vpádem pruských vojsk, po němž následovala epidemie cholery; v˙jejím důsledku zemřelo 19 lidí. V roce 1961 podle sociálního složení patřilo z 1058 obyvatel 578 osob k˙dělnictvu, 137 k˙ostatním zaměstnancům, 257 k˙zemědělským družstevníkům a 88 k˙jednotlivě hospodařícím rolníkům.
"Znak a prapor v˙současnosti zpracovává heraldik a v˙prosinci by měl návrhy předložit obecnímu zastupitelstvu ke schválení. Přestože v˙historii bylo využito vinařského nože a hroznu vína, rozhodli jsme se v˙novém znaku použít historicky doložené existence místní tvrze a skutečnosti, že zde dříve bylo devět rybníků ," říká starosta obce Nedachlebice Vratislav NĚMEČEK (* 1950), vzděláním zemědělský technik.

Sociální složení a nezaměstnanost
"Trápí nás nevyhovující sociální složení obyvatelstva." V˙současné době žije v˙obci pouze 801 obyvatel, z˙toho v˙pracovním procesu je 409 osob a v˙důchodu 228 osob. Zbývající občané jsou studující, do 18 let. "Máme tedy krajně nevyvážený poměr obyvatel v˙pracovním procesu a v˙důchodě. Dalším výrazným problémem je vysoká nezaměstnanost. V˙lednu 1999 bylo na indexu nezaměstnaných 30 osob! Rádi bychom proto do obce přilákali nějaké podnikatele a pobočné závody větších firem, které by byly schopny zaměstnávat naše spoluobčany. I náš obecní úřad využil možnosti celoročně zaměstnat čtyři občany, kteří předtím marně sháněli práci přes úřad práce. V˙neposlední řadě nás trápí také úbytek obyvatelstva, což je dáno především tím, že v˙minulosti nebyla řešena výstavba bytů pro mladé lidi. Obecní zastupitelstvo chce v˙tomto volebním období sehnat finanční prostředky pro individuální výstavbu šesti bytů."

Sportu zdar, fotbalu zvlášť!
"Již přes deset let hraje naše mužstvo I. A třídu, ale v˙poslední době je až na poslední příčce. Obecní zastupitelstvo si tedy klade za úkol podniknout kroky k˙opětovnému povznesení místní fotbalové jedenáctky do vyšších sfér. Fotbal u nás podporují dokonce i ženy, které sestavily dvě družstva, družstvo vdaných žen Esmeraldy a družstvo svobodných dívek Babetky," libuje si starosta.

V˙MŠ vaří i pro důchodce
"Nesmírně mne těší, že se v˙naší obci podařilo udržet mateřskou školu, kterou navštěvují také děti z˙Částkova. Rovněž tak mne těší skutečnost, že se v˙naší školce vaří také pro starší důchodce, pro které pracuje rozvážková služba do domu. A abychom přispěli také svojí špetkou k˙roku seniorů, připravujeme rekonstrukci současné prázdné internátní ubytovny na domov důchodců pro zdejší mikroregion "Za Moravú".

Historie nedachlebických rybníků
Původně bývalo v˙Nedachlebicích celkem devět rybníků, které se však postupem času zanášely a přestávaly plnit své poslání. Proto se obecní zastupitelstvo rozhodlo vybudovat rybníky tam, kde historicky náleží. Dva rybníky budou v˙části Olšovec, dva rybníky pak v˙části Lipiny. "Ještě letos zahájíme výstavbu rybníku o rozloze 1 ha v˙Olšovci, příštím rokem pak další o rozloze 1,7 ha. První rybník je budován z˙Programu obnovy vesnice, kde 50% finančních prostředků dává stát, druhý rybník bude budován z˙revitalizačního fondu, kterým poskytuje stát 80% ceny a 20% financuje obec."

Založení Obecních novin
Obecní noviny neměly doposud v˙obci žádnou tradici, přesto je občané uvítali. "Vychází jednou za čtvrt roku a dostává je každý občan zdarma přímo do poštovní schránky. Jejich smyslem je informovat občany o zasedání zastupitelstva, seznámit je s˙programem, s˙rozpočtem obce a s˙jeho čerpáním, podat jim zprávy o sportovních a kulturních událostech. Naši spoluobčané mají možnost své připomínky a návrhy podávat Františku Dvořákovi, který je shromažďuje a připravuje pro tisk," upozorňuje starosta všechny obyvatele Nedachlebic.

Nový kostel - nový hřbitov
"Už v˙roce 1935 byl zakoupen pozemek pro stavbu kostela. Válečné události a poválečný vývoj však nebyly pro postavení kostela příznivé, a tak se s˙přípravou stavby započalo teprve v˙roce 1990. S˙velkým pochopením místních občanů bylo možno řadu odborných i pomocných prací provést svépomocí a zdarma." Kostel byl slavnostně vysvěcen dne 14. 6. 1998 olomouckým arcibiskupem Msgr. Janem Graubnerem. Obecní zastupitelstvo se usneslo o výstavbě nového hřbitova za kostelem o rozměrech 200 x 50 m. Je zpracovávána projektová dokumentace a zahájení stavby je plánováno na druhou polovinu roku 2000. "Budou zde klasické hroby, urnový háj a rozptylová loučka," dodává Vratislav Němeček.

Kulturní a sportovní tradice
V˙únoru se zde pořádá Fašankový průvod a Turnaj ve stolním tenise, v˙březnu Přebor v˙kulečníku, červen oplývá Dětským dnem, Turnajem starých pánů ve fotbale a v˙červenci se pak koná Cyrilo - Metodějská pouť. Závěr roku vyplňují listopadové Martinské hody a Mikulášská besídka v˙prosinci. Během celého roku se konají taneční zábavy, v˙zimním období ve společenském sále hospody U Karolíny, v˙létě pak ve sportovním areálu.

Bohu ku cti, bližnímu ku pomoci, vlasti ke slávě
Tento axiom naplňuje práci nedachlebického Sboru dobrovolných hasičů již 105 let. Rok 1958 byl prověrkou omlazeného sboru. Dne 5. července v˙odpoledních hodinách postihla obec povodeň. Celá dolina od Zlámaneckého potoka přes hřiště až po Bílovice byla zaplavena vodou. Všechny domy na úrovni hřiště byly do poloviny oken ve vodě. Nutno dodat, že místní Sbor dobrovolných hasičů dosáhl v˙soutěži O putovní pohár Slováckého zálesí mnohých výborných výsledků, a to i přes silnou konkurenci.
Text: Jana Hlavačkováwww.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund