Číslo: 45
09.11.1998
Článků: 51

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


V naší zemi dokument pomalu sklouzává k publicistice
V Hluku stále žijí folklórní tradice
Ochotnické divadlo v Uh. Brodě dozrává aneb Čerstvá rajčata i v listopadu
Pozvánka na mši
Petr Horký, Miroslav Náplava - Camera Incognita: Fotografie z cest
Chemická svatba v podání nezkrotného tygra Bruce Dickinsona
Elán a Katapult vystoupí ve Zlíně
Z regionálních dějin
Mladičký David Vacke v jámě režisérské
Březolupské křtiny

V naší zemi dokument pomalu sklouzává k publicistice
Uh. Hradiště (PA) - Páteční večer navštívili naše město tvůrci filmového umění mladší generace. Tvůrčí tým přijel osobně na slavnostní premiéru nového českého celovečerního filmu Co chytneš v žitě.
Režiséra a spoluautora povídkové trilogie Romana Vávry jsem se za účasti jeho nejen pracovních kolegů zeptal na pár otázek.

Jak hodnotíte svoji prvotinu?
Jsem šťastný, že jsme to nějak doklepali. Nemám nadhled, takže ji můžu hodnotit výrazy lidí a jejich názory. Na premieře jsem byl trochu přiopitý, ale všichni se na mě smáli.

Děj jsi zasadil do prostoru pole. Znáš ještě jiný prostor, který ti učaroval natolik, že s ním budeš počítat třeba do budoucna?
Nad prostorem moc neuvažuji, jde mně spíše o lidi. Pole jsme zvolili z finančních důvodů, nemuseli jsme nic platit. Pak už jsme v něm museli pokračovat.

Měl jsi svoji představu, komu role svěříš? Udělal ti někdo čáru přes rozpočet, že odmítl?
Vlastně ano, jedna herečka. Ze začátku přistoupila na naši nabídku, ale den před svým natáčení mi nechala na záznamníku vzkaz, že nemůže přijít. Pak jsem se dozvěděl, že jí to zakázala její máma, která si přečetla scénář a nelíbily se jí některé choulostivé scény. Na poslední chvíli jsme museli v noci volat Klárce Issové, jestli by roli nevzala.

Vystudoval jsi dokument a vyzkoušel roli režiséra hraného filmu. Nemáš chuť se raději vrátit k dokumentu než pokračovat s hraným filmem?
Osobně si myslím, že dokument je základ filmařiny. V podvědomí některých je zakódované, že točit dokument je něco méně, jak točit hraný film. Paradoxem je, že člověk se nejvíce zviditelní právě hraným filmem a ten mi může pomoci k tomu, abych točil i dokumenty. V naší zemi dokument pomalu sklouzává k publicistice, tak já i tímto filmem si chci vyboxovat podmínky, abych mohl pracovat na věcech, které mě hodně zajímají. Publicistika totiž není moje parketa, takže ji dělat nechci.

Máš nějakého režiséra, ke kterému chováš obdiv nebo si vážíš jeho práce natolik, že ti i pomohla?
Jsou lidi, které respektuji a kteří mně sdělili svojí tvorbou, že film může mít smysl. Nechci říkat svoje vzory, spíše kdo mě inspiruje. Byli a jsou to režiséři nové české vlny. Strašně mám rád filmy Formana, Jasného a Juračky. Chtěl jsem se s nimi potkat, a tak jsem šel na FAMU. K setkání došlo, což mně udělalo velkou radost.

V čem jsi při natáčení tohoto filmu viděl největší kouzlo?
Přijel David Coperfield a všichni jsme zmizeli najednou. Natáčení je zvláštní hra. Byl jsem zvyklý zaznamenávat realitu, kterou jsem upravoval k obrazu svému, ale vždy jsem z ní vycházel. U hraného filmu jsem ze začátku měl pocit, že podvádím. Že najednou nutím dělat lidi něco, co v té chvíli nemusí cítit. Když máš kolem sebe lidi, kteří jsou ochotní přistoupit na tvoji hru, tak si společně hrajete a vytváříte něco, co může působit jako kouzlo.

Na jakých filmech či dílech jsi se před natočením tvého první celovečerního filmu podílel autorsky nebo jinak?
Během FAMU jsem hodně spolupracoval s televizí a první filmy byly dokumentární. Přes dokument jsem řešil svůj vztah k okolnímu světu. Měl jsem rád muziku Vládi Merty. Seznámil jsem se s ním prostřednictvím prvního filmu, který jsem udělal v druhém ročníku a jmenoval se V pátý řadě na Mertovi. Svůj vztah k režimu a bolševiků jsem řešil ve filmu o bolševnících a vztah ke smrti s hrobníkem ve snímku Bylo,nebylo. Snažím se svými projekty obohacovat sebe sama, a když se poštěstí, přes svůj zájem o skutečnost obohatit i někoho dalšího. Cestoval jsem po světě, točil jsem v Indii, Americe a v dalších zemích.

Chtěl bych vás upozornit, že dnes máte jedinečnou a poslední možnost zhlédnout film Co chytneš v žitě v kině Mír od 20 hodin.V Hluku stále žijí folklórní tradice
Hluk (PA) - Na přelomu října a listopadu proběhl v prostorech tvrzi třetí ročník Hluckých folklórních dnů.
V minulých letech jste se mohli seznámit s lidovými výšivkami, přehlídkou krojů a s životem a dílem místní rodáka, folklóristy, malíře, sběratele a dokumentaristy Matouše Dufky. Nedělní vernisáž zahájil svým zpěvem Hlucký pěvecký sbor. Spolu s dětským pěveckým kroužkem vytvořili příjemnou atmosféru, které přihlíželi nejen místní návštěvníci. O úvodní slovo se postaral starosta města Jan Šimčík. Přítomní si vyslechli životní pouť obou autorů, malíře a grafika Dominika Černého a krejčího krojů Jana Mitáčka. Na něj si zavzpomínaly i jeho dvě pravnučky, oděné do lidových skvostů z jeho dílny.
Po vernisáži se promítal film o panu Mitáčkovi, ve kterém byly názorně vidět ukázky jeho práce. Tak mistrovskou práci rukou by dnes jen těžko někdo zvládl. Pohledy do pracovní dílny, průvod Jízdy králů z Vlčnova a Hluku doprovázel autor slovem a nějakou tou pesničkou.
Každoroční Hlucké folklórní dny se jistě stávají svátkem pro celé kulturní okolí a oživují tak pomalu utichající tradice našeho slováckého srdce, plného národopisných tradicí.Ochotnické divadlo v Uh. Brodě dozrává aneb Čerstvá rajčata i v listopadu
Uh. Brod (np) - Je zajímavé, že v době, kdy jsme si zvykli na všechno a na každého jen stěžovat, se brodským ochotníkům daří. Komedie amerického autora Johna Patricka Rajčatům se letos nedaří se dočkala devíti repríz. Návštěvnost při premiéře překročila magickou laťku 300 osob. Plné sály čekaly herce i v blízkých vesnicích (tam se hraje vždy velmi dobře).
Vrcholem předprázdninové doby byla účast souboru na divadelním festivalu Trdloviny 98 ve Vyškově. Paní Jaroslava Thořová byla za roli Cory poctěna cenou za nejlepší ženský herecký výkon a Roman Švehlík získal cenu za nejlepší mužský herecký výkon (role Pineyho). Pokud chcete jmenovanou hru ještě vidět, máte poslední možnost. Na 11. listopadu je ohlášena derniéra hry. Uskuteční se ve Velkém sále Domu kultury v Uh. Brodě v 19.30 hodin. Aktéři slibují, že rajčata budou létat všude.
Premiéra nového kusu je předběžně plánovaná na konec února 1999. Hrát se bude tentokrát česká klasika - Ze života hmyzu bří Čapků. Doufejme, že si na tak náročné hře nevylámou mnohdy právě nově zhotovené protézy.Pozvánka na mši
Přátele chrámové hudby zveme k účasti na mši, při níž vystoupí smíšený pěvecký sbor Hutnik z Třince. Při mši k poctě sv. Jana z Boha od rakouského skladatele Josefa Haydna s doprovodem orchestru a také několika dalších skladeb duchovní hudby.
Liturgie, spojená s kvalitním provedením duchovní hudby v podání SPS Hutnik, partnerského sboru SPS Svatopluk, se koná ve čtvrtek 19. listopadu v 18 hodin ve františkánském kostele a bude jistě jedinečnou příležitostí k niternému uměleckému zážitku.
Karel DýnkaPetr Horký, Miroslav Náplava - Camera Incognita: Fotografie z cest
(Jižní Afrika, Kanada, Spojené arabské emiráty, Tahiti, Chile, Portugralsko, ...)
Uh. Hradiště - Vernisáž výstavy proběhne 9. 11.od 18 hodin ve foyeru kina Hvězda a doplní ji vyprávění autorů s promítáním diapozitivů a projekcí videozáznamů. Výstava potrvá do 30. 11.
Camara Incognita: Publista Miroslav Náplava a televizní moderátor Petr Horký, zakladatelé pořádajícího sdružení Camera Incognita, navštívili za dobu jeho nedlouhého působení se svými štáby již řadu zajímavých a spíše méně prozkoumaných zemí světa.
Pojem Terra Incognita neboli neznámá země se ještě v 19.století velmi často objevoval na mapách Země. I když po roce 1800 měla mapa světa vcelku stejné obrysy jako nyní, rozsáhlá území uvnitř kontinentů byla pořád bílými místy. Objevitelské cesty odvážných cestovatelů Livingstona, Hedina, Amundsena či Humbodta byly odpovědí na odvěkou lidskou touhu po poznání. Vedle těchto veličin vynikají také jména českých objevitelů a cestovatelů: Holub, Frič a další. Dnes můžeme našim předchůdcům jenom závidět jejich možnosti pro nás tak romantického a dobrodružného odhalování neznámých území. Doba se změnila. Civilizace svou činností změnila radikálně tvář planety. Tak se na prahu 21.století dřívější objevování spíše mění na záchranu a zachování. Do popředí vstupují pojmy jako ekologie a globální stav Země. Camera Incognita pořádá nebo se s kamerou účastní expedic do všech koutů světa, aby přenesla přes práh nového tisíciletí unikátní a mnohdy poslední svědectví o měnícím se světě, mizejících tradicích a zvycích.Chemická svatba v podání nezkrotného tygra Bruce Dickinsona
Ostrava - Díky zlínské Agentuře Velryba se v sobotu 14. listopadu představí na jediném koncertě u nás v letošním roce bývalý zpěvák skupiny Iron Maiden Bruce Dickinson. Tento koncert je součástí světového turné zaměřeného na podporu prodeje jeho nejnovější desky The Chemical Wedding. Jako předkapela vystoupí výborná rocková skupina Pink Cream 69, původem z Německa.
Paul Bruce Dickinson se narodil 8. srpna 1958 v malém hornickém městečku Worksop v severní Anglii. Později se s rodiči přestěhoval do Sheffieldu, kde čerpal své první hudební zkušenosti. Dickinsonovi rodiče se rozhodli poslat malého uličníka Paula do internátní školy Oundle, když mu bylo třináct. O čtyři roky později byl ze školy pro kázeňské přestupky vyloučen. Přesto se mu podařilo zahájit další studia na fakultě historie londýnské university. Za stipendium si koupil první aparát a zkoušel hrát s místními metalovými kapelami, než si ho všimnul Paul Samson, který mu nabídl místo ve své skupině Samson. S touto kapelou natočil Dickinson na začátku osmdesátých let dvě alba Head On a Shock Tactics. Od roku 1982 pak Dickinson působil ve skupině Iron Maiden, která má bezesporu největší podíl na jeho současné slávě. S Iron Maiden natočil Dickinson celkem pět alb, ale už v roce 1990 vydal svou první sólovou desku Tatood Millionaire a začal se poohlížet po sólové kariéře.
V roce 1993 pak Dickinson opustil Iron Maiden nadobro a zcela se osamostatnil. Hned v následujícím roce vydává album Balls to Picasso, na němž se objevuje snad nejznámější a nejhranější Dickinsonova rocková balada Tears Of The Dragon. V roce 1996 pak vychází album Skunkworks a v následujícím roce Accident of Birth, album, jež bývá hodnoceno jako nejlepší Dickinsovo dílko. Ač se na tomto albu podílel i kytarista Iron Maiden Adrian Smith, nemá toho s Iron Maiden příliš společného. Je to klasické metalové album našlapané energií, velmi rozmanité, plné nápadů. Přestože se na něm najdou i slabší skladby, které obrazně řečeno fungují jako obří retardéry na hladké dálnici, jako celek působí Accident of Birth jako kvalitní album. V letošním roce potěšil Bruce Dickinson své věrné fanoušky dalším přírůstkem ve své diskografii. V pořadí šesté sólové album, které u nás vydala společnost Panter 15. září, se jmenuje The Chemical Wedding.
V textech se Dickinson nechal inspirovat mytologií, okultními vědami a taji alchymie a v neposlední řadě také mystickými verši Williama Blakea. V jazyce alchymistů znamená Chemical Wedding spojení pozemského s nadpozemským či božským.
Výherci volných vstupenek:
Josef Mareček z Kostelan nad Moravou, Luboš Krejčiřík z Jarošova a Ladislav Valštýn z Uherského Ostrohu.Elán a Katapult vystoupí ve Zlíně
Zlín - Legenda slovenského rock-popu 80. let skupina Elán zamíří do Zlína v pátek 13. listopadu. Elán v čele s charismatickým Jožo Rážem vystoupí ve sportovní hale Novesta v rámci minifestivalu Legendy ď98, jehož druhý ročník pořádá zlínská Agentura Velryba Promotion. Celý festival zahájí v 19 hodin skupina Glass Union, která má na repertoáru skladby slavných Beatles, poté zazní melodie legendárních Rolling Stones v podání skupiny Rolling Stones Revival. Přibližně o půl deváté už bude pódium patřit bigbeatovému bardovi Oldovi Říhovi a jeho skupině Katapult. Elán coby hlavní hvězda večera pak vystoupí kolem desáté hodiny večer. Fanoušci Elánu se již nyní mohou těšit na největší hity z repertoáru skupiny - Kočka, Královna bielych tenisiek, Ver mi - to jsou skladby, které v programu koncertu určitě nebudou chybět. Klasické trio Jožo Ráž - Ján Baláž - Vašo Patejdl doplní ve Zlíně kytarista Peter Farnbauer, bubeník Juraj Kuchárik a klávesista Lubo Horňák.
Zlínský koncert je přitom jediným klasickým rockovým koncertem skupiny v Čechách, neboť na svém letošním podzimním turné dal Elán přednost netradiční akustické podobě svých skladeb. Právě během letošního turné bude natočeno akustické album Elán Unplugged, jehož vydání plánuje skupina ještě před Vánocemi. Sami členové skupiny Elán žertem prohlašují, že fanouškům se letos naskýtá jedna z posledních příležitostí spatřit jejich koncert naživo, protože skupina prý hodlá ukončit činnost k roku 2000.
Výherci volných vstupenek:
Jarmila Grebeníčková ze Starého Města, Světlana Vasilová a Vladimír Urbánek z Uherského Brodu, Milan Zálešák z Ostrožské Nové Vsi a Marcela Oslzlová z Tupes.Z regionálních dějin
Mezi knižními novinkami se nedávno objevila publikace, která si určitě zaslouží pozornost milovníků poutavých kapitol z regionálních dějin.
Autorem publikace Poměry na Moravě na přelomu 16. a 17. století v období válek tureckých a povstání Štěpána Bočkaje je Tomáš Měšťánek. Bývalý hradišťský středoškolský učitel dějepisu zpracovává velmi podrobně úzký časový úsek let 1593 - 1612. Jak vypovídá sám název, obsahem knihy je analýza politické situace na Moravě, speciálně pak v oblasti bývalého hradišťského kraje. Práce je rozčleněna do čtyř oddílů. První kapitola je věnována příčinám, průběhu a důsledkům válek Habsburků s Turky v letech 1593 - 1606. V úvodu autor krátce nastiňuje politické klima ve středoevropském prostoru, druhá část této kapitoly líčí význam moravských zemských sněmů a angažovanosti moravských biskupů při obraně Moravy proti tureckým nájezdům.
Druhá kapitola pojednává o příčinách revolty sedmihradského vévody Štěpána Bočkaje a o samotném průběhu protihabsburského povstání v letech 1605 - 1606. Neklidná válečná období uzavřela mírová jednání mezi císařem a Bočkajovci a také mír s Turky v r. 1606.
Následující kapitola si všímá událostí let 1608 - 1611. Po uzavření mírových dohod se moravští stavové odklonili od císaře Rudolfa, a naopak hledali oporu u jeho bratra, arciknížete Matyáše. Na bratislavském sněmu v r. 1608 došlo k uzavření moravsko-rakousko-uherské konfederace. Tříleté oddělení Moravy od Čech znamenalo samostatný správní, politický i náboženský vývoj.
V poslední kapitole se autor zabývá obdobím po rezignaci císaře Rudolfa na český trůn a intronizací jeho bratra Matyáše. Změna panovníka a zasedání generálního sněmu zemí Koruny české v květnu 1611 vedly k znovuspojení Čech a Moravy společně s dalšími enklávami habsburského panství v jeden celek.
Měšťánkova práce vychází z archivních pramenů a je hodnotným zpracováním vytyčeného období zvláště z regionálního hlediska. Škoda jen, že ji vážný zájemce nemůže dostat na pultech knihkupectví, neboť byla vytištěna v uherskohradišťském L. V. Printu jen v malém množství autorovým vlastním nákladem.
Markéta KrálíčkováMladičký David Vacke v jámě režisérské
K letošním významným oslavám 20-ti let fungování Malé scény Slováckého divadla přibude ještě jedna významná událost, a to režisérský debut inšpicienta, herce a mnohdy i pomocného režiséra Davida Vackeho. 16.listopadu uvede Malá scéna v jeho režii hru Eugena Labicha: Vražda na Uhelném trhu. Na to, jak se mu po jeho zatím ještě nevyšlapaném chodníčku režisérském procházelo, jsme si s Davidem popovídali příznačně, v zákulisí Slováckého divadla.

Davide, je to tvá první režie, čili na začátek obligátní otázka, proč zrovna tato hra?
Tuto hru mi přinesl Zdeněk Kupka, který určitou dobu působil v divadle v Liberci a tam se Labichovy povídky hrály. Právě jsem hledal nějakou hru vhodnou pro uvedení na Malou scénu. Věděl jsem samozřejmě v jakém žánru se chci pohybovat, měla to být klasická komedie bez zpěvů, s lehkou detektivní zápletkou, zkrátka to, co už dlouho na Malé scéně nebylo a Labichovy krátké hry se mi líbily a přesně mým představám odpovídaly, tak jsem se rozhodl pro jejich inscenování.

Byly nějaké zásadní dramaturgické úpravy v textu?
Zásadní ne, ale samozřejmě byly škrty a zkracování textu s tím, že jsem tyto úpravy konzultoval s Láďou Peškem, který byl mým poradcem.

Mohl by si stručně, pro lepší představu čtenářů, vyjmenovat aspoň hlavní postavy hry a herecké obsazení?
Tedy přesněji řečeno jedná se o dvě Labichovy povídky. Jedna se jmenuje Nemám čas a druhá právě Vražda na Uhelném trhu. V té první jsou dvě hlavní role Dardard, kterého hraje Martin Vrtáček a rukavičkář Ponbichet, kterého hraje Zdeněk Kupka. Ve třetí roli tzv. pánské povídky se představí Robert Bellan a nesmím zapomenout na Jiřího Krause, který zazáří v roli čalouníka. V druhé povídce opět hraje Zdeněk Kupka, Robert Bellan a Martin Vrtáček a v ženských rolích se objeví Irena Trpíková a novicka SD Míša Šajbová. Zatím bych tedy nechtěl ani více prozrazovat, ať se diváci přijdou sami podívat.

Neměl jsi trochu strach? Myslím teď z tvé první režie.
Já ten strach mám ještě pořád. Ale myslím si, že spolupráce a vstřícnost herců je dobrá, práce je jistě, jak pro mě, tak pro ně zajímavá a samozřejmě že až diváci ukáží, jak společné úsilí dopadlo.....

Posunou se tedy dvě Labichovy aktovky v tvém režijním podání někam jinam, dál? Co tvůj režijní záměr?
Já bych jen teď, v této chvíli, nechtěl ještě všechno divákům odkrývat a předem je na něco upozorňovat. Jen snad jednou větou. Chtěl jsem pouze docílit propojení před asi sto lety napsanou hrou se současností a to přes humor a nadsázku.

galBřezolupské křtiny
FKromě skupiny Alkehol, pokřtila své nové album na sobotním koncertě v Březolupech, které vychází právě dnes i kapela Harlej. Jejich třetí počin se jmenuje Harlejova kometa. Všichni si ji určitě kupte, ať už nemusím chodit do práce, požádal své fanoušky na jejím křtu autor většiny skladeb a zpěvák Láďa Šafránek.
FV sobotu 14.11. se skupina Wayn představí v Březolupech s úplně novým programem Koupel, sex a láska. Kromě písniček z tohoto alba, které vyjde za pár dnů se příznivci mohou těšit na znovuoživené skladby ze staršího repertoáru skupiny. Za čtrnáct dní poté opět tady jejich nové album v slavnostním duchu večera pokřtí pražská kapela Chinaski. Soutěž o volné vstupenky přinese na našich stránkách příští pondělí a jejich předání se uskuteční za účasti hudebníků.
-pa-www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund