Číslo: 48
30.11.1998
Článků: 52

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Poznejte tajemství červené Františka Chrástka
Zasazené květy přátelství v očích výtvarnice
Dětské dopoledne s pohádkovou Lískulkou
Mikulášská anketa
Z malého povídání se vyklubal velký rozhovor
Vánoční koncerty letos odstartuje Karel Gott s Evou Urbanovou
Večer se nesl ve znamení koupele, sexu a lásky
Pastýři, vstávejte aneb české Vánoce
Vichr přivane britské Wubble-U
Kdo se bojí - utíká, kdo se těší - pospíchá...

Poznejte tajemství červené Františka Chrástka
Uh. Brod (BoS) - Brodským milovníkům umění se po 4 letech opět představil v rodném městě samostatnou výstavou umělecký fotograf František Chrástek. Kolekce zhruba padesáti velkoformátových fotografií, která představuje autorovu tvorbu posledních dvanácti let, má příznačný název Tajemství červené, protože v autorových dílech se právě tato barva, a poněkud méně i modrá, objevuje nejvíce. Charakter tvorby a práce s uměleckou fotografií autora se dá jednoznačně pojmenovat jako oblast imaginativní fotografie, jak je uvedl v překrásném katalogu vydaném při příležitosti zmíněné výstavy Jaroslav Pelikán.
František Chrástek se postupně propracovává ke stále vyváženějším poměrům mezi tvarem a prostorem, přičemž barva a důmyslné využití možností světla vytvářejí harmonický celek vzájemně propojených objemů, řekla v úvodním slově při vernisáži v Galerii Panský dům Marie Martykánová, umělecká historička Slováckého muzea v Uh. Hradišti.
Letos pětačtyřicetiletý absolvent FAMU František Chrástek, který v současné době podniká v oblasti reklamy (Q Studio), říká o smyslu své výtvarné práce prostě: Dělám to, protože mě to baví. Doporučuji navštívit tuto výstavu, která potrvá do 4. ledna 1999. Jak sami poznáte, určitě to bude stát za to.Zasazené květy přátelství v očích výtvarnice
Uh. Hradiště (PA) - Za pár dnů oslaví Galerie D krásných pět let působení. Ještě předtím se konala poslední letošní vernisáž pražské výtvarnice Zdeňky Burgetové.
Ve středu naslouchala zaplněná galerie krásným a dojemným slovům autorky o váze a úloze přátelství. Řečník vernisáže, herec, komik, fajnový znalec umění a nedávný jubilant Miroslav Horníček vzhledem k svému pracovnímu vytížení nepřijel, ale protože k dílům paní Burgetové cítí určitý vztah a obdiv, vyslechlo si osazenstvo výstavního sálu jeho řeč z magnetofonové pásky. Do ní obdivuhodným způsobem zapustil svojí vizi o ženách a květinách, která dojala autorku téměř k slzám. Stejně velkou radost výtvarnici udělal kulturní program, v němž vystoupili: na housle Bohumil Smejkal a na klavír Vladimír Hollý, kteří neváhali a absolvovali cestu až z Brna. Temperamentní umělkyně na závěr sebou strhla všechny přítomné, aby svoji vernisáž, jako pokaždé na Moravě, zakončila zpěvem. A tak k radosti výtvarnice galerii zcela zahltily lidové písničky.Dětské dopoledne s pohádkovou Lískulkou

Manželé Gálovi se jako první podepsali do vertikální minerální pamětní knihy restaurace Corso, kam byli pozváni na oběd. - Foto: PA
Uh. Hradiště (PA) - Na nabídku nakladatelství G plus G při příležitosti předpremiéry animovaného seriálu Lieskulinka navštívil Uherské Hradiště známý slovenský sociolog a vydavatel Fedor Gál spolu se svojí ženou. Právě ona je scénáristkou nového večerníčku ze Studia Bratři v triku o panence z lískového oříšku. Premiéru filmová Lískulka zažije 3. prosince, kdy Česká televize odstartuje první ze třinácti dílů. Během středečního dopoledne se naplnil sál kina Hvězda spoustou dětí, aby zhlédly premiéru pěti dílů Lískulky, vystoupení místní taneční skupiny Šok a mohly si zasoutěžit o různé ceny s televizním moderátorem Zdeňkem Tulisem, který pomáhá uvedení pohádky a knížek Lískulky do života a mezi lidi.
V mikulášském a předvánočním čase to bylo pro děti takové osvěžení, že jenom tak suše se nedívaly na plátno a měly možnost se aktivně zúčastnit, prozradil nám organizátor akce Josef Korvas.
Před týdnem vyšla na vánoční trh po knížce Lískulka v pořadí druhá stostránková knížka Lískulka se toulá bohatě ilustrovaná Vlastou Baránkovou. Všech třináct dílů večerníčku si můžete koupit na dvou dílech videokazety. K dostání je kazeta i CD. Na začátku školního roku vyšel Tajný deník - veselý diář pro školáky. Je to interaktivní deník, kde děti mohou spolupracovat s jednotlivými rubrikami a kalendářem. Mohou do něj psát, kreslit, dolepovat a vystřihovat z něj. Hrdinkou celého deníku je Lískulka.
Zajímavostí je, že ještě ve středu odpoledne se Fedor Gál vracel do Prahy, kde v jeho literární kavárně na Vinohradech měl premiéru nový film Dušana Trančíka o Tisovi.Mikulášská anketa
1. Co přinese letošní Mikuláš vašim dětem v mikulášské punčoše?
2. Která ze trojice Mikuláš, čert a anděl je vám nejsympatičtější? Za kterou byste se rád přestrojil?

Stanislav Nemrava - ředitel ZUŠ v Uh. Hradišti
1. V letošní mikulášské punčoše musí být hlavně hodně sladkých, sladkokyselých a kyselých věcí. A také něco, s čím je zábava, abychom ten Mikulášský večer strávili i trochu neobyčejně, a hlavně vesele. S tím nejmenším se budeme taky trochu bát. Na to on se celý rok těší, jak se bude bát. Ale po pravdě řečeno, obsah všech těch pytlíčků a punčoch určuje většinou paní domu.
2. Mikuláš je mi sympatický. Anděl pouze statuje a hlavně pije. Mnohdy je také na tom po obchůzce z celé trojice nejhůř. Nemám rád na sobě hodně líčidel, takže Mikuláš by mohl být v mém případě nejschůdnější postavou. A také raději dávám, než straším!

PhDr.Ludmila Tarcalová - vedoucí národopisného oddělení Slováckého muzea v Uh.Hradišti
1. Jelikož máme doma školačku, tak Mikuláš přinese v punčoše drobnosti do školy. Budou to především sešity, gumy, vystřihovánky, pastelky, fixy a věci tohoto typu. A samozřejmě, že nějaké to ovoce, jako banány, pomeranče a jablíčka. Nebudou to sice žádné velké dary, ale především by měly potěšit.
2. Nejsympatičtější je mně Mikuláš. I v lidovém povědomí je to vždy ten dobrý, ten, který obdarovává, ten, který má děti rád. Je to zkrátka postava, které je třeba si vážit.

Josef Korvas - zástupce vedoucího Městských kin v Uh. Hradišti a šéfredaktor časopisu NE
1. Svému pár dnů čtyřletému synovci nadělím hry, puzzle, pexeso a skleněné koule. Rád bych mu vyrobil soukromou ohňostrojovou párty, ať si to užije.
2. Odpovím trochu úhybně. Ještě z výšky z Olomouce mám takový nápad, že bych všechny tři postavy spojil dohromady, vlastně od pasu nahoru jednu postavu, dole bych napůlil jedno kopyto čertovské a druhé mikulášské. Mně nevadí ani jedna z postav, cítím je spojitě, dohromady.Z malého povídání se vyklubal velký rozhovor
Zdeňka Čechová je velmi příjemná a vyrovnaná paní, plná vnitřní moudrosti, životních zkušeností a pozitivní energie. Tu spotřebovává i na psaní knížek pro děti a jejich vydávání. Má vlastní nakladatelství AZ, Zdeňka Čechová v Uh.Hradišti. Její prvotinu Malé povídání mohou číst maminky svým dětem před spaním, paní učitelky v mateřských školkách, pro prvňáčky to může být jedna z prvních knížek, které sami přečtou, a i nemálo dospělých jistě rádo zabrousí do světa pohádky a malých bytostníčků. V knize si popovídáte s malými bytůstkami Nitečkou, Patentkem, Knoflíčkem a plno dalšími. Popovídat si o všech těchto postavičkách, o knížkách a také o ní samotné jsem si za paní spisovatelkou Zdeňkou Čechovou zašla do malého bytu ve Štěpnicích, kde bydlí.

Jak jste se vůbec rozhodla napsat knihu pohádek pro děti?
Mohla bych docela dobře říct, že jsem vlastně z pohádky ještě nevyrostla. Měla jsem totiž báječnou babičku a ještě báječnější maminku, které své životní příběhy mně, jako dítěti, vyprávěly a měly ten dar, že je dokázaly převést do pohádkové formy. A v každé té pohádce byla obrovská vnitřní moudrost, což jsem si samozřejmě uvědomovala až později. Na základní škole jsem potom hrála loutkové divadlo v souboru Hadrníčci. Hlásila jsem se i na Loutkářskou fakultu Akademie múzických umění v Praze, kde talentové zkoušky dopadly velice dobře, ale jelikož jsem měla pouhých čtrnáct let, tak to moji rodiče tehdy nepovolili. Hrála jsem v amatérském divadelním souboru Čapek, ve kterém jsem se opět ocitla u pohádek, kterými jsem žila. A když jsem potom já měla děti, tak jsem napodobovala svou babičku a maminku a i já jsem jim vyprávěla pohádky. A nakonec tím impulsem byla i přednáška ve Švýcarsku, které jsem měla možnost se zúčastnit a na které přednášející upozorňoval na strašlivou zbraň, jakou je subliminární technika, kt erou je možné manipulovat s dětmi. I současný stav mediálně předávaných pohádek dětem, ať už v televizi či v kinech, je pro dětské vnímání nepřijatelný. Dětem se vnucuje násilí a něco, co není pravdou. I v životě dobro vítězí, trvale. Hledala jsem proč? Co se stalo, že děti jsou okrádány o kouzlo hluboké pravdy ukryté v pohádkových příbězích? Zatoužila jsem sama se vyjádřit a najít opět cestičku k dětem. A tak jsem se rozhodla, aniž bych se chtěla nějak zviditelňovat, že napíši knihu pro děti.

Jak jste přišla na téma bytostníčků, kteří se ve vaší knize objevují?
To je právě moje největší vzpomínka na dětství. O skřítcích a trpaslíčcích mi vyprávěla babička a jí zase její babička a tak dále a tak dále. V té době totiž byli tito skřítkové součástí života. Například horníci se denně setkávali s permoníčky, v lese zase byli lesní skřítkové a bludičky. A já jsem přesvědčena, a vím to z vlastního dětství, že tyto příběhy skřítků umí kouzelně oslovit dětský svět.

Jak dlouho přicházelo Malé povídání na svět?
Ta knížečka byla na světě v podstatě za chvilinku. Každá ta povídečka vznikla za večer. Ale pravděpodobně je to tím, že jsem dlouhá léta takto procházela pohádkami. Náměty byly většinou z denního života. Byla jsem třeba na zahrádce, tam se mi moc líbilo a hned vznikl příběh o Jahodníčcích.

Vaši knihu ilustrovala Jana Matoušková. Jak vznikla spolupráce mezi vámi?
To je moje dávná přítelkyně, která takto krásně maluje. Byla s ní nádherná spolupráce. Já jí příběh vyprávím, ona si to představuje a má při sobě tužku a papír a vše hned nádherně namaluje.

Knihu jste vydala ve vašem vlastním nakladatelství...
Ano. Abych knihu mohla vydat, tak jsem se musela stát nakladatelkou. Vydala jsem v něm zatím tedy svou knihu a pak jednu knihu pro dospělé, kterou jsem ale nenapsala já.

Kolik je potřeba financí na vydání takovéto knihy?
Kniha Malé povídání vyšla již v roce 1994 a v té době to ještě nebylo tak náročné na peníze, i když bylo potřeba v nákladu 7 tisíc výtisků zhruba 240 tisíc korun. Ovšem nejdražší na celém tisku jsou právě obrázky. Ty jsou ovšem tak nádherné, že bez nich bych tu knihu nevydávala. A já trvám na tom, aby v mé knize byly obrázky. V každé pohádkové knize pro děti by měly být obrázky!

Jaké jsou vlastně děti v předškolním věku a ještě menší?
Víte, děti ve věku do těch šesti sedmi let jsou nesmírně důvěřivé. Věří, že všechno, co jim dospělý říká, je pravda. A proto je tak trošku škoda, že tohoto není využito, aby se do dětí v tomto věku dalo co nejvíc toho krásného, toho pozitivního. Aby si vybudovaly v sobě, nebo aby v nich byla vybudována pomocí dospělých, přirozená obrana vůči negativním vlivům, které pak zákonitě vstoupí do jejich života. Aby se jim pak mohly lépe bránit. A do tohoto utváření dítěte bych chtěla právě svou knihou aspoň malinko přispět i já.Vánoční koncerty letos odstartuje Karel Gott s Evou Urbanovou
Zlín (PA) - Na pozvání HIT rádia Publikum přijede ve středu do zlínské haly Zlatý slavík Karel Gott s operní pěvkyní Evou Urbanovou, aby odstartovali letošní šňůru vánočních koncertů. U této příležitostí jsme se nestarnoucí hvězdy naší pop music zeptali:

Pane Gotte, lidé si k Vánocům často dávají vaše vánoční desky. V krátké době vyjde úplně nová vánoční deska, kterou doprovází velké koncertní turné. Bude se lišit od těch předchozích?
Já jsem už takový vánoční Santa Klaus, který každoročně, když přichází vánoce, dělá koncerty nebo vydává nějaké vánoční písně. Jelikož repertoár vánoční je sám o sobě poněkud omezen, dá dost práce přijít s něčím novým, aby se člověk pořád neopakoval. Tentokrát jsem oslovil Pavla Vaculíka, který je specialistou na přepracované klasiky do formy písně o délce 3 - 4 minuty. Pavel sáhnul do nějakého archívu a například z Bachova houslového dvojkoncertu udělal duet, ke kterému Pavel Vrba napsal nádherný text. Samozřejmě nesmí chybět písně jako Tichá noc, Roztomilý slavíčku, což je sólová píseň Evy Urbanové, a samozřejmě také Ave Maria, tentokráte s českým textem. Asi tak jsme vytvořili album sedmi nových nahrávek. Ve zbytku jsem vybral to nejhezčí, co lze považovat za doplnění tohoto alba.

Jak se vám spolupracovalo se světovou operní pěvkyní?
Eva Urbanová mě velmi mile překvapila. Přišla do studia s naprosto nádhernou náladou a úplně v klidu reagovala i na tituly, které byly natočeny v tónině, která jí zrovna nevyhovovala. Dokázala si zcela bez problémů najít svoji polohu, kterou by třeba jiná zpěvačka odmítla proto, že jí nesedí. A ona prostě našla řešení! Nasadila takovou příjemnou barvu, kterou se doladila ke mně. Chci říci, že spolupráce s ní byla prostě báječná.

Paní Urbanová se tedy bez problému přizpůsobovala. Musel jste se přizpůsobovat i Vy?
Ano, i to se stalo. Když jsem slyšel, jak to Eva rozbalila, tak jsem si okamžitě řekl: Tak to musím taky. A třeba jsem zrovna přezpíval svoji stopu, abych dokázal, že rád udělám výlet k jejímu projevu a budu se jí snažit být adekvátním partnerem.

Bude vaše spolupráce pokračovat?
Bude pokračovat na vánočním turné ve velkých městech republiky. Eva Urbanová je stálým hostem těchto koncertů a myslím si, že tímto turné bude naprosto naplněna naše představa o společném projektu. Posluchači se mohou těšit nejen na vánoční písně. Eva Urbanová pochopitelně zazpívá svoje oblíbené árie a i já se pustím na takzvaný tenký led a pár árií zazpívám.

V příštím roce vás čeká jedna významná událost, vaše červencové jubileum. Jak se na ně připravujete, koho očekáváte z gratulantů a jaký si sám pro sebe připravujete dárek?
Myslíte mé čtyřicátiny? Neočekávám žádné velké dary. Potěší mne pár dobře vymyšlených slov, která jsou od srdce. Nechystám se dělat nějaké velké oslavy, protože je tady jaksi důchodový věk, a to zrovna není důvod k oslavě. Ale člověk to zase musí brát i z jiné strany. Je to již čtyřicet let, co jsem poprvé stanul před publikem. Myslím si, že když jsem takovou dobu vydržel bez propadů a mizení ze scény, tak to je dobrá bilance, a že tedy nějaký důvod k oslavě je. Za to musím poděkovat nejen těm, kteří mi pomohli k tomu být úspěšný, to znamená přátelům, autorům, muzikantům, producentům či režisérům, a hlavně mému publiku, protože to nakonec rozhodne. Když publikum dá palec dolů, tak nepomůže žádný producent ani režisér.

Když už jsme u toho publika, jak se těšíte na váš vánoční koncert ve Zlíně, který pořádá HIT rádio Publikum?
Do Zlína se vždycky moc těším, u vás na Moravě se zpívá hrozně dobře. A když j u toho i publikum HIT rádia Publikum, tak to je oboustranně srdečná záležitost.

Výherci volných vstupenek na koncert Karla Gotta:
Jarmila Grebeníčková ze Starého Města,Eva Hanusová z Blatnice p. sv. Antonínkem, Michal Pavlásek z Uh. Hradiště, Jana Červená a Jan Gregor ze Zlína.
Vstupenky si vyzvedněte v redakci!Večer se nesl ve znamení koupele, sexu a lásky
Březolupy (PA) - V sobotu bylo oficiálně uvedeno do života nové album skupiny Wayn s názvem Koupel, sex a láska.
Až z Vysočiny přijel první host večera, skupina Morava. Pětice hudebníky dokázala, že k jejím přednostem patří silný vokál dvojice Fanny - Fugas a ostrá kytara jednoho z nejlepších kytaristů Apiho. Kromě starších věcí, které zdejší publikum moc dobře zná, představili svoje novinky, jež začátkem ledna vryjí na nové cédéčko.
Výborně nastartované publikum zanedlouho přivítalo kmotra a hvězdu večera - jičínskou kapelu Chinaski. Až s mimořádnou razancí předvedla kapela dvouhodinový koncert, u kterého se část publika přímo rozplývala. Zaplněná březolupská hala z plných plic zpívala jejich skladby z obou elpíček, které jsou dnes již notoricky známé. A pak to přišlo. Hudební těleso Wayn začalo svoji show a to doslova. Na pódiu se vystřídala řada hostů, kteří přišli popřát novému albu to nejlepší. Vydavatel Petr Kunc spolu s kmotry z Jičína smočili nový disk a za to naoplátku sálem zněl song Stejně jako já v podání obou kapel. Protože album vznikalo v nahrávacím studiu Dušana Antalíka i samotný majitel se stal hrdinou večera a jeho Reklama na ticho v jeho podání spolu s Waynem dostala všechny přítomné. Jak už to bývá, oslavy nebrali konce, to na vlastní kůži poznalo několik nočních podniků v našem městě.
Lze konstatovat, že křtiny se vydařily na sto procent a nové hudební dítě bylo řádně přivedeno na svět.Pastýři, vstávejte aneb české Vánoce
Zlín (hou) - I letos vám nabízíme strávení příjemných předvánočních chvil v hledišti zlínského divadla a naladit se opravdu svátečně.
Českou vánoční mši Hej, mistře vám jistě nemusíme představovat. I když v době jejího vzniku (1796) nebyla skladbou tolik uznávanou, za dvě staletí téměř znárodněla a neustále si získává vděčné posluchače. Učitel, varhaník a skladatel Jakub Jan Ryba k ní napsal hudbu i původní český text, který vychází z tradice pastorel a je pastýřským lidovým vánočním hrám velmi blízký. Využili jsme kvality a poezie Rybova textu, na jehož základě vzniklo hravé, hudebně - vizuální představení. V inscenaci Pastýři, vstávejte ... režiséra Karla Semeráda se setkáte nejen s radostnými, jasnými a světlými tóny Rybovy skladby, ale otevře se před vámi svět plný obrazů, zvuků a barev připomínající betlémskou událost. Před vašimi zraky oživne Betlém se všemi postavičkami, které k němu patří: pastýři, andělé, Svatá rodina, Tři králové, čerti.
Radostnou událost zrození vám hrou a zpěvem zvěstují Jana Tomečková nebo Marcela Hudecová, Pavel Majkus nebo Gustav Řezníček, Pavel Leicman nebo Dušan Sitek, Petra Domžalová j.h., Romana Julinová, Michal Marek, Zdena Kružíková, František Houdek a další, za doprovodu orchestru a sboru kroměřížské konzervatoře, pod dirigentskou taktovkou Iva Kučery.
Doufáme, že tímto milým dárkem přispějeme k slavnostní náladě a vánoční pohodě vám i vašim dětem. Na premiéru jste zváni 4. prosince v 19 hodin.Vichr přivane britské Wubble-U
Veselí n. Moravou - V sobotu 5. prosince se díky Vichr production představí svým živým vystoupením britští Wubble-U.
Za vznik kapely může láska k fotbalovému klubu Millwall a k obchodům se zlevněnými cédéčky. Na začátku 90. let se při vítězném utkání s Manchester City ozýval z jižního sektoru stadionu andělský zpěv písně, která dala kapele jméno.
Dai, Cinders, Deptford a Darkmane pocházejí z jižního Londýna. Každý z nich má rád trochu jinou hudbu než ostatní, ale všichni dohromady sdílejí opovržení k mafii elektronické hudby - nafoukancům bez smyslu pro humor, kteří si adresu na večírek nejspíše zapomněli doma.
Stálý přístup punku, dubu a disca zabránil skupině, aby hledala štěstí v rozrůstající se podzemní housové scéně. Taneční hudba jim pokynula. Po krátkém období, o němž se skupina dnes nevyjadřuje příliš lichotivě, se dala dohromady současná sestava, a to na výše zmíněném zápase. Po prvním gólu se rozhodli zapomenout na opatrnost a založili skupinu, jejíž zvuk je britský, excentrický a charismatický. Všichni byli přitom ožralí.
Po klikaté cestě k času, který nazýváme dneškem, si skupina připsala na své cestě několik úspěchů - spojení s lingvistickým excentrikem Stanleyem Unwinem a dechovou sekcí zplodilo kultovní klasiku Petal a singl týdne časopisu Melody Maker Giantkillaz, píseň inspirovanou památným vítězstvím Millwallu nad Manchesterem. Na živých vystoupeních se Wubble-U vyznačují potácivou uvolněností, způsobující mánii a chaos v řadách fanoušků, zvyklých na skupiny, jejichž živá show připomíná spíše ranní hodiny tělocviku na Otevřené Universitě. Jelikož se píseň Petal objevila v českém filmu Šeptej, byla skupina pozvána do Prahy, kde byla tak úspěšná, že se tam před nedávnem k velké radosti fanoušků vrátila.
Skupina, která nedávno podepsala smlouvu se značkou Indcient, vydala 21. července u společnosti debutní singl Smoking Pot.
Kromě britských draků se v kádéčku představí řada DJů - James, Formi, Bear a Syner.
Jste srdečně sráni - přijďte!Kdo se bojí - utíká, kdo se těší - pospíchá...
Uherské Hradiště (PA) - V dnech 3. až 6. prosince proběhne v hradišťských kinech Hvězda a Mír čtvrtý ročník semináře Britského filmu věnovaný filmům Alfréda Hitchcocka a novým filmům přehlídky Zima 1999 - Projektu 100. První ročník v roce 1995 byl věnovaný tvorbě Dereka Jarmana, druhý tvorbě Lindsaya Andersona a v loňském roce Miku Leighovi a Davidu Leanovi.

čtvrtek 3. prosince
- kino Hvězda
15 h Stalker, 17.30 h Sling Blade, 20 h Ohňostroj, 22 h Antonie

pátek 4. prosince
- kino Hvězda
8.30h Korida lásky, 13.45h Nahý, 16h Ohňostroj, 18.15h Růžové sny, 21.10h Její zpověď, 22.45h Okno do dvora
- kino Mír
11h Poslední pokušení Krista, 13.45h Canterburské povídky, 16h Rich and Strange, 18.15h Zoung and Innocent

sobota 5. prosince
- kino Hvězda
8.30h Sling Blade, 10.45h Příšerný host, 12.20h 39 stupňů,15h Rope, 16.30h Stalker, 19.15h Psycho, 21.45h Marnie, 00.15h AntZ-Mravenec
- kino Mír
8.30h Secret Agent, 10.45h Poslední pokušení Krista, 14.15h Život Briana, 16h Rebecca, 19.15h Lady Vanishes, 21.45h Nahý, 00.15h Ani stín podezření

neděle 6. prosince
- kino Hvězda
8.30h Family Plot, 10.45h Ptáci, 13h Korida lásky, 15.30h Okno do dvora
- kino Mír
8.30h Canterburské povídky, 10.45h Antonie, 13h North by Northwest, 15.30h Psycho

Přednášky - kino Hvězda
pátek 4.12. ve 20.15 h přednáška pracovníka Národního filmového archívu Věroslava Háby - největšího znalce amerického a britského filmu první poloviny století. Jeho osoba bude filmy nejen uvádět, ale i některé tlumočit.
sobota 5.12. ve 14.15 h přednáška psychiatra a sexuologa Ivo Pondělíčka, jenž přednáší v Praze a Hradci Králové na filosofické fakultě filmové dějiny.

Hudební koncert - kino Mír
sobota 5.12. ve 22 h skupina Tvar a ve 23 h skupina Už jsme doma. V průběhu vystoupení bude mít svoji premiéru krátkometrážní animovaný film o kapele Kouzelný vrch absolventa FAMU Aurela Klimta.

Výstava - foyer kina Hvězda
Tematická výstava starých filmových plakátů z vlastnictví olomouckého sběratele Michala Brančíka. Vernisáž se uskuteční v pátek 4.12. v 20 hodin.
Narodil se 3. října 1969, vyučil se klempířem a v současnosti podniká ve stavebnictví. Už od útlého dětství ho přitahovala literatura, film, výtvarné umění a filmový plakát. Jeho sbírka čítá přes 5000 titulů. Nejvíce si cení děl vzniklých v 60. letech. Kvalitní plakátová tvorba u nás zanikla těsně po roku 1989, kdy se v podstatě přestaly vydávat naše původní plakáty a začaly se masově přetiskovat křiklavé západní kýče bez špetky umělecké úrovně a i naše vlastní tvorba se tomuto stylu bohužel přizpůsobila, zhodnotil současný stav sběratel. Nejvíce jej zaujal styl výtvarníků - Vyleťal, Vyleťalová, Teissig, Vaca, Ziegler, Kaplan a spousty dalších, kteří vytvořili nesmrtelná a výtvarně cenná díla na mnohdy bezvýznamný a dnes zcela zapomenutý film. Jeho výstava je po Prostějově v pořadí druhá na téma fantastika na filmovém plakátu. Na výstavu vybral to nejlepší z filmového a výtvarného hlediska, co vzniklo ve stylu Hitchcockových snímků.
U některých filmů v kině Hvězda bude mít širší veřejnost možnost zhlédnutí produkce, pokud zbudou volná místa!www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund