Číslo: 49
02.12.1996
Článků: 42

Titulní
Na
Ze
Obchod
Pošta
Kultura
Příloha
Horoskop
Pošta
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Podnikatelé se rozpustili
Hamé Babice myslí i ekologicky
...jó, to je ten obchod !

Podnikatelé se rozpustili
Mizivá účast na valné hromadě svědčí o malém zájmu
Uh. Hradiště (VaMP) - Ve čtvrtek 28. listopadu zorganizovalo Sdružení podnikatelů České republiky - okresu Uh. Hradiště VI. Valnou hromadu. Šlo vlastně o mimořádku, protože poslední společné sezení podnikatelů proběhlo teprve nedávno, v březnu letošního roku. Jak řekl předseda Sdružení Miroslav Valenta, důvodem svolání hromady bylo rozhodnout, jak a zda bude Sdružení podnikatelů okresu Hradiště pracovat i nadále. Ovšem již podle počtu zúčastněných, kterých ve čtvrtek do malého sálu Klubu kultury přišlo společně s hosty pouze čtrnáct, bylo téměř jasné, že půjde o poslední zasedání. V rámci republiky jsme vždy patřili k těm, kteří byli dáváni za vzor. Bohužel v poslední době vzhledem k současnému stavu odešlo z řad Sdružení podnikatelů několik silných firem, konstatoval Valenta.
Jako pokračující organizaci pro lobování v zájmu podnikatelů na vládní úrovni lze podle Valenty označit nově založenou Unii středního stavu se sídlem v Praze, kterou v tomto čase vede prozatimní desetičlenný přípravný výbor. Valenta dále všem zúčastněným podnikatelům nabídl členství v Unii: Podnikatelé se buď mohou přímo stát členy Unie, nebo je budu zastupovat v Unii já prostřednictvím jakéhosi podnikatelského klubu, jehož ustavující schůzka proběhne 13. prosince v hotelu Synot ve Starém Městě. Vzhledem k tomu, že členství v Unii je výběrové, zřejmě se řada podnikatelů rozhodne pro druhou variantu. Všichni zúčastnění pak jednohlasně Sdružení podnikatelů na okrese Uherské Hradiště rozpustili.Hamé Babice myslí i ekologicky
Babice - Slavnostní otevření čističky odpadních vod proběhlo v pátek 29. listopadu v akciové společnosti Hamé Babice. Jak se ukazuje, stále se rozvíjející podnik nebere na lehkou váhu ani oblast ekologie. Hamé stála výstavba čističky 20 milionů korun, které se ovšem podle slov náměstka ředitele Hlaváčka společnosti vrátí během pěti let. Hamé Babice je jednou ze 43 konzerváren v České republice, ovšem díky privatizaci bývalého státního podniku Biofruct Babice mohla mnohem progresívněji navázat na konzervárenskou činnost v oblasti jižní Moravy. Velkou výhodu babické konzervárny vidí její ředitel Leoš Novotný hned ve dvou aspektech: Za prvé - ve vedení společnosti pracují schopní mladí lidé. Důležitým je i fakt, že veškerá výroba velice rychle reaguje na potřeby zákazníků. Zatímco dříve se za směnu v závodě zpracovávaly 2,2 tuny surovin, dnes je to kolem 7,5 tuny za směnu.
Výrobky Hamé jsou v současnosti (nejen díky reklamě se zrzavým upířím chlapečkem, který mimochodem vyhrál v konkurzu 50 chlapců) známy ve všech domácnostech ČR, ovšem cílem exportních dodávek je zejména Rusko, Litva, Lotyšsko, Polsko, ale třeba i trochu exotické Mongolsko. V současné době se podle slov ředitele Novotného chystá Hamé dobýt trhy Evropské unie.
Nová čistička odpadních vod, která začala v Hamé pracovat, by stačila zpracovat odpadní vody města se 40 tisíci obyvatel. S ohledem na některé parametry ji však lze uplatnit pouze pro potřeby konzervárenského závodu. Původně jsme si mysleli, že do stavby půjdeme s obcí. Ovšem ta neměla zájem, i když byl na stole vypracovaný společný projekt za téměř 2 miliony korun, řekl Novotný. Od září 1996 tedy dvoustupňová biologická ČOV s anaerobním předčištěním silně znečištěných vod a aerobním dočištěním na druhém biologickém stupni pracuje v ročním zkušebním provozu. V současné době se vedení Hamé zabývá myšlenkou vybudovat vodní nádrže, která by sloužila jako 3. biologický stupeň a umožňovala by po chemické úpravě používat vodu zpět ve výrobě. Výstavbou ČOV se zásadním způsobem zlepšila voda v Kudlovickém potoce a tento fakt se pozitivně odrazil na celkové kvalitě vod v řece Moravě.
Jak řekl vedoucí referátu životního prostředí z Okresního úřadu v Uh. Hradišti ing. Hrabec: Pokud Hamé dořeší ještě problematiku kotelny, bude ze všech možných hledisek patřit mezi nejmodernější potravinářské podniky v zemi.
M. Miškeříková...jó, to je ten obchod !

Uh. Hradiště (VaMP) - Druhé narozeniny oslavila v říjnu prodejna kožené galanterie a textilu Schihaj v Uherském Hradišti. Jeho majitelé Věra a Vladan Hajdajovi jej 17. října 1994 otevřeli v rodinném domě (křižovatka tř. Malinovského, Svatoplukovy a ulice U Stadionu), který prošel rozsáhlou rekonstrukcí.
Dnes zde můžete nakoupit textil, obuv, koženou galanterii, kožešiny, dárkové zboží, keramiku, obrázky převážně od tuzemských výrobců. U nich je v porovnání s dovozovým zbožím zaručena vyšší kvalita za solidní ceny, prozradila Věra Hajdajová. Její slova doplňuje Věra Šimonová, maminka majitelky: I výše rabatu pak umožňuje, aby zboží u nás mělo pro zákazníka příznivou cenu. K tomu přičtěme fakt, že od každého zboží jsou v prodejně nabízeny maximálně tři kusy... Za dobu trvání si prodejna Schihaj jednak získala své stálé zákazníky, ale stále sem přicházejí noví lidé, kteří jdou kolem jen omylem.
Když někdo poprvé zaslechne jméno našeho obchodu, zhrozí se a řekne: jó, to je ten obchod se zbožím od zlínských Vietnamců! usmívá se Věra Hajdajová. Pravdou je, že název firmy je složen ze příjmení dvou žen (matky a dcery), které obchod vedou.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund