Číslo: 6
07.02.2000
Článků: 86

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Rockový klub se promění v zoologickou zahradu
Výrazné hudební individuality se skrývají v Sing Sing
Sbor sv. Pluka rozehnal mračna oficialit
Galerie Slováckého muzea zahájí třemi výstavami
Kalendárium osobností
Koncerty ZUŠ jsou lákavé
Sbor Svatopluk vydal první cédečko
Fotografie s vůní Madagaskaru
Výstavy
Přednášky
Zábavné pořady
Zveme vás
Novinky
Schola ludus aneb Dotýkejte se, prosím!
Vojevůdce výtvarný i hudební
A co krize středního věku, dámy a pánové?
Zpětné ohlédnutí za nivnickým farním plesem
Divadla
Kina
Už jsme doma, ale ještě nejsme v plánu

Rockový klub se promění v zoologickou zahradu
Uh. Hradiště (pas) - Proudy energie vyzařujících do všech stran a mohutnost každému vyrobenému tónu umí udělit jen kapela Sto zvířat. Jejich smečku uvede neméně pružný Fibichův úlis.
Pražská skupina Sto zvířat hraje ska, tedy veselou taneční odnož jamajského reggae v˙podání kolonádního orchestru. Hudební show téměř vždy spojují s˙hodně praštěným a legračním pódiovým happeningem.
Skupina vznikla v˙roce 1990 na troskách rock and roll bandu Matěj Čech. Již o dva roky později pořádala v˙pražské Malostranské besedě pravidelně výtvarně - hudební happeningy "Pavilon pro Sto zvířat" s˙řadou hostů (mimo jiné bratři Tesaříci, Šum svistu, Lauří tygři gang atd.). V˙roce 1993 vyjela poprvé do Francie a vydala debutové album Sto zvířat. Od té doby putuje pravidelně Evropou. V˙roce 1995 vzniká CD, které o rok později vychází v˙Spojených státech. Za louží odehráli skoro padesát koncertů, mimo jiné i ve Washingtonu, Chicagu, New Yorku. Zvířata provozují i vlastní divadlo Šrapnel, které úspěšně uvedlo již několik původních her.
Do klubu Mír zabloudí Sto zvířat s brněnským hostem v rámci hudebního projektu 8xROCK! již tento pátek 11. února.Výrazné hudební individuality se skrývají v Sing Sing
Uh. Hradiště (ne) - Hudebníci Alex Markulewitz (Deep Sweden) a Martin Alacam (Metamorphosis) začali mezi koncerty se svými domovskými soubory zkoušet v˙Martinově podnájmu a jamovat se spoustou svých známých.
A tak v létě namísto˙původně plánovaného akustického dua vznikla pětičlenná kosmopolitní kapela Sing Sing, která už v˙září nahrála své první album. A teď pozor! V sobotu 12. února vystoupí Sing Sing v klubu Mír.
Mezinárodní skupina Deep Sweden dala české hudební scéně čtyři výrazné hudební individuality. Houslista Vojta Lavička vede svou romskou cimbálovku Alom, kytarista Petr Hnilo se průběžně podílí hned na několika vedlejších alternativních projektech a obě dámy, zpěvačka Alex Marculewitz a cellistka Lucy Fillery, právě vycházejí na světlo se svou novou skupinou Sing Sing.
V˙jejím obsazení najdeme ovšem další známá jména jako je kytarista a výhradní skladatel Martin Alacam a multiinstrumentalista Richard Deutsch. Oba jsou totiž oporami další mezinárodní a v˙Čechách téměř domestikované kapely Metamorphosis, která je na výrazné tvůrčí osobnosti také bohatá - připomeňme, že její další člen Christoph Pajer je frontmanem brněnských BOO. Na pětici je doplňuje bubeník Marcus Godwyn.
První koncert kapela Sing Sing odehrála v˙rámci festivalu Alternativa 99. Nahrávání debutového alba tedy nepředcházelo dlouhé testování repertoáru na klubových posluchačích, jak bývá zvykem. Stylově Sing Sing nabízí průnik akustického hardcoru Deep Sweden a kontaminované komorní hudby Metamorphosis. Základní aranžérský směr přitom není zdaleka tak šokující jako u Deep Sweden, sama hudba se nezdá tak složitě zkonstruovaná jako v˙Metamorphosis.
Sing Sing sice používají poměrně bohatý instrumentář (Deutsch - sitár, saxofon či xylofon, Alacam - kytary hrající rockově, folkově i klasicky). Ten je ale u současného inteligentního rocku, a tím Sing Sing je v˙první řadě spíše nutností než překvapením. Jestli hudebníci něco ze svých alternativních působišť do nového projektu přenesli, je to rozhodně cit pro dynamiku, neotřelost, formy skladeb i jednotlivých detailních prvků, ale také větší prostor čistě instrumentálních plochám.Sbor sv. Pluka rozehnal mračna oficialit
Uh. Hradiště (pas) - Činnost neziskových organizací v našem regionu jakými jsou Slovácké muzeum, Slovácké divadlo, Městská kina a klub Mír, Kufr, Knihovna B.B.B., Hnutí Brontosaurus, Památková správa Buchlovice, brodské Muzeum J.A. Komenského a řady dalších, zachycuje výstava v sále Klubu kultury, která byla v rámci akce 30 dní pro občanský sektor zahájena v pátek 4. února.
V průběhu večera jednotlivé organizace ještě podrobněji představili jejich ředitelé či zástupci. Chladnou náladu plnou oficialit a holých fakt zpříjemnil a chmury svým zpěvem rozehnal Sbor sv. Pluka. Hvězdné rockové a muzikálové skladby obohatila i premiéra skladby Tak abyste to věděla... z hudebního filmu Kdyby tisíc klarinetů. Ve Sboru se rozrostl pěvecký potenciál zastoupený mužským pohlavím, přesto největší tíha opět ležela na bedrech žen, Aleny Chasákové, Jany Chmelíkové a Kateřiny Poláškové.Galerie Slováckého muzea zahájí třemi výstavami

Autorka výstavy Marie Martykánová instaluje nádhernou rytinu z poslední čtvrtiny 18. století - Foto: P. Paška
Uh. Hradiště (pas) - Galerie Slováckého muzea vstupuje do výstavní sezony roku 2000 hned třemi výstavami. Výběrem z grafické sbírky Galerie Slováckého muzea na téma Portrét a figura, sklem Františka Janáka a obrazy Michaela Rittsteina. Vernisáž výstav se uskuteční ve čtvrtek 10. února v 17 hodin.
Malý sál v prvním poschodí nabízí asi šedesát grafických listů. Výstava nazvaná Portrét a figura ukazuje bohatost sbírky Galerie Slováckého muzea a je druhým dílem dlouhodobého cyklu, který před dvěma lety započala výstava grafik na téma Krajina.
Příprava výstavy její autorce Marii Martykánové nedala mnoho práce, protože za třiadvacet let, co se sbírkovým fondem pracuje, jej zná velmi dobře."Spíše jsem dlouho nosila v hlavě, jakým způsobem jej uplatnit a ukázat tak, že v naší sbírce nejsou jenom díla s národopisným motivem (J. Uprka, C. Mandel, A. Frolka a jiní)," říká Martykánová. "Obsahuje i spoustu materiálů, které by běžný návštěvník nečekal, jako jsou třeba grafiky z Francie, Itálie, Německa či Rakouska. Jsou to sběratelské špeky, dnes dosti vyhledávané a těžce dosažitelné." Záběr výstavy z období konce 18. století přes celé 19. století v sobě skrývá náměty od francouzských žánrových a mravoličných přes oblíbené anglické litografie s náměty dostavníků až po romantické výjevy ze života lidí různých společenských vrstev. Nechybí ani výběr z dobového oficiálního portrétu. "Snažila jsem se tématicky sledovat oblibu doby," prozradila Martykánová.
Na další díl tohoto ojedinělého cyklu si musíme počkat další dva roky, kdy opět v malém sále budeme moci spatřit kolekci grafik na téma Náboženské motivy, taktéž z období konce 18. až 19. století. Výstavy a osoby autorů Františka Janáka a Michaela Rittsteina vám přiblížíme v příštím čísle.Kalendárium osobností
Uh. Hradiště (red) - Knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana v Uherském Hradišti vydala i tento rok publikaci Kalendárium regionálních osobností, kde jsou připomenuta kulatá životní výročí zemřelých i žijících osobností našeho okresu. Díky finanční podpoře nadace Open Fund Praha a dalších organizací knihovna vydala kalendárium v podobném rozsahu jako předešlý rok, tedy rozšířené o část literární, která nabízí úryvky z děl dvanácti spisovatelů našeho regionu a jejich životopisné medailonky. Kalendárium je pro případné zájemce k dispozici zdarma v Knihovně BBB.Koncerty ZUŠ jsou lákavé
Uh. Brod (pas) - Úterní koncert absolventů konzervatoře Brna a Kroměříže v sále brodské ZUŠ byl dalším kamínkem v mozaice 25. koncertní sezony.
Vystoupily na něm její bývalé žačky kytaristka Veronika Josefíková a houslistka Veronika Velecká, za klavírního doprovodu profesorky Hany Švehlákové. Mimo program se představil klavírista Jan Podkalský. Na další, již devátý koncert KPH, který se uskuteční v úterý 22. února, se mohou těšit především opravdoví hudební labužníci. Pěvecký recitál nabídne jedna z nejúspěšnějších žaček brodské ZUŠ, zpěvačka Státní opery Praha Simona Procházková. Na klavír ji bude doprovázet manžel Bronislav, se kterým se před nedávnem vrátila z turné po Japonsku.Sbor Svatopluk vydal první cédečko
Uh. Hradiště (pas) - Po více jak sto letech existence se i pěvecký sbor Svatopluk může pochlubit svojí první nahrávkou, na které najdete ve čtyřech oddílech celkem třicet sborových děl. Nosič nese název Kořeny.
Příprava na tento okamžik se rozběhla v dubnu minulého roku. Realizace představ započala v červnu a červenci nahráváním ve hřbitovní kapli v Mařaticích a o tři měsíce později v hradišťském kostele sv. Františka Xaverského. "Natáčeli jsme po velkých celcích, aby bylo zachováno určité nadšení a tah skladby," prozradil sbormistr Karel Dýnka, který vede Svatopluk již šestnáctým rokem. Více než čtyřicet členů sboru vtisklo za pomoci hudebního režiséra Františka Šimka a zvukového režiséra Jaromíra Rajchmana a Tomáše Bravence život 30 kompozicím, které jsou rozděleny do čtyř oddílů: stará česká hudba, česká duchovní hudba, ruská ortodoxní hudba a lidové písně.
"Mám z něj až překvapivě velmi dobrý pocit," prozradil Dýnka. A nejen on. Na albu Svatopluk uvádí tři české soudobé autory - Petra Ebena, Jiřího Laburdu a Jana Slimáčka. Posledně jmenovaný o nosiči prohlásil: "Dýchá z něj nadšení a velké zaujetí."
Pěvecký sbor Svatopluk momentálně připravuje pro občany Vsetína opakovaní Gounodovy mše k poctě sv. Cecílie s dirigentem Radkem Dočkalem. Blíží se i velký koncert za účasti tří sborů, který se koncem května uskuteční ve velehradské bazilice. Kromě Svatopluku přijedou Moravští madrigalisté Kroměříž a Smíšený sbor Dvořák ze Zlína. Původní myšlenkou koncertu bylo jen setkání sborů a zazpívaní díla, které všichni studovali téměř nezávisle na sobě. Nakonec koncert pod záštitou arcibiskupa Graubnera a starostů měst Uherské Hradiště a Velehrad bude věnován 10. výročí návštěvy papeže Jan Pavla II. na Velehradě. Na programu bude krásná Mše k poctě sv. Cecílie od Charlese Gounoda, Te Deum od Antonína Dvořáka nebo Salve Regina od českého autora klasicismu Jana Zacha.Fotografie s vůní Madagaskaru
Uh. Hradiště - V pátek 4. února se foyer kina Hvězda otevřelo živému madagaskarskému svědectví díky fotografiím Dalibora Chrudiny, Jiřího Mewalda, Jiřího Petra a Borka Seeháka. Toto kvarteto zvídavých fotografů se účastnilo v říjnu roku 1997 expedice Madagaskar pod záštitou České expediční společnosti (CES).
Instalace obsahuje klasické černobílé i barevné fotografie a snoubí dohromady několik pohledů na čtvrtý největší ostrov světa. Přináší nejen pohled zvenčí (nádherné záběry z podmořského světa, bohatství a rozmanitost zboží na městských tržištích), ale i syrový pohled zevnitř (fotografie černošského batolete spícího v kuriozní postýlce - krabici od banánů).
Madagaskar je označován často jako eden botaniků a zoologů. Převážnou většinu fauny a flóry, které lze na Madagaskaru spatřit, neuvidíte nikde jinde na světě. Třeba některé lemury nebo chameleony. Někteří madagaskarští živočichové ještě ani nebyli vědecky popsáni a dokonce dochází k objevům zcela nových druhů živočichů a rostlin, které teprve čekají na důkladný výzkum. "Zároveň jsme se v rámci naší výpravy setkali i s věcmi, které Evropana, uvyklého na určitý standart, trošku překvapí, protože na 'domácí půdě' je vnímá většinou jako samozřejmost," uvedl Mewald. Nadpoloviční většina obyvatel na Madagaskaru je negramotná. Bílý člověk je pro ně nekompromisně bohatý, napapaný a spokojený. Nezajímá je, zdali jste z Ameriky nebo z nějakého státu bývalého východního bloku. "Jste zkrátka bílý a tudíž máte many," uvedl jeden z průvodců diaprojekcí Borek Seehák.
Ochranná křídla a částečně i mateřskou péči zajišťovala fotografům výše zmiňovaná expediční společnost. Tato organizace je registrovaná jako nevýdělečná instituce, která si klade za úkol vytvářet a realizovat projekty umožňující poznání přírodního a kulturního bohatství odlehlých oblastí naší planety. Pro laika může být v této souvislosti potěšující, že účast na expedici pořádané CES není nijak limitována (pochopitelně kromě finančních výdajů, které v souvislosti s poznáváním "dálných krajů" nejsou nikterak zanedbatelné). Výpravy jsou určeny jedincům s průměrnou fyzickou zdatností a jsou více než lákavé. V nejbližší době (duben 2000) chystá expediční společnost Velkou madagaskarskou cestu v rozmezí asi jednadvaceti dnů. Do budoucnosti jsou naplánovány stejně kuriozní a originální výlety - např.do Mexika (Po stopách slavných Mayů), Maroka, Ekvádoru, Tanzánie či na Nový Zéland. O odborné vedení je při akcích CES postaráno, každý nový průzkum je připravován podpůrným týmem a skupinou fundovaných odborníků.A co dělají cestovatelé tři roky po návratu z "úžasného kusu země", jak Madagaskar nazývají?
"V současné době jsme se podíleli společně s brněnskou zoologickou zahradou na tvorbě pavilonu a expozice plazů z Madagaskaru. První exemplář velmi vzácného chameleona putoval do Brna letos v létě," prozradil Jiří Mewald.
Veronika NěmečkováVýstavy
Uherské Hradiště
Galerie Slováckého muzea
Umění jihovýchodní Moravy; František Janák - sklo, Michael Rittstein - obrazy, Portrét a figura - grafiky ze sbírky Slováckého muzea
(vernisáž: čt 10.2. v 17.00)
Slovácké muzeum
Slovácko;
Jana Kubínová - oděvy a hračky;
Vzácný pane hospodářu - obřadní symboly a znaky
Foyer Slováckého divadla
Vladimír Franz: Cestovní deníky - akvarely
Foyer kina Hvězda
Madagaskar - Ostrov snů
Galerie U Sovy
Vladimír Franz: Cestovní deníky - akvarely
Galerie "D" Ludmily Dopitové
Sdružení Holar - grafika

Uherský Brod
Muzeum J. A. Komenského
100 let Muzea J. A. Komenského;
J. A. Komenský lidstvu;
Rodinné loutkové divadlo - loutky
Galerie DK - Panský dům
Pamětní síň JUDr. Václava hraběte z Kounic; Družební výstava z tvorby okresů Trenčín a Uherské Hradiště
Foyer kino Máj
Stanislav Knotek - obrazy, malba, grafika


Veselí nad Moravou
Městské galerie v zámeckém parku
České umění 20. století ve sbírkách Galerie výtvarného umění v Hodoníně - obrazy, grafika a plastiky;
Ludvík Ehrenhaft - kresby
Galerie Ve Dvoře
Vladimír Groš - plastiky
(vernisáž a derniéra: ne 27.2. v 16.00)Přednášky
Veselí nad Moravou
Vzdělávací a informační středisko
čtvrtek 10. února v 18.00
Nová Guinea - Jak žijí původní kmeny v pralese... Přednáší Alena Žáčková z MU Brno - promítání diapozitivů z šestitýdenního pobytu, převážně z pralesa, kde se ještě dnes nachází původní kmeny stromových lidíZábavné pořady
U Racka Ostrožská Nová Ves pátek 11. února od 19.30 (100,-) Na valentýnské show k Rackovi a ve dvou - hudba, tanec, soutěže, módní přehlídka i spodního prádla. Slosovatelná vstupenka s výhrou práva noci v hotelu U RackaZveme vás
Dominikánský klášter Uh. Brod
středa 9. února od 9.30 Okresní kolo základních uměleckých škol v kategorii smyčcové soubory a orchestry, lidové soubory a sólové cimbály

Knihovna Uherský Brod
čtvrtek 10. února od 14.00 Kreslení v knihovně na téma: Co dělám nejradějiNovinky
Knihkupectví U Sovy
GARWOODOVÁ J. - Nepoddajná touha - Na sklonku 18.století vyrostla v˙Bostonu u tety a poprvé přijíždí za otcem do Londýna. Netuší, co ji čeká.
ELŠÍKOVÁ M. - Dobré dílo Anastáze Opaska - Kniha vzpomínek přátel na opata břevnovského kláštera volně navazuje na Dvanáct zastavení.
CHOBOTSKÝ P. - Příběhy slavných odrůd - Za vznikem ovocných odrůd není jen spousta dřiny, ale také osobních obětí a omylů.
FRANCIS D. - Hurikán - První vydání krimi o fyziku a TV komentátorovi počasí, který se rozhodne proletět bouří a v˙jehož blízkosti pobíhají nezbytní koně.
CHILD L. - A přece nezemřeš - Po skvělém krimi Jatka druhá kniha se stejně strohým hrdinou ve stylu americké tvrdé školy.
JOYCE J. - Kočka a čert - Poetická pohádka v˙krásně graficky upraveném kapesním formátu.

Videocentrum Alfa
Tajemství džungle (dobrodružný) - Pojišťovací agent James na základě telefonátu svého bratr Raye odlétá do Kostariky, aby mu předal starožitný podnos. Nalezne však bratra zavražděného. Jaké tajemství se skrývá na tomto podnosu?
Turbolence 2 (akční) - Skupina lidí, kteří si bojí létání, si najme letadlo, aby překonali svou fóbii. Netuší však, že letadlo bude uneseno...
Tajná válka (akční) - Agent vojenské výzvědné služby Jack objeví důkazy, které usvědčují současného ministra obrany USA z masakru lidí, kteří byli otráveni chemickými látkami v období vietnamské války.
Sbal prachy a vypadni (akční) - Jak přijít bez práce k velkým penězům. V tajné herně prohrají půl milionu, který musí do týdne vrátit...
Divocí koně (příběh) - Matt objevuje nebezpečnou smyslnost a zranitelnost, Jewel hluboký respekt a pochopení. Začíná vztah, který je spojuje, ale zároveň navždy mění jejich životy.Schola ludus aneb Dotýkejte se, prosím!
Uherský Brod (Asc) - Bláznivý klavír, Kyvadlo s pískem, Kormidlo s oknem, Akrobat na žebříku, Chobotnice - to všechno jsou názvy exponátů výstavy Schola ludus neboli Škola hrou - Vědecká hračka a Labyrint.
Co si však pod těmito pojmy představit? Fyzikální aparatury a hračky určené k demonstraci momentu hybnosti, síly a setrvačnosti, logiky, okamžiku zvratu, přeměny energie, rezonance, rotace ... Roztočíte barevný kotouč a barvy se ztratí, zmáčkněte pumpičku a pozorujte stoupající bublinu ve skleněném válci, vyzkoušejte Kompas Nautilus. Dotýkali jste se již někdy plazmové koule a víte, co se pak stane?
Výstava v Muzeu J. A. Komenského v Uherském Brodě Schola ludus by šla uvést též sloganem, který vlastně staví muzejní expozici tak trochu na hlavu: Dotýkejte se, prosím! A nejen dotýkat se, ale i hrát si je u této výstavy přímo nutné. Výstava Schola ludus neboli Škola hrou - Vědecká hračka a Labyrint totiž v sobě spojuje prvky hry, vědy, umění a technologie. Byla vytvořena v rámci stejnojmenného projektu na matematicko - fyzikální fakultě Komenského univerzity v Bratislavě, na její realizaci se podílela též stejnojmenná nadace.
Nyní je tato výstava v Uherském Brodě. Bude otevřena vernisáží v pátek 11. února v 17.00 ve sloupovém sále muzea. Tentýž den, avšak ve 13.00, proběhne úvodní seminář pro učitele škol, neboť výstava je zaměřena především pro děti a mládež školního věku. Seminář uvede a k výstavě promluví ředitelka Nadace Schola ludus Katarína Teplanová z Bratislavy. Zahrají a zazpívají členové Dětského pěveckého sboru Comenius a ZUŠ s dirigentkou Marcelou Burešovou.
Seminář pro učitele a vernisáž výstavy proběhne zdarma. Přijďte se podívat i vy na výstavu, kterou na jejím předchozím místě v Brně (Moravské zemské muzeum) vidělo 15 000 návštěvníku. I vy jste srdečně zváni.Vojevůdce výtvarný i hudební

Uherské Hradiště - "Vladimír Franz - malíř a hudebník - nese v sobě hudbu. Ať tato hudba skrze jeho tvorbu zní v nás, neboť jemu lze věřit," zaznělo na čtvrteční vernisáži v galerii U Sovy, která vystavuje kolekci Franzových akvarelů nazvanou Cestovní deníky. "Chtěli jsme, aby vzniklo propojení jeho tvorby výtvarné a hudební," prozradil majitel galerie Filipi. Franz je totiž autorem scénické hudby k vesnickému dramatu Gazdina roba uváděnému ve Slováckém divadle.
Foto: P. PaškaA co krize středního věku, dámy a pánové?
Zdánlivě banální problém, kterému lze přece předejít zapojením tu hravějšího, tu démoničtějšího rejstříku her a hrátek jinak jakékoli usedlé manželské dvojice. Že? Ale co když jaksi opravdu ona "midle live krises" klepe přece jenom na dveře?! Takto správně uvažuje kdekterá manželka a takto správně uvažuje také Alice Koukolíková v˙divadelní hře Antonína Procházky S tvojí dcerou ne, kterou v˙uherskohradišťské Orlovně uvádí pan principál Karel Hoffmann se svojí divadelní společností.
Antonín Procházka je známý plzeňský herec a dramatik, v˙odborných kruzích zvaný západočeský Moliére, který se kdysi z˙recese přihlásil na DAMU a už mu to zůstalo. Jeho hra S˙tvojí dcerou ne z˙roku 1994 je takzvaná "konverzačka" neboli konverzační hra, která nepotřebuje psychologicky vykreslené postavy, anžto se všechen subjektivní život hrdinů odehrává v˙rozhovorech, ponejvíce v˙dialozích všedního dne. Děj tedy neposunuje ani vnitřní život aktérů, ani dramatická akce, ale sled neočekávaných zvratů a událostí. V˙případě Procházkových her většinou spletence komediálních situací a vtipných dialogů.
Karel Hoffmann, herec, dramaturg a režisér, po uvedení Pipi punčochaté vsadil v˙rámci svého odvážného kroku směrem k˙soukromému profesionálnímu divadlu ve své první celovečerní hře na výše uvedenou strunu zábavné komedie. Jeho dramatizace příběhu dvou manželských dvojic, které se snaží preventivně vyřešit možnou (i sexuální) krizi, vychází důsledně z˙autorova textu a až na jeden případ je každý konec obrazu překvapivý a vtipný. Režie se neuchýlila k˙populárním aktualizacím na sílu a na moc, určité místní reálie vyplynuly jaksi samovolně. Oproti původnímu scénáři se však z˙Hoffmannovy úpravy nedozvíme, jak to vlastně s˙nespokojenými manželkami a bankovním úředníkem (režisér sám), posléze zamilovaným surrealistickým Lubošem, dopadlo. To však není důležité. To podstatné již bylo vykonverzováno a je jen na předkrizových manželkách a manželích, jak si to přeberou.
Tento nenáročný zábavný kus je lehce eroticky "dada" a diváci v˙zadních řadách mohou být nespokojeni, že všude nedohlédnou. Sálu totiž ještě chybí elevace pro lepší viditelnost, technika je v˙plenkách...., začátky někdy bývají asi těžké. Divák však o zábavu připraven není, neboť na prknech pod padákem v˙Orlovně se odehrává příběh tu karikatur, tu postav možná až moc podobných našim známým - a to potěší. Detailně stylizované členy rodin Koukolíků a Šimandlů hráli: Alena Pavelková, Ludmila Forétková a Jiří Vobecký, jinak členové Slováckého divadla. Velmi příjemně se v˙Uh.Hradišti uvedla v˙roli dcery Sandry čerstvá absolventka JAMU Alžběta Kynclová, do původně Procházkovy postavy bytaře Česti dosadil režisér syna Karla. Toto divadlo je (nejen z˙důvodu zapojení dalších rodinných příslušníků) příjemně domácké a po jeho návštěvě pravděpodobně už nebudete potřebovat další Hoffmannské kapky.
Stanislav NemravaZpětné ohlédnutí za nivnickým farním plesem
Nivnice - V sobotu 29. ledna proběhl v sále Besedy 2. farní ples. Kdo se plesu zúčastnil, poznal, že nešlo jen a pouze o příležitost zaplesat si, ale i o příležitost poznat současnou Nivnici více zblízka, než je tomu u jiných příležitostí. V čem to přiblížení tkví?
Především v tom, že po roce se v prostorách Besedy sešly např. ty hudební a taneční celky, které dnes Nivnici reprezentují. Ať už to byla Nivnička, cimbalová muzika Lipinka nebo či mateřská cimbálovka Lipina nebo především nivnická dechová hudba Nivničanka s mladými muzikanty. Ti všichni dobře reprezentovali hudební a taneční dění v Nivnici, které se opírá alespoň z části, v jaké jim to současná doba a jejich možnosti umožňují, o původní tradice obce. Mezi nejzajímavější události večera však patřilo vystoupení "coutry skupiny" z Nivnice a Horňácké muziky Miroslava Minkse z Velké nad Veličkou. Ani jedno ani druhé nebylo náhodou. "Country skupina" z Nivnice, tento rok pod vedením zkušeného mandolinisty Jirky Mahdala, navázala na velmi úspěšné dobrovolné setkání všech tehdy přítomných muzikantů v závěru 1. ročníku plesu v sálu restaurace Besedy. Hrálo se tehdy do brzkých ranních hodin stejně jako i tento rok. Tehdy však byla "country skupina" spontánně založena, a kdo si na to pamatuje, ví, že šlo o jedinečnou záležitost svého druhu. Bylo radostí pohledět na muzikanty různých žánrů - folklor, folk, country, rock aj. - jak je spojovala neoddělitelná chuť bavit se společně se svým publikem a hrát jen to, co se jim líbí, bez předchozích zkoušek a náročných příprav. Žánrové rozbory a příslušnost ke kapelám v tu chvíli opravdu nikoho nezajímaly.
Horňácká muzika Miroslava Minkse přijela do Nivnice v počtu 4 muzikantů. Byl mezi nimi i basista Jaroslav Smutný z Veselí nad Moravou, který při tamější základní škole vede vlastní dětskou muziku (ostatně má družbu s Lipinkou v Nivnici). Jiným zajímavým muzikantem byl kontráš Marek, který hraje na violu. Pomáhal totiž Mirkovi s tesáním sochy Panny Marie, která je dnes umístěna před nivnickou farou. Proto nebyla náhoda, že na farním plese hrála právě jejich muzika. Bylo to vlastně jakýmsi symbolickým uzavřením celé záležitosti a vzájemným poděkováním za to, co Mirek Minks pro Nivnici udělal. Neminulo jej tedy ani taneční sólo uprostřed většiny zúčastněných.
Farní ples sice skončil, ale jeho výtěžek teprve směřuje ke svému cíli. Je jím oprava kaple Nejsvětější Trojice v Nivnici. Kéž se tedy dobré dílo podaří a za rok, tedy už v novém mileniu, se všichni můžeme sejít na 3. ročníku farního plesu v Nivnici.
Aleš KapsaDivadla
Slovácké divadlo Uh. Hradiště
Sluha dvou pánů st 9.2. v 10.00
Zlatovláska čt 10. a so 12.2. v 10.00
Gazdina roba so 12. a ne 13.2. v 19.30

malá scéna SD:
Kvadratura kruhu po 7.2. v 19.30 Někdo to rád horké
út 8. a st 9.2. v 19.30

Hoffmannovo divadlo
S tvojí dcerou ne
po 7. a po 14.2. v 19.30

Dům kultury Uherský Brod
Don Quichote de la Ancha
pá 11.2. v 9.00 a 11.00

Městské divadlo Zlín
O ztracených barvičkách
po 7.2. v 10.00

Lucerna
út 8. v 19.00 a pá 11.2. v 17.00 Revizor
st 9.2. v 19.00 Kráska a zvíře (S-Art Agency Praha)
ne 13.2. v 14.30 a 19.00

studio "Z":
Krysař čt 10.2. v 19.00
Obraz so 12.2. v 19.00
divadélko v klubu:
Tmavomodrý svět so 12.2. v 19.00Kina
Hvězda Uherské Hradiště
Šestý smysl po 7.2. ve 20.00 + út 8. a st 9.2. v 17.30
Hanuman st 9. až ne 13.2. v 15.00
Záhada Blair Witch čt 10. až ne 13.2. ve 20.00
Stigmata po 14. a út 15.2. v 17.30 a 20.00
Klíč - P 100 út 8.2. ve 20.00
Sud prachu - P 100 st 9.2. ve 20.00

Lípa Kunovice
Vysněný život andělů st 9.2. v 19.30
Sbal prachy a vypadni ne 13.2. v 17.00 a 19.30

Městské kino Hluk
Sametová extáze st 9.2. v 19.30
Vikingové pá 11. až ne 13.2. v 19.30

Panorama Polešovice
Instinkt ne 13.2. v 19.00

Máj Uherský Brod
Mumie po 7.2. v 17.00 a 19.30
Vikingové út 8. a st 9.2. v 19.30
Chungking Express - ART čt 10.2. v 19.30
Tarzan pá 11. a so 12.2. v 19.30 + so 12. a ne 13.2. v 18.00

Morava Veselí nad Moravou
Mumie út 8. a st 9.2. v 19.30 Dekameron - P 100 čt 10.2. v 19.30
Sen noci svatojánské - P 100
pá 11.2. v 17.00 Pod sluncem Satanovým - P 100
pá 11.2. v 19.30 Satyricon - P 100 so 12.2. v 19.30
Muž, který spadl na Zemi - P 100 ne 13.2. v 19.30

Kinokavárna Osvětimany
Asterix a Obelix pá 11.2. v 19.30Už jsme doma, ale ještě nejsme v plánu

Saxofonista a zpěvák Jiří Dolanský se největší měrou podílel na nové desce - Foto: P. Paška
Uh. Hradiště (pas) - Fanoušci kapely Už jsme doma si opět po dlouhé době přišli na své. Kultovní kapela totiž po tvůrčí odmlce přichází s novou nahrávkou, jejíž název Uši o jejím obsahu, poslání a tématu leccos napovídá.
Devět ještě čerstvých, vokálově nabitých skladeb šperkovalo dosavodní tvorbu, kterou nabídlo UJD zaplněnému sálu klubu Mír v sobotu 5. února. Umocněná dechová sekce a volný prostor pro razantní zpěv či zvuk Míry Wanka působí jako katalyzátory přetahujících se bicích a baskytar. Vrstvený hlasový potenciál podpořený hlasem šlapajících nástrojů vyvolal vichřici v lese, tvořeném početným publikem. Odezvou byla bouřlivá reakce.
Už dosti husté prostředí zůstalo po koncertě rozjížděcího hudebního tělesa z Kopanic, přesněji z oblasti bojkovickoluhačovické pánve, Nejsme v plánu. Ornou půdu nakypřili znamenitě. Jejich pět skladeb, protože jejich repertoár prý více nečítá, se muselo obejít bez zpěvu, neboť nemocná zpěvačka přijela, ale zvládla jen pouštět tóny pomocí svého strunného nástroje. Vystoupení připomínalo nekonvenční výlet, jehož vzdálenost udává tempo bicích. Prostředí popisoval zvuk kytary s basou a reakci okolí barvitost houslí.
Počátky kapely Nejsme v plánu vedou do lesa. V roce 1990 proměnil Libor a Ajša jednu lesní hájenku ve zkušebnu a oba přírodní hudebníci začali hrát v legendární kapele OTM. Příchodem génia Jiřího Chaloupky z něj vzniká další hoprdoksové těleso - Chaloupka Band. Ve stejnou dobu působí v Luhačovicích skupina IF, poměrně stejného ražení jako seskupení bojkovická. Dochází k propojení obou scén, což má za důsledek i vznik zatím ještě tria Nejsme v plánu. To se psal rok 1996 a na koncertě poblíž Hodonína vystoupila kapela, která ten večer vůbec nebyla v plánu.
"Zjistili jsme, že by šlo muziku trochu oživit," vzpomíná Libor. "Rozhodili jsme sítě a jedna ryba se chytla." Z folklorní řeky Olšavy oživila skupinu před dvěmi lety zpěvačka a houslistka Daniela. Momentální seskupení tedy skrývá Sádru (bicí), Ajšu (kytara), Libora (basa) a Danielu (housle).
Produkce je postavena na úplné improvizaci. "Přijdeš, sedneš, hraješ," říká Sádra. "Nejprve vznikne písnička a pak nad ní přemýšlíme. Spíše slovně, než přes noty. Tomu se vyhýbáme, protože nás to omezuje."
Všem nezasvěceným ještě dlužíme osvícení vzniku nového hudební stylu zvaného hoprdoks. Prvním jeho nositelem se stala luhačovská skupina IF, jelikož byla do současných škatulek nezařaditelná. Jednoho dne se maminka bývalé bubeníka IFu zeptala, cožepak to její synáček vlastně hraje. "Nevím, prostě hrajem," odpověděl. "Hrajete hoprdoks," odsekla máma. Udivený synek nevěděl, která bije, protože tento výraz ve slovníku není k nalezení a tak otázal: "Co to znamená?". "To je zkratka - holou prdelí do ksichtu," vysvětila máma a s úsměvem na tváři odešla.
Po smrti luhačovské kultovní kapely je skupina Nejsme v plánu pokračovatelem hoprdoksu, který se šíří po Moravě jako mor. Nikdo na něj neumírá. Tato kultura dala vzniknout festivalu Miš Maš party, časopisu Mysch & Masch gazeta a řada koncertů přivezených neznámých kapel z Maďarska, Polska a mnohem větší dálky.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund