Číslo: 10
06.03.2000
Článků: 86

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


No to se povedlo!
Telecom přichází s řadou výhodných novinek
Milá Jindřiško,
150. výročí narození T. G. Masaryka
Internet - síť sítí, jež hýbe světem

No to se povedlo!
Ale né, venku vánice, všude plno sněhu, a teď mě ještě zastaví policajt. To mi ještě chybělo. Teď už chybí jen zemětřesení.
"Dobrý den, pane řidiči. Vystupte si z vozu a předložte vaše doklady."
"Dobře, tady je máte, ale já přece..."
"Pane řidiči, i příkaz k jízdě."
"No jo, podám vám ho, já vám chci říct, že..."
Vlezl jsem zpátky do auta, našel cesťák a podal ho tomu dobrákovi. Pochopil jsem, že něco vysvětlit je asi marná snaha.
"No vidíte, zdá se, že máte všechno v pořádku. Proč potom ty řeči? Zastavili jsme vás, protože za sebou ztrácíte náklad a děláte na silnici nepořádek. Uvědomujete si, že jiní lidi to po vás musí uklízet?" "Uvědomuji, ale já přece patřím k..."
"Nechte těch řečí, zaplatíte 500 korun pokuty, a je to."
Teď už jsem měl toho dost. "Nemám, napište složenku, ale napřed se podívejte na..."
"Všechno už jsme viděli, tady máte složenku, váš zaměstnavatel z vás bude jistě mít radost." "To jo, sbohem."
No a teď mi řekněte, jak jsem jim měl vysvětlit, že jsem zaměstnanec technických služeb a jezdím se sypačem písku??
Dalibor SzydlowskiTelecom přichází s řadou výhodných novinek
Také si rádi telefonujete, když vás to nic nestojí? Nyní si můžete s kýmkoli povídat ze své bytové stanice každý měsíc až 82 minut zdarma. Volné minuty můžete provolat při místních nebo meziměstských hovorech, a také při volání do zahraničí. Výhodnější ceny jsou nyní i při meziměstském volání. Dřívější dvě meziměstská pásma jsou sloučeny do jednoho. To znamená, že mezi všemi městy jsou ceny jednotné.
Ušetřit při volání do zahraničí? Proč ne! Telecom zlevnil mezinárodní hovory. Tudíž lze volat do vybraných zemí daleko levněji než dříve. Prodloužena je i délka telefonního hovoru. Při místním volání mimo špičku (slabý provoz) účtuje Telecom starou cenu čtyřminutového hovoru a o celých 50 sekund déle! Po delším rozhovoru s přáteli pak lehce získáte pocit, že se čas prodloužil.
-placená inzerce-Milá Jindřiško,
vypátrali jsme, že 9. března oslavíš kulaté narozeniny. Ačkoliv jsi nám to zatajila, přesto Ti přejeme nejen v osobním, ale i v profesním životě hodně štěstí a úspěchů.
Karin, Pája, Jana, Lenka, Vojta, Martin, Pavel, Hanka, Kristýna, Jirka, Míša, Ivoš a vůbec my všichni.
P.S. Zavolej nám prosím termín oslavy, abychom ji neprošvihli.150. výročí narození T. G. Masaryka
7. března letošního roku vzpomínáme 150. výročí narození našeho prvního prezidenta republiky Tomáše Garrigua Masaryka. Co článků a statí už bylo napsáno o této velké postavě našich a evropských dějin, co jsme se učili ve škole a přece se vždycky rádi začteme do osudů muže, který vytvořil demokratický stát v srdci Evropy na rozvalinách absolutistické nadvlády Habsburků. Díky svému hloubavému a bystrému duchu, poznal nejprve pocity národnostní a sociální, jak píše jeho životopisec Jan Herben. Masaryk cítil odpor k Němcům, kteří byli páni na statcích, kde pracoval jeho otec, cítil jejich povýšenectví a arogantní chování vůči selským lidem-českým či slovenským. Jejich chování ho ponižovalo. Viděl, že otrocký duch a útlak si lidé ani neuvědomovali, že to brali jako samozřejmost, a to ho zraňovalo.
Proto vždycky cítil s venkovskými lidmi, cítil s dělníky a bojoval za jejich práva, protože sám na sobě poznal, jak se tehdy s lidmi zacházelo.
Silně náboženská katolická výchova jeho matky mu dala mravní základ, ale díval se i kriticky na církev, na její nepřirozené zákony - proto se stal tolerantním k jiným náboženstvím. Na pozdějších studiích, vždycky Masaryk hájil pravdu proti lži, právo proti bezpráví, i když za to sklízel mnoho urážek a nevděku. Vzpomeňme Rukopisů Královedvorského a Zelenohorského, kde téměř proti všem dokázal jejich nepravost. Masaryk studoval filosofii, dějepis, politiku, sociální vědy, cizí jazyky. Nebylo oboru, který by neprostudoval s jediným cílem vyburcovat lidi z nevědomosti a politické otupělosti.
Jeho tři hesla, která si jako mladý student vytyčil a kterými se také skutečně řídil nejen on sám, ale řídil jimi i celou naši republiku, byla: "Vědění je moc," "Pravdou k právu" a "Nic není velké, co není pravdivé". Myslím, že ani jedno z těchto hesel nezastárlo a měli bychom se jimi řídit nejen jako jedinci, ale i jako celý národ.
Ivona KonečnáInternet - síť sítí, jež hýbe světem
Uh. Brod (vra) - Do Městské knihovny se v úterý 22. února sešla řada posluchačů, kteří chtěli získat informace týkající se internetu. Konala se zde totiž přednáška pod názvem Co je to internet?.
Odpověď na tuto otázku se snažil po dobu přednášky zodpovědět Radim Bublík. Vznik internetu se datuje od roku 1969 v USA, kdy bylo zapotřebí spojení mezi vědeckými a vojenskými pracovišti. Stále se připojovala další a další města. Internet se začal využívat i k dalším účelům. Expandoval čím dál více a jako takový vznikl roku 1983, kdy přerostl hranice USA.
U nás se začal internet více rozvíjet až po uvolnění politických událostí. Zajímavou novinkou je videokonference přes internet, jejíž největší předností je přenos obrazu. Oba případy však nejsou rozšířeny u nás. Další službou se stala IRC, s jejíž pomocí dva uživatelé, kteří jsou zrovna připojeni k internetu, mohou internetovou formou spolu rozmlouvat. Fenoménem dnešní doby je serfování po internetu. Je zde široká škála témat, do kterých se mohou uživatelé "ponořit". Internet je zkrátka "in".www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund