Číslo: 2
10.01.2000
Článků: 79

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Za diskriminaci zaplatila
Nové známky zatím nejsou
Hygienici očekávají nárůst
Trojlístek vyděračů se rozrostl
Tip týdne
Upozornění dopravcům
Pozvánka na veletrh
Mnoho Staroměšťanů rekonstruuje své domy
Žáci si prohlédli ochočené divočáky
Informace pro veřejnost
Španělští hosté se budou rádi vracet
František Míša bude slavit

Za diskriminaci zaplatila
Region (fal) - V loňském roce uložil Úřad práce v Uherském Hradišti desetitisícové pokuty firmám za diskriminaci dvou žen a jednoho muže.
"Firma si k nám dala požadavky na přijetí žen do šicí dílny. Muž z naší evidence však měl zájem v této firmě pracovat. Protože mu ale firma napsala na náš doporučující tiskopis, že má zájem jen o ženy, byli jsme nuceni firmě uložit pokutu ve výši deseti tisíc korun," objasnila právnička úřadu práce Zlatuše Cilečková. Další dvě ženy byly zaměstnavatelem odmítnuty z důvodu časté péče o dítě a příliš mladý věk.
Zaměstnavatelé si zřejmě dosud na diskriminační zákon nezvykli. Díky jeho neznalosti totiž může úřad práce uložit pokuty mnoha dalším firmám.
"Mezi diskriminující prvky patří nejčastěji rasa, pohlaví, věk, náboženství, péče o děti, majetek, i dojíždění do zaměstnání. Stejně tak diskriminující může být požadavek zaměstnavatele, kdy podmínkou přijetí je mít pro práci k dispozici vlastní auto," upřesnila Cilečková. V loňském roce udělil Úřad práce v Uherském Hradišti celkem devět pokut za porušování pracovně právních předpisů a zákona o zaměstnanosti. Celková částka dosáhla téměř čtvrt milionu korun. Z toho bylo sto dvacet tisíc za nelegální zaměstnávání cizinců, pětasedmdesát tisíc za porušování zákoníku práce a třicet tisíc za diskriminaci.Nové známky zatím nejsou
Region (Kk) - Ačkoliv pošta zdražila cenu za pohledové i dopisní známky, nové s vyšší hodnotou ještě stále do oběhu nedodala. Občanům tedy nezbývá, než stávající známky kombinovat se čtyřicetihaléřovými tak, aby konečná suma dala pět korun, kterou potřebují na pohled, a pět korun čtyřicet na dopis. "Je pravdou, že známky v hodnotě pět a pět korun čtyřicet stále ještě nejsou k zakoupení. Občané mají však možnost stávající známky skombinovat. Rozhodně se ale nemusí obávat toho, že by jim pošta dopis či pohled bez známky odmítla odeslat. I kdyby nebyly žádné známky, zaplatí klient v hotovosti jejich hodnotu u přepážky," uvedl náměstek pro poštu v Uherském Hradišti a dodal, že nové známky by měly být k dostání již tento týden.
Podle všeho se zřejmě Česká pošta nejprve snaží pozbýt starých známek na skladě, po vyčerpání jejich zásob, si pak již může dovolit dát do oběhu známky nové.Hygienici očekávají nárůst
Region (Kk) - V současné době, podle sdělení okresní hygieničky Zdenky Skulové, onemocnělo v našem regionu 860 občanů. "V celkovém měřítku na sto tisíc obyvatel je nemocnost velmi nízká. Je však pravděpodobné, že v příštím týdnu může počet nemocných stoupnout. Nejedná se ani o chřipku jako takovou, ale o akutní respirační onemocnění," upřesnila Skulová. Horší situace nastala před vánočními svátky, kdy onemocnělo přes dva tisíce lidí. Ani tehdy se ale nejednalo o epidemii, neboť ta nastává až po překročení třítisícové hranice.Trojlístek vyděračů se rozrostl
Uh. Hradiště (Kk) - Uplynulé pondělí oznámil šestatřicetiletý muž z Jarošova, že byl předešlého dne v noci, v místě svého bydliště, napaden třemi muži.
Jak před vyšetřovatelem kriminální policie dále uvedl, muži ho násilím přinutili nastoupit do osobního vozidla a poté jej odvezli do Buchlovských hor, kde ho fyzicky napadli a požadovali po něm, aby podepsal dlužní úpis na finanční částku devětatřicet tisíc korun.
"Do zástavy pachatelé odebrali poškozenému rovněž jeho osobní automobil a zlatý řetízek. V odpoledních hodinách v úterý 4. ledna se s nimi pak měl sejít ve Starém Městě, kam měl přinést uvedenou částku. Ke schůzce už ale nedošlo a na místě již čekala kriminální policie, která pachatele zajistila," uvedl tiskový mluvčí policie Jaroslav Krejčíř. Jak bylo vyšetřováním zjištěno, pachatelé ve věku od 24 do 40 let pocházeli ze Starého Města, Uherského Hradiště a Jalubí, přičemž jeden z nich se již před soudem jednou zpovídal. Všem bylo sděleno obvinění z trestného činu vydírání a byl podán návrh na jejich vzetí do vazby. Během vyšetřování počet pachatelů vzrostl. Již nyní je ale jisté, že čtyřlístek jim štěstí určitě nepřinese.Tip týdne
Dům kultury Uherský Brod
pátek 14. ledna v 19.30 hodin

Ples České zbrojovky - k tanci a poslechu hrají a zpívají: Nova Band, Václav Neckář a Petra Janů. Uvádí konferenciér a imitátor Petr Martinák

Klub kultury Uh. Hradiště
sobota 15. ledna v 19.30 hodin

IX. reprezentační ples města Uherské Hradiště - Velký sál: Big Band Zlín, Night and Day Band Brno, Taneční skupina DK Kroměříž - Malý sál: Kalíšek - Restaurace: CM Viléma Zahradníka - volný vstup na diskotéku No 6Upozornění dopravcům
Referát dopravy a silničního hospodářství Okresního úřadu Uherské Hradiště jako dopravní úřad upozorňuje tímto všechny dopravce, kteří provozují mezinárodní silniční dopravu autobusy nebo nákladními automobily o užitné hmotnosti vyšší než 3,5 tuny nebo celkové hmotnosti vyšší než 6 tun a hodlají tuto provozovat i v roce 2000, že je jejich povinností prokázat do 31. 3. 2000 finanční zajištění mezinárodní silniční dopravy.
Tato povinnost vyplývá ze zákona č. 111/1994 Sb., o silniční dopravě, ve znění zákona č. 304/1997 Sb. Způsob prokázání finanční způsobilosti dopravcem je obsažen ve vyhlášce číslo 366/1999 Sb. Bližší informace k této problematice získáte na referátu dopravy a silničního hospodářství Okresního úřadu Uherské Hradiště (tel. 0632/52 33 56, 52 33 55).Pozvánka na veletrh
V letošním roce se poprvé stalo sdružení Region Slovácko garantem veletrhu cestovního tuchu GO 2000, který se bude konat ve dnech 13. - 16. ledna. "Na přípravě letošní expozice se podíleli především Okresní úřad v spolu s městy Uherské hradiště a Uherský Brod, dále pak Hluk, Staré Město, Uherský Ostroh, Buchlovice, Ostrožská Nová Ves, Spytihněv a Velehrad," uvedl předseda správní rady Regionu Slovácko Květoslav Tichavský. "Zmíněnou expozicí chceme náš okres prezentovat jako součást turistického regionu Slovácko, který má dostatek turistických aktivit. Právě ty mohou přilákat turisty nejen z České republiky, ale i ze zahraničí. Věříme, že i naše prezentace na veletrhu k tomu přispěje," dodal Tichavský.
Stánek Regionu Slovácko najdete na stánku 021 v pavilonu B.Mnoho Staroměšťanů rekonstruuje své domy

V současnosti se ve Starém Městě staví a opravuje 52 rodinných domů - Foto: Milan Kubíček
Staré Město - Občané Starého Města mají stále velký zájem o přidělení úvěrů na opravu a výstavbu domů a bytů, které poskytuje zdejší městský úřad. Z Fondu záplav bylo poskytnuto 71 úvěrů, dalších 165 úvěrů občané získali z Fondu rozvoje bydlení.
"Asi 70 procent žadatelů o úvěr přišlo na úřad a tito lidé již přesně věděli, co chtějí ve svých domech opravit a vybudovat, zatímco ostatní měli představu, že nejprve dostanou peníze a potom uvidí, s jakými opravami začnou," řekla nám Jana Nosková.
Nové kolo výběrového řízení pro poskytnutí úvěrů z Fondu rozvoje bydlení na území Starého Města bude na jaře příštího roku. Příjem žádostí občanů se předpokládá od 10. ledna do 10.března 2000.
Staroměšťané projevili zájem o nové kategorie úvěrů, které v původní obecně závazné vyhlášce nebyly zastoupeny. Například zde nebyla uvedena možnost vybudování rozvodů vodo-topo, elektro a kanalizace s limitem 50 tisíc korun na byt, dále byla rozšířena kategorie, která umožnila vybudování WC, koupelny nebo sprchového koutu, také o výhodnou možnost rekonstrukce dříve postaveného zařízení. U nových úvěrů je sjednocena doba splatnosti na 8 let a je umožněno, aby úvěry, které byly uzavřeny dříve a za méně výhodných podmínek, byly upraveny na stávající výhodnější, až dva roky po podpisu původní úvěrové smlouvy, doplnila Jana Nosková z Městského úřadu ve Starém Městě.
Splácení úvěrů probíhá bez problémů a občané jsou s tímto druhem úvěrů velmi spokojeni. Za poslední měsíc byly zrušeny tři úvěry na žádost občanů, protože se jejich finanční situace vylepšila natolik, že poskytnutí úvěru již nepotřebovali.
Milan KubíčekŽáci si prohlédli ochočené divočáky
Poslední den školního roku 1999 prožili žáci ZŠ Korytná v přírodě. Lesník Obecního úřadu v Březové Bronislav Máčalík zajistil vše potřební, aby žáci mohli podniknout výlet do lesa v příhraniční oblasti. Počasí nám přálo, bylo sice mrazivo, ale bezvětří a slunečno, zasněžená krajina už navozovala vánoční atmosféru. Pan Máčalík nejdříve učil děti poznávat stopy ve sněhu a pak nás zavedl do obory. Tam měly děti nevšední příležitost prohlédnout si divoká prasata Vendulku a Pepánka z bezprostřední blízkosti, což by se jim ve dne v přírodě nikdy nepodařilo, zvláště když bylo tolik dětí pohromadě. Děti složily bobříka odvahy, když po žebříku přelezly plot a na chvilku pobyly v ohradě s divočáky, byť ochočenými. Nakonec odměnil pan Máčalík oba divočáky kostkou cukru,kterou si opatrně vzali z jeho dlaně.
Když se děti dost vynadívaly, šli jsme ke krmelci. Tam děti nachystaly zvěři kaštany, jablka a podobné pamlsky, které jim pro zvěř ještě zbyly. Dozvěděly se mnoho zajímavostí o zvěři, která v našich lesích žije, jak se děti mají v lese chovat a proč. Cestou zpátky poznávaly lesní stromy a lesník je ještě zavedl k zásypu. Celou cestu vyprávěl dětem zajímavosti o zvěři, veselé i méně veselé zážitky a upoutal děti natolik, že na konci výletu chtěli být všichni žáci hajnými.
Věřím, že na tento nevšední výlet budou dlouho rádi vzpomínat, a děkuji všem, kteří se na akci podíleli, zvláště panu Máčalíkovi za jeho ochotu a obětavost.
Mgr. J. Málková, ZŠ KorytnáInformace pro veřejnost
Ředitel Gymnázia J. A. Komenského v Uherském Brodě oznamuje občanům, že v souladu se zákonem č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím vydal informační brožuru, ve které je uvedeno řešení problematiky poskytování informací o škole. Text informační brožury je možné nalézt na iternetových stránkách http://www. jakub. hiedu. cz. Brožura je rovněž k dispozici na sekretariátu ředitele, dveře č. 406, a byla zaslána na městské a obecní úřady ve spádové oblasti školy a na Školský úřad v Uherském Hradišti.Španělští hosté se budou rádi vracet
Uh. Hradiště (red) - V závěru roku 1999 proběhlo v příjemném prostředí restaurace Stará Radnice jednání mezi zástupci dopravní firmy ROST a španělské spediční společnosti ARES.
"Španělští partneři byli velmi spokojeni s úrovní a kvalitou dvouleté spolupráce s firmou ROST. Proto se na základě dosažených výsledků rozhodli pro realizaci užší spolupráce s českým partnerem," řekl majitel firmy ROST Stanislav Rokyta. Jak dále uvedl, výsledkem těchto kroků je uzavření smlouvy o konkrétním rozšíření firmy ROST o nová vozidla pro mezinárodní kamionovou dopravu. "Tato skutečnost je nejen pozitivum pro samotnou firmu, ale zcela určitě je přínosem při tvorbě nových pracovních míst v tomto dopravním oboru," domnívá se Rokyta.
Hlavní náplní práce je zajišťovat proexportní cíle českých podniků při prodeji do Španělska a Portugalska. "Španělští hosté kromě spokojenosti z pracovní náplně schůzky byli potěšeni a mile překvapeni jak samotným městem Uherské Hradiště, tak pohostinností a vstřícností lidí na Moravě," řekl Rokyta a dodal, že při odjezdu z této návštěvy ujistili Španělé představitele firmy ROST, že se sem budou rádi vracet.František Míša bude slavit
V tomto měsíci se dožívá 87 let František Míša, rodák z Polešovi, který patří mezi první české salesiány. Narodil se v Polešovicích 5. ledna 1913. Dětství prožil se čtyřmi sourozenci, ale už ve 12 letech odešel do Itálie, kde se v Peroze Agrentině spolu s jinými českými chlapci připravoval do roku 1928 stát se salesiánem, pak pokračoval ve studiu ve Villa Moglia. Teologii vystudoval v Římě, kde byl také 17. prosince 1939 vysvěcen na kněze a primici měl v Polešovicích. Vrátil se do vlasti a pracoval v salesiánských domech v Ostravě, ve Fryštáku a v Brně. Po válce znovu odjel do Říma studovat Písmo a bibliku. Po návratu v roce 1948 a stal se ředitelem teologického studenátu v Oseku u Duchcova. Prošel internací v Želivě i vyšetřovací vazbou v Ruzyni, odkud byl pěti měsících znovu vrácen do internace. V rámci amnestie udělené prezidentem Antonínem Novotným byl také František Míša propuštěn z Králík. Začal pracovat u Vodních staveb a organizoval ilegální studium pro mladší kleriky, zajišťoval texty a zprostředkovával jim svěcení u mons. Štěpána Trochty. V roce 1968 byl Míša jmenován inspektorem provincie a činnost salesiánů vedl prozíravě celých 12 let. Zasloužil se také o začátek salesiánské větve Dcer Panny Marie Pomocnice. V současné době působí v Praze, ale velmi rád se vrací do rodných Polešovic a také Ořechova, kde se každý rok účastní pouti.
Marie Sýkorováwww.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund