Číslo: 25
21.06.1999
Článků: 58

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Setkání pétépáků na Libavě
Ve Starém Městě je nejvíce jezevčíků
Dětský mezinárodní folklorní festival Kunovské léto
Svatba tisíciletí
Konečně obroda restaurace Koruna?!
Oddělení pro dospělé čtenáře uzavřeno
AMJ PLUS a. s., - AUTO MOTO JISTOTA PLUS
Ústavní soud rozhodne o majetku krajanů
Do světa dětských pohádek...
Malá noční příhoda s velkými následky

Setkání pétépáků na Libavě
Po loňském úspěšném vystoupení na celostátním setkání bývalých příslušníků PTP - VTNP (Pomocné technické prapory - Vojenské tábory nucených prací) v Karviné, kam se sjelo více než čtyři sta pétépáků - bývalých nuceně nasazených vojáků - horníků, byl velký taneční orchestr UH SENIOR BAND pozván k účinkování na celostátním setkání bývalých příslušníků PTP-VTNP dne 24. června 1999 na Libavě. Město Libava je správním centrem velkého vojenského prostoru asi 30 km severovýchodně od Olomouce. Je to místo, kterým prošlo v letech 1950 - 1954 tisíce pétépáků, kteří zde pracovali a cvičili beze zbraně, neboť jako politicky nespolehliví lidé nesměli zbraně dostat. Právě v tomto prostoru byly postupně formovány pracovní skupiny tzv. vojáků a odsud byli odesíláni na nucené práce na různé vojenské stavby po celé republice, a to na dobu neurčitou. V krátkosti uvádím některé informace o vojenském výcvikovém prostoru Libava, který se rozkládá na ploše téměř 33 tisíce ha.
Až do roku 1945 zde bydlelo převážně německé obyvatelstvo. Po jeho odsunu se stav civilního obyvatelstva minimalizoval a v současné době bydlí ve městě Libava asi 600 obyvatel a v dalších, v průběhu více než čtyřiceti let nerozbořených pěti osadách asi 700 lidí. Téměř celé území leží v povodí řeky Odry, která zde pramení. Velký taneční orchestr UH SENIOR BAND, v jehož středu jsou i dva bývalí pétépáci, si na toto vystoupení připravil skladby, které posluchačům připomenou nejen mladá léta a v té době populární sklady, ale rovněž známé i méně známé orchestrální skladby, z repertoáru orchestru Glenna Millera a i z vlastní tvorby. Věřím, že se toto koncertní vystoupení bude účastníkům 4. celostátního setkání pétépáků dne 24. 6. 1999 líbit a navázaná spolupráce kapely s vedením PTP, ve které je i člen kapely p. Bednář, bude dále pokračovat. Muzikanti i zpěváci UH SENIOR BANDU se o to s plnou odpovědností přičiní.
Antonín JeřábekVe Starém Městě je nejvíce jezevčíků
Jezevčík je pes, který si dokáže dokonale omotat svého pána kolem prstu. Ovšem jen v těch případech, kdy chovatel nezvládne jeho výchovu a výcvik. O jezevčících je dále známo, že se nehodí k příliš autoritativním osobám, střety dvou výrazných temperamentů nemusí být vždy příjemné. I přes tyto skutečnosti si lidé ve Starém Městě oblíbili jezevčíky, kterých tu žije ze všech psích plemen nejvíce. Jezevčíci se vyznačují až neskutečnou oddaností svému pánovi, kterého si volí srdcem i rozumem. Dovedou být neuvěřitelně žárliví.
Milan KubíčekDětský mezinárodní folklorní festival Kunovské léto
Uh. Hradiště - Ve čtvrtek odpoledne zaplnily Masarykovo náměstí děti, které přijely na mezinárodní folklorní festival Kunovské léto. Jednotlivé soubory z České republiky, Polska, Makedonie a Itálie se představily krátkými ukázkami a pozvali tak přítomné na hlavní program, který proběhl o víkendu převážně v Kunovicích.Svatba tisíciletí
Svatba tisíciletí je akce pro snoubence, kteří plánují v blízké době sňatek. Jde o hromadný svatební obřad, který proběhne 9. 9. 1999 v odpoledních hodinách na náměstí Míru ve Zlíně. Přihlásit se může neomezený počet párů, z nichž prvních 9 (přihlášených) obdrží od Hit Radia Publikum zdarma snubní prstýnky a svatební kytice. Fotografie všech přihlášených dvojic budou zveřejněny a veřejnost hlasováním vybere z nich 3 nejsympatičtější. Výsledky budou vyhlášeny během obřadu a vítězové získají svatební cesty a vybavení domácnosti v hodnotě 10, 20 a 30 tisíc korun.Konečně obroda restaurace Koruna?!
Restauraci Korunu v Uh. Hradišti znají mnozí z nás z dřívějších let, kdy byla jednou z nejnavštěvovanějších restaurací v Uherském Hradišti a jeho okolí. K restauraci Koruna neodmyslitelně patří nedělní burzy, kde se sjíždějí lidé téměř z celé republiky, aby nakoupili zboží zemědělského a jiného sortimentu. Restaurace byla po dlouhá léta v majetku Restaurací a jídelen. Po roce 1989 byla Jednotou Sokol uplatněna restituce a Jednota Sokol si musela tuto budovu od státu odkoupit. Následně ji však pronajala nájemcům, kteří vždy brzo ukončili svoji činnost a zapříčinili se o to, že zájem občanů o pobyt v této restauraci byl minimální.
V současné době je restaurace pronajata nájemci, který má co největší zájem o to, aby se restaurace Koruna, přezdívaná mnohými a známá pod jménem Kača, dostala do sítě standardních restaurací, kde se za velmi nízké ceny můžete denně včetně sobot a nedělí občerstvit a dobře se najíst. K restauraci patří velká zahrada, která je otevřena přes celé léto, je stylová a na části budovy jsou originály maleb ze třicátých let. V letních měsících uvažuje nový nájemce o hudebních produkcích pro všechny věkové kategorie. Pokud si chcete posedět na zahradě, mohou s vámi i vaše děti, protože prostředí je přímo ideální. V restauraci je velká nekuřácká místnost, kde je možno pořádat jubilejní oslavy a svatby. Nyní je v provozu i vinný sklep, kde je zajištěno kompletní občerstvení včetně nabídky vín (i archivních). Pevně věřím, že se nový nájemce přičiní o to, aby uherskohradišťská restaurace Koruna se vrátila ke standardu známém v minulosti. Vždyť pro letní měsíce je to jediná zahradní restaurace v Uh. Hradišti.
A. JeřábekOddělení pro dospělé čtenáře uzavřeno
Od 1. 8. 1999 bude oddělení pro dospělé čtenáře Knihovny B. B. B. uzavřeno do odvolání (stěhování). Knihy bude možné vrátit na pobočku Morava, nám. Republiky 952, telefon 55 31 87. Zde zůstává v provozu i čítárna (včetně půjčování CD i kazet pro nevidomé). Pro čítárnu i pobočku Morava platí od 1. 7. do 31. 8. 1999 následující půjčovní doba: pondělí a čtvrtek od 8.00 do 17.45 hodin, v pátek od 8.00 do 15.30 hodin. Pobočky Jarošov, Štěpnice a Mařatice budou otevřeny v měsíci červenci a srpnu: pondělí a čtvrtek od 8.00 do 12.00 a od 13.00 do 18.00 hodin. Termín otevření Knihovny B. B. B. v Uherském Hradišti bude včas zveřejněn.AMJ PLUS a. s., - AUTO MOTO JISTOTA PLUS
Skončil další monopol. Zákonné pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem motorového vozidla (tzv. povinné ručení) bude od roku 2000 oprávněno poskytovat více pojišťoven. Nebojte se vybírat z jejich nabídek! Většina majitelů motorových vozidel toto rozhodnutí odloží až na konec roku, což bude letos výjimka proti předchozí tradici, kdy stačilo zaplatit do konce února následujícího roku. Pojištění na rok 2000 musí být totiž sjednáno a zaplaceno do 31. 12. 1999. Vzhledem k tomu, že v ČR je registrováno přibližně 5,6 milionů motorových vozidel, bude nutno v posledních třech měsících roku 1999 uzavřít denně téměř 65 000 nových pojistných smluv. Aby bylo možno tento náročný úkol zvládnout, Společnost finančních poradců, která v oblasti finančního poradenství úspěšně podniká již 5 let, založila AMJ PLUS, a. s. (AUTO MOTO JISTOTA PLUS). Tato společnost se orientuje na pojišťovací produkty v oblasti motorismu ve spolupráci s jednotlivými pojišťovnami. V letošním roce je tato akce rozdělena na dvě fáze.
První probíhá v období červen - prosinec. V tomto období klient obdrží návrh pojistné smlouvy s přehledem nabídek jednotlivých pojišťoven. Zaškrtnutím si vybere zvolenou pojišťovnu a uhradí příslušnou částku. Tím pro něj zákonná povinnost v roce 1999 končí - bez zbytečných front, čekání a nervů. Pro nikoho není jistě tajemstvím, že pojišťovny vyplácejí svým zástupcům - partnerům provize. AMJ PLUS se rozhodla 60 % této provize poskytnout svým klientům. Nyní již víte, že osloví-li vás náš obchodní zástupce - můžete jen získat. Adresa regionálního zastoupení: RF MORAVIA, Jiřího z Poděbrad 1212 (budova ZZN), Uherské Hradiště, tel., fax: 0632/55 63 28, 0602/52 56 74. Další velkou výhodou AMJ PLUS je jistě zastoupení v celé ČR a možnost placení na 350 jednatelstvích a pobočkách Rodinné záložny. Navíc bude možno na toto pojištění poskytnout krátkodobou půjčku.Ústavní soud rozhodne o majetku krajanů
Jako jednu z posledních šancí získat zpět svůj majetek chápou čeští emigranté krok skupiny 51 poslanců, kteří se obrátili na Ústavní soud ČR s návrhem na změnu zákona o mimosoudních rehabilitacích. Návrh na odstranění diskriminační podmínky českého občanství ze zákona připravil poslanec KDU-ČSL Jiří Karas, podepsaly jej kompletní kluby lidovců a Unie svobody, připojilo se i 12 zákonodárců ODS. Podmínka existence českého občanství podle navrhovatelů způsobuje nerovnost mezi soudně rehabilitovanými osobami, protože těm, které české občanství mají, mohl být majetek vrácen, kdežto těm, které o občanství přišly, zákon ani neumožnil o majetek požádat. Pokládáme to za porušení nejen principu právního státu, ale i zásady rovnosti v právech a principu práva každého vlastnit majetek, říká Karas.
Ústavní soud navrhovatelé upozorňují, že instalováním podmínky existence českého občanství byla znehodnocena veřejná hodnota zakotvená v preambuli zákona - touto hodnotou měla být náprava křivd, k nimž došlo mezi lety 1948 a 1989. Jestliže u rehabilitovaných osob došlo ke zrušení soudních výroků o uložení trestů odnětí svobody a na ně navazujících výroků o propadnutí majetku, pak nastal právní stav, který tu byl před vydáním těchto výroků. Je proto paradoxní, že rehabilitovaní byli nuceni o svůj majetek znovu žádat, a že těm, kteří občanství z různých důvodů pozbyli, byl majetek de facto vyvlastněn, zdůrazňují poslanci. Podle jejich názoru není přípustné, aby stát jedné skupině rehabilitovaných osob odčinění křivd spáchaných totalitním režimem přiznal a jiné nikoliv. Obě skupiny jsou si zcela rovny, a to především na nich spáchanou křivdou, připomíná poslanec Karas.
Ústavní soudci tedy stojí před problémem - buď stvrdit postoj chronické státní nevstřícnosti ke krajanům, anebo rozhodnout v souladu s principy právního státu, zakotvenými jak v Ústavě ČR, tak v Listině základních práv a svobod.
Ferdinand PeroutkaDo světa dětských pohádek...
Zaujmout děti v dnešní uspěchané přetechnizované době klasickou pohádkou? To je přece nemožné, řekl by mnohý z vás. Opak je pravdou. Mohou to potvrdit nejen učitelky, ale také rodiče dětí naší mateřské školy. Týden od 31. 5. - 4. 6. se pro nás totiž stal výletem do říše pohádek. Na ozdravný pobyt s námi vyjelo 29 dětí a 9 dospělých (z toho 6 rodičů). Již potřetí jsme vybrali jako místo pobytu Rusavu, oblast Hostýnských vrchů, penzion, který obklopuje les, louka a krásná příroda. Mávnutím kouzelného proutku jsme se proměnili v pohádkové bytosti a rázem byl z tatínka, maminky či učitelky Vochomůrka, Krakonoš, Mlynář, Lískulka, Vodník Česílko, Matka Královna apod. Celý týden se odehrával ve znamení pohádek. Každý den měla skupina dětí se svými vedoucími za úkol dramatizovat vybranou pohádku, připravit si k ní kostýmy, kulisy a obsazení. Mnohé z nás učitelek nevěřily vlastním očím a uším, jak profesionálně se k úkolu postavili rodiče dětí. A co teprve další překvapení.
Hledání zříceniny Křídlo uprostřed lesů nebylo lehkým úkolem. O to větší bylo překvapení dětí, když k nim z hlubin staré hradní studny promluvil lesní muž a zjevil se ve své podobě. Výlet na sv. Hostýn, táborák, hry a soutěže byly dalším programem tohoto krásného týdne. Nic však není věčné, a proto jsme se i my museli rozloučit s krásným prostředím a dobrými lidmi. Večerní pyžamový bál s módní přehlídkou byl tečkou za zdařilým pobytem. Chtěla bych poděkovat všem, kteří připravili dětem nezapomenutelné zážitky. Jsou to rodiče našich dětí, učitelky a personál Penzionu Rusava, který se nám věnoval po celý týden. Nechť jsou vám poděkováním spokojené a rozesmáté tváře dětí.
Alena Vrtalová, ředitelka MŠ s křesťanskou výchovou v Uherském HradištiMalá noční příhoda s velkými následky
Zlín (pa) - S blížícími se prázdninami se přiblížil konec další divadelní sezony. Ještě než se tak stane, připravilo Městské divadlo ve Zlíně na sobotu 26. června premiéru komedie Penzion pro svobodné pány. Ve Velkém sále započne úderem devatenácté.
Hru napsal roku 1951 irský dramatik Sean O#Casey a o čtrnáct let později ji do modernější podoby přepracoval divadelní a filmový režisér Jiří Krejčík.
Je sychravé zimní ráno, jemně sněží, všude kolem je ještě tma, vždyť jsou teprve čtyři hodiny. Pro některé obyvatele penzionu je však nejvyšší čas rozloučit se se svou dámskou návštěvou. Čas utíká a návštěva se svým odchodem otálí, zdržuje a vymýšlí si další a další záminky, jen aby svůj odchod z vyhřátého pelíšku oddálila. Znáte to? Věřím, že mnozí z vás zažili podobně nepříjemnou, přímo choulostivou situaci.
Komedie vychází z poměrně jednoduché anekdoty o trampotách mladého gentlemana s dámou nevalné pověsti. Bankovní úředník Mulligan, gentleman, se díky rafinované ďáblici Andělce, stvořené pro nepohodu a řídící se heslem: co si neurveš, to nemáš, stává zoufalcem, otrokem svého strachu ze ztráty postavení a zapomíná na všechny zásady dobrého chování. Mulligan i Anděla, oba chtějí na toho druhého vyzrát, oba jdou pevně za svým cílem. V tomto ranním boji však vítězí pouze jeden. Kořením tohoto zábavného pokrmu je příchod Mulliganova opilého spolubydlícího Halibuta a klidu na duši nikomu v této spletité situaci nepřidá ani neustálá všudypřítomnost puritánské majitelky penzionu, ve kterém jsou dámské návštěvy přísně zakázány.
Do hlavních rolí komedie o malé noční příhodě s velkými následky obsadil režisér Karel Semerad herce Gustava Řezníčka (Mulligan), Gabrielu Pyšnou (Anděla), Radovana Krále (Halibut) a Helenu Čermákovou (sl. Mossieová).www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund