Číslo: 3
18.01.1999
Článků: 56

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Ten dělá to a ten zas tohle...
S VZP ČR pošesté na léčebný pobyt k moři
Den otevřených dveří
Policejní týdeník

Ten dělá to a ten zas tohle...

Jarmila Zedníčková nedá na Klokaní speciality dopustit. - Foto: DDS - Pavel Paška
Rodinná firma Zedníček se sídlem v Uherském Hradišti vznikla v roce 1992. Zabývá se distribucí uzenin, mraženého masa, klokaní zvěřiny, švédského másla L & L a Brelight. Firma Zedníček dodává do obchodních řetězců v celé České republice. V současné době má jednadvacet zaměstnanců a šestnáct rozvozových aut.

Pracujete netradičně se svým manželem a dvěma syny v jedné firmě. Dá se vůbec skloubit rodinný život s životem ve firmě a pracovními problémy?
V začátcích našeho podnikání se nám nedařilo zcela oddělit pracovní problémy od rodinného života. Stávalo se, že jsme často debatovali o práci ještě večer doma. Postupem času však bylo nutné, abychom si všichni určili jakousi hranici, kterou nesmí nikdo překročit. Snažím se tedy nejenom já, ale i manžel a synové zanechávat pracovní záležitosti ve firmě a doma se věnovat pouze sobě a běžnému rodinnému životu.

Kdo přišel s nápadem zařadit do sortimentu vaší firmy právě klokaní zvěřinu?
Jelikož se stále větší množství populace potýká se zdravotními problémy způsobenými špatnou životosprávou, bylo naším záměrem obohatit sortiment o produkty zdravé výživy. Myslím, že toto se nám zcela podařilo právě zařazením klokaní zvěřiny do sortimentu.

Mohla byste našim čtenářkám více přiblížit vlastnosti klokaní zvěřiny?
Austrálie, odkud klokan pochází, je velmi čistá země. Jelikož není chován uměle a žije volně v tomto zdravém životním prostředí, jeho maso je velmi kvalitní a zdravé. Klokaní zvěřina vůní, chutí a šťavnatostí připomíná srnčí maso. Podstatné jsou taktéž mimořádné dietetické vlastnosti. Obsah bílkovin je srovnatelný s běžně užívaným masem. Má velmi nízký obsah tuku - 1,9mg/100g a její obsah cholesterolu je bezkonkurenčně nejnižší - 56mg/100g. Klokaní zvěřina je zároveň bohatá na minerálie, zvlášť vyniká obsahem zinku, který je v mnoha výzkumech uváděn jako velmi důležitý pro nemocné diabetem. Podle závěrů vyšetření Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně lze klokaní zvěřinu doporučit jako součást diabetické diety, k prevenci a léčbě nemoci cév a rovněž jako součást výživy rekonvalenscentů, sportovců a seniorů. Dokladem toho je i velký zájem právě diabetiků nejen o maso, ale i výrobky s podílem klokaní zvěřiny, která daný výrobek dieteticky zhodnotí tím, že sníží jeho obsah tuku, cholesterolu a obohatí o m inerálie. Díky vysokému podílu kolagenu je ideální také pro děti v období růstu a jako prevence artrózy kloubů.

Kde lze klokaní zvěřinu zakoupit?
Klokaní zvěřina a výrobky z ní jsou k dostání mražené, v půlkilových balíčcích, jako roštěnec, kýta, steak a lovecká pečeně v supermarketech MANA a Hypernova po celé České republice. Zájem o tyto výrobky projevila rovněž DELVITA a MAKRO, se kterými probíhá v současné době jednání.

Speciality z klokaní zvěřiny miluje celá vaše rodina. Prozradíte, jak je připravujete?
Jídla z klokaní zvěřiny se připravují jako minutka. Maso zakápneme citronovou šťávou, okořeníme, zakapeme olejem a necháme uležet cca 4 hodiny. Koření lze použít například zvěřinové, grilovací nebo na steaky. Doporučuji použít i sůl na křehké maso Kotányi, dobu uležení tak zkrátíme na 1 hodinu. Z takto naloženého masa pak připravuji vynikající guláš, různé minutky, steaky nebo roštěnou. Zvěřinu můžeme také naložit do marinády na 24 hodin a poté připravovat běžným způsobem.

Mnoho pracujících žen jistě ocení především rychlou přípravu jídla z klokaní zvěřiny.
Ano, pokrmy z klokaní zvěřiny jsou skutečně velmi rychle na stole. Například klokaní minutkový guláš je hotov za půl hodiny.

Věřím, že speciality z klokaní zvěřiny se stanou vítaným a zdravým obohacením každého jídelníčku.

Karin KuchtováS VZP ČR pošesté na léčebný pobyt k moři
Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR uskuteční i v roce 1999 pro některé skupiny chronicky nemocných dětí léčebné pobyty u moře v Řecku a Chorvatsku. Šesti za sebou následujících třítýdenních turnusů s výhradně leteckou přepravou (první odlet z Prahy 31.5., poslední odlet 15.9.) se mohou zúčastnit děti, které jsou pojištěny u VZP ČR a v roce 1999 dovrší alespoň 7 let věku (ročník 1992) a současně ve školním roce 1998/1999 navštěvují 1. třídu základní školy nebo v roce 1999 ještě nedosáhnou věk 17 let (ročník 1983).
Zdravotními indikacemi jsou tato chronická onemocnění: 1. bronchiální astma, 2. obstruktivní plicní nemoc, 3. psoriáza, 4. dermorespirační syndrom (tj. atopický ekzém v souběhu s chronickým onemocněním dolních cest dýchacích), 5. alergická rýma způsobená pylem, 6. chronický zánět vedlejších nosních dutin. Přednostně budou zařazovány děti s diagnózami uvedenými pod body 1 až 4, pro děti s diagnózami uvedenými v bodech 5 a 6 bude využita zbývající volná kapacita.
Pobytů se nemohou zúčastnit děti, které tyto podmínky nesplňují, nebo kterým ošetřující lékař účast ze zdravotních či jiných důvodů nedoporučí - např. pro nesnášenlivost slunečních paprsků či cesty letadlem, pro výskyt vrozených vad a závažných onemocnění limitujících pobyt v kolektivu, pro poruchu chování, nesamostatnost, přísnou dietu, noční pomočování aj.
Na žádost zákonných zástupců dětí mohou návrhy na léčebné pobyty u moře (včetně příslušných příloh) vystavovat praktičtí lékaři pro děti a dorost, u kterých je dítě registrováno. Vyplněný návrh a jeho přílohy zákonný zástupce dítěte osobně doručí nejpozději do pátku 19. února 1999 na oddělení lázeňské péče okresní pojišťovny VZP ČR příslušné k místu trvalého bydliště dítěte, které pro okres Uh. Hradiště sídlí ve Dvořákově ulici č. 1210, 3. podlaží (pí Prášilová, tel. 0632/540837 a 8). Zde také předloží průkaz pojištěnce VZP ČR dítěte, případně průkazky obou zákonných zástupců dítěte (pro uplatnění slevy). Další informace mohou poskytnout také praktičtí lékaři pro děti a dorost.
Vyrozumění o tom, zda navržené dítě bylo k účasti na léčebném pobytu vybráno, nebo bylo vybráno za náhradníka, anebo vybráno nebylo, obdrží zákonní zástupci do 30. 4. 1999. Při kladném rozhodnutí Ústřední lékařské komise bude součástí vyrozumění i sdělení o pobytovém místě a turnusu.
Ing. Ladislav Čech, ředitel OP VZP Uh. HradištěDen otevřených dveří
Soukromá střední odborná škola, s.r.o. a Vyšší odborná škola, společnost s ručením omezeným v Kunovicích zve zájemce o studium k prohlídce školy a osobnímu jednání v Den otevřených dveří, který se koná v sobotu 23. 1. 1999 v 8.00 do 13.00 hodin.Policejní týdeník
Vloupání do vozidel
Uh. Ostroh, Hluk, Uh. Brod - Neznámý pachatel se v neděli 10. ledna ve večerních hodinách vloupal do osobního vozidla zn. Škoda Felicia v Uh. Ostrohu. Majiteli odcizil autorádio a způsobil mu tak škodu ve výši 7 000 Kč. K obdobnému vloupání do osobního vozu došlo i o den dříve v Hluku, kde rovněž neznámý pachatel v noci odcizil ze zaparkovaného automobilu autorádio a majiteli tak vznikla škoda 6 000 Kč. Zloděj neobešel ani dva firemní osobní vozy Škoda Felicia, ze kterých v době od 10. do 11.1. odcizil autorádia zn. Blaupunkt a způsobil majiteli celkovou škodu ve výši 12 tisíc korun. Další neznámý pachatel se vloupal do osobního vozu zn. Mitsubishi v Uh. Brodě, ze kterého si odnesl kožený kufřík s osobními doklady a razítky a 30 dolarů. Celková způsobená škoda činí 9 000 Kč.

Nechtěli na vojnu
Region - Policisté z Obvodního oddělení Policie ČR Buchlovice šetří na základě oznámení Okresní vojenské správy v Uh. Hradišti podezření z trestného činu neplnění odvodní povinnosti. 21letý muž ze Zlechova se od října 1995 vyhýbá splnění odvodní povinnosti. Ze stejného trestného činu je podezřelý i 24letý muž z Jarošova, který se od dubna 1998 ve dvou případech vyhnul bezdůvodně odvodnímu řízení a v místě bydliště se nezdržuje. Ani 24letému muži z Hradčovic se na vojnu nechce. Ten se od ledna 1997 odmítá dostavit k odvodnímu řízení a rovněž se v místě trvalého bydliště nezdržuje. Pachatelům za uvedený trestný čin hrozí trest odnětí svobody až do výše jednoho roku.

Krádež na hřbitově
Staré Město - Trestného činu krádeže se měli v říjnu 1998 dopustit tři pachatelé z Otrokovic, Zlína a Uh. Hradiště ve věku od 26 do 49 let, kteří odcizili náhrobní kámen ze hřbitova ve St. Městě. V těchto dnech policisté zahájili šetření tohoto trestného činu, kterým pachatelé způsobili 51leté majitelce z Uh. Hradiště škodu 10 000 Kč.

Chtěl nové boty
Uh. Hradiště - Prodavačka z prodejny obuvi v Uh. Hradišti zadržela 12. ledna odpoledne 28letého muže z Oder, který se pokusil pod svojí bundou odnést bez zaplacení černé kožené mokasíny v hodnotě 1 100 Kč. Policisté na místě udělili pachateli blokovou pokutu 1 000 Kč.

Podvod s elektronikou
Šumice - Policisté zahájili šetření podezření z trestného činu podvodu, ze kterého je podezřelý 22letý muž z Horního Němčí tím, že podvodným způsobem 16.10.1998 odebral věž Panasonic v ceně 14 290 Kč z prodejny HeLektro v Šumicích. Tuto věž měl už přislíbenou další osobě, které se prokázal fiktivním potvrzením zaměstnavatele o příjmu, uhradil pouze zálohu ve výši 902 Kč a od té doby o sobě nepodal žádnou zprávu. Obdobného jednání se dopustila v uvedené prodejně 26letá žena z Uh. Brodu, která si zde zakoupila na splátky videopřehrávač a barevný televizor v polovině roku 1998. V prosinci však tyto věci prodala a přestala splácet sjednané splátky.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund