Číslo: 32
10.08.1998
Článků: 61

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Podnikání
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Chcete levně a kvalitně nakoupit oblečení?
Přeprava zboží v kontejnerech
Lázeňská léčba v Sirnatých lázních v Ostrožské Nové Vsi

Chcete levně a kvalitně nakoupit oblečení?
Veselí nad Moravou (JiV) - Když přijíždíte do Veselí nad Moravou, uvidíte na Masarykově ulici po pravé straně hned za firmou Raveli novou budovu. V přízemí sídlí prodejna Zdravé spaní a v prvním patře velkoobchod textilem Vinkler. Jak obchodníci, tak jednotlivci mají možnost si tady nakoupit kusový textil, polokošile, trička, mikiny, prádlo českého výrobce značky Evona a Linia. Dále punčochové zboží taktéž českého výrobce Novia, riflové oblečení, bavlněné prádlo Gino a Laguna, dětské tepláky, trička, prádlo. V prodeji je zboží nejenom bavlněné, ale také šité, hlavně dámské kalhoty a halenky. Od podzimu do jara se prodávají také svetry. Prodává se za diskontní cenu, a to nejenom pro obchodníky. Cena je tak přibližně o 10 - 15 % nižší, než činí běžná maloobchodní cena. Obchodníci pak mají další, ještě další slevu a cena se přibližuje ceně přímo od výrobce.
Z oblasti Slovácka má firma Vinkler 50 stálých odběratelů a z celé republiky dalších 150. Firma jezdí na pravidelné kontrakty do Olomouce a vyhledává nejvíce zboží osvědčených českých výrobců, případně i z dovozu. Pokud tedy máte cestu do Veselí, nezapomeňte se zastavit. Je z čeho vybírat a momentálně má většina zboží slevu. Zjistíte, že nákup pro celou rodinu se vám tak opravdu vyplatí.Přeprava zboží v kontejnerech
Praha (JiV) - Skutečnost, že přeprava zboží v kontejnerech je bezpečná a spolehlivá, ocenil již nejeden výrobce na celém světě. Vyjít vstříc obchodním aktivitám českých exportérů a importérů se snaží akciová společnost ČSKD-INTRANS. Společně s holandskou dopravní společností CTN nabízí českým podnikům možnost přepravy jejich výrobků zahraničním partnerům uceleným nákladním kontejnerovým vlakem, spojujícím 3x týdně Prahu s přístavem Rotterdam. Ke dvěma již existujícím pravidelným spojům tak přibyl třetí a od konce května čtvrtý. Celní formality i ostatní náležitosti související s těmito přepravami zajistí každému přepravci překladiště ČSKD-INTRANSu v Praze, Brně, Ostravě, Českých Budějovicích, Berouně, České Lípě, Jihlavě, Kolíně, Lovosicích, Mělníku, Pardubicích, Plzni, Přerově a v Uherském Brodě.Lázeňská léčba v Sirnatých lázních v Ostrožské Nové Vsi
Letošní rok byl zahájen dne 16. 2. 1998

Příchod k hlavní lázeňské budově - Foto: JiV
Dle platného idikačního seznamu (Idikační seznam je zákonný předpis, stanovící, která onemocnění se léčí v jednotlivých lázeňských zařízeních ČR) se v Sirnatých lázních v Ostrožské Nové Vsi léčí tato onemocnění pohybového aparátu: revmatické záněty kloubů, deformující onemocnění páteře, bolestivé syndromy šlach a svalu, zánět kyčelních a kolenních kloubů, záněty plotýnek. U kožních chorob je to onemocnění lupenkou a následné postižení kloubů touto chorobou. Stávající zákonné předpisy umožňují v současné době následující typy lázeňské léčby. Komplexní lázeňská léčba - zdravotní pojišťovna hradí pacientovi plně léčbu, bydlení a stravování. Léčebný pobyt je absolvován v době pracovní neschopnosti pacienta a délka léčení je u nemocí pohybového ústrojí stanovena na 21 dnů, u kožních onemocnění na 28 dnů. V Sirnatých lázních se formou komplexní lázeňské péče léčí: indikace VII/8,9,10,11 a indikace x/3.
Příspěvková lázeňská léčba - zdravotní pojišťovna hradí pacientovi v plném rozsahu jen léčebné procedury. Doba léčení trvá 21 dnů a tento typ léčby pacient absolvuje po dobu své řádné dovolené, nebo náhradního pracovního volna. Tato léčba může být poskytována i ambulantně. Případné bydlení a stravování v lázeňské léčebně si pacient hradí sám. Tímto způsobem jsou léčena všechna onemocnění pohybového ústrojí a kůže, jak stanoví indikační seznam pro Sirnaté lázně v Ostrožské Nové Vsi.
Na lázeňskou péči může být pacient odeslán ošetřujícím lékařem, pokud splňuje všechny podmínky stanovené indikačním seznamem. Na výše uvedené typy musí být ošetřujícím lékařem vystaven na předepsaném tiskopise návrh na lázeňskou léčbu, který musí být schválen revizním lékařem zdravotní zdravotní pojišťovny, u které je pacient pojištěn. Revizní lékař pojišťovny rozhodne o typu lázeňské léčby, její délce a místě lázeňského léčení. Podrobný postup při doporučování na navrhování lázeňské péče hrazené z veřejného zdravotního pojištění je stanoven ő 33 zákona 48/97 Sb. Vystavené a schválené návrhy na lázeňskou léčbu mají omezenou platnost, zpravidla 3 - 6 měsíců od data vystavení a nástup na léčení je pro pacienta v této době závazný. Konkrétní nástupní termín u komplexní lázeňské péče určuje lázeňská léčebna, nástupní termín u příspěvkové lázeňské péče si může pacient v léčebně domluvit sám.
Další možnosti lázeňské péče - v lázeňském zařízení lze na předpis praktického lékaře a lékařů specialistů (odbornosti související s nemocemi pohybového aparátu) absolvovat balneologické a rehabilitační procedury. V tomto případě vystaví lékař na příslušném tiskopise (VZP 06 - k) na tyto procedury poukaz a pacient je absolvuje v lázeňském zařízení. Délka čerpání se řídí počtem předepsaných procedur, zpravidla však činí max. 10 dnů. Tento v regionu řadu let oblíbený způsob čerpání lázeňských procedur doznal zákonným opatřením od 1.7. 1997 změny. Z titulu zdravotního pojištění nejsou u tohoto typu čerpání rehabilitačních a balneologických procedur hrazeny vanové koupele, suché zábaly, klasické masáže a plynové injekce. Pokud je bude pacient vyžadovat, musí si je uhradit sám. Plně hrazeny jsou elektroléčebné procedury, podvodní masáže v sirnaté vodě, parafinové obklady a všechny úkony léčebné rehabilitace.
Pojištěnci zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra mají všechny rehabilitační a balneologické procedury plně hrazeny vzájemnou smlouvou splatností od 31. 12. 1997 jako nadstandardní péči o své pojištěnce.
Poslední možností lázeňské léčby je léčba samoplatecká, kdy si pacient sám plně hradí léčebné procedury, které mu lázeňský lékař vzhledem k jeho zdravotnímu stavu doporučí. K tomuto druhu lázeňské léčby je třeba, aby pacient předložil od svého ošetřujícího lékaře jen stručné potvrzení, že jeho současný stav umožňuje lázeňskou léčbu absolvovat.

Přehled procedur poskytovaných v lázních
Hlavní a základní procedurou jsou koupele v přírodní sirné minerální vodě, která obsahuje 6,2 mg sirovodíku na l litr. Mimo tuto proceduru poskytují lázně širokou škálu elektroléčebných procedur (ultrazvuk, DD proudy, interferenční proudy, magnetoterapii, světloléčbu), plynové injekce, klasické a podvodní masáže, speciální individuální a skupinovou LVT, parafinované obklady.

Ubytování
Ubytování je poskytováno přímo v lázeňské budově v jedno a dvoulůžkových pokojích se sprchou a WC.

Stravování
Stravování je zajištěno celodenně v restauraci v Hotelu u lázní.

Seznam pojišťoven, se kterými mají Sirnaté lázně uzavřeny smlouvy:
Všeobecná zdravotní pojišťovna, Vojenská ZP, Metal - Aliance, STAZPO, Česká národní ZP, Hutnická ZP, ZP Ministerstva vnitra, Odborová ZP zaměstnanců bank a poj.

V sirnatých lázních se od 16. 2. do 30. 6. letošního roku odléčilo celkem 590 pacientů, z toho 387 formou příspěvkové a komplexní lázeňské péče a 203 pacientů formou rehabilitačních a ambulantních procedur. Celkem bylo za 1. pololetí 1998 podáno 20 572 léčebných procedur, z toho 7 026 koupelí v minerální vodě, 2 131 podvodních a vířivých koupelí v minerální vodě, 9 314 elektroléčebných procedur a 2 101 individuálních rehabilitačních procedur. Z výše uvedených čísel je zřejmé, že zájem o lázeňskou péči v Ostrožské Nové Vsi má stoupající tendenci, což je velmi potěšitelné. Lázně navštěvují nejen pacienti z regionu, ale i ze vzdálenějších míst České republiky, jako z Prahy, Plzně, Opavy, Vsetína, Ústí nad Labem.
Je jistě přáním obecního úřadu a vedení lázní dobudovat chybějící balneoprovozy (vodoléčba, bazén, sauna, tělocvična) a tím přispět k dokompletování lázeňského zařízení, což je předpokladem dalšího zkvalitnění poskytovaných služeb a také úspěšného výsledku při výběrovém řízení, kdy lázeňská zařízení budou obhajovat svoji existenci a zajišťovat si tím uzavření smluv se zdravotními pojišťovnami.
Prim. MUDr. Zdeněk Sládek, odborný garant láz. péče
Zdenek Tobiáš, Dědina 345, Ostr. Nová Veswww.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund