Číslo: 32
16.08.1999
Článků: 59

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Nabídka volných pracovních míst Úřadu práce v Uh. Hradišti
Bývalé kolegyně z uherskohradišťského penzionu
Návrat paní učitelky Antonie Novákové
Prázdninová vůně nádraží
Pulzní signální terapie - PST - nová naděje při bolestech kloubů
Van Dyck a Rembrandt

Nabídka volných pracovních míst Úřadu práce v Uh. Hradišti
Svrškař - obsluha obuvnického šicího stroje
Jednosměnný provoz, plný úvazek, šití obuvnických svršků. Mzda - 4000-8000 Kč. MOIVENT, s. r. o., Boršice u Blatnice čp. 304, pan Zlomek, tel.:0632/58 26 52.

Svrškař - obsluha obuvnického šicího stroje
Pružná pracovní doba, plný úvazek. Požadavky: zaučení s praxí 1 rok. Šití obuvnických svršků, vhodné pro ženu, mzda úkolová. Jiří Pařízek, U cukrovaru čp. 1767, Uh. Brod, tel.:0633/63 79 13.

Šička, švadlena oděvní konfekce
Jednosměnný provoz, plný úvazek. Mzda - 5000-7000 Kč. Šití džínové konfekce, nutnost zapracování v oboru, praxe. Oděvní podnik, a. s. Tř. Maršala Malinovského čp. 365, Uh. Hradiště, pí. Strýčková tel.: 0632/55 13 65, 0632/55 13 68.

Šička, švadlena oděvní konfekce
Jednosměnný provoz, plný úvazek. Mzda - 4500-7000 Kč. Švadlena oděvní výroby - dílna sériové výroby. Slovač, družstvo umělecké výroby, Protzkarova čp. 51, Uh. Hradiště, p. ing. Vůle, tel.:0632/55 47 01, 0602/76 47 82.

Švadlena zakázková
Jednosměnný provoz, plný úvazek. Požadavky ÚSO. Šití - střihání, výroba dámské konfekce, úkolová mzda, praxe vítána (možnost šití výrobků i doma - podmínkou - OVERLOCK). Svatava Kubešová, Nová čtvrť 1733, Staré Město, tel.:0632/54 15 24.

Technik lesního hospodářství
Jednosměnný provoz, plný úvazek. Mzda - 6000-9000 Kč. Požadavky - vzdělání SO nebo ÚSO. Pracoviště Bojkovice a okolí. Karel Žáček, Luhačovická 510, Bojkovice, tel.:0633/64 35 14.

Tesař stavební
Jednosměnný provoz, plný úvazek. Mzda - 10 000 - 13 000 Kč. Truhlář stavební, práce ve výškách, po ZVS, pořez kulatiny na pile, provozovna Buchlovice U školy. Josef Jáchymek, Buchlovice, tel.:0603/54 81 76.

Tiskař - strojník ofsetových, litografických strojů
Dvousměnný provoz, plný úvazek. Tiskař - ofsetový čtyřbarevný stroj, praxe 3-5 let, prac. doba - dvousměnný, výj. třísměnný provoz. AVELA, a. s., Klukova 1497, Staré Město, pí. Hrubošová tel.:0632/55 17 00.

Učitel jazyků
Vzdělání - vysokoškolské, jednosměnný provoz, plný úvazek. Výuka anglického jazyka, učitel s aprobací anglického jazyka. Vyšší odborná škola, spol. s r. o., Osvobození čp. 699, Kunovice, pan Kratochvíl, tel.:0632/549 018.

Uklízeč výrobních prostor, skladů, svačinářka
Jednosměnný provoz, plný úvazek. Úklid provozních částí (zpracování masa) a umývání přepravek. Vhodné pro ženu. Pracoviště areál ZD. Miroslav Břečka, Boršice u Buchlovic, tel.:0632/50 12 37.

Zahradník
Jednosměnný provoz, plný úvazek. Požadavky - ÚSO vzdělání. První kontakt pouze písemně, pracoviště zahradnictví Velehrad (Luční údolí). Ing. Petr Weidenthaler, Nedakonice čp. 318, 687 38 Nedakonice.

Zedník
Pružná pracovní doba, plný úvazek. Zednické práce po okrese Uherské Hradiště a Veselí nad Moravou, tel. domluva předem nutná. Ladislav Škrášek, Hlavní čp. 258, Míkovice, tel.:0602/77 83 93.

Zemědělský sezonní pracovník
Pružná pracovní doba, plný úvazek, sběr okurků a cuket. Mzda - 35 Kč/hod. Ing. František Josefík, Vlčnov čp. 1154, tel.:0633/67 55 05.Bývalé kolegyně z uherskohradišťského penzionu
Nedávno se objevily články v tisku od našich "bývalých" kolegyň p. Matějíčkové a Varmužové, které plakaly, jak je jim ubližováno a trpí diskriminací. Je však důležité podotknout, že tyto dámy opomněly asi jen tak náhodou dopsat holá fakta skutečnosti, která jsou velmi důležité, a proto se nedivíme, proč chybí v těchto článcích. Paní Nyklová není vedoucím pracovníkem krátce, ba právě naopak, má dlouholeté zkušenosti z předchozích zaměstnání. Je pravda, že vyžaduje určitou disciplínu a pořádek, no a kdo se neumí podřídit tomuto standardu, není dobrý zaměstnanec. Vyžadování využití pracovní doby na 100% a plnění náplně práce není nijak v rozporu se zákoníkem práce, natož nějakým dokazováním své nadřazenosti vůči podřízeným. No a to je kámen celého úrazu. Pokud se chodí v pracovní době velmi často kouřit, práce stojí, potom se nikdo nemůže divit přístupu p. Nyklové k takovým pracovníkům. A v neposlední řadě, pokud pracovník odmítá přidělenou pracovní činnost, hrubě uráží a napadá svého nadřízeného, podněcuje už tak špatnou náladu v penzionu, je to víceméně jasné, to by si nenechal líbit ani jeden vedoucí pracovník. Obě dámy se zapomněly také pochlubit fyzickým napadením své kolegyně na pracovišti a samozřejmě se k tomu nedokázaly ani přiznat. A na závěr co dodat? Jen malou připomínku. Divíme se, že p. Matějíčková jako dlouholetá zdravotní sestra napsala ve svém dopise panu starostovi, že obyvatelé penzionu si často chodí měřit tlak ze strachu z paní vedoucí. I laik si uvědomí, že obyvatelé jsou staršího věku a jsou citliví na změny počasí, které vládne v posledních měsících, a je to úplně běžná věc. Jsme spokojeni s p. vedoucí Nyklovou a byli bychom velmi rádi, kdyby na tomto místě setrvala i nadále.Návrat paní učitelky Antonie Novákové
Za velké účasti smutečních hostů byla ve středu 28. července pohřbena na huštěnovickém hřbitově paní učitelka Antonie Nováková, rozená Korvasová. Narodila se před Vánocemi v roce 1905 a až do posledních chvil byla velmi čilá a ještě nedávno se zúčastnila pouti na sv. Hostýně. V mladém věku pracovala v katolickém hnutí, zejména v Orlu, nacvičovala divadla a národopisné akce, např. dožínky. Svá poslední léta trávila v Uherském Hradišti v části Sady, kde byla velmi oblíbena spoluobčany, o čemž svědčí, že ze Sadů přijely dva autobusy smutečních hostů doprovodit ji na její poslední cestě. Nad rakví promluvil ze Sadů pan ing. Tomek a za huštěnovické občany a bývalé žáky pan Zich. Paní učitelka Nováková se zařadila mezi významné osobnosti, které se narodily v Huštěnovicích. Po životě vyplněném prací odpočívejte v pokoji.
Bernard ZichPrázdninová vůně nádraží
Jedině o prázdninách mělo pro nás, děti, zvláštní vůni nádraží. Vzpomínám si, jak v prudkém slunci voněly pražce na újezdském nádraží, kde jsme přestupovali, když mne tatínek vezl na prázdniny do Luhačovic. Mezi kolejemi kvetla bílá kvítka a modré čekanky, škvára pokapaná černým mazem se leskla olejem, když železničáři mazali převody parní lokomotivy olejem z veliké olejničky.
Také zvláštní vůně černé napuštěné čekárny, kterou mnoho lidí nesnášelo, ale mně byla nad jiné vůně voňavější, protože jsem jela na prázdniny!
Když jsem pak denně jezdila do školy a v zimě se hřála v čekárně u rozpálených kamen - tak to nebylo už ono. Ta černá podlaha už tak příjemně nevoněla.
Teď jede vláček s pohodlnými sedadly - tenkrát před lety se ve III. třídě sedělo na tvrdých dřevěných lavicích, ale zato lítaly jiskry od supící dýchavičné lokomotivy - to byla krása! Jasně žhnoucí "světlušky" jisker zapadaly do trávy u trati. Zvláště v noci to byla krásná podívaná.
Nevím, ale zdá se mi, že ta romantika starých malých nádraží s černou podlahou, kde se čekávalo na supící lokomotivu s uhlákem v závěsu, kdy jsme se těšívali na prázdniny teď trochu povadla.
Ale to se jenom zdá nám, nynější děti okouzluje přece zase jiné cestování, stejně dobrodružné a radostné - protože jet na prázdniny je v každé době kouzelné.
Ivona KonečnáPulzní signální terapie - PST - nová naděje při bolestech kloubů
Téměř nesnesitelné bolesti při opotřebení chrupavky kloubu (artróza), v páteři, po sportovních úrazech, ale také při revmatických chorobách, po některých infekčních onemocněních zatěžují život mnoha lidem. Zatím dokázala medicína účinně pomoci tišení bolestí analgetiky, fyzikální terapií a dalšími postupy, nebo operativně. PST přináší oprávněně naději pro trpící a je významnou doplňující léčbou - není všelékem. Tato biofyzikální metoda PST byla vyvinuta americkým lékařem a biofyzikem Dr. Richardem Markollem, který ji během více než dvaceti let postupně zdokonaloval a v průběhu posledních pěti let úspěšně aplikoval na desetitisících pacientů. Je to bezbolestný terapeutický neinvazní způsob reaktivující chrupavky a příznivně ovlivňující měkké tkáně. Nejsou známy žádné vedlejší účiny a na rozdíl od běžné pulzní magnetoterapie není PST návyková a časově náročná. Klinické studie ve spolupráci s univerzitou v Yale v USA zaznamenaly asi u 75 % léčených pacientů zlepšení jejich potíží, či dokonce úplné odstranění bolesti. Stejný výsledek byl potvrzen výzkumem (Dr. Markoll) v Mnichově a na dalších 192 pracovištích v Německu, kde za loňský rok ošetřili více než 35 000 pacientů. A jak celý ten "zázrak" funguje? Magnetoterapii známe u nás již několik desítek let. Má nadšené zastánce a, jak to bývá, i odpůrce. PST je u nás málo známá, ve světě se však tak prosadila, že bude favoritem i v příštím tisíciletí. Základ PST spočívá v tom, že kopíruje přirozené signály těla a vysílá je jako informaci postiženému kloubu. Elektromagnetické pole slouží pro přenos pulzních signálů s biologickou frekvencí s minimální energií. Tyto pulzní signály navozují stimulaci, a tím reaktivaci poškozených tělesných struktur, jako jsou např. chrupavčité tkáně. Kloub, případně odpovídající tělesné partie, které se mají léčit, se umístí do cívky bez jádra, produkující elektromagnetické pole s pulzními signály. Nejúčinnější terapeutický režim sestává celkem z devíti jednohodinových sezení, v devíti po sobě jdoucích. Někteří pacienti neudávají při léčbě žádné pocity, mnozí však pociťují lehké mravenčení, teplo, jiní okamžité zlepšení. Maximální léčebný efekt se za normálních okolností dostaví asi za 6-8 týdnů po skončení terapie. Zdá se vám to příliš štěstí najednou? Máte pravdu. V životě nikdy není nic zadarmo, ani tato terapie. Výkon zatím není hrazen ze zdravotního pojištění a léčba jednoho kloubu vás přijde na 14 000 Kč. Šestapadesátiletá pacientka A. P. od roku 1993 trpěla chronickou bolestí páteře. Onemocnění začínalo nenápadně, uváděla nesnesitelnou bolest při otáčení hlavy, ale stav se zhoršoval přes usilovné neúspěšné standardní léčení, až vyústil v trvalé trápení, které znemožňovalo nemocné i spát. Po informaci z tisku se rozhodla pro první návštěvu PST v lednu 1998. Lékař diagnostikoval největší postižení horní krční páteře. Po ukončení terapie nastalo zlepšení a při kontrole po šesti týdnech byla pacientka zcela bez potíží. V listopadu 1998 pro velké bolesti v dolní části krční páteře se uskutečnila druhá návštěva PST. Léčba byla stejně úspěšná jako v prvním případě. Potřetí se na nás pacientka obrátila pro potíže přechodu krční a hrudní páteře, které byly rovněž léčebně perfektně zvládnuty. Při následné kontrole se ukázal velmi dobrý psychický a zdravotní stav. Od počátku léčení pomocí PST uplynul již rok a půl a pacientka je v současné době bez potíží. Další informace získáte na pražském telefonním čísle 02/66 71 26 71. Irena Sopková, jednatel PST Bohemia, s. r. o.Van Dyck a Rembrandt
Je doba dovolených a letního cestování. Proto představuji dva tipy na krásný umělecký zážitek. Letos je tomu 400 let, kdy se v Antverpách narodil jeden z největších světových malířů Antoon van Dyck. Od května až do září probíhá v Antverpách mnoho slavnostních programů, v Královském muzeu výtvarných umění je vystaveno více než 100 slavných portrétů Van Dycka. Na výstavu byly zapůjčeny obrazy z galerií ve Washingtonu, z Ermitáže v Petrohradě, z muzeí v New Yorku a ve Vídni.
Celkem 25 autoportrétů mistra Rembranda si můžete prohlédnout v době od 25. září 1999 do 9. ledna 2000 v Mauritshuisu v Haagu. Nikdy v minulosti se nepodařilo uspořádat tak rozsáhlou výstavu Rembrandtových autoportrétů. Žádný jiný malíř nezobrazoval sám sebe tak často jako Rembrandt. Na prvních portrétech je malíř jako dvacetiletý mladík, poslední dílo zobrazuje 63 letého muže.
Ve stejné době probíhá další výstava Rembrandt sběratel v muzeu Rembrandthuis v Amsterdamu a od 8. října 1999 do 9. ledna 2000 si můžete prohlédnout výstavu Rembrandtova matka v muzeu v Leidenu.
Milan Kubíčekwww.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund