Číslo: 45
09.11.1998
Článků: 51

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Volební anketa
Uherské Hradiště a jeho lidé
Jak se žije před volbami
ODS chce věnovat pozornost bezpečnosti v ulicích

Volební anketa
Jste již rozhodnuti jít k volbám. Víte koho a jak budete volit?
Marie V., 34 let, Mistřice: V naší malé vesničce, odkud pocházím, se všichni známe. Nerozhoduje, jestli jste z té či jiné strany. Prostě budu volit lidi, kterým věřím. Tím je i náš dnešní starosta.
Karel P., 20 let, Uh. Hradiště: Myslím si, že by měli dostat šanci jiní lidé, než kteří dnes radnicí hýbou. Současné osazenstvo nadělalo spoustu kopanců, ale taky pomohlo městu k jeho zkrášlení. Takže volit půjdu, ale koho budu volit, to si nechám pro sebe.
Ondra K., 40 let, Uh. Hradiště: Budu volit ODS, ale přeskočím ředitele ZŠ Východ.
Hana S., 20 let, Buchlovice: Nebudu volit, protože nepůjdu k volbám.
Mirek B., 48 let, Uh. Hradiště: Voleb se pochopitelně zúčastním. A volit budu především osobnosti. Snad to dopadne dobře.
Petra K., 33 let, Uh. Hradiště: Ještě nejsem zcela rozhodnuta, zda půjdu volit. A když půjdu, asi dám přednost pravicové politické straně, i když někteří její kandidáti mi zrovna moc nesedí...
Josef H., 52 let, Uh. Hradiště: Jsem spokojem s tím, co je. Takže dám znovu svůj hlas lidem, kteří současnou radnici reprezentují. I když je pravda, že mnohá její rozhodnutí jsou přinejmenším kontroverzní.
Petra M., 20 let, Polešovice: K volbám musím, jsem ve volební komisi. Určitě budu brát v úvahu, co se našemu obecnímu zastupitelstvu v uplynulém volebním období podařilo prosadit a vykonat pro své spoluobčany.

A víte, jak hlasovat?
Buď:
1. Označíte křížkem ve čtverečku před názvem politickou stranu. Tím dáváte hlas této volební straně.
2. Označíte křížkem v rámečcích jména kandidátů, kterým chcete dát svůj hlas. V tom případě musíte označit pouze tolik zastupitelů, kolik jich má být do zastupitelstva zvoleno (číslo uvedeno v pravém horním rohu hlasovacího lístku). Označíte-li více kandidátů, váš hlas je neplatný.
3. Můžete kombinovat oba předchozí způsoby. Ovšem jen do počtu volných míst zastupitelstev. Takže např. můžete zaškrtnout politickou stranu plus kandidáty z jiné kandidátky. Ovšem součet musí dát celkový počet volných míst.Uherské Hradiště a jeho lidé
Členové zastupitelstva (volební období 1994-1998): Ing. Ladislav Šupka, Ing. Petr Taťák, Mgr. Božena Tvrdíková, MUDr. Jaromír Maláč, Ing. Pavel Mores, Ing. Jiří Durďák, MVDr. Ivo Krojzl, Antonín Vajdík, Ing. Blanka Zálešáková, RSDr. Vladimír Koníček, Mgr. Marta Kašná, MUDr. Josef Kallus, Ing. Zdeněk Hrdina, PhDr. Ivo Frolec, Ing. Jaroslav Petřík, Ing. Pavel Machálek, Ing. Jaroslav Plachý, Mgr. Igor Stránský, PhDr. Rostilav Prchlík, Ing. Jaroslav Tarcala, Ing. Vratislav Semmler, František Šopík, PhDr. Josef Jančář CSc., František Horsák, Ing. Bedřich Zlatník, Ing. Antonín Seďa, Josef Sur.Jak se žije před volbami
Slovácko - Už závěrem tohoto týdne, ve dnech 13. a 14. listopadu budeme moci rozhodnout o těch, kteří v následujících čtyřech letech budou obrazně řečeno rozhodovat o našich lepších zítřcích... Zatímco lidé v obcích a městech přemýšlejí, kdo si v konečném zúčtování získá jejich důvěru, lidem ze všech radnic České republiky končí volební období. Pro někoho třeba první či druhé, nebo taky zároveň poslední. Politika je kouzelná věc. Nejenže její náplní je zaobírání se stavem věcí veřejných, ale u některých jedinců vyvolává pocit jedinečnosti a mnohdy až nadřazenosti, čemuž se rozhodně neubráníte tím spíše, jste-li do politiky vtaženi a ONA vás živí.
Život na radnici je bezesporu zodpovědným vůči těm, za které zodpovídáte. Nebo by tomu alespoň tak mělo být. Je to rozhodně přání nás voličů. A protože člověk je tvor, který zásadně a z principu neodpouští, politik - byť na komunální úrovni - by měl být přinejmenším zvíře hájené. Je to totiž on, kdo jde se svou kůží na trh a je na očích veřejnosti, která mu nic neodpustí. Pokuste se společně s námi nahlédnout do práce zastupitelstva okresního města, které jsme při své práci redaktorů po dobu jeho působení nemohli nechat uniknout ze zorného pole. Možná vám tak malinko připomeneme události, které rozhodně stojí za povšimnutí, i když už jsou za námi a čekají nás nové. Vzhledem k tomu, že podrobnější sledování práce zastupitelů nám bylo umožněno až prostřednictvím našeho týdeníku Dobrý den, Slovácko (vznikl 7. února 1995), hra začíná v roce 1995, tedy zhruba rok po zvolení zastupitelstva. A přes notoricky známé motto: Kdož jsi bez viny, hoď kamenem, udělejme konečný sčot a rekapitulujme...
Protože politika je víc než hra, zahrajte si s námi hru Člověče, nezlob se. Pro příklad budeme hrát s figurkami, které budou představovat řadového občana (na barvě nezáleží), který se v různých situacích musí vypořádávat s byrokracií a přinejmenším nešťastnými či rozporuplnými rozhodnutími členů městského zastupitelstva. Políčka herního plánu zase pro příklad představují etapy vývoje a působení městského zastupitelstva v Uherském Hradišti...

Pravidla hry:
K účasti ve hře vám stačí žít na území Uherského Hradiště. Pravidla hry jsou jinak notoricky známa. Začíná ten, kdo na hrací kostce hodí číslo šest. Pochopitelně vyhrává ten hráč, který jako první všechny své figurky (počet je neomezen, ale měl by být pro všechny hráče stejný) dostane do domečku, aniž by zblbnul. Stoupnete-li na políčko označené číslem, jedenkrát neházíte. Pokud si zvolíte jiná pravidla, je jen na vás....

START

ROK 1995 (první rok existence týdeníku Dobrý den, Slovácko)
1/duben - městské zastupitelstvo neschválilo výměnu Mateřské školy na Družstevní ulici v Mařaticích za jiný objekt v centru města plus příp. doplatek. Majitelem objektu, kam podle smlouvy chodí i děti nemesitské, je Mesit. Mesit před rokem vypověděl městu smlouvu, protože hodlá využít objekt pro Integrované odborné učiliště. Mesit v roce 1991 nabídl městu objekt k odprodeji za 10 milionů. Město se přesto raději rozhodlo začít stavět novou mateřskou školu na sídlišti Východ.
2/- město vyhlásilo připomínkové řízení k návrhu výstavby čerpací stanice firmy Shell v centru města, nedaleko sídla Policie ČR. Proti se ozvali obyvatelé nedalekých domů, kteří peticí zásadně protestují proti uvažované výstavbě.
3/červenec - město rozhodlo zastavit svůj majetek na bankovní úvěry soukromým firmám. Jde např. o rekonstrukci Hradišťanky - kde zřejmě jako v jediném případě nevznikly problémy se splácením úvěrů. Firmě Fotofast (rekostrukce staré radnice) poskytnut úvěr na 30 milionů (objekt tržně oceněn na 25 milionů), kromě budovy radnice bylo u banky zastaveno i nákupní středisko ve Štěpnicích. Firmě T.I.C. poskytnut úvěr 30 milionů korun na rekonstrukci Klášterní vinárny, když u banky město zastavilo Dům služeb na Masarykově náměstí.
4/srpen - město se zúčastnilo projednávání výstavby spalovny v nemocnici v ceně okolo 40 milionů korun, které formou dotace věnuje Ministerstvo financí. Odpůrci považují výstavbu tak malé spalovny za zbytečnou, za špatnou je považována informovanost lidí žijících v blízkém okolí nemocnice.
5/- na Mariánském náměstí se provádí Akce roku. Město hodlá tomuto středověkému náměstí alespoň přibližně vrátit jeho původní podobu. Kácí se zeleň: 13 líp a 20 bříz. Po rekonstrukci má dojít k omezení v dopravě v této části města. (To dnes s nelibostí oceňují především majitelé firem zde sídlících a návštěvníci města, neboť parkovacích míst je nedostatek.)
6/prosinec - mimořádné zasedání městského zastupitelstva požehnalo ručení majetkem města na úvěr ve výši 30 milionů firmě T.I.C. u České spořitelny. Tím, že náklady na rekonstrukci podle tvrzení T.I.C. rostou, město neváhá ručit i dalším majetkem - domem č.p. 293 na Palackého náměstí (dnes sídlo politických stran). Termíny splátek u ČS jsou neúprosné, firma T.I.C. nesolventní. Jestliže město nechce přijít o své budovy, musí začít platit: letos 5 milionů, zbytek v příštích letech.

ROK 1996
7/červen 1996 - město chce prodat budovu Městských lázní na Dvořákově ulici. Toto zařízení, které získalo svou popularitu především u všech saunomilů a plavců, darovala městu v roce 1937 (tehdy v hodnotě 3,7 mil.) Česká spořitelna. O objekt projevilo zájem hned 5 zájemců.
8/srpen - trafika za všechny peníze. Na trafiku v Havlíčkově ulici vypsalo město ústy PBH výběrové řízení. Původně se přihlásily 3 desítky zájemců, nakonec se konkurzu obálkovou metodou - tj. kdo dá víc, zúčastnilo 12 z nich. I když maximální výše nájemného v centru města se v tu dobu pohybovala do 4.000 Kč/m2/rok, v obálkách byly nabízeny částky mnohem vyšší. Nakonec nevyhrál ani tehdejší provozovatel trafiky p. Rychlík (nabídka 8.000 Kč/m2/rok), ani další navrhovatel (6.000 Kč). Se sumou 4.200 Kč/m2/rok + 3 % z tržby na obnovu historických památek, která byla až pátou v pořadí, zvítězila firma Reno p. Foltýnové. Jaké však město očekává tržby firmy? Jak hodlá p. Foltýnová tuto medvědí službu legálně odepisovat při fakturaci?
9/prosinec - město nemá zájem o sportovní halu. Místo toho radí TJ Slovácké Slavii: ...nabídnout vzájemně výhodnou spolupráci. V čase, kdy je potřeba každá koruna na opravu chátrajícího majetku, jistě rada nad zlato... V případě darování by navíc muselo město zaplatit na dani 4 miliony korun. V případě koupě by město sice zaplatilo méně, ale na Slavii by zůstalo zaplatit částku za převod nemovitosti.

ROK 1997
10/únor - město nechce příliš zasahovat do sporu ČSAD - Housacar, i když je majitelem pozemků, na kterých ČSAD vystavělo autobusové zastávky na hradišťském nádraží. Autobusy Housacar nemají povoleny vjezd do objektu nádraží a nabírají své pasažéry na náhradních místech.
11/- zastupitelstvo rozhodlo prodat lázně společnosti Domov UH, s.r.o. za 4,5 milionu korun + 500 tisíc na tzv. jistinu (těmi chce město pojistit uskutečnění rekonstrukce). Domov se však do placení a převzetí objektu nehrne, proto je Rekreační a tělovýchovné zařízení, s.r.o. nuceno nadále udržovat stávající provoz. A objekt chátrá...
12/- město chce prodat pozemky vedle areálu Mototechny a železničního podjezdu v Kunovicích. Na zahrádkářskou osadu se podle starosty nevztahuje zákonná ochrana a s jejími uživateli je podepsána lehce vypověditelná smlouva.
13/duben - rada rozhodla o třicetiletém pronájmu pozemků o rozloze asi 500m2 v blízkosti OD Centrum zahraniční firmě DuPont- Conoco ČS, s.r.o. za účelem výstavby nadzemního parkoviště a malé čerpací stanice pohonných hmot JET. Výstavba by měla trvat max. 1,5 roku.
14/květen - Penzion domem hrůzy. Na podivné praktiky vedoucí hradišťského penzionu nabourávající mezilidské vztahy obyvatel domu nedokáže město (majitel a zřizovatel penzionu) najít lék. (Do současnosti nedošlo k výměně vedoucí, přestože nesplňuje ani profesní požadavky na svou funkci.)
15/červen - časovou lhůtu pro provoz hracích automatů vymezuje nová obecně závazná vyhláška od 9.00 do 15.30 hodin (nesmí být připojeny ke zdroji el. proudu), a to pouze v místech blízkých školám. V současnosti je na území města 176 hracích automatů, ze kterých putuje do městské kasy 4,2 milionů Kč.
16/říjen - i když město nevydalo stavební povolení, v ulici Františkánská, v těsné blízkosti panelového domu, Jihomoravská energetika postavila trafostanici.
17/listopad - v povodní poničených bytech se začíná objevovat plíseň. Zatímco v jiných městech ČR jsou odvlhčovače a vysoušeče půjčovány zdarma, naše okresní město využívá sazbu 100 Kč/den pro prvních 7 dní a dále 200Kč/den. Někomu by se mohlo zdát: slušná živnost, ne?
18/prosinec - zastupitelstvo rozhodlo o snížení rozpočtu na rok 1998. Největší škrty se týkají oblasti služeb pro obyvatelstvo. Zato do opravy Reduty by v příštím roce mělo směřovat dalších asi 44 milionů (letos již kolem 120 milionů).

ROK 1998
19/leden - obecně závazná vyhláška o výherních hracích automatech, platná na území města, byla shledána protizákonnou. Zjistili to během svého téměř tajného jednání (21.1.) starosta města společně s přednostou okresu. Podle vyhlášky mohlo město určovat, ve kterých částech a za jakých podmínek budou automaty provozovány.
20/únor - zastupitelstvo se dohodlo na výši poplatků za hrací automaty a zrušilo dosud platnou obecně závaznou vyhlášku o automatech. Proto se její projednávání nedostane k Ústavnímu soudu.
21/květen - kolem částky 250.000 Kč, které zastupitelstvo rozhodlo z finančního daru okresu věnovat na výměnu oken v pacientské části oddělení ARO v hradišťské nemocnici, se rozpoutala vlna debat. Třeba na rekonstrukci Slovácké búdy se nedostalo...
22/- městský televizní kanál zatím nebude. Přestože město vypsalo výběrové řízení na jeho provozovatele, záhy řeklo STOP zahájení vysílání, neboť finanční náročnost celého projektu se ukázala býti značně vysokou. Navíc kabelovou televizi, přes kterou by byl městský TV kanál šířen, sleduje jen asi třetina domácností. Mezi 10 zájemci byl i člen městského zastupitelstva.
23/červen - město se rozhodlo bojovat s chovateli-znečišťovateli. Pro chovatele psů, kteří mají zaplacen roční poplatek čekal na radnici dáreček: 100 kusů sáčků na psí hovínka pro každého. I když v pravomoci městského strážníka je vybírat na místě 1.000 korun za znečišťování psími extrementy, na sídlištích, kde se venčí psi stylem: pán čeká ve dveřích domu, než jeho miláček vykoná potřebu, není po strážnících ani vidu, ani slechu.
24/- město rozhodlo o zvýšení poplatků za nájemné v městských bytech zhruba o 20 procent proti roku 1997.
25/- lidé v Míkovicích a Véskách budou mít plyn, jen když sáhnou hlouběji do své kapsy. Kauce 5.000 korun, kterou občané půjčili městu, se jim vracet nebude, protože za ně město zbuduje plynové přípojky, které původně měla provést firma PaPP ve své režii. Smlouva byla patrně špatně ošetřena...
26/srpen - město zrušilo výběrové řízení na provozovatele městského informačního kanálu, protože nabylo přesvědčení, že vůbec nebylo povinno jej vyhlašovat. Přesto byl nakonec provozovatel vybrán. Slíbil, že kromě obrazových zpráv bude každou domácnost zásobovat aktuální tiskovinou. Letos by mělo zřízení kanálu stát půl milionu, v roce 1999 90.000 Kč měsíčně.
27/říjen - město se konečně rozhodne dostat dar v podobě sportovní haly v UH. Dokonce hodlá uvolnit 1,9 milionu na dokončení její rekonstrukce.
28/listopad - rozeběhnutí městského informačního kanálu brání nerozhodnost města při sepisování smluv. Patrně bude nejlepší počkat na nové zastupitelstvo...

CÍl - A JSTE DOMA!ODS chce věnovat pozornost bezpečnosti v ulicích
Mgr. Miroslav Maňásek. Narozen 30.6.1960. Vystudoval: CMTF - UP Olomouc (děj. filozofie), Notthingam Trent University (management). Ředitel marketingu - společností OTMA. Člen ODS od roku 1994. Ženatý, tři synové (17, 13, 11 let).

Jaká je bezpečnostní politika ODS pro letošní komunální volby?
Obecný vzestup trestné činnosti a násilí je průvodním jevem celého polistopadového období. Bohužel se nevyhnul ani našemu městu. Přesvědčit se o tom může každý čtenář zdejšího regionálního tisku. Proto ODS ve svém volebním programu věnuje tomuto tématu mimořádnou pozornost. Občan Uherského Hradiště má plné právo cítit se bezpečně na ulicích a sídlištích svého města. Zvláštní zřetel si zaslouží nejen nárůst distribuce drog, ale i projevy vandalismu, gamblerství nezletilých a záškoláctví. Neméně důležitá je ovšem ochrana soukromého a veřejného majetku. Cítíme také velkou spoluodpovědnost za zajištění bezpečnosti na všech doposud problematických přechodech, tak aby rodiče netrnuli hrůzou, zda se jim jejich děti vrátí z města v pořádku.

Co konkrétního tedy hodlá ODS v tomto směru podniknout?
Jedná se hlavně o postupné zavádění integrovaného záchraně - bezpečnostního systému, který zásadním způsobem zefektivní ochranu občanů města. Výsledky dlouhodobé práce na takovém projektu mohli občané vidět při loňských povodních v Ostravě. Zatímco jinde záchranné práce zpočátku probíhaly velmi chaoticky, tamní magistrát zvládal celou situaci vysoce profesionálně a s přehledem. Ani náš další návrh - zavedení nepřetržitého kamerového monitoringu exponovaných míst Uherského Hradiště - není něčím převratným. Řada měst naší republiky již využila státní podpory, a tento moderní preventivní systém ke spokojenosti všech svých obyvatel realizovala. Za další důležitou podmínku zvýšení zajištění bezpečnosti našich obyvatel pokládáme nárůst počtu policistů v ulicích. Zlepšením koordinace práce s Policií ČR vytvoříme nový prostor pro Městskou policii. Ta následně zaměří svou pozornost na dopravní kázeň v centru města. Hodláme však pro ni vytvořit i detašované pracoviště na sídlišti Východ. Pokládáme za nevyhnutelné dokon čit práce na zavádění zpomalovacích retardérů na cestách u našich škol. Je nezbytně nutné obnovit zničené dopravní značky a dopravní značení. Na nejfrekventovanějších sídlištních přechodech zavedeme i nové semafory pro chodce.

Z vašich odpovědí se zdá, že nejste přesvědčen o úplné správnosti dosavadních kroků zdejší radnice, a to nejen v oblasti bezpečnosti a pořádku. Mýlím se?
Rozhodně chceme navázat na vše pozitivní, co se podařilo a co kladným způsobem změnilo tvář našeho města. Rádi bychom však po volbách změnili styl práce stávající radnice. Klademe převážně důraz na zavedení moderního stylu, manažerský přístup řízení. Úředníci radnice musí mít více času a pochopení pro běžné každodenní potřeby občana. Pravdou však zůstává, že o tváři budoucího zastupitelstva a následné podobě vedení města rozhodnou již za pár dní pouze voliči a nikdo jiný.

(plac. inzerce)www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund