Číslo: 49
13.12.1999
Článků: 79

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Vánoční strom pro Vatikán projel Starým Městem
Zdobení perníčků
První vánoční dárek pro děti z Prakšic a z Pašovic
Reakce na článek "Co se děje v kině?"
Přednáška pro zahrádkáře
Umění zavčas odejít aneb Děkujeme, odejděte
Česká spořitelna bude otevřena i v sobotu

Vánoční strom pro Vatikán projel Starým Městem
Staré Město - Jen několik málo šťaslivců ze Starého Města a blízkého okolí mělo možnost zhlédnout na vlastní oči vánoční strom pro Vatikán. Zvláštní vlak s 25 m vysokým smrkem byl vypraven z Beskyd, konkrétně z železniční stanice Dobrá u Frýdku Místku. Nádherný smrk, který je darem České republiky již zdobí náměstí svatého Petra ve Vatikánu. Zvláštní vlak vyjel z Dobré u Frýdku Místku 4. 12. 1999 v 13.30 hodin za velkého zájmu veřejnosti. Ještě předtím byl osmimetrový průměr stromu stažen pevnými lany na průměr 3,5 metru, aby jej bylo možno přepravit po elektrikovaných tratích. Ostravská spediční společnost NH - TRANS, která přepravu zajišťovala, musela vyhovět všem mezinárodním železničním předpisům. Nejprve se souprava vydala pomalým tempem po jednokolejné trati krajem Beskyd do Ostravy a pak již najela na trať budoucího II. železničného koridoru. Pokračovala přes Hranice na Moravě, Přerov, Staré Město dále na Břeclav a Vídeň, objela rakouské Alpy, projela nejdelším rakouským tunelem a v úterý 7. 12. 1999 dorazila na místo určení. Souprava zvláštního vlaku projížděla přes Staré Město v sobotu 4. 12. 1999 v 19.15 hodin. Byl v ní zařazen hlubinový vůz, na kterém byl vánoční strom přepravován, dále ochranný vůz a dva salonní vozy. Jeden z nich je obzvláště významný, protože se jedná o salonní vůz prezidenta Tomáše G. Masaryka, který se vydal na tak dlouhou zahraniční cestu opět po mnoha letech. Naopak druhý salonní vůz sloužil k přepravě Gustáva Husáka a dalších komunistických funkcionářů. V čele vlaku byla dvousystémová elektrická lokomotiva řady 363, která soupravu přivezla až do pohraniční stanice Břeclav, potom si zvláštní vlak převzali k přepravě železničáři Rakouských spolkových drah. Ve vlaku, který projížděl katastrem okresu Uherské Hradiště asi 12 minut, nebyl pouze jeden osmdesát roků starý smrk, ale i 29 dalších malých smrků, které navodí tu pravou vánoční atmosféru v papežském paláci. Vánoční ozdoby, které naše smrky ještě více zkrášlí, vyrobili umělci a děti ze škol a sociálních zařízení z celé České republiky. V sobotu 18. prosince 1999 se ve Vatikánu koná velká slavnost, při níž prezident Václav Havel předá již vyzdobený a osvětlený smrk papeži Janu Pavlu II. Ve Vatikánu bude sloužena mše v češtině a po celém náměstí sv. Petra zazní české koledy, v programu vystoupí také mnoho souborů, především z Moravy.
Milan KubíčekZdobení perníčků
Uh. Brod (ajk) - V úterý 14. prosince proběhne v sále "staré školy" v Muzeu J. A. Komenského ukázka tradičního zdobení vánočních perníčků. Proveřejnost bude zdobení probíhat od 14 do 16 hodin. Vstup na tuto akci je zdarma. V muzeu je však možno u této příležitosti navíc shlédnout tři výstavy: Rodinné loutkové divadlo - výstava loutek a loutkových divadélek používaných v domácnostech v posledních sto letech, 100 let Muzea J. A. komenského v Uherském Brodě - historie muzea a nejvýznačnější sbírky a Jan Amos Komenský lidstvu - stálá expozice muzea.První vánoční dárek pro děti z Prakšic a z Pašovic
Prakšice - S velkým potěšením mohu konstatovat, že divadelní soubor ochotníků z Prakšic a z Pašovic, který vznikl v loňském roce a letos prvního května uvedl premiéru Jiráskovy divadelní hry Lucerna, chystá na neděli 19. prosince premiéru klasické pohádkové divadelní hry Princezna se zlatou hvězdou na čele.
Místní děti dostanou svůj první vánoční dárek již v neděli před štědrým dnem a já jen doufám, že naše představení udělá radost jak dětem, tak i jejich rodičům.
Pohádka o princezně Ladě, která si odmítla vzít krutého krále Kazisvěta, proto utíká do země prince Radovana, kde se nakonec oba do sebe zamilují, je všem známá. My jsme ji však obohatili o hudební, taneční a pěvecké prvky. Tak například princezna Florindella (Jana Mošťková) se uchází o prince Radovana divokým "tygřím tancem", či kuchtík Janek v podání Dalibora Mošťka se princezně Ladě představí v rytmické písni s dobře známou melodií. Také princezna Lada (Olga Trtková) zazpívá své vyznání princi podle neméně známého hudebního námětu.
V pohádce vystupuje dvacet osob, z dalších představitelů mohu jmenovat např. Martina Čechmana jako prince Radovana, Jaroslava Slováčka jako kuchaře, Helenu Talašovou jako chůvu. Děti z prakšické základní školy budou moci "Princeznu se zlatou hvězdou na čele" zhlédnout předposlední školní den v letošním roce a repríza je připravena na 30. ledna.
Libuše GoldmannováReakce na článek "Co se děje v kině?"
Dost těžko se mi reaguje na skutečně oprávněnou kritiku, ale přesto bych se pokusil celou, i pro nás nepříjemnou, kausu objasnit. Jak jistě víte, i v˙současné době je náš provoz kina silně závislý na výkonnosti Českých drah a též na úrovni vedoucích ostatních kin. Všechny filmy se totiž posílají drahou jako spěšnina a dráha vám nikdy nedá garance přesného data či hodiny dodání spěšniny. Navíc v˙poslední době došlo k˙silnému omezení provozu kanceláří ČD a též mnoho vlakových spojů "nebere" spěšniny.
Pokud jde o první případ (Svéráz...), pak na vině je bezesporu vedoucí kina v˙nedalekých Bučovicích, který dal na dráhu film pozdě a přišel až kolem 19 hodin. V˙druhém případě to byla kombinace chyby vedoucího i neschopnosti ČD včas zásilku dodat. Film byl poslán z˙Ústí n.L. sice brzo ráno, ale nebylo optimálně využito vlakových spojů a film přišel až po téměř dvacetihodinové anabázi.
Během měsíce takto přepravujeme asi 30 filmů, za celou historii kina si pamatuji na 5 případů našeho zavinění a asi 10 případů zavinění cizího - je paradoxní , že tento rok ze 4 případů, právě 2 se staly minulý měsíc. Pochopitelně nás to mrzí, těžké přechody si hlídáme telefonicky a dopředu upozorňujeme vedoucí kin o reálném nebezpečí zpoždění. Totéž upozornění provádějí i distributoři, kteří mají eminentní zájem na promítání jejich filmů. Pokud jde o prodejce v˙kině Hvězda, pak milé čtenářky vězte, že z˙toho též nemám velkou radost, ale tíživá ekonomická situace ve všech státních kulturních institucí nás nutí dělat věci, které nám vadí, ale které přece jenom nám občas pomohou překonat finanční těžkosti.
Ještě jednou se omlouvám nejenom čtenářkám, ale i všem návštěvníkům kina Hvězda, kteří též doplatili na pozdní dodání filmů.
Jiří Králík, ředitel Městských kin
Uh. Hradiště, 9.12.1999Přednáška pro zahrádkáře
Český zahrádkářský svaz ÚR Uh. Hradiště zve všechny pěstitele zeleniny na přednášku, která se koná dne 18. prosince 1999 v 8.30 hodin v zasedací místnosti Palackého nám. 293 - vchod naproti spořitelny, I. poschodí dv. č. 15. Přednáší přední odborník, zelinář Malý z Brna, a to o nových poznatcích v pěstování zeleniny, nových odrůdách a doporučení sortimentu pro zahrádkáře, o současných chorobách a škůdcích a ochraně proti nim. Součástí bude promítání, odpovědi na dotazy a výměna zkušeností.Umění zavčas odejít aneb Děkujeme, odejděte
Nedávno jsem se vrátil ze služební cesty z Prahy. Udělal jsem si čas a prošel tuto matku měst ve středu 23. listopadu pěšky. Bylo pošmourno, ale přesto jsem procházel Václavským náměstím přes Staroměstské až na Karlův most. Dole na Václavském náměstí jsem obcházel ošumělé sedící žebráky s napraženou dlaní, čekající nějakou almužnu. Nelžu, ale napočítal jsem jich asi dvacet. Některé ženy měly u sebe i malé děti svírající ve své náručí. Staroměstský orloj se zastavil. To mistři hodináři prováděli nějakou nutnou údržbu. Viděl jsem řadu cizinců, kteří dychtivě nakupovali své zboží v předvánočních stáncích. Také vozkové se svými drožkami nabízeli vyjížďky starou Prahou. Viděl jsem spokojenost i nespokojenost lidí, kteří něco hledali. Co? Víru, naději, volnost, nejistotu? Tak jsem uvažoval, až jsem došel ke stanici metra, k Muzeu. Sešel jsem po schodech dolů a uviděl hlouček lidí. "Děkujeme, odejděte!", bylo napsáno na sloupu vestibulu. U něho byl stolek a několik organizátorů s peticemi za odstoupení četných našich politiků, jmenovitě Klause a Zemana. Přistoupil jsem blíže a naslouchal. Uprostřed stála žena, která odpovídala na otázky kladené jí okolními náhodnými lidmi. Ne, nemýlil jsem se. Byla to paní Livie Klausová. Obdivoval jsem ji. Žena politika diskutuje s ženou, která zvýšeným hlasem říká, že současná vláda měla dávno odejít. Chvíli jsem poslouchal až za mnou promluvil nějaký pán a ptal se mne, co se tady děje a kdo je ona žena. Řekl jsem mu, že paní Klausová. Důstojně obhajovala svého muže, obdivoval jsem její statečnost. Jelikož dotazů na paní Klausovou bylo hodně, přerušil jsem svého předřečníka, a to tak, že jsem mu řekl: "Když se mi ve vedoucí funkci nedaří a nejsou za mnou výsledky, měl bych zavčasu odejít." Bylo mně řečeno, že někteří z nás nevíme, co chceme, a tak jsem odstoupil na bok a poslouchal další diskutující. Nevím, jakým způsobem dokázal otec vlasti Karel IV. povznést v tehdejší době náš stát na vysokou úroveň, když ho po svém otci Janu Lucemburském přebral zadlužený. I když byl poměrně mlád a provázela jej v rodinném životě smůla, věděl si vždy rady. Toto o našich politicích bohužel říci nemůžeme. Pořád se na něco vymlouvají a viní z neúspěchu vždy někoho jiného než sebe! Za špatnou práci dostávají svůj plat aniž by se někdo nad tím pozastavil, jestli jim odměna vůbec náleží. Účinná kontrola prostě neexistuje. my řadoví občané víme, co chceme. Chceme práci, chceme klid, chceme šťastnou budoucnost, chceme slušně žít, chceme sociální jistotu, chceme bezpečnost v našich ulicích. My umíme pracovat. To, co nás naučili naši otcové, jsme nezapomněli. My nemůžeme své schopnosti uplatnit, protože nám naši mocipánové nevytvořili podmínky. A jestli tito pantátové neumějí hospodařit, ať odejdou. My víme, jak to za deset let jejich vlády dopadlo, ať už nic neslibují, ať odejdou.
Z diskuze na Václavském náměstí v Praze ve stanici metra Muzeum zaznamenal
Jan Mrázek, PašoviceČeská spořitelna bude otevřena i v sobotu
ČS Česká spořitelna, a. s., upozorňuje, že bude v sobotu 18. prosince 1999 od 8.00 do 13.00 hodin otevřena pobočka České spořitelně v Uherském Hradišti, a to za účelem uzavírání smluv povinně smluvního pojištění. Každý klient obdrží zdarma praktický dárek a vánoční kazetu.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund