Číslo: 5
01.02.1999
Článků: 57

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Má se odpírat zlu?
Jak jsem se stal podnikatelem
Reakce na článek o Herbalife
Policejní týdeník
Zápis do speciálních škol
Pozvánka na seminář
Očkování
Vzpomínka na léto - cyklistická pouť z Boršic do Gdaňska

Má se odpírat zlu?
Má se odpírat násilí? Tyto filosofické myšlenky vyslovil ruský filosof a spisovatel L. N. Tolstoj a mnozí myslitelé s ním souhlasili - byli proti válce, proti branné povinnosti.
U nás byl mezi prvními odpůrci všeobecné branné povinnosti Přemysl Pitter. Patřil k představitelům organizace Internacionála odpůrců války, která měla své sídlo v Londýně ve 30. letech. Jejich výzvy, které patřily celému lidstvu, podporovaly významné osobnosti, jako např. Romain Rolland, Albert Einstein, Ghándí nebo H. G. Wels.
Přemysl Pitter pomáhal vždycky tam, kde byla jeho pomoc nejžádanější: pomáhal našim uprchlíkům, kteří byli vyhnáni Němci z pohraničí, pomáhal utečencům, kteří prchali před Hitlerem z Německa, pomáhal židovským rodinám za války a konečně v nuceném exilu v padesátých letech se ujímal lidí v internačním táboře Valka u Norimberka. Za to byl P. Pitter vyznamenán v Izraeli, v Německu a ve Švýcarsku. V jeho spisech Pacifismus a obrana, O národu silném myslí na národ, který je silný v lásce.
Ovšem jeho vize snílka, že není třeba čelit násilí a odpírat zlu, vyslovuje pochybnost o tom, zda je možno vůbec rozlišit útočníka od obránce - každý má svým způsobem pravdu. Proti těmto výrokům se postavil i T. G. Masaryk, ačkoliv byl sám zastáncem nenásilí - ovšem, je-li v sázce život národa a demokracie, musí se národ bránit agresi se zbraní v ruce! Naši politikové třicátých let jasně viděli rozpínavost nacistického Německa, jeho zbrojení a uchvatitelské choutky. Tomu se přece nedalo čelit láskyplným přemlouváním! Pro uchvatitele neplatí žádné smlouvy ani zákony! A toho si byli všichni dobře vědomi. Zlu je třeba se bránit a čelit silou! Také Ferdinand Peroutka se s Pitterem polemicky ostře střetl, vytýkal mu, že nevidí a přímo ignoruje reálnou skutečnost, která ohrožuje naši republiku, kdy nám hrozí od německého nacismu zničení republiky a naší státnosti vůbec.
Každý člověk přece nenávidí válku, zlo a násilí, proto se musí každý učit zlo přemáhat a bránit sebe, svůj stát. A ne přednášet snové představy, které sice krásně znějí, ale v době ohrožení jsou přímo škodlivé a zvrácené. Ferdinand Peroutka řekl: Dokud není mír na světě zcela zajištěn, žádný národ si nesmí dovolit vzbuzovat dojem snadné kořisti. Ustupovat zlu je totéž, jako ho páchat. Slabost, nerozhodnost a fanatické dětinské snění se nevyplácí.
Ivona KonečnáJak jsem se stal podnikatelem
Cože? Vy nevíte jak na to? Denně si paní pošťáčková může prošoupat podrážky od toho, jak Vám, ano, ano, právě Vám, nosí do schránky letáčky. Že je házíte do koše? Děláte chybu! Přečtěte si je: Moji kolegové vydělávají... Nezáleží na vzdělání ani věku... Dostáváte tolik, kolik... Chcete podnikat bez investic, ale... Dám Vám dobrou radu - ozvěte se na ně. Uspořádají pro Vás míting, právě a jen pro tuto vzácnou příležiost, která se už nikdy nebude opakovat. Rozhodně tam jděte. Dozvíte se, že není nic jednoduššího než podnikat. Zaregistrujte se a nediskutujte o tom, věřte, že se Vám to vyplatí. Pak si také nenechte ujít své první základní školení ve Zlíně, neboť právě tam získáte to pravé budovatelské nadšení, právě tam se dostanete k oněm kýženým informacím: Jak si snadno, rychle, elegantně zřídit svoji vlastní firmu. Připravte se i na malé překvapení. Na rozloučenou zde totiž dostanete svůj první (a rozhodně ne poslední) knock out.
Nebudu Vám prozrazovat tu prostinkou starou moudrost, že jestliže chcete něco získat, musíte před tím něco obětovat, nebylo by to ode mne vůči mým chlebodárcům fair. Znovu Vám dobře poradím: Neváhejte, nediskutujte, nepřemýšlejte. Obětujte! Postoupíte tím na žebříčku firemních hodností. Vy postoupíte na pomyslném žebříčku (který je speciálně pro Vás pravidelně lakován růžovou barvou) a původce Vašeho letáčku postoupí na skutečném žebříčku, jenomže finančním. Znáte to, když se dva perou - třetí má zisk. A jelikož dva a tři je celkem pět, nemůže v tom původce Vašeho dobra trčet sám. Proto Vás budou brát na nejrůznější školení: základní školení, střední škola, vysoká škola, prezidentský tým, předsednický klub (pro anglikánce uvádím originální výraz - chairmanďs club). Budete jezdit, budete investovat, budete snít.
Pak se Vám jedné velmi jasné noci bude zdát následující sen: Zjeví se před Vámi sedmý anděl, ten, co rozlomí poslední pečeť a zažehne tím Boží soud. Aniž by otevřel ústa, aniž by uhnul Vašemu zvědavému pohledu, zeptá se Vás temným hlasem: Nezapomněl jsi v té své euforii sledovat náklady? Náklady na telefonní hovory, náklady na benzín, náklady na pronájem haly, v níž se pro Tebe koná bezplatné školení? Probudíte se vystrašení, propocení. To ano. Ráno spočítáte výdaje a porovnáte je s nulovými nebo téměř nulovými výdělky a zjistíte pěknou mizérii. To ano. Vzpomenete si na mě a můj článek. To ano. Ale uznejte sami, nezískali jste tím ohromnou životní zkušenost k nezaplacení?
HKReakce na článek o Herbalife
Před několika týdny jsem napsala článek o pochybné práci v Herbalife. Poté jsem potkala dvě paní, které v Herbalife pracují. Do práce v Herbalife vložily přes sto tisíc korun. Nikdy jsem je nepovažovala za podvodnice, ale jen za naivky, které uvěřily hloupým lžím. Když jsem se pohybovala v kruzích Herbalife, vždy jsem je litovala. Dařilo se jim, řekla bych, dost špatně. Nyní mi vyprávěly, jak skvěle se jim daří a prý jim k tomu pomohl i ten můj článek. Článek, který byl plný kritiky, by jen v pohádkách mohl mít pozitivní účinek. Když mi to všechno vyprávěly, nelhaly mně, ale především samy sobě. Myslela jsem, že můj článek je vrátí do reality a ony pochopí, že práce v Herbalife není práce pro normální lidi. Bohužel, staré přísloví, které říká: Komu není rady, tomu není pomoci, se v tomto případě naplňuje.
Petra BuzkováPolicejní týdeník
Peugeot srazil chodce
Ostrožská Nová Ves - V neděli 24. ledna v nočních hodinách došlo v Ostrožské Nové Vsi k dopravní nehodě, kterou způsobila 31letá žena osobního vozidla značky Peugeot 305. Řidička se plně nevěnovala řízení a srazila 21letého chodce z Ostrožské Nové Vsi, který přebíhal vozovku. Zranění mladého muže si vyžádá dobu léčení 2 - 3 měsíce, škoda na vozidle dosáhla výše 30 tisíc korun. Nepozorné řidičce byl zadržen řidičský průkaz a případ na místě převzal vyšetřovatel Okresního úřadu vyšetřování Policie ČR Uh. Hradiště.

Kradl naftu
Mařatice - Policisté z obvodního oddělení Policie ČR šetří podezření z trestného činu krádeže 930 litrů motorové nafty ze Zemědělského družstva Mařatice. Podezřelým je 21letý mladík z Prakšic, který za pomoci shodného klíče do stojanu na čerpání pohonných hmot v objektu ZD načerpal uvedené množství nafty do 200 l sudů a tu potom použil pro svoji potřebu. Způsobená škoda činí 14 526 Kč.

Žíznivý zloděj
Uh. Brod - Neznámý pachatel se v době od 22. do 25. ledna vloupal do skladu Drinks Market, s.r.o. v Uh. Brodě. Odnesl si minimálně 8 palet kartonů s Fernetem, doposud nezjištěný počet kartonů šampaňského vína značky Hubert, 2 kartony vodky a 2 kartony kávy značky Jacobs. Svým jednáním způsobil majiteli škodu ve výši 400 tisíc korun.

Snědý muž ukradl hotovost
Uh. Hradiště - Prodavačka firmy Technocar v Uh. Hradišti oznámila policii, že jí 25. ledna odpoledne v nestřeženém okamžiku dosud neznámý pachatel vytáhl z pokladny na pultě v prodejně finanční hotovost ve výši 18 370 Kč. V prodejně se v době, kdy došlo k odcizení, pohyboval 180 cm vysoký muž snědé pleti s tmavými krátkými vlasy ve věku asi 25 let. Ten chtěl ukázat klínový řemen, který byl na druhé straně prodejny. Když prodavačka ukazovala zákazníkovi klínový řemen, byli v prodejně další dva muži ve věku asi 25 let a pohybovali se kolem pultu, na kterém stála pokladna.

Alkohol v krvi řidičů
Region - Policisté zadrželi v průběhu odpoledních hodin 26. ledna celkem 3 řidiče, kterým bylo orientační dechovou zkouškou prokázáno, že před jízdou požili alkoholické nápoje. V Uh. Hradišti byl přistižen 40letý řidič z Vések, ve Starém Městě 29letý místní muž a v Bojkovicích 25letý Bojkovjan.Zápis do speciálních škol
Uh. Hradiště (red) - Zvláštní škola v Uh. Hradišti, Palackého nám. a Speciální škola pro žáky s více vadami v Uh. Hradišti, Šafaříkova 961 oznamují, že dne 4. února 1999 od 13.30 do 15.00 hodin bude probíhat na zmíněných školách Den otevřených dveří a zápis dětí pro školní rok 1999/2000.
Zájemci si mohou prohlédnout prostory školy a výstavku prací žáků. Ve speciální škole bude připravena výstavka speciálních a kompenzačních pomůcek pro handicapované děti.
Srdečně Vás zvou ředitelství obou škol.Pozvánka na seminář
Uh. Brod (red) - Okresní hospodářská komora Uh. Hradiště pořádá v Uh. Brodě seminář k Dani z příjmu fyzických a právnických osob za rok 1998 - daňově uznatelné a neuznatelné příjmy a výdaje, který se koná ve čtvrtek 11. února 1999 v sále Restaurace U Rochů (Široká 161) v Uh. Brodě. Přihlásit se a bližší informace lze získat na OHK Uh. Hradiště, tel.: 0632/557849, tel./fax: 0632/555482.Očkování
Uh. Hradiště (red) - Jedinou spolehlivou ochranou v boji proti klíšťové encefalitidě je očkování. Až do konce měsíce února se můžete přihlásit na Okresní hygienické stanici a očkování si zaplatit. Samotná vakcinace bude probíhat v březnu a dubnu, tedy ještě před zvýšenou aktivitou klíšťat. Noví zájemci zaplatí za 1. a 2. dávku 2 x 400 Kč, 3. dávka k přeočkování stojí rovněž 400 Kč.
MUDr. Jaroslava Juřičková, epidemiolog OHSVzpomínka na léto - cyklistická pouť z Boršic do Gdaňska
Letní turistická sezona je sice už dávno za námi, ale malé zavzpomínání na teplé měsíce určitě potěší příznivce léta. Nejčastějším cílem našich turistů jsou země v okolí Středozemního a Jaderského moře. Na našeho severního souseda, Polsko, se neprávem zapomíná. Proto jsme se rozhodli tuto rozlehlou zemi navštívit, abychom poznali její osobité kouzlo. Po vzoru našeho velkého hrdiny Víti Dostála, který objel svět na kole, jsme se rozhodli dobýt Polsko.
Po tvrdé fyzické přípravě jsme konečně vyrazili. Naši 1600 km dlouhou cyklistickou pouť jsme zahájili 13. 8. 1998 v 7.00 hod. v Boršicích. Po bezproblémovém přejezdu republikou jsme 14. 8. vstoupili na polské území. Počasí nám přálo, za tři dny jsme projeli průmyslovou oblast Katovic, jehličnaté lesy kolem Čenstochové, rozlehlou zahradu v okolí Lodže, až k hlavnímu městu Varšavě. Pátý den ráno jsme vjeli do Varšavy. Dvoumilionová placka nad Vislou nás trochu zklamala, s výjimkou historického jádra, které bylo za války srovnáno se zemí, ale po válce opět postaveno cihlu po cihle. Nutno podotknout, že se to Polákům povedlo dokonale. Ale Praha je Praha.
Varšava se úderem 22. hodiny ukládá ke spánku. Tato situace nás trochu zaskočila, protože jsme náš triumfální příjezd chtěli s domorodci trochu oslavit. Před spaním ve Varšavě nás mnoho lidí odrazovalo, ale podle naší zkušenosti a rozhovorů s Varšavany už Varšava není zdaleka ta, co bývala. V nočních hodinách jsme se uložili ke spánku pod místními hradbami. Metropoli jsme opustili v časných ranních hodinách. Naším dalším cílem byla Mazurská jezera. Ti, kdo tvrdí, že Polsko je pouze rovina, nemají pravdu. V okolí Mazurských jezer se krajina pěkně vlní. Jezera nás svým kouzlem uchvátila. Podobná malebná zákoutí v Evropě stěží najdete. V Polsku jsme moc hradů a zámků neviděli, ale to, co jsme zhlédli v Malborku, stálo za to. Rozlehlá Křižácká pevnost na nás zapůsobila.
To, na co jsme se nejvíc těšili, bylo ještě před námi. Zbývalo 56 km. Sen, kterému jsme obětovali rok našeho života, byl na dosah. A pak to přišlo: 20. 8. 1998, 16.30 hod, 1005 km - GDAŇSK. Loni tento významný přístav slavil 1000 let od svého založení. S Varšavou se nedá srovnávat. Úzké, malebné uličky, vzorně opravené a upravené domy a všude přítomná vůně moře. Město si získá každého. Večer jsme nocovali na pláži ve známém kulturním a rekreačním středisku Sopoty. Měli jsme štěstí, neboť tu právě probíhal již 30. ročník hudebního festivalu Sopoty 98. Neodolali jsme a zúčastnili jsme se vystoupení několika mladých hudebních skupin na nejdelším molu v Evropě. Ten večer zde vystoupila i skupina 2 Unlimited. Mořská voda pro svou momentální teplotu nebyla ke koupání příliš vhodná, snad jen pro otužilce, ke kterým jsme patřili i my.
Celou cestu do Gdaňska nám počasí k radosti nás všech velmi přálo. Při zpáteční cestě nastal zvrat. Začalo nám pršet a rapidně se ochladilo. Cesta už tak pěkně neubíhala. Ujeli jsme maximálně 90 km denně. Podle ranních teplot jsme si mysleli, že v Polsku začíná zima. Za vytrvalého deště jsme přijeli do Toruně, města Mikuláše Koperníka. Po prohlídce jeho domu jsme pokračovali dál, směrem k Poznani. Poznaň se může pyšnit největší polskou renesanční radnicí s orlojem. Před radnicí stojí pranýř, na kterém trestali zloděje a nepoctivé prodavače. Vrahy podle pověsti rovnou usmrcovali, a to způsobem, jakým obvinění připravili své oběti o život. Rozloučili jsme se s tímto městem a vydali se k dalšímu cíli, který by žádný Moravan při návštěvě Polska neměl vynechat. Jedná se o Lešno, místo pobytu učitele národů Jana Amose Komenského. Po odlišných názorech místních obyvatel, kde se jeho socha nachází, jsme ji po hodině konečně našli. Obyvatelé tohoto města na našeho slavného rodáka tak trochu zapomínají.
Naší poslední zastávkou se stala Wroclav. Tuto krasavici nad Odrou nelze při návštěvě Polska opomenout. Loni byla stejně jako Uh. Hradiště postižena povodní. Mnoho historických památek se v současné době opravuje. Opět jsme měli štěstí, protože zde probíhala výstava surrealistického malíře Salvatora Daliho, a tak jsme ji velice rádi navštívili. Wroclav je jedno z mála polských měst, které žije i nočním životem. Seznámili jsme se s několika mladými lidmi. Skvělou zábavu kazil pouze častý přeháňkový déšť, který opět houstnul. Z Wroclavi jsme byli nuceni pro nepřízeň počasí a z časových důvodů posledních 400 km absolvovat vlakem.
V Polsku je přísný zákaz požívání alkoholu na veřejných prostorech, což je zpravidla dodržováno. Policie tu má velký respekt, jsou vždy a všude na správném místě. Nocovali jsme různě po parkovištích, lesích a polích, 2 x na fotbalovém hřišti a jednou dokonce ve vojenském prostoru. Zjistili jsme to až ráno, kdy nás probudil nedaleko projíždějící tank. Kola jsme při prohlídkách měst nechávali schovaná neoficiálně na nádražích, neboť sazby za úschovnu jsou na naše poměry opravdu hodně vysoké. Taktéž jsme kola nechávali uzamčená bez dozoru s celou výbavou před obchody a na náměstích. Za celou dobu nás nikdo neokradl. Nikdo nás nenapadl ani nám nevyhrožoval. Návštěvu Polska na kole všem vřele doporučujeme.
Závěrem bychom chtěli poděkovat firmě JUVA CYKLO za vzorně připravené stroje a firmě FOTO PORST za poskytnutí foto materiálu.
Mirek Sedlák, Lukáš Moulík, Pavel Chovanecwww.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 1 sekund