Číslo: 50
14.12.1998
Článků: 54

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Asi tomu nikdo nerozumí
Se svou němčinou se snad už neztratíme!
Pryč je hrůza ze zubaře
Přijďte nakoupit do nového
XXV. evropská výstava drobného zvířectva
Poděkování
Policejní týdeník

Asi tomu nikdo nerozumí

Slovácko - V programu žádné politické strany, hnutí, koalice či nezávislých kandidátů, kteří kandidovali na Uherskohradišťsku, jsem nenalezl alespoň pokus o vyřešení dopravní obslužnosti a koordinaci jízdních řádů vlakové a autobusové dopravy. Výsledkem je současný nelichotivý stav, který nemá za posledních 10 let obdoby. Ujíždí si takřka vše a všude.
Nejhorší situace od pádu železné opony je v návaznosti vlaků a autobusů v ve Starém Městě, na autobusovém nádraží v Uherském Hradišti si denně ujíždějí spoje místní ČSAD a cízích autodopravců, vyjmenovávat rozverné kousky Housacaru, který své spoje vede těsně před domácími ČSAD linkami, by bylo nošením dříví do lesa. Tam, kde jede státem dotovaný vlak, ve stejných nebo přibližně stejných časových polohách jezdí podruhé státem dotovaný autobus /například Uherské Hradiště - Zlín a Uherské Hradiště - Veselí nad Moravou/. Mrhá se prostředky v nevídané výši. Návaznost spojů neexistuje, vlaky jsou zpožděné a nespolehlivé, občané se vyhrnuli na silnice a svými vozidly doslova ucpávají silnice v okolí okresního města. Silnice jsou plné! Hurá - budeme stavět obchvat!
Situace v dopravě se patrně nezmění ani v příštích čtyřech letech. Žádná volební strana to totiž nemá v programu. Přitom by stačilo tak málo. Byli jste se, vážení kompetentní a odpovědní, alespoň jednou podívat ve Švýcarsku či Rakousku? Rád Vám o tom budu vyprávět.
Milan KubíčekSe svou němčinou se snad už neztratíme!
Poslední zářijový týden byl pro nás - 20 studentů uherkohradišťského gymnázia - poněkud netradiční. Jeli jsme si totiž vyzkoušet v praxi, jestli nesedíme v hodinách němčiny zbytečně. Strávili jsme týden v Německu. Gymnázium, se kterým navázala naše škola kontakty, leží v německém Weissenfelsu, spolková země Sachsen-Anhalt. Samozřejmě, že každý z nás měl trochu obavy z pobytu v neznámém prostředí cizí země. Nakonec to dopadlo ke spokojenosti všech. Celý týden se všichni točili jenom kolem nás (doma bychom si to také určitě nechali líbit). Zajímavou zkušeností byla i přítomnost ve vyučování. Zjistili jsme, že tamní děcka jsou daleko rozpustilejší a drzejší než my. A to potěší být ve srovnání aspoň někdy lepší než druhý. Odjížděli jsme s pocitem, že s našimi znalostmi němčiny se snad už neztratíme!
Michaela NavrátilováPryč je hrůza ze zubaře
Každý z nás to jistě zažil a mnoho možná ještě stále zažívá. To svíravé ticho, ta hustota vzduchu, který by snad šel i krájet, ta očekávaná a velmi obávaná slůvka Další, prosím. Ano, mluvím o čekárně u zubaře. Neříkám, že u každého! Neříkám, že všude! Neříkám, že vždy! Ona není pro nikoho čekárna u stomatologa tím nejpříjemnějším místem, o to víc, že nás pak čeká ta místnost druhá - ORDINACE, ve které už na nás čeká ten, který nás má ošetřit, a kterého se tak nesmírně bojíme. Ale vězte, že tohle všechno může být úplně jinak. Nevěříte? Můžete se přesvědčit. Letos na jaře jsem se chystala k zubaři, a jak to určitě také všichni znáte, návštěvu jsem odkládala a odkládala. Pak mi pár známých dalo radu: Určitě zajdi k naší paní zubařce. Ta je fantastická a ta bezva atmosféra, která vládne v její ordinaci, ani ti nepřijde, že jsi u zubaře. Samozřejmě mé první očekávání v čekárně bylo stejně příšerné jako vždy. A když přišla sestřička, že mám jít dál. No hrůza!
V ordinaci se dvěma křesly byli kromě usměvavé paní doktorky i další dva pacienti. Byla jsem usazena do křesílka u stolku, ať chvilinku počkám. Záhy jsem byla vtažena do společné debaty všech přítomných a bylo po obavách. Skutečně jsem zapomněla na to, co mě čeká. A když jsem pak sama seděla v křesle a paní doktorka mi zuby prohlédla, vysvětlila, co mi bude dělat, proč a jak to bude dělat, věděla jsem, že svým známým půjdu poděkovat. Dnes chodí k paní doktorce i naše děti a věřte, nebojí se - vyhráli jsme - pryč je hrůza ze zubaře. A co víc, děti se k zubaři těší.
Přála bych vám všem, kteří máte strach - nebojte se a najděte si takové zubaře jako je naše paní doktorka Elen Fiedorová, která nejen, že odvádí výbornou práci, což samozřejmě i většina jejich kolegů může potvrdit, ale má ten nejčlověčejší přístup ke svým pacientům. A proto chceme jí i člověku, bez kterého by svou činnost těžko vykonávala - její pravé ruce - sestře Zpěvákové poděkovat a přát jen to, aby jim to krásné lidství zůstalo a nám odpadla alespoň jedna velká obava, když všední život nám jich spousty dalších přináší.
rodina KolajovaPřijďte nakoupit do nového
Dne 14. 12. 1998 byla otevřena nová podniková prodejna sodovkárny Uh. Hradiště v Hradební ulici. Za výhodné ceny a v širokém sortimentu zde můžete nakoupit limonády TESA, vyškovské pivo, minerálky a ostatní nealko nápoje. Prodejní doba : PO-PÁ 7.30 - 17.00 hod., SO - 7.30 - 11.00 hod.XXV. evropská výstava drobného zvířectva
XXV. evropská výstava drobného zvířectva, která se konala v minulém měsíci ve dnech 20. - 22. 11. 1998. V Brně byla uspořádána poprvé v historii našeho českého chovatelství. Tato skutečnost byla velkým svátkem všech chovatelů a široké veřejnosti. V pavilonu Z ve veletržních prostorách bylo vystaveno z 15 států Evropy 5.644 ks králíků téměř všech uznaných plemen. Náš okres Uh. Hradiště reprezentovali se svými plemeny králíků následující chovatelé.
- Jurásek Ant. ze ZO Hluk chovné plemeno Durynský
- Kotačka Jiří ZO Hluk Činčila malá
- Lekeš Ivan ZO Uh. Ostroh Beran divoce zbarvený
- Malina Jan ZO Podolí Český strakáč č. b.
- Němeček Mir. ZO Uh. Brod Kalifornský
- Skočovský Zd. ZO Uh. Brod Tříslový černý
- Smetana Fr. ZO Podolí Český strakáč
Nejlepší bodové ohodnocení, 2 x 96,5 b, udělené 2 české ceny (poháry s emblémem králíka) na plemeno Českých strakáčů získali chovatelé Malina Jan a Smetana Fr. Tím tak obhájili dosaženými body a Smetana Fr. 111 ks vystaveného tohoto plemena ČS černobílého špičkovou úroveň našich i zahraničních chovatelů. Jinak velkým potěšením pro Fr. Smetanu bylo toto ohodnocení i dárkem k jeho životnímu jubileu 75 let. Stalo se tak velkým oceněním jeho chovatelské práce. I pro malý počet chovatelů ČS č. b. tohoto náročného plemena z hlediska šlechtění si drží od roku 1980 velmi dobrou stálici ve výstavnictví na Uherskohradišťsku a na národních výstavách. Nyní svoji kvalitu obhájili i na této evropské výstavě. Můžeme být hrdi na toto české plemeno, které si stále získává obdiv nejen u našich, ale i u zahraničních chovatelů, kteří si tento exteriérový druh králíka rozmnožují.
Výše uvedeným chovatelům králíků děkuji za reprezentaci chovaných plemen, které předvedli veřejností v kolekcích i v jednotlivých zvířátek. K dosažní dalších chovatelských úspěchů přeji hodně zdraví, elánu a rodinné pohody.
Jan MalinaPoděkování
Děti a zaměstnanci Speciální školy pro žáky s více vadami v Uh. Hradišti děkují všem sponzorům za poskytnuté dary a pomoc škole v roce 1998 - jsou to : Česká spořitelna p. Uh. Hradiště (finanční částka na pořízení chodítka PONY pro imobilní žáky).
Firma SEP-INTERIERY - p. Vařacha (pronájem plav. bazénu na 1 pololetí).
Nadace PATRIK DĚTEM (nákup speciálních žíněnek).
Firma SEAGRAM, a. s. Praha (finance na úpravu zahrady).
VÚ 4115 - pplk. Heinz - úprava zahrady
DOSTIH. STÁJ MONTY - p. Mazáčová (bezplatná hiipoterapie dětí v Mařaticích)
Firmy ALGIDA, LÉKÁRNA ČECHMÁNEK, SOUKR. SANITKY p. Čapek.Policejní týdeník
Napadl švagra nožem
Lopeník - Před týdnem o víkendu 6. 12. o půl sedmé ráno v obci Lopeník došlo k trestnému činu ublížení na zdraví. V podnapilém stavu dvaačtyřicetiletý pachatel z uvedené obce po předchozí hádce bodl kuchyňským nožem do břicha svého čtyřiadvacetiletého švagra. Ten dle lékařů utrpěl tržně-řeznou ránu na břichu, což je kvalifikováno jako těžké ublížení na zdraví. Pobodaný švagr se podrobil operačnímu zákroku a jeho stav je stabilizován. Obviněný byl zadržen a umístěn do policejní cely.

Muž bez nohou
Uh. Hradiště - Na základě oznamovatelky z Ostrožské Nové Vsi byl 7. 12. 1998 v kolejišti trati Břeclav - Přerov ve druhé traťové koleji mezi uvedenými městy nalezen neztotožněný muž, který měl amputované obě dolní končetiny nad koleny. Tento byl převezen do nemocnice v Uh. Hradišti, na oddělení ARO. Dalším šetřením bylo zjištěno, že se jedná o pětačtyřicetiletého muže z okresu Kroměříž.

Krádež na WC objasněna
Uh. Hradiště - Policisté Obvodního oddělení Policie ČR Uh. Hradiště dodatečně objasnili krádež peněz, ke které došlo 26. 8. na pánském WC ve V baru v Uh. Hradišti, které se dopustili dva pachatelé ve věku 41 a 36 let ze Sokolova a Uh. Hradiště, již fyzicky napadli pětatřicetiletého muže na uvedeném WC, kdy mu následně z kapsy odcizili částku 800,-Kč.

V Hluku hořelo
Hluk - 8. 12. 1998 kolem 20.30 hod. došlo v Hluku na Hřbitovní ulici k požáru rodinného domu, a to jedné obytné místnosti v horním podlaží. Požár vznikl bez cizího zavinění. Na místě zasahovali hlučtí a uherskohradišťští hasiči. Vyšetřovatel stanovil jako příčinu požáru technickou závadu na elektroinstalaci. Ke zranění osob nedošlo. Hmotná škoda činí 30.000,-Kč.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund