Číslo: 6
08.02.1999
Článků: 58

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


V týdnu Sv. Valentýna
Rekviem nad padlými stromy
Zazpívej, slavíčku 1999
Policejní týdeník
Melisa se dočkala partnera
Pozvánka na seminář
Očkování
Co předpovídá Váš horoskop a dá se mu vůbec věřit?

V týdnu Sv. Valentýna
Blíží se svátek všech zamilovaných, Sv. Valentýn. Protože náš salon nese podobný název, dovolte nám osvětlit jeho vznik. Láska a žena mají k sobě velmi silné pouto, je jedno, zdali je to láska mateřská, manželská či milenecká, je prostě pro nás ženy hnacím motorem. Naplní nás štěstím a pohodou. Právě tyto důvody nás vedly k tomu, aby náš salon byl symbolikou krásné, spokojené a úspěšné ženy.
Milé dámy, jistě už pomýšlíte na to, čím svým nejmilejším uděláte radost. Mějte na paměti, že i malý dárek plný fantazie, který donutí Vašeho miláčka zapřemýšlet, potěší více jako honosný dar, který spíše uvede obdarovaného do nepříjemných rozpaků. Namáhejte si trochu svoje hlavičky, aby Váš dárek sršel vtipem a elegancí ženám rádoby vlastní. Nejde jenom o dary hmotné, velkou radost můžete způsobit i stylem Vašeho chování a přístupu k partnerovi. Přemýšlejme o tom, co muži nesnáší a co na nás milují, a snažme se podle toho řídit.
Co muži nesnáší: Když jsou ženy příliš emancipované - jde prý z nich strach, sobeckost - netolerantnost, nucení partnera k uzavření manželství, neustálé vyžadování důkazů lásky, ponižování v soukromí i na veřejnosti, nedostatek uznání a pochopení.
Neberte, prosím, shora uvedené věty jako kuchařku na spokojený vztah. Pokud má totiž něco klapat, vždycky na to musí být dva. Spíše nedělejte svým protějškům to, co byste si nepřály, aby dělali oni Vám. Budete-li ženou milou, chápající to, že život není vždycky jen procházka růžovou zahradou, láska Vám bude odměnou.
Proto oslavujte nejenom na Valentýna, ale snažte se, aby celý Váš život, pokud to jen trošku jde, byl něčím krásným, na co se nezapomíná.
Salon ValentýnRekviem nad padlými stromy
Kdybych uměla psát hudbu, určitě bych složila skladbu nad padlými stromy na pokraji borovicové seče. Padlá těla mladých borovic a jiných listnáčů leží v trávě přes sebe, bez ladu a skladu, v rozježděné cestě v trávě. Jiný kmen stromu leží zatlačen těžkým kolem traktoru v lesní rozryté cestě. Další leží opodál zlomen, roztříštěn na několik kusů. Bez piety, bez úcty.
Nad zastřelenými kusy zvěře, která leží vyrovnaná v řádce na zemi, sejmou myslivci klobouky, zatroubí fanfáru a vystřelí salvu z pušek. To je úcta ke zvěři. Ale kdo sejme klobouk nad umírajícím či mrtvým stromem? Strom přece není jen předmět těžby, není jen kus dřeva určený ke zpracování či k tomu, aby hnil v cestě - ale je to živý organismus, kus přírody, bez které člověk nemůže žít.
V jehličí podťatých stromů, které připomínají obrazy lidských bojišť, se zachycují jen vlákna babího léta, putujících malých bílých pavučinek. Ty jediné připomínají smuteční prapory, ty jediné vyslovují poslední poctu umírajícím stromům.
Ivona KonečnáZazpívej, slavíčku 1999
V lidové písni je zakleta prostá krása lidského života. Radost i smutek, láska i štěstí. Je blízká našemu srdci, a proto si ji každý rád zazpívá. Je to ta naša slovácká! Dne 28. ledna se uskutečnil v Uh. Hradišti 25. ročník soutěže Zazpívej, slavíčku 1999. Cílem soutěže je získat přehled o výrazných pěveckých talentech mezi dětmi na mateřských a základních školách. Nultá kategorie byla určena dětem z mateřských škol. Z naší MŠ Kunovice se soutěže zúčastnily 3 děti - Ondřej Siman, Julie Habartová, Martin Pěcha. Vystoupení našich dětí skončilo velkým úspěchem. Dvě děti postoupily do okresního kola a třetí má zajištěnou účast v přehlídce talentů 99.
Celkem bylo v nulté kategorii přihlášeno 32 dětí. Z toho je vidět, že na Slovácku má lidová píseň své místo v lidských srdcích a že tento uvědomělý vztah se v rodinách pěstuje už po několik generací. A v tom tkví kořeny úspěšnosti. Když se k tomu přidá talent - dar od Boha a také včasná rozpoznání nadání, při každodenní práci v mateřské škole, tak úspěch se určitě dostaví.
Talentované děti mají v Kunovicích možnost rozvíjet své nadání dál v zájmových folklórních kroužcích. Vedou je lidé zapálení pro naše krásné tradice, takže Kunovjan v budoucnu určitě nebude mít nouzi o své nástupce.
E. Slováčková, MŠ KunovicePolicejní týdeník
Specialista na telefonní automaty
Region - Dosud neznámý pachatel v noci na 31. ledna v obci Nedakonice vytlačil zámek pokladny telefonního přístroje, otevřel dvířka a z telefonu odcizil pokladnu s finanční hotovostí 2362 Kč. Celková škoda činí téměř pět tisíc korun. Rovněž v Bílovicích došlo k vypáčení telefonního automatu fy Telecom neznámým pachatelem, který nezjištěným způsobem vypáčil skříňku mincovníku a odtud si odnesl 1000 Kč v drobných mincích. Celková způsobená škoda dosáhla 3500 Kč. K dalšímu poškození telefonního automatu došlo v Hluku. Neznámý pachatel nezjištěným předmětem vypáčil kasičku na drobné mince a odcizil finanční hotovost 864 Kč v drobných mincích. Celková škoda dosáhla 3655 Kč.

Krádež horského kola
Uh. Hradiště - V noci z 28. na 29. ledna oznámil majitel sklepní kóje v Uh. Hradišti, že se mu někdo nezjištěným způsobem vloupal do sklepa. Zloděj odcizil horské jízdní kolo značky King Fox a majiteli svým nezákonným jednáním způsobil škodu 4100 Kč.

Ze zbrojovky zmizely závěry
Uh. Brod - Při prováděné inventuře v České zbrojovce Uh. Brod, kterou provedli pracovníci ve dnech 27. až 29. ledna, bylo zjištěno zcizení 52 kusů závěrů k pistolím v hodnotě téměř 55 tisíc korun z místnosti výrobní kontroly. Násilné vniknutí nebylo zjištěno.

Krádež peněženky
St. Město - V obchodním domě Mana ve Starém Městě odcizil 1. února dosud neznámý pachatel z dámské kabelky hnědou koženkovou peněženku s finanční částkou 5050 Kč.

Kohout řádil v Modré
Modrá - V úterý 2. února v dopoledních hodinách vznikl požár ve stodole na pozemku rodinného domku v obci Modrá. Jako příčina požáru byla vyšetřovatelem Hasičského záchranného sboru uvedena závada na elektroinstalaci na nákladním vozidle značky Avia, na němž byla prováděna oprava startéru. Při nastartování vozidla došlo v elektroinstalaci ke zkratu a následnému požáru, od kterého se vznítily blízko stojící dřevěné skříňky a dřevěná konstrukce stodoly. Předběžná škoda činí 150 tisíc korun.

Vloupání do bytu
Uh. Brod - Vypáčenými vstupními dveřmi se dostal 2. února ráno do bytu v Uh. Brodě zloděj, který si odnesl barevný televizor, videorekordér a fotopušku. Celkem vznikla majiteli bytu škoda téměř 23 tisíce korun.Melisa se dočkala partnera
Lešná (vk) - Novým obyvatelem ZOO Zlín - Lešná je devatenáctiměsíční sameček lemura rubra, červené formy lemura variho. Tento méně rozšířený poddruh populární madagaskarské poloopice patří mezi ohrožená zvířata a zlínská zoologická zahrada jej na doporučení koordinátora evropského chovu získala darem od ZOO Banham ve Velké Británii. O rok starší samička tohoto krásně zbarveného lemura Melisa, která žije v ZOO Lešná od loňského léta, se tak konečně dočkala vytouženého partnera.
Vzhledem k tomu, že lemuři pohlavně dospívají ve třech letech, je předpoklad, že se v budoucnu ve zlínské zoologické zahradě dočkají i u tohoto zvířete nových přírůstků z vlastního chovu, tak jak se to daří u klasické formy lemura variho. V současné době je vari červený v českých zoologických zahradách k vidění pouze v Praze, Jihlavě a na Lešné. Zajímavé je, že banhamský přistěhovalec byl odchován lidmi a po ukončení karanténního období jej čeká seznamování s družkou, která se po svém loňském příchodu z Mulhouse v novém prostředí už dokonale aklimatizovala.Pozvánka na seminář
Uh. Brod (red) - Okresní hospodářská komora Uh. Hradiště pořádá v Uh. Brodě seminář k Dani z příjmu fyzických a právnických osob za rok 1998 - daňově uznatelné a neuznatelné příjmy a výdaje, který se koná ve čtvrtek 11. února 1999 v sále Restaurace U Rochů (Široká 161) v Uh. Brodě. Přihlásit se a bližší informace lze získat na OHK Uh. Hradiště, tel.: 0632/557849, tel./fax: 0632/555482.Očkování
Uh. Hradiště (red) - Jedinou spolehlivou ochranou v boji proti klíšťové encefalitidě je očkování. Až do konce měsíce února se můžete přihlásit na Okresní hygienické stanici a očkování si zaplatit. Samotná vakcinace bude probíhat v březnu a dubnu, tedy ještě před zvýšenou aktivitou klíšťat. Noví zájemci zaplatí za 1. a 2. dávku 2 x 400 Kč, 3. dávka k přeočkování stojí rovněž 400 Kč.
MUDr. Jaroslava Juřičková, epidemiolog OHSCo předpovídá Váš horoskop a dá se mu vůbec věřit?
Pro někoho je sedmička šťastným číslem, někdo nesnáší třináctku. Znám lidi, kteří by nešlápli na kanálovou mříž ani za cenu zlomené nohy, a překročit práh domovních dveří levou nohou je pro někoho důvodem k návratu domů. Budiž, každý má právo na nějaké to tabu, které mu jakýmkoliv způsobem komplikuje život.
V posledních letech jsou v módě horoskopy. Denní, týdenní, měsíční, roční a snad i staleté. V několika řádcích jsou zaklety osudy i názory, jak si máte uspořádat život, co máte dělat, čemu se vyhnout, co Vás čeká - a to nejen pro jednotlivce, ale i pro celé rodiny, města, dokonce pro celé národy a státy, světadíly, planety, celý vesmír. Nedávno jsem četl v jednom horoskopu uměle zabudovaném v rádoby vědeckém článku, jak naši sluneční soustavu čeká za šest miliard let nějaká hrozná katastrofa, která nepříznivě ovlivní i planetu Zemi. Je to prý ve hvězdách. Co ale v těch hvězdách všechno není! Dobrý ten muž, autor toho pojednání, se chlubil, že o jeho horoskopy a skládanky z hvězd se předstihují význačné politické, hospodářské, kulturní a jiné osobnosti nejen od nás (už se nedivím, proč takto dopadáme), ale i z celého světa. Jeden prezident nejmenované země by prý ani ráno nevstal z postele a nešel vládnout, aniž by se nedověděl od našeho takybadatele, co má ten den dělat a čeho se má vystříhat.
Tak to už musí být opravdu velká hvězdná kapacita! Naposled prorokoval ohromné záplavy na Moravě buď v˙měsíci říjnu nebo listopadu, nebo...!
Propočty z hvězd a slohová cvičení horoskopů nás pronásledují a vnucují se téměř ve všech novinách, časopisech a vytočíte-li číslo 0609 123 581-592, vyslechnete si váš horoskop i v telefonu za docela malinkatý poplatek 38 Kč/min. Za několik desítek korun tak získáte návod, jak žít v nejbližších dnech. Jak prosté! A nejen, že zjistíte Váš horoskop, ale i horoskop Vašeho současného životního partnera či dokonce Vám poradí, koho byste si měli za partnera vybrat.
Nejenom potentáti, ale i prostý lid sleduje horoskopy a dává si věštit z hvězd. I jeden můj přítel kdysi podlehl lákavosti svého horoskopu na kterýsi týden. Tam mu bylo doporučeno, aby nelenil a okamžitě investoval své peníze, protože doba je velmi příhodná pro zhodnocení jeho kapitálu a on sám bude prý velmi překvapen nad výsledkem svého konání. Byl opravdu velmi překvapen, neboť po krátké době se dověděl, že představitelé fondu, jemuž svěřil na mnohonásobné hodnocení svůj kapitál, zmizeli nenávratně i s desítkami milionů korun důvěřivých vkladatelů někde v zahraničí. Musel jsem ho utěšovat, že konečně si nemůže naříkat, protože horoskop se mu vyplnil. Na jeho dotaz, že nechápe jak, vysvětlil jsem mu, že jeho kapitál se skutečně zhodnotil, protože i on přispěl svou částkou k oněm desítkám milionů korun nezvěstných majitelů a jeho překvapení se táhne už několik týdnů. Tak pravil horoskop. Mně osobně to vyneslo modrý monokl na oku a ztrátu přátelství tohoto jinak dobrého člověka.
Přesto, vida, jak množství mně známých i neznámých lidí pilně každý den či týden studuje ve všech tiskovinách svůj horoskop, jak dovedou živě mezi sebou debatovat o tom, co je čeká nebo co by měli udělat, rozhodl jsem se zkusit si jednou zařídit svůj život dle horoskopu.
Zakoupil jsem si jakési noviny a přečetl si svůj horoskop na nastávající týden. Zpráva pro mne říkala, že moji chuť k jídlu nic nepokazí, v polovině týdne mne vyvede z míry nějaká změna a v úterý se nemám nutit ke cvičení. Což o to, necvičím nikdy, natož v úterý, chuť k jídlu mám pořád stejně dobrou, takže musím počkat na půlku týdne. Co mne to asi vyvede z míry? Jaká změna? Že bych přestal jíst nebo začal cvičit? To by mne opravdu vyvedlo z míry! Situace však byla zcela prozaická. Ve středu jsem hledal ve starších novinách určitý článek a náhodou mi padl do oka můj horoskop z jiných novin. Jenom koutkem oka jsem zahlédl pár řádků, ale okamžitě jsem se k tomu vrátil. Něco tu nesedělo! Podle těchto novin prý můj rodinný rozpočet zažije menší šok díky některé osobnosti z mého blízkého okolí. Proto prý nemám chodit nikam daleko (Proč? Ptám se já.) a když zažehnám nebezpečí, ušetřím si mnoho bezesných nocí.
Protože nemám žádné finance, natož ještě takové, s nimiž bych se dělil s nějakou osobností v mém blízkém okolí (mimo sebe žádnou osobnost neznám), bylo mi to divné. Vždyť to bylo cosi úplně jiného než v těch prvních novinách. To mě opravdu vyvedlo poněkud z míry. Urychleně jsem si sehnal některé další noviny a časopisy a ponořil se do studia mých horoskopů na dotyčný týden. Mé překvapení neznalo mezí! Jestliže mi jedny noviny doporučovaly, abych se smířil s pravdou, že musím spolupracovat s lidmi, kteří mi nesedí, a v následujících dnech se jim vyhnul (jak tedy s nimi spolupracovat?), další radily, pokud chci patřit k vyzrálejším osobnostem, mám prý usilovat o zvýšení schopnosti se svěřit a vyjádřit na správném místě. A to já si vždycky myslel, že v mém věku jsem už vyzrálá osobnost a na svěřování se někomu mám za ta léta svůj názor. V posledním horoskopu, který jsem našel, mi bylo sděleno, že uprostřed týdne bude můj slibný den.
A tak jedině dvě předpovědi z té hromady rozdílných horoskopů se jakýmstakýms způsobem splnily. Jeden, který mne upozorňoval na vyvedení z míry v půli týdne, a druhý na tentýž termín jako můj slibný den. Závěr jsem jako vyzrálá osobnost provedl okamžitě. Horoskopy skončily v modrém igelitu na starý papír. To byla odměna za vyvedení z míry srovnáním horoskopů. A protože to byl zároveň i můj slibný den, vzniklo toto povídání o blahodárných účincích horoskopů na lidský život. Všem vřele a zdarma doporučuji.
Poznámka: Děkuji všem novinám a časopisům, z nichž jsem čerpal poznatky jejich horoskopů ve znamení Býka na jeden týden.
Jiří Peškawww.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund