Číslo: 7
14.02.2000
Článků: 76

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Svatý Valentýn - svátek zamilovaných
Speciální školy děkují
Přednáška pro pěstitele
Příprava ovocných kvasůJistě jste už viděli krásnou klisnu Seattle z Napajedel a její hříbátko. Malou klisničku jsme vyfotografovali 7. ledna 2000, kdy chodila po stáji teprve třetí den. Osmiletý táta Regulus se podepsal na bílém zbarvení lysinky a tří nožek klisničky. Na snímku Seattle s klisničkou v láskyplném přítisku, speciálně jen pro Dobrý den, Slovácko.

Text a foto: Milan KubíčekSvatý Valentýn - svátek zamilovaných
14. února - svátek svatého Valentýna, svátek všech zamilovaných a zaláskovaných. Amorovy šípy létají všude kolem nás, zamilované dvojice si vzájemně předávají drobné dárky, jako jsou sladkosti, květiny a především přáníčka s˙poetickým vyjádřením lásky a spoustou srdíček. Mnoho lidí, především starší generace, však považuje tento svátek jen za další americký výmysl. Oslava dne svatého Valentýna se ale datuje daleko do minulosti a s˙Amerikou nemá nic společného, i když v současnosti se tam slaví tento svátek asi nejbouřlivěji.
Dnešní Valentýn byl původně křesťanský svátek, kterým si věřící připomínali život a smrt křesťanského mučedníka Valentýna. Právě 14. února roku 270 našeho letopočtu ho římský císař Claudius II. nechal popravit. Je jisté, že žil a zemřel mučednickou smrtí, pravý důvod jeho smrti je však tajemstvím, které zatím nikdo nerozluštil. Křesťané tvrdí, že Valentýn byl kněz a působil ve třetím století našeho letopočtu v okolí˙Říma. V˙té době byli křesťané stíháni a vězněni pro svou víru. On jim pomáhal překonat krutý osud mučedníků (mučení, popravy, lví jámy a znásilňování byly veřejnou zábavou tehdejšího světa) a snad i prchat z˙vězení. Zatčen byl nakonec i on sám. Při soudním procesu dostal otázku, co si myslí o římských bozích Jupiteru a Merkuru. Samozřejmě odpověděl, že jsou to bohové falešní, nepraví a smyšlení ,zatímco jediný opravdový je jeho Bůh. Za urážku římského božstva byl proto uvězněn, ale ve svém učení o Bohu přesto dále pokračoval. Přesvědčil dokonce i jednoho muže, který byl vězeňský strážce, aby se obrátil na křesťanskou víru. Tento muž adoptoval slepou dívku, pro niž se Bůh stal chutí do života, uvěřil a nechal se pokřtít i s˙celou rodinou, což bylo 46 lidí. Když se římský císař dověděl, že Valentýn šíří svou víru i přes to, že je ve vězení, rozzuřil se a nechal ho popravit.
Podle Bible byl Valentýn člověkem s˙největším srdcem, plný lásky, kterou rozdával a pro druhé a lásku Boha dokázal položit svůj život. Po své smrti byl prohlášen svatým. Možná to bylo opravdu podnětem k˙dnešní podobě tohoto svátku, dle jeho příkladu mají zamilovaní otevřít svá srdce, nebát se vyznat lásku a ukázat své city. Jiná verze příběhu říká, že Valentýn tajně oddával zamilované páry dle křesťanské víry, podporoval jejich lásku a to bylo příčinou jeho uvěznění a popravy. To je možná ještě blíž svátku zamilovaných, ale kdo ví.
Je to tajemství, které si sám svatý Valentýn nechal pro sebe. Ale dost historie, tento svátek má romantickou myšlenku a byla by škoda ho zavrhnout. Vždyť v˙dnešní uspěchané době jdou city a láska jakoby stranou, zpomalme proto a podívejme se do svých srdcí. Nezáleží na tom, jestli jste mladí nebo staří, vzpomeňte si, kdy jste naposled svému partnerovi řekli něco hezkého a ukázali mu svou lásku. Že je to už dost dlouho? Tak právě dnes máte tu nejlepší příležitost to napravit! A vy, co si svou lásku vyjadřujete denně, nezapomeňte ani dnes!
Šťastný a láskyplný den svatého Valentýna!
Hana OmelkováSpeciální školy děkují
Děti a pracovníci Speciálních škol pro žáky s více vadami v Uherském Hradišti děkují všem sponzorům a příznivcům za poskytované dary a projevenou přízeň naší škole v roce 1999. Jsou to: Nadace Komerční banky a. s. Jistota, Lékárna Buchlovice, Firma BOSS - ing. Omelka, Firma SAKS - ing. Dvořáček, Firma YES Uh. Hradiště, Keramici p. Vaněk a p. Planeta, Firma INKERA St. Město, Městský úřad Uh. Hradiště, Městský úřad St. Město, Galerie U Sovy, Slovácké divadlo a Klub Kultury v Uherském Hradišti.
Mgr. Marta Elfmarková, ředitelka školPřednáška pro pěstitele
ČZS zve všechny pěstitele ovoce, zeleniny a vinné révy na odbornou přednášku o ochraně proti nemocem a škůdcům, se zaměřením na ekologickou ochranu. Přednáška proběhne v neděli 20. února v 8.30 hodin v budově č. 293, Palackého náměstí, I. poschodí, dv. č. 15. Přednáší vynikající odborník ing. Rod. Součástí přednášky bude promítání, odpovědi na dotazy a výměna zkušeností.Příprava ovocných kvasů
Příprava ovocných kvasů je téma přednášky, která se koná v úterý dne 15. února v bývalé hospodě Na Pálenici v Kunovicích v 16.00 hodin. Přednáší ing. Jílek. V letošním roce bylo hodně špatných kvasů na pálení. Chcete-li se dovědět, jak připravit dobrý kvas, přijďte včas.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund