Číslo: 8
22.02.1999
Článků: 53

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Čí je to pravda?
Na hodnoty člověka mám své měřítko
Zimní novinový tábor
Policejní týdeník

Čí je to pravda?
Pan Jaroslav Plachý v článku Kdo se bojí pravdy, v jistých regionálních novinách rozdělil dnešní společnost na tři skupiny:
1. Na ty, kteří se nebojí, a proto kradou. Zřejmě každý, kdo se nebojí, je podle poslance zloděj.
2. Na ty, kteří se sice bojí, ale přesto kradou.
3. A na ty, kteří sice nekradou, ale pravdy se bojí.
Moc hezky nás pan poslanec z ODS rozdělil. Na zloděje a ty, co sice nekradou, ale pravdy se bojí. Zřejmě máme pokřivený charakter. Jedno mě opravdu zajímá, do jaké skupiny se řadí pan poslanec Plachý. Rozhodně nekrade, pravdy se také nebojí, zřejmě je tu ještě čtvrtá skupina. Ti, co mají pravdu, i kdyby to bylo jinak. Od čeho jsme přece poslanci. No přece od toho, abychom zákony měnili k obrazu svému.
Jan ŠilerNa hodnoty člověka mám své měřítko
Nedá mi, abych vám nenapsala pár řádků k článku Podivínská stařenka se ráda obklopouje psy. Jsem značně mladší než paní Zabloudilová, ale patřím ke generaci, která do míst v okolí jejího domu chodívala trhat do krásných zahrad ovoce. Rodina Zabloudilových ztratila zástavbou činžáků svoje soukromí a v pozdějších letech paní Zabloudilové nastaly díky obyvatelům těchto činžáků velké potíže. Vykrádání zahrady, záměrné ničení plotů i trávení psů.
Nepamatuje to MVDr. Neumannová, ale jistě veterináři z Kroměříže, kam paní Zabloudilová tato zvířata vozila i následně na pitvu. Komunistický režim ji trvale šikanoval a omezoval v užívání jejího domu. Vyřizovala nesčetně mnoho udání a platila jednu pokutu za druhou. VB nebrala vůbec její oznámení vážně a nechránila ani ji, ani její majetek. Byla však jako žena žijící sama nesmírně statečná. Poznala jsem ji i s manželem nejlépe v roce 1970/71, kdy se dovedla spolu se dvěma členy kynologického spolku zastat všech psů, žijících v činžácích. Úředník MNV, zvaný antipes, a tehdejší předseda MNV totiž direktivně nařídili majitelům těchto zvířat zrušit jejich chov. Jednalo se o porušení platného zákona o osobním vlastnictví a spor vyřizovala na popud paní Zabloudilové a nás Generální prokuratura Praha a prezident. To víte, že rozhodnutí o oprávněnosti naší stížnosti odnesla paní Zabloudilová. Nenáviděli ji ještě víc a škodili. Ale psi byli terorizováni.
Doufám, že váš článek, a ostatně i filmový dokument pana Gogoly Vila Inocent, který natočil o této osamělé statečné ženě (byl uveden na ČT), poslouží k tomu, aby si lidé uvědomili, že i v našem státě by v rámci ochrany soukromého vlastnictví mělo být zachováno Můj dům - můj hrad. Vím, že paní Zabloudilová již svůj zdevastovaný dům svými silami nedá do původního stavu. Myslím si však, že by si její okolí mělo uvědomit i význam slova demokracie a mělo ji přestat pronásledovat. Nezlobte se, že jsem vám to musela napsat, ale hodnoty člověka se podle mých měřítek neurčují podle umytých oken nebo omítek na domě.
Čtenářka z Uherského HradištěZimní novinový tábor
Uh. Hradiště (Kk) - Zimní novinový tábor je pryč. Jak se vydařil a jak se dětem líbil, jsme popsali již v minulém vydání. Je nutno však připomenout, že bez vstřícných lidí by táboru něco scházelo. Proto patří dík především sponzorům a majiteli hotelu Zastávka. Skvělý kuchař a bavič v jedné osobě Miroslav Chmelař je majitelem hotelu Zastávka ve Žďárském potoku u Rýmařova, kde jsme strávili s dětmi několik krásných dní. O jeho kuchařském umění svědčí několik kilogramů navíc a spokojené děti, kterým nechyběl ani pohár s ovocem a šlehačkou. Pobyt právě zde mohou doporučit nejen děti, ale i my vedoucí. Proto pokud by chtěli rodiče s dětmi navštívit hotel Zastávka, uvádíme telefonní číslo: 0647/283 296.
Nemalé poděkování posíláme našim stálým sponzorům, kteří se podíleli i na letním táboře. Jsou to: Laksyma Nedakonice a jejich výborné svačinky v podobě mléčných výrobků, HAMÉ Babice se skvělými výživami a paštikami, TEKOO Uherský Brod - vitamíny v pomerančích, LINEA Nivnice, která se postarala o to, aby děti ani vedoucí nestrádali žízní, a Varmužova pekárna Boršice, díky níž si děti pochutnaly na vánočkách a sladkých rohlících.Policejní týdeník
Dopravní nehodovost
V době od 11. do 17. února zaznamenalo Okresní ředitelství Policie České republiky v našem regionu 65 dopravních nehod s celkovou škodou více než 3 miliony korun. Nehody si sice nevyžádaly oběti na životech, jsou ale registrována dvě těžká a lehká zranění. Jedním ze zraněných je sedmatřicetiletá chodkyně z Bílovic, která utrpěla zlomeninu pánve s dobou léčení asi půl roku. Ta totiž na křižovatce v Bílovicích při přecházení na přechodu pro chodce z bezprostřední blízkosti zpoza odjíždějícího linkového autobusu vešla do jízdní dráhy šedesátiletému řidiči osobního automobilu.

V kurzu zůstávají autorádia
V době od 11. do 12. února se vloupal neznámý pachatel v Uherském Hradišti a Kunovicích do šesti osobních vozidel. Z automobilů značky Citroen, Mitshubishi, Škoda Felicia, VW Golf a Kia Sephia po rozbití okna odcizil autorádia, čímž způsobil majitelům škodu v celkové výši 40 500,- korun.

Planý poplach lidi baví
Neznámý mužský hlas dne 12.2 oznámil na linku 158 ve 21.38 hodin, že v Mesitu je bomba, a poté zavěsil. Byla provedena prohlídka objektů ve firmách Dicom, Ronex, OVM, Energo, Forschneer, ORN. Dále byla provedena prohlídka objektu AVX, kde je nepřetržitý provoz. Provedenou prohlídkou nebylo zjištěno narušení objektů ani uložení podezřelých předmětů nebo výbušniny. O den později téměř o půlnoci neznámý pachatel oznámil na linku 158 zprávu, že v objektu Slovácké strojírny, a.s., v Uherském Brodě je uložena výbušnina. Provedenou prohlídkou areálu podniku, a zejména rizikových objektů nebyla výbušnina nalezena. V době kontroly se v areálu nacházelo pět zaměstnanců včetně ostrahy, ale k žádnému přerušení výroby nedošlo. Jen půl hodiny poté na tutéž linku opět oznámil mužský hlas, že za tři čtvrtě hodiny vybuchne v nové spořitelně bomba. Po prohlíce budovy a jejich přilehlých prostor nebyl nalezen žádný nástražný ani výbušný systém.

Zloděj se chystá na jaro
Během pondělí a úterý minulého týdne vnikl po překonání drátěného oplocení neznámý pachatel na staveniště firmy SAS, a.s., ve Starém Městě. Poté násilně vnikl do plechové buňky, ze které odcizil 5 balíků izolačních pásů. Z další buňky odcizil motorovou pilu, elektrickou vrtačku, ruční kotoučovou pilu, hliníkové váhy a tesařská kladívka. Škoda celkem činí téměř pětatřicet tisíc korun.

Vybíral si z mnoha aut
V průběhu minulého úterý odcizil neznámý pachatel na parkovišti před Letem Kunovice nezjištěným způsobem osobní automobil značky Škoda Favorit vínové barvy, SPZ 18-61. Způsobená škoda činí 110 500 korun.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund