Číslo: 12
22.03.1999
Článků: 55

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Salon Valentýn ženám
Test pro volnou chvíli
Rostliny kolem nás
Cestování
Jarní očistná kúra

Salon Valentýn ženám
Jaro a žena
Jaro poznáváme již všude kolem nás. Na rozích ulic se sněženky, svítí sluníčko a vzduch je provoněn něčím tajemným, co dokáže snad každou z nás naplnit slastnými pocity euforie. Někdy však kromě těchto příjemných pocitů má jaro i své nepříjemné stránky. Například taková jarní únava není žádná příjemná věc. Jak se s ní vypořádat, vám poradíme v následujících řádcích. Naši špatnou fyzickou a duševní kondici většinou způsobují dlouhé zimní večery bez aktivního pohybu, ponuré počasí bez slunečního svitu, které spoustu žen uvádí do stavu deprese, a pak častého přejídání. Naše pleť, pokud jí nevěnujeme důslednou péči, dostane sychravým počasím také pořádně zabrat. Je tedy na místě začít něco dělat. Nejlépe uděláte, milé čtenářky, když si připravíte jak se říká bojový plán ušitý přímo na vás. Vycházejte, prosím, hlavně z vašich reálných fyzických, duševních a v neposlední řadě i finančních možností.
1. Začněte být fyzicky aktivní. Dělejte nejlépe sport, který vás baví. Plavte, jezděte na kole, zapište se do nějakého cvičení pro ženy, kupte si permanentku do posilovny. Důležité je, aby vám tento pohyb přinášel radost a jedině tak se může stát trvalou součástí vašeho plánu.
2. Je velmi vhodné si v jarních měsících také provést i některou z očistných kúr, kdy místo nezdravých pochutin jíme pouze čerstvé ovoce, zeleninu a popíjíme bylinkové čaje. Tyto kúry nám přinášejí nejenom úbytek váhy, ale i příjemný pcit čistoty těla a duševního uvolnění.
3. Začněte se zvýšenou péčí o pleť a vlasy. Navštivte kosmetičku, která vám jistě ráda poradí přípravky pro vaši pleť nejvhodnější. Nechte si provést některou z tzv. dopingových kúr, která vaši pleť opět rozzáří a vypne. Neméně péče věnujte i svým vlasům. Nechte si provést jejich odborné ošetření a zkuste třeba i nový účes.
Pokud budete důsledná a výše uvedené rady si vezmete k srdci, byl by snad v tom čert, kdybyste jaro nevítala opět štíhlá, krásná a plná vitality.Test pro volnou chvíli
Vyznáte se v lidech?
Být dobrou znalkyní znamená umět se také zorientovat v gestech a mimice. Někomu tato schopnost byla dána do vínku, jiný ji získal třeba až po špatných zkušenostech. Jak jste na tom vy? Odpověď se dozvíte z dnešního testu. U každé z dvaceti otázek vyberte vždy jednu z uvedených možností označených body. Získané body sečtěte a součet porovnejte s hodnocením.

1. Myslíte si, že mimika a gesta jsou
a) spontánním vyjádřením duševního stavu 2
b) doplňkem řeči 4
c) zrádným projevem podvědomí 3

2. Domníváte se, že na přehnaná gesta a mimiku si potrpí ženy?
a) ano, je jim to vlastní 1
b) ne, v tomto případě neexistuje rozdíl mezi pohlavím 3
c) nevím, nevšimla jsem si 0

3. Jak se zdravíte s přáteli?
a) vesele zakřičím ahoj 4
b) srdečně si potřeseme rukama 3
c) zlehka se obejmeme 2

4. Která gesta včetně mimiky mají podle vás stejný význam všude na světě? (z uvedených projevů vyberte tři)
a) kroucení hlavou 0
b) pokyvování 0
c) krčení nosu 1
d) vraštění čela 1
e) mrkání 0
f) usmívání 1

5. Kterou část těla pokládáte za nejvýraznější?
a) chodidla 1
b) nohy 2
c) paže 3
d) ruce od zápěstí k prstům 4
e) ramena 2

6. Co je na vašem obličeji nejzajímavější?
a) čelo 2
b) obočí 1
c) oči 3
d) nos 2
e) rty 3
f) koutky úst 2

7. Na co se zaměříte, jdete-li kolem výkladní skříně a vidíte v ní odraz své postavy?
a) jak mi padne oblečení 1
b) zda mám v pořádku účes 3
c) jak kráčím 3
d) na držení těla 2
e) na nic 0

8. Co si myslíte o člověku, který si při mluvení zakrývá ústa?
a) asi má co schovávat 3
b) bolí ho zuby 1
c) stydí se 1

9. Na co při rozhovoru s lidmi soustřeďujete pozornost?
a) na jejich oči 3
b) ústa 2
c) ruce 2
d) postoj 1

10. Co vás napadne o člověku, jenž při diskuzi s vámi odvrací oči?
a) není čestný 3
b) chybí mu sebedůvěra 2
c) nedokáže se soustředit 1

11. Řekne-li se o někom, že zločinnost mu kouká z očí, bývá to obvykle pravda?
a) ano, klidně bych se vsadila 0
b) ne, prostě se neumí jinak tvářit 3
c) nevím, co si o tom myslet 1

12. Pokud muž navazuje řeč s ženou, pak proto, že
a) první krok ke sblížení dělá muž 1
b) asi ho k tomu nenápadně vyzvala 4
c) dokáže překousnout i případné odmítnutí 2

13. Něktří psychologové tvrdí, že obsah slov nebývá totožný se signály, které k nám hovořící člověk vysílá prostřednictvím gest a mimiky. Čemu víc věříte?
a) slovům 0
b) dám na výraz obličeje a pohyby rukou 4
c) živě gestikulující osoba je mi podezřelá 3

14. Co si myslíte o zpěvačkách typu Madonny, jejichž pohyby před publikem mají jednoznačně erotický náboj?
a) jde o obyčejné šaškování 4
b) snaží se navázat kontakt s diváky 2
c) jsou zkrátka temperamentní 0

15. Jaké pocity ve vás vyvolává sledování hororu?
a) oceňuji fantazii tvůrců 4
b) příjemné mrazení po celém těle 0
c) při každé hrůzostrašné scéně si zakrývám oči 1

16. Lze mimiku ovládnou sebekontrolou?
a) rozhodně ano 0
b) ne, jde o podvědomý projev 2
c) ne, lze pouze potlačit některé její prvky 1

17. Jakým způsobem dáváte najevo sympatie k druhému člověku?
a) přívětivým pohledem 3
b) pohlazením 4
c) lichotivými slovy 1

18. Domníváte se, že většina gest je
a) odkoukaná od okolí 2
b) zděděná po rodičích 4
c) dána znamením zvěrokruhu, v němž se člověk narodil 0

19. Co si myslíte o muži s plnovousem?
a) dává najevo svou mužnost 3
b) maskuje nepěkné rysy obličeje 2
c) je líný se pravidelně holit 1

20. Souhlasíte s názorem, že každý má levou polovinu obličeje odlišnou od pravé?
a) ano, přesvědčila jsem se o tom 4
b) ne, to bychom asi vypadali jinak 0
c) odlišnosti jsou zřejmé až ve stáří 2

Hodnocení
Součet 11 až 33: Mimika a gesta jsoiu pro vás španělskou vesnicí, proto se v odhadu lidí často mýlíte. Hovoří-li k vám někdo, všímejte si výrazu jeho obličeje a hlavně se nebojte se mu podívat zpříma do očí. Kuráž je namístě, vždyť ne nadarmo se o očích říká, že jsou zrcadlem duše.
Součet 34 až 55: Ráda pozorujete, co lidé při mluvení vyvádějí s rukama nebo jak se při tom tváří, ovšem zatím si jejich gesta neumíte správně vysvětlit. Pokud například kolegyně pochválí vaše oblečení, avšak slova doprovodí s úsměškem či zdviženým obočím, vůbec vás nenapadne, že si myslí něco jiného, zkrátka se přetvařuje. Rozvíjejte intuici a více dejte na vlastní pocity.
Součet 56 až 77: Máte vynikající postřeh, jste schopna velmi dobře vnímat mimoslovní projevy ostatních, bohužel příliš na intuici nepoléháte. Pokkud se vám podaří zapojit i rozum, pak se stanete skutečným znalcem lidí, což vám prospěje v zaměstnání i v soukromém životě.Rostliny kolem nás
Kencie - Howeia forsteriana
Kencie je jednou z nejoblíbenějších palem. Roste pomalu, dlouho vydrží, je elegantní a nenáročná na světlo. Několik exemplářů v jednom květináči působí mnohem dekorativněji. Pro své ladné vzřezení a snadné ošetřování je velmi oblíbená. Vídáme ji nejen v obývacích pokojích, ale velmi často i v restauracích a hotelových halách, je ozdobou mnohých nádvoří.
Kupujete-li kencie, bývají 30 až 50 centimetrů vysoké. Mohou dorůst do výšky dvou až tří metrů. To však trvá mnoho let, protože za rok vyrostou vejvýše dva nové listy. Jen málokterá palma kvete. Kencie není žádnou výjimkou. Pěstuje se pro své pěkné listy. Může být umístěna i uprostřed pokoje. Jen v zimě ji dejte blíže ke světlu. prospívá jí letnění, vhodné je místo na balkoně nebo terase. V zimě ji postavte na chladnější stanoviště. Vhodné jsou teploty v rozmezí 14 až 18 stupňů C. V létě požaduje dostatek vody, v zimě méně. Ale ani v zimě nesmí zemina zcela vyschnout. V horkých letních dnech, ale i v zimě v místnostech vytápěných ústředním topením ostřikujte rostlinu denně měkkou vodou. Čas od času ji ponořte do vody. Přihnojujte od března do srpna jednou týdně tekutým hnojivem.
Palmu přesazujte jednou za dva až tři roky. Ve velkém květináči u starších rostlin postačí vyměnit povrchovou vrstvu zeminy. Zemina by měla být výživná, kyprá a propustná, vhodná je písčitá.
Kencie se neprořezává. Suché nebbo zvadlé špičky listů odřízněte. Stříhejte je co nejblíž u hlavního stonku, konce listů těsně nad hlavním pletivem.
Palmy můžete množit semeny, ale úspěšní budou jen ti, kteří mohou vyhovět velmi náročným požadavkům nutným pro tento úkon. Před výsevem semena namočte na dva dny do teplé vody. V době klíčení by teplota měla dosahovat 25 až 30 stupňů c. Semena vyklíčí mnohdy až za několik měsíců.
Suché hnědé skvrny na listech a jejich špičkách způsobuje příliš nízká vlhkost vzduchu. Zhnědlé části odstraňte, rostlinu pravidelně sprchujte vlažnou převařenou nebo destilovanou vodou, aby nevznikly skvrny po sloučeninách vápníku.
Na prudké slunce může rostlina reagovat velice obdobnými příznaky.
Kencie neroste a chřadne. Příčinou bývá příliš velké zamokření zeminy. Nechte zeminu vyschnout. V misce pod květináčem nenechte nikdy stát vodu déle, než půl hodiny.
Světlé nebo hnědé štítky na spodní straně listů patří štítenkám. Postižená místa potřete vatičkou napuštěnou lihem a následně opláchněte vodou. Štítky můžete odstranit i mechanicky.Cestování
Ing. Vladimír Basovník popisuje svou cestu a pobyt v trnitém Mexiku. (19. pokračování)
Kličkujeme po špatných cestách, které jsou ve vesnicích ještě horší. Musíme se ptát, kde jsme a kudy se jede dál. Někde není vidět živáčka, tak podle mapy a buzoly určujeme výjezd z vesnice. Bývá to obtížné, protože cesta se nenápadně točí mezi domky a těžko se odhaduje, která je ta pravá. Všude si však najde cestu vlezlá coca-cola. I po těch nejhorších cestách se kodrcají náklaďáky s colou a v každém zapadlém koutě ji mají v chladicím boxu.
Konečně jsme se propletli několika vesnicemi na asfaltovou silnici spojující Fresnillo a Valparaíso. Ševynek vyráží slušnější rychlostí k dnešnímu cíli.
Valparaíso je malé městečko ležící v rozeklaném údolí, v nadmořské výšce 1 882 metry. Lemují jej hory Sierra de Valparaíso, které dosahují necelé tři tisíce metrů výšky.
Zastavujeme na okraji u nového motelu. Cena 70 pesos za dvoulůžkový pokoj s příslušenstvím je skvělá. Stěhujeme celý náklad auta do pokoje, abychom v něm udělali pořádek. S nadšením se vrháme do sprchy.
Pouštíme si v pokoji televizi. Za chvíli mám dojem, že jí řediteluje Železný z Novy. Každých pět minut reklama. Hodinový film se promítá 84 minuty, protože má dvanáct vstupů s reklamou. Výtečná kultura. Vynikající televize pro prostatiky. Každou reklamu vítají s nadšením, protože jim neunikne děj filmu.
Po generální očistě vyrážíme do ulic. Hned vedle motelu je novostavba domku. Majitel staví svépomocí. V primitivní peci na dvoře pálí cihly. Topí pneumatikami, takže v okolí je bezva klima.
Je sedm večer a obchody jsou stále otevřené. Kdyby někdo něco potřeboval. My však nemůžeme najít vhodnou restauraci. V jedné je hodně nakouřeno, v druhé připravují jen americké hamburgery, ve třetí nám sličná dívčí obsluha sděluje, že kuchař již odešel domů.
Konečně na náměstí je podnik, který nám nabízí pohostinnost. V přízemí je velká cukrárna, do patra s restaurací se vchází širokým schodištěm.Na stěně je vyobrazen starý dům s nápisem Hacienda, který stával na místě dnešního. Odhaduji tak podle kostela stojícího za ním. Zdi jsou vyzdobeny dobovými fotografiemi z mexické revoluce.
Ta začala v roce 1 910, kdy sílil odpor proti prezidentovi Porfiriu Díazovi. Lidem se nelíbil rostoucí vliv zahraničního kapitálu, který se zaměřoval na těžbu surovin a zároveň měl daňové úlevy. Začaly se ozývat hlasy po pozemkové reformě a navrácení půdy těm, kterým byla ukořistěna. Postupně se vytvořily tři rolnické armády jimž veleli Pascuelo Orozko, Francisco Pancho Villa a Emiliano Zapata. Hlavně Zapata dosáhl velkého věhlasu a dodnes je možné se setkat s ulicemi a vesnicemi pojmenovanými po něm.
Revoluce, ke které se přidala inteligence i demokraté, přiměla Díaze 21. května 1 911 uzavřít dohodu, podle níž měl opustit zemi. Do čela státu se dostal Madero, který ovšem nesplnil slib na rozdělení půdy mezi peóny. Zapata požadoval dodržení slibu. Naopak pravicoví stoupenci vlády žádali zásah proti Zapatovi a nazvali jej banditou.Jarní očistná kúra
S blížícím se jarem začalo období jarního úklidu. Do příchodu velikonoc obvykle plánujeme ukončení veškerého domácího úklidu.
A co úklid našeho organismu? Na to často v tom pracovním shonu zapomínáme. Tak jako naše obydlí a zahrádky potřebují po dlouhé zimě úpravu, totéž bychom měli dopřát i svému tělu. Od pradávna si lidé dopřávali různých druhů půstů k pročištění těla. V dnešní době nemusíme cestovat do hor za babkou kořenářkou pro bylinky. Firma ProFitness nabízí několik výrobků na detoxikační (pročišťovací) kůry. MUDr. Parvine Gricová, odborná konsultantka firmy ProFitness vás dnes seznámí s jednou z nich: Yucca - rostlinka z čeledě liliovitých (Liliacae), považována indiány za nejkrásnější rostlinu poště, po staletí uctívána pro svoji zázračnou léčivou sílu a proto nazývána stromem života. Obsahuje celouřadu biologicky aktivních látek - alkaloidy, pryskyřice a silice, vyniká především obsahem tzv. saponinů neboli přírodní rostlinné mýslo.
Tyto látky doslova odmašťují - čistí střevní sliznici od usazenin a tím zlepšují vstřebávání živin, žlučníkové a slinivkové obtíže, snižují riziko tvorby vředů. Vazbou na cholesterol ve střevě snižují její hladinu, a tím působí proti ateroskleróze. Saponiny snižují povrchové napětí, a tím zamezují virům dostat se do buněk, v případě baktérií dochází k jejich rozpadu - tímto mechanismem chrání organismus před infekcí. V poslední době se užívá saponinů, které obsahuje Yucca k léčbě zánětů kloubů. Všechny uvedené účinky tohoto preparátu včetně, o kterých se pro nedostatek prostoru nemohu zmínit, byly potvrzeny seriozními vědeckými studiemi. Yucca v organismu působí jako dokonalá uklízecí četa!
S dalšími očistnými kůrami se seznámíme v některém z příštích čísel.
Veškeré dotazy týkající se produktů firmy ProFitness zasílejte na adresu naší redakce.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund