Číslo: 16
21.04.1997
Článků: 44

Titulní
Uherskohradišťsko
Ze
Kultura
Pro
Pošta
Horoskop
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Žlutý pes zaútočil na Uherský Brod
Polední povídání nejen o Mírových slavnostech s Víťou Chromkem
HITPANORAMA Zdeňka Dudy
HOVORY O DROGÁCH
Problémy Pro Pana Petra Parmu





Žlutý pes zaútočil na Uherský Brod

Ve středu 16. dubna se v uherskobrodském Domě kultury sešly téměř tři stovky příznivců rockové muziky, zvláště pak její jižanské odnože. Moravské Slovácko totiž navštívila skupina roku 1996 Žlutý pes. Jako support čili předskupina čekalo všechny přítomné překvapení v podobě kapely Panika, víceméně dívčího seskupení (tentokrát spíše méně, protože ze sedmi muzikantů na jevišti byly ženy pouze tři, i když nepřehlednutelně v popředí). Po půlhodině dravého hudebního předkrmu nastala krátká přestávka, kterou bylo možno strávit ve společnosti pana Janáčka: čepovalo se před vstupem do sálu za deset korun českých. Scéně po celý večer vévodilo proklatě vysoko zavěšené trsátko, na kterém byl vyobrazen indiánský náčelník Yellow Dog. Skupina Žlutý pes tak představila svého jmenovce a zároveň naznačila, co se bude hrát - skladby z nejnovější desky Tršátko, doplněné o největší hity kapely.
A hrálo se: proklatě nahlas (což nezabránilo jednomu pánovi v hlubokém a klidném spánku) a dobře. Většina přítomných proseděla večer v pohodlných polokřeslech, našli se však i tací, kteří nevydrželi a oddávali se tanečním kreacím... (rozhovor s Ondřejem Hejmou přineseme v příštím čísle DDS!)
Dítě







Polední povídání nejen o Mírových slavnostech s Víťou Chromkem
Jaký byl zájem o letošní Mírové slavnosti?
Na jazzový večer přišla skoro stovka lidí, Bez ladu a skladu přilákali sto padesát a Vltava v sobotu dvě stovky posluchačů. Hodně se chodilo i na filmy a teď, v neděli odpoledne, je plno na Simpsony. Ty jsme začali promítat s malým zpožděním půl hodiny po půlnoci a mělo by to celé trvat osmatřicet hodin...

Mírový sbor vznikl před 1. Plesem Míru, protože vybouchla kapela a neměl kdo hrát. Kolik vás vlastně je a jak připravujete svůj repertoár?
Počet členů Mírového sboru se pohybuje mezi třinácti až sedmnácti - kdo přijde, ten hraje. A hrajeme - nezkoušíme.

Mírový sbor se vydáním kompaktu Hoši děkujem! zařadil po bok takových seskupení, jako jsou Argema, Reflexy či Wayn. Neposnídáte také s Novou?
Ano.

Kompakt Hoši. děkujem jste nahrávali kde?
Ve studiu Koks Michala Dvořáka, vydala ho firma Polygram, se kterou máme podepsánu smlouvu na tři desky.

Jak vznikl obal vašeho cédéčka?
Původně se to mělo jmenovat také Hoši, děkujem!, ale měla tam být fotka někoho úplně jiného, což neprošlo.

Hlava na obalu patří komu?
To je nějaký homelessák z Hlavního nádraží v Praze, který za to chtěl patnáct set.

A dostal je?
Dostal.

Ruce jsou čí?
Ty patří jedné malé holce, která jediná se odvážila ho chytit.

Ditě







HITPANORAMA Zdeňka Dudy

Premiéra - středa od 20 do 22 hod.
Repríza - sobota od 19 do 21 hod.

	13. týden
	1. spice girls - Mama
	2. blue system - Thank God Itďs Friday Night
	3. worlds appart - I Was Born To Love You
	4. apollo four forty - Ainďt Talkinď Bout Dub
	5. no mercy - Please Donďt Go
	6. boyzone - Isnďt It A Wonder
	7. squeezer - Saturday Night
	8. no doubt - Donďt  Speak
	9. caught in the act - Bring Back The Love
	10. the offspring - All I Want

	novinky týdne
	michael jackson - Blood On The Dance Floor
	babyface - How Fain, How Long 
	the braxtons - The Boss







HOVORY O DROGÁCH

Připravuje ve spolupráci s Dobrým dnem Mgr. Irena Pilařová, protidrogový koordinátor pro okres Uherské Hradiště. Dotazy pište na adresu redakce, heslo Drogy, nebo volejte přímo Poradnu pro drogově závislé, tel. UH 555 782 (Pondělí 15-17 hod).

Moje dcera je žákyní 7. třídy ZŠ v UH. Hradišti, kde do výuky byly zařazeny informace a diskuse o drogách. Považuji za velmi dobré, že naše děti jsou seznamovány s aktuálními jevy. Sama však o drogách vím jen velmi málo / pouze to, co jsem vyčetla z příruček, které moje dcera přinesla ze školy, a z novinových článků/ . Ráda bych získala více informací, zejména z kvalitní literatury. Můžete nějaké knihy doporučit?
V současné době můžete na pultech najít dostatečné množství knih, zabývajících se drogovou problematikou. Některé jsou příručkami pro člověka, který je sám závislý, některé se zabývají drogovou problematikou obecně, jiné jsou určeny především rodičům a vychovatelům, další shrnují poznatky o jediné vybrané droze nebo skupině drog, atd. Také bychom neměli zapomínat na knihy populární, jejichž autory jsou většinou lidé, kteří si závislost prožili na #vlastní kůži. Z tohoto velkého množství bych Vám ráda doporučila alespoň několik titulů :
Základní knihy:
MUDr. Presl Jiří : Drogová závislost, Maxdorf, Praha 1995
- kniha realisticky popisuje drogovou problematiku, shrnuje základní poznatky o nejužívanějších drogách. Je vynikající pro získání základní orientace v dané problematice.
MUDr. Nešpor Karel : Alkohol, drogy a Vaše děti, Sportpropag , Praha 1994
- kniha vhodná především pro rodiče. Poskytuje informace o vhodné prevenci v rámci rodiny, o varovných signálech užívání, o možnostech léčby.
MUDr. Nešpor Karel : Jak překonat problém s hazardní hrou, Sportpropag, Praha 1996
- určeno těm, kdo mají problémy s hazardní hrou, i jejich partnerům a blízkému okolí.
MUDr. Nešpor Karel : Jak překonat problémy s alkoholem, Sportpropag, Praha 1996
- určeno těm, kdo mají problémy s alkoholem, i jejich partnerům a blízkému okolí.
Monografie :
Miovský Michal : LSD a jiné halucinogeny
Grinspoon Lester, Bakalar James : Marihuana, zakázaná medicína
Saunders Nicholas : Extáze a technoscéna
Populární literatura :
My děti ze stanice ZOO, Záblesky paměti, Čtvrtý rozměr závislosti







Problémy Pro Pana Petra Parmu

Každý se může v životě setkat s problémy, na které sám nestačí. Někteří se je pokusí nejprve zvládnout silou a pak pochopí, někteří vyhledají pomoc hned. Trápí-li vás (či jen zajímá) něco v komunikaci a lidských vztazích, pište či volejte do redakce nebo přímo do Soukromé psychosociální poradny, St. Tenice 1195/A, 686 01 UH, tel. 40518. Ve spolupráci s redakcí Dobrého dne připravuje PaeDr Petr Parma, systemický terapeut a soukromý sociální poradce.

Co můžu, když nemůžu moci?
Mám dotaz: Když jsem mohl, tak jsem nemohl. A teď, když můžu, tak nemůžu. Co mám dělat. Prosím o radu. (muž, ?, ?)
Buďte rád, že nepatříte mezi ty, kteří, když mohli, tak mohli a teď, když nemůžou, tak nemůžou. Vždyť to může být pěkná nuda, ne...? A ještě hůř na tom mohou být ti, kteří když nemohli, tak mohli a teď když nemůžou, tak můžou. To už může být úplná katastrofa, co...? Prostě buďte rád, protože jak dřív, tak nyní můžete nemoci. A to může ne každý, který nemůže. Jasné...?

Děti z rozvedených rodin nemají šanci?!
Před deseti lety, když jsem byla ve druhém ročníku střední školy, jste měl u nás přednášku. Tehdy jste nám řekl, že děti z rozvedených manželství nemají šanci. Myslel jste opět ve svém manželství nebo nějak tak... Já jsem teď rozvedená a žiju s dcerkou sama. Často na vaše slova myslím. Co s tím? (Ilona, ekonomka, 26)
Když jsem si přečetl váš dotaz, Ilono, tak mě pořádně zamrazilo. Jestli má slova kdesi na přednášce vyzněla jako odsouzení dětí z rozvedených rodin, tak to považuji za pěkný průšvih. A jestli já sám jsem tomu, že to tak vyznělo, nějak přispěl, no tak to jsem byl pěkný pitomec! Protože, jak už jsem několikrát psal v této poradně, děti, které prožijí většinu raného dětství v neúplné rodině, mohou (zdůrazňuji MOHOU) mít zkomplikovanou schopnost udržet své vlastní trvalé vztahy. To znamená, že na některé děti to nemá vliv, některé budou mít se vztahy trochu víc práce a některé právě díky tomuto budou schopny vytvořit velmi pevný a trvalý vztah. Podle mě není zas tolik podstatné, že dítě vyrůstá v neúplné rodině, ale to, jací jsou lidé kolem něho, jak myslí a cítí, jak dítě respektují, podporují a ctí. A za nejpodstatnější považuji to, jak dítě se sebou zachází, rozvíjí se a pracuje na sobě, až přestane být dítětem. A to je asi o něčem jiném, než to, že děti z rozvedených rodin nemají šanci. Co říkáte, Ilono ...?

Závěrem vám chci nabídnout několik myšlenek L. Hay, o které tu něco padlo v minulé poradně (to ovšem neznamená, že mně všechny sedí, ale jejich podstata jo). Jestli se vám chce, Ilono, zkuste přemýšlet, zda nějak nesouvisí s tím, co jsem v předcházejících řádcích napsal.

K zamyšlení na závěr:
Každý je bezvýhradně zodpovědný za všechno, co se mu v životě stane. Každá naše myšlenka vytváří naši budoucnost. Veškerá síla spočívá v současném okamžiku. Každého trápí sebenenávist a vina. Každý si v skrytu duše myslí, že za nic nestojí. Je to pouhá myšlenka a myšlenku lze změnit. Odpor, kritika a vina jsou nejškodlivější duševní návyky. Zbavíte-li se odporu, můžete si vyléčit i rakovinu. Jestliže máme opravdu rádi sami sebe, všechno se nám v životě daří. Musíme se zbavit minulosti a všem odpustit. Musíme být ochotni začít mít rádi sami sebe. Klíčem ke kladným změnám je být sami se sebou spokojeni a brát se takoví, jací jsme.
Všechny nemoci si v těle vytváříme sami.
V nekonečnu života, kde se nacházím, je všechno dokonalé, úplné a celistvé. Život se však neustále mění. Neexistuje začátek ani konec, jen běh a koloběh hmoty a zkušeností. Život nikdy neustrne na místě, protože každý jeho okamžik je nový a čerstvý. Jsem spojen se silou, která mne stvořila a obdařila schopností vytvářet si své vlastní životní okolnosti. Raduji se z poznání, že oplývám silou své mysli. Mohu s ní nakládat dle své vlastní vůle. Každý okamžik života je novým začátkem na cestě z minulosti. Tento okamžik, právě teď a právě tady, je pro mne novým začátkem. V mém světě je všechno v pořádku.
(Základní východiska přístupu Louise L. Hay, představitelky současného vlivného náboženského hnutí New Age)







www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund