Číslo: 18
03.05.1999
Článků: 54

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Test pro volnou chvíli
Salon Valentýn ženám
Zdraví a my
Krimipovídka

Test pro volnou chvíli
Jaká jste zákaznice?
Zamyslela jste se někdy nad tím, jaká jste zákaznice? Náš test vám napoví.

1. Jak byste se zachovala, kdybyste zjistila, že vám v obchodě napočítali za zakoupené potraviny vyšší cenu, než měli?
a) okamžitě byste si energicky u vedoucího zjednala nápravu 5
b) doma byste se rozzlobila, ale pak byste nad tím mávla rukou 3
c) vy ceny nekontrolujete, takže byste rozdíl ani nezaregistrovala 1

2. Jste ochotna běhat po obchodech ve vašem městě, abyste zjistila, kde je nejlevnější a nejkvalitnější zboží?
a) ano 2
b) záleží na druhu zboží 5
c) je vám to jedno, nakoupíte, kde se vám to hodí 3

3. Jste ochotna stát v obchodě frontu na nedostatkové zboží?
a) ne, to už jste si odvykla 6
b) podle toho, kolik máte času 4
c) ano 2

4. Myslíte si, že je v současné době situace v obchodech lepší než před rokem 1989?
a) ano, alespoň tím, že je tady konkurence 5
b) nedokážete to posoudit 3
c) je to horší než dříve 1

5. Jak se chováte ve veřejných stravovacích podnicích?
a) pokud si zaplatíte, vyžadujete perfektní obsluhu, příjemné prostředí a kvalitní jídla 6
b) záleží vám především na kvalitním a laciném jídle, ostatní oželíte 4
c) najíte se všude a sníte všechno, co vám předhodí 2

6. Jakou nabídku cestovní kanceláře byste využila?
a) se zajištěným ubytováním v hotelu, plnou penzí a dopravou luxusním autobusem 3
b) s ubytováním, polopenzí a normálním autobusem 5
c) pokud možno levně, na ostatním vám nesejde. Hlavně, že máte možnost se někam podívat 4

Hodnocení
20 bodů a méně: Jste běžným typem zákazníka, na němž se podepsala léta socialistického obchodu a služeb. Hlavně, že jsem něco nakoupila, i za cenu nějaké té fronty. Občas vás rozzlobí, když se setkáte s neochotou prodávajících a přemrštěnými cenami, ale nakonec to přejdete mávnutím ruky. Proč byste si měla právě vy pálit prsty? Ať se ostatní napálí také!
21 bodů a více: Vy se jen tak s něčím nespokojíte. Jste odhodlána bránit svá práva zákazníka až do konce. I když víte, že se stejně situace v obchodech a službách přes noc nezlepší, máte pocit vnitřního uspokojení, že jste pro právo zákazníka udělala, co jste mohla. Takových zákazníků, jako jste vy by bylo třeba více, a hned by se nám lépe nakupovalo!Salon Valentýn ženám
Nastávající maminky
Jaro je tady a nerodí se pouze kuřátka. Kolem nás se pohybují ženy, které čeká krásný okamžik - narození dítěte. Těhotenství není krátká záležitost, proto i v tomto období je důležitá péče o vzhled každé nastávající maminky. Každá z nás totiž i v tomto období chodí do zaměstnání, účastní se společenských akcí a pochopitelně se snaží být půvabná a elegantní.
Jak se udržet v kondici a cítit se fajn, se vám budeme snažit přiblížit v následujících řádcích.
1. Tělesná čistota je v tomto období nepsaným zákonem. Koupání ve vaně však raději nedoporučujeme, vhodnější je sprchování. Také návštěvy koupaliště a krytého bazénu není vhodné z důvodu možnosti zavlečení infekce, která může v době těhotenství být nebezpečná.
2. Strava má být vyvážená, dopřejte si hojnost ovoce, zeleniny, mléčných výrobků, bílého masa. Nejezte příliš mnoho sladkostí, bříško sice po porodu ztratíte, ale nadbytečná kila po mlsání se hůř shazují.
3. Oblečení by mělo splnit několik požadavků: mělo by být vzdušné a pohodlné, barvy by měly být pastelové, milé a jemné, šaty by měly udělat z těhotenství přednost a ne jej skrývat.
4. Nezapomínejte na společenský život. Být těhotná neznamená být izolovaná. Navštěvujte koncerty, divadelní představení, kino, občas se sejděte s přáteli. Každá příjemně strávená chvilka má totiž příznivý vliv na miminko, které nosíte v bříšku.
5. Co určitě nemáte dělat, je rozčilování, kouření a pití alkoholických nápojů.
6. Nezapomínejte na slušivý účes - vaše kadeřnice vám velmi ráda poradí účes, který bude elegantní a nepříliš složitý pro úpravu.
7. Pečujte o svůj stav pleti. V těhotenství se často na tváři tvoří různé změny, proto je péče o ni důležitá. Najděte s vaší kosmetičkou i přiměřené líčení, které vaši tvář zjemní.
Budete-li se těchto zásad držet, bude čekání na vašeho nového potomka určitě příjemným obdobím.Zdraví a my
Beta Carotene nejen na bystrý zrak a snědou pleť
Dříve nazývaný růstový faktor se stal vitaminem A počátkem našeho století, když biochemik McCollum zjistil, že v tuku rozpustná substance, získaná z tresčích jater nebo obsažená ve vaječném žloutku nebo másle, má schopnost podporovat růst laboratorních zvířat.
V rostlinách se nachází provitamin - beta caroten, který je v organismu přeměněn na vitamin.
Příznaky nedostatku vitaminu A:
1) Šeroslepost a jiné poruchy oční. Výrazný nedostatek vitaminu A vede k těžkým postižením oka (xeroftalmie, keratomalacie) známá v l9. století v Japonsku jako nemoc HIKAN, postihující dětí žijící ve vnitrozemí, živené převážně rýží. Děti z přímořských oblastí touto nemocí netrpěly, protože byly živeny mořskými produkty obsahujícími vitamin A.
2) Vitamin A zvyšuje odolnost proti infekcím ochranou a udržováním normální funkce sliznic cest dýchacích, trávících i močových. Kdo má nedostatek vitaminu A má menší odolnost vůči infektům. Trpí opakovanými infekty dýchacích a močových cest, boláky na sliznicích i na kůži.
3) Beta Caroten patří k významným antioxidantům, tedy látkám, které mají schopnost zneškodňovat volné radikály v organismu. Antioxidační efekt vitaminu A se uplatňuje nejen v prevenci nádorových onemocnění, ale také při infarktu myocardu a při mozkové mrtvici.
4) Protinádorový efekt vitaminu A je ve stádiu výzkumu. Experimentálně u zvířat bylo prokázáno, že při nedostatku retinoidů (látek podobných vitaminu A) vznikají častěji nádory sliznice a naopak při podávání vitaminu A se dá zabránit nádorovému účinku některých kancerogenů.
Existuje tedy mnoho důvodů, proč věnovat pozornost beta carotenu, který je rovněž v sortimentu firmy ProFitness.
S nastávající příležitostí ke slunění (a spálení) kůže připomeňme, že s beta carotenem spojíme příjemné s užitečným. Těm, kteří se na slunci snadno spálí, ale i těm, kteří se opalují dobře a přejí si být do bronzova - jako od moře - doporučuji kůru Beta Carotenem firmy ProFitness.
Podrobností o dalších účincích nejen tohoto vitaminu Vám poskytnou pracovníci této firmy a konzultující lékař této firmy.
Veškeré vaše dotazy ohledně produktů firmy ProFitness očekáváme na naší adrese.
MUDr. Parvine Gricová, odborná konzultantka firmy ProFitnessKrimipovídka
Smolař musí zpívat
Restaurace U Adama byla pro Honzu druhým domovem. I tentokrát tam seděl u barového pultu a popíjel. Když šly obchody špatně, měl tu kredit a mohl si tu dát cokoli bez placení. Právě teď šly obchody zase špatně. Ale zato se dařilo něco jiného. Honza měl totiž obvykle smůlu se ženami. Jenže právě teď našel své velké štěstí. Jmenovala se Kateřina a měla dlouhé nohy a blonďatý ohon splývající až na záda. Také dnes v poledne sem zavítala o přestávce z kanceláře, aby Honzu viděla. Pro oba objednal pizzu se sýrem a houbami.
Něco jsem přinesla, podotkla Katka z té cestovní kanceláře odnaproti. A vytáhla z taštičky pár barevných prospektů a začala je na pultě rozkládat. Barbados,! vzdychla obdivně, Martinique, Havaj! To by bylo nejlepší - Havaj!
Honza skepticky hleděl na barevné fotografie rajských scenérií: Hm. Není to špatné. Tam by člověk dokázal nějakou dobu vydržet. V duchu se však cítil mizerně. Nemohl Katku pozvat ani na pořádný oběd. Uvidíme se večer? zeptal se.
Ne, dnes ne. Budu u kamarádky. Šije něco pro své mimino, a tak sedí pořád sama doma. Katka vstala a políbila Honzu se slovy: Takže se uvidíme zítra...
Odešla a Honza za ní zamilovaně hleděl.
Pěkná kočka, ozvalo se za ním náhle.
Honza se otočil: Ani jsem si tě nevšiml, Tome.
Měl jsi oči jenom pro ni, ušklíbl se Tomáš, a to pořád říkáš, že máš u žen smůlu.
Taky že mám. Jen si představ - ukazovala mi právě nádherné prospekty s fotkami z Havaje. A já jsem švorc.
Tom si hladil licousy a podotkl: Tak to jsem přišel akorát včas, kamaráde. Hledám totiž partnera.
Co máš v pácu?
Jeden kšeft s kožešinami. Mám už odběratele.
A co z toho kouká? chtěl vědět Honza, když Tomáš nabral dech.
Hodí to nejmíň tři sta táců. Pro každého.
Honza měl ústa údivem dokořán: Opravdu tři sta?
Tomáš se zeširoka usmál: Jenže je v tom trochu háček. Kožešiny, to není jenom tak. Existují jakési předpisy o ochraně zvěře. Chlápek, co sem kožešiny načerno importuje, má nóbl krámek. Jmenuje se Robert Liška. A ty kožešiny, o které jde, mu oficiálně vůbec nejdou přes pult. Takže po naší návštěvě ani nemůže informovat policii, jinak by se dostal do maléru.
A kdy počítáš, že by ta akce měla vypuknout? ptal se Honza nadšeně.
Dnes večer, řekl Tomáš, a zítra už budou penízky šustit ve šrajtofli, kamaráde!
Obchod, k němuž Tomáš večer zamířil, měl své zázemí ve dvoře, kde byly sklady několika dalších obchodů. Byla černá tma. Tomáš byl specialista na zámky. A Honza měl prokázat své umění a dovednost při odpojení poplašného zařízení.
Tamhle, zašeptal Honza, když tiše našlapovali skladem, tam to je. Po chvíli už stáli oba u stojanů s leopardími kožichy. Na jeden takový plášť je zapotřebí sedm levhartů, podotkl Tomáš, a podle zákona žádnému z nich se nesmí zkřivit ani chlup na srsti, protože jsou ohroženi vyhubením.
Náhle však oba zadrželi dech. Zaslechli hlasy. Postranní dveře se otevřely. Tomáš okamžitě zhasl baterku. Pak se ozvalo klapání podpatků, dámských jehel. Díky za plášť, miláčku, zazněl medový hlas, miluju tě. Ale musíš to dát do pořádku se svou ženou, Roberte. Chci tě mít pořád, nejen ty tajné chvilky.
Rozvod je hotová věc. Už zbývají jenom formality. A pak tady budeš paní šéfovou ty.
V příštím okamžiku Honza strnul. Na Tomáše totiž přišel záchvat kašle. Baterka mu spadla na zem. A přicházející dvojice stála za stojany necelých pět metrů od nich.
Kdo je tu? zvolal Robert Liška.
Tom se rozběhl zpátky. Honza instinktivně zaváhal. Pak zazněl výstřel. Krátce na to druhý. První dunivě vnikl do roury od topení, druhý zasáhl Tomáše, který vykřikl a padl na zem jako podťatý. Honza ho jasně viděl v měsíčním světle, které teď začalo pronikat okénkem ve stropě. Kroky mířily přímo k němu.
Myslím, že jsem ho dostal, řekl mužský hlas.
Já se bojím, Roberte.
Zůstaň stát, kde jsi. Já jdu rozsvítit světlo, miláčku.
Mužovy nohy byly na dosah. Honzovo srdce se bláznivě rozběhlo. Vypínač. Ten chlapík nesmí rozsvítit, jinak ho objeví. Honza neměl žádnou zbraň, ale nechtěl se nechat chytit. Zadržel dech a pak vší silou kopl. Muž vykřikl, zatápal a sesul se na podlahu. Při tom zazněl výstřel. Kulka se zavrtala do stropu. Pak Honza spatřil před sebou ležet pistoli. Hmátl po ní, zmocnil se jí a zmáčkl spoušť. Zůstal bez hnutí a viděl, že ani druhý muž se nehýbe. Ze skráně mu prýštila krev. Teď spatřil i blondýnu v dlouhém kožešinovém plášti. Hleděla na něho se ztrhaným obličejem. Pak se s křikem rozběhla. Honza vyskočil a utíkal také pryč.
Kdo je? Vyšetřovatel Škodík? Honza vyšetřovateli i jeho doprovodu otevřel. Byl v pyžamu a tvářil se překvapeně. Když se vracel domů, byl natolik chytrý, že nešel předním vchodem. Stará paní Vondrová ho měla ve zvyku sledovat po setmění jako dravý pták svou kořist. Honza proto ze dvora vyšplhal ke kuchyňskému oknu. Ať se stane cokoli, může teď směle tvrdit, že dům od včerejšího poledne vůbec neopustil.
Rád se občas podívám ke starým známým, prohodil Škodík se svým oblíbeným studeným úsměvem, především k těm, kteří mají podmínku. To byla ale noc, co? Tvůj kamarád Tomáš i obchodník Robert Liška jsou na tom dost bledě - oba zápasí se smrtí.
Nevím, o čem mluvíte, poručíku. Jsem přece celou noc doma. Zeptejte se mé bytné. Ta vidí všechno a ví o všem.
Restaurace U Adama je Tomášův oblíbený lokál, pokračoval vyšetřovatel nevzrušeně dál, a tak jsme si s Adamem trochu popovídali. Má nějaké problémy s licencí, a tak nám vyšel vstříc. Slyší všechno, co se u něho u baru upeče. A ty jsi byl pro Toma vhodný partner, protože potřebuješ peníze na cestování. Až na Havaj! Jenže z toho nic nebude. Dostaneš se tak akorát do basy.
Opakuju, pane vyšetřovateli, že celý večer a noc jsem byl ...
Tak se koukni na tohle, řekl Škodík a ukázal na lístek přilepený na dveřích.
Honza hleděl poděšeně na vzkaz: Chtěla jsem tě překvapit, Honzo, ale nebyl jsi tu. Kde jen můžeš být tak pozdě? Vracím se od kamarádky domů. Představ si, že Havaj už pro nás není žádný sen. Přítelkyně právě dědila a půjčí nám. Jsem šťastná. Líbá Tvá Katka.
Vyšetřovatel Škodík zavrtěl hlavou: Tohle se stane, zrovna když jsi celý večer doma. Jsi prostě smolař, Honzo, a teď pojď s námi, budeš nám muset zazpívat, jak to všechno bylo.
Honza stále ještě nevěřícně hleděl na lístek od Katky. Tak přece - se ženami má smůlu.
-ová-www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund