Číslo: 2
13.01.1997
Článků: 37

Titulní
Uherskohradišťsko
Ze
Kultura
Pro
Pošta
Horoskop
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Smrtící injekce
KRABATHOR
Metalová legenda Törr
HOVORY O DROGÁCH
Problémy Pro Pana Petra Parmu

Smrtící injekce
Vznik INFANTICIDE se datuje ke konci roku 1992. V té době ovlivněni hlavně death metalem toho nejhrubšího zrna se rozhodli hrát. Po pěti měsících zkoušení končí 17.září 1993 veškeré úsilí na pásu nahrávacího studia SOU GP Otrokovice. V pěti dnech Infanticide splodili první pětipísňové, českou kritikou velmi dobře přijaté demo Life In Dead Faint. Velkým pomocníkem se stal bubeník Krabathor - Kopec.
Kapela začala koncertovat po celé české republice po boku místních např. Disfigured, Melancholy Pessimism, Krabathor, Dark, Decay a mnoho dalších fajn grup, ale po druhém počinu také zahraničních Pungent Stench, Vader, Tiamat, Sentenced, Dismember, Dissection, Dehydrated, Depresy.
V půli června 95 roku se v Leopoldovském studiu Tomáše Kmeťa rodí zbrusu nový následovník, Always New Looks, opět za obrovské pomoci Christophera a Bruna (oba Krabathor). Nový nářez vychází na split CD spolu s českorakouskými Depresion. Následuje řada dalších a dalších koncertů.

Co se děje v současné době s Infanticide ?
Infanticide vegetuje. Zimní spánek.

Připravujete něco po dvou letech ?
Pomalu, opravdu pomalu pracujeme na nových písničkách, které budou, doufám, úplně někde jinde než na posledním počinu. Proces tvoření u Infanticide je sice zdlouhavý, ale vyhovující, alespoň pro nás. Není kam spěchat. Chtěli bychom to vydat s delší stopáží, než je u nás obvyklé a jako EP.

Kam stylově zamíříte ?
Postupem času, kdy se hráčsky zdokonalujeme, se i náš hudební záběr rozrůstá. Každý z nás poslouchá něco jiného od rocku 60. a 70.let přes speed, blues, trash, electrobody music, house, acid jazz, industrial, core, noise, vážnou muzikou, popem až po relaxační hudbu. Co z toho bude, je velmi těžké odhadnout. Pevně věřím v to, že bude o 100% lepší než předešlá dema. Co se zvukové a instrumentální stránky týče, nechte se příjemně překvapit.

Kdo se tentokrát stane vydavatelem ?
Zatím žádného nemáme, ale už se nám ozval jeden dobrý člověk, takže to zaťukám na dřevo, třikrát prosím, ať to vyjde. No a hotovo by mělo být až za nějaký ten pátek - asi někdy kolem září tohoto roku.

Vaše nejbližší akce, kam se na Vás můžeme přijít podívat ?
Tento pátek 17. ledna na EHO v Hodoníně začíná od 17. hodin přehlídka Metalmánie na níž vystoupí fob, Aliens, Disaster, Like fool spolu s Tortharry z Trutnova za čtyři pětky, kde se představíme i my před malou pausou. Srdečně zve strýček Kumpán z Hodonína.KRABATHOR
Dnes uveřejňujeme první díl exkluzivního rozhovoru se světoznámou skupinou pocházející z našeho regionu

1) Vím, že KRABATHOR je skupina, která má za sebou již mnoho let své existence. Mohl bys našim čtenářům v krátkosti přiblížit její historii?
Krabathor založil v roce 1984 Petr Christopher Kryštof se dvěma svými kamarády. Já jsem do skupiny vstoupil na jaře 1986, původně jako zpěvák a kytarista, později jsem hrál několik let na bicí. Ještě za dob totality jsme vydali několik demosnímků, které nám vydobily ještě v tehdejším Československu slušné postavení, nějaké nahrávky se všemožnými cestičkami dostaly i do zahraničí. Začalo se pomalu koncertovat na celém území republiky, pak přišla nucená pauza v podobě základní vojenské služby, po návratu v roce 1990 jsme natočili novou nahrávku ve studiu Slováckého divadla, se kterou jsme oslovili gramofirmy. V následujících letech jsme vydali dvě alba u firmy MONITOR, to poslední CD LIESL vyšlo u německé firmy MORBID RECORDS, u nás v licenci POPRON MUSIC.

2) Jste uherskohradišťská skupina, přesto by určitě mnohé zajímalo přesné místo vašeho působení...Kde jste vůbec zkoušeli?
Začali jsme hrát v Podolí /1984-97/, pak jsme se přemístili na 3 roky do Nivnice, od roku 1990 až do roku 1994 jsme zkoušeli v Uherském Hradišti, teď momentálně jsme v Ostrožské Lhotě u našeho manažera, ale uvažujeme o zpětném přemístění do Uherského Hradiště.

3) Jaká je vaše aktuální sestava?
Christopher /kytara,zpěv/ a já /basa,zpěv/ jsme spolu téměř od začátku, jinak s námi hraje už třetím rokem mladý bubeník z Uherského Brodu známý pod přezdívkou Skull. Naprosto nepostradatelným členem naší skupiny je manažer Petr Hejtmánek, který je s námi od roku 1991.

4) Jak vůbec došlo k tomu, že mladá skupina z Uherského Hradiště získá smlouvu na dvě alba s tak renomovanou firmou jakou MONITOR-EMI RECORDS určitě je?
Bylo to v době, která byla pro naši hudbu velmi příznivá, navíc MONITOR byl tehdy rovněž na počátku své cesty a razil si renomé i tím, že vydával metalové skupiny /např. MASTERďS HAMMER nebo DEBUSTROL/. Měli jsme u nás v celku dobré jméno, hodně jsme koncertovali po celé republice a měli jsme v ruce aktuální nahrávku. V této věci nám pomohl i náš kamarád z Prahy Petr Hanzlík, který byl v té době proslulý jako tvůrce celostátně vysílané metalové rozhlasové relace GUNG-HO. Nevím přesně, jak se to všechno semlelo, ale faktem je, že po našem pražském koncertu se nechal šéf MONITORU Vladimír Kočandrle /někdejší člen OK-BANDU/ slyšet, že KRABATHORU nabízí smlouvu na dvě alba, což byla v té době pecka.

5) Jak to dopadlo?
Dobře, naši první desku jsme natáčeli během 7 listopadových dní roku 1991 ve studiu PROPAST Petra Jandy /OLYMPIC/. Vyšla na LP/CD/MC v březnu 1992 pod názvem ONLY OUR DEATH IS WELCOMED... a prodalo se jí přes 16.000 kusů, což považuji za velký úspěch. Svou roli sehrál i videoklip ke skladbě Pacifistic Death, který byl tehdy vysílán ve většině televizních hudebních pořadů, Hitparádě, Trianglu, Janaray Hard Show apod. Druhou desku COOL MORTIFICATION jsme natáčeli v 10 dnech června roku 1993 znovu u Petra Jandy. Bohužel COOL MORTIFICATION bylo poznamenáno ochlazením našich vztahů s MONITOREM a prodala se jej sotva polovina co debutu. Po vypršení naší smlouvy jsme se tedy začali intenzívně ohlížet po nové firmě.

Ptala se n. Malinová, odpovídal: BrunoMetalová legenda Törr

Celé čtyři roky dala pražská metalová legenda Törr čekat na svou další, v pořadí už čtvrtou desku. V mezidobí vyšlo "nulté" album Kladivo na čarodějnice (1993) a reedice debutové desky Armageddon na CD (1994), ale to o budoucnosti kapely nenapovědělo zhola nic. Dvouletá trpělivost kapelníka vyústila v úderné trio, kde spolu s ním hrají - kytarista a zpěvák Roman Izaiáš a bubeník Petr Vajda. Zajímavě znějící album Morituri to salutant svědčí o tom, že Törr nezůstal přešlapovat na blackmetalových hrobech, jak se mohlo jevit na začátku dvaadevadesátého roku. O určitém posunu vypráví Vlasta Henych :
Ta deska je hlavně o tvůrčí svobodě ve smyslu toho, že napíšem buď dobrou nebo blbou písničku a serem na hudební škatulky. Děláme a budeme si dělat, co nás napadne a na co budeme mít chuť. Nicméně T”rr je v první řadě koncertová kapela : nahrávání je pořád jenom práce a strašná nuda, zatím co živý hraní je zatmění, extáze a přenos energie. U týhle muziky není jinej vrchol, než když rozjedeš kotel pod pódiem a dobíjíš si baterky vlastní energie z očí do očí lidí, kteří chápou, o co běží.
Běží o naše problémy - politické, finanční, rodinné, pracovní a jiný, ale je v tom i radost, že ještě žijeme, láska , porozumění atd. My to neřešíme, ale jsme v tom s lidma pod pódiem společně a dochází ke vzájemné komunikaci, což je poslání hudby.

A právě legenda v podobě T”RR zamíří k nám na Slovácko v sobotu 18. ledna 97, kdy vystoupí ve sportovní hale v Uherském Brodě. Kromě pražských ďáblů tu vystoupí bzenecký SHAARK a bigbítová SCARLETT z Prakšic a GENERACE z Kunovic. Za pouhých sedm pětek se tu můžete pořádně vyřádit a skvěle pobavit až do rána, kdy Vás odvozy rozvezou do okolí.HOVORY O DROGÁCH
Musí si závislý člověk za svoji dobrovolnou léčbu zaplatit?
Závislost je nemoc jako každá jiná. To znamená, že závislý člověk, který se rozhodne pro léčbu, má právo na léčbu bezplatnou. Je ale také pravda, že v sučasné době existuje řada poraden a privátních terapeutů /psychologů, psychiatrů/, kteří si za svou práci nechávají od klientů zaplatit. Zde záleží už jen na klientovi, zda se rozhodne pro léčbu placenou či neplacenou.

Proč lidé začínají brát drogy?
Důvodů je nepřeberné množství. Co člověk, to důvod. Ale k těm úplně nejčastějším patří nálsedující :
   • aby vyřešili své problémy
   • ze zvědavosti
   • z nudy
   • z potřeby upoutat na sebe pozornost
   • pro zlepšení nálady, pro zajímavé zážitky
   • pro zlepšení výkonnosti, sebevědomí,.....

Připravuje ve spolupráci s Dobrým dnem Mgr. Irena Pilařová, protidrogový koordinátor pro okres Uherské Hradiště. Dotazy pište na adresu redakce,heslo Drogy, nebo volejte přímo Poradnu pro drogově závislé, tel. UH 555 782 (Pondělí 15-17 hod).Problémy Pro Pana Petra Parmu
Silvestrovské dozvuky

Každý se může v životě setkat s problémy, na které sám nestačí. Někteří se je pokusí nejprve zvládnout silou a pak pochopí, někteří vyhledají pomoc hned. Trápí-li vás (či jen zajímá) něco v komunikaci a lidských vztazích, pište či volejte do redakce nebo přímo do Soukromé psychosociální poradny, St. Tenice 1195/A, 686 01 UH, tel. 40518. Ve spolupráci s redakcí Dobrého dne připravuje PaeDr Petr Parma, systemický terapeut a soukromý sociální poradce.Pozor na předčasný sex!
S Miluškou spolu chodíme už pátý rok. Kromě polibků jsme se však dosud více tělesně nesblížili. Vzít se zatím nechceme. Pořád víc po sobě toužíme. Rozumíte, jak to myslíme, ne...? Co říkáte, když je novomanželská noc v nedohlednu a Vánoce tady, měli bychom se více sblížit? (Miloslava a Josef, dělnice a mechanik, 20 a 24 let)
Já bych byl na vašem místě, Miluško a Josefe opatrný. Hodně opatrný. Zůstaňte u líbání. Či spíše jen u pus. Co kdyby jste třeba v sexu zjistili, že se k sobě vůbec nehodíte? Rozumíte, jak to myslím, ne...? Nebylo by potom těch let, mnoha let, co spolu chodíte škoda? Nechal bych to spíš na tu novomanželskou noc. Večer po svatebním obřadu už to můžete risknout. Však víte, jak to myslím, ne...?

Ještě jsem si žádnou neznásilnil.
Občas mívám divné myšlenky. Moc divné myšlenky. Nejvíc mě zneklidňuje jedna. Představuji si, jak si nějakou známou ženu, kromě manželky a tchýně, beru proti její vůli. Jak ji prostě pěkně znásilním. Vždycky se té myšlenky hrozně leknu. Drží mě to i teď o Vánocích a to je pěkně úchylné, ne? Co se s tím dá dělat? (Vladimír, manažer, 31 let)
Dá se s tím dělat. A hodně. Nejdříve si vyberte nějaké vhodné tiché místo, které je dobře zvukově izolované. Nejlépe osamělý důl. Potom si promyslete postup, jak tam nenápadně, naprosto nenápadně některou ze známých žen dostat. Podmínkou je, aby skutečně ani netušila, co ji čeká. Jinak by se mohlo stát, že by se na to těšila a před vámi by pouze hrála, že je znásilňovaná. Tak postupně zúchylujte všechny své známé. Z prozrazení strach mít nemusíte. Jen asi něco kolem 3% žen znásilněných blízkým mužem to nahlásí... Že mně moc nerozumíte? To je jednoduché. Každý dvacátý mužský v naší zemi přímo přiznává, že nejméně jednou v životě nějakou znásilnil. Umíte si asi představit, kolik mužů to nepřizná. A teď řekněte, Vladimíre, nejste pořádný amatér...?

V roce 1997 radostněji a lépe...
Zajímalo by mě, co vy očekáváte od tohoto roku. Četl jsem vaši odpověď na anketu v posledním Dobrém dni roku 1996 a tam jste to poněkud odbyl... P. F. 1997. (Štěpán, podnikatel, 32 let)
Děkuji vám, Štěpáne, za novoroční blahopřání. Chtěl bych také poděkovat všem, kteří mě znají jenom z těchto řádků a přesto mně u příležitosti vánočních a novoročních svátků popřáli. Jsem rád za každou podporu. Myslím, že ji většina z nás dnes potřebuje jako sůl... S čím vstupuji do tohoto roku? Zase bych odpověděl jako v té anketě: Abych byl sobě a ostatním užitečný alespoň tak, jako v roce minulém. Ale to by vás určitě neuspokojilo. Tak to trochu rozeberu: První měsíce budou ve znamení VII. konference O sexualitě a partnerských vztazích, což bude, jak říká její podtitul, tradiční mezioborové setkání ke vzájemné podpoře a spolupráci s mezinárodní účastí, s pohodou, humorem a večerem s cimbálovou muzikou. Proběhne v dubnu a celou ji mám na triku. To znamená, že když dopadne dobře, ocenění získají věhlasní Zvěřina, Šmolka, Uzel, Fifková (Hanka), Weiss... & spol., a když něco nevyjde, můžu za to já. Ale vážně - s takovými účastníky, jací na tyto konference jezdí, je jejich organizace hračkou. Z a další - celý půlrok bude ve znamení rozjezdu nového institutu se sídlem v Brně, který spoluzakládám. Bude zaměřen na pomoc firemním klientům z celé republiky v oblasti komunikace, lidských vztahů, koučování a podobně. A konečně za prvé - celý nový rok bude ve znamení všech, co se na mě obrátí o pomoc při překonávání svých problémů v mé hradišťské poradně. To jsou mí nejcennější partneři, protože (jak už jsem jednou uvedl):

K zamyšlení na závěr:
Všechno, co umím, mě naučili moji klienti. (Steve de Shazer)www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund