Číslo: 20
19.05.1997
Článků: 40

Titulní
Uherskohradišťsko
Ze
Kultura
Pro
Pošta
Horoskop
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Zbyněk Bobr Horák - Argemaniak
HITPANORAMA Zdeňka Dudy
HOVORY O DROGÁCH
Problémy Pro Pana Petra Parmu

Zbyněk Bobr Horák - Argemaniak

Zbyněk Bobr Horák připraven předstoupit před své příznivce!
Argemaniak aneb Vzpomínky na Argemu je název prvního sólového alba spoluzakladatele, bývalého zpěváka a kytaristy této rockové formace Zbyňka Bobra Horáka. Ten sice z kapely v roce 1989, tedy po šesti letech od jejího vzniku, odešel, jako textař a skladatel s ní však spolupracoval i nadále. Nyní přichází se svým vlastním projektem, který pokřtil v sobotu 17. května ve Bzenci. Kmotrem desky bude právě skupina Argema, jež ho bude v létě doprovázet i na koncertním turné po celé republice. #Nové album obsahuje vedle mých věcí z poslední doby i známé skladby, které kdysi Argema hrávala, ale nikdy je nevydala. Myslím si, že by bylo škoda, kdyby se neobjevily na nějakém nosiči. Jsou to písně šité mně přímo na míru, na můj chraplavý hlas, říká rocker z Dubňan.
Třiatřicetiletého Bobra těší, že řada skladeb zlidověla a hraje se i u táboráků. #Znají je již maminky těch, kteří dnes chodí na Argemu a zpívají ti, co si nemohou pamatovat, že jsem je kdysi zpíval já, uvádí. Jednou z dostatečně známých je i chytlavý ploužák Vyznání. S touto skladbou zažil Zbyněk Horák i úsměvnou příhodu, když ji cestou vlakem hrál na kytaru nějaký kluk, který tvrdil, že je to lidová píseň. #Když jsem mu řekl, že jsem ji složil já, označil mě za lháře, vzpomíná Bobr.
Vyznání by se mělo dočkat i zpracování do formy klipu. Na prahu #kristových let tak bude mít muzikant s hlasem evokujícím vzpomínky na Jiřího Schellingera možnost znovu se objevit na televizních obrazovkách. Připo-menul by si tak listopad 1989, kdy si ho vybral Jaroslav Uhlíř do pořadu Hodina zpěvu.
Matěj KoštýřHITPANORAMA Zdeňka Dudy

Premiéra - středa od 20 do 22 hod.
Repríza - sobota od 19 do 21 hod.

	20. týden
	1. c-block - So Strong Out
	2. nďsync - Tearinď Up My Heart
	3. captain Jack - Together And Forever
	4. sarah brightman - Time To Say Goodbye
	5. no mercy - Please Donďt Go 
	6. unique II - Do What You Please
	7. blue system - Thank God Itďs Friday Night
	8. 911 - The Day We Find Love
	9. spice girls - Mama
	10. lisa stainsfield - The Real Thing

	novinky týdne
	R. kelly - I Belive I Can Fly
	toni braxton - I Donďt Want To
	paul mccartney - Young BoyHOVORY O DROGÁCH

Připravuje ve spolupráci s Dobrým dnem Mgr. Irena Pilařová, protidrogový koordinátor pro okres Uherské Hradiště. Dotazy pište na adresu redakce, heslo Drogy, nebo volejte přímo Poradnu pro drogově závislé, tel. UH 555 782 (Pondělí 15-17 hod).

Dají se sehnat drogy přímo na školách ?
Všude, kde se vyskytují lidé (v případě drog zejména mladí lidé),kteří mají zájem #sehnat drogy, tam se s vysokou pravdě-podobností vyskytuje také někdo, kdo drogy nabízí. Pravdě-podobnost výskytu drog se zvyšuje spolu s počtem potencionálních zákazníků. Ideálním místem proto jsou diskotéky, kluby, zábavné podniky,... ale samozřejmě také školy.
Nenechme se však uvést do omylu různými senzacechtivými články o #tajemných pánech, kteří postávají před školou a nabízejí nic netušícím dětičkám drogy v podobě bonbonů, lízátek, žvýkaček a pod. Každý zkušený odborník Vám potvrdí, že tím, od koho Vaše dítě získá první drogy, není žádný #cizí pán, ale kamarád, spolužák , sourozenec nebo partner /partnerka.
Rovněž je třeba si uvědomit, že problémem nejsou samotné drogy, neboť ty tady byly vždycky. Není to tak docela ani špatná legislativa, neboť ta umožňuje stíhat právě dealery, vývozce, dovozce,.. Problém bychom měli hledat v našich postojích k drogám. Měli bychom si přestat klást otázky : #Za jak velké množství držených drog někoho zavřeme? a začít se ptát : #Co jiného, lepšího, můžeme mladým lidem nabídnout? Postavili jsme dostatečné množství hřišť, bazénů, center volného času? Jakou jinou, pozitivní, atraktivní, zajímavou, zábavu poskytuje mladým lidem naše vesnice, město, okres? Co mohu pro své dítě udělat já jako rodič a co z toho jsem už skutečně udělal? Kolik času denně a jak strávím se svým dítětem? Daří se mi během tohoto času jej lépe poznat? Kolikrát týdně mu položím i jinou otázku než #jak bylo ve škole?
Zřejmě si stále příliš mnoho rodičů myslí, že jich se tento problém netýká. O to větší šok je čeká za rok, za dva ....Problémy Pro Pana Petra Parmu

Každý se může v životě setkat s problémy, na které sám nestačí. Někteří se je pokusí nejprve zvládnout silou a pak pochopí, někteří vyhledají pomoc hned. Trápí-li vás (či jen zajímá) něco v komunikaci a lidských vztazích, pište či volejte do redakce nebo přímo do Soukromé psychosociální poradny, St. Tenice 1195/A, 686 01 UH, tel. 40518. Ve spolupráci s redakcí Dobrého dne připravuje PaeDr Petr Parma, systemický terapeut a soukromý sociální poradce.Začalo to znásilněním
Chodím s dívkou, která je o rok mladší, už přes rok. Mám, vlastně máme spolu jeden velký problém - nedaří se nám pohlavní styk. Jde o to, že moji partnerku se někdo v jejích čtrnácti letech pokusil znásilnit a od té doby se pohlavního styku bojí. Jinak si rozumíme dobře, ale v sexu mezi námi kromě hlazení a mazlení k ničemu jinému nedošlo. Jak se říká: petting a dost. Já osobně bych byl schopen čekat i dost dlouho, než přijde ten správný čas, ale mám pocit, že to hodně trápí i ji. Moc o tom nemluvíme, je to podle mě moc choulostivé téma. Já se snažím k ní být milý, hladit ji, mazlit se s ní a nic víc, to ona vždycky chtěla víc, pokoušela se o to, nešlo to a potom si vyčítala, že to zkazila. Můžete mi poradit, co pro ni mohu udělat, jak ji pomoci? (Tomáš, student, 19 let)
Váš dopis se mi, Tomáši, velice líbil. Přesněji to, jak o problému vás dvou přemýšlíte a jak se k Vaší dívce chováte. Troufnu si dokonce říct, že po tom, co ji potkalo ve čtrnácti, měla s Vámi asi veliké štěstí. Ne každý muž umí být ve vztahu a v sexualitě tak tolerantní, citlivý, vstřícný a podporující... Chcete, abych Vám poradil, co pro ni ještě můžete udělat, jak ji ještě můžete pomoci. Myslím, Tomáši, že už toho moc není. Že už pro ni z toho, co je ve Vašich silách, téměř vše děláte. Rozumím tomu, jaké to je, když člověk chce, moc chce, druhému, a třeba milovanému druhému pomoci, a ono už to víc nejde. Proto může být užitečné uvědomit si své možnosti, své hranice. Myslím, že co jste mohl, jste udělal. Neumím si představit, že byste mohl udělat víc. Vlastně jo. O jedné věci bych věděl. Co byste ještě mohl udělat. Dát své dívce přečíst tento článek a nabídnout jí, jestli by si nechtěla s Vámi na toto téma trošku pohovořit. O čem? Pár nápadů bych měl:
Nejsem si jistý, jak je v současnoti nejdůležitější to, co se vlastně před čtyřmi lety stalo. Možná je podstatnější, jaký obraz toho, co prožívala, si Vaše dívka dnes nosí v hlavě. Jak o to přemýšlí a jak vnímá, že o tom přemýšlí její nejbližší a ti, co jsou pro ni nejdůležitější. S tím, co se tehdy stalo, totiž moc udělat nemůžeme. S tím, co nosíme ve své hlavě, můžeme udělat hodně. Troufnu si dokonce říct, že skoro všecko. Stačí jen moc chtít a vědět, jak na to. Rozumím tomu tak, že to, co si teď nosí Vaše partnerka ve své mysli, souvisí s tím, že Váš sexuální vztah je minimálně pro ni neuspokojivý. Jednoduše řečeno, vaše sexuální komunikace nefunguje tak, aby to Vašemu vztahu stačilo. Píšete, že dokonce moc negunguje ani vaše komunikce v sexu. Myslím, že se jí oba a dokonce možná spíš i Vy sám (z ohleduplnosti) vyhýbáte. Aby se komunikace znovu (nebo konečně) splavnila, uvolnila, je užitečné o tom začít komunikovat.
Vlastně komunikovat o své komunikaci, když nejde komunikovat přímo o tom. Nevím, jak moc jsem teď srozumitelný, ale snažím se.
Potom, co Vaše dívka prožila a jak s tou zkušeností ve své mysli zachází, je podle mne spíš normální, že v jejím vztahu a hlavně sexuálním vztahu nejdou věci tak, jak by za jiných okolností mohly jít. Nicméně, nevnímám to jako JEJÍ problém, ale hlavně jako problém VAŠEHO vztahu, jako společný problém vás OBOU. Proto mně přijde jako užitečná cesta tento problém překonávat společně. Vzájemnou komunikací a spoluprací. Je bezva, že Vy se JÍ snažíte pomoci, ale jak píšete, tak to moc negunguje. Moudrá zkušenost říká: Když to nejde tak, dělej to jinak. Můžete proto vyzkoušet přestat pomáhat JÍ (jakoby to jen ona potřebovala, protože je nějaká porouchaná či co ...) a zařít pomáhat VÁM oběma, vašemu vztahu a vaší vzájemné komunikaci. Neumím takhle přes papír poradit jak na to.
Můžete to ale vyzkoušet, se svojí dívkou se domlouvat a pomalu společně nejdříve překonávat #komunikační bariéry, to je schopnost spolu otevřeně a nebolestně mluvit o všem, co se Vašeho vztahu (i sexuálního) týká. To by mohl být první dobrý krok na cestě k překonání vašeho společného problému.
Pokud byste měli pocit, že to moc nejde, potom doporučuji dlouho neváhat a nejlépe společně (ale klidně i jednotlivě) vyhledat profesionální pomoc. I když se říká, že čas vše zahojí, nejsem si jistý, jestli by to v tomto případě také platilo .....

K zamyšlení na závěr:
Životní události můžeme vnímat buď jako samy o sobě negativní či pozitivní nebo jako neutrální, jímž význam dodáváme až my podle toho, jak jsme se to v průběhu našeho dosavadního života naučili. První přístup nám pomáhá nenést tíži události na svých bedrech. V druhém přístupu je na nás, jak to, co prožíváme, zhodnotíme. Jestli se tím zraníme nebo obohatíme. Oba přístupy jsou důležité. Jen může být užitečné vědět, jak ke svému životu přistupujeme. A co to pro nás znamená ...www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund