Číslo: 21
25.05.1998
Článků: 67

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Podnikání
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Volební KUKátko
Vlak sociální naděje
Horcí kandidáti stran
Zeman nocoval v hotelu Synot
Víkend s volební jedničkou ODS
Koncert v okresním archivu
Masarykova škola ke dni matek
Projekt LEONARDO v Uherském Brodě
Kunovice a Kunovjan zvou na folklorní a folkový festival
POLICEJNÍ TÝDENÍK

Volební KUKátko
Vážení čtenáři, politická situace v naší zemi tomu chtěla, aby se letos v červnu uskutečnily mimořádné volby. Protože jsem přesvědčena, že jde o poměrně významnou událost, která zajímá značnou část našeho obyvatelstva, tedy i v našem regionu, budete moci na stránkách našeho týdeníku Dobrý den, Slovácko nacházet informace, které by vám měly pomoci orientovat se v předvolebních kampaních jednotlivých stran. Vám, pro které je politika věcí nezajímavou nebo je snad doslova proti srtsti, doporučuji obrátit svou pozornost na jiné články.
V této části novin dostane samozřejmě příležitost všech osmnáct politických stran zaregistrovaných k volbám, aby zde jejich představitelé prezentovali to, čím chtějí své potenciální voliče získat. Bude jen na nás, voličích, které ze stran dáme svůj hlas (dáme-li vůbec). Na konci předvolebního boje přeji sobě i vám zdravý nadhled.
M. MiškeříkováVlak sociální naděje
Uh. Hradiště (VaMP) - V úterý 2. června navštíví náš okres volební Vlak naděje České strany sociálně demokratické, který bude doprovázet předseda ČSSD Miloš Zeman. Průjezd naším okresem má pochopitelně svůj program.
Do vlakového nádraží Uherské Hradiště přijede Vlak naděje v 11.50 hodin a odjede ve 12.20 hodin. Miloš Zeman využije zastávky vlaku k účasti na předvolebním mítinku na Masarykově náměstí, který se uskuteční od 12.00 hodin.
Do vlakového nádraží Kunovice vlak dorazí ve 12.25 a odjede ve 14.05 hodin. Nádraží ve Veselí nad Moravou přivítá Vlak naděje ve 13.15, odjede ve 14.05. Nádraží v Ostrožské Nové Vsi je na programu ve 14.15 hodin s odjezdem o dvacet minut později. Konečně posledním místem zastávky sociálního vlaku bude Staré Město, odkud po příjezdu ve 14.58 hodin odjede v 15.40.
Členové ČSSD pochopitelně zvou všechny občany k účasti. Přijďte diskutovat o volebním programu a politice ČSSD a vemte s sebou děti. Jsou připraveny soutěže o sladké odměny a bude hrát country kapela.Horcí kandidáti stran
Jižní Morava - Z celkového počtu 18 zaregistrovaných politických stran má zřejmě největší šanci sedm z nich: ČSSD, ODS, US, KDU-ČSL, KSČM, SPR-RSČ a DŽJ. I na jižní Moravě stojí na prvních třech místech kandidátky každé strany ti, kteří mají největší šanci na zvolení do poslanecké sněmovny Parlamentu ČR:
ČSSD (číslo kandidátky 7): Václav Grulich (66 let, politik), Zdeněk Škromach (42 let, politik), Ladislav Skopal (40 let, politik).
ODS (5): Miroslava Němcová (46 let, podnikatelka), Jaroslav Plachý (46 let, politik), Jaroslav Pešán (51let, politik).
US (11): Michal Lobkowicz (33 let, politik), Ladislav korbel (44 let, živnostník), Ivana Hanačíková (26 let, socioložka).
KDU-ČSL (1): Jan Kasal (46 let, politik), Jiří Karas (55 let, politik), Ladislav Šustr (53 let, starosta).
KSČM (9): Miroslav Grebeníček (51 let, politik), Zuzka Rujbrová (47 let, politička), Zdeněk Klanica (60 let, politik).
SPR-RSČ (10): Představitelé odmítají zveřejnit jména svých volebních kandidátů.
DŽJ (13): Ludmila Šilhavá (72 let, profesorka), Jan Veleba (52 let, podnikatel), Danuše Provazníková (65 let, výzkumnice).Zeman nocoval v hotelu Synot
St. Město (VaMP) - Celkem osm pokojů si týden předem rezervovala výprava sociálních demokratů v čele s předsedou ČSSD Milošem Zemanem ve staroměstském hotelu Synot. V hotelu všichni strávili noc z 23. na 24. květen, aby se bez problémů mohli věnovat volební kampani s autobusem Zemák v našem regionu. Trochu jsme z toho měli obavu. Ale i Zeman je host jako kterýkoliv jiný, připustil jeden člen personálu hotelu. Na příjezd předsedy sociálních demokratů se hotel nijak speciálně nepřipravoval. Dokonce neměl ani žádné výjimečné požadavky na jídelníček a ubytování, i když jsme byli připraveni na kdeco, prozradil pro Dobrý den zaměstnanec hotelu, který netajil informaci, že pobyt Zemana v Synotu měl být zachován v tichosti.Víkend s volební jedničkou ODS
Uh. Hradiště - Ve dnech 29., 30. a 31. května navštíví v krátké době již podruhé okres Uherské Hradiště paní Miroslava Němcová, lídr Občanské demokratické strany na jižní Moravě. V pátek se zúčastní znovuotevření Slovácké búdy, vernisáže výstavy Adolfa Borna v Buchlovicích a večer navštíví vystoupení dětského souboru Hradišťánek. V sobotu zavítá na Velehrad k akademickému sochaři Otmaru Olivovi a následně absolvuje setkání s občany v uherském Brodě a Hluku. V podvečer zhlédne fotbalové utkání na FC Synot Staré Město a svůj program ukončí na retrorocku v Klubu kultury v Uh. Hradišti. Neděli si paní Němcová vyhradila na vlčnovskou Jízdu králů.
Po celou dobu ji bude provázet kandidát ODS do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Ing. Jaroslav Plachý.
Jaroslav Zapletal, manažer ODSKoncert v okresním archivu
Uh. Hradiště (red) - Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR ve spolupráci se ZUŠ Uh. Hradiště a okresní odbočkou SONS ČR Uh. Hradiště vás srdečně zvou na koncert, který se uskuteční v rámci festivalu Dny umění nevidomých na Moravě 98.
Koncert se uskuteční ve sloupové síni Okresního archivu v Uh. Hradišti dne 2. června ve 20.00 hodin. Hrát budou Trio recidiva - Jan Budín - klarinet, Eva Horáková - klavír, Václav Horák - violoncello. Na programu je Sonata B-dur Jana Křtitele Vaňhala, Colnidrei Maxe Brucha a Trio Františka Škroupa. Průvodní slovo přednese Jan Budín. Festival Dny umění nevidomých na Moravě 98 bude probíhat od 1.6. do 12.6.1998. Cílem je přiblížit co nejširší veřejnosti umění předních nevidomých či slabozrakých profesionálních a poloprofesionálních umělců a souborů, ve kterých tito lidé vystupují. V letošním roce se uskuteční více než 20 koncertů (Zlín, Hodonín, Uh. Ostroh, Hulín), na kterých vystoupí také hosté ze zahraničí Denis Assimovič - kytara (Bělorusko) a Permské vokální trio. Ve Vsetíně budou veřejnosti představeny dvě desítky obrazů norské nevidomé malířky Magny Jensenové.Masarykova škola ke dni matek
Masarykova základní škola v Uh. Hradišti - Mařaticích uspořádala v sobotu 16. května kulturní program věnovaný Dni matek. Kulturní program připravily žákyně ze všech tříd školy. Konal se v kulturním zařízení v Mařaticích. V téměř dvouhodinovém programu jsme viděli nápaditá vystoupení jednotlivých tříd. Mezi nejdařilejší patřilo vystoupení žáků prvních tříd, choo choo boogie, pohádka o kůzlátkách, soutěž v sólovém zpěvu - Carusošou po vzoru televize, vlastní básnická tvorba žáků 5. tříd apod. Program byl opravdu dobře nacvičen a za to patří díky všem žákům, zejména třídním učitelkám a ředitelce školy p. Šuráňové. Zdařilé bylo moderování programu, čehož se skoro profesionálně zhostila žákyně druhé třídy slečna Plchová. Jediný zápor programu byl, že se program konal v kulturním zařízení v Mařaticích, které doslova praskalo ve švech. Po kulturním programu byl den otevřených dveří školy.
Zde bylo rovněž k vidění, jak vedení školy včetně celého učitelského sboru dbá na estetické, citlivé a funkční vybavení školy a jejích tříd. V jednotlivých třídách pak předali žáci svým maminkám upomínkové dárky. Z tohoto počinu by si mohly vzít příklad ostatní školy v Uh. Hradišti. Díky za krásné odpoledne s žáky Masarykovy školy v Mařaticích.
A. JeřábekProjekt LEONARDO v Uherském Brodě
V měsíci květnu 1998 se uskutečnila jedna z dalších akcí začleněných do projektu Leonardo, ve kterém je i Centrum odborné přípravy technické Uherský Brod, a to výměnné stáže studentů tří nejlepších puškařských škol Evropy. Studenti COPt pobývali 21 dnů ve Ferlachu a druhá skupina v Suhlu, naopak studenti z Ferlachu absolvovali stáž v Uh. Brodě.
Cílem 21 denního pobytu bylo porovnání studijních praktik mezi jednotlivými školami a tím dosažení lepších výsledků v pedagogické praxi a další spolupráci škol.
Kromě hlavního programu studenti absolvovali různé exkurze, např. ve Ferlachu u místních vyhlášených puškařů, Státní zkušebny zbraní, výlet do Benátek, vyjížďky do hor s horskou službou apod.
Jeden účastník z řad studentů COPt ve Ferlachu uvedl ve zprávě z pobytu toto: Již před odjezdem mi bylo řečeno, že jde o nejlepší střední puškařskou školu v Evropě - s čímž plně souhlasím. Mým cílem bylo získat cenné zkušenosti. Pracovní čas jsme strávili výrobou německého napínáčku, což byla pro mne ze začátku nesnadná práce, ale s výsledkem jsem byl spokojen.
Mimoškolní činnost zde byla velmi zajímavá a musím uznat, že jsem zde viděl a mohl si vyzkoušet mnoho zajímavých věcí. Jsem rád, že jsem se mohl zúčastnit této akce v projektu Leonardo a doufám, že tato možnost bude i pro další studenty, kterým účast vřele doporučuji.
Podobný program čekal i studenty z Ferlachu v Uh. Brodě, pro které pracovníci COPt připravili bohatý program zaměřený na poznání okresu a celého regionu. Nejprve studenty přivítal na radnici starosta města Uh. Brod. Pro pět studentů rakouské, německé a švýcarské státní příslušnosti ze školy HTBLA Ferlach ve věku 19-24 let to bylo dle jejich vyjádření velmi příjemné překvapení, jak se zde žije, jací jsou zde lidé, jaké máme kulturní památky apod; neboť většina z nich měla o životě v ČR velmi zkreslené informace. Po tomto pobytu a při závěrečném hodnocení stáže vyslovili přesvědčení, že jejich pobyt byl velmi úspěšný a poučný, a již dnes si domlouvali soukromé návštěvy v Uh. Brodě. Podobné akce nejen studentů budou pokračovat i na podzim 1998 a dál dle projektu Leonardo, o který projevuje zájem stále více středních škol u nás i v Evropě.
Pro naše COPt je potěšující, že již několik dalších škol projevilo zájem o spolupráci, jako např. St. Etiene, Lahti, Lutych, vše záleží na vedení projektu i na našich možnostech. Chceme však umožnit našim žákům i pedagogickým pracovníkům poznat jiná zařízení a naopak ukázat evropským školám naše metody pedagogické práce i výsledky školy.
Borák Josef, COPt Uh. BrodKunovice a Kunovjan zvou na folklorní a folkový festival
Kunovice (RoH) - Ve dnech 4. - 7. června ožijí Kunovice mládím, neboť se právě sem sjede na 500 dětí z různých koutů naší republiky - z Mělníka, Jičína, Ostravy, Třebíče, Napajedel, Uherského Hradiště, Nivnice, ale i ze zahraničí - ze Slovenska, Maďarska, Polska a pokud všechno dobře dopadne, také z Afriky. V tomto termínu pořádá město Kunovice a Občanské sdružení Kunovjan za spoluúčasti ministerstva kultury ČR a Folklorního sdružení ČR už V. ročník Dětského folklorního festivalu Kunovské léto. Ve čtvrtek 4. června se děti představí v Uh. Hradišti krátkým průvodem a vystoupením na Masarykově náměstí od 17.00 hodin, v pátek 5. června můžete volný program dětských folklorních souborů shlédnout v zámeckém parku v Buchlovicích. V pátečních večerních hodinách se soubory utkají ve sportovních disciplinách v krytém bazénu v Uh. Hradišti. Hlavní programy budu probíhat v sobotu a neděli - 6. a 7. června na Sokolském hřišti v Kunovicích.
Už v sobotu dopoledne od 10.00 hodin se představí malí verbíři z celého Slovácka (možnosti přihlášení verbířů i zpěváků na tel. 0602/723 131), z nichž ti nejlepší postupují do stejnojmeného programu 53. ročníku MFF ve Strážnici. Po slavnostním přijetí souborů u starosty města ing. Jiřího Demla bude od 16.00 hodin probíhat v přírodním amfiteátru soutěžní pořad a od 18.00 hodin jste srdečně zváni na Večerní muzicírování - zábavní a taneční večer s Pavlem Novákem a skupinou Family, s cimbálovkou Burčáci a country kapelou Kanonýři. I pro letošní ročník budou připraveny doprovodné programy a tradičně také velký ohňostroj. Nedělní program bude zahájen slavnostním koncertem v místním chrámu Páně, od 10.00 hodin bude v přírodním areálu probíhat zpěvácká soutěž, od 13.30 hodin se průvod všech účinkujících odebere opět do přírodního areálu, kde od 15.00 do 17.00 hodin proběhne závěrečný galaprogram. Letošní ročník se koná pod záštitou dr. Vladimíry Rattayové, náměstkyně ministra školství, mládeže a tělovýchovy Čes ké republiky.
Hned následující víkend se kunovický přírodní areál promění z folklorního na folkový. Tělocvičná jednota Sokol a Město Kunovice připravili na dny 12. a 13. června 1. Ročník festivalu Kunovské folkování. Od pátku se vám na hlavním podiu představí skupiny Příbuzní s hostem Františkem Nedvědem, Pavel Dobeš a Tomáš Kotrba, Telegraf, Sešlost a Kanonýři, taneční skupina country dance klubu Crazy Mix a skupina historického šermu Memento mori. Vedlejší pódium bude k dispozici jednotlivcům či skupinám, jež by měly zájem představit se široké veřejnosti právě v Kunovicích. Zájemci o účinkování se mohou přihlásit na tel. 0632/ 55 13 87 do 15.00 hod., 0632/ 54 90 30 od 16.00 hodin, fax 55 64 96. Již nyní je přislíbená účast uherskohradišťských skupin jako je Second Band, Žízeň, Farazet, RK Duo, Lofoši a brněnská skupina Svítání. Vstupenky a permanentky si můžete levněji zakoupit v předprodejích, které jsou vyznačeny na plakátech. V případě nepříznivého počasí se program přesouvá do sportovní haly v Kunovicích.POLICEJNÍ TÝDENÍK
Krádež baterií
V době od 13. do 14.5. vnikl nezjištěným způsobem neznámý pachatel v Hluku do areálu fy Autopal, s.r.o., kde ze šatny sociálního zařízení odmontoval 20 pákových baterií a 9 sprchových nádstavců. Způsobená škoda činí 50.000 Kč.

Krádež benzínu
V době od 1.4. do 30.4. došlo v obci Bánov a Suchá Loz k 6 případům krádeže benzínu z motorových vozidel. Šetřením policistů Obvodního oddělení Policie ČR Uh. Brod byl zjištěn 15 letý pachatel z Uh. Brodu, který v uvedené době odcizil z vozidel benzín pro vlastní potřebu a způsobil tak škodu ve výši 3.000 Kč. Jmenovaný je rovněž šetřen pro podezření z vloupání do stánku PNS v Uh. Brodě z 11.5.

Dopravní nehoda
Dne 17.5. v 00.15 hodin došlo v Uh. Brodě na křižovatce silnic I/50 a III/49030 v 78. km k dopravní nehodě, kterou způsobil 35 letý řidič osobního vozidla značky VW Passat z Brna tím, že při jízdě ve směru Starý Hrozenkov - Uh. Brod nepřizpůsobil rychlost vzdálenosti, na kterou měl rozhled a došlo ke střetu s 49 letým chodcem z Uh. Brodu, který se pohyboval uprostřed vozovky, ve směru jízdy osobního automobilu. Při tomto střetnutí došlo k těžkému zranění chodce s dobou léčení min. 3 měsíce. Alkohol nebyl u řidiče zjištěn, u chodce byl nařízen odběr krve. Škoda na vozidle VW činí 60.000 Kč.

Vloupání do prodejny
V době od 17. do 18.5. se vloupal neznámý pachatel v obci Hluk do prodejny tabáku, odkud odcizil větší množství cigaret a tabáku, včetně finanční hotovosti, čímž způsobil majitelce z Uh. Hradiště škodu ve výši 17.400 Kč.

Zjištění pachatele
Kriminální policie zjistila 29 letého pachatele z Uh. Hradiště, který je podezřelý z tresného činu krádeže, neboť se měl s dalším 18 letým pachatelem z Kunovic vloupat do chaty v katastru obce Kunovice v měsící lednu tohoto roku, odkud majiteli z Kunovic odcizili 2 litry slivovice, 1 litr vína a lovecký nůž, přičemž mu způsobili celkovou škodu ve výši 4.000 Kč, včetně poškozeného zařízení. Pachatel je dále podezřelý z další tresné činnosti, a to krádeže jízdních kol a vloupání do vozidla v roce 1997.

Odcizení peněženky
V odpoledních hodinách dne 15.5. neznámý pachatel odcizil 22 leté ženě z Nedakonic v Uh. Hradišti na Havlíčkově ulici v prodejně novin Renno z kabelky nezjištěným způsobem, bez použití násilí, dámskou peněženku s doklady a finanční hotovostí, čímž jí způsobil škodu ve výši 3.300 Kč.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund